DE SAMENZWEERDERS Hotelhoudster zat zeven maanden in gevangenis voor goedbedoelde grap MERLIJN EN DE WONDERBESSEN Weer U tegen het weer! Verhoog Uw weerstand! Davitanün IÖ Agenda voor Haarlem NAAIMACHINES Mop" werd te laat begrepen Revisieonderzoek doet onschuld blijken; procureur-generaal eist thans vrijspraak WOENSDAG 14 NOVEMBER 1956 Ontkenning voor de politie Meer van zulke grapjes Te goeder trouw HOOFDPIJN? WEG HOOFDPIJN! Het busongeluk bij Ulm Duitse chaujjeur staat te Augsburg terecht Deviezenreserve met f 70 miljoen gedaald Kerkelijk Nieuws Subsidie Nederlands Kamerorkest verlaagd Chauffeur, die wegwerker aanreed, veroordeeld Nieuwe oplichterstruc met gestolen girocheques Werkloosheid nam toe in oktober Het Rode Kruis Nederland verleent hulp aan Egypte Piketuren in politiedienst niet als overuren betaald Jlll lï 1 <G>! CVERVOLGVERHAAL^ Indoor Friedrich Bruegelj Energievoorziening in het jaar 2000 Betekenis der kernenergie moet niet worden overschat Jaarverslag Organisatie voor de Kankerbestrijding Heringa Wuthrich BLIKSEMAFLEIDERS 99 f Na de gevangenisstraf van zeven maanden te hebben uitgezeten, die de Haagse rechtbank twee jaar geleden oplegde aan de thans 46-jarige hotelhoudster mevrouw K. H. B.M. uit Scheveningen, stond deze vrouw gisteren voor de rechters van het gerechtshof te Amsterdam. Een revisieonderzoek, ingesteld op last van de Hoge Raad, deed de procureur-generaal thans vrijspraak eisen van het tenlastegelegde, waarvoor mevrouw K. H. B.M. indertijd zeven maanden had gekregen. Die ten lastelegging hield in, dat zij in augustus 1954 een dronken Indiëganger, die aan de bar van haar bekende hotel te Scheveningen kwistig rondjes en champagne en cock tails gaf, een bedrag van f 3600 zou hebben ontfutseld. Rechtbank èn Hof achtten haar indertijd schuldig aan diefstal. De procureur-generaal mr. W. B. J. Aberson zei dinsdag in zijn requisitoir: „Ik kan diefstal noch de verduistering echt bewezen ach ten, al heb ik voor het buitengewoon vreemde gedrag van deze vrouw geen plausibele verklaring". Evenals twee jaar geleden voor de Haag se rechtbank en het Hof gaf de hotelhoud ster toe het geld uit de zak van de man te hebben gehaald, echter „om hem een lesje te geven". Toen de man de volgende mor gen terugkwam en zei dat hem vijfdui zend gulden ontstolen was raakte zij in paniek, omdat ze meende maar drieduizend te hebben gepakt en zeker ervan verdacht te worden de overige tweeduizend te heb ben verduisterd als ze haar „grap" zou toegeven. Haar man legde de drieduizend gulden in het dashboard-kastje van de auto van de gedupeerde. Tegenover de po litie hield de vrouw vol dat ze niets van de ontvreemding wist, zelfs toen haar bar man en. een citherspeelster getuigden dat zij de diefstal hadden gezien. Toen de bankbiljetten in de auto werden gevonden en nog zeshonderd gulden in de kleren kast van de verdachte die deze biljetten niet gezien had tussen de duizend-gulden biljetten wend zij ingerekend en later veroordeeld. Bij de zitting van gisteren kwamen er echter enkele getuigen, die meedeelden dat de vrouw ook met hen dergelijke grapjes had uitgehaald maar het weggenomene steeds had terugbezorgd met de waar schuwing voortaan beter op te letten. Haar 38-jarige stiefdochter had zo eens een gou den vulpotlood en -vulpen „verloren" en teruggekregen. Een 54-jarige vriendin van de verdachte had een soortgelijke ervaring met haan tafelzilver; de verdachte had toen de voordeur kunnen openen met een touwtje, dat haar vriendin gemakshalve aan de slottrekker had bevestigd. Bij die gelegenheid werd de zoon des huizes ge arresteerd maar weer vrijgelaten toen de hotelhoudster haar grap ijlings kwam mel den. Bij de tuinman was het een pakje bankbiljetten geweest, dat de hotelhoud ster hem stil had ontnomen en vermanend teruggegeven. Ter zitting verklaarde een psychiater en een psycholoog, dje de vrouw hadden on derzocht, dat zij niet de bedoeling heeft ge had het geld te behouden De procureur-generaal zei in zijn requi sitoir: „Te ooi-delen naar de uiterlijke fei ten lijkt dat een doodgewone beroving in een bar. Maar als we ons in de psyche van deze vrouw trachten te verplaatsen, dan ADVERTENTIE ïn Memmingen (West-Duitsland) is dins dag het proces begonnen tegen de 26-jari- ge Duitse chauffeur H. M., die op 14 augus tus van dit jaar met zijn vrachtauto nabij Vöhringen (district Memmingen) in bot sing kwam met een uit Oostenrijk komen de reisbus van de firma C. Stok te Zwijn- drecht. Bij het ongeluk kwamen zeven va kantiegangers drie uit Dordrecht, twee uit Dubbeldam en een uit Rotterdam en een uit Den Haag om het leven. De Duitse chauffeur wordt ervan beschuldigd het ongeluk door roekeloos rijden veroor zaakt te hebben. De deskundige Th. Schimmhammer ver klaarde dinsdag, dat M. een ervaren chauf feur was, die altijd zo snel mogelijk reed. Hij was op 14 augustus de Nederlandse autobus tegemoet gereden met een snelheid van 65 k.m. per uur, hoewel z.ijn uitzicht belemmerd was. Bovendien had hij niet aan de rechterkant van de weg gereden. Toen hij remde, gleed de aanhangwagen van zijn vrachtauto door als gevolg van het natte wegdek en de vrijwel afgesleten banden van de aanhangwagen. De aanhangwagen werd tegen de vracht auto gedrukt en begon te slingeren. Hij raakte bij het passeren de Nederlandse autobus, die open gereten werd. Op het ogenblik van de botsing had de Duitse auto volgens de deskundigen een snelheid van circa 25 k.m. per uur. De chauffeurs van de Nederlandse reis bus, J. Scholten uit 's Gravendeel en C. Stok uit Zwijndrecht, die als getuigen op geroepen waren, verklaarden, dat zij het slingeren van de aanhangwagen pas gezien hadden toen een botsing niet meer verme' den kon worden. Het proces is verdaagd, omdat de offi cier van Justitie nog twee Nederlandse reizigers van de toeringcar als getuigen wil horen. Het is nog niet bekend, wanneer er uitspraak gedaan zal worden. valt ons in de eerste plaats op, dat ze ze ker moet hebben begrepen, dat de man de volgende dag terug zou komen om zijn geld en zijn autosleutels op te halen. Hij is die nacht per taxi vertrokken en inderdaad ook teruggekomen. Nu ligt ons Hollanders haar soort vergaande grapjes nauwelijks. De Engelsen noemen het practical jokes. Zij zelf is van origine een Duitse. Ik kan de diefstal noch de verduistering echt be wezen achten, al heb ik voor het buiten gewoon vreemde gedrag van deze vrouw geen plausibele verklaring. Ik geloof dat ze inderdaad te goeder trouw is geweest en dat ze zich het geld niet wederrechtelijk heeft willen toeëigenen". Hij eiste vernie tiging van het vonnis en vroeg wegens ge brek aan bewijs vrijspraak. De raadsman, mr. J. Th. Vermeulen, wees er op dat zijn cliënt om de voorvallen die de getuigen hadden genoemd, ook ze ker zou zijn veroordeeld als de politie de ontvreemde goederen bij haar huis zou hebben aangetroffen. Hij wees op de be moeizuchtige aard van de verdachte. Hij concludeerde tot vrijspraak. Het Hof zal op 27 november uitspraak doen. Naar uit de weekstaat van de Neder- landsche Bank blijkt heeft de netto de viezenreserve in de afgelopen week een flinke daling ondergaan. Uit de posten, die deze reserve bepalen, valt af te leiden, dat de vermindering deze week niet minder dan ruim f 70 miljoen bedroeg. De goud voorraad bleef onveranderd. Goud en de viezen tezamen belopen thans f4.140 mil joen waarvan f3.229.840 aan goud. Het tegoed van de schatkist liep met f43 miljoen achteruit tot f260 miljoen. De chartale geldhoeveelheid is in de tweede week van november ingekrompen met f62 miljoen tot f3.936 miljoen. Op de geldmarkt is de situatie iets beter gewor den. Officieel bedraagt de daggeldrente nog steeds l-'/s percent, doch tegen 3 per- rent wordt af en toe éeh postje verhandeld. De direct opeisbare verplichtingen van de Nederlandsche Bank zijn thans voor 69,4 percent in goud en deviezen gedekt. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Muntendam G. Blok, kand. te Katwijk aan Zee. Aangenomen naar Westbroek W. Kra nendonk te Driesum; naar Wolphaartsdijk (toez.) K. van Liere te Oudega en Kol- derwolde; naar Vijfhuizen (toez.) L. C. Baljé, vic. te Haarlemmermeer. Geref. Kerken Beroepen te Houwerzijl T. S. de Groot, kand. te Minnertsga; te Zwolle (vac. H. A. Munnik) A. W. Meeder te Spijkenisse; te Kuinerwold-Koekange J. van Tuinen te Schettens; te Schoonhoven-Willige-Lange- rak Z. C. Versluys te Giessen-Rijswijk (N.-B.). Bedankt voor Zuidhorn A. Brink te Jou- re; voor Moerkapelle A. F. Honkoop te Goes. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Oud-Loosdrecht H. van Ommen, kand. te Baarn, die bedankte voor Buitenpost, Dokkum-Wierum, Droge- ham, Hoek (Z.), Nijverdal en voor Twijzei. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Groningen (vac. W. Heerma) A. C. Noort te Meppel en B. van Smeden te Rotterdam-Zuid. Zaterdag gaat het gezelschap op tournee door Italië De stichting „Het Nederlands Kamer orkest" zal van de gemeente 's-Gravenhage dertigduizend gulden subsidie krijgen. Zij had voor '56 een subsidie van vijftigduizend gulden verzocht. De raad besloot echter deze subsidie niet te geven, maar stemde met drieëntwintig tegen twintig stemmen voor een amendement op het voorstel voor het regelen van deze lagere subsidie. Dit amendement was ingediend door de heren Hangelbroek (C.H.), Dinkhuysen (K.V.P.) en Swart (A.R.). Tegen dit amendement stemden de P.v.d.A. en de C.P.N., voor: K.V.P.V.V.D., A.R. en C.H. Het geamen deerde voorstel zelf werd daarna aangeno men met achtendertig tegen vijf stemmen. Tegenstemmers waren bijna alle leden van de fractie van de V.V.D. De voornaam ste bezwaren van de raadsleden, behalve dan van de P.v.d.A. en de C.P.N., waren dat het Nederlands Kamerorkest geen ty pische binding met Den Haag heeft, maar een Nederlands kamerorkest is, voorts dat de subsidie over 1956 zo laat was inge diend, dat de raad hierdoor in een morele dwangpositie zou worden gebracht. De wethouder van Onderwijs en Kunstzaken de heer Van Zwijndregt zei, dat het inder daad een zeer grote fout is geweest van het kamerorkest om het verzoek tot sub sidie zo laat in te dienen. Dit zal in de toe komst tijdiger geschieden. Hij zei, dat als het amendement zou worden aangenomen de positie van het kamerorkest zeer onaan genaam zou worden met een tekort van twintigduizend gulden. De raad nam even wel het amendement aan. Van 17 tot 28 november zal het Neder lands Kamerorkest onder leiding van Szy- mon Goldberg negen concerten innoord- en midden-Italië geven, in Genua, Milaan, Turijn, Perugia, Brescia, Parma, Modena, Belluno en Pesaro. De programma's ver melden onder meer werken van Vivaldi, Bach, Haydn, Mozart, Hindemith en Skal- kottas. Ook een Nederlands werk, de suite voor strijkers van Willem van Otterloo, zal gebracht worden. Solistische medewerking verlenen: Maria Curcio, piano, Szymon Goldberg, Thomas Magyar, Willem Noske, viool, Margaret Major, altviool en Frans Vester, fluit. De Verkeerskamer van de rechtbank te Rotterdam heeft de 59-jarige chauffeur C. M. uit Schiedam veroordeeld tot veer tien dagen hechtenis, omdat hij op 1 sep tember op de rijksweg UtrechtRotterdam een rood-wit waarschuwingsbord heeft omver gereden, waar werk in uitvoering was. De straatmaker C. de B., die achter het hek stond, werd gedood. De eis was vier weken hechtenis en zes maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. Meestal in gezelschap van een roodhari ge jonge vrouw heeft de 31-jarige Amster dammer F. W. W. in de afgelopen dagen met succes in verschillende plaatsen van ons land een oplichterstruc toegepast, waarvan diverse winkeliers de dupe zijn geworden. Hij gaf in meubelzaken een groot aantal bestellingen op en voor het totale door hem verschuldigde bedrag gaf hij een cheque af van het gemeentelijk girokantoor te Amsterdam op naam van P. A. van Avezaath, Markenplein 8, Am sterdam. Van de heer Van Avezaath had hij het giro-chequeboekje ontvreemd. In de winkels, die hij bezocht bezigt hij dan ook diens naam en adres. De betrok ken girorekening draagt het nummer A 126. De cheques zijn genummerd in de serie 898. De oplichter wordt al enige tijd gezocht wegens andere door hem in Amsterdam gepleegde misdrijven. Hun, die reeds het slachtoffer van deze truc zijn geworden, wordt verzocht zich tot het doen van aan gifte tot de plaatselijke politie te wenden. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 In oktober steeg het aantal werkloze man nen van 16.640 tot 18.760. De bezetting van de aanvullende werken liep op van 1562 tot 1918, zodat de totale geregistreerde arbeids reserve van 18.202 met 2476 steeg tot 20.678, aldus deelt het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mede. De voornaamste oorzaak van de stijging van de arbeidsreserve is de afloop van de aardappelrooicampagne, waardoor niet alleen landarbeiders, maar ook grondwerkers, veen arbeiders, losse arbeiders en minder ge- schikten moesten worden ingeschreven. Door uitbreiding van de aanvullende werken in Drente kon een deel van hen weer worden geplaatst. Voorts eindigde het seizoenwerk in hotel, en touringcarbedrijven. De bedrij. vigheid in de bouwnijverheid werd beïn vloed door het gereedkomen van enige we genbouw-, riolerings- en kabelwerken. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders steeg van 1078 tot 1590, landarbeiders van 364 tot 931, hotelpersoneel van 889 tot 1330, transportpersoneel van 722 tot 845 en losse arbeiders van 916 tot 1420. Door de plaatsing van jeugdige arbeidskrachten daalde het aantal werkloze metaalarbeiders van 987 tot 837 en kantoorpersoneel van 1528 tot 1390. De geregistreerde vraag naar mannelijk personeel daalde van 76.089 tot 73.822. De werkloosheid was eind oktober het hoogst in Drente met 15 werklozen per dui. zend mannelijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Limburg met 3. Het rijksgemid delde bedroeg 6, tegen 5 op 30 september. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen daalde van 3313 tot 3249. De ge registreerde vraag naar vrouwelijk personeel daalde, onder meer door plaatsing van pas van school gekomen meisjes, van 37.464 tot 36.653. Er was in de stad Berlicstein een man, die Morabix heette. Die Morabix was een boze man, die van Merlijns wonderen gehoord had en nu jaloers op hem was. Hij peinsde erover, hoe hij het geheim van Merlijns wonderbessen in handen zou kunnen krijgen. „Als ik dat geheim wist, zou ik rijk en machtig kunnen worden!", dacht hij. En toen Merlijn weer eens in de stad was geweest en naar het bos terug ging; volgde Morabix hem, heel voorzichtig... 73-74 Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft besloten gevolg te geven aan een verzoek, dat het Internationale Rode Kruis te Genève heeft gericht tot alle nationale Rode Kruisverenigingen om deel te nemen aan een hulpverlening ten behoe ve van Egypte. Uit eigen middelen werd een bedrag van 15.000 Zwitserse francs beschikbaar gesteld, waarvoor genees- en verbandmiddelen en medische instrumen ten zullen worden bekostigd, die men in Egypte nodig heeft. De Centrale Raad van Beroep te Utrecht heeft in de zaak van de rechercheur Wolf contra de gemeente Amsterdam over het al of niet uitbetalen van de piketuren, de uitspraak van het ambtenarengerecht te Amsterdam vernietigd, dat de rechtmatig heid van de uitbetaling van de piketuren had aanvaard. De Centrale Raad van Beroep heeft de aanspraken van de betrokken politieman afgewezen. De raad is van oordeel, dat uit betaling van piketuren op de basis van overwerk in strijd is met de toepasselijke algemeen verbindende voorschriften. EUGENE RENSBURG OVERLEDEN Na een kortstondige ziekte is dezer dagen in Den Haag op vierentachtigjarige leeftijd overleden de etser Engene Rensburg. De heer Rensburg werd in Den Haag geboren waar hij de akademie bezocht. Gedurende zijn loopbaan heeft hij meer dan vijfduizend etsen vervaardigd, waaronder vierhonderd vijftig van oud-Rotterdam. De begrafenis is in alle stilte geschied. ADVERTENTIE - -ito 1 Eén enkele dragée Davi- tamon 10 per dag heft vitaminetekorten radicaal op. Flacons van 50, 100 en 500 dragées fiiiiir H 5 10 Een 10 voor gezondheid hoge vitaminewaarde 61 ORGANON OSS 7V Vandaag werd ik aan Antonin voorgesteld.... 0 Kosek legde de foto's op tafel. Jean pakte de foto, op welks achterkant „Ik en Antonin bij hef verlaten van de Pankrac-gevangenis. 1945" stond, op. Die mijnheer ziet er op het ogenblik beter uit. Zijn gezicht is voller geworden, maar zijn glimlach is dezelfde gebleven. Hij was even voorkomend en charmant, als op deze foto. Ik geef u mijn woord van eer, Kosek, dat als ik gisteren zijn foto niet had gezien, ik vandaag ieder woord van hem over de oprechtheid van zijn bedoelingen aanvaard had. Zelfs Plock, die van iedereen hier in Praag het ergste verwacht, vond hem een charmante persoon lijkheid. Hij heeft werkelijk „charmant" gezegd, als ging het om een meisje. Hij heeft er geen twijfel aan laten bestaan, dat Jan schuldig zal worden bevonden en terechtgesteld. Voor Jablonsky acht hij een gevangenis straf van twintig jaar niet onwaarschijnlijk. Kosek was doodsbleek geworden en bijna in elkaar gezakt. Ik moet verder praten, dacht Jean, zodat hij zijn zelfvertrouwen kan terugvinden. Hij gaf dus een verslag van zijn conversatie met Plock na de bijeenkomst van die ochtend en beschreef uitvoerig hoe de middag bij Plock thuis verlopen was. Toen hij eindelijk uitgesproken was, had Kosek zich in zoverre hersteld, dat hij voor zijn gast en zichzelf een glas cognac kon inschenken. Drinkt u het maar snel uit; het is een goede me dicijn. Nadat zij lange tijd gewegen hadden, zei Jean Aubrey: Ik heb u nog niet verteld, wie Antonin in werkelijkheid is. Zullen wij het Jan laten weten? Kosek dacht er over na. Als u er mee kunt instemmen, vraag ik of Helena Jablonsky hier wil komen. Zij heeft, dunkt mij, recht om ook haar stem uit te brengen of wii n-u wel of niet van onze kennis gebruik moeten maken. Aubrey knikte enigszins afwezig, waarna Kosek Helena opbelde en haar vroeg of zij even langs wilde komen om de nieuwe boeken te halen, waar zij al zo lang op had gewacht. Tijdens de bezetting telefoneerden de mensen precies zo, dacht Jean. Toen Kosek achter ziju bureau stond en deed alsof hij iets zocht tussen de vele paperassen, die er lagen opge stapeld, liep Jean naar de boekenkast en ging de titels bestuderen. Hij was daar echter gaan staan om Kosek niet aan behoeven te kijken en om zichzelf enkele mo menten af te zonderen. Toen hij zich tenslotte omdraaide, zat Kosek weer achter zijn bureau. Gelukkig, hij beeft niet meer! hij schoof zijn stoel dichterbij en gaf toen een kort en dui delijk verslag van wat er 's middags bij Plock was voorgevallen. Voor de eerste mral noemde hij de naam van Pavel Svec. Alles is nog veel hopelozer en gevaarlijker, dan ik aangenomen heb, merkte Kosek tenslotte op. Zij zullen iedereen uit de weg ruimen, van wie zij maar vermoeden, dat zij Antonins identiteit kennen. Helena mogen wij het niet zeggen; wij mogen haar daarmee niet belasten. Als Josefs zuster, zal zij haar baantje kwijt raken. Men zal haar uit haar flatje zetten. Men zal haar dwingen illegaal te gaan werken. Maar als zij er achter zouden komen, wat zij weet, dan is zij verloren. Wij mogen haar niet vertellen, wie Antonin is. Dat zou haar in dodelijk gevaar brengen. Toen Helena binnengelaten was, hoorde Jean Aubrey hoe Kosek haar in de gang in het Tsjechisch verwel komde. Die Fransman is hier je kunt openlijk met hem praten. Dat is wel in orde. Hij is geen zwarthandelaar. Wat heb ik mij er diep ingewerkt, dacht Jean. Hij weet met, dat ik alles versta, dat ik hem bedrieg. Maar ik moet hier mee doorgaan. Want ook dié wetenschap is gevaarlijk. Helena keek Jean onderzoekend aan en glimlachte; de glimlach, die zij voor haar vrienden bewaarde, dacht Jean. Zij weet instinctief wie ik ben en welke banden ik met Jan heb. Heiena's glimlach verdween echter, toen Kosek haar aarzelend het nieuws vertelde. Tenslotte vroeg hij haar, of zij Antonins werkelijke naam aan Josef en Jan door zouden moeten geven. Zwijgend staarde Helena voor zich uit om niet de vertwijfelde gezichten van Jean en Kosek en de wan hopige blik in hun ogen te zien. Het komt er eigenlijk niet op aan, dacht zij. Wat moet ik nu zeggen? Ik weet het niet. Waarom zeggen zij mij niet, wie Antoninin is? Waarom behandelen zij mij als een kind? Ze keek op en richtte zich tot Jean Aubrey. Zouden wij niet kunnen wachten, totdat u met Jan gesproken heeft? Misschien weten wij dan iets meer. Jean antwoordde niet. Hij haalde de schouders op. Kosek antwoordde voor hem. Ik geloof niet, dat het verzoek van mijnheer Aubrey ingewilligd zal worden. Maar zelfs al zou dat wèl ge beuren, dan zou ons nieuws waarschijnlijk te laat komen. Zij maken grote haast met het onderzoek. Over enkele uren zullen zij de aanklacht klaar hebben. Als zij de ontmaskering van Antonins werkelijke naam nodig heb ben voor hun verdediging, dan moet hun het nieuws zo gauw mogelijk gebracht worden. Ik kan niet beoordelen, of dit nieuws een wapen in hun handen zal zijn of de bezegeling van hun lot en of het betekent, dat jij en ik en iedereen, die er van verdacht kan worden op de hoogte te zijn van Antonins identiteit, ook gearresteerd zullen worden. Antonin is namelijkAntonin heeft tegenwoordig een hoge functie. Als zelfs u niet weet, of Josef en Jan hiermee ge holpen worden of niet, hoe moet ik dat dan weten? Jan en Josef hebben een plan voor hun verdediging opge steld en omdat wij op hun vraag kunnen antwoorden, moeten wij dat ook doen. Wij mogen ons niet inlaten met hun verdediging, want wij kennen alle omstandigheden iet. Als ik zou weten, wie Antonin in werkelijkheid is, aan zou ik op Josefs vraag antwoorden. Daar zij geen advocaat krijgen, moeten zij hun eigen verdediging voe ren en wij hebben niets anders te doen dan hun verzoek in te willigen, voorzover wij dat natuurlijk kunnen. Ik heb meer gezegd, dan ik wel wilde, dacht Helena, en mijn woorden hebben energieker/geklonken dan ik mijzelf voel. Maar dat is de schuld van die twee oude kletsende mannen en hun galantheid anno 1912. Ze zullen er natuurlijk lang over gaan debatteren. Tot haar verbazing knikte Jean echter instemmend, terwijl Kosek opmerkte: Goed! Ik zal proberen mor gen onze vrienden bericht te sturen. Hij wendde zich met een zekere voldoening tot Aubrey: Ik beschik nog steeds over bepaalde contac ten. Het lijkt mij beter, dat ik hier voor zorg, dan dat Helena afhankelijk wordt van Josefs boodschapper. Dat is goed, zei Helena, terwijl zij een sigaret op stak Maar zoudt u mij nu eens willen vertellen, wie die Antonin nu eigenlijk is? (Wordt vervolgd). In het jaar 2000 zal nog altijd een derde van de Nederlandse energievoorziening moe ten worden gedekt door steenkool. De bij drage van de kernenergie zal naar schatting niet meer dan een derde van de totaal beno digde energie bedragen. Voor het laatste derde zal aardolie worden gebruikt. Deze cijfers zijn een onderdeel van een prognose over de energiebehoefte in de toekomst, over welk onderwerp de directeur van de Staats mijnen, ir. A. Hellemans, een voordracht heeft gehouden voor het departement Gro ningen van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Ir. Hellemans zei, dat de rol, die de kern energie in de toekomst zal gaan spelen, niet moet worden overschat. Het ziet er voor lopig naar uit, dat kernenergie in de praktijk in hoofdzaak alleen voor de opwekking van elektriciteit zal kunnen worden gebruikt. De kernbrandstoffen zijn goedkoper dan kolen, maar voor kerncentrales zijn de kapitaals investeringen hoger. Elektriciteit zal echter lang niet in alle verbruikssectoren kolen of olie kunnen vervangen. Voor gas en cokes bijvoorbeeld blijft men aangewezen op kolen. Het verkeer zal in hoofdzaak aardoliepro- dukten nodig hebben. Op het ogenblik is de kolenproduktie van de Zuid-Limburgse mij nen 12 miljoen ton per jaar. Voor het jaar 2000 wordt de jaarproduktie door het uit vallen van de oudere mijnen op tien mil joen ton per jaar geschat. De mogelijkheid bestaat de kolenproduktie uit te breiden door nieuwe mijnen in de Peelhorst en het gebied van Winterswijk. Voor de ontginning van de kolenlagen in de Peel zullen echter grote technische moge lijkheden opgelost worden. Het ernstigste probleem is het tekort aan mijnwerkers. Ir. Hellemans achtte de toekomstige ener gievoorzieningen van Nederland alleen ge waarborgd door een flinke kernenergie-ont wikkeling. Voor de invoer van kernbrandstof is Nederland echter afhankelijk van het bui tenland. evenals echter voor de invoer van het overgrote deel van de aardolieprodukten, waarvan de wereldvoorraad echter beperkt is. In het verslag over 1955 van de stichting Landelijke Organisatie voor de Kankerbe strijding staat vermeld dat de exploitatie uitgaven in 1955 hebben bedragen f76.460.39 (geraamd was f8.9.600). Aan subsidies was ontvangen van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid f 57.000 en van de Stichting Koningin Wilhelminafonds f 19.426.81. De registratie heeft in 1955 een uitbrei ding ondergaan doordat een aanvang is gemaakt met het verzamelen van enkele controle-gegevens van in het voorafgaande jaar aangemelde patiënten. Het bestuur hoopt dat de medewerking nog algemener zal worden opdat een compleet register zal ontstaan. Het verslag bevat gedetailleerde tabellen der aanmeldingen, aard der gevallen, duur en wijze van behandeling, en voorts korte overzichten van de werkzaamheden van de wetenschappelijke raad en van de diverse universitaire kankercentra. ADVERTENTIE HAARLEM WOENSDAG 14 NOVEMBER Minerva-theater: Heemsteedse kunstkring concert door Irma Kolassi, mezzosopraan en Coby Riemersma, vleugel. 8.15 uur. Rem brandt: „Bushalte". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De man, die nooit bestond", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Schurken in smoking", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De zondares", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Morgen zie ik je weer", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De zoon van Carolini", 18 jaar, 8 uur. LuXor: „De huzaren", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Waalse kerk: filmavond met causerie over „predikantarbeiders", 8 uur. Gebouw Cultura: Vereniging de Kruis banier, Openbare séance, 8 uur. Frans Hals museum: H. P. Baard spreekt voor volks universiteit over „Vijf eeuwen schilder kunst in de Nederlanden", 8 uur Leeuwerik: Ariës, helderziende, 8 uur. Jansstraat 83: „Een open deur in de hemel" door ds. C. P. de Ruiter. 8 uur. Brinkmann: Openbare bijeenkomst van Humanistisch Verbond. J. G. Rausch spreekt over: „Is de mens onsterfelijk?", 8 uur. DONDERDAG 15 NOVEMBER Rembrandt: „Bushalte", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De man, die nooit bestond", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 'uur. Roxy: „Schurken in smoking, 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De zondares", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Morgen zie ik je weer", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De zoon van Caroline", 18 jaar, 2.15 en 8 uur. Luxor: „De huzaren", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: Koor Katholiek Haarlem. Concert o. 1. v. Albert de Klerk m. m. v. N. Ph. O., 8.15 uur. De Leeuwerik: Grote goochelshowavond van Noordhollands broederschap van Gooche laars, 8 uur. Zuiderkapel: Jac. Klein Hane- veld zal spreken over: „Israel-Rusland in het licht der profetie", 8 uur

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6