Burgemeester Kwint van Veisen op 9 november „in het zilver" IJm. 18 „Ariadne" na proefvaart ter visserij vertrokken Visserij-varia Tuberkulosebestrijding in Velsen verheugt zich in veler sympathie Woningtoestand in vele gevallen oorzaak van ziekte 6 Burgerlijke Stand Velsen „WACHTER, WAT IS ER VAN DE NACHT" J. v. d. Vlugt met verf en behang in eigen zaak Wisselend succes voor de B.C. „Velsen" Fotowedstrijd „Het dier" van de Plaatwellers Weer 24 bouwkaswoningen in Heemskerk op stapel Lezing over Spitsbergen voor K.A.B. JUL,- ÉÉR!:-""® Bezwaren tegen uitbreidingsplan worden behandeld Betere salariëring kan veel oplossen Afscheidsavond voor zuster De Boer DINSDAG 6 NOVEMBER 1956 BURGEHEESTER Mr. M. M. KWINT van Velsen is vijfen twintig jaar burgemeester. Maar hij zal op de dag, de 9de no vember 1956, waarop hij een kwart eeuw geleden in functie trad als jonge, eerste burger van de gemeente Zuilen, niet te bereiken zijn: ergens in de Zuid-Engelse „moors" zal mr. Kwint op die dag achter het hert jagen. Want dit jubileum is voor hem niet een écht jubileum: pas als het vijfentwintig jaar geleden zal zijn, dat hij zijn benoeming als burgemeester van Velsen met de in huldiging honoreerde, lijkt het deze even omstreden als mar kante figuur juist, het „zilveren ambtsfeest" te vieren. Of te „ondergaan" zo ge wilt. ALS ZOON van een Her vormde predikant heeft de jonge Kwint zijn benoeming op de derde november St. Hubertusdag ontvangen. Dat is echter beslist niet de levendigste herinnering aan een kwart eeuw geleden: be langrijker was voor hem toén de uitreiking van hét Huber- tuskruis door de generaal In- singer, commandant veldleger, welk feit hij wel met enige trots vertelde in zijn vrienden kring, om de benoeming tot burgemeester van Zuilen als bijkomstigheid rustig te ver zwijgen. HET IS EEN WAT vreemde ambtsaanvaarding geworden, want de nieuwe Zuilense bur gemeester is bij aanwijzing door de commissaris der Ko ningin benoemd, hetgeen later door een K.B. werd bevestigd, en uit dien hoofde heeft Zui- lens eerste burger nooit in zijn gemeente gewoond, maar als vrijgezel altijd het hoge he renhuis van de familie aan het St. Janskerkhof in de domstad gefrequenteerd. Tenslotte was Zuilen toen al een wijk van Utrecht en burgemeester Kwint was dan ook pal vóór de annexatie: de situatie was zo irreëel, dat niemand het hier logischerwijs mee eens kon zijn; in Zuilen zelf was men daar dan ook wel in grote meerderheid van overtuigd. PAS TOEN de annexatie definitief was afgewezen, werd de benoeming van mr. Kwint even definitief bij K.B. geregeld. BURGEMEESTER RAM- BONNET van Velsen stierf 21 jaar nadien, en op 1 mei 1935, na 31 jaar Zuilense praktijk temidden van een homogene en sterk aan het Sticht gebon den bevolking, kwam de nog jeugdige magistraat in de gans andere sfeer van Velsen IJmuiden. Hij was er nooit eerder geweest op doorreis naar de jacht in Castricum eén keer per Velser pont over het Noordzeekanaal en de overgang van de 17.000 Zui lenaren naar de 44.000 Vel- senaren moet voor de jonge burgemeester dan ook niet ge makkelijk geweest zijn. HIJ KWAM hier midden in de diepste malaise en heeft in dit vreemde, dynamische, har de stuk Keranemerland een le ven vol herinneringen ver zameld: de jonge burgemeester trouwde, maakte de spannin gen rond 1940 mee, werd er door de Duitsers uitgegooid („de mooiste dag uit mijn hele ambtsperiode, want toen kreeg ik de handen vrij"), en hand haafde al die jaren door een bepaalde, persoonlijke stijl, die hem vele vrienden, maar min stens evenveel tegenstanders bezorgde. Want mr. Menzo Mattheus Kwint, burgemeester van Vel sen is gelukkig in de een zaamheid, die een mens van zijn kaliber onherroepelijk no dig heeft, om zichzelf te zijn. Succes noch populariteit wa ren ooit zijn oogmerken, recht vaardigheid en zo nodig hard heid daarentegen wel, al hei ligde het doel de middelen nooit. De „Velser Affaire" zal misschien later nog eens op duiken als een bewijs voor deze stelling, maar er nimmer toe bijdragen van deze bur gemeester een „burgervader" te maken. Hetgeen hij zelf trouwens ook bepaald niet voorstaat. BIJ HET MILDE houtvuur en onder het genót van een amberen glas cognac, hebben wij in de tuinkamer van „Schoonenbeng", de burge- meesterlijke residentie aan de Driehuizerkerkweg, deze vijf entwintig jaar horen ophalen. In herinneringen, als die aan de Duitse „Cordillera" van de HAPAG-lijn, die in de voor oorlogse jaren IJmuiden aan deed en waar Velsens burge meester werd uitgenodigd. Een dronk op de Koningin van de gezagvoerder. Een dronk op de Führer als ant woord? Nee althans niet door Menzo Mattheus Kwint. Beleefdheidshalve en na het dessert een toast op „der Reichskanizlar". Daarna kwam de Spaanse vrachtboot „Maria Elvira" in IJmuiden met een schip vol ruzie: de communistische be manning was opgestaan tegen de fascistisch-georiëniteerde officieren en de hoogste poli- tie-autoriteit in de aanloopha ven IJmuiden werd er bij ge haald om de par.tijen tevreden te -stellen: ze wilden elkaar van boord hebben, Tenslotte hebben de „rooien" het ver loren, want de scheepspapie ren waren eigendom van de kapitein, die het hoogste gezag op de „Maria Elvira" verte genwoordigde,en ten slotte zetelden ze op dezelfde tronk" zegt mr. Kwint glim lachend, want hij wenst daar beslist' geen doekjes om te winden. OP DE DAG van zijn offi ciële inhuldiging in 1935 werd hij toen nog onbekende burger binneri Velsens grenzen aangehouden door een ongeschoren agent. Hij herin nert zich zijn scherpe ant woord nog woordelijk, toen deze agent wat vreemd optrad. Hij herinnert zich nog heel veel uit deze Velsense jaren, die hem bewondering hebben bijgebracht voor de dynamiek zijner gemeente, gemengd met een onmiskenbare angst voor het materialisme en de onver schilligheid zijner onderdanen en daarmee is hij niet anders dan vele anderen in dit ge west, die een vissersplaats hebben zien uitgroeien tot een stad en die een stad zien zoe ken naar haar plaats in een groter verband. J. F. Zaterdagmiddag is het jachtseizoen geopend met de traditionele St. Huber- tusjacht in de omgeving van Amers foort. Hieraan werd ook door Prinses Margriet deel genomen. Op de foto ziet men de Prinses te paard voor de aanvang van de jacht. „IJmond"-lassers naar filmavond in Haarlem De afdeling IJmond van de Nederlandse Vereniging voor Lastechniek, waarbij aan gesloten de lasclubs Velsen en Omstreken en Haarlem, zal maandag 12 november een filmavond houden in „De Leeuwerik" aan de Kruisstraat te Haarlem. Door de heer Versteeg van een Amster damse Elektro Zuur- en Waterstoffabriek wordt met de „Griesheim"-filmwagen een volledig op het lassen ingesteld program ma verzorgd met betrekking tot Sigma- lassen, aluminium-lassen, kunststoffen las sen, vlam ontroesten en autogeen snijden. GEBOREN: G. H. J. Koi%ijnSchoon, d., Wijkeroogstraat 84, Velsen-noord; J. H. Zwa nenburgde Weers, d„ Dinkelstraat 18, IJmuiden; W. VermeulenKraaima, z., Ra darstraat 124, IJmuiden; A. L. Schweitzer— Kranendonk, z., Schoonoortstraat 21, Velsen- noord; W A. Th. HendriksBaar, d., Gulde- wagenplantsoen 6, Velsen-noord; H. M. SchavemakerSchrader, z., Geelvinckstraat 7, Velsen-noord; A. Duinde Weers, z., IJmuiderstraat weg 40, IJmuiden-oost; E.'van MonsjouKrijger, d., Wenckebachstraat 82. Velsen-noord; M. J. van Kouterenvan den Merkenhof, d., Jephtastraat 19, Haarlem: A. C. de WaalVeldman, d., Grahamstraat 18, IJmuiden; H. E. Kok—Sleeboom, z., Diezestraat 21, IJmuiden. OVERLEDEN: G. Dolstra, 70 j„ echtgenote van H. G. J. Snakenbroek, Dirk Hartogh- straat 19, IJmuiden; A. Stolk, 81 j., echt genoot van H. Vaartjes, Roerstraat 29, IJmui den; E. Broek, 77 j., echtgenoot van J. van Os, Pres. Krugerstraat 39, IJmuiden. GEHUWD: G. J. Brouwer en C. H. Eeken, Kennemerlaan 15, IJmuiden; M. van der Harst en J. Rook, IJmuiderstraatweg 142, IJmuiden; T. W. Heistra en C. C. M. Loots, Meerweidenlaan 37, Velsen-noord; H. H. G. Koppen en J. Boender, Geelvinckstraat 67, Velsen-noord; A. Groen en Th. A. Vermaat, Marconistraat 26, LJmuiden; G. Schouten en C. Bruisschaart, de Lumeystraat 5, IJmui den-oost. ONDERTROUWD: W. Eelsïng, Dennen straat 17, IJmuiden-oost en H. G. Kraak, le Oosterparkstraat 165 I. Amsterdam; E. I. L. Nieuwland, Verspreide Woningen 45/47, IJmuiden en M. Webbe, Verspreide Wonin gen 45/47, IJmuiden, t. a.: Evertsenstraat '8, IJmuiden-oost; F. H. van de Velde, Graham straat 56, IJmuiden en J. Schipper, Pres. Steijnstraat 51, IJmuiden, t. a.: Pres. Steijn- straat 51, IJmuiden; D. Toeset, Badhuisstraat 26 II, Haarlem en E. R. van 't Hag, Drie huizerkerkweg 82, Driehuis, t. a.: Badhuis straat 26 II, Haarlem; P. J. van der Lem, Zweedselaan 2, Beverwijk en C. Th. Dekker, Doelmanstraat 11, Velsen-noord; J. W. Kruit- bosch, Tulpenstraat 30, Santpoort en M. Boersma, Lange Nieuwstraat 280, IJmuiden; J. J. Otter, Wijk aan Zeeërweg 129, IJmui den en W H. de Gelder, Geleenstraat 31, IJmuiden; P.'J. E. Doljé, Burg. Bickerstraat 34, Diemen en O. S. H. van Leeuwe, Wulver- derlaan 7, Santpoort; J. F. A. Jungbacker, Warmenhovenstraat 54, IJmuiden en P. E. Bosman, Fazantenlaan 34, IJmuiden-oost, t. a.: Homburgstraat 54 rd, IJmuiden. STAMPEND, maar toch rustig liggend op een woelige zee is de nieuwe door IJmui- dertse firma's gebouwde kleine trawler „Ariadne" IJM. 18 van de Leidschendamse heer H. Gomes zaterdagmiddag aan de eerste reis naar de visgronden begonnen. Schipper Arie Koeman, jarenlang stuurman op de trawler „Tzonne" IJM 1, voert het commmando op dit fraaie schip, dat even voor het vertrek ter visserij de officiële proefvaart voor de IJmuidense pieren naar de uiterton maakte en tussen de pieren werd overgedragen namens de bouwers door de heer W. Kramer aan de reder van de nieuwe maatschappij, de heer H. Gomes. De „Ariadne", ontworpen door de heer De Kool, is tijdens de reis naar Rotterdam voor het demagnetiseren en tijdens de uitstoom naar de visgronden een zeewaardig schip gebleken, heeft schipper Koeman meegedeeld. De 500 pk MWM geeft de traw Ier een vaart van ongeveer tien a elf mijl; de trek-capaciteiten zullen vandaag worden beproefd wanneer het net voor de eerste maal in zee gaat. De „Ariadne", waarvan het casco werd gebouwd op de scheepswerf van Kramer en Booy, Verharen te Spaarndam werd te IJmuiden afgebouwd. Het schip, dat 36.25 meter lang is, 30.50 meter lang op de lood lijnen, 7.30 meter breed en 3.80 meter hol. kreeg accommodatie voor zeventien man in het achterschip, verdeeld over een logies voor acht man en hutten voor vier, twee, twee, een en een man. Het visruim kan on geveer 200 kisten vis bevatten. De inbouw van de motor en de afbouw werden verricht door de machinefabrieken H. Zwart, in combinatie met Egmond en Van der Schee. De winch werd er een van het steeds meer op vissersschepen door dringende type Neptune Brussella. Er staat een winchmotor van 185 pk MWM voor in de motorkamer en als hulpagregaat werd een 36 pk MWM gekozen. Begonnen in moeilijke tijd „Wachter wat is'er van de nacht", staat er in de bijbel geschreven", aldus begon de heer W. Kramer zijn toespraak bij de overdracht, daarbij doelende op de gespan nen internationale toestand. De heer Gomes begon een nieuwe rederij en bracht het eerste schip in de vaart in een tijd, waarin niemand weet wat de dag van morgen zal brengen. De heer Kramer had diep respect voor de heer Gomes en prees hem als een zeer humaan mens, vooral om zijn prettige om gang met de opvarenden van de „Ariadne". In de bouw van de „Ariadne" is enige vertraging geweest, maar de heer Kramer verwachtte dat de heer Gomes tevreden zou zijn over de bouw en afwerking van het schip. Daar het schip indertijd zonder fles champagne was tewatergelaten, daar er een bok aan te pas kwam, overhandigde de heer Kramer thans aan de echtgenote van de reder een schilderij van dc haven en toren van Enkhuizen. Terwijl de KW 31 van een onstuimige zee tussen de pieren binnenliep en de „Arie Ouwehand" KW 122 voor een nieu we reis naar buiten stoof, droeg de heer Kramer het schip aan de rederij over. Hij sprak daarbij tevens dank uit aan de Scheepvaartinspectie voor de prettige sa- Aan de Wijk aan Zeeërweg 74 is de heer J. v.d. Vlugt zaterdagmiddag een nieuwe zaak in verfwaren, glas en behang begon nen. Enige jaren was hij filiaalhouder van De Wolf aan de Huygenstraat, maar de lange praktijk en het gezel- en het mees- terdiploma, die in zijn bezit zijn, dreven hem tenslotte toch naar een zelfstandige zaak. Al van zijn veertiende jaar is de heer v. d. Vlugt in Velsen als schilder werkzaam en in de loop van die jaren heeft hij zich, mede door zijn studie, een dosis vakkennis kunnen meester maken, die vooral van waarde is bij het van advies dienen van cliënten in de nieuwe zaak. De verfwaren, het behang en de andere bij het schilderen en behangen gebruikte artikelen hebben in de zaak een overzichtelijk plaatsje in de rekken gekregen. menwerking. De heer Gomes mocht van de bouwers enige siervissen ontvangen. De heer Gomes heeft daarna nog even het woord gevoerd en vooral aandacht ge schonken aan het feit, dat hij voor deze „Ariadne" IJM. 18 jong personeel heeft gemonsterd. „Een ieder moet aan de beurt komen", was zijn mening. „En daarom heeft een jonge schipper als Koeman het commando gekregen. Vele goede schippers en prima besommers zijn in de afgelopen maanden bij me geweest, maar mijn voor keur bleef uitgaan naar een jonge schip per. En Arie Koeman komt uit een goed nest". De heer Gomes bracht dank aan de bouwers voor de afwerking van het schip, waarna mevrouw Gomes op het achterdek van de „Ariadne" de rederijvlag in top heeft gehesen» Tot slot sprak de oud-kapitein ter zee S. Dobbenga namens de Rotary-club te Voorschoten. Als commandant van de vis- serij-pólitiekruiser had hij het leven op de vloot in vroeger jaren van nabij meege maakt. „Ik weet het, het gaat om het van gen!" aldus de h^er Dobbeniga, „allen daar om: gezondheid met elkander". In de vorige competitie-week van de Ne derlandse Badminton-Bond zijn van de vier teams van de BC „Velsen" er drie in actie geweest. Het tweede team trok naar Den Haag, ten einde daar de strijd aan te binden met Ex celsior 2. Aanvankelijk leek Velsen 2 een ge makkelijke zege te gaan behalen door twee overwinningen in de beide heren-enkel spelen, zodat een 0-2 voorsprong werd ver kregen. De Excelsior-mensen lieten zich door deze tegenslag echter niet ontmoedigen, want de resterende partijen, te weten twee dames enkel, twee gemengd-dubbel en de heren- dubbel, eindigden alle in overwinningen voor de thuisclub, zodat de strijd met 5-2 in. het voordeel van Excelsior werd beslist. Nochtans was het een uiterst sportieve en spannende wedstrijd, daar verschillende par tijen met minimum verschil werden verloren en een derde set noodzakelijk was om de be slissing te brengen. Zaterdag kwamen te Velsen het eerste en derde team in het veld, respectievelijk tegen KLM I uit Den Haag'en Hoofddorp I uit de plaats van dezelfde naam. Het derde team startte goed door een twee-sets overwinning van de jeugdige J. Timmers op de toch waar lijk niet zwakke eerste Hoofddorp-speler. Helaas gingen alle verdere partijen, waarvan enkele onnodig door nog te weinig- doordacht spel van enkele jonge spelers, verloren, zodat de Hoofddorpers met een 1-6 overwinning huiswaarts konden gaan. Het eerste team, dat dit jaar voor het eerst in de tweede klasse uitkomt, heeft hierin een uitstekend debuut gemaakt. Na reeds vlug een 3-0 voorsprong te hebben genomen, die echter door nederlagen in een dames enkel en de heren-dubbel tot 3-2 werd ge reduceerd werden ook de twee gemengd- dubbelspelen gewonnen, zodat de eind-uit slag 5-2 werd. Een keurige prestatie van de Velsenaren. Voor de competitie-week van 3/11-10/11 zijn voor „Velsen" de volgende wedstrijden vastgesteld: zondag 3 november te Amster dam: Stoka 2-Velsen 3; donderdag 8 novem ber te Den Haag: Den Haag I-Velsen I; Za terdag 10 november te Velsen Velsen 2- EGBC 4 (Hilversum) en zaterdag 10 novem ber te Velsen: Velsen 4-Stoka 3 (Amster dam). Inmiddels is de wedstrijd Stoka 2 tegen Velsen 3 zondag j.l. reeds gespeeld en in een fikse overwinning voor Velsen geëindigd. Sedert zaterdagmorgen is in het schaft lokaal van de N.V. De Plaatwellerij een tentoonstelling van foto's over het onder werp „Het dier", die onder de personeels leden, van wie 13 uit Velsen en 4 uit Hoensbroek een hevige concurrentie heeft doen ontbranden. Met totaal 56 inzendin gen hebben de mededingende plaatwellers gedemonstreerd nog andere liefhebberijen te hebben dan tekenen, schilderen, vissen en zoals ir. J. F. Clausen het bij de opening van de kleine, maar volwaardige expositie uitdrukte, luieren. Met een minimum vaak aan middelen zijn zelfs met eenvoudige boxcamera's orachtige resultaten bereikt, die door de uiry, bestaande uit bestuursleden van de Beverwijkse Amateursfotograf en vereniging zijn beoordeeld om de vier beschikbare nrijzen toe te wijzen, waarbij ook het fa- bricksnersoneel een prijs beschikbaar heeft gesteld. Donderdagavond wordt de tentoonstel ling overgebracht naar het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepen straat, waar belangstellenden van half acht tot half negen gelegenheid krijgen de in zendingen te zien. Daarna worden de prij zen uitgereikt, en zal de voorzitter van de jury ëen (belichting geven op de kwalitei ten van de foto's, die stuk voor stuk door amateurs zijn gemaakt. Successen voor Velsense VGZ- foto-amateurs De vacantie-fotowedstrijd onder het per soneel van de Van Gelder-fabrieken en kantoren, die door de redaktie van het per soneelsorgaan „De Eendragt" was uitge schreven, heeft voor een tweetal Velsense- amateurs mooie successen opgeleverd. Met een zeer fraaie foto onder het motto „Winterrust op de Kruisberg" (te Heems kerk) verwierf de heer J. Hijnen van het research-laboratorium de eerste prijs in de A-klasse en zijn collega van dezelfde afde ling, de heer P. H. Nielen, kreeg met de suggestieve foto „Dat smaakt" in klasse 13 de derde prijs. GRONDSTOFFEN AANVOER. Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is zondagavond aangekomen het Zweedse m.s. „Reine Astrid" met een lading van 850 ton houtstof uit Gothenburg. KWARTETTENDAMTOERNOOI VAN DCIJ Woensdagavond zal in het clublokaal van DCIJ het bedrijvenkwartettentoernooi aan vangen. Deelnemende kwartetten zijn: politie. IJsvries, WIJ, bakkers, Postduifvereniging „Snelvliegers", militairen, VZV en Hoog ovens. De Bouwkas Nederlandse Gemeenten heeft in Heemskerk veel bereikt en thans staan weer 24 huizen op het programma. Dit deelde de inspecteur-buitendienst van deze bouwkas, de heer C. G. van Brero mede; tijdens de opening van de tentoon stelling „Wonen in een eigen huis". Deze expositie die is ondergebracht in een grote aanhangwagen, zal tot en met woensdag te bezichtigen zijn op de hoek Kerkplein-Zaalberglaan te Heemskerk. De heer Van Brero deelde voorts nog mede dat de Bouwkas in Heemskerk zeer veel heeft bereikt en nog veel van zich zal doen spreken dankzij de hulp die van de zijde van het gemeentebestuur wordt ondervonden. Heemskerk was één van de eerste gemeenten in Noordholland die zich bij de Bouwkas aansloot. Thans is dit aan tal tot ongeveer 90 gestegen. Ook in Wijk aan Zee staan plannen op stapel en in Velsen en Santpoort zijn nieuwe moge lijkheden op handen. De heer Van Brero betoogde dat ook de woninginrichting belangrijk is. Deze expo sitie is niet bedoeld als een model-inrich ting, maar men wil hiermee laten zien dat het zo ook kan. Onder meer is er een apart hoekje voor de kinderen, waaraan in veel huiskamers gebrek is. Officieel werd deze expositie maandag avond geopend door wethouder H. N. van der Kolk, bij afwezigheid van burgemees ter H. Nielen. De bekende natuurvorser Jan P. Strijbos heeft maandagavond in zaal Dam voor de Heemskerkse leden van de K.A.B. een lezing gehouden over Spitsbergen. Dit land, dat in 1194 werd ontdekt, be slaat een oppervlakte van tweemaal Neder land: er wonen echter slechts 2000 mensen. Langs de kust heerst een zacht klimaat, doordat dit gebied onder invloed van een golfstroom ligt. 's Zomers schijnt de zon er dag cm nacht, waarna op 27 oktober de Poolnacht begint. Dan is Spitsbergen 122 dagen lang in duisternis gehuld. In het binnenland daalt de temperatuur 's winters dikwiils tot. —50 De heer Strijbos heeft het afgelopen jaar twee maanden in dit gebied doorgebracht en samen met ziin echtgenote heeft hij' in deze periode lente, zomer en herfst mee gemaakt. 's Zomers heerst hier een onge kende bloemenpracht en er zijn dan hon derdduizenden vogels. Het aantal soorten dat hier verbliift bedraagt echter slechts 25. Er ziin drie boomsoorten, die men even wel niet als hoorn herkent, betoogde de heer Strijbos. Deze worden niet hoger dan 1 cm. Men kan het eiland bereiken met een boot vanuit Noorwegen, er is een verbin ding om de tien dagen. Over Noorwegen vertelde de heer Strijbos nog dat in dit land geen enkele Duitser verblijft. De mensen laten duidelijk bliiken dat zij op hun aanwezigheid niet zijn gesteld. Het land heeft van de bezetting dan ook zeer veel geleden. In het oneningswoord deelde de voor zitter van de K.A.B.. de heer J. Nijman. mede dat OP 21 en 28 november de jaar lijkse toneelavonden plaats vinden. Voorts sprak bij ziin teleurstelling uit over de geringe opkomst. Prijzen van zaterdag. Heilbot 3,002,90; gr. tong 6,205,40; grm. tong 5,604,80; kim. tong 4,424,10; kl. tong I 3,803,50; kl. tong II 3,40—2,60; tarbot I 4,10—3,60, per kg. Kl. schol I 67—65; kl. schol II 6127; schar 3618; bot 2522; v. haring 2518; makreel 24—19; gr. schelvis 50; grm. schelvis 5644; kim. schelvis 42—37; kl. schelvis I 38—30; kl. schelvis II 31—26; wijting 27—20; kl. gul 22—17; kl. haai 27; ham 98; kl. koolvis wit 34, per 50 kg, Gr. kabeljauw 216132; gr. koolvis zw. 6758; gp. koolvis wit 8170, pe. 125 kg. Aanvoer van zaterdag. 122 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 400 kisten schol, 55 kisten schar, 55 kisten bot, 3885 kisten haring. 1465 kisten makreel, 355 kisten schelvis, 190 kist wijting, 25 kisten kabeljauw en gul. 14 kisten haai, 3 kisten ham, 30 kisten kool vis, 20 kisten diversen. Totaal 6620 kisten. Besommingen van zaterdag. Vios IJM 24 f37.000; KW 87 f43.200; HD 79 f 12.560; KW 69 f6520; KW 65 f736; KW 16 f3230; KW 95 f5920; KW 161 f3680; SCH 7 f12.310; KW 53 f530; KW 92 f925; KW 94 f430; KW 60 f420; KW 88 f470; KW 36 f290; KW 27 f1280: KW 105 f1390; IJM 11 f340; IJM 27 f1080; IJM 7 f520; RO 29 f340; HD 126 f 1350; WR 50 f 2090. Besommingen van maandag. IJM 116 Eveline f28.500; KW 8 Deining f31.600; VL 27 f33.400; KW 81 f31.500; KW 104 f1130; KW 51 f3890; KW 166 f 1510; KW 160 f 2070; KW 169 f2010; KW 107 f 1630; KW 17 f 1590; KW 26 f1130; IJM 211 f15.700; KW 96 f3630; KW 34 f 1790; KW 58 f 1840; KW 133 f2050; KW 31 f3050; KW 210 f1870; KW 79 f2120; KW 98 f3260; KW 12 f 1990; KW 72 f1820; KW 178 f 1300; WR 33 f2560; IJM 208 f2200; IJM 4 f2570; IJM 31 f 1520; IJM 78 f 1350; IJM 59 f 1470; IJM 45 f2550; IJM 40 f 1890; IJM 22 f2580; WR 34 f3240; WR 88 f 1670; WR 49 f2020; WR 51 f3710; TX 14 f2050; TX 24 f 1280; AM 26 f2450; AM 18 f 1080; AM 17 f 1790; AM 16 f2460; UK 3 f2400. Visafslag Urk. Zaterdag werd door 24 vaartuigen op Urk aangevoerd: 1605 pond snoekbaars, prijs f 1,08—f 1,10; 345 pond rode baars, prijs f 0,80f 0,85 en 4005 pond voorn, prijs f 0,09—f 0,10, alles per pond. NIEUWS VAN UTD De bridgeclub UTD speelde deze week voor de onderlinge competitie: De stand is thans als volgt in percenten: Groep A: 1. Prins en echtg. 214.13. 2. Klin- kenberg-Korver 207.72. 3. Grentzius-Meyer 207.06. 4. Westerop-Pieterse 205.07. 5. Rob en echtg. 197.67 6. Ten Broeke-Handgraaf 197.53. 7. Mv. Kiinkenberg-v. Loon 197.53. 8. Muis en echtg. 191.98. 9. Wegman-v. d. Wal 172.80. 10. Kuipers-Nijssen-Berkhout 3w 148.13. Groep B: 1. Groen-Ponte 222.2. Dms. Schoen-Koelemey 219.43. 3. Muller-Van Olst 206.43. 4. Mv. Slaats-Böhm 198.60. 5. Van Burk-Visser 194.82. 6. Schoen-Koelemey 188.73. 7. Snel en echtg. 3w 159.11. 8. v. d. Berg-Roelofs 3w 150.39. MARKTBERICHT 5 november Andijvie f 0.11—f 0,20; sla f0,04—f0,19; bloemkool f 0,34f 0,89; tomaten f 0,20 f 0,92; bospeen f 0,28-0,39; waspeen f 0,18 f 0,35; spinazie f 0,26—f 0,54; pronkbonen f0,45f 0,96; prei f 0,11—f0,25; boerenkool f 0,22f 0,32; groene kool f 0,12—f 0,21; rode kool f 0,12f 0,17; spruiten f 0,46f 1,32; knollen f 0,12f 0,25; uien f 0,12f 0,19; peen f 0,12—f 0,17. K.A.B. HOUDT KLAVERJASDRIVE De culturele dienst van de K.A.B. te Beverwijk organiseert maandag 26 novem- bre voor haar leden in het KSA-gebouw een klaverjasdrive. Moest de secretaris van de vereniging in zijn jaarverslag gewag maken van een belangrijke bestuursmutatie, in het verslag over 1955 memoreerde hij een zeer be langrijke wisseling in het personeel. Per 1 september 1955 verlieten immers de bei de huisbezoeksters, de dames A. Benus en C. Haveman, na een zeer langdurige staat van dienst, met pensioen de vereniging. Tot opvolgsters werden in overleg met de Geneeskundig Inspecteur voor de Volksgezondheid benoemd de dames M. van Stegeren en C. de Ruijter. Ook in het afgesloten verenigingsjaar hadden de werkzaamheden der vereniging een vlot verloop. Alle patiënten konden de verpleging en eventuele andere nodige steun verkrijgen, welke in hun belang ver eist waren. De samenwerking met de ge meentelijke dienst voor Sociale Zaken en met de plaatselijke doktoren was van de meest prettige aard. Het consultatiebureau bleek ook in 1955 in een grote behoefte te voorzien. Niet minder dan 92 zittingen werden gehouden, waarop 3842 onderzoekingen werden ver richt. Door de huisbezoeksters werden 4459 bezoeken afgelegd. Naar sanatoria werden 24 patiënten uitgezonden, terwijl 8 in een ziekenhuis werden opgenomen. Thuis kuurden 17 patiënten. Op 1 januari 1956 werden nog 32 patiën ten in sanatoria verpleegd, terwijl op dien datum in de ziekenhuizen geen patiënten meer vertoefden. Op 1 januari 1955 stonden 224 gezinnen met 254 patiënten onder toezicht der ver eniging. Gedurende het jaar werden inge schreven 46 gezinnen met 51 patiënten. Zaterdagmiddag is aan het Klein Heiligland 36 een nieuwe kunsthandel geopend onder de naam öalerie Espace. Deze staat onder leiding van de dames Eva Bendien en Polly Chapon. Het te exposeren werk zal voornamelijk hedendaagse kunst zijn. De heer JBrants verrichtte de opening en roemde de moed der dames om in deze tijd een kunsthandel te beginnen. Spreker haastte zich echter de Haarlemse schilder en echtgenoot van mevrouw Polly Chapon te noemen als de man op de achtergrond. „Immers, zonder de gedurfde energie, de artistieke fantasie en de volharding van Jules Chapon om dit onbekende ver vallen huis aan het Klein Heiligland te herscheppen in dit kleine juweel van oude architectuur waren de plannen waarschijnlijk nimmer verwezenlijkt. Tevens is de leegte, ontstaan door de opheffing van de kunsthandel Leffelaar, nu tenietgedaan". De heer Brants sprak hiermee ook een gelukwens uit voor Haarlem en de Haarlemmers en zei verder onder meer: „De oprichtsters willen van deze zaak geen specifiek Haarlemse aangelegenheid maken, maar haar tentoonstellingen zullen een algemeen internationaal karakter hebben voor wat betreft de moderne kunst. Een sprekend staal van dit streven vindt ge al heel duidelijk in de eerste tentoonstelling waarmee de Galerie haar bestaan inluidt". Burgemeester en Wethouders van Velsen delen mee. dat de openbare zitting ter mon delinge behandeling van de bezwaren in gebracht tegen het besluit van de raad der gemeente Velsen van 19 december 1955, no. 1, i tot vaststelling van de zesde en zevende her ziening van het uitbreidingsplan-in-hoofd- zaak voor het gedeelte van die gemeente ge legen ten zuiden van het Noordzeekanaal, zal worden gehouden óp woensdag 14 november 1956 te 10.30 uur in het gebouw der Provin- iale Griffie, Dreef 3, Haarlem. BRIDGECLUB „DRIEHUIS De totaal-uitslag na de achtste selectie wedstrijd van de bridgeclub „Driehuis" was (in percenten): 1. Schaaper-v.d. Vlugt 457.27; 2. Born-Cleeren 446.83; 3. Krab-De Waal 413.20; 4. Ooms-Klinkenberg 409.25; 5. Ouwer- kerk-Vlotman 407.20; 6. Snoek-partner 405.99; 7.Bosman-Ermshaus 405.25; 8. dms. Berkhout- Heykants 404.66; 9. Dupker-Need 389.40; 10. mevr. Dijkshoorn-Heykants 386,57; 11. Pen- nock-v.d. Vlugt 386.54; 12. Baïs-Ribbens 385.80; 13. dms. Snoek-Ooms 381.41; 14. Berk hout-partner 380.73; 15. Wescher-v. Doorn 380.13; 16. Noortman-partner 375.33; 17. dms. Van Hotten-Van Dok 372.96; 18. Sciarone- Bosman jr. 369.73; 19. Imming-v. Gameren 358.29; 20. echtp. Van Rumpt 357.91. Afgeschreven werden 66 gezinnen met 68 patiënten. Op 1 januari 1956 strekte zich dus het toezicht der vereniging uit over 204 gezinnen met 237 patiënten. De woningtoestand der gezinnen, welke huisbezoek hadden, was in geen enkel ge val „slecht". In zeven gevallen was deze „onvoldoende", in 31 gevallen „voldoende" en in 166 gevallen „goed". Voor een zestal gezinnen kon een wo ningverbetering worden bereikt. In het afgelopen verenigingsjaar kwam het be stuur maandelijks met de huisbezoeksters en de propagandiste in vergadering bijeen, om de belangen van patiënten en vereni ging te behartigen. „IVitte Kruis" bijeen De jaarvergadering voor de leden van Velsens „Witte Kruis", die gisteravond ge houden werd in het wijkgebouw aan de Kennemerlaan, kenmerkte zich door een geanimeerd stemming. De heer P. Waar denburg, die in zijn kwaliteit als voorzitter de vergadering opende, sprak een enkel woord, betrekking hebbende op de alge mene wereldtoestand en verzocht de aan wezigen een minuut stilte voor het Hon gaarse volk in acht te nemen. Het ledental van de vereniging, aldus de voorzitter, heeft dit jaar de geraamde negenduizend niet kunnen bereiken, het is nu gekomen op een totaal van 8753. Hij deelde verder mede dat er nog een af scheidsavond in voorbereiding is voor zus ter De Beurs, die na ruim 25 jaar als wijk verpleegster werkzaam te zijn geweest, haar ontslag per 1 januari 1957 ingediend heeft. De kraamverzorging heeft in de gemeen te Velsen, volgens voorzitter nog zorgen door personeelsgebrek, doch hij kon nu mededelen dat de lage salarissen in ieder geval binnenkort omhoog gebracht zullen worden. De bestuursverkiezing, die hierna plaats vond, resulteerde hierin dat de heren P. Waardenburg, A. Rolloos en H. Zuidervaart herkozen werden, terwijl voor mevrouw C. Ledeboer, die niet herkiesbaar was, mevr. BrouwerPrins gekozen werd. Geen spreekuur De Burgemeester van Velsen heeft op maandag 5, 12 en 19 november geen spreek uur. Lezing voor „De Gieteling" Mevr. mr. Lily Eversdijk Smulders houdt vanavond in het Statenhuis te Velsen-Noord voor de vereniging „De Gieteling" een lezing over het zeer actuele onderwerp „Culturen- strijd in het Heilig Land".

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 10