Over namen, die terugkomen in de Nederlandse visserij THALIA IJmuidense bejaarden bouwen grote maquette van havengebied Havenberichten Kennemer t, Lantaarn Denk er eens over na Geen smoesjes straks Visserij-varia Agenda voor Velsen LANGS SLUIZEN EN HAVENS Elie en Van Hattem hebben hun „voorgangsters" Die zaterdag.... 6 Oid Clothes New DRY CLEANING ONLY Gouden Dames- en t Herenringen Fa. R. de Boer Vragen over internaat bij de visserij schoo l „Kinderogen" in Thalia Pieter Vermeulenmuseum weer elke werkdag open IN JEUGDHUIS AAN KANAALSTRAAT Opvarenden „Neeltje Jacoba" te gast Bij de Fotokring Velsen' Oprechte amateurs Ommekeer en desillusie MAAR NIET W „Weenink" speelde gelijk tegen „De Uil" WOENSDAG 14 NOVEMBER 1956 OP BIJGAANDE FOTO zien we een type stoomtrawler zoals er tientallen werden gebouwd in Engeland aan het einde van de vorige eeuw. Vele van dit soort schepen zijn vroeg of laat naar IJmuiden gekomen en ook de eerste stoomtrawler, die in onze haven thuishoorde was in grote trekken naar dit type gemaakt. Door de Engelsen waren deze schepen betrekkelijk nieuw van de hand gedaan. Zelf gingen zij er al spoedig toe over tot het bouwen van een groter type om daarmede verder afgelegen visgronden te bezoeken. Van de verkochte trawlers kwamen er ook in Denemarken terecht. We hebben er hier drie: de „Campania", „Lucania" en de „Catalonia", alle gebouwd op de werf van Edwards Bros te North Shields, de eerste twee in 1894, laatstgenoemde in 1898. Ze waren groot 155 reg. ton bruto en 56 netto, hadden een lengte van 30,78 m, breedte 6,23 m en een holte van 3,28 m. Onder de zoeven genoemde namen kwa men ze op zekere dag in de vaart ohder de Deense vlag en heetten respectievelijk Hvalen FN. 423, Sölöven FN. 424 en Söbjornen FN. 425. De Denen hebben er slechts kort de visserij mede uitgeoefend. De langste periode hebben deze drie sche pen medegemaakt in IJmuiden en die ving aan in 1909, toen de Scheepsexploita- tie Maatschappij De Marezaten het Deen se trio aankocht. Zij kregen de namen Ma ria van Hattem IJM. 157, Julie Streiff IJM. 159 en Elie Cheneviere IJM. 161 en gingen aan de visserij deelnemen onder de schip pers Chr. Glas, D. van Pel en A. van Strien. Tot 1927 zijn de schepen trouw bij elkaar gebleven. De eerste werd in dat jaar afgevoerd en dat was de Maria van Hat tem, maar meteen kwam er een nieuwe Maria van Hattem voor in de plaats, groot 152 ton. Op de jeugdige leeftijd van 4 jaar is dit schip echter ten onder gegaan. Het was op 19 februari 1931 toen het schip tij dens dikke mist werd aangevaren door het Duitse stoomschip „Annie Hugo Stinmes VI". De voorsteven van de vrachtboot drong aan de voorkant van de brug in de „Maria van Hattem". Getracht is de trawler naar de monding van de Eems te slepen, doch hij is gezonken, nadat kort tevoren de bemanning op het stoomschip was overgegaan. De derde „Maria van Hattem" nummer drie ver scheen pas in 1936 in IJmuiden, heel wat groter dan de twee voorgangers, namelijk 293 ton. Gebouwd in 1925 was het toen een welkome aanvulling van de plaatselijke vloot. Het schip heette Fuji CF. 17 en heeft behoord aan Neal West in Cardiff. Als IJM. 1 werd het te IJmuiden ingeschreven. Deze trawler kwam in 1940 in dienst van de Koninklijke Marine, werd later door de bezetter krijgsbuit gemaakt en is daarna in Duitse dienst verloren gegaan. De eerste „Elie Cheneviere" heeft ruim 20 jaar in IJmuiden als stoomtrawler dienst gedaan en werd op 31-jarige leef tijd vervangen door een nieuwgebouwde trawler. Dit schip kwam in 1930 gereed bij Pannevis in Alphen aan de Rijn, tegelijk met de Bruinvis IJM. 97, Jenny Elsa IJM. 88 en Maria Elizabeth IJM. 114 alle zus terschepen. Tot in 1939 konden de schepen ongestoord aan de visserij deelnemen. Tóén kwamen de moeilijke oorlogsjaren. Vele schepen werden vernietigd, andere kwamen zwaar beschadigd uit de strijd en dat was ook het geval met de Elie Chene viere IJM. 161 waarvan alleen het voor schip nog bruikbaar was. De Scheveningse reder J. J. van der Toorn heeft er een nieuw achterschip aan laten bouwen en zo is deze vroegere IJmuidense trawler als Prinses Marijke SCH 9 bewaard gebleven, zij het dan gedeeltelijk. Daarna heeft de naam „Elie Cheneviere" niet afgedaan. In 1950 is er een motor trawler onder die naam en de merken IJM. 32 in de vaart gekomen, die als zus terschip heeft de Maria van Hattem IJM. 10. Schepen verdwijnen maar de namen blijven voortleven als herinnering aan een halve eeuw geleden toen het IJmuider trawlerbedrijf nog in opkomst was. ADVERTENTIE Lichtdrukken - Stencilwerk - Fotocopieën KENNEMER LICHTDRUK- en COPIEERINRICHTING Dumvlietstraat 128 - Velsen-N. Telefoon 02510-4189 en 4827 „Onder Ons" klaverjaste weer De Beverwijkse klaverjasclub „Onder Ons" heeft haar onderlinge competitie voortgezet. De uitslagen waren: 1. H. Kruidenberg 4764 pnt.; 2. A. Kooy 4738 pnt.; 3. L. Duin 4687 pnt.; 4. K. Groot 4621 pnt.; 5. J. Siebers 4585 pnt.; 6. J. Tervoort 4555 pnt.; 7. J. Kooy 4543 pnt.; 8. D. Bruineberg 4432 pnt.; 9. J. v. d. Does 4361 pnt.; 10. H. v. d. Ham 4397 pnt ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 - TELEFOON 4886 Elie senior - een oud beestje uit het begin van de eeuw. ADVERTENTIE Arie van der Veer (Nadruk verboden). ADVERTENTIE f Wij maken u gaarne attent op onze GROTE COLLECTIE o KENNEMERLAAN 60—62 In het voorlopig verslag op de begroting van O., K. en W. wordt door vele leden der Tweede Kamer gevraagd om een internaat bij de gemeentelijke visserijschool te IJmuiden. Men acht dit noodzakelijk omda.t in de laatste jaren reeds 30 pet. van de leerlingen niet in de gemeente Velsen woonde. Ook het varend schoolschip wordt door de Kamer als wens naar voren gebracht. Vittorio de Sica heeft in de dramatische film „Kinderogen" een huwelijksdrama verfilmd dat echter zijn film „Fietsen dieven" in gaafheid bij lange na niet kan benaderen. Een eenvoudig grondthema werd om kleed met een serie scherp waargenomen tonelen uit het dagelijks leven, waarvan een allerliefst jongetje, Prico, het slacht offertje wordt. De moeder van de jongen, een enigszins losse vrouw, voelt zich voortdurend tot een andere man dan haar wettige echtgenoot aangetrokken hetgeen uiteraard de groot ste moeilijkheden oplevert. Hoe het alle maal, in mineur, afloopt wordt uitvoerig uit de doeken gedaan donderdag in Thalia. Benoeming van Ieraren B. en W. van Velsen stellen de raad voor te benoemen tot leraren in tijdelijke dienst aan de gemeentelijke middelbare handels avondschool, te rekenen met ingang van 1 september 1956 en tot het einde van het cursusjaar 1956/1957: W. van Huystee voor Nederlandse taal en handelswetenschappen en J. H. Muller voor handelswetenschap pen. het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij in een speciale voorstelling Een „Moeder" vergat zichzelf Een kind werd het slachtoffer KINDEROGEN Een moeder verlaat haar man en kind, nagestaard door verbijsterende kin derogen Een ontroerend en dramatisch filmwerk Toegang 18 jaar. V.a. VRIJDAG a.s. DANNY KAYE in „DE HOFNAR" Het Pieter Vermeulenmuseum in het Cul tureel Gebouw te IJmuiden, zal van don derdag 15 november af weer op elke werk dag geopend zijn. De openingstijden zijn van 9.3012 en 1416.30 uur. AAN DE UITWERKING van een idee, dat bij de al bejaarde heer N. v. d. Zwan ontstond tijdens de tentoonstelling van vrijetijdsbesteding door Velsense bejaarden in de zaal aan de Abelenstraat, wordt nu al drie weken naarstig gewerkt in een van de vertrekken van het toekomstige jeugdhuis aan de Kanaalstraat te IJmuiden. Vijf IJmuidenaren op leeftijd werken daar aan een groot vrijetijdsbesteding project: een enorme maquette van het IJmuidense haven- en sluizengebied in de schaal 1 1000. Ook een groot gedeelte van de bebouwde kom van Velsen zal op deze maquette, die 4,5 meter lang en 2 meter breed is, worden nagemaakt. Het ligt in de bedoeling om dit resultaat van gezamenlijke arbeid van vijf IJmuidenaren in maart volgend jaar tentoon te stellen op de dan te organiseren tentoonstelling. De pieren van IJmuiden zijn al op het hardboard vastgezet en ook verschillende straten van de buurt rond de Oranje straat hebben hun plaats gekregen. Zelfs is een van de vishallen aan de Vissers haven al geplaatst en heeft de Zuidzij en de duintop bij de Noorderpier al vorm gekregen. De maquette wordt gebouwd op twaalf ramen van 75 X 100 cm. De zuidelijke rand reikt tot even voorbij de Haring haven en loopt ongeveer vijftig meter ten zuiden van de Lange Nieuwstraat tot even voorbij het Marktplein. De oostelijke grens loopt tot enige honderden meters ten oos ten van de Noordersluis en vervolgens reikt de noordgrens tot het Hoogoven complex. De buitenhavens van Hoogovens zullen nog juist een plaatsje op de ma quette krijgen. En uiteraard is de weste lijke grens even voorbij de pieren in de Noordzee genomen. Natuurgetrouw De vijf IJmuidenaren het zijn de heren P. Heiligersberg, F. J. Licht, R. Overdelindën, Chr. Visman en N. v. d. Zwan streven een zo groot mogelijke natuurgetrouwheid na. Zij hebben bij Rijkswaterstaat en het Staatsvissershaven- bedrijf dank zij grote medewerking van deze instanties kaarten in handen gekre gen en verzamelen thans zoveel mogelijk luchtfoto's van het sluizengebied en de woonwijken tussen het Marktplein en de kop van de Vissershaven, omdat het wat al te bezwaarlijk is elke woning en elke fabriek of ieder kantoor op straat te tekenen. Vuurtjes De heer Licht, oud-chefmachinist van de N.V. Visserijmaatschappij de VEM heeft alle plattegronden op schaal 1 1000 getekend; de heer Heiligersberg, timmer man van beroep, vervaardigde de twaalf ramen; de heer v. d. Zwan houdt zich nu bezig met het bouwen van de pieren, het strand, de duinen en het „leggen" van de zee. De heer Overdelinden heeft al vijfen dertig modellen van trawlers, sleepboten, zuigers, baggermolens en vletjes voor de maquette vervaardigd en de heer Visman is thans druk doende de technische instal latie op te bouwen. Hij zorgt voor de bouw van de vuurtorens, lichtopstanden en bakens. De heer J. Visman zal er zorg voor dragen dat er een uurwerk voor deze lichttorens komt, opdat de IJmuidense vuurtoren ook werkelijk zijn stralen over de maquette zal laten glijden. In totaal zal de maquette van vijfentwintig vuurtjes worden voorzien. Meer medewerkers nodig Met het optrekken van de fabrieken, huizenblokken en meer van dien aard wordt thans elke middag gewerkt door de heren Licht, Visman en Heiligersberg. In den beginne werd al het werk bij de heer Licht aan huis gedaan, maar dank zij de grote medewerking van de Commissie voor Ontspanning van Velsense bejaarden, de Velser Jeugd Centrale en de gemeente kan men thans voorlopig tot en met januari over het lokaal in het nog steeds leegstaande jeugdhuis beschikken. Er is licht, er is verwarming en bovendien staat er een kleine radio bij. Het vijftal hoopt, dat meer knutselaars onder de leeftijd genoten zullen gaan helpen, want vooral de honderden bewerkelijke huizenblokken in IJmuiden vergen veel tijd en geduld. Bridgen in „De Oranjeboom" In café „De Oranjeboom" heeft de Heems- kerkse bridgeclub van deze naam een drive gehouden die in de volgende uitslag ein digde: Groep A: 1. Muyen-Beentjes 37 pnt; 2. de heer en mevrouw Bleyendaal 35 pnt; 3. da mes Modoo-Perrij 34L pnt; 4. Spijker-Flentge 32L pnt; 5. dames Spijker-Flentge 31 pnt; 6. Koopman-De Vries 30 pnt. Groep B: 1. Wentink-Kerklaan 3614 pnt; 2. de heer en mevrouw v. d. Capelle 36 pnt; 3. en 4. de heer en mevrouw Henneman en Tabak-De Kruyf 34 pnt; 5. v. d. Wel-Klesser 3214 pnt; 6. Groot-Henneman 3114 pnt; 7. mevrouw Henneman-de heer Cornelisse 2714 pnt. De bemanning van de IJmuidense red dingboot „Neeltje Jacoba" der Koninklijke Noord Zuid Hollandse Redding Maat schappij, de commissaris van het loods wezen te IJmuiden en vermoedelijk ook enige opvarenden van loods- en sleepboten die dagelijks in het IJmuidense havenge bied in de weer zijn, zullen vrijdagavond in het Cultureel Centrum de gast zijn van de „Fotokring Velsen". Deze zeevarenden werden door het be stuur van de Fotokring uitgenodigd voor deze bijeenkomst, daar een gedeelte van de avond zal worden verzorgd door de beken de Nederlandse fotograaf van schepen, de heer C. v. d. Meulen, Terschellinger van geboorte en thans woonachtig te Zand- voort. Voor de K.N.Z.H.R.M., het loods wezen, Bureau Wijsmuller, het hospitaal- kerkschip „De Hoop" en andere maat schappijen fotografeerde hij in de afge lopen jaren vele schepen op een wijze, die veler bewondering heeft afgedwongen. Vrijdagavond zal hij de amateur-foto grafen van Velsen aan de hand van een collectie 18 x 24 vergrotingen over zijn ervaringen op zee vertellen. Helaas kon de heer v. d. Meulen voor deze avond niet over grotere foto's beschikken, daar hij vrij onverwacht twee exposities moest in richten. Wijkbijeenkomst der Ned. Hervormde Gemeente Op een dinsdagavond gehouden bijeen komst van de leden van Wijk 1 der Ned. Herv. Gemeente is nog weer eens duidelijk aan het licht gekomen dat het uiterst moei lijk is om in deze nieuwe wijkgemeente een eenheid te vormen. Wel ondervindt men alle mogelijke me dewerking, maar nog steeds zijn er onder de nieuwe bewoners mensen die geen con tact met de kerk hebben. Op deze bijeenkomst werden door de leden vragen gesteld aan een forum dat stond onder leiding van ds. F. C. Wilkes. Onder de aanwezigen bevonden zich enige Indische Nederlanders, die het lid maatschap der Ned. Herv. Kerk hadden aangenomen. Er werden voorts besprekingen gevoerd over het financieel belang van de wijk en over de vorm van het kiezen van ouder lingen en diakenen der kerk. Op maandag kwamen in IJmuiden binnen: Tungsa van Norfolk, Bengt H Larson van Philadelphia, Neckarstein van Antwerpen, Falcon van Londen, Beninkust van Ham burg, Pennbroke Shire van Port Said, Ing- wy van Newport News, Agios Espiridon van Gent, Deo Favente van Aarhus, Texelstroom van Liverpool, Ariadne van Kopenhagen, Bittern van Liverpool, Marco Polo van Li verpool, Actualyti van Swansea. Vertrokken zijn: Hope naar Rotterdam, HMS Goes naar Rotterdam Betty naar Hull, Nomadis naar Hull, Rawal naar Gent, Zui derzee naar Rotterdam, Vanda naar Rotter, dam, Ulmbruder VI naar Parijs, Hydra naar Antwerpen, Netherlands Coast naar Rotter dam, Lingestroom naar Londen, Kaap Falga naar Antwerpen, Kirsten naar Torboda. Zij, die gisteren tussen vijf over zeven en kwart voor acht aan hun radio zaten, zullen be kende namen uit de kring der IJmondse en Kennemer ama teurwereld hebben gehoord. Als daar klonken die van D. Wijker met zijn jeugd-accor- ieonorkest, het IJmond-kwar- tet van meneer Hoogzaad uit Driehuis en de Bicesto-mond- accordeonnisten. Dat was een goed muziekje via de AVRO, in de rubriek „Een klanken- oogst uit vrije uren" en het heeft doen blijken, dat de lief hebberij soms heel dicht tot de kleinkust kan naderen. Wist ge inmiddels, dat alle „oprechte amateurs" in deze kring van harte gaarne zullen worden binnengehaald? En dat zij zich ook in IJmuiden kun nen opgeven, bij diezelfde me neer Wijker, wonend aan de Heemskerkstraat nommer 37? Zaterdagavond is er een ge desillusioneerd mens naar huis getogen, een mens, die toch zo graag iets mee wou doen aan de leniging van de nood, die vorige week over Europa spoelde. Johan Sluyters uit Santpoort had het allemaal zo mooi voorbereid, toen de Hon gaarse nood nog in een Hon gaarse vreugde leek te gaan verkeren. En toen de plannen eenmaal op eigen benen ston den, kwam de ommekeer. Dat moment kon hij niet meer gebruiken, om ook zijn avond „om te gooien", zoals anderen wel hebben gedaan met als resultaat de bezin ningsbijeenkomst in de garage Stormvogels. Dat was jammer, maar Johan kon het niet hele maal helpen en nu kwam er haast niemand op zijn avond. Dat is sneu. Bovendien geeft de krant te verstaan, dat het een mislukte avond was, die het doel voorbijschoot. Daar had de krant het volste recht toe, want die zaterdagavond in het gebouwtje aan de Abeelen- straat na de zwarte week van Hongarije wós nu eenmaal wat misplaatst, zelfs Johan zal het toegeven. Ik wil echter toch wel even uit de doeken doen, wat een goeie vrind van deze jonge Sluyters mij influisterde en dat wellicht verduidelijkend kan werken. Want Johan kón niet meer „om". Weken was hij vooraf bezig. Vele amateurs hadden hun medewerking be loofd, maar toen het beruchte paaltje bij het beroemde pun tje verscheen, waren ze ner gens. Ze zouden, zeiden ze, el ders kunnen spelen en ik, die deze dingen zo vaak van dicht bij heb zien gebeuren, weet welk een hevige teleurstelling deze onberekenbaarheid kan afgeven in het hart, dat tot toen nog vol vertrouwen was. Voor een dansavond van Rock'n Rollers was het zaaltje beslist te klein geweest, zegt mijn fluisteraar. Ik wéét het nog zo net niet, want er is wel met enige stijl gereageerd op de Hongaarse gruwel. Maar goed: Johan zat met de gebakken peren uitgestald op veel te veel lege stoelen. Een taart heeft tóch nog f 27,50 opgebracht, omdht de weinigen, die er waren, gul meehielpen pleisters op won den te leggen. Voorrang - voorrang! Drie punten van de Rijksweg VelsenHaarlem zijn zo lang zamerhand een beruchte klank gaan krijgen de kruising bij de Broekbergenlaan en de kruising met de Hoofdstraat aan weerskanten. Daar zijn al wat brokken gemaakt en alle maal haast vanwege de toch niet zó moeilijke voorrangs- regel, die blijkbaar nog altijd niet geheel duidelijk is voor vele weggebruikers. Gistermiddag om vier uur was het weer helemaal mis. Komt er een bestelautootje uit Driehuis, onderweg naar Heemstede, voorbij het nu dub bel gevaarlijike kruispunt met de Broekbergenlaan, waar graafwerken de weg niet on aanzienlijk inperken en komt er van die Broekbergenlaan éen andere auto. Geeft geen voorrang. De bestelauto remt zó ge schrokken van deze onbereken bare door-rijderij, dat het ge val slipt en drie keer over de kop slaat, om tenslotte met een smak in de sloot te belanden. Wonderlijk genoeg kropen de twee inzittenden er zonder veel schrammen uit, maar het had veel erger kunnen zijn. En de verzekering van de onvoorzichtige tegenpartij heeft een slechte dag gehad. Er zullen ongetwijfeld, nu de hulpactie voor Hongarije on gang gaat komen, goede ideeën zijn opgekomen, die onmiddellijk te verwezenlijken zijn, als ze maar bredere bekendheid genoten misschien wel helemaal, daar waar geen kleine kinders meer zijn en het feest toch niet meer dat van Goedheiligman en ge spannen verwachtingen, van gezette schoenen en liedjes om-de-schoorsteen is Als elk gezin om te begin nen één present minder koopt en het bedrag in een Hongaars schoentje stopt (en 5437 weet er wel weg mee), zou het kind ginds wellicht meer geholpen kunnen worden dan ons kind hier benadeeld. En wat zou er tegen zijn, als een bakker pepernoten bakte, waarvan in Hongarije „ge strooid" kan worden? Waar om zouden wij uit onze over vloed niet een stuk afstaan? Wie een goed idee heeft, hij melde het ik wil het graag uitdragen en doorgeven. Dat vindt de Velser Ge meenschap, die uiteraard vlak achter alle steun voor de Hon garen staat, ook en die wil graag, heel graag zulke ideeën horen. Eén telefoontje naar 5437 en het komt in de bus. De ideeënbus dan. Ik zou er zelf alvast een paar willen noemen, die gratis en gaarne worden afgestaan en die voor alle klanten dezer smalle kolom men bruikbaar zijn. Sinterklaas nadert. Waar om zou Sinterklaas niet deels ook voor de Hongaartjes kun nen rijden? Gedeeltelijk, of Ik weet het met u: de rammelende bussen, die vrijdag en zaterdag op straat zullen verschijnen vertegenwoordigen maar zo'n piepklein stukje van dat, wat wij samen voor Hongarije zou den willen doen tussen „erheen" en „kom maar hier". Maar het is wat en het is nodig. Wil de opbrengst Velsen waardig zijn, zodat er later geen verwijt in ons hart hoeft te sluipen, dat we toch eigenlijk maar bar gauw vergeten en een grotere mond dan hart hebben, dan zullen we de honderden wachtende bussen moeten bevrouwen en bemannen, opdat het werkelijk een leger van inzamelaars wordt. En dan zullen we ze daarna stikvol moeten stoppen. Want het is nog maar zo weinig. Ik weet, wat gij en gij en gij zeggen wilt: ge doet al zoveel aan collectes. Ge hebt al gegireerd. Dat zijn, met permissie, smoesjes. Want op dit vlak is alles, wat ge als verweer bedenkt, een smoesje, een dooddoener. We hebben het wellicht té goed, om te beseffen, wat de naakte ellende kan zijn van een verlaten post in een vrije wereld. Wat de schrij nende wond kan zijn van een kind de grens oversturen en zelf teruggaan. Daarom: geen smoesjes, vrijdag en zaterdag, maar een opbrengst, die onszelf verbaast, als hij maandag in de krant komt! Al jaren ben ik lichtelijk ja loers op de Engelsman, die zijn ganse zaterdag kan vullen met het doen van dingen, waar hij de rest van de week niet aan toe komt. De „Engelse zater dag" lijkt me een heerlijke in stelling, die voor mij zou moe ten beginnen met goed en lang uitslapen, onbezorgd omdraaien en de wekker voor de grap tóch laten aflopen. Zover is het bij ons echter nog lang niet wij werken des zaterdagsmorgens met de drif tige tred van de mensen, die het zich nooit aan tijd doen en vroegtijdig oud worden. Maar dat is nog niet het erg ste: onze zaterdagmiddag gaat ook meer en meer naar de knopjes. Onze zaterdagmiddag wordt geofferd aan congressen en bij eenkomsten, recepties, bazaars en vieringen van allerlei aard en belangrijkheid, die wij op deze „halve zondag" willen houden, omdat.... er dan zo lekker veel lieden vrij zijn en wij dus kunnen rekenen op een grote belangstelling. Waarbij wij niet denken aan de orga nisatoren, die altijd dezelfden zijn, aan de vertegenwoordigers van officiële instanties, die geen zaterdagmiddag meer vrij hebben en aan alle andere luy- den, die niet weg kunnen blij ven van deze des zaterdags met grote regelmaat georga niseerde zaken, omdat.nou, ja, omdat zij gewoon niet weg kunnen blijven. Ik zou een Beiers voorbeeld in deze door de IJmond willen laten navolgen ten profijte van onze rust en ons geluk: niets meer laten gebeuren op za terdagmiddag en -avond. Niets dan wat schoffelen in de tuin en een aquarium schoonmaken of wandelen in Velserbeek met hertjes voeren en wat dromen in het gras, wat schaatsen als het zover is en wat blij zijn. Want beseft gij wel, o orga nisatoren van de zaterdagse plechtigheid of de zaterdagse leut, wat gij aan vele ver moeide mensen een extra leed berokkent In Beieren hadden ze dat van staatswege door en daar stel den ze de vrije zaterdag in. Na zaterdag twaalf uur niets meer. Alleen maar door Beieren lo pen en een forelletje hier of daar vangen of losjes jodelen, 't Lijkt me héérlijk. Velsen» gemeentebestuur zou een dééd doen, als ze het ook deed. Mede te eigen bate ende rust, meen ik. Lampenier Prijzen van dinsdag. Heilbot 3,40—2,90; gr. tong 5,80; grm. tong 4,50; kim. tong 4,20; kl. tong I 3,10; kl. tong II 2,502,15; tarbot I 3,00—2,70, per kg. Kl. schol I 60; kl. schol II 4425; schar 2215; bot 2925; v. haring 1811,50; makreel 2714; gr. schelvis 4826; grm. schelvis 3424; kim. schelvis 30—31; kl. schelvis I 3020; kl. schelvis II 28—17; wijting 2622; gr. gul 6863; midd. gul 61—54; kl. gul 39—32; kl. haai 28—25; ham 114; kl. koolvis zw. 2621; kl. koolvis wit 4241, per 50 kg. Gr. kabeljauw 292181; gr. koolvis zw. 7158; gr. koolvis wit 112 100; gr. leng 100, per 125 kg. Aanvoer van dinsdag. 23 kisten tong en tarbot, 2 kisten heilbot, 15 kisten schol, 30 kisten schar, 15 kisten bot, 2035 kisten ha ring, 415 kisten makreel, 1400 kisten schelvis, 85 kisten wijting, 55 kisten kabeljauw en gul, 5 kisten leng, 50 kisten haai, 5 kisten ham, 70 kisten koolvis, 25 kisten diversen, Totaal 4230 kisten. Besommingen van dinsdag. RO 53 Dirkje f19.270; IJM 22 Elie f21.700; IJM 6 Norma f18.380; KW 80 f7360; IJM 209 f14.028; Z 542 f3679. ADVERTENTIE rj-' U KIJKT ER WEL Z'fï:',» ï- u i Een matras is een echt. vertróuwensartikel. i Wij kunnen U alles vertellen over vering, afdekking, levens duur en wat U nog meer weten wilt. -V-U:; .*//-/■ Vraag eens advies bij •s WONINGINRICHTING BEVERWIJK specialisten sinds jaren In de bondscompetitie heeft het derde tiental van de Beverwijkse schaakclub „Weenink" gelijk gespeeld tegen „De Uil 2". Na een spannende sensationele strijd werd de ontmoeting afgebroken bij de stand 3%3Vt. Zeer waarschijnlijk zal de uitslag 55 worden. De partijen hadden het volgende resul taat: H. Nyman—F. Bouwman 01; J. Heyer J. Veenstra 01; G. BeekhovenJ. Staats afgebr.; I. WortelJ. v. d. Zoet afgebr.; J. LimmenJ. Salier 1—0; E. van Nimwegen J. van Lierop remise; R. HeyerTh. Brands- ma afgebr.; A. HooyP Staats 10; C. Ver duitJ. Warmedam 10; H. van Leeuwen J. Haakman 01. De strijd tussen „Weenink" 1 en „Schaak mat" eindigde in een 514414 overwinning voor de Beverwijkers. Onderlinge competitie In de onderlinge competitie werden de volgende resultaten behaald: Afdeling 1 A: L. BoonstraA. Tervoort 1—0; G. de Koter—F. H. Piët 0—1; K. Slings C. Mostertman 0—1; S. HoogvorstD. van Vuuren 01; H. van 't HoffC. Koomen afgebroken. Afdeling 1 B: D. DuinmeyerJ. Hagen 01; R. GigengackP. Stet afgebr.; K. Slings A. Tervoort remise. Afdeling 2: C. BeltermanD. Breeuwer 0—1; A. DuinE. Zuyderdorp 01; J. v. d. DoesA. de Vries 01. Afdeling 3: N. de LangeH. van Hoof afgebr.; D. van HebeiJ. v. d. Heyde 10; G. DuisenbergH. Eykelboom 01; R. van HoofJ. Joosten 10; A. de VilderD. Hoogvorst 10. Geslaagd voor examen De heer J. Mak uit Beverwijk slaagde voor het examen tweede stuurman bij de Grote Handelsvaart. WOENSDAG 14 NOVEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Het schip der verloren vrouwen". Rex, geen opgave. „Felison", Heidestraat, expositie van schilderijen en tekeningen van Geert Jan van Meurs en beeldhouwwerken van Louk van Meurs-Mauer, geopend van 1517 uur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 1416.30 uur. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Hei destraat, open van 1012.30, 14.3017.30 en 1921 uur. Oranjever. IJmuidcn-Wcst, 20 uur. Ned. Herv. Wijkgebouw, Radarstraat, bijeen komst film. NCVB IJmuiden-West, 20 uur, Cultureel Gebouw, spreekster mevr. Gilhuis-Smits kamp. DGS, 20 uur, Flora, soiree. ABVA, 20 uur, Patronaatsgebouw, feest avond. VELSEN-NOORD: Mannenkoor „De Eendracht", 20 uur, Ned. Herv. Jeugdgebouw, concert. DONDERDAG 15 NOVEMBER IJMUIDEN: Thalia, 20 uur, „Kinderogen". Rex, geen opgave. „Felison" als woensdag. Pieter Vermeulenmuseum, open van 9.30 12 en 1416.30 uur. Maatschappij tot Nut van het Algemeen, 20 uur, zaal Abelenstraat, bijeenkomst. Engelmunduskerk, 20 uur, Engelmundus- koor, concert. Velser Operakoor „Bel Canto", 20 uur, Patronaatsgebouw, concert. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Hei destraat, open van 1012.30 uur. Sociale sectie Velser Gemeenschap, 20 uur, Cultureel Gebouw, lezing over re validatie. Familievereniging „Noordzij", 20 uur, Ichthusburcht, samenkomst. VELSEN: Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wet houder van openbare werken.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 10