Uitgaan in Haarlem DE SAMENZWEERDERS MERLIJN EN DE WONDERBESSEN J U WILT TOCH WEL GRAAG VRIJDAG 16 NOVEMBER 1956 7 TONEEL EN DANS MUZIEK DIVERSEN Oosterse danseres Saba terug naar ons land Componist en arrangeur Victor Young overleden üt ate Huaztuï/ afag SANOSTOL TENTOONSTELLINGEN Kerkelijk Nieuws f VER V()L(;VKRHAAO| Indoor Friedrich Bruegel I Een OMEGA-MIDO Subsidies in Amsterdam Agenda voor Haarlem Vrijdag 16 november, Stadsschouwburg, 19.30 uur: De Nederlandse Comedie geeft voor „Geloof en Wetenschap" een voorstelling van „Ivanov" van Anton P. Tsjechov on der regie van professor Pjotr Sjarov in de vertaling van Charles B. Timmer. Han Bentz van den Berg vertolkt Ivanov. Verder wordt onder meer medewerking verleend door Mimi Boesnach, Sigrid Koetse, Lous Hensen, Johan Fiolet, Clara Vischer, Bert van der Linden, Wim van Sierenberg, Paul Huf, Henk Rigters en André van den Heuvel. Décors zijn van Metten Koornstra, kostuums van mevrouw Roland Holst. Deze voorstelling wordt ge geven in plaats van Vondels „Lucifer", waarin Johan Schmitz de hoofdrol zou spe len. Johan Schmitz werd dinsdag zoals wij woensdag berichtten bij een verkeers ongeval gewond. Zaterdag 17 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft voor de Haarlemse vereniging „Weldadigheid naar Vermogen" een voorstelling van „De ware David" van William Douglas Home met onder meer Mien Duymaer van Twist, Ko Arnoldi, Kitty Janssen, Guus Oster en Allard van der Scheer. Regie: Joan Remmelts. Zondag 18 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van het Engelse blijspel „De ware David" van William Douglas Home met onder meer Mien Duymaer van Twist, Ko Arnoldi, Kitty Janssen, Guus Oster en Allard van der Scheer. Maandag 19 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van het Engelse blijspel „De ware David" van William Douglas Home met onder meer Mien Duymaer van Twist en Ko Arnoldi. Vrijdag 16 november, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Marinus Adam een concert ten bate van de Hon gaarse vluchtelingen. Gespeeld zullen wor den de Derde suite van Johann Sebastian Bach het Celloconcert van Haydn (met als solist de Hongaarse cellist Tibor de Machula), het Eerste pianoconcert van Beethoven (met als solist de Hongaarse pianist Robert Weisz) en Les Préludes van Liszt. Maandag 19 november, Grote Kerk, 15.30 16.30 uur: Beiaardbespeling door Arie Peters. Woensdag 21 november. Muziekschool, 20 uur: Leerlingen van Roel Riphagen aan de Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst in Haarlem zullen in de grote zaal van de Muziek school voor Toonkunst een uitvoering geven. Woensdag 21 november, Concertgebouw, 20 uur: Italiaans operaconcert door de so praan Teresa Apolei, de bariton Guiseppe Forgioni, de lichte sopraan Yolanda Cele- bian en de tenor Gianluigi Colmagro. Zij worden op de piano begeleid door Carlo Venturi. Er zullen aria's worden uitge voerd uit de opera's Tosca, Carmen, La Forza del Destino, De Barbier van Sevilla, Rigoletto, Aïda en Bohème. Donderdag 22 november, Concertgebouw, 20 uur: Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de vereniging „Weten en Werken" in Haarlem biedt het Haarlems gemeentebestuur een feestavond aan. Er zal een concert worden gegeven door Al- bert de Klerk, orgel, en Corrie Bijster, sopraan. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" zal eveneens mede werken. Vrijdag 23 november, Cooncertgebouw, 19.30 uur: De heer Paul Chr. van Westering houdt een inleiding bij het concert, dat door het Noordhollands Philharmonisch Orkest zal worden gegeven. Vrijdag 23 november, Concertgebouw, 20.15 uur: Het Noordhollands Philharmonisch Orkest geeft onder leiding van Marinus Adam en met medewerking van de Franse pianiste Yvonne Catterall een uitvoering van de suite „De Doge van Venetië" van Wagenaar, het Tweede pianoconcert van Rachmani.iov en de Vierde symfonie van Beethoven. VOLKSUNIVERSITEIT Maandag 19 november, Frans Halsmuseum, 20 uur: Mevrouw Dra M. M. Boldingh houdt de tweede voordracht in een reeks van zes voordrachten over de schrijver Thomas M-nn. Woensdag 21 november, Frans Halsmuseum. 20 uur: De heer H. P. Baard houdt de derde voordracht in een reeks van vier voordrachten getiteld: „Vijf eeuwen schil derkunst in de Nederlanden", De voor drachten worden geïllustreerd met licht beelden. Woensdag 21 november, Brinkmann, 20 uur: De heer K. Schuitema houdt de tweede voordracht in de vervolgcursus „Spreken in het openbaar". Donderdag 22 november, Frans Halsmu seum, 20 uur: De cineast Simon de Waard houdt een voordracht over land en volk van Ierland. De voordracht wordt geïl lustreerd met projectie van kleurendia's en een kleurenfilm. Donderdag 22 november, Jeugdkapel Sions- kerk 20 uur: Mevrouw dr. Elsa Pereira d' Oliveira, arts in Bussum, houdt de derde en laatste voordracht over „Wat iedere vrouw moet weten". Vrijdag 23 november; De tweede voordracht in een reeks van drie voordrachten ge titeld: „Nieuwe wegen in de moraal", kan wegens ziekte van de cursusleider dr. A. van Biemen niet doorgaan. Volgens pro gramma worden de tweede en derde voor dracht verschoven. Vrijdag 23 november, Minerva Theater, 20 uur: Mejuffrouw C. A. H. HofstedeCrull houdt de tweede en laatste voordracht over Ravenna. De voordracht wordt met lichtbeelden geïllustreerd. „GELOOF EN WETENSCHAP" Vrijdag 16 november, Stadsschouwburg, 19.30 uur: De Nederlandse Comedie speelt „Ivanov" van Anton P. Tsjechov. Maandag 19 november, Brinkmann, 20 uur: De schrijver-cineast Anton de Zeeuw houdt de derde en laatste voordracht in de cursus „Tussen Nijldelta en Rode Zee", met vertoning van een documentaire over moderne dijkbouw. Vrijdag 23 november, Stadsschouwburg, 20 uur: Dr. M. J. de Jong, secretaris van de bisschop van Rotterdam, spreekt over „De twijfel in de godsdienst". AMATEURTONEEL Zaterdag 17 november, Dreefzicht, 20 uur: Voor de vereniging „De Oosthoek" speelt de toneelvereniging „De Liester" onder leiding van de heer E. van Oene „De enige weg" van P. de Ruiter. Zondag 18 november, Stadsschouwburg, 14 uur: „Het Aerdenhouts Kindertoneel on der leiding van mevrouw Van Kampen speelt „Assepoester". Dinsdag 20 november, Stadsschouwburg 20 uur: De toneelvereniging „Alberdingk Thym speelt „Koning Midas" van Jan Naaykens. De toneelvereniging neemt met deze voorstelling deel aan de toneel wedstrijden om het „Nationaal Landju weel 1956/57". Woensdag 21 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „Alberdingk Thym" speelt „Koning Midas" van Jan Naaykens. Woensdag 21 november, gebouw St. Bavo, 20 uur: De toneelvereniging V.Z.O.D. speelt „Moord op de planken" van Rose mary Forster en Bill Nobel in de vertaling van Alfred Pleiter. Donderdag 22 november, Stadsschouwburg, 20 uur: De toneelvereniging „De Reünie speelt „De metalen Eva" van Henk Bakker. FIL'TVOORSTELLINGEN Rembraridttheater: Zondagochtend 11 uur vertoning van de film „Het grote avon tuur". Lidotheater: Zondagochtend 11 uur verto ning van de muziekfilm „Concerto". Studiotheater: Zondagochtend 11 uur verto ning van de film „Levensroman van Ri chard Tauber". ANDERE BIJEENKOMSTEN Vrijdag 16 november, „Het Nut", Lange Veerstraat, 20 uur: Contactavond voor de leden van het Humanistisch Verbond, ge meenschap Haarlem, waarop de heer J. A. Q. Brackmann een bespreking zal geven van het boek „De wereldkaart van de honger" van dr. José de Castro. Met de „Tarakan" keert de Oosterse dan seres Saba naar Nederland terug, na een af. wezigheid van zes jaren. Gedurende deze tijd trad zij in Indonesië op, veelal voor de daar gevesigde Nederlanders en ook voor de In donesische bevolking. Ook in Hongkong en Singapore gaf zij dansavonden. Haar lang durig verblijf in de tropen heeft zij zich te vens ten nutte gemaakt om haar kennis van de oosterse danstradities te vergroten. Zaterdag 17 november, Jeugdhuis, Bloemen- daal, 20 uur: De „Elswoutgroep"-Bloemen- daal van „De Nederlandse Padvinders" viert het vijfentwintigjarig bestaan. Vrijdag 16 november, Minervatheater, 20.15 uur: Wegens de grote belangstelling zal de heer Jan P. Strijbos zijn lezing over Spitsbergen, getiteld: „Langs koele Stran den" herhalen. Hierbij wordt ook weer een kleurenfilm over Spitsbergen vertoond. Zaterdag 17 november. Concertgebouw, 20 uur: Besloten feestavond van de Geheel onthoudersvereniging „Nieuw Leven", af deling Haarlem. Ook zondag. Maandag 19 november, Concertgebouw, 20 uur: Propaganda-avond van een Haar lemse radio- en grammofoonplatenhandel. Maandag 19 november, Brinkmann, 20 uur: Voor de Studievereniging voor Psychical Research, afdeling Haarlem, spreekt de heer J. G. van Busschbach, inspecteur van het lager onderwijs in Amsterdam. Maandag 19 november, Brinkmann, 20 uur: Voor de Studievereniging voor Psychical Research, afdeling Haarlem, spreekt de heer J. G. van Busschbach, inspecteur van het lager onderwijs in Amsterdam, over Buitenzintuigelijke waarnemingen bij kinderen, proeven en waarnemingen aan de Duke University in Durham, Noord- Carolina. Maandag 19 november, Prinses Beatrix School, 20 uur: De heer Pieter van der Staak zal voor de leden van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in Haarlem gitaarmuziek ten gehore brengen. Het pro. gramma zal een beeld geven van de ge schiedenis van de gitaar. Zaterdag 17 november, „Het Baken", 20 uur: Voor de leden van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling wordt een vertoning gegeven van de film „Rietland door alle jaargetijden" van de heer J. de Jong. Er worden tevens kleurendia's geprojecteerd. Dinsdag 20 november, Brinkmann, 20 uur: Voor de afdeling Haarlem en omstreken van de Wereld Federalisten Beweging Ne derland zal dr. A. Melchior een voordracht houden over zijn reisindrukken in Cen traal Afrika. Hierbij wordt tevens een film vertoond. Dinsdag 20 november, Concertgebouw, uur: Voor de vereniging „Reizen en Trek ken" wordt de film „Duitsland, vakantie land" vertoond. Dinsdag 20 november, Brinkmann, 12 uur: Tijdens een bijeenkomst voor leden en do nateurs van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement Haarlem, zal de heer F. de Boer, directeur van de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappen v.o.f. Amsterdam, spreken over „Problemen rond het Noordzeeka naal". Dinsdag 20 november, Frans Halsmuseum, 20.15 uur: Onder auspiciën van de Haar lemse Kunstgemeenschap zal prof. dr. E. PALM SPRINGS, Californië (U.P.) De Amerikaanse componist en arrangeur Vic tor Young is gisteren in een ziekenhuis in Palm Springs, twee uur nadat hij in zijn woning door een hartaanval was getroffen, overleden. Young, die op 8 augustus 1900 in Chicago werd geboren, verwierf met zijn eerste liedje „Sweet Sue" bekendheid. Hij wist zich met zijn zoon een interna tionale reputatie te verwerven voor het orkestreren van muziek voor ruim drie honderd films. Young ging op jonge leef tijd met zijn ouders naar Europa van waar hij kort na de eerste wereldoorlog in zijn vaderland terugkeerde. Na enige tijd opleiding genoten te hebben voor concertviolist stapte Young over op het componeren en arrangeren. Een van de meest bekende orkestraties van Young was zijn muziek voor de film „Golden Ear rings". Hij verzorgde ook de muziek voor de films „For whom the bell tolls" en „The brave one". Tot de films waarvoor hij de muziek arrangeerde behoren onder zeer vele meer „Scaramouche" en „Three coins in the fountain". Merlijn had er nog steeds geen erg in, dat iemand hem bespiedde. Hij had zijn eier- mand weggezet en zat nu te lezen in zijn toverboek. Maar Morabix, die stilletjes door het venster loerde, lachte triomfantelijk. Juist, dat moest het boek zijn, waarin Merlijns geheimen stonden; dat boek moest en zou hij in handen krijgen! „Ik zal hem net zo lang blijven bespioneren, tot ik weet, waar hij het boek bewaart", mompelde hij. „En als hij dan slaapt, kan ik het wegnemen". 77-78 ADVERTENTIE J. Dijksterhuis spreken over „Natuur wetenschap en techniek als cultuur elementen". Woensdag 21 november, Gebouw St. Bavo, 20 uur: Voor de leden van de Katholieke Arbeidersbeweging in Haarlem zal de heer A. v. d. Veldt districtsbestuurder, spreken over „Staan de leiders onzer beweging te ver van de leden af?". Woensdag 21 november, Remonstrantse kerk, Haarlem, 20.15 uur: Voor de Remonstrants- Gereformeerde Gemeente in Haarlem zal de heer H. Voorzanger, bedrijfsarts van de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken in IJmuiden spreken over „Vrije-tijdsbesteding". Deze bijeenkomst is voor ieder toegankelijk. Donderdag 22 november, Jeugdhuis Bloemen- daai, 20 uur: Feestelijke bijeenkomst van de Nederlandse Christen Vrouwenbond, af deling Bloemendaal. Dinsdag 20 november, Brinkmann, 20 uur: Voor de leden van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling zal de heer ir. E. M. C. Roderkerk een voordracht houden over het natuurreservaat „De Kennemer. duinen". Vrijdag 23 november, Brinkmann, 20 uur: Voor de Maatschappij tot bevordering der bouwkunst, Bond van Nederlandse Archi tecten zal prof. G. H. M. Holt spreken over: „Kerkelijke architectuur in het algemeen en de kerk „Notre Dame du Haut" in Ron- champ van Le Corbusier in het bijzonder". De voordracht wordt geïllustreerd met lichtbeelden. Vrijdag 23 november. Gymnasium Haarlem, 20 uur: Voor de „Conférences frangaises" zal de auteur Roger Secrétain een lezing houden getiteld: „Wie is Henri de Mon- therlant". Donderdag 22 november, „De Leeuwerik", 20 uur: Op een openbare bijeenkomst van ADVERTENTIE Margriethet frisse blad van déze tijd, telt reeds jarenlang het grootste aantal lezeressen. Géén wonder: ieder jaar voegen de jongeren zich erbij want... Margriet" is véél gezelliger! De Hongaarse pianist Robert Weisz is solist in het Eerste pianoconcert van Beethoven, dat een onderdeel vormt van het concert, dat het Noordhollands Philharmonisch Orkest vanavond geeft ten bate van de Hongaarse vluchtelingen. de gezamenlijke vredesorganisaties in Haarlem zal mr. J. H. van Wijk spreken over „Verweer tegen geweld". Huis van Looy: Tot en met 2 december ex poseert het genootschap „Kunst zij ons doel" werk van leden. De tentoonstelling is dagelijks geopend van 1012.30 en van 13.30—17 uur, 's zondags van 1417 uur. Galerie Espac.e: In de nieuwe kunsthandel aan het Klein Heiligland 36 kan men tot 25 november" schilderijen, gouaches en kleine plastieken bezichtigen van Cor- rieille. Scavavino, Vahdercam, Wolvecamp en W. Couzijn. Dagelijks geopend van 1117 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend don derdags van 1012.30 uur en van 13.3017 uur en zondags van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals, expo sitie van poppenhuis anno 1750 met inven taris. Het museum is geopend op werk dagen van 1015 uur dagelijks en zondags van 1315 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen on der meer van Rembrandt, Michel Angelo, Claude Lorrain. Geopend op iedere werk dag behalve maandag van 1115 uur en de eerste zondag van iedere maand van 1315 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculptu ren, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10—17 uur, des zon dags van 1316 uur. Grote Kerk, Grote Markt: Te bezichtigen op werkdagen van 9 t<pt 17 uur. Bezichtiging onder geleide uitsluitend op aanvrage voor groepen van tenminste vijftien personen. Tinholthuis, Bloemendaal, Vrijburglaan 17: Het museum is geopend van maandag tot en met zaterdag van 9—12 en van 1416 uur. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Geopend van 9—12.30 en van 13.30—16 uur. ADVERTENTIE dat er iets van u „uitgaat", wanneer u eens uit gaat. Die regenmantels van LIPPITS geven u niet alleen dat prettige gevoel, maar ook die zekerheid. SPECiAALHUIS REGENKLEDING Ned. Herv. Kerk Beroepen te St. Maartensdijk H. Harkema e Zeist - te Avereest B. C. Bouwen te Ërichem. p0p jjuj. Bedankt voor De But zen (N.H.) Geref. Kerk Beroepen te Emmen D. van Wilsum te Dedemsvaart. Geref. Gemeenten Tweetal te Zeist J. B. Bel te K«bbend^jke »n H. Rijksen te Vlaardingen, van wie laatst senoemde is beroepen. £fl Toen de celdeur achter hem gesloten was, kleedde hij zich uit en ging op de brits liggen. Nog enkele uren, en dan moet ik mijn plan uitvoeren, dacht hij. Hij stak een sigaret op en dacht na over de boodschap, die Jablonsky hem via het Partijorgaan gestuurd had. Hij moest zichzelf een tijdslimiet stellen. Als hij op de avond van Eerste Paasdag morgen dus nog geen nieuws had over Antonins identiteit, zou hij zijn bekentenis zon der deze kennis moeten schrijven. „Wij hebben juist ontdekt, wat je gedaan hebt", had Jablonsky hem geschreven. In de taal van de illegaliteit betekende dat: Wij, de groep, wisten niet, wat jullie, jij en Rybar, met Semal wilden doen. En verder: Vertel ons, of jullie dat werkelijk hebben gedaan. Wij zijn er door in de gevangenis terecht gekomen. Die enkele woorden betekenden echter ook: Antonin heeft jullie verraden door jullie van ons te isoleren. Hii heeft gedaan, alsof die isolatie noodzakelijk was en hij heeft jullie doen ge loven, dat jullie uit naam van de groep handelden. An tonin heeft jullie gebruikt om Semal en de groep te li quideren. Twee vliegen in één klap! Jan, mompelde hij, jij bent een misdadige idioot ge weest! Het ergste vond Jan, dat hij geen contact met Ja blonsky kon opnemen. Hij wilde tegenover hem reken schap afleggen van wat hij iedere dag, dat hij geïsoleerd was geweest, had gedaan. Ik heb geweten, wilde hij zeggen, dat jij het met mijn daad niet eens kon zijn, maar ik heb mij door Antonin laten overhalen, omdat hij mij inprentte, dat jij je opvattingen over onze taktiek ver anderd zou hebben. Zij hebben van mij een werktuig gemaakt, om jou uit de weg te ruimen. De weinige woorden, die hij Jablonsky had geschre ven, en waarin hij gesproken had over Antonins fotc en de moord toegegeven had, hadden zijn gevoel van schaamte niet doen verdwijnen. Wat kon hij ook eigen lijk schrijven of zeggen, om hun lot te verlichten en zijn schuld kleiner te maken? Niets. Het was dus beter om te zwijgen en te handelen. TOY°°F. hem lagen pen, papier en inkt. Jan glimlachte. Wat zijn zij toch zorgzaam! Eerst geven zij mij de midde len om Semal te doden, en nu om mijn besluit uit te voeren. Hij begon er over na te denken, hoe hij zijn bekentenis op zou moeten stellen voor het geval hij Antonins wer kelijke naam te weten zou komen, en hoe hij dit zou moeten doen als Antonins identiteit voor hem verbor gen zou blijven. Vermoeidheid overviel hem echter en hij viel in slaap. Paaszondag, dacht hij toen hij ontwaakte. Hij luisterde naar de kerkklokken, welks luiden zwak tot in de cel hoorbaar was. Heen en weer lopend, dacht hij aan de laatste paasdagen, die hij met Jarmila had doorgebracht. Op de gangen was een luid lawaai van voetstappen. Celdeuren werden geopend en weer dichtgeslagen. Toen ving zijn oor een ander geluid op, een bekend geluid: het gkletter van blikken borden. Het eten werd gebracht. Door te letten op het openen en sluiten van de celdeuren kon hij nagaan, waar de bewakers waren. Nu stonden zij bij de cel naast de zijne; zijn buurman had het bord aan genomen en toen werd de deur van zijn cel geopend. Een hand reikte hem het bord toe, en hij hoorde iemand '.eggen: Ik kom eerder terug dan anders. Let goed op! Pas toen keek hij op en hij zag een bewaker, die nog ïooit op zijn gang dienst had gedaan. Ik zal opschieten, antwoordde hij. Hij at snel. Het voedsel was slecht, zodat hij steeds aongerig was. Niets was er veranderd sedert de oorlogs jaren: de cellen, de blikken borden, niets. Maar nu zat hij alleen in een cel, toen had hij een maat gehad: An tonin. Jans bord was leeg. Hij liep naar het gootsteentje en öegon het bord schoon te maken totdat het glom. Tijdens ie bezetting had hij dit geleerd. Plotseling vloog de deur van zijn cel open. Jan schrok, want hij had niemand naderbij horen komen. Het was ie bewaker, die hem zijn eten had gebracht. Jan stond van zijn brits op en wilde hem zijn bord geven. Ik pak het zelf wel, zei deze echter, de cel binnen komend en de deur achter zich dicht trekkend. Hij liep naar de tafel, pakte met zijn ene hand het bord op en schoof met de andere iets onder het schrijfpapier, dat daar lag. Zonder ook maar één blik op Jan te slaan, ging hij weer weg. Vanavond tussen zes en zeven kom ik langs. Vóórdat Jan iets kon antwoorden, stond de bewaker weer op de gang en had hij de deur al weer gegrendeld. Jan liep in de richting van de tafel, toen hij hoorde, dat de bewaker zich verwijderde. Hij ging zitten en schoof zijn hand onder het schrijf papier. Even later trok hij zijn hand weer terug. Het stukje papier moest een beslissende mededeling bevat ten. Hij voelde zijn hart tot in zijn keel kloppen en hij moest zich stevig vasthouden om niet te vallen. Enkele ogenblikken lang scheen het hem toe, dat de cel om hem heendraaide. Toen wist hij zich te vermannen, stak een sigaret op en vouwde het stukje papier open. Hij las: Antonin identiek met Pavel Svec, Semals op volger. Josef ook ingelicht. Vernietig dit. Kosek. Hoe is het mogelijk! dacht Jan. De man, die dit ge schreven heeft, heeft geen benul van illegaal werk. Hij stak het stukje papier in zijn mond en slikte het door. Heiena's oom, de advocaat, moest dit geschreven hebben! Dat kon niet anders. Hij ging op zijn brits liggen om rustig te kunnen na denken. Er was nog genoeg tijd om zijn besluit uit te voeren. Maar hij moest alles zorgvuldig overwegen. Het was geen gewone verrader geweest, die hem in de val had 'aten lopen. Iemand op een belangrijke post had dit vuile werk gedaan en dat betekende, dat iedereen, die wist wie hij in werkelijkheid was, in doodsgevaar verkeerde. Hij, Jan, was de enige, dit dit risico moest lopen, want hij alleen was verantwoordelijk voor het noodlot van de groep. Zou Josef dit begrijpen' Ik moet een berichtje voor hem klaar hebben, als die be waker terugkomt. Zij moeten niemand doden, behalve mij! Het is mijn eigen fout geweest. Ik ben de moorde naar geweest! Hij ging aan de tafel zitten en wist precies, wat hij moest schrijven. Hij was degene, die rampspoed over Josef en de anderen had gebracht; hij had hen betrok ken in een actie, waar zij niet mee ingestemd hadden. Maar het principe van zijn actie was goed geweest. Vals waren zijn gedachten geweest, zijn gedachten over ge welddaden vlak na zijn ondervraging, toen hij moe was geweest en van zijn stuk gebracht. Als de tegenwoordige machthebbers ieder middel gebruikten, waarmede zij hun doel trachten te bereiken, hoe gewelddadig ook, dan was dat de rechtvaardiging voor de anderen om zichzelf te verdedigen. (Wordt vervolgd). ADVERTENTIE COLLECTIE vindt u bij Grote Houtstraat 49 - Haarlem De gemeenteraad van Amsterdam heeft woensdag met dank aan de schenkers een viertal kunstwerken aanvaard, namelijk voor de Stadsschouwburg het door Jan Musch geboetseerde en in brons uitgevoer de zelfportret, een bronzen plaquette als herdenking van een bijeenkomst in de Stadsschouwburg in mei 1945, een portret van Cor Hermus als „Tartuffe" en voor het stadhuis: het door Jan Veth geschilderde portret van burgemeester, mr. S. A. Vening Meinesz. Voorts besloot de raad een aantal subsidies te verlenen aan zogenaamde kleine kunstinstellingen, waaronder eenen twintigduizend gulden voor oratoriumver - eningen, zevenenveertigduizend achthon derdvijftig gulden voor dilettanten-, zang en muziekverenigingen en elfduizend vijf honderd gulden voor de toneelgroep „Puck". Deze laatste subsidie ontmoette bezwaar bij enkele leden, omdat deze subsidie lager is geworden. Deze subsidie was vorig jaar tweeëntwintigduizend gulden. „Puck" zal niet meer optreden voor de lagere school jeugd en ze is daardoor een soort derde spreidingsgezelschap geworden, waarvoor volgens B. en W. geen plaats is. Een be langrijke grondslag voor de subsidie aan „Puck" is vervallen, doordat deze groep geen voorstellingen meer zal geven voor de zes- tot twaalfjarigen. De voordracht werd hierna zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Vervolgens besloot de raad aan de „Ne derlandse Orkeststichting, gevestigd te Am sterdam", die het Concertgebouw beheert, een tegemoetkoming van zeshonderdvijfen dertigduizend gulden te verlenen in het exploitatie-tekort over het seizoen 1956/ 1957, groot ruim een miljoen gulden. In dit tekort zal het rijk naar schatting vierhon derdveertigduizend gulden bijdragen. Ten slotte verleende de raad een aanvullende subsidie van bijna vierduizend vijfhonderd gulden voor het seizoen 1955/56 aan het „Ballet der Lage Landen". ADVERTENTIE VRIJDAG 16 NOVEMBER Minervathea'-r: Jan P. Strijbos vertelt bij zijn kleurenfilm „Langs koele stranden", 8.15 uur. Luxor: „Alexander de Grote", 14 jaar, 6.30 en 9.15 uur. Roxy: „De laatste der Navajos", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De zesde juni", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Alexander de Grote", 14 jaar, 6.30 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jubal", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Invitation to dance", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Charlie's Tante", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: Concert ten bate van Hon garije. Solisten Tibor de Machula, cello en Robert Weisz, piano, 8.15 uur. Brinkmann: Contactavond spoorwegen „Werken bii N. S.", 8 uur. ZATERDAG 17 NOVEMBER Minerva: „Onder moeder's vleugels", alle leeft., 2.30 uur. „Fortune Carree", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Alexander 'de Grote", 14 j„ 2, 6.30 en 9.15 uur. Frans Hals: „Jubal", 14 jaar, 2,30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Alexander de Grote", 14 jaar, 2, 6.30 en 9.15 uur. Roxy: „De laatste der Navajo's" 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De 6e juni", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Invitation to the dance", alle leeft. 2 15 7 -«i 9.15 uur. Cinema Palace: „Charlie's Tante", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Stads schouwburg: De Nederlandse Comedie met „De ware vid", 8 uur,

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3