Leven der vrouw in Israel Sleutelbloemen Een Amerikaan lucht zijn hart Twee jaar geëist tegen dronken, onverantwoordelijke autorijder ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN Europa zijn tweede vaderland 4 Ieder achttienjarig meisje heeft twee jaar dienstplicht Gevarieerd menu Dollemansrit voor Haarlemse rechtbank UW HAAR IS UW KROON MAISON C. 3. OERLEMANS Aanvaring van „Laagkerk" voor Raad voor de Scheepvaart Werken voor orgel van Jan Zwart op de plaat Prijzen in de Avro- jazzcompetitie Dat leuke vlotte kapsel M O L E N D 13 K voor u t VRIJDAG 16 NOVEMBER 1956 oor rouw De dynamische bereidheid die er in Israel leeft om iets op te bouwen, iets te maken, besef je pas ten volle als je er weg bent". Dit zijn de woorden van Stelly Ricardo, een jonge vrouw met een intelligent en resoluut gezicht, waar de humor soms als een zon overheen glijdt. Ze heeft jaren in Israel gewoond en is enkele weken geleden naar haar geboortestad Amsterdam teruggekeerd om er tijde lijk te studeren, een cursus psychiatrisch-maatschappelijk werk. „Maar ik ga zo gauw mogelijk terug, want in Israel wil ik leven', zegt Stelly en het is haar aan te zien, dat ze het meent. „Ik ben in 1950 vertrokken als leidster van een groep pioniers, waarmee ik eerst in Gouda heb ge werkt. We werden in een kibboets ondergebracht om land en gewoonten te leren kennen en te wennen aan het leven in zo'n nederzetting. Dat was in de winterperiode, van september tot februari. Gelukkig regende het weinig, want we zaten toen nog primitief in tenten met arabische matten als vloedbedekking". Na dat half jaar kwam ze met ongeveer dertig Nederlanders, zeventig Engelsen en vijfentwintig Hongaren in een andere kibboets, Beth- Haemek, vijf kilometer van Nahariah en een dertig kilo meter van Haifa. Daar werkte ze drie en een half jaar als verpleegster en verhuisde toen naar Haifa, waar ze als maatschappelijk werkster in dienst kwam van het depar tement van Sociale Zaken, speciaal voor de afdeling kin- derzorg en jeugdproblemen. Deze functie bracht veel reizen mee, zodat ze heel wat van het land en de be woners heeft gezien en dus zeer goed geïnformeerd kan vertellen over het leven van de vrouw in dit boeiende en energieke land. DE KIBBOETS is een nederzetting van pioniers, gebaseerd op de grondslag van gemeenschappelijke arbeid men sen, die van plan zijn samen een leven op te bouwen in een landbouwgemeen- schap, zo drukte Stelly het uit. Er zijn gemeenschappelijke eetzalen en voor de jeugd speciale kinderafdelingen. Echtpa ren hebben een eigen kamer en in som mige kibboeziem is de gelegenheid ge schapen de kinderen in het gezinsver band op te nemen. Het bestuur van de kibboets is samen gesteld uit een bedrijfsleider, geassis teerd door een vertegenwoordiger van de groep, een inkoper en enkele vrou welijke krachten, die fungeren als hoofd van de linnenkamer en als economiet, een rake benaming voor de leidster van de keuken, die zo economisch mogelijk met het voedingsbudget en de nodige calorieën moet omspringen. Andere ta ken voor de vrouw zijn kinderverzorg ster. verpleegster en hulp in de naai- en strijkkamer en de keuken. In de kibboets heeft de vrouw onge veer een achturige werkdag van zes tot vier uur met onderbrekingen. Ver wacht ze een baby dan werkt ze onge veer tot de achtste maand en pas zes weken na de geboorte vat ze langza- merhand haar taak weer op. De moeder voedt en baadt het kind zelf. Wat de oudere kinderen betreft.' om vier uur, als de moeders klaar zijn, komen ze thuis en blijven er tot bedtijd. „De eerste anderhalf jaar ging het in onze kibboets nogal primitief toe", ver telde Stelly. „Water haalden we uit de put of we moesten wachten toj ^r een tankwagen langs' kwam. Deverdeling geschiedde volgens een bepaald systeem: eerst de koeien, dan de kinderen, dan de keuken en eindelijk de grote mensen. Maar later werd alles natuurlijk veel beter geregeld". Het leven in een kibboets is niet vol te houden als men te individualistisch van karakter is. Het belang van de een ling is volstrekt ondergeschikt aan dat van de gemeenschap. Er zijn in Israel echter ook andere mogelijkheden: land- bouwdorpen, waarin ieder een eigen huisje bezit. „Maar", aldus onze gast vrouw, „ook daar geldt de onwrikbare wet van het gezamenlijk werken op de landerijen". Het hardst werken in Israel de vrou wen op de zelfstandige boerderijen. Zij doen de hele huishouding, verrichten landarbeid met alles wat eraan vastzit en daarnaast komt dan nog de zorg voor de kinderen. Het jonge geslacht, dat in Israel gebo ren is, wordt aangeduid met een naam van symbolische betekenis: sabre. Dat is de vrucht van de cactus: stekelig van Terwijl de moeders werken zijn de kinderen goed bezorgd in de bewaarplaatsen. buiten en zacht van binnen. Zó zijn de kinderen van Israel. Zij uiten zich vrij, houden niet van conventies en zijn al heel jong actief betrokken bij de strijd om het bestaan. Men bezit in Israel een bloeiende jeugdbeweging, die doet den ken aan een krachtige vorm van pad vinderij. Oudere scholieren werken in hun vakantie van twee maanden een maand in een kibboets. Dienstplicht voor meisjes IEDER MEISJE van achttien jaar heeft twee jaar dienstplicht. Ze werkt dan als verpleegsteiop kantoor, op een seinpost of als telefoniste. Het leger vervult ook een grote opvoedkundige taak „men begint er bij wijze van spreken met het a.b.c.", zei Stelly, „de taal". De algemene voertaal is het He breeuws en velen moeten dit leren. Vooral de talrijke Arabische Joden moe ten veel worden bijgebracht. Jonge rekruten brengen een gedeelte van hun opleidingstijd in een grenskib- boets door. Het nut hiervan laat zich denken: stadskinderen leren daar het leven van de landbouwende bevolking kennen. „Over de stad gesproken, hoe is het leven daar?" vroegen we. „Ikzelf woonde boven op de Carmel bij Haifa met een vriendin in een twee kamerflat. Aan sparen kom je niet toe, want je leeft intensief en je hebt je geld helemaal nodig. We nemen zo veel mo gelijk tijd voor ontspanning: biscoop, concerten en zwemmen. Het gemiddelde salaris is in Nederlands geld omgere kend ongeveer driehonderdvijftig gulden per maand, maar de kosten voor levens onderhoud zijn vrij hoog". V-Cl De meeste Israëlische vrouwen wer ken. Voor kinderen vanaf twee jaar zijn overal kinderbewaarplaatsen opgericht. Warenhuizen vindt men niet in de ste den, wel een heleboel gezellige winkel tjes, die goed van allerlei waren en ook luxe artikelen zijn voorzien. Huisvlijt „Mooie handweefstoffen kun je overal kopen en ook jersey kleding is er volop. Er worden regelmatig modeshows ge houden, altijd met een liefdadig doel. Veel wordt gedaan om de huisvlijt te stimuleren; de WIZO (Women's Interna tional Zionist Organisation) leert de jongeren bijvoorbeeld het prachtige Voor de laatste weken van november bieden wij u onderstaande menu's ter keuze aan. Zoals u ziet zijn er allerlei variaties mogelijk, zowel wat smaak als kleurencombinaties betreft. Wil een menu werkelijk „goed" zijn, dan mag vlees, vis, kaas, ei, peulvruch ten of een melkgerecht er niet aan ont breken. Het is gewenst, dat een volwas sene per dag in de gezamenlijke maal tijden de volgende hoeveelheden van deze produkten gebruikt: 50 a 100 gr vlees of vleeswaren öf 100 a 200 gr vis of 35 50 gr kaas öf 14 1 melk, boven het dagelijks gewenste rantsoen van y2 a liter. In het melkgerecht kan men ook karne melk of yoghurt verwerken. Het verdient aanbeveling per week enige eieren te ge bruiken. MENU'S Pouletsoep* aardappelen, kalfslap jes,, brussels lof met saus dag. en nachtvla. Aardappelen met jus, bloemkool met kaassaus turfjes met bessensapsaus*. Bruine gebonden soep* aardappelen, saucijsjes met jus, savoyekool peer. Aardappelen, gehakt, gestoofde prei ha vermoutkoek j es* Groentesoep* aardappelen, runder lapjes, rodekool banaan*. Aardappelen met botersaus, gebakken vis, koolraap griesmeelpap*. Erwtensoep met kluif aardappelen met jus, gestoofde bieten, Met een sterretje zijn de gerechten aan geduid die achterwege kunnen blijven zonder aan de voedingswaarde van het weekmenu te kort te doen. RECEPTEN voor 4 personen Dag- en nachtvla. Voor de licht vla: y2 1 melk, 25 gr (2'i eetlepel) custardpoeder, 30 gr (2 eet lepels) suiker. Voor de donkere vla: y2 1 melk, 25 gr (2% eetleper) custardpoeder, 25 gr (3 eetlepels) cacao, 60 gr (4 eetlepels) suiker. De lichte vla: Het custardpoeder met koude melk aanmengen. De rest van de melk aan de kook brengen. De suiker in de melk strooien en de melk binden met het custardpoeder. De vla aan de kook brengen en onder af en toe roeren laten afkoelen. De donkere vla. Het custardpoeder, de cacao en de suiker vermengen en met koude melk aanmaken. De rest van de melk aan de kook brengen en bijbinden met het aangemaakte papje. De vla 1 a 2 minuten doorkoken. De vla onder af en toe roeren laten afkoelen. De beide koude vla's tegelijk en even snel in een glazen schaaltje gieten, zodat de afscheiding in het midden komt. Bruine gebonden soep. l'A 1 water, peperkorrel, foeli, tijm, ui, wortel, peterselie, 4 bouillonblokjes, 45 gr (3 eetlepels) boter of margarine, 45 gr (5 eetlepels) bloem, 50 gr gemengd gehakt, peper, zout, paneermeel. Het water opzetten met peperkorrel, foe lie, tijm, ui, wortel, peterselie en bouil lonblokjes en 15 minuten laten trekken. De bouillon zeven. De boter of de marga rine smelten, de bloem toevoegen en on der flink roeren bruin laten worden <ha- zelnootkleurig), dan onder roeren lang zamerhand de bouillon bijschenken en de soep 10 minuten laten doorkoken. De soep zeven. Het gehakt aanmaken met peper, zout en paneermeel en er kleine balletjes van maken. De balletjes 5 minuten in de soep meekoken. v r I fi A i m <v v - oude borduurwerk te maken. En u zoudt verrukt zijn over het mooie zilverwerk en de sieraden van goud, zilver of koper en dan zwijg ik nog maar over het hout werk en de ceramiek". We hebben nog lang zitten praten over het werk, dat haar zo na aan het hart ligt, het plaatsen van kinderen uit a-sociale milieus in tehuizen of bij par ticulieren. De cursus, die zij momenteel volgt, heeft in het bijzonder tot doel haar in staat te stellen later nog meer Yemenitische vrouwen borduren kleding in de traditionele en fraaie patronen. direct contact met de kinderen te kun nen hebben. „Ik ben blij Amsterdam terug te zien en hier wat te leren", besloot Stelly, „maar tegelijkertijd verlang ik er erg naar terug te keren. Israel is fascine rend. Als we maar in vrede kunnen blij ven werken. Tineke Raat Er zijn mensen die een hekel hebben aan primula's omdat ze een soort uitslag op de huid veroorzaken. Dat is inder daad bij Primula obconica het geval, maar meestal heeft de primula er part noch deel aan. Het is in ieder geval al léén de primula obconica waarvoor ge u in acht moet nemen. De gewone tuin- primula's die meer algemeen bekend staan als sleutelbloemen, doen beslist niets. Er is dus geen enkel bezwaar te gen om die in uw tuin te planten. De gele en blauwe kleuren zullen u vooral voldoen. In de rotstuin komen zij het meest tot hun recht, doch ook op de voorgrond in een border zal men er veel Gele primula's of sleutelbloemen. plezier van hebben. Die primula's hou den niet van schrale zandgrond. Men zal dus wat bosgrond of wat goede bloemistengrond moeten aanvoeren. Ze vinden het bovendien in de felle zon niet zo prettig; een plekje in uw tuin, waar ze 's zomers na de bloei tegen de felle zon beschermd staan, zal hen be slist genoegen doen. De bloemist kweekt deze primula's voort door middel van zaaien. Men kan ze ook voortkweken door middel van scheuren. Dat kunt u het best na de bloei doen. G. KROMDIJK De hieronder volgende ontboezeming van een „rasechte" Amerikaan is type rend voor de schrijver als zij zelf een typering is van de Europese en Ameri kaanse mentaliteit. We willen haar onze lezers daarom niet onthouden. Mijn naam is Robert E. Jackson. Mijn vrouw en ik hebben zeven jaar in Rome gewoond. Nu zijn we terug in „the States". Al onze kennissen zeggen dat wij zo on-Amerikaans zijn gewor den. Maar of dat inhoudt, dat Ameri kaans zijn hét ideaal is, hebben ze dan wel gelijk? In Rome hadden wij voor 30 dollar in de maand een dienstbode, een meisje dat eten kookte, kleren verstelde, kin deren verzorgde en inkopen deed. Mijn vrouw zei dat ze haar hulp graag wilde inruilen voor een kaartje terug naar New York. Ze heeft het niet hoeven doen. We zijn gewoon teruggegaan. Maar nu begint mijn vrouw al in te zien dat al de zelfbedieningspaleizen in Amerika, al die „service" en heel haar moderne keuken dat meisje in Rome niet kunnen vervangen. Zelfs al gaat heel het dienstbode-systeem er waar schijnlijk binnen korte tijd wel uit. In Newport, in Connecticut, hebben we zolang een huis gehuurd voor we een huis gaan kopen. We hadden een prachtig huisje met drie slaapkamers op het oog, dat toen wij in 1949 naar Italië gingen 13.000 dollar kostte. Nu kost het 30.000 dollar, of, zoals de makelaar het gelieft uit te drukken, „slechts 30.000 dollar". Het gekke is dat iedereen dit normaal schijnt te vinden. En dan de kleding. Mijn vrouw zegt dat ze absoluut geen rok wil dragen, maar driekwart broeken of soortgelijke verpakkingen. Zij zegt dat ze zich „een slaaf voelt" in een rok. In Europa heersen andere opvattin gen. Onze ouders zeggen dat we er op achteruit zijn gegaan. Wij leven „achte loos", met weinig besef voor normen en vormen, en steken tot over onze oren in de schuld, zoals iedere amerikaan. Onze luxe noemen wij onze levensnood- zakelijkheden. Wij hebben teveel van Europa ge proefd, dat staat vast. Maar wij zullen de laatste zijn om te zeggen dat die smaak ons niet bevalt. Integendeel. Na Amerika is Europa ons vaderland. „Het is een wonder, dat het ergerlijk optreden van deze man niet ernstiger is afgelopen. Hy riskeerde niet alleen zijn eigen leven, maar ook dat van anderen". In deze scherpe bewoordingen sprak de officier van justitie bjj de Haar lemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, donderdag toen een negenentwintigjarige kantoorbediende uit Bloemendaal zich voor de rechtbank had te verantwoorden wegens hoogst roekeloos rijden onder invloed van sterke drank. Als gevolg van de dollemansrit werden enige personen ernstig gewond. De officier meende een gevoelige straf te moeten eisen: twee jaar gevangenisstraf en vijf jaar intrekking van het rijbewijs. De kantoorbediende was dinsdag 2 okto ber des avonds laat in zijn auto gestapt na enige cafés te hebben bezocht. Des middags reeds was hij niet geheel nuchter uit Rot terdam gekomen. Hij had daar acht glazen Moezelwijn gedronken. Des avonds had hij in Haarlem enige cafés afgelopen en daar ondermeer verscheidene glazen bier gekocht. Ongeveer halftwaalf begaf de man zich in zijn auto via de Wagen weg in de richting Heemstede. Een café houder had hem afgeraden de auto te be sturen. „Neem een taxi", had men gezegd, maar daaraan wilde de man zich niet sto ren. Ook de goede raad om maar cola in plaats van bier te drinken, had de ver dachte in de wind geslagen, aldus bleek uit de behandeling der zaak. Ter hoogte van de Schouwtjeslaan boekte de man zijn eerste slachtoffers. Daar reden twee meisjes naast elkaar, met ieder een vriendin achterop. De meisjes hadden, zo als zij voor de rechtbank verklaarden, de auto in snelle vaart zien aankomen. „De auto zigzagde en slingerde," zeiden zij. De auto raakte de fietsende meis jes, waardoor zij over de weg werden ge slingerd. Twee van haar moesten naar het Diaconessenhuis worden vervoerd: een had een gebroken sleutelbeen en een hersen schudding opgelopen en het andere een nierkneuzing. Op de Herenweg in Heemstede botste de auto tegen een scooter, waardoor de be rijder en duopassagiere op het ^wegdek werden geslingerd. De bestuurder was bui ten bewustzijn geraakt en bijgekomen, toen hij op straat lag. Eerst werden bij hem enige hoofdwonden geconstateerd en later ook een voetbreuk, waardoor de man nog niet kan werken. De duopassagiere, een onderwijzeres, brak een arm, een enkel en liep enige hoofdwonden op Zij werd in het Grote Gasthuis opgenomen. Na negentig meter kwam de auto tegen een stevig tuinhek in Heemstede tot stil stand. De bestuurder kwam er slechts met enige hoofdwonden af. Een brigadier van de gemeentepolitie te Heemstede verklaarde ter zitting van de rechtbank, dat de autobestuurder zo dron ken was geweest, dat hij geen verklaring had kunnen afleggen. Ter ontnuchtering was hij ingesloten. De politie heeft een bloedproef laten nemen, waaruit bleek, dat het alcoholpercentage in het bloed bij zonder hoog was (2.9 per mille). Verdachte zou zich die dag aan de drank A 1 1 v.! S PiII? Ifhlf? A f. '.1 )£■-> ''li-* '4'-'" ADVERTENTIE MITS GOED VERZORGD. Wij brengen u de nieuwste Permanent-wave en de nieuwste kleurspoelingen, welke het verven overbodig maken. Haaronderzoek gratis. PERMANENT-WAVE vanaf ƒ12.50 Gierstraat 69 - Haarlem - Tel. 21736 De Raad voor de Scheepvaart te Amster dam heeft zich langdurig bezig gehouden met het onderzoek naar de aanvaring tus sen het ruim 7000 brt metende stoomschip „Laagkerk" van de V.N.S. en het Duitse motorschip (3000 brt) „Tanger" in de vroe ge morgen van de 31ste mei op de Noord zee tijdens dikke mist. De hoofdinspecteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, zei van mening te zijn, dat de kapitein van het Nederlandse schip, de 50-jarige M. W. uit Rotterdam, mede schuldig is aan deze aanvaring, omdat hij een navigatie heeft gevoerd, deels met be hulp van de radar deels optisch, zodat de schepen zeer dicht bij elkaar konden ko men. De heer Metz zei, dat er echter geen sprake is van bewuste roekeloosheid bij deze navigatie. Hij vroeg de raad de ge zagvoerder daarom geen straf op te leggen. De „Laagkerk" werd bij de aanvaring vrij zwaar beschadigd boven de waterlijn, maar kon op eigen kracht de reis naar de thuishaven Rotterdam voortzetten. De Duitse raad in Hamburg had de Duitse kapitein niet schuldig bevonden. De „Tan ger" had nagenoeg geen schade opgelopen. De raad voor de scheepvaart zal later schriftelijk uitspraak doen. Een belangrijk deel van het werk voor orgel van de Nederlandse orgelmeester Jan Zwart, die tijdens zijn leven (18771937) veel pioniersarbeid heeft verricht tot her leving van de orgelkunst, zal op grammo foonplaten worden vastgelegd. Zijn zoon, de Rotterdamse orgelist Drik Jansz Zwart, is daartoe door een der grote gram mofoonplatenmaatschappijen uitgenodigd. Reeds zijn opnamen gemaakt van de door Jan Zwart gecomponeerde suites Kerst feest 1 en 2, van de psalmen 75, 6 en 146 (toccata) uit de serie „Musijck over de psalmen Davids", alsmede van het orgel koraal „Uren, dagen, maanden, jaren", en het postludium over „Alle roem is uitge sloten". Deze composities zijn vertolkt op het onlangs gerestaureerde vier klavieren Schnitger-orgel der Grote of Sint Michaels- kerk in Zwolle, dat gerekend wordt tot de belangrijkste orgelmonumenten van West- Europa. Dit orgel vertoont veel overeen komst in klankkleur en karakter met het klassieke Strumphler-orgel, dat destijds door Jan Zwart in het kerkgebouw der herstelde Evangelische Lutherse Gemeente in Amsterdam werd bespeeld en dat in de toekomst de in restauratie zijnde Grote Kerk te Arnhem zal sieren. Het was mede hierdoor mogelijk om in de meeste geval len Jan Zwarts orgelregistraties bij het weergeven zijner composities te gebruiken. hebben overgegeven, doordat hij vier dagen eerder, vrijdags, voor het eerst vader was geworden. De avond van de fatale dag had hij zijn vrouw in de kraamkliniek nog een bezoek gebracht. „Uw vrouw zal u wel dankbaar zijn, dat u op deze wijze uiting aan de vreugde hebt gegeven," zei de president, mr. A. M. baron van Tuyll van Serooskerken. Ter zitting herinnerde de man zich niet veel meer van hetgeen op de fatale dag was gebeurd. Hij wist niet meer of hem gezegd was een taxi te nemen en ook van de dol lemansrit over de Wagenweg en de Heren weg herinnerde hij zich niets. Pas toen de auto met een schok tot stilstand was ge komen, was de man uit zijn alcoholische verdoving ontwaakt. President: „U staat bekend als een re gelmatig cafébezoeker en u zult wel meer in zo'n laveloze toestand hebben gereden". Verdachte: „Ik vind het verschrikkelijk wat er is gebeurd". De officier van justitie achtte de feiten bewezen. De man verkeerde in een verre gaande staat van dronkenschap. Hij me moreerde de tragische dodenrit in de Vee- nestraat in Den Haag en zei, dat aan het ergerlijk en gevaarlijk optreden van dron kemansrijders op krachtige wijze paal en perk moet worden gesteld. Nadat de officier een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek en intrekking van het rijbewijs voor vijf jaar had geëist, pleitte mr. H. Bavinck uit Rotterdam voor een mildere straf. De raadsman vroeg be grip voor de situatie waarin verdachte verkeerde: deze had namelijk de dagen voor de rit in spanning geleefd, mede door dat verdachte zijn vader in de zaak moest vervangen. De rechtbank zal over twee weken uit spraak doen. ADVERTENTIE Imp. Lahnemann LAMEVO. Postb. 18. LAREN Bij de AVRÖ-jazzcompetitie, die woens dagavond in Amicitia in Den Haag werd gehouden, heeft het Zaans Rhythm Quintet de beste prestaties geleverd van de mo derne combo's die aan deze competitie deelnamen. De tweede prijs was voor Frans Eisen met zijn Kwartet uit Voor burg. Derde werd het trio van Kees van Dijk uit Dordrecht en de vierde en vijfde plaats bij de modernen werden respec tievelijk toegekend aan het Peter Engelen berg Trio uit Haarlem en het trio René Schmetz uit Den Haag. Bij de oude en sembles, die oude jazzmuziek speelden was het voor de jury wat moeilijk om tot een eerste prijs te komen. Rob Agerbeek met zijn Boogie-Woogie Quartet was een specialist, die een prijs verdiende, doch de Lion Hill Jazzmen waren specialisten op de gehele oude Jazzstijl. De jury be sloot dan ook om een sectie voor boogie- woogie in te stellen en beide ensembles een eerste prijs toe te kennen. De tweede prijs ging naar de Hothouse Syncopeters en de derde prijs naar „The weary war horses" uit Utrecht. ADVERTENTIE maakt Santpoortcrplein 1 - Haarlem - Tel. 19706 Buslijnen 3 en 4. 'Oneven aan de redactie (Verkort weergegeven Melbourne. Naar aanleiding van de des betreffende „brieven aan de redactie" vraag ik mij af: Waarom al dit gepraat en gesoebat om het NOC te verzoeken als nog op zijn besluit terug te komen. Wanneer, zoals met vrij grote zekerheid kan worden aangenomen, het grootste deel onzer bevolking die toch de benodigde fondsen heeft bijeengebracht en de uit te zenden Olympische ploeg au grand complet het met deze beslissing van het NOC niet eens zijn, welnu, dwing dan dit comité af te treden. Van dictatoriale be slissingen moeten wij niets hebben. Be noem een ander comité dat dan de kas en alle bevoegdheden overneemt en op voort varende wijze er voor zorgt dat onze ploeg alsnog naar Melbourne kan ver trekken. Aldaar zijnde zullen onze sportslieden en de officials, evenals die van Hongarije en van de andere, niet met de Sovjet-Unie sympathiserende, landen, heus wel weten hoe hun houding tegenover de Russische afgevaardigden en de Sovjet-vlag zal moe ten zijn. En deze houding zal dan nog moeten afhangen van de mentaliteit dezer Russen, die misschien wél fatsoenlijke Kinderen Gods zijn en misschien ook wel blij zijn dat zij het regiem, dat thans in hun geboorteland de lakens uitdeelt, de rug hebben kunnen toekeren. J. WIELING (De discussie over dit onderwerp moet hiermee worden gesloten. - Red.)

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 6