Groter dan u denkt Nederland handhaaft protest tegen annulering der schulden Wettelijke subsidieregeling voor maatschappelijk werk bepleit Zie Boven Nederland en Hongarije Nieuwe nota aan Djakarta Amerikaanse Ford TWEEDE KAMER Er komen waarschijnlijk nog 40.000 Nederlanders uit Indonesië Kamervoorzitter Kortenhorst 70 jaar WOENSDAG 14 NOVEMBER 1956 7 25 c, Nieuwe aanwinsten in het Van Abbe Museum is de beste tijd om een te kopen! Door politiecamera betrapte verkeerszondaren berecht Dodelijk verkeersongeval Faillissementen Negentien kunstenaars met Guggenheimprijs bekroond Motorrijder schuldig aan de dood van zijn broer Mevr. Wijnaendts FranckenDyserinck overleden Medewerkers Westerling moeten terechtstaan Verkeer op Rotterdams vliegveld neemt toe De voorzitter Bestuur PEN-centrum verontwaardigd Examens Op 18 september heeft de Indonesische regering in een nota geantwoord op de pro testnota der Nederlandse regering van 10 Augustus betreffende de Indonesische op zegging der schulden aan Nederland. Deze Indonesische nota is thans door de Neder landse regering beantwoord in een nieuwe nota, waarin zij haar verwondering uit spreekt over het feit, dat de Indonesische regering zonder enige redelijke grond be toogt, dat Nederland aan Indonesië nog een schuld zou hebben van meer dan drie mil jard. Zij handhaaft haar protest tegen het hesluit van de Indonesische regering tot annulering van haar ter Ronde tafel-confe rentie overgenomen schulden aan obliga tiehouders, de Nederlandse Staat en de Nederlandsche Bank en blijft er bij de In donesische regering op aandringen haar besluit te herzien. In de nota wordt onder meer verklaard dat de Nederlandse regering de wijze waarop haar de annulering van alle Ronde-Tafelconferentie overeenkomsten is bekend gemaakt niet beschouwt als een overeenkomstig het internationale gebruik gedane officiële mededeling. Er was dus ook geen aanleiding voor de Nederlandse regering, de annulering der Indonesische schuldverplichtingen te verwachten als een logische consequentie van de opzegging der Ronde Tafel-conferentie-akkoorden. De Nederlandse regering acht voorts de door de Indonesische regering ter motive ring van haar besluit aangevoerde argu menten in het algemeen ondeugdelijk en wijst deze derhalve van de hand. De Nederlandse regering acht het nood zakelijk in het bizonder op te komen tegen de Indonesische stelling, dat de verminde ring van de schuldenlast van Indonesië met 2 miljard gulden, waartoe ter Ronde Tafel-conferentie werd besloten, niets zou afdoen aan het feit, dat de Nederlandse staat nog een schuld zou hebben van 3 mil jard aan Indonesië. Deze bewering die op geen enkele wijze te funderen is, kan door de Nederlandse regering derhalve niet worden aanvaard. Onjuiste bewering Naar de opvatting van de Indonesische regering zou de gehele binnenlandse schuld ad 3 miljard door de Nederlandsch-Indi- sche regering zijn aangegaan om de repu bliek Indonesië te bestrijden. Om deze re den zou naar Indonesische opvatting deze schuld door de Nederlandse regering moe ten worden gedragen. Zou deze stelling juist zijn, dan zou dit betekenen, dat Indonesië feitelijk zonder enige binnenlandse schuld zou zijn geweest, zelfs niet uit hoofde van een uitstaande muntbiljettencirculatie. Het behoeft geen betoog, dat zulk een situatie volkomen on wezenlijk is. Nederlandsch-Indië had in maart 1942 reeds een binnenlandse schuld van 605 mil joen. Deze schuld is als gevolg van de ont wrichting van het staatsapparaat in de eerste verwarde na-oorlogse jaren nog ver der toegenomen. Dit zou ook het geval zijn geweest indien er geen politiële acties zou den zijn gevoerd- De Indonesische delegaties tér Ronde Ta-1 fel-conferentie hebben, reeds voordat in onderling overleg tot de definitieve schul denregeling werd besloten, verklaard, dat huns inziens een binnenlandse schuld ad 760 miljoen geen verband zou houden met de gevoerde strijd en derhalve voor Indo nesië aanvaardbaar zou zijn. De kwijtschelding van 2 miljard schuld, welke geschiedde overeenkomstig het bin dende advies van de ter Ronde Tafel-con ferentie in het leven geroepen speciale schuldencommissie, had juist de strekking Indonesië te bevrijden van de schulden, ontstaan uit hoofde van de gevoerde strijd. Deze kwijtschelding werd verwezenlijkt ADVERTENTIE door de externe schuld van Indonesië, na melijk die aan Nederland, met genoemd bedrag te verminderen. Zou zulks niet zijn geschied, dan zou de Indonesische repu bliek bij de soevereiniteitsoverdracht een schuld aan Nederland, de Nederlandsche Bank en aan particuliere obligatiehouders hebben overgenomen van 2871 miljoen in plaats van de 871 miljoen, waarmede zij slechts belast werd. Aan deze aanmerkelijke vermindering van de buitenlandse schuldenlast gaat de Indonesische nota geheel voorbij. De kwijtschelding van de 2 miljard wordt wel als feit vermeld, doch met de consequenties hiervan wordt in het betoog geen rekening gehouden. De Nederlandse regering spreekt daarom haar verwondering uit over het feit, dat de Indonesische regering zonder enige rede lijke grond in haar nota betoogt, dat Ne derland aan Indonesië nog een schuld zou hebben van meer dan 3 miljard. Op de overige onjuiste punten in de nota acht de Nederlandse regering het onnodig in te gaan. Burgemeester mr. H. A. M. T. Kolf schoten van Eindhoven heeft zater dag in het Van Abbe Museum in Eind hoven de tentoonstelling „De verzameling van nieuwe aanwinsten 1954-'56" geopend. Hier zijn veertien nieuwe werken voor het eerst geëxposeerd. Het zijn werken van Picasso, Hartun, Lataster, Corneille, Appel en Bonner. Ter gelegenheid hiervan heeft directeur mr. E. de Wilde een uitvoerige catalogus samengesteld. De tekst van de catalogus zal gebruikt worden als grond slag voor een samen te stellen boekje, dat bestemd zal zijn voor leerlingen van middelbare scholen. ADVERTENTIE Vraagt Uw Ford-dealer alle inlichtingen Spoorwegongevallenraad. Bij Koninklijk Besluit is voor een tijdvak van vier jaren tot plaatsvervangend lid van de spoorweg ongevallenraad benoemd mr. dr. J. van Bruggen te Heemstede. De eerste serie verkeersoventreders, die door de flitscame.ra's van de Wassenaarse verkeerspolitie zijn gesnapt, heeft voor de Haagse kanton-rechter terechtgestaan. Het waren bestuurders van personenauto's of vrachtwagens, die op de rijksstraatweg in Wassenaar 's avond® in.plaats van met de voorgeschreven stadslichten, met gedimde koplichten hadden gereden. De flitscame- ra, waarmede de Wassenaarse verkeerspo litie sinds enige tijd werkt, had deze over tredingen fotografisch vastgelegd. Sommige verdachten konden zich hun overtredingen niet meer herinneren, maar toen hun door de kantonrechter de foto's werden getoond, moesten zij hun fout wel toegeven- I De ambtenaar van het O.M., mr. J. H. Maan, zei in zijn requisitoir, dat hij aan de politiefoto's zeer zeker bewijskracht toekende. De overtreders zullen, zelf, bij het zien van de foto's, hun fouten beter beseffen, hetgeen opvoedkundig en pre ventief zal werken. De overtreders kregen boeten die va rieerden van f 30 tot f 10. Op de Nieuwe Hemweg in Amsterdam is de 42-jarige hei-ondernemer G. J. van Weelden uit Zaandam 's nachts met zijn auto met zeer hoge snelheid tegen een lichtmast staande op de verkeersheuvel bij de Hembrugpont gereden. Hij kwam bij deze botsing om het leven. De lichtmast viel in verscheidene stukken op de auto en het wegdek. De voorzijde van de auto werd geheel vernield. De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van W. Strijbos, van beroep handelaar, wonende, Schoterweg 150 zwart, Haarlem. Rechter-commissaris: mr. N. Smits en curator: mr. K. A. F. J. Pliester. Wegens het verbindend worden van de derde tevens slotuitdelingslijst is geëindigd het faillissement van de N.V. Financierings- bank te Haarlem. Rechter-commissaris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. D. Giltay Veth te Amsterdam. ADVERTENTIE 1.3 A NEW YORK (UP) Er zijn maandag negentien winnaars uitgeroepen uit vele delen van de wereld in een internationale wedstrijd onder auspiciën van de Solomon Guggenheim-stichting in New York. De winnaars, die ieder een prijs krijgen van duizend dollar zijn: Herbert Boeckl, We nen; René Magritte, Brussel; Candido Por- tinari Rio de Janeiro; William Ronald, Toronto; Alegandro Obregon, Baranguilla, Jéns Sondergard, Charlottenlund; Moham med Hemed Eweis, Alexandrië; Marcel Gromaire, Parijs; Georges Bouziania, Athene; Emilio Vedova, Venetië; Kazoe Wakita, Tokio; Corneille, de Nederlandse kunstenaar, die in Parijs woont; Jan Oybis, Warschau; Walter Bodmer, Bazel; John Bratly, Greenwich; Mark Tobey, Seatle; Peter Loebarda, Belgrado; Hans Hartung, Parijs; Emilio Pettoruti, Buenos Aires. In de toekomst zal deze prijs om de twee jaar aan verscheidene kunstenaars worden uit gereikt. De winnaar van een enkele inter- nationale prijs van tienduizend dollar zal later in de maand bekend worden gemaakt. De 22-jarige constructiewerker J. H. uit Rotterdam is door de verkeerskamer van de rechtbank te Rotterdam veroordeeld tot een maand hechtenis en een jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid, omdat hij schuldig werd geacht aan de dood van zijn 17-jarige broer. Hij had hem achterop zijn motor ge nomen, terwijl hij dit motorrijtuig voor het eerst bereed en nog geen rijbewijs P de avond van acht augustus was hijjnet een vaart van zestig kilometer uit van een weg te Abbenbroek gere crJ- De eis tegen hem was drie weken hech tenis en een jaar ontzegging van de rnbc- voegdheid. (Van onze Kamerverslaggever) De Tweede Kamer heeft dinsdagmiddag bij de behandeling van de begroting van Maatschappelijk Werk onder meer gespro ken over de Ambonezenzorg. Sinds de nieuwe regeling van mei van dit jaar voert ieder Ambonees gezin hier te lande zijn eigen huishouding met, zo mogelijk, uit eigen arbeid verkregen inkomsten. Aan de algemene verzorging is een einde geko men. Sommige Ambonezen hebben daar over veel misbaar gemaakt, maar van alle kanten verklaarde men gisteren in de Twee de Kamer zich met de zelfverzorging vol komen te kunnen verenigen. Het systeem van de algemene verzorging, waarboven een volwaardig arbeidsloon werd ontvangen, maakte het steeds moei lijker de Ambonezen zich te doen aanpas sen aan normale maatschappelijke verhou dingen. Voor de Ambonese mannen is nu de prik kel om te gaan werken sterker dan ooit. Het aantal mannen, dat door arbeid in het levensonderhoud voor zich en hun gezinnen voorziet, bedraagt thans ongeveer 3200. Door de overgang op zelfzorg is het euvel van het dubbele inkomen, waardoor een niet te rechtvaardigen verschil in levens peil tussen de Ambonese en de Nederlandse werknemers bestond, weggenomen. Er zijn thans in Indonesië nog ongeveer 60.000 Indische Nederlanders. Het meren deel van hen zal Indonesië in de eerstko mende jaren willen verlaten. Verwacht wordt, dat nog 40.000 personen naar Neder land zullen komen. Uit de Kamer werd aan gedrongen op een betere voorlichting van deze mensen omtrent de toestanden in Ne derland. Het is een probleem hoe men deze mensen in ons land moet huisvesten, maar zij zullen zo goed mogelijk moeten worden ontvangen en geholpen moeten worden om zich hier thuis te voelen. Van diverse kanten werd gepleit voor een subsidiewet, die de beginselen zal moeten bevatten voor het verlenen van subsidie op het gebied van het maatschappelijk werk, gevraagd werd voorlopig om een nota over het subsidiebeleid, want de bestaande rege lingen lopen in 1957 af en een subsidiewet zal dan waarschijnlijk nog niet tot stand zijn gekomen Voort werd geïnformeerd waar toch het wetsontwerp blijft inzake het toezicht op de bejaardentehuizen. Het is al verscheidene keren aangekondigd, maar het is nog steeds niet ingediend. Ook werd aangedrongen op een wettelijke rege ling van het onder toezicht stellen van maatschappelijk verworden gezinnen. Vandaag beantwoordt minister mej. Klompé de elf sprekers, die onder meer ook de zorg voor de Hongaarse vluchtelingen ter sprake hadden gebracht. Aan het begin van de vergadering heeft de communist der vergadering van de Tweede Kamer Wagenaar verlof ver zocht de ministers van Binnenlandse Zaken en van Justitie vragen te mogen stellen naar aanleiding van ongeregeldheden die verleden week in verscheidene steden zijn voorgekomen. Op deze interpellatie-aanvraag zal van daag worden beslist. Heden is te Westerveld gecremeerd het stoffelijk overschot van mevrouw E. W. Wij naendts FranckenDyserinck, die zondag avond in haar woning in Den Haag is overleden. Zij werd 80 jaar oud. Esther Welmoet Wijnaendts Francken— Dyserinck werd op 7 februari 1876 te Den Helder geboren. Zij bezocht het gymnasium te Rotterdam en studeerde aan de universi teiten van Jena, Zürich, Berlijn en Parijs. Zij heeft zich verdienstleijk gemaakt op het gebied van vrouwenemancipatie en heeft jaren lang strijd gevoerd voor de sociale rechten van de ongehuwde moeder en voor het vrouwenkiesrecht. Geruime tijd is zij als journaliste werk zaam geweest. Vele jaren was zij vice- presidente van het Nederlands Padvinders- gilde en zij was het, die in 1926 in Amerika de stoot gaf tot de oprichting van de wereld bond van de padvindsters. Zij heeft een groot aandeel gehad in de oprichting van de soroptimistenclubs in Nederland en België. Ook heeft zij zitting gehad in het bestuur van de vereniging voor onderzoek en voor lichting voor het huwelijk. Zij is lid geweest van het hoofdbestuur van de Vrijzinnig Democratische Bond en mede oprichtster en bestuurslid van de partij voor Vrijheid en Recht, die bij de verkiezingen van 1952 met een lijst uitkwam. Mevrouw Wijnaendts Francken bekleedde nog diverse functies op maatschappelijk ter rein, was lid van de Nederlandse Journa listenkring en van de Buitenlandse Persver eniging. Voorts was zij lid van de Maat schappij voor Nederlandse Letterkunde en het Provinciaal Utrechts Genootschap. "-N Met excuses aan de slagzin van onze natio nale luchtvaartmaat schappij: de Andromeda -nevel (momenteel aan de avondhemel zicht baar) is groter dan u denkt. Dit sterrenstelsel is op maneschijnloze avonden en zonder storend stads licht in de buurt voor een scherp oog nog juist te zien als een nevelach tig vlekje in het sterren beeld Andromeda. In deze tijd van het jaar staat het omstreeks tien uur 's avonds hoog in het zuiden, niet meer dan een graad of tien van het zenith af, dus vrijwel recht boven ons hoofd. In een sterke telescoop blijkt het vlekje eruit te zien als op bijgaande foto: een spiraalsgewijs geconstrueerd conglome raat van vele miljarden sterren. Het is het naaste huur stelsel van wat wij „ons Melkwegstelsel" noemen, de naam voor de verza meling van honderd miljard sterren waarvan onze zon er één is. De Andromeda-nevel is rond anderhalf miljoen lichtjaren van ons ver wijderd. Deze foto is echter, naar nu blijkt, een on volledig portret. Dezer dagen is de Andromeda- nevel namelijk „afge tast" met behulp van de radiotelescoop te Dwin- geloo in Drente en daar bij bleek dat ook deze nevel radiostraling uit zendt. Het merkwaardige daarbij is, dat de bron nen van deze radiostra ling zich uitstrekken tot buiten het zichtbare „li chaam" van de nevel. Wat wij als lichtvlek zien is dus maar een ge deelte van de daar aan wezige materie. De „radio-oppervlak te" van de Andromeda- nevel blijkt ongeveer 25 percent groter te zijn dan de licht-oppervlakte van dit hemellichaam; men heeft met het in strument te Dwingeloo ook verschillen in stra- lings-intensiteit op ver schillende punten van de nevel gemeten. De radiostraling is af komstig van waterstof atomen. Aangezien de radio-waarnemingen nog moeten worden uitge werkt is er voor verdere conclusies nog geen plaats. Wel blijkt eruit dat de radio-astronomie bezig is, onze „kijk" op het heelal aanzienlijk te verruimen. G. v. W. Donderdag 15 november zal de recht bank te Breda een zaak behandelen tegen de gebroeders B. uit Tilburg, die terecht zullen staan wegens oplichting. Zij waren destijds in het bezit van een document, dat zij overgehouden hebben uit de tijd, dat zij de vertrouwensmannen waren van Westerling. Het door Wester ling ondertekende papier bevatte een ver klaring, dat de laatste een overeenkomst had met de Nederlandse regering, die hem f 200.000.- zou hebben verstrekt voor het financieren van zijn acties in Indonesië. Westerling heeft ontkend ooit een dergelijk document ondertekend te hebben. Het ge volg van deze ontkenning was, dat de ge broeders B. werden gearresteerd. B. wordt in de dagvaarding ervan be schuldigd het te hebben vervaardigd. B. wordt er van verdacht het document te hebben gebruikt om geld los te krijgen van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hem worden bovendien nog twee andere verduisteringszaken ten laste gelegd. Een daarvan betreft verduistering van 15.000, die Westerling hem ter hand zou hebben gesteld voor het afdoen van schulden. Westerling is voor de behandeling van deze zaak als getuige opgeroepen. Mr. P. de Kanter vertegenwoordigt het ministerie van Buitenlandse Zaken. Bovendien is getuige een rijksrechercheur tegen wie de gebroeders B. enige beschuldigingen heb ben geuit. In de eerste maand van het bestaan van de luchthaven Rotterdam hebben 1200 pas sagiers, in- en uitgaand, ervan gebruik ge maakt. Er bestaan plannen het luchtver keer, dat van het nieuwe vliegveld gebruik maakt, uit te breiden. De directie wil in het voorjaar beginnen met rondvluchten boven Nederland. Verder ligt het in de bedoeling voor het vervoer van gezelschappen Viking-vlieg tuigen, die plaats bieden aan 36 personen, te gebruiken van de „Luftreederei Herfurt- ner" te Düsseldorf. De vliegtuigen hebben Engelse bemanningen. Deze toestellen doen vliegvelden aan, waar de K.L.M. niet komt, zoals Bastia (Corsica), Valencia, Gibraltar, Casablanca, Agadir en Las Palmas. De „Dragon Airways" te Newcastle, die zes keer per week de route Newcastle via Amsterdam naar Düsseldorf vliegt, heeft vergunning gevraagd drie keer per week Rotterdam te mogen aandoen. ff Naar aanleiding van de perspublikaties van de laatste dagen deelt het bestuur van het PEN-centrum voor Nederland mede, dat het de volledige consequenties der aan genomen resolutie aanvaardend, alle maat regelen neemt die de doorvoering er van waarborg Het bestuur betreurt het, dat een aantal leden voorbarig een beslissing heeft genomen en is verontwaardigd over het onverdiend wantrouwen in zijn inte griteit. Rotterdam. Gepromoveerd tot doctor in de economische wetenschappen N. V. A. Narasimham, geboren te Vizianagaram (India) Hartelijke toespraken en fraaie geschen ken getuigden tijdens een huldiging in het Tweede Kamer-gebouw van de algemene waardering voor dr. L. G. Kortenhorst, de voorzitter van de Tweede Kamer, die maandag zeventig jaar is geworden. Bij de geschenken was een door Sierk Schroder geschilderd portret, dat hier door dr. Kortenhorst, zijn echtgenote en zijn kleinkinderen wordt bewonderd. Rechts het kamerlid Tilanus, die de jarige namens de Kamer had toegesproken. (Van onze parlementaire redacteur) Sinds betrekkelijk korte tijd gaat de binnenkomst van de voorzitter va-n de Tweede Kamer met een eenvoudige plech tigheid gepaard. De Kamerbewaarder kon digt zijn „intree" met luider stemme aan, waarop alle aanwezigen zich van hun ze tels verheffen. Dit gebruik heeft de voor zitter, dr. L. G. Kortenhorst, ingevoerd, in navolging van wat er in dat opzicht in an dere parlementen gebeurt. Hij is zich na melijk bewust van de betekenis, die men aan de waardigheid van de volksvertegen woordiging moet hechten en daarmee dus ook aan die van degene, die haar leidt. In dit opzicht sluit hij zich dus, wel be schouwd, bij de in 1814 door Gijsbert Ka- rel van Hogendorp gekoesterde opvattin gen aan, die wat overigens niet door ging in de Grondwet een wijdse titel (te weten die van Raadpensionaris) aan de Kamervoorzitter toegekend had willen zien en ook in andere opzichten zeker vertoon rondom dit ambt had voorgestaan. Een en ander is in herinnering gebracht door de heer Tilanus, die als Kamerlid met het grootste aantal dienstjaren dr. Kortenhorst hartelijk toesprak, toen deze dinsdagmid dag op een prettige en gemoedelijke wijze in de rookzaal van de Kamer gehuldigd werd omdat hij maandag.zeventig jaar ge worden was. Uit wat de heer Tilanus en ook anderen zeiden, bleek wel duidelijk dat dr. Kor- tenkorst een grote populariteit geniet, dank zij zijn vele goede hoedanigheden. Onbetwistbaar is, dat hij met hart en ziel opgaat in de Kamer, in de waarde die deze instelling heeft, zodat hij niets te veel zei, toen hij haar zijn tweede tehuis noem de. En voorts is het buiten kijf, dat hij er altijd naar streeft, ook bij de uit oefening van zijn functie, het menselijke de overhand te doen hebben. Men behoefde trouwens maar te luisteren naar zijn woor den van dank voor dit intieme „huiselijke" samenzijn, om wederom te kunnen vast stellen, dat in hem een warm menselijk hart klopt. Dat hij bovendien over een sterk gevoel voor humor beschikt, valt ins gelijks als een der factoren te beschou wen, die hem tot een goed Kamervoorzit ter stempelen. Want juist mede door die zin voor humor heeft hij oog voor al het betrekkelijke der dingen en dit pleegt on der meer aan de wijze waarop hij de Ka mer leidt ten goed te komen. Jeugdorganisaties en scholen van alle ge zindten zijn vorige week door de Haagse Jeugdactie Haja opgewekt tot medewerking aan een nationale jongerencampagne „Helpt Hongarije" door de verkoop van een speciale jongerenkrant. Van de eerste op lage van 20.000 exemplaren is sedert twee dagen geen exemplaar meer in voorraad. Dit betekent, dat de Haagse jeugd in nau welijks twee dagen tijds 5000 bijeen heeft weten te brengen. Op verzoek van de Haja zal nu een tweede editie van 30.000 exem plaren van de Hongarije-krant verschijnen. De burgemeester mr. W. baron Michiels ven Kessenich van Maastricht zal donder dag om twaalf uur een kolonne vracht wagens uitgeleide doen, die dan met 4000 voedselpakketten voor Hongaarse vluchte lingen de reis naar Wenen zal aanvaarden. Deze voedselzending werd voorbereid in samenwerking met het Rode Kruis en is bestemd voor de kampen in Oostenrijk. De actie werd ondernomen door de Maastricht se Kegelbond. De heer D. C. Giisen te Zwolle heeft naar aanleiding van de gebeurtenissen in Hon garije bedankt voor het lidmaatschap van de Communistische Partij Nederland. Als gevolg hiervan heeft hij ook besloten te be danken voor het lidmaatschap van de ge meenteraad van Zwolle, waarin hij de enige vertegenwoordiger van de C.P.N. was. De heer Gijsen was lid van de gemeente raad sedert 1945. Met algemene stemmen heeft de gemeenteraad van Zwolle beslo ten een bedrag van 10.000.ter beschik king te stellen van de Hongaarse vluchte lingen die in ons land een onderdak zullen krijgen. Tevens verenigde de raad zich met een voorste van B. en W. enige 'woningen voor de vluchtelingen te reserveren. De raad der gemeente Woensdrecht be sloot op voorstel van B. en W. een woning te reserveren voor een vluchtelingengezin uit Hongarije en de huur van deze woning voor een jaar geheel voor rekening der ge meente te nemen. De Nationale Vrouwenraad van Neder land, waarbij een vijftigtal vrouwenorgani saties aangesloten zijn dezer dagen in algemene vergadering bijeen heeft de wens geuit te doen blijken van zijn ontzet ting over de gebeurtenissen in Hongarije en van zijn diepe deernis met het Hongaar se volk. In 's-Gravendeel, destijd zo zwaar door de watersnood getroffen, hebben 5400 be woners 9200 voor de Hongaarse vluchte lingen bijeengebracht. In een bijzondere raadsvergadering te Diepenveen is met algemene stemmen be sloten een gemeentewoning ter beschikking te stellen van een gevlucht Hongaars gezin. Voorts zal een inzameling worden gehou den om de woning te meubileren. In de in Utrecht gehouden vergadering van de Nederlandse Vereniging voor Werk gevers in het Bakkersbedrijf is besloten de leden te adviseren om, indien van perso- neelszijde de wens wordt kenbaar gemaakt, een uurloonactie te houden voor hulp aan Hongarije, hieraan volle medewerking te verlenen en van ondernemerszijde eenzelfde bedrag toe te voegen aan de aldus bijeen gebrachte gelden. Bussum heeft een nieuw record gevestigd op het gebied van het afnemen van bloed van donors. In verband met de verzending van grote hoeveelheden bloedplasma naar Hongarije en aanvulling van de beschik bare voorraden, had het Nederlandse Rode Kruis in het gehele land donors opgeroe pen. Bij de afdeling Naarden-Bussum meld den zich maandag niet minder dan 800 donors. In de avonduren werd van 536 hun ner bloed afgetapt. Naar het Rode Kruis mededeelt, is dit hoogste aantal donors, dat op een avond is behandeld. Het hoogste aantal tot dan was 515. Onder hen, die bloed beschikbaar stelden, bevond zich minister Suurhoff. De burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers richt de volgende op wekking tot de bewoners van de gemeente: „Vrijdagavond wordt door het Noord hollands Philharmonisch Orkest een con cert gegeven, waaraan twee Hongaarse solisten, te weten Tibor de Machula en Robert Weisz, meewerken. De baten van het concert zullen geheel aan het Rode Kruis ten goede komen. In de pauze zal een verkoop plaats hebben van schilderijen van Haarlemse kunstenaars, afgestaan voor de hulp aan Hongarije. Ik raad de Haarlemse bevolking aan als nog te trachten plaatsen te verkrijgen voor dit concert, niet slechts om aldus daad werkelijke steun aan Hongarije te geven, maar vooral ook om te getuigen van de verbondenheid met het lijdende Hongaarse volk.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11