Velsen geeft eigen inwoners de voorrang bij woonruimteverdeling Havenberichten Annie Woud zong hoofdrol in „Orpheus" van Glück Vanavond Hongaarse spreker in garage Stormvogels Industrie in moeilijk parket, maar er zijn beloften gedaan Burgers van Velsen Ook luidsprekers aan de voorgevel ^Brieueft aan de redactie VKUDAG 9 NOVEMBER 1956 Het streekplan Leerzame foto-avond voor Plaatwellers Of nieuwe uitbreiding „Leer uw kind kennen" Nederlaag-toernooi om de zilveren beker KAPITALE BELEVENIS Burgerlijke Stand van Beverwijk Scheepvaart Hogere uitkering uit gemeentefonds Ontspanningsavond Pools vijfjarenplan moet herzien worden 13 DE GEMEENTE VELSEN HEEFT ten opzichte van de huisvesting van buiten de gemeente komende werkers in de IJmond een standpunt ingenomen, dat de komende weken hoogstwaarschijnlijk stof tot verschillende gesprekken en onder handelingen zal opleveren. In het college van Burgemeester en Wethouders stonden twee standpunten tegenover elkaar ten aanzien van de woonruimteverdeling: een meerderheid wilde voortaan de beschikbare huizen slechts reserveren voor de inwoners der gemeente, waar immers de wachtlijst nog ruim voldoende is om de eerste jaren op „door te bouwen", de andere groep in het college wenste, op even sterke argumenten, het oude streven, om migratiegevallen eveneens te helpen, voortzetten. In deze groep zat de gedachte voor, dat de snelle wederopbouw van Velsen voor een niet gering deel mede te danken is aan de industrialisatie en dat het dus niet aangaat de hier komende Hoogovenarbeiders zonder huis te laten, op een moment, dat er zich dank zjj curveprijs en andere problemen allerlei moeilijk heden in de huizenbouw voordoen, zelfs al geeft het plan voor de IJmond-Noord een duidelijke suggestie in de richting: werkers uit het Noorden horen ook te wonen in het Noorden. Van de kant der industrieën is alle ge voel voor het eerste standpunt: ook daar begrijpt men, hoe moeilijk het allemaal is geworden. Maar aan de andere kant denkt men er niet over bepaalde beloften van de ge meente Velsen te vergeten, zoals de toezeg ging, die er indertijd is geweest, voor de Hoogovens 150 woningen vast te houden op de grens van Driehuis en Santpoort. Nu is weliswaar door het streekplan Kenne- merland-Zuid de woningbouw daar verder ingeperkt dan oorspronkelijk de bedoeling was, maar niettemin zouden de Hoogovens wel eens vast kunnen houden aan eerdere beloften van de kant van de gemeente. Al staat daarvan ook weer waar schijnlijk niets op papier men zal dit chapiter binnenkort op hoger niveau dan het gemeentelijke ongetwijfeld naar voren brengen, temeer omdat de huisves tingskansen in Beverwijk slecht zijn. Voor deze 150 woningen is aan de Noord zijde van het kanaal een oplossing gevon den, zo zou de gemeente kunnen stellen aan de hand van de Gilden-plannen. In ge meentelijke kringen verheelt men zich in middels niet, dat de N.V. Breesaap, de maatschappij, die voor de Hoogovens de woningbouwbelangen harer employés be hartigt, het gemeentelijk woningbouwbeleid wel eens doorkruist, waardoor van tijd tot tijd onprettige situaties dreigen te ontstaan. Inmiddels wordt de gemeente min of meer gesteund door de opvattingen, zoals ze naar voren zijn gekomen in het streek plan voor de IJmond-Noord, dat de wer kers van de industrieën benoorden het ka naal ook benoorden het kanaal wil laten wonen. Dat wil dus zeggen, dat Zuid- Velsen beschikbaar blijft voor woningzoe kenden uit eigen gemeente en voor hen, die nog een duplex-huis bewonen mitsgaders diegenen, die door uitbreiding van IJmui den en Velsen hier nodig worden. Een kans, om dit laatste standpunt alsnoè te veranderen zou schuilen in het streek plan voor Kennemerland-Zuid, dat in zijn (nog niet goedgekeurde) ontwerp rekening houdt met een uitbreiding van het nieuwe IJmuiden in zuidelijke richting of zoals De directie van de N.V. De Plaatwelle- rij, die op velerlei gebied medewerkt om onder haar personeel goede, nuttige en leerzame ontspanning te stimuleren, heeft met de wedstrijd onder amateur-fotografen opnieuw een mooi resultaat bereikt. Door de 17 deelnemers aan deze wedstrijd, van wie vier personeelsleden uit Hoensbroek, waren zesenvijftig foto's ingezonden, die verschillend van grootte en uitvoering, dagen in het bedrijfsschaftlokaal waren tentoongesteld en donderdagavond te bekij ken waren in het gemeentelijk ontspan ningslokaal aan de Van Diepenstraat. Hier werden voor een flink aantal be langstellenden de prijswinnaars bekend ge maakt. Bij de beoordeling was de nadruk gelegd op de uitbeelding van „Het dier", waarbij minder was gelet op techniek en geen rekening was gehouden of de opna men al dan niet geheel eigen werk waren. Directeur ir. J. F. Clausen, die de avond inleidde, dankte voor de spontane mede werking van de juryleden om de moeilijke beoordeling op zich te nemen. De prijzen van de directie vielen ten deel aan mei. L. M. Balm met haar foto „het jonge (kip pen) gezin", een voorbeeldige plaat, waar in leven „zat" (f20); 2. B. H. L. Klooster huis uit Hoensbroek met „Ossenwagen" (f 15) en eervolle vermelding van het per soneel (met 18 pt.)3. H. J. Dengerink met een suggestieve varkenskop „Knor knor" (f10) en 4. mevr. G. Bakker-Aleman uit Hoensbroek met „Weer weggelopen", een poes, die haar jong in de bek terugsleept. Met 32 pt. behaalde Th. Groen de perso- neelsprijs (f20) met zijn foto „Een zon nige dag" een paard aan de weidekant en. ten slotte verwierf W. A. M. v. Brus sel met 16 pt. een eervolle vermelding van het personeel. De heer Clausen deelde mede dit soort wedstrijden te willen voortzetten en dan over het onderwerp „water". De volgende onder het personeel te hou den tentoonstelling ligt op het terrein van de huisvlijt. Deze zal in februari plaats vinden. Na de prijsuitreiking hield de heer Broertjes als juryvoorzitter een zeer inte ressante en leerzame beschouwing over de ingezonden foto's, waarvan de beoordeling allerminst eenvoudig was. Hij vertelde daarbij, dat een goede foto niet ligt aan de camera, maar aan het oog er achter. Zelfs met een eenvoudige box kunnen bijzondere opnamen worden gemaakt. Hij raadde voor het maken van werkelijk fraaie foto s een reflexcamera aan, omdat daarin het beeld scherp en juist wordt afgetekend. Ook ten aanzien van de lichtmeter, die y°°r renfotografie onmisbaar is, gaf de heer Broertjes enige adviezen. Ir. Clausen schonk ieder van de juryleden voor hun moeiten ten slotte een graag aanvaarde boekenbom ZVV-TERRASVOGELS De vogels komen als volgt uit: ButteiDis- selköter en Zaal: Schippers, Van Vuuren en Van Eden; Rijke, Tholen, Spanjaard en Timmer. wij het in onze bespreking van het streek plan stelden: een nieuwe „bult" aan Duin- wijk, waarmee de stad zich dus verder in het duin zou moeten graven. Komt daar een contingent huizen be schikbaar, groot genoeg, om beide partijen tevreden te stellen, dan zal het besluit van B. en W. om de „Noordelijke" werkers niet langer aan woonruimte te helpen, uiteraard weer op losse schroeven staan, maar aan- Donderdag kwamen in IJmuiden binnen: Nilsture van Domsö. Fine van Caen. Jan v. Fowey. Oinas van Helsingfors. Ransel van Port Talbot. Lekkerkerk van Londen. Wes terdok van Londen. Rijnstroom van Londen. Daphnis van Bremen. Flora van Rotterdam. Argantan van Rotterdam. Maaskerk van Hamburg. Mandoza van Bremen. Zaanstroom van Huil Kaap Falga van Rundsvick. Con rad van Geffle. Eemland van Las Palmas. Fountain Abbey van Goole. Amasus Fluvius van Rotterdam. Bullfinch van Londen. Geffle van de Noordzee. Marie Louise van Londen. Anke Henriki van Jakobstadt. Anie G. van Pythea. Arcturis van Oslo. Roelf van Lor len. Birmingham van Rotterdam. Vertrokken zijn: Arthemis naar Barbados. Ranken naar Bremen. Beta naar Rotterdam. Atlas naar Rotterdam. Volias naar Rotter dam. Cargill naar Rotterdam. Bohus naar Tyne. IJstroom naar Portsmouth. British Scout naar Isle of Green. Great Hope naar Klaipeda. Senator naar Hamburg. Nanny n. Helsingborg. Karimata naar Hamburg. Senegalkust naar Dakar. Galathea naar Ci- ranton. Benavel naar Gdynia. Stad Maas sluis naar Narvik. Holderfine naar Huil. Justus Haslinger naar Huil. Caluga naar Calingrad Gerd naar Londen. Araliz naar Bremen. Riasan naar Leningrad. Gesina Hendrika naar Waterford. Bebox naar Huil. Dieter Waltraud naar Hamburg. Duce of Sparta naar Londen. Sint Paul naar Rotter dam. Polaris naar Rotterdam. Catharine S naar Geffle Berkelstroom naar Londen. Madjoe naar Kastrup. Zanzibar naar Gent. Waalborg naar Geffle. „PAT MAT 3" VERLOOR VAN ZAANDAM De Kennemer schaakclub „Pat Mat heeft een bondswedstrijd gespeeld tegen „Saende I" uit Zaandam. De Beverwijkers moesten in hun tegenstanders de meerdere erkennen en verloren met 3V1-6V1. De gedetailleerde uitslag was: P. M. Jansen (Pat Mat)-L. J. J. Zwan 0-1; J. Sonneveld- J. Diekte 0-1; B. de Heer-A. Nieuwenhuizen 0-1; S. S. Oppenheimer- L. Haak 0-1; ir. E. de Vries-J. P. Daam 0-1; B. Sauer-P. Baars remise; J. Oort-E. Toch 0-1; E. Sauer-P. de Vries 0-1; P. Tijssen-C. van Krimpen 1-0; W. J. Bannenberg-L. Lyklama 1-0. Voor de onderlinge competitie werden nog de volgende ontmoetingen gespeeld: Afdeling I: ir. D. G. Huygen-W. Steeman afg.; J. Zoontjes-A. Slings 1-0; M. P. Suiker- J. Strengers 1-0; P. Zwart-P. Hart 1-0; M. P. Suiker-J. C. de Haas 1-0. Afdeling II: J. Beentjes-J. Sauer sr. 1-0. Afdeling III: D. Tijssen-J. Oort 1-0. Afdeling IV: W. P. v. d. Lely-J. Sauer jr. 0-1; J. L. v. d. Meer-L. A. Visser 1-0; L. A. Visser-C. D. Affourtit remise. gezien deze zaak er een is van een vrij verre toekomst, moet allereerst rekening worden gehouden met de huidige stand van zaken, zoals zij door de meerderheid van het college is bepleit en zal worden uitge voerd. Spel is daarbij een belangrijke jactor Mr. A. Diepenbrock hield gisteravond in de bovenzaal van het K.S.A.-gebouw een lezing voor de samenwerkende verenigin gen: Bond van Gezin, St. Michael, L.T.B. en Vrouwengilde, waarbij hij tot onder werp had gekozen „Ouders en hun grote kinderen". Met enkele welgekozen woorden opende de presidente van het Vrouwengilde, mej. E. Roes, deze avond, en deelde tevens mede dat de collecte, tijdens de gistermiddag ge houden bidstond voor Hongarije, ruim f 79 had opgebracht. Met enige aarzeling had mr. Diepenbrock de uitnodiging aanvaard om te komen spre ken over het aangekondigde onderwerp. „De reacties op mijn radio-causerieën, over dit onderwerp, waren van zeer uit eenlopende aard", zo zei hij. Vele boze brieven had hij hierop ontvangen, en hij sprak de hoop uit, dat straks tijdens het debat, ook de gerechtvaardigde toorn van de aanwezige vaders en moeders, een vruchtbaar uitgangspunt voor de gedach- tenwisseling zou vormen. „Als men zelf geen huisvader is, is het zo gemakkelijk richtlijnen te geven voor de opvoeding van kinderen", zo ging spreker nogal eerlijk verder. De grondslag voor de opvoeding der kin deren wordt gevormd door liefde en ver trouwen reeds in de drie eerste levens jaren worden die grondslagen gelegd. Maar al te vaak wordt de fout gemaakt, dat de ouders zich niet afvragen wie en hoe hun kind is, maar hun wil en gedachtengang aan hun kinderen opdringen. „U moet uw kind leren kennen en daarvoor zijn geduld en liefde nodig. Juist in het spel en vlak voor het slapen gaan leert ge uw kinderen het beste kennen". Spreker achtte het van groot belang, dat de ouders veel met hun kinderen spelen, ook al zou dit hun veel moeite kosten. Op latere leeftijd zullen zij hiervan de vruchten plukken. Hoe komt het dat zovele ouders verzuchten, dat de kinderen van hun vervreemden? Volgens mr. Diepenbrock, hoeft dit niet; het is zelfs niet juist: het kind ontdekt in zichzelf een persoonlijkheid en wil dit laten, gelden. De taak van de ouders is nu deze persoonlijk heid in goede banen te leiden, doch niet te pogen om hun zienswijze aan het kind op te dringen, want dan ontstaat een af wenden van het kind van zijn ouders. Wij moeten het kind au serieux nemen en als onze gelijke behandelen, doch hem niet door onze spot vernietigen. Het kind moet op latere leeftijd daardoor terug kunnen vallen op de ouders. Liefde en vertrouwen doch vooral de liefde is bij de opvoeding der kinderen de grondslag voor het latere leven, zo besloot spreker zijn inleiding. Na de pauze werd er een zeer druk ge bruik gemaakt, om spreker naar aanleiding van zijn causerie vragen te stellen. ,JParkzicht" en O.P.S. punten deelden de Bij de voortgezette wedstrijd in het Neder, laag-toernooi om de Zilveren Beker, hebben de heren van de biljartclub „Parkzicht" hun tegenpartij „OPS" uit Haarlem ontmoet in hotel Parkzicht". Wist „Parkzicht" in vo rige wedstrijden altijd ruimschoots te win nen, nu behaalden beide clubs evenveer pun. ten. De prestaties waren: „Parkzicht": G. de Vries 150 150 41 20 3,65 0 J. Nijman 140 140 29 22 4.82 2 L. v. d. Zon 90 90 22 13 4,09 2 G. Patma 88 41 24 7 1,708 0 „OPS": 4 Engerda 229 229 41 28 5.58 2 Geerts 181 102 29 16 3,51 0 Van der Wall 100 57 22 14 2.63 0 Groenewoud 70 70 41 13 2,91 2 4 Pellemans, De onder leiding van Marinus Adam staande verenigingen symfonie-orkest „Haerlem" en Haarlems operakoor „II Trovatore" gaven woensdagavond in de gemeentelijke Concertzaal een gecombi neerde uitvoering, die het Haarlemse pu bliek nog eens in de gelegenheid stelde onze gereputeerde altzangeres Annie Woud, die zoals men weet dit jaar haar loopbaan wenst te besluiten, nog eens te horen in een van haar dankbaarste partijen, de titelrol van de opera „Orpheus" van Ch. W. von Gluck. Voor een goed amateur-symfonie-orkest en voor een operakoor, dat in het genre dat het wil dienen naar iets bijzonders tracht, is een uitvoering in concertvorm van „Or pheus" een dankbare opgave. De eisen die Gluck aan het orkest stelt, bleken niet boven de krachten van „Haerlem" te lig gen. De geringe fouten, die gemaakt wer den, betroffen niet eens moeilijke passages: het waren vergissingen zonder meer. Er stonden moeilijke dingen tegenover, die knap gerealiseerd werden. Het strijkorkest bleek technisch en qua klank van bijzonder goed gehalte. En toen de blazers behoorlijk op temperatuur waren, leverden ook zij voortreffelijk werk. En voor „II Trovatore" bood het werk een geschikte gelegenheid om zich te trainen in een voorname koor stijl, waarvan het melodieuze karakter zeer aantrekkelijk is voor de zangers. Bovendien heeft het koor in dit werk (dat een hervor ming van de operastijl inluidde) een ac tieve rol; het treeds zelfstandig op en be oefent samenzang, die zich in wezen niet onderscheidt van het oratorium. In menig opzicht was bij de uitvoering van de koren een streven merkbaar om met lenige stern- vorming aan de eisen van deze fraaie mu ziek te voldoen. Zo zal het ensemble groeien naar klankevenwicht, beheersing van timbre, nuance en expressie. De toon- zuiverheid was reeds zeer te prijzen, even als de trefzekerheid. Het mocht een ware tractatie heten Annie Woud in de kapitale castratenrol te horen. Ik heb in mijn leven al heel wat opvoeringen van de „Orpheus" bijgewoond, maar een treffender vocale prestatie van de hoofdrol als die van onze meester-zan- geres op deze avond, kan ik mij niet her inneren. Haar volumineus orgaan straalde in volle kracht en kleurige frisheid. En bij een machtige beheersing van dat zeldzaam warme geluid bleef de toonzuiverheid on gerept. Van het begin van haar carrière is mij gebleken, dat de melodieuze en nobel- pathetische operamuziek van Gluck zeld zaam voor Annie Woud geschikt was. En ik heb vroeger wel eens gedacht, dat uit haar het type van een klassieke opera-tragé dienne zou kunnen groeien en vermoedde in haar reeds in hoogste instantie een Wagner-vertolkster, die in Bayreuth furore zou maken, ook al omdat haar stemomvang dit destijds mogelijk maakte. Zij heeft deze richting in haar carrière bewust gewei gerd in te slaan, hoewel haar de kans ge boden werd. Maar nu ze vaarwel wil zeggen aan haar levenstaak als concertzangeres, moest deze avond nog eens blijken welk een prachtige verhouding er tussen de geest van Gluck's muziek en het talent en de stemmiddelen van Annie Woud bestaat. Het is waar, ook op ander gebied heeft zij terecht lauweren kunnen oogsten, maar de natuurlijke coïncidentie waarop ik hier boven doelde, trad op deze opera-avond zo frappant aan de dag, dat ik mij weer kon inleven in de dagen van weleer, toen ik Annie Woud in mijn verbeelding zag zege vieren als klassieke tragédienne. Zij vond in de sopraan Nelly Groeneveld een zeer verdienstelijke partner als Euri- dice en beider duo in het laatste bedrijf was een van de glanspunten van de avond. De sopraan Tonny Verschoor vervulde de rol van Amor zeer behoorlijk. Zo kon dirigent Adam, die het omvangrijke ensemble vast in de hand hield, na afloop op een goed resultaat van zijn niet lichte of ongevaar lijke taak terugzien. Een ruime bloemenhulde, waarbij Annie Woud uiteraard extra bedacht werd, be sloot deze opera-avond op feestelijke, gulle wijze Jos. de Klerk Wij leven mee met het dappere Hon gaarse volk, dat door de overmacht van de wrede Russische machthebbers werd neergeslagen. Wij willen helpen en zullen naar vermogen helpen. Het verheugt mij, dat de Stichting „de Velser Gemeenschap" bij de hulp verleningsactie de leiding wil nemen. Een comité, bestaande uit de verschil lende geestelijke stromingen zal deze steun- en solidariteitsactie gaarne bij u aanbevelen. Dit comité zal niet volledig zijn. Velen kunnen hieraan worden toe gevoegd. Het moest echter alles snel gaan, want de nood en het leed onder het Hongaarse volk is ontstellend groot. Dagelijks is het bureau van de Velser Gemeenschap geopend en telefonisch bereikbaar. De geldelijke bijdragen, op gave voor huisvesting e.d. zullen worden doorgegeven aan het landelijke comité, waarvan Hare Majesteit de Koningin inmiddels het Beschermvrouweschap heeft aanvaard. Wij weten wat het zeggen wil, te leven onder de knoet van de bezetter. Helaas kunnen wij nog maar weinig doen. Verzacht echter liet leed. Toont uw solidariteit en geeft met milde hand. Het Hongaarse volk rekent op u. De Hongaarse jeugd rekent in 't bij zonder op onze jeugd. In verscheidenheid willen wij één zijn met het Hongaarse volk. H. de Boer, loco-burgemeester Comité van aanbevelng: H. de Boer, loco-burgemeester; J. B. Assendorp, Voorganger Vrijzinnig Hervormden; Ds. J. van den Berg, Hervormd predikant; Mejuffrouw M. Coppee, Secretaresse Humanistisch Verbond; G. W. F. de Man, Bureau Velser Gemeen schap; G. P. Mathijssen, waarnemend voorzitter Velser Jeugd Centrale; P. Meijer, Gereformeerd afgevaardigde; F. Nieuwenhuyzen, Oud Katholiek pas toor; Dr. F. Schreuder, Chirurg Antonius zie kenhuis; H. Voorzanger, Voorzitter Sectie Sociaal Werk Velser Gemeenschap; W. Westerhoven, R.K. pastoor. Bureau Velser Gemeenschap: Gebouw Cultureel Centrum, kamer 1, Moerberg- plantsoen 22 te IJmuiden, Telef. K 2550 5743. Gironummer: 270475 ten name van penningmeester Velser Gemeenschap. Alle acties die in de toekomst ontplooid zullen worden, lopen dus hierna over dit centrale comité het bureau is elke dag geopend en alle gaven of giften gaan direct door naar het bovengenoemde Landelijk comité „DRIE MAAL NEGEN". Vlak voor dit comité gistermiddag in allerijl werd opgericht, adopteerde de Evangelisch Lutherse gemeente in Velsen een Hongaars gezin. Zaterdag 10 november wordt u, evenals vorige jaren verzocht een klaproos te ko pen. Laten we ons weer even herinneren het doel van deze collecte: eerbied voor de geallieerde militairen, die hun leven lieten voor onze bevrijding: hun ouders of echtgenoten in staat te stellen eenmaal te vertoeven bij het graf, waarin hun zoon of man te rusten werd gelegd, dat is ons doel naast het onderhoud der ere-kerk- hoven. We zullen moeilijk onze gave kunnen weigeren als we van de nabestaanden ver nemen: het verlies van onze dierbare goed maken, dat kunt u ook niet, doch mijn verdriet valt me minder zwaar, nu ik zelf heb mogen zien, hoe goed uw volk zijn laatste rustplaats verzorgt. Hij rust tussen vrienden. Wil ook dit jaar uw gave niet weigeren en koop een klaproos. GEBOREN: Marlène E. J„ d. van J. J. Franken en J. G. Hoog; Maria L., d. van A. Smit en J. Frings; Aldert, z. van H. Talens en van C. G. Etten; Maarten, z. van G. Dan- nenberg en G. van Splunter; He dricus J, C., z. van H. A. de Jong en J. Rusman; Inge, d. van F. Eijkhout en R. Klomp; H.onoré P. F. M., z. van J. S. M. Beerman en A. M. Eg- germont; Pamela S., d. van C. L. Bijl en J. Wels; Reinier, z. van R. Versluis en L. Meringa; Yvonne J., d. van J. Grapendaal en J. C. Half; Jan W., z. van W. Polderman en A. J. Picard; Carolina H„ d. van H. Bilder- beek en M. C. W. Feij; Catharina T. M., d. van T. Brinkman en A. M. Terhorst; Alber- tina F., d, van H. J. J. Witteman en A. F. van Essen; Nanne P., z. van A. A. Voetman en H. Koster. ONDERTROUWD: J. H. Vosgezang en E. Passchier; S. A. Hoogeland en C. A. Aar- denburj; W. van der Raaij en G. Verhagen; U. de Vreeze en J. A. Weterings; D, C. J. Popma en P. A. M. Overdiep; H. R. Bult en A. Riezenkamp; F. Hagedoorn en E. C. T. Renirie; L. Stoop en M. A. Stam; J. A. de Vries en M. P. de Ruijter; W. Mooij en L. van Arenthals; F. G. F. Kochx en C. Bruijns; T. de Boer en S. Bloemendaal; F. Spindelaar en J. Koopmans; B. C. J. Bongers en A. Tiebosch. GETROUWD: A. K. Ooms en A. de Graaf; A. N. Verhagen en C. Klein; C. Koppen en C. Straat; J. C. Zonneveld en D. H. M. Buur; G. de Gock en D. Boontjes; H. Stegeman en J. C. Hühl. OVERLEDEN: H. Sneelooper, 78 j., geh. met C. J, Steenbeek; R. Duim, 67 j., geh. met A. F. Wormsbecher, wonende te Velsen; H. Voordewind, 74 j., geh. met H. Sluiter. BRIDGECLUB „DE JUMP" BEGON AAN WINTERCOMPETITIE De eerste wedstrijd in de clubcompetitie van ,De Jump" voor paren bracht het vol gende resultaat (in percenten): Groep A: 1. mevr. Prins-Jonker 57.94: 2, Porck-Prins 56.75; 3. Mainz-v. Amerongen 53.17; 4. v. d. Berg-Amsing 51.59; 5. dms. v. Amerongen-Breur 49.21; 6. dms. Kramer- Sochen 44.44; 7. Koudijs-Schagen 31.35. Groep B: 1. Kramer-v. d. Burg 56.75; 2. v. d. Kuil-Schadé 55.16; 3. Wey-De Winter 52.38; 4. dms. Elzerman-Rolloos 51.19; 5. Tdi-War- merdam 51.19; 6. echtp. Seydel 50.00 7. Stam-v. d. Gaay 38.89. Groep C: 1. dms. Hamers-Schol 56.352. Poirck sr.-Porck jr. 54.76; 3. mevr. Koning- stein-Westra 54.76; 4. Boender-v. d. Wint 52.38; 5. mevr. Bloem-v. Loo 50.00 6. echtp. Rem 49.21; 7. echtp. Broeren 49.21; 8. dms. Ouwerkerk-Vlotman 33.33. Groep D: 1. De Vries-v. d. Starre 73.61; 2. Reyendam-Sidal 54.17; 3. dms. v. d. Starre- Zwerver 52.78; 4. mej. Koningstein-Floor 51.39; 5. dms. De Haas-Stam 51.39; 6. mevr. Laman-Bannink 43.06; 7. Dryder-Veldman 23.61. De golf van sympathie, die er in Velsen is gerezen voor de bezinningsavond, welke vanavond om acht uur in de garage van Stormvogels aan de Kalver- straat wordt gehouden onder auspiciën van de Velser Gemeenschap, heeft geleid tot een hechte organisatie van deze bijeenkomst, die bedoeld is als een eerbetoon aan de Hongaarse vrijheidsstrijders, maar tevens als een stil protest tegen de gruwelen, die de Russische troepen in het naar vrijheid snakkende land der Magyaren hebben ontketend. Er is een Hongaar bereid gevonden, deze avond een kort woord te spreken: de heer E. Tóth uit Amsterdam, die de laatste dagen nog aan de Hongaarse grens is geweest en de tragiek van zijn volk van nabij heeft meegemaakt zal naar Velsen komen. In grote trekken ziet het programma er voor vanavond als volgt uit: Hon gaarse muziek (Bela Bartök), muziek voor orkest en celesta, daarna een toespraak door wethouder H. de Boer, koorzang en declamatie, de Hongaarse toespraak en een slotwoord, dit alles gevat in de lijst van toepasselijke Hon- 8 gaarse muziek. Er is inmiddels voor gezorgd, dat ook zij, die geen plaats kunnen krijgen g in de grote garagehal, buiten het gesprokene en de muziek kunnen volgen, daar er aan de gevel luidsprekers zullen worden bevestigd. Mogen wij ten- 'i, slotte een opwekking richten aan alle Velsenaren, deze manifestatie zoveel als mogelijk op waardige wijze te bezoeken. Het is het enige, dat Velsen voor- 8 alsnog kan bijdragen aan de algemene sympathie voor het Hongaarse volk. 4 Het zij een zinvolle bijdrage! OOXXXXX)COOOCOCOOOOOOCOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOCCOOOOOOOOO(XX>OCOCO^ Alamak, 7 v. Buenos Aires n. Montevideo. Attis, 7 te Amsterdam. Abbedijk, 8 te Antwerpen. Aalsdijk, 9 te Belawan. Anker, 7 v. Halifax n. Amsterdam. Aldabi, 8 te Antwerpen. Arendsdijk, 8 v. Londen n. Cristobal. Ameland, 10 te Kaapstad verw. v. Abadan. Aagtedijk, 8 te Mombasa. Alpherat 9 te Vitoria v. Rio de Janeiro. Adonis, 8 te Puerto Cabello. Amor, 8 te Limassol v. Famagusta. Astrid Naess, 8 te Mena v. Gothenburg. Alblasserdam, 8 te Antwerpen. Argos, 8 70 m. o. Kaap Dagata n. Lissabon. Bussum, 8 v. Rotterdam n. Mena Al Ahmadi. Banka, 9 te Belawan. Batjan, 9 te Singapore. Boskoop, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Britsum, 7 300 m. w Cape Finisterre n. Londen. Baarn, pass. 8 San Miguel (Az.) v. A'dam naar Curagao. Caltex Pernis, 8 te Rotterdam. Caltex, 8 te Sidon. Cottica, 8 te Georgetown n. Paramaribo. Cradle of Liberty, pass. 8 Ras Al Eiade. naar Philadelphia. Caltex Delft, 8 te Rotterdam verw. Charis, 4 v. New Orleans n. Maracaibo. Dordrecht, pass. 7 Kp. Race n. Liverpool. Dongedijk, 8 te Antwerpen v. Cristobal. Dorestad, 7 te Geelong v. Fao. Drente, 8 te Marseille. Delft, 9 te Curacao v. San Juan. Doris, 8 te Curagao v. New York. Daphnis, 8 te Amsterdam verw. Esso Den Haag. 8 v. Antwerpen n. Rastanura. Gabonkust, 8 te Lobito. Garoet, 8 te Penang. Graveland, 8 te Rio de Janeiro. Gooiland, 8 te Hamburg. Guineelcust, 8 te Abonnema v. Douala. Groote Beer, 10 te Rotterdam verw. Hector, pass. 8 Gibraltar n. Amsterdam. Hydra, 7 v. Brighton n. Antwerpen. Hestia, 8 te Santiago de Cuba v. Kingston. Hispania, 9 te Rotterdam verw» Iberia, 9 te Rotterdam verw. Japara KRL, 7 v Las Palmas n. Singapore. Keizerswaard, 7 te Gibraltar. Kinderdijk. 8 te Rotterdam verw. Karimata, 8 v. Amsterdam n. Hamburg. Leersum, pass. 8 Azoren n. Houston. Lombok. 8 te Kaapstad. Lutterkerk, 8 te Amsterdam verw. Maureen, 8 v. Londen te Rotterdam. Macoma 9 te Melbourne. Muiderkerk, pass. 8 Gibraltar n. Marseille. Mentor, 7 620 m. n.o. Barbados n. Port of Spain. Maaslloyd, 8 te Penang v. Belawan. Maaskerk, 8 te Amsterdam verw. Meliskerk, 8 te Rotterdam verw. Maashaven, pass. 8 Vlissingen n. Rotterdam. Mariekerk, pass. 7 Gibraltar n. Marseille. Mylady, 9 te Nice verw. Noordzee 10 te Balboa verw. n. Bremen. Nanusa 10 te Bombay v. Rastanura. Nias, 8 te Cebu v. Singapore. Overijsel, 7 v. Amsterdam n. Hamburg. Oranje, 8 v. Tj. Priok n. Singapore. Omala, 7 v. Berre n. Piraeus. Plancius, 9 te Surabaja v. Tj. Priok. Prins Cosimir, 8 te Quebec. Prins Maurits, te Hamburg v. Gravesend. Pr. Willem V, 8 80 m. o.z.o. Belle Isle n. Le Havre. Prins Willem van Oranje, 10 te Rotterdam verw. Prins Johan Willem Friso, 8 te Rotterdam verw. Helena, 7 v. Amsterdam n. West-Indië. Reyniersz, 8 te Kwandang. Rondo, 5 rede Singapore. Sloterdijk, 7 v. Newportnews n. New York. Stad Amsterdam, 7 v Newcastle n. Narvik. Sumatra 8 te Ummsaid. Schie, 9 te Gibraltar verw. v. Leixoes. Soestdijk, 7 500 m. w. Scilly n. New York. Sarpedon, 8 v. Aruba n. Cartagena. Sibajak, 7 te Priok. Stentor, 7 dw. Jamaica n. Mobile. Stad Leiden, 8 te Antwerpen verw. Solon 9 te Amsterdam verw. Teucer, 8 te Singapore. Tjitjalengka, 7 v. Singapore n. Mauritius. Themisto, pass. 8 Lizardhead n. Rotterdam. Tjinegara, 9 te Mauritius. Trompenberg, 8 te Brownsville. Tjikampek, 8 te Yokohama v. Nagoya. Triton, 8 te Maracaibo v. Puerto Cabello. Ternate, 8 te Rotterdam v. Le Havre. Tjimenteng, 9 te Hongkong v. Kobe. Tamo, verm. 9 v. Santos n. Buenos Aires. Tero, verm. 9 v. Rotterdam n. Hamburg. Van Neck, 10 te Shanghai. Willem Ruys, 7 v. Southampton n. Kaapstad. Witmarsum, 7 v. Hamilton n. Houston. Westertoren, 9 te Ummsaid; Wonosobo, 8 v. Ka rachi n. Basrah. Weltevreden, 9 te Balikpapan. Willemstad, 8 te Port of Spain. IJssel, 8 te Rotterdam. Zijpenberg, 7 te Manilla. KLEINE VAART Aegir, 5 v. Vlissingen te Gt. Yarmouth. Albert, 5 v. Swansea n. St. Malo. Antares, 5 v. Hull n. Londen. Arnoudspolder, 8 v. Antwerpen n. Rotterdam. Borneo, 7 v. Bremen te Delfzijl. Casablanca, 7 v. Djibouti n. Colombo. Cornelis, 5 v. Blyth te Portreath. Eemstroom, 5 v. Leith te Grangemouth. Encarnacion, 5 te New Orleans. Esma B 5 v. Amsterdam te Gothenburg. Fen, 6 v. Gt. Yarmouth te Leith. Ferocia, 8 v. Antwerpen n. Goole. Friso, 5 v. Swansea n. Rouen. Harold, 7 v. Sandefjord n. Hull. Hast IV, 6 v. Hansweert te Vlissingen. Hast V, 5 v. Middlesbro n. Boston. Hebe Nobel, 6 v. Middlesbro te Blyth. Helvetia S, 8 v. Antwerpen n. Hamburg. Joma, 5 v. Baltimore te Bermuda. Kastanjesingel, 7 v. Toppila n. Hull. Lauwersborg, 5 v. Middlesbro te Blyth. Lucas Bols II, 5 v. Amsterdam te Newcastle. Meidoornsingen verm. 8 v. Newport n. Antw. Necton, 5 v. Lubeck te Whitehaven. Noach, 5 v. Lerne n. Preston. Noordzee, 5 v. Grangemouth n. Rouen. Oldambt, 6 v. Delfzijl n. Trelleborg. Oleander, 5 v. Bermuda te New York. Oleum, verm. 8 v. Kopenhagen n. Aarhus. Olivier van Noort, 6 v. Manchester te Liverpool. PortTalbot, 6 v. Falmouth te Liverpool. Saturnus, 5 v. Waterford te Newport. Silv'aplana 5 v. Leith te Kopenhagen. Spes, 7 v. Slottsbron n. Rouen. Spora, 8 v. Rotterdam n. Antwerpen. Tusker, 6 v. Dingle te Liverpool. Uranus B, 5 v. Letterkenny te Ellesmereport. Westpolder verm. 8 v. Rotterdam n. Oporto. Wickenburgh, pass. 8 Ouessant n. Casablanca. SLEEPVAART Gele Zee, 7 dw. Lizardhead n. Lubeck. Humber, 8 te Maassluis v. Piraeus. Noordholland, 7 100 m. n.o. Azor. n. St. Nazaire. Oostzee, 8 75 m. z.w. Karachi n. Karachi. Witte Zee, 7 v. Takoradi n. Conakry. Zeeland. 7 140 m. o.n.o. Azoren n. St. Nazaire. Zwarte Zee, 7 50 m. z.z.w. Lizardhead n. Fawley. Gemeenten krijgen over 1955 145 miljoen meer Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de begroting van het gemeentefonds voor het dienstjaar 1955, waarin onder meer wordt voorgesteld de algemene uitkering aan de gemeenten over 1955 te verhogen met f 81.540.000 tot het bedrag f 662.300.000. De belastinguit kering aan de gemeenten dient, aldus het wetsontwerp, te worden verhoogd met f 63.392.500 tot f 260.993.500. In de memorie van toelichting op het wets ontwerp delen de ministers van Financiën en van Binnenlandse Zaken mede, dat in de begroting van het gemeentefonds voor 1955 de middelen van dat fonds voor genoemd dienstjaar worden geraamd op f 828.361.000. Inmiddels zijn bij de schoolgeldwet en de kleuteronderwijswet in de aandeelpercen tages, volgens de financiële verhoudingswet 1953-1957, enige wijzigingen aangebracht, terwijl in een bij de Tweede Kamer aanhan gig wetsontwerp nog een verdere wijziging dier percentages is voorgesteld. Gaat men uit van deze aangebrachte en voorgestelde wijzigingen dan kunnen de middelen van het fonds, indien tevens rekening wordt gehou den met de jongste raming van de opbrengst der rijksbelastingen, worden gesteld op f 977.939.500. Teneinde de mogelijkheid tot het doen van een na-uitkering op de algemene uit kering over 1955, waarmede een bedrag van rond f 19 miljoen is gemoeid, niet in gevaar te brengen, wordt voorgesteld de overeen komstig de financiële verhoudingswet 1953. 1957 uitgetrokken post van f 50 miljoen we gens toevoeging aan de reserve over de lo pende dienst te schrappen. Het na sluiting van de dienst 1955 en toekenning der na-uit. kering resterende bedrag der middelen, thans geraamd op f 36 miljoen, zal dan aan de reserve ten goede komen. „Hoewel het hoofdbestuur van de Vara had gedacht om voorlopig de vastgestelde avonden van het Vara-toernee niet door te laten gaan is men hiervan toch teruggeko men", aldus de heer G. F. A. Lampink, de voorzitter van de afdeling Beverwijk van de Vara, welke afdeling samen met de afdeling Velsen-Noord een ontspannings avond organiseerde. De heer J. Pop, lid van het hoofdbestuur van de Vara, zei onder meer dat het noodzakelijk is geworden de programma's door de gebeurtenissen in de wereld grondig te wijzigen Het programma dat door het gezelschap Cees de Lange werd verzorgd had groot succes. Naast Cees de Lange waren het Rijk de Gooyer, The Chico's, De Annebelles Co, Miep Last en Roland Wagter jr., die gezorgd hebben, dat een ieder voldaan naar huis ging. Vooral de heer Wagter bleek een goede aanwinst voor het gezelschap en voor verandering zagen we Rijk de Gooyer eens als Buziau. Alles was keurig verzorgd en het is te begrijpen dat het gezelschap aan het einde een langdurig applaus ten deel viel. De heren Jo van der Heide Weima en Simon Smit zorgden voor een muzikale omlijsting van de talrijke liederen. WARSCHAU (Reuter) De nog be staande tenlastelegging wegens de onge regeldheden te Poznan in juni zijn ingetrok ken. Alle gevallen zullen worden herzien, zo is te Poznan meegedeeld. Het nieuwe vijfjarenplan van Polen, dat in behandeling is bij de Sejm, het parle ment van Polen, zal waarschijnlijk worden gewijzigd of mogelijk zelfs geheel worden ingetrokken, zo wordt te Warschau aange nomen. De kolenuitvoer, waarvan Polens buitenlandse handel afhankelijk is, wordt ingrijpend beperkt. De boeren produceren niet voldoende graan, vee, aardappelen en melk. De regering en de raad van coöpera tieve boerderijen hebben een beroep op de landbouwers gedaan hun coöperaties niet te ontbinden, totdat een algemene verga dering zal zijn gehouden ter bespreking van de verdeling van de opbrengsten der boer derijen. (Verkort weergegeven) Dank. Hiermee willen wij al degenen die hebben medegewerkt aan de collecte voor een televisie-toestel voor het sanato rium „Brederodeduin" speciaal de voet balverenigingen DIO, RCH, Schoten, EDO en Haarlem hartelijk danken. Op zater dag 13 oktober werd dit toestel aangeboden en het werd een kostelijke middag. Nog maals onze hartelijke dank! PATIËNTEN VAN „BREDERODEDUIN"

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 15