Bedelf Velsen vrijdag en zaterdag onder de collectanten Brügemann's Zuivelhandel rieven aan de redactie Beverwijkse raad aanvaardde uitbreidingsplan Oosterwijk SENSATIE Oude Goudse volvet 26 ct per 100 gram Iets voor Oude Kaas-kenners Gemeente bereiddrie Hongaarse gezinnen te huisvesten Plaatsing van vreemdelingen blijft echter groot probleem WOENSDAG 14 NOVEMBER 1956 11 BEURS EN HART OPEN! Drie Hongaarse gezinnen Zaterdag 200 Hongaren naar Wijk aan Zee Centjes uit de spaarpot Televisietoestel voor „Gasthuis"-bewoners Communisten uit Staten commissies in Z,-Holland Geslaagde Vrouwendag van P.v.d.A. in Beverwijk voor Rpvf—wi'ik Aansluiting bij I.L.V.T. W inkelsluiting SPECIAAL MARKTBERICHT GOUDSE als ROOM heerlijk 29 et. per 100 gram LEIDSE VOLVET om te smullen zacht oud 30 ct. per 100 gram GOUDSE VOLVET lekker pikant 26 ct. per 100 gram KRUID EDAMMER Prima 28 ct. per 100 gram Vet belegen EDAMMER Heerlijk zacht van smaak 26 ct. 100 gr. Vele malen is in de afgelopen dagen de kreet gehoord: „Kan Velsen niet meer doen voor de slachtoffers van de Hongaarse ellende?" Het was een roep om een gezamenlijke actie, die nu aanstaande vrijdag en zaterdag met een gemeenschappelijke daad wordt beantwoord. Want de twee laatste dagen van deze week zal er door de ganse gemeente gecollecteerd worden voor de Hongaarse vluchtelingen, waarvan de opbrengst zal worden afgedragen aan het comité „Drie maal negen", dat op internationaal niveau de noden der vluchtelingen poogt te lenigen. Dat daarvoor tonnen nodig zijn, hoeft geen enkel betoog en dat Velsen bereid zal zijn vrijdag en zaterdag te tonen, een ferm stuk daarvan voor zijn rekening te willen nemen, kan na cle vraag om een actie nauwelijks meer betwijfeld worden. Voor een dergelijke grote actie, die zowel huis-aan-huis als op straat zal worden ontpooid, zijn echter mensen nodig honderden mensen om een stukje vrije tijd te offeren en een gering deel van de schuld af te betalen, die het Vrije Westen ondanks alles heeft jegens het bloedende Hongarije. Laat ons Velsen dan ook vrijdag en zaterdag bedelven onder de vrouwen en mannen, die met de lijst of de bus een beroep komen doen op hun medeburgers en laat Velsen daarvoor alle kleine, onbelangrijke geschillen opzij zetten. Hoe meer inzamelaars, hoe liever Men kan zich opgeven bil de volgende adressen, waar wü de telefoonnummers bij vermelden, om de opgave te vergemakkelijken en het is zaak, dit snel en spontaan te doen, opdat de hulp zo breed mogelijk worde. VELSEN-NOORD: Andrea, Ladderbeek straat 129; DRIEHUIS: mevrouw AntenButzelaar, De Genestetlaan 11 (4937); VELSEN DORP en VELSERBEEK: Mevr. Heijkoop, Piersonlaan 1 (5114); SANTPOORT-STATION: Mevrouw Roo- denberg, Bloemendaalsestraatweg 147a (8060); SANTPOORT-DORP: Mevrouw Sanders, Kerkweg 122 (8742); IJMUIDEN-OOST: Mej. Vijlbrief, Lijster laan T (4917); IJMUIDEN-WEST: Bureau Velser Ge meenschap, Moerbergplantsoen (5743). Het zal iedereen duidelijk zijn, dat een collecte in dit geografisch-verspreid lig gende Velsen op deze schaal geen sinecure is. Wanneer echter de aanmeldingen voor deze inzameling met de bussen, die de veelzeggende opschriften „Hongarije" zul len dragen, van nu af binnenstromen, kan het doel bereikt worden: een „zware" som uit Velsen voor het fonds, dat zovele noden moet lenigen. Het ligt in de bedoeling, zo vernamen wij inmiddels in Den Haag, de huisvesting van de Hongaarse vluchtelingen in Neder land zo permanent mogelijk te doen zijn. Ook, wanneer deze mensen hier slechts korte tijd zouden blijven, wil men hen de kans geven zich in te passen in de Nederlandse gemeenschap. De Hongaar is bekend om zijn soepelheid in dit opzicht en de ééntaligheid van de vluchtelingen zal niet lang een bezwaar blijven, al wordt het uiteraard op prijs gesteld, als in de gemeenten, die Hongaarse gezinnen of brokken van gezinnen opnemen, Hon gaars-sprekenden aanwezig zijn om het contact te vergemakkelijken. In Velsen heeft het gemeentebestuur zich inmiddels bereid getoond drie Hongaarse gezinnen onder te brengen, waarvoor de huisvesting dan voor rekening van de over heid komt de aankleding van het huis zal worden verzorgd door het comité „Drie maal negen". Daar er echter buiten dit directe doel Nadat burgemeester Scholtens tijdens de raadsvergadering reeds had meegedeeld dat er via de Nederlandse Federatie voor Vluchtelingenhulp een aantal stichtingen in het leven zouden worden geroepen, die be ogen om minder valide vluchtelingen uit geteisterde landen blijvend te gaan verzor gen, deelde hij in een besloten persverga dering mee, dat aanstaande zaterdag 200 Hongaren in Wijk aan Zee zullen aan komen. Zij zullen ontvangen en voorlopig ondergebracht worden in Westerduin. Het is de bedoeling deze mensen, die reeds een angstige tijd achter de rug hebben, niet las tig te vallen, maar hen enige dagen rust te gunnen, waarna ze zo snel mogelijk deel zullen gaan nemen aan het normale leven. Dit contingent is bestemd voor geheel Noordholland en de kosten voor een min der valide persoon worden gemiddeld bere kend op 12.000.Dit bedrag is dan be rekend tot aan zijn dood toe. Financieel wordt gestreefd naar een on derhoud van een man op de 20.000 inwo ners. Voor Beverwijk zou dit dus neer komen op rond 19.000. In overleg met het bureau van de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen wordt uitgezien naar een zo spoedig mogelijke onderbrenging van deze mensen. Om in de eerste nood in Wenen te voor zien zal het Nederlandse Rode Kruis op donderdag, vrijdag en zaterdag een groot scheepse collecte organiseren, waaraan ieder wordt verzocht zo veel mogelijk medewerking te verlenen. Kienende sportmensen Voor ledfen, supporters en donateurs van de voetbalvereniging „Wijk aan Zee weid in de grote zaal van café „De Zon" een kien- avond gehouden, die uitstekend is geslaagd. De geheel gevulde zaal heeft zich met groot enthousiasme met dit gezellige spel bezig gehouden. Het bestuur had voor de winnaars een groot aantal prijzen beschikbaar gesteld waarom in prettige sfeer is gestreden. Het doel van deze avond om de onderlinge band te verstevigen is dan ook zeker bereikt. nog veel meer op te vangen zal zijn in de komende dagen, als de eerste transpor ten via Utrecht over het land worden ge distribueerd, mag de collecte van de laatste dagen dezer week aan niemands aan dacht ontsnappen. Daarvoor zijn open beurzeó, open harten en vooral collectrices en collectanten van node Bovendien zal ook Velsens school jeugd ingeschakeld worden bij de gene rale inzameling. Want deze gelukkige, vrije jeugd heeft al duidelijk besef ge toond voor het wrange leed, dat hun leeftijdgenootjes overkwam en dat in zovele foto's uit het geteisterde Honga rije beklemmende gestalte kreeg. Er zijn nü al spaarpotten omgekeerd, maar de onderwijzers moesten deze spon taniteit wel even afremmen, omdat zij wisten, dat de gemeente iets van plan was, maar wachtte op de samenstelling van het inmiddels alweer uitgebreide „Hongarije-comité". Dat de burgerij van Velsen de actie dan ook bij deze met klem aanbeveelt. Voor de kinderen zal het inderdaad om de spaarpot begonnen zijn, om het centje, dat meegaat naar school en trots kan wor den afgedragen. De zevenduizend school kinderen van Velsen zullen, als ze het zaterdagmorgen allemaal doen, een stevig bedrag kunnen bijdragen in „de grote pot". -v (Verkort weergegeven) Melbourne. De trots van het sporfcmin- ned Nederland blijft dus thuis bij de kachel. Maar wat dan te denken van de Hongaarse Olympische ploeg, die nota bene wél deelneemt. Met opgeheven hoofd zullen zij straks meemarcheren in de stoet van atleten op de openingsdag van de Spelen te Melbourne. De Hongaren heb ben blijkbaar beter begrepen, dan de he ren van het N.O.C., dat wij een taak te vervullen hebben in deze wereld. Deze hele tijd van verwording is één grote wor steling om het behoud van de wereldvre de. Er is nog een christenplicht waaraan wij ons te houden hebben: „Hebt uw vij anden lief!" Zeker, dat is moeilijk, maar het is de moeite van het proberen waard. Juist bij deze sportmanifestatie is die ge legenheid er. Het is onze plicht, een vijand het verkeerde van zijn daden te doen in zien, zodat zij mischien straks vanuit Mel bourne in hun land teruggekeerd, hun landgenoten kunnen vertellen van die prachtige sportieve geest, die er onder mensen kan heersen, en die juist zij zo bit ter hard nodig hebben. Neen, heren van het N.O.C., u is op de verkeerde weg. Wij zijn allemaal geslagen door wat het Hongaarse volk is aangedaan en het is ons Nederlanders een vreugde te kunnen helpen op welke wijze dan ook. Maar uw overgevoeligheid is geen hechte steun, geen basis, waarop wij onze voeten kunnen zetten, om mee te helpen bouwen aan een betere wereld. Nogmaals, heren van het N.O.C., kom alsnog op uw besluit terug. Laat onze Olympische ploeg alsnog in Melbourne kunnen aantreden. U zult daarmee niet alleen de sympathie van een zee rgroot deel van het Nederlandse volk winnen, maar u zult tevens een groep jonge men sen, die óók met het lot van Hongarije be gaan zijn, dolgelukkig maken. En juist in deze wereld van ellende heb ben wij blijdschap, die op het beste in de mens is gegrond, „christelijke naastenlief- Nu we toch weer in de tijd van geschenken geven- en ontvangen gaan leven, heeft een aantal inwoners van Wijk aan Zee doen be sluiten om door middel van een actie de be woners van het „Gasthuis" in het bezit te stellen van een televisietoestel. Men stelt zich voor om dit dan als een bijzondei St. Nicolaasgeschenk aan te bieden. Goede bonte avond van „Excelsior" In de Heemskerkse zaal Dam heeft de Christelijke mondaccordeonvereniging „Ex celsior" een bonte avond gehouden, waaraan door een groot aantal personen werd mede gewerkt. Aan de prestaties van deze avond te oor delen is de vereniging belangrijk vooruit gegaan. Onder de titel „Hiep, hiep hoera wat een feest" werd met veel vaart een gevarieerd programma ten tonele geveord. Het orkest had voor deze gelegenheid enkele moeilijker stukken ingestudeerd, die op goede wijze werden uitgevoerd. Als gasten werkten mede de conferencier Henk de Wit en Ger de Jonge, piano en accordeon. Ter afwisseling traden nog op „The Prairie Rangers" en „The Kaluea Hawaiïans", waarvan laatstgenoemd gezelschap door het uitvallen van de gitarist danig gehandicapt bleek. Een beeld, dat bij ons wrange herinne ringen oproept aan de bange tijd van de hongerwinter: lange rijen voor de winkels. Dit is een opname uit Boeda pest, waar de mensen voor het meerendeel vrouwen - geduldig in de rij staan voor een levensmiddelenzaak ,,'t Nut" vertoont „Kon Tiki" Een bijzondere filmvertoning vindt plaats op donderdag 22 november voor het depar tement Beverwijk van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. In het Kennemer Theater zal worden ver toond de film „Kon Tiki" die een beeld geeft van de beroemde tocht met een vlot over de Stille Oceaan. ,,'t Karpertje" ving ruim 200 vissen Tijdens de onderlinge wedstrijd die de Be- verwijkse hengelsportvereniging ,,'t Karper tje" in Middenmeer heeft gehouden, werden niet minder dan 213 bovenmaatse vissen ge vangen. De winnaar werd H. Kranendonk met 29 stuks; 2. L. Jansen 27; 3. J. Pauw 26; 4. Jac. Beentjes 23; 5. C. van Leeuwen 17. CKXMooooorrnonrYYYYxxxYxxyxx>TXYxx>xrxxYxx)oriooooocxxxxxx WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk up Woensdag te worden betagld. daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE de" en „sportiviteit" zo hard nodig. Ver bittering leidt tot nog groter chaos. Wel aan heren, het kan nog. K. Melbourne II. Het N.O.C. heeft besloten, in samenwerking met de sportbonden, niet deel te nemen aan de Olympische Spelen in Melbourne. Dit besluit is genomen twee dagen na het grote drama in Hongarije. Diep verontwaardigd was het gehele Nederlandse volk over de wandaad van Rusland tegen Hongarije. Wat het N.O.C. en de sportbonden hebben gedaan om onze deelneming aan de Olympische Spelen terug te nemen is, volgens mij en vele anderen, absoluut fout. Deze beslissing is genomen in een stemming van afgrijzen tegen het communisme, maar heeft met onze deelneming aan de Olympische Spelen piets, maar dan ook niets te maken. Wij willen geen eerbied betuigen aan de Rus sische vlag, ook zonder deze daad van de Russen, heb ik en vele anderen in ons land en daar buiten, geen eerbied ervoor. De vlag waar wij eerbied en achting voor moeten tonen in Melbourne is de Olympische vlag. Door het Australische Olympische comité is ons gevraagd om op onze beslissing terug te komen. Dit verzoek is door het N.O.C. geweigerd. Waarom is dit verzoek niet in een vergadering met de sportbonden be handeld? Wat heeft het Olympisch comité in Melbourne ons gedaan om hun verzoek niet in te willigen. Het zwaar getroffen Hongarije doet wel mee, onze jongens en meisjes moeten thuis blijven. Hun mening wordt niet gevraagd. Ook de duizenden, die hebben bijgedragen om onze jongens en meisjes te laten deelnemen hebben geen stem in het kapittel. Het N.O.C. heeft vol gens mij een beslissing genomen, die buiten haar competentie valt. Het is niet haar taak uit te maken, of ons land al of niet deel zal nemen aan de Olympische Spelen. Dit is een zaak van onze regering. Als het N.O.C. politiek gaat voeren, dan moet ik zeggen, dat zij haar doel voorbij streeft. Ik doe een dringend beroep op het N.O.C. om op haar besluit terug te komen. Zij, die mijn mening delen, verdoek ik hiervan blijk te geven en aan ondergetekende te be richten. Latei, wij alles proberen, opdat Nederland alsnog kan deelnemen aan 'e Olympische Spelen in Melbourne. A. VAN HEMERT, Grote Houtstraat 187, Haarlem Tijdens een nationale manifestatie tn het Paleis voor Schone Kunsten te Brussel zijn de Belgische mijnwerkers geëerd. Bijgaande foto's geven twee hoogtepunten van de bijeenkomst weer: mijnwerkers groeten Koning Boude- wijn, die de manifestatie bijwoonde, door hun lampen naar hem op te heffen. Het andere beeld toont de vorst, die een van de helden, die keer op keer in de brandende mijn van Marcinelle afdaalden om hun ingesloten makkers te redden, decoreert. Vrijwel alle statenleden, voorts degenen, die op de publieke tribune hadden plaats genomen en op één na alle aanwezige jour nalisten één bleef er achter als „waar nemer" verlieten vanmorgen de Ridder zaal te Den Haag, waar de zitting van de Provinciale Staten van Zuid-Holland werd gehouden, toen de communist J. Hoog- carspel protesteerde tegen het voorstel, de leden van de commissies niet door Gede puteerde Staten, maar door de Provinciale Staten te doen benoemen. Dit voorstel, dat ondertekend was door leden van alle fracties, behalve de C.P.N., werd met 71 tegen 3 stemmen aangeno men. De bedoeling van het voorstel is, communisten uit de commissies te weren. De vrouwengroep van de Partij van de Arbeid in Beverwijk heeft dinsdagavond een uitstekend geslaagde „Vrouwendag" gehouden in 't Centrum, waar gevoelvolle woorden zijn gewijd aan hen die voor hun vrijheid hebben gestreden in de Oosterse landen en in Hongarije en anderzijds werd aandacht geschonken aan de wijze waarop men de vrijheid in de toekomst zeker kan stellen. De voorzitster, mevrouw Schmohl, ge waagde in haar openingswoord over de angstaanjagende tijd waarin de Vrouwen dag wordt gehouden. Doch zij legde er de. nadruk op, dat het toch ook weer een heer lijk gevoel is dat men hier vrijuit kan spreken. Ter nagedachtenis van mejuffrouw Ten- deloo, die hoofdbestuurslid van de Bond was en lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, volgde een herden kingsprogramma, waaraan medewerkten mevrouw Diederik en mevrouw Visser zang, hierbij begeleid door mevrouw Pe tersen, terwijl mevrouw Kuiper de verbin dende tekst voor haar rekening had geno men. Het geheel maakte een diepe indruk en een krachtig applaus was de beloning voor deze dames. Mevrouw SteertBrouwer uit Purme- rend heeft daarna in fel bewogen taal het verloop geschetst van de in bloed gesmoor de strijd in Hongarije, waarbij ze duidelijk de onbetrouwbaarheid van de communis tische regeerders liet uitkomen. Natuurlijk werden in deze rede ook woorden gewijd aan Anna Kethly, de dap pere Hongaarse strijdster voor het socia lisme, die naar Amerika is gegaan om hulp te vragen voor haar volk. Aan het slot van haar rede besprak me vrouw Steert ook de politieke toestand in ons land, waarbij zij verklaarde het eens te kunnen zijn met minister-president Drees, als deze zei de communisten niet onmondig te willen stellen. Maar ander zijds voelde spreekster ook niet voor een halfzachte houding. Als de vrijheid ons lief is, meende zij, is het onze taak te zorgen dat de Westerse landen de handen ineen slaan om de Oosterse machten tegen te houden. Tot slot van de avond werd door een aantal dames een „Poppenkastspel" opge voerd, vervaardigd door J. Hamilton, waar in heel veel opvoedende lessen voorkwa men. Mevrouw Schmohl vroeg tenslotte de gel delijke medewerking om een aantal inva lide mensen in Maris Stella een prettig Sint Nicolaasfeest te bereiden. PRIJSVRAAG LETTERKUNDE 1956 De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft op voordracht van de jury voor de prijsvraag Letterkunde 1956 aan de schrijvers Jean Dulieu in Soest en Cornelia A. Mees in Wassenaar prijzen toegekend respectievelijk voor ..Francesco" en voor „Demeters dochter". Het uitschrij ven van deze prijsvraag was mogeliik dooi de financiële steun van de „Youth Friends Association" in New York. Zij beoogde de totstandkoming van letterkundig werk, dat zal kunnen bijdragen tot de karaktervor ming van de jeugd. De jury bestond uit G. P. M. Knuvelder, lid en voorzitter, me vrouw dr. S. C. Regtdoorzee Greup-Rolda- nus, D. L. Daalder, M. A. van de Griendt en Anne de Vries, leden en H. J. Michael, secretaris. WOENSDAG 14 NOVEMBER Kennmer Theater, 19 en 21.15 uur: „De tante van Charley". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „De mooiste vrouw ter wereld". Ned. Herv. Verenigingsgebouw, Populie renlaan, 15 uur: „Jumble Sali" voor Chr. Vereniging oor Huisvrouwen, „Draagt Elkanders Lasten". Hotel Ter Burg, 16.30-17.30 uur: Afscheid mr. J. F. M. Homulle. Hotel „Parkzicht", 20 uur: Vergadering Kennemer Pluimvee Vereniging. K.S.A.-gebouw, 14 uur: Leids Kindertoneel met Bulletje en Bonestaak. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Vergadering R.K. onderwijzers. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 10-13 en 15-18 uur; Lees- en studie zaal, geopend van 10-13 en 15-19.30 uur. Openbare leeszaal, geopend van 15-17 uur; Jeugdleeszaal, Zeestraat 26, geopend van 15-16 uur. Het Groene Huis, Jeugdleeszaal en uit lening, geopend van 15.15-16.45 uur. DONDERDAG 15 NOVEMBER Geen bioscopen. Kennemer Theater, 20 uur: Toneeluitvoe ring „Nieuw Leven". K.S.A.-gebouw, 20 uur: Toneeluitvoering T.O.V. Luxor Theater, 20 uur: Pianoconcert door Luctor Ponse, voor „Toonkunst", 't Centrum, 20 uur: Lezing voor de Bever wijkse Boekhandel. „De Groentenbeurs", 20 uur: Vergadering Smedenpatroons. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek; Lees- en studiezaal geopend van 10-13 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend dagelijks van 10-11 en 17-18 uur. Voorafgaand aan de begrotings-beschou- wingen vergaderde de Beverwijkse ge meenteraad gisteravond over enkele pun ten, waarbij het plan-Oosterwijk werd aan genomen. Dit plan was wel wat pardoes op tafel gekomen als gevolg van de last geving van Gedeputeerde Staten waarbij de verplichting was opgelegd vóór 15 december een uitbreidingsplan voor het gebied Oosterwijk ter goedkeuring bij hen in te zenden. Het college merkte er nadruk kelijk bij op, dat dit voorstel noodgedwon gen werd gedaan, omdat het van oordeel bleef, dat voor de realisatie van de grootsie conceptie van het IJmondplan een ingrij pende wijziging van de bestuurlijke in deling van het betrokken gebied nodig zou zijn. Dit was echter door de Kroon afge wezen en het college meende te moeten waarschuwen tegen de onjuiste handelwijze van de „boven hen gestelde overheids organen", waarvoor hen voor de voorge-: stelde maatregel nooit enige verantwoor delijkheid ten laste zou kunnen worden gelegd. Op het gebied van de gemeente Bever wijk, waarin een gedeelte van dit plan valt, biedt deze wijk nog niet voldoende ruimte voor het onderbrengen van de reeds in de gemeente gevestigde nog woningbehoeven- de gezinnen. Ook in de toekomst zal het daarom nauwelijks mogelijk zijn inwoners van elders in de gemeente woonruimte te bieden. De heren Koger (A.R.) en S chr oer (K.V.P.) bespraken dit geval in de breedte, maar er was niets aan te veranderen, aldus de voorzitter, want het voorstel be rustte op een gegeven situatie. Ongetwijfeld zou het sociale leven in deze wijk gaan lijden aan het grote nadeel door de stap die moest worden ondernomen. Een harmoni sche samenstelling van de wijk door enige variatie in het woningtype te brengen, noemde de voorzitter uitermate belangrijk, anders zouden er „tien Velsen-Noorden" ten noorden van het kanaal ontstaan. Een tweede agendapunt dat door de agrarische vertegenwoordigers werd be sproken was het verzoek van de gemeente Velsen om te worden aangesloten bij het I.L.V.T. De heer Beentjes (K.V.P.) kon zich niet voorstellen, dat het college met dit voorstel was gekomen, want vorig jaar was er ook reeds een dergelijk verzoek geweest en toen waren er allerlei moeilijk heden. De heer Van Dorp (Arb.) wist dat de gemeente Velsen slechts enige tuinders in Santpoort en een paar in Velsen-Noord heeft, maar dat aansluiting bij de I.L.V.T. voor deze heren niet belangrijk was. Veel eer meende hij. dat de gemeente Velsen gelijk gerechtigd wou zijn met Beverwijk. Hij verklaarde zich echter voor het voor stel, als zou blijken dat de IJmond-gedachte erin meespeelde, hetgeen inderdaad het geval was volgens wethouder V e s s i e s. Deze merkte verder op, dat alle bezwaren van vorig jaar te niet werden gedaan, doordat gebleken was, dat men in hogere regionen erg gevoelig was voor de IJmond- samenwerking, reden waarom dit voorstel dan ook eensgezind w.erd aangenomen. Doordat het plan-Oosterwijk was aange nomen, veranderde de héle situatie voor Openbare Werken nogal sterk en kwam het college met het voorstel om het toege wezen terrein aan de Hendrik Mandeweg te wijzigen in een punt, dat ongeveer fen oosten van het tegenwoordige perceel Hof- landerweg 220 ligt. De heer De Ruiter (C.H.U.) veronder stelde, dat dit dan wel een beetje excen trisch zou komen te liggen en mevrouw Allan vond het hele geval nogal wat griezelig, want wie garandeerde, dat het plan-Oosterwijk ooit zou worden uitge voerd? Deze bezwaren werden door de voor zitter weggeredeneerd door te zeggen, dat hij nu gelukkig eens een openbaar gebouw neer kon zetten waar nog geen mensen woonden. Als in de toekomst ge bruik gemaakt zou moeten worden van de nood-raadzaal in dat gebouw beloofde hij de raadsleden, dat men er per autobus heen zou gaan. Een moeilijk punt beloofde het verzoek van de Beverwijkse Middenstands Centrale te gaan worden, dat beoogde om op 1, 3 en 4 december de winkels geopend te houden tot des avonds tien uur. Verscheidene raadsleden bestreden de mogelijkheid hier van omdat het onwettelijk zou zijn. Tn de Winkelsluitingswet zou namelijk in artikel 11 omschreven staan, dat de gemeenteraad kan goedkeuren dat winkels tot 21 uur geopend zijn. Wethouder A 1 b e r d a deelde hierop mee, dat dit op verschillende manieren ge ïnterpreteerd kon worden, als er rekening zou worden gehouden met artikel 2, maar dan artikel 3 buiten beschouwing zou wor den gelaten. De vakorganisaties zouden reeds via wethouder Alberda contact hebben opge nomen met de Middenstandscentrale en men zou, als de raad het goedkeurde, wel tot een compromis kunnen komen, iets waarover de heer Romunde viel, want daarvoor hadden de vakbonden niet jaren lang gestreden. Een ander geluid werd vernomen van mevrouw A 11 a n en de heer D e B o e r, die beiden meenden dat de middenstanders ook wel iets extra's mochten verdienen en het publiek de kans had nu eens rustig te win kelen. Als er een extra-rustpauze voor het personeel zou worden gegeven van zes tot half acht zouden zij er wel tevreden mee kunnen zijn. Het formele geschil bleef echter, waar aan zelfs de uitspraak van de heer V e s- s i e s niets kon veranderen. Met 9 stem men voor en 10 tegen werd het verzoek afgewezen, zodat de winkels niet tot 22 maar tot 21 uur open zullen mogen blijven. Een verheugend bericht was dat de rijks goedkeuring was afgekomen voor het nieuwe schoolgebouw, annex gymnastiek lokaal, aan de Plantage in het uitbreidings plan Arendsweg-Zuid, waarvoor een kre diet werd toegestaan van 520.905,30, zon der inrichtingskosten. ADVERTENTIE donderdag op de ijmuidense markt lel op de naam. Hij staat op de kraam

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 7