Zal snelheidsbeperking alleen binnen bebouwde kom gelden? G. M. OORD Even rust met 'n Everest... Wanneer treedt de regeling voor de oversteekplaatsen in werking De radio geeft zaterdag Wereldnieuws NAAIMACHINES ZocU ió Uet zo 2 Kamerleden vragen minister Algera: Vader wil vast wel Schroeiend-brandend Maagznur kunt U blussen. Koning Boudewijn ontving Nederlandse ambassadeur Verzending van zeepost Plan voor ondergrondse autosilo in Den Haag 85 Monografie over Rembrandt Nieuwe Antilliaanse zegel IL1WIS1 GRUNDIG Zes Hagenaars verdacht van flessentrekkerij Horeca tegenstander van eventueel zondagsrijverbod Pamela em de Meesteivma Litteraire prijzen van de Jan Campertstichting GOOCHEL TRUC VRIJDAG 16 NOVEMBER 1956 Er zijn de minister van Verkeer en Waterstaat over de verkeersveiligheid vele vragen gesteld in het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer. Zo vroegen vele leden een overzicht van de verkeersongelukken in 1955 en 1956 tot heden met vermelding van oorzaken en aantal slachtoffers. Verscheidene leden hadden bezwaren tegen voorrangswegen binnen de bebouwde kom, omdat vele gebruikers van deze wegen hun snelheid onverantwoordelijk verhogen. Van vele zijden werd gevraagd hoe het stond met de maatregelen ter bescherming van voetgangers en wanneer het besluit tot regeling van het verkeer op voetgangersoversteekplaatsen in werking zal treden. Men drong er op aan, dat meer politiekorpsen en verkeers- groepen van de rijkspolitie worden uitgerust met fotografische inrichting, waarmee verkeersovertredingen worden vastgelegd. Opgemerkt wordt, dat de commissie van rapporteurs verwonderd is uit de kranten te hebben moeten vernemen, dat de minister voornemens is binnen bebouwde kommen een maximum snelheid van 50 km per uur voor te schrijven. Zal deze regeling betekenen, zo vroeg men, dat voor het verkeer buiten deze kommen geen maximum zal worden vastgesteld? Velen drongen aan op het maken van een studie van een tunnelverbinding onder de Schelde nabij de Nederlands-Belgische grens. Ook werd geïnformeerd hoever de studie over een verbinding tussen de Duitse Rijn en de Limburgse Maas is ge vorderd. Naar aanleiding van de vraag, die de minister zich in de Memorie van Toelich ting had gesteld of nog langer kan worden voortgegaan met het maken van open havens stelden verscheidene leden de vraag of niet moet worden nagegaan of de hele Nieuwe Waterweg met sluizen moet wor den afgesloten om de verzilting tegen te gaan. Het had bij vele leden verontrus ting gewekt, dat volgens persberichten de minister toestemming heeft gegeven tot verdere uitdieping van de Nieuwe Water weg en tot aanleg van een nieuwe petro leumhaven bij de monding daarvan. Luchtvaart Van vele zijden werd bezorgdheid uit gesproken over de gang van zakeh bij de luchtvaartonderhandelingen met Amerika. Aangedrongen werd op een uiterste in spanning van de regering om de Neder landse verlangens ingewilligd te krijgen. Vele leden betreurden het opnieuw te moe ten informeren naar de gang van zaken met betrekking tot de nieuwe exploitatie vorm van de nationale luchthaven Schiphol. Vele leden zouden gaarne nadere inlich tingen ontvangen over het vliegveld Zes tienhoven bij Rotterdam. Zij stonden op het standpunt, dat de aanleg en exploitatie van welk ander Nederlands vliegveld ook geen aanleiding mogen zijn tot 'n verzwak king van de positie van Schiphol en de ADVERTENTIE eens iets anders hebben dan die eeuwige stropdas. Een idee! Komt u eens een leuk geschenk uitzoeken uit die mooie collectie „SPECIAAL VOOR 'HEREN", b.V. eeh gbed horloge OME GA - MIDO - PONTIAK - INDUS. Een mooie gouden zegelring v.a 32.50 Een paar zilv. manchetknopen v.a. 4.50 Een zilv. dasklem v.a. 4.25 Voor de meest verwende man kunt u toch nog wel een verrassend cadeau vinden bij de kleine zaak met de grootste keuze GROTE HOUTSTRAAT 49 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Koorzang. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Voor de kleuters. 9.55 Hoogmis. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Musette-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Metropole-orkest en solist. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespreking. 14.50 Gemengd koor. 15.10 Kroniek van letteren en kunsten. 15.35 Har monie-orkest. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.10 Ball- roomorkest. 17.35 Lichte muziek. 17.55 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Lichte muziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Pla ten. 20.10 Lichtbaken, causerie. 20.30 Actua liteiten. 20.45 De gewone man. 20.50 Geva rieerd programma. 22.10 Cabaret. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aansluitend: Avond gebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 De Ontbijtclub. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cau serie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Lichte mu ziek. 10.50 Buitenlands overzicht. 11.05 Cabaret. 11.35 Tenor en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest concert. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Voor de jeugd. 14.35 Nieuwe platen. 15.00 Brabants programma. 15.25 Judas Maccabeus, orato rium. 16.20 Klankbeeld. 16.40 Lichte muziek. 17.05 Weekjournaal. 17.30 Platen. Ome Jan neemt afscheid van Zonnestraal. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Amusements muziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlan tisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepar- touttout, causerie. 19.40 Het Nieuwe Testa ment: een levend boek, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Weense muziek. 22.40 Samen uit, samen thuis, 23.00 Nieuws. 23.15 Wereldkampioenschap dammen. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S., N.C.R.V., K.R.O.) 13.5014.30 Aankomst St. Nicolaas in Am sterdam. 17.00—17.30 Voor de kinderen. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.15 Marionet tentheater. 21.00 Amusementsprogramma. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.35 Ge sproken aperitief. 12.45 Platen. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio-Almanak. 14.30 Radiojournaal. 15.00 Platen. 15.15 Accordeon. 15.30 Platen. 15.45 Accordeon (vervolg). 16.00 Platen. 16.15 Orkestconcert. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.20 Liturgische zangen. 17.30 Ge varieerde muziek. 18.00 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Zang. 19.45 Platen. 20.00 Marsmuziek. 21.30 Amuse mentsorkest. 22.00 Nieuws. 22.11 Orkest concert. 23.00 Nieuws. 23.05J24.00 Platen. K.L.M., en dat versnippering van krachten zoveel mogelijk dient te worden voor komen. Vele andere leden hadden met belang stelling van de opening van het vliegveld Zestienhoven kennis genomen. Zij konden het alleszins billijken, dat Rotterdam als wereldhaven prijs stelt op een eigen lucht haven. Zij waren van mening, dat geen kunstmatige beperkingen moesten worden gesteld om een gezonde ontwikkeling van Zestienhoven binnen het kader van de Europese luchtverbindingen tegen te gaan. Spoorwegen De Nederlandse Spoorwegen, zo wordt in het Voorlopig Verslag opgemerkt, heb ben 22 percent van hun lijnen als on rendabel afgesloten, terwijl dit percentage in België slechts 13 en in West-Duitsland zelfs maar 6 geweest is. Een aantal Kamer leden vroeg zich af, of de N.S. hiermee niet te ver gegaan is. Weliswaar is de rendabiliteit van het bedrijf erdoor toe genomen, maar belangrijke gedeelten van het land zijn nu van spoorwegvervoer verstoken. Ook merkten zij op, dat de intensiteit van het gebruik van de per sonenrijtuigen in ons land groter is dan in enig ander Europees land. Ook dit is met het oog op de rendabiliteit te loven, maar wordt dit op de spitsuren niet te ver doorgevoerd? Op die uren lijken de spoor wegwagons te veel op mensenverhuis wagens. Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op, dat een deel van het personeel van de N.S. nog 108 uren per 14 dagen mag werken. De praktijk is, dat zij, die hieronder vallen, deze 108 uren inderdaad volgens rooster per 14 dagen moeten maken of dit aantal uren dicht benaderen. Heeft een dergelijke bepaling in de dienst- en ADVERTENTIE On-mid-del-ltjk - met Kennies. Gewoon een of twee Rennies laten smelten op de tong en alle leed is geleden. Water of zo komt er niet aan te pas en omdat Rennies één voor één hygiënisch verpakt zijn, kunt ge ze altijd gemakkelijk bij u steken. Een prettig middel en smakelijk bovendien. Vraag een pakje Rennies en u bent voor lange tijd gewapend. Voor uzelf ook om een disge- noot-in-nood uit de brand te helpen. Nog geen opvolger bekend voor baron Van Harinxma thoe Sloot en Koning Boudewijn van België heeft de scheidende buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur van Nederland in Bel gië, mr. B. Ph. van Harinxma thoe Sloo- ten, in afscheidsaudiëntie ontvangen. Baron Van Harinxma thoe Slooten heeft twee afscheidsrecepties gegeven, maar zal officieel nog in functie blijven tot 1 januari. Men noemde in Nederlandse di plomatieke kringen te Brussel het bericht van de benoeming van een opvolger, dat reeds in de Belgische pers is verschenen, voorbarig. Tot gisteren was nog geen enkel Ko ninklijk Besluit genomen. Drie Neder landse diplomaten worden genoemd als mogelijke ambassadeur van Nederland te Brussel: oud-minister Beyen, graaf Van Beylandt en de heer Teixeira de Matthos, thans ambassadeur van Nederland te Luxemburg. De baron en de baronesse Van Harinx ma thoe Slooten zijn op het kasteel van Laken door koning Boudewijn op een diner geïnviteerd, samen met overste H. L. van der Tuuk, militair attaché en baron Van Lynden, raad bij de ambassade en zaak gelastigde. Met de volgende schepen kan zeepost wor den verzonden. De datum waarop de corres. pondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd. staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. „Paraguay Star" (20 nov.) Australië: ss. „Overijsel" (21 nov.)Brits- Oost-Afrika: ss. „Pierre Lotti" (24 nov.); Brazilië: ms. „Paraguay Star" (20 nov.) Canada: ss. „Groote Beer" (24 nov.) en ms. „Seven Seas" (24 nov.); Chili via New York (21 nov.); Indonesië: ms. „Celebes' (22 nov.); Ned. Antillen: ms. „Oranjestad" (20 nov.); Nieuw Zeeland via Engeland (24 nov.)Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: mss. „Edin burgh Castle" (24 nov.) „Indonesië heeft niet veel bereikt" Vice-president Hatta. die heeft aangekon digd zijn functie te zullen neerleggen, heeft verklaard, dat „Indonesië niet veel heeft bereikt" sinds Nederland zes jaar geleden de soevereiniteit overdroeg. In een toespraak tot regeringsambtenaren in Surabaja zeide hij, dat politieke partijen weinig aandacht rusttijden voor de arbeiders in het alge- hebben besteed aan het welzijn van het Uof land, omdat zij zich nog niet volledig bewust meen en voor het spoorwegpersoneel in het bijzonder zich niet overleefd?, zo vraagt men. Scheepvaart Verscheidene leden vragen of het niet mogelijk is, dat de regering hulp verleent bij de financiering van de modernisering van de Nederlandse binnenvloot. Van de beschikbare scheepsruimte is 100.000 ton ouder dan 65 jaar en 300:000 ton ouder dan 55 jaar. Slechts 3 percent van de bin nenvloot werd na de oorlog vernieuwd. Deze leden waren van mening, dat de te lage tarieven de na de oorlog zozeer gewenste vernieuwing onmogelijk maken. Ook vele andere leden achtten de ver nieuwing van de binnenvloot een uiterst belangrijk vraagstuk, vooral gezien het tempo van modernisering der buitenlandse vloten. In deze tijd van hoogconjunctuur achtten zij rechtstreekse regeringssubsi dies, eventueel in'de vorm van belasting faciliteiten, ongewenst en onnodig. Toch zal huns inziens een methode dienen te worden gevonden om de particuliere schippers te helpen, onder meer door maatregelen inzake kredietverlening. Momenteel wordt, in overleg met de com binatie die zich ten doel stelt in Den Haag te komen tot de bouw van boven- en onder grondse autogarages van gemeentewege onderzocht, of een auto-silo zou kurmen worden gebouwd onder de Koekamp. De bouw van een bovengrondse autogarage zal aanzienlijk goedkoper zijn, maar het is zeer moeilijk om hiervoor een terrein te vinden. Men is bij dit plan op moeilijk heden gestuit, dat op de Koekamp dit terrein is eigendom van het Staatsbosbe heer de van het jaar 1572 daterende akte van redemptie rust, welke bepaalt dat het Haagse Bos nimmer zal mogen worden be bouwd. De vraag is nu echter gerezen, of men zonder aantasting van deze bepaling onder het terrein een auto-silo zou kunnen bouwen: de oppervlakte van de Koekamp dan immers blijft onaangetast. Over deze vraag is thans overleg gaande tussen de gemeente Den Haag, het Rijk en Staats bosbeheer. zijn van hun verplichtingen tegenover het volk. ADVERTENTIE Na uren ingespannen werk ontspan je alleen al door het opsteken van een sigaret. En wanneer het dan een Everest is, wordt zo'n pauze een genoegen, want die sigaret is zeldzaam zacht en karaktervol. Everest, de lange Amerikaan uit het rode pakje met de witte berg. Ct. Wedstrijd voor Brazilianen Nadat verscheidene Braziliaanse steden, waaronder Rio de Janeiro en Sao Paulo. aan dacht hadden geschonken aan de Rembrandt- herdenking door het exposeren van een zes tigtal reprodukties, is in laatstgenoemde stad door het culturele instituut Brazilië- Neder land een prijsvraag uitgeschreven voor de beste door een Braziliaan geschreven mono grafie over het leven en het werk van Rem. brandt. De inzender van de beste monogra fie zal een originele ets van Rembrandt ont vangen, welke ter beschikking wordt ge steld door de echtgenote van de Nederlandse consul-generaal in Sao-Paulo. tillen een frankeerzegel worden uitgegeven ter herdenking van het 10-jarig bestaan van de Caraïbische Commissie. De zegel toont 'n aantal oude huizen rond de St. Anna-baai op Curagao. Voorts komen op het zegel voor de vlaggen van vier landen, die deel uit maken van de Caraïbische Commissie: Ne derland. Engeland. Frankrijk en Amerika. Het ontwerp is van de heer H. H. Kamer- lingh Onnes te Delft. De zegel ls uitgevoerd in drie kleuren offsetdruk (blauw, rood en zwart en is 25 bij 36 mm groot. Het papier is zonder watermerk. De frankeerwaarde is 15 cent (Antilliaanse couranti, de verkoop prijs bedraagt 30 cent (Nederlandse cou rant) De zegel zal, zolang de voorraad strekt, aan de loketten op de postinrich- tingen in de Nederlandse Antillen en aan de filatelistische loketten in Nederland en Suri. name verkrijgbaar worden gesteld. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 108 - Tel. 13046 RADIO TELEVISIE - GR AMOFOONSPEC1ALISTEN Sinds augustus bevinden zes Hagenaars zich in arrest omdat zij een jaar lang voor in totaal 50.000 aan goederen hadden weten te verkrijgen, omdat zij zich voor deden als firmanten van goedbekende fir ma's. De goederen werden onmiddellijk weer verkocht, en de „zakenlieden" be waarden een klein beetje van de opbrengst om al te lastige crediteuren te sussen. De Hagenaars zijn de 44-jarige koopman W. van L„ de 61-jarige A. A. van der B., de 70-jarige A. S. J. W. van der B., beiden zonder beroep, de 26-jarige vrouw L. L., de 33-jarige koopman J. B. J. V. en de 32-jarige vertegenwoordiger A. C. M. V. Het onderzoek was zeer ingewikkeld, omdat er geen administratie bestond over de transacties. Vlak voordat de Hagenaars werden gearresteerd waren zij failliet ver klaard. De totale baten bedroegen toen 2300. De „zakenmensen" hadden ook nog civiele processen gevoerd over de trans acties. Daarbij heeft de 22-jarige Haagse vrouw E. K. een meineed afgelegd. Thans zijn deze vrouw, de 26-jarige vrouw L. L. en A. A. van der B. op vrije voeten gesteld. De overigen bevinden zich nog in arrest. De goederen die werden gekocht bestonden onder meer uit kantoormachines, meel, tex tiel, slaolie en rietsuiker. De „zakenlieden" zullen worden vervolgd wegens flessentrekkerij en mogelijk ook wegens bankbreuk. Het bestuur van het bedrijfschap „Ho reca" heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat een brief gezonden, waarin het de minister dringend in overweging geeft, om indien de olie- en benzinepositie daar toe aanleiding mocht geven, niet te willen grijpen naar het middel van een zondags rijverbod. Het bestuur meent dat een algemene distributie een geschikter middel is, opdat, aldus het bedrijfschap, niet eenzijdig één categorie van de bevolking, de Horeca ondernemers, ernstiger wordt getroffen dan het resterende deel. Het bestuur vestigt de aandacht van de regering op de ervaringen, die met zulk een verbod in het verleden zijn opgedaan, waarbij, naar het bestuur mededeelt, aan de Horeca-bedrijfstak zeer grote schade is toegebracht. ADVERTENTIE TWEEDTASSEN van ƒ78.00 ƒ225.00 Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 - Haarlem 59. Nu graaf Basoeka verdwenen was, kon niemand Joris meer weerhouden, om de bezittingen van de miljonair te stelen. Panda probeerde het wel, doch Joris trok zich van zijn protesten niets aan. „Maak u toch niet zo druk, manneke", zei hij, terwijl hij met armen vol kostbaarheden de kamer verliet, „ik neem slechts enkele waardeloze uiterlingenversieringen mee en „Dat is niet waardeloos!", viel Panda hem in de rede, terwijl hij vergeefs trachtte Joris tegen te houden. „Je mag niets wegnemen, dat is stelen! Ikkeik zal het aan de directeur van dit hotel zeg gen en dan gooit hij jullie er uit!" Maar zelfs deze bedreiging scheen Joris niet in het minst te verontrusten. „Gaat uw gang, ventje", zei hij. „Vertel het de directeur maar; vertel hem allesen let dan op, wie er uit wordt gegooid". „Dan moet je het zelf maar weten!", riep Panda woe dend, „nu ga ik het hem ook echt zeggen!" Hij rende weg en verdween in het privé- kantoor van de directeur. Maar daar bleef hij niet lang. Plotseling werd de deur weer geopend en... daar vloog Panda naar bui ten, voortgestuwd door een ferme schop van achteren. „Ik heb wel wat anders te doen, dan naar die onzin te luisteren!", klonk de boze stem van de directeur. „Een magiër, die iedereen laat verdwijnen en tegen de muren looptbah, wat een on zin! Je moest wat minder beeldverhalen lezen!" Het bestuur van de „Jan Campertstichting" in Den Haag heeft besloten, de „Constantijn Huygensprijs" ten bedrage van vijfentwin tighonderd gulden toe te kennen aan Pierre Kemp voor zijn gehele oeuvre; de „Jan Campertprijs" ten bedrage van duizend gulden aan Remco Campert voor zijn poëzie bundels „Met man en muis" en „Het huis waarin ik woonde", beide verschenen in 1955; de „Vijverbergprijs" ten bedrage van vijftienhonderd gulden aan Albert van der Hoogt voor zijn roman „Het laatste uur", verschenen in 1955; de Essayprijs, ten be drage van duizend gulden aan W. Jos de Gruyter voor zijn bundel critische en be schouwende opstellen getiteld „Schouw, -d oog", verschenen in 1955. De prijzen zullen in een besloten plechtige zitting in Den Haag op vrijdag 30 november worden uit gereikt. Voorts is aan Simon Vestdijk op dracht verleend tot het schrijven van een boek over het werk van Martinus Nijhoff. Het bedrag van de aan Nijhoff in 1953 posthuum toegekende „Constantijn Huygens prijs" is hiertoe beschikbaar gesteld door de erfgenamen. Dank. President Eisenhower heeft dank betuigingen gezonden aan Paus Pius XII, negen staatshoofden en „een oude strijdmakker uit de Tweede Wereldoor log", in antwoord op de gelukwensen, die hij van hen had gekregen na zijn herverkiezing tot president van de Ver enigde Staten. De meeste dezer brieven gaven uitdrukking aan Eisenhowers dank en „diepe waardering". Overlevende. Een DC-4, met 20 passagiers en een 5 leden tellende bemanning op weg van Panama naar Guatemala, is bij Puerto Somoza brandend neergestort. Eén overlevende werd door een piloot, die met zijn vliegtuig een oogstbe- sproeiïngsopdracht uitvoerde, naar Ma nagua overgebracht en overleed daar. Deze piloot ontdekte als eerste het wrak van de uitgebrande DC-4. Weinig. De Queen Mary is donderdag met 507 passagiers aan boord naar Europa vertrokken sinds de Tweede Wereld oorlog het kleinste aantal passagiers, dat ooit vervoerd werd en minder dan de helft van de 1043 leden tellende be manning. Landing. Een tweemotorige machine van de Trans World Airlines met 38 passa giers en bemanningsleden aan boord schoot donderdag in Las Vegas in de V.S. van de landingsbaan, groef een en kele tientallen meters lange geul in het woestijnzand en kwam tot stilstand op enkele passen van een groep huizen. Er werden drie passagiers ernstig gewond en 27 moesten worden behandeld we gens builen en schaafwonden. Licht. Silvio Colagrande, de twaalfjarige Italiaanse jongen, die een hoornvlies transplantatie ondergaan heeft dankzij de „kleine heilige", pater Carlo Gnoc- chi, kan weer zien. Toen men na e transplantatie in Silvio's linkeroog geen licht had zien terugkeren, was alle hoop opgegeven. Maar Silvio's rechteroog bleek toen te gaan genezen. Bedekking. Donderdag is de westelijke helft van de Verenigde Staten bedekt met een breed koudefront. In de land- bouwstaten viel sneeuw en werd het kouder dan voor de tijd van het jaar gebruikelijk is. Spanningen. Volgens een te Beiroet be kendgemaakt bericht, hebben de premier van de Libanon, Abdullah al Yafi, en de minister van staat Saeb Salem reeds enige dagen geleden hun ontslag aange boden. De reden voor deze ontslagaan vrage is niet bekend, maar ligt zeer waarschijnlijk in de huidige politieke spanningen. Krediet. India heeft een aanbod van de Sovjet-Unie aanvaard voor een krediet op lange termijn voor 500 miljoen roe bel (ca. 480 miljoen gulden tegen de officiële wisselkoers) dat verlichting moet brengen in het deviezentekort van het land. Het krediet zal gebruikt wor den voor de aankoop van machines in de Sovjet-Unie voor de verschillende ontwikkelingsprojecten voor de kolen mijnen, de olieraffinaderij en de staal industrie. Besprekingen. De besprekingen in Wash ington tussen president Eisenhower en premier Nehroe van India, die dinsdag zijn aangekondgd, zullen, naar van be trouwbare zijde in de Indische hoofd stad vernomen wordt, in de tweede helft van december worden gehouden. Nehroe blijft vier dagen in Washington en gaat vervolgens naar New York en Ottawa. Geen water. De Jordaanse waterdragers, die het personeel van de Britse lucht machtbasis te Mafrak, nabij de grens met Syrië, van water voorzien, zijn woensdag in staking gegaan. De staking is uitgeroepen op verzoek van de Ara bische vakbonden, die alle samenwer king met Engeland en Frankrijk willen beëindigen. Verliezen. Bij de regionale verkiezingen in Trentino-Alto Adige hebben de com munisten verliezen geleden, die onge twijfeld in verband kunnen worden ge bracht met het Russische optreden in Hongarije. De christen-democratische regeringspartij kreeg het grootste aantal stemmen, ooit in Z jid-Tirol op haar uitgebracht. Vragen. Een delegatie van zeven Indone sische industriëlen onder leiding van Umar Tosinn, president van de Indone sische industriebond, zal eind november naar Japan vertrekken om daar onder andere kredieten te vragen voor de ont wikkeling der Indonesische lichte in dustrie. ADVERTENTIE Alle merken dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 HOEWEL ik er persoonlijk nooit in ge slaagd ben een tovertruc of goocheltruc zonder mislukken te volbrengen, of zon der dat volwassen toeschouwers ogenblik kelijk zagen hoe de vork in de steel zat - jeugdig publiek beneden de leeftijd van zes jaar is in dit opzicht dankbaarder! - zou ik toch uw aandacht willen vragen voor een raadselachtig fenomeen dat zich in vroeger jaren wel eens op de planken heeft voltrokken en waarvoor zelfs scherpzinnige toeschou wers geen verklaring vermoch ten te vinden. Bij het opgaan van het doek kreeg het publiek het volle gezicht op een glazen kooi, ge vat in een metalen geraamte, en zodanig opgesteld dat er kennelijk niets in kon worden geplaatst, zonder dat de toeschouwers dit ogenblik kelijk in de gaten zouden hebben. Iedereen kon immers dwars door het glas heenzien, zodat zelfs de gordijnen op de achtergrond van het toneel zichtbaar waren? Maar de goochelaar vertelde, dat hij het onmogelijke mogelijk zou maken en de glazen kooi met bloemen zou vullen. En ziet, nauwelijks had hij de woorden uit gesproken, of floep, de kooi was van onder tot boven met bloemen gevuld! Nu bleek, als uitzondering op de regel, de goochelaar een eerlijk man te zijn en hij verklaarde dan ook onomwonden, dat een kooi die door iemand te benaderen is, zonder door het. publiek te worden opgemerkt, uiter aard niet inééns vol bloemen kan zijn, en dat de kleurige indruk die het hele geval maakte, werd teweeg gebracht door be schilderde rolgordijnen die door een veer vliegensvlug aan de binnenkant van het glas waren afgerold. Om te demonstreren hoe de zaak precies in elkaar zat, liet hij dan de glazen wanden neerklappen. Maar op hetzelfde moment had het publiek al weer geen belangstelling meer voor zijn uiteenzetting, want toen de glazen wanden naar beneden werden neergeslagen, stapte een lieftallige jongedame uit de kooi. Inderdaad, het onmogelijke was moge lijk gebleken. Want de lege glazen kooi bleek ondanks haar leegheid een heel mens te bevatten! Ra, ra, hoe kan dat? Zoals bij zoveel goocheltrucs, is de oplossing uiterst een voudig, vooropgesteld althans, dat men haar wéét. Het y stalen geraamte van de kooi rvordt van boven gevormd boogvormige stangen, die de paarsgewijs verbinden en door twee diagonalen waarvan de kruising wordt gesteund door een stang. In feite wordt de bovenzijde daardoor in vier ruimten verdeeld, waar van er drie voor het publiek zichtbaar zijn, maar waarvan de vierde door spiegels voor het publiek is afgesloten. Deze spie gels weerkaatsen de gordijnen van de voor kant van het toneel (die van dezelfde kleur zijn als de gordijnen achteraan het toneel) en wekken daardoor de indruk dat men dwars door de bogen kan heenzien. Maar in werkelijkheid zit in deze afgeschoten ruimte de helpster van de goochelaar, die zich vlug in de glazen kooi laat zakken zodra de rolgordijnen zijn afgerold. Duide lijk? Dan nog even de oplossing van de vogel in het kooitje. Daarover morgen. II. Pétillon (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 2