ELZER's WEBBE's Groentebedrijven 8000.- gulden aan prijzen „Het bezoek van de oude dame Havenberichten Herenmodehuis De panklaarkoning van IJmüiden Panklare groenten 15 ct. p. pond HET CENTRUM VAN MIDDEN-KENNEMERLAND Bij al uw aankopen GRATIS LOTEN Heemskerk ziet zich geplaatst voor een tekort van ruim acht ton wollen vesten Pullovers II GLASPLATEN IJmond-ontwikkeling zet gemeente onder financiële druk Amsterdamse Beurs Heeft wat U zoekt! do^lnéér met KAAS GRATIS LOTEN 9 Antie" verkocht naar Den Helder? Diverse mutaties in visseriivloot n Stranding door koppig en eigenwijs gedrag van kapitein Hoofdprijzen Staatsloterij Scherts, satire en diepere l etekenis in proeve van moderne mythologie Scheepvaart DINSDAG 4 DECEMBER 1956 DE HEEMSKERKSE BEGROTING voor het dienstjaar 1957 is uitgekomen en B. en W. hebben de begroting op een geheel andere wijze doen samenstellen: de memorie van toelichting is nu verwerkt in de begroting zelf, terwijl de bedrijfs- begrotingen, alsmede de overige vereiste bijlagen apart zijn gebundeld, zodat dit jaar voor het eerst een „complete" begroting is ontstaan, waardoor de overzichte lijkheid op belangrijke wijze wordt bevorderd. Het budget vertoont een belangrijk tekort; de oorzaak hiervan is te vinden in de uitvoering van de door hogerhand gegeven opdracht, n.l. medewerking verlenen aan de IJmondontwikkeling. In het kort samengevat zijn de verhoogde uitgaven het gevolg van: uitbreiding van het personeel ter secretarie; uitbouw technisch personeel en van de behandeling en uitvoering van uitbreidingsplannen. Vooral nu de uitbreiding der gemeente daadwerkelijk ter hand is genomen (rea lisering plan „Poelenburg" en zeer binnen kort plan „Oosterzij", „Assumburg" en „Zuidbroek"), hebben de werkzaamheden ter secretarie een zodanige omvang ge nomen, dat allereerst een splitsing in af delingen is doorgevoerd terwijl bovendien het aantal personeelsleden belangrijk uit gebreid moest worden. Zoals uit de toelichting op de begroting van de dienst gemeentewerken blijkt, is met de voorbereiding en uitwerking van enkele uitbreidingsplannen een belangrijk bedrag gemoeid n.l. f 60.000, Door de instelling per 1 januari 1957 van de dienst gemeentewerken als tak van dienst ingevolge art. 252 der gemeentewet, zijn de kosten van deze dienst op een ge heel andere wijze in de begroting ver werkt als voorheen. Waren toen de kosten van salarissen, sociale lasten en bijkomende kosten, ver voerskosten en diverse materiaalkosten verwerkt in hoofdstuk VI, thans staan deze uitgaven geraamd in de betreffende be- drijfsbegroting. Volksgezondheid Ten aanzien van de volksgezondheid is in vergelijking met vorig jaar weinig ver anderd. Er zijn momenteel geen t.b.c.- patiënten, die voor rekening van de ge meente worden verpleegd. Het ligt in het voornemen om in 1957 een nieuw massa- onderzoek op t.b.c. te doen plaats vinden. In verband met de kostenstijging is het noodzakelijk, dat de bijdrage van personen, die zich aan de keuring onderwerpen, dient te worden gesteld op f 1,25 per persoon. In 1953 was deze bijdrage vastgesteld op f 0,95. De mogelijkheid is aanwezig om aan on- en minvermogenden reductie of vrijstelling van de te betalen bijdrage te verlenen. Onderwijs De uitgaven voor het openbaar gewoon lager onderwijs zijn geraamd op f 39, per leerling, hetgeen een vermeerdering betekent van f 6,per leerling. Overeenkomstig dit bedrag wordt aan de besturen van de bijzondere lagere scho len eveneens f 39,uitgekeerd. In de gemeente wordt geen openbaar voortgezet lager onderwijs gegeven, zodat de bedragen per leerling zijn vastgesteld door vergelijking bij omliggende ge meenten. Ingaande 1 januari 1956 is de .^nieuwe wet op het Kleuteronderwijs in werking getreden. Hoewel nog niet alle uitvoeringsvoor- Slotkoers gisteren 89% 91% 219 292 200 295 350 281 249% 153 343 215 excl, 740/, 147,70 73% 184 168% 314% 89% 96 215 164% 183% 183 755/,b 180% 71% 44% 87% 397/ib 223 255 346 149,70 3-3% Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. U Calvé Delft Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V. A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank. Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel. U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater De notering Kon. Olie wordt voortaan uitgedrukt in guldens voor coupures van 20 nominaal. De koers volgens de oude berekening krijgt men door de guldens notering met vijf te vermenigvuldigen. Voorbeurs koersen schriften zijn verschenen, mag worden ver wacht, dat overeenkomstig de geraamde bedragen de te maken kosten ten laste van het rijk kunnen worden gebracht. Hier staat echter tegenover, dat op de algemene uitkering van het rijk een korting moet worden toegepast welke ongeveer ge lijk is aan het bedrag, hetwelk de gemeen te in 1954 aan het kleuteronderwijs heeft uitgegeven. Maatschappelijke steun en voorzorg Grote zorgen geven ons de telkenjare stijgende kosten voor verpleging van arm lastige krankzinnigen. Voor 1957 is weder om in vergelijking met 1956 een stijging te constateren van 9600,deels tengevolge van de verhoging der verpleegprijzen, deels echter wegens uitbreiding van het aantal verpleegden. De ondersteuning aan behoeftigen in geld vergt eveneens een meer-uitgave van 3000,—. Ook de andere gemeentelijke bemoeiin gen op het terrein van de maatschappelijke steun en voorzorg vertonen stijgende ten- denzen. Hierdoor is het nadelig saldo van dit hoofstuk ongeveer 20.000,— meer dan in 1956. Subsidies B. en W. stellen de raad voor onder meer de volgende subsidies te verlenen: Wijk aan Zeeër reddingbrigade 200, (vorig jaar 200); Kraamcentrum Wit-Gele Kruis 450 (v.j. nihil); afdeling Wit-Gele Kruis 4300 (v.j. 4095), kraamcentrum Witte Kruis 280 180), afdeling Witte Kruis 550 305). N.H. Mondacco-rdeon- vereniging 300 100); Gymnastiekver enigingen ODIN en ADA 600 (nihil). Plaatselijke instituten voor Volksontwikke ling 500 (nihil). Kapitaaldienst De kapitaaldienst, welke in ontvangst een bedrag aangeeft van 3.922.910,24 en in uitgaven van 4.784.884,21, heeft dus een nadelig saldo van 861.973,97. Dit betekent, dat voor dit tekort nog geen mogelijkheden zijn gevonden om voor deze uitgaven vaste leningen te verkrijgen. De mogelijkheden zijn hiervoor, gezien de krapte op de kapitaalmarkt, niet groot, zodat er gebruik moet worden gemaakt van kasgeldleningen. Zodra de tijd daartoe gunstig is, zullen hiervoor vaste leningen gesloten worden. De uitbouw van onze gemeente in het kader van de IJmondontwikkeling is thans in volle gang. In het jaar 1957;*ztölen> dtz* raad "belang rijke voorstellen moetert bereiken ten aan-' zien van de verdere ontwikkeling van de gemeente. „Nog meer dan in de voorafgaande jaren zal er van de raad veel wijsheid en inzicht worden gevraagd; moge dit alles leiden tot grote bloei van onze gemeente en tot een juiste ontwikkeling van de gehele IJmond", aldus eindigt de memorie van toelichting van B. en W. Naar wij vernemen zal de trawler „An- t.ie" (RO 15) van de visserijmaatschappij ..Piscator N.V." hoogstwaarschijnlijk ver kocht worden aan de rederij fa. M. Slot en Zn- te Den Helder. Het schip wordt in de vaart gebracht onder de naam „Machiel" HD 108. De bemanning wordt die van de HD 79,.Drie Gebroeders", welk schip tijde lijk uit de vaart gaat om een nieuwe motor in te laten bouwen- Er bestaan plannen bij de rederij Slot om de 500 pk motor van de „Machiel" in de toekomst te vervangen door een sterke re. De vloot bestaat nu uit de HD 87 „Pie- tertje", HD 125 „Samenwerking" en HD 79 „Drie Gebroeders" met de nieuwe HD 108. De trawler vertrekt zeer binnenkort al on der zijn nieuwe naam. Nog meer mutaties in de vloot De Texel (IJM 5) van P. Drijver is ver kocht aan de fa. Messemaker te Katwijk en komt als „Margriet Josina" (KW 63) in de vaart; de UK 105 is door P. Varke- visser te Katwijk gekocht en gaat varen als de „Gijsbertha" (KW 61). Voorts is de trawllogger „Excelsior III" (KW 76) naar v. Leeuwen te Katwijk verkocht. Naar het oordeel van de Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam moet de stran ding van het Amerikaanse stoomschip „Transunion" in het oostgat bij de Nolle op 29 december van het vorig jaar worden geweten aan „het onvoorzichtig, onjuist, eigenwijs en koppig gedrag van de kapi tein", dat de raad het vermoeden geeft, dat de door de zeeloods verkregen indruk, als zou de kapitein onder invloed van alcohol verkeren, wel juist kan zijn. Dit zou de schuld van de kapitein nog ver zwaren. De Belgische loods kan geen enkel verwijt worden gemaakt, aldus de raad. Het Amerikaanse 7225 brt metend stoom- vrachtschip „Transunion" is op de be wuste datum eerst dicht bij het Nollelicht bij Vlissingen gestrand en daarna in het Oostgat op weg naar zee nog tweemaal aan de grond gelopen. Het was ruw weer en de kapitein zou 4e klasse 10e lijst 5000: 12839 1000: 2679 2808 4304 6936 12018 14038 16054 17229 400: 1387 2494 2878 4296 6920 7762 8087 11653 13531 19517 20404 200: 1191 3033 3957 4069 5068 6170 7006 8488 8537 8595 8697 8767 9296 10040 11861 12391 12408 12625 12745 13435 13534 14381 14987 16981 17178 17290 18737 18902 20934 21390 21498 21607 de zich aan boord bevindende Belgische zeeloods J. H. G. Cornelissen moeten mee nemen tot Dover, omdat inmiddels de loodsafhaaldienst was gestaakt. De gezag voerder weigerde evenwel de loods mee te nemen toen hij hoorde dat zulks ruim f 65,zou kosten. Hij verzocht de loods de loodsboot terug te roepen en het schip te verlaten. Hij zou zelf zijn schip door de Wielingen naar buiten brengen. Hoewel hij ernstig was gewaarschuwd zulks niet te doen, heeft hij getracht het schip naar zee te brengen, waarbij het driemaal is vastgelopen. De toneelgroep „Theater" - het mag wel eens gezegd worden welk een ook in ar tistieke zin verheugende ondernemings geest daar heerst! - heeft zaterdagavond in de Haarlemse Schouwburg een opvoe ring van „Het bezoek van de oude dame" van Friedrich Dürrenmatt onder regie van Elise Hoomans gegeven. Door een samen loop van omstandigheden verhinderd deze voorstelling bij te wonen moest ik zondag naar Den Bosch toe om in de Casino Schouwburg aldaar een herhaling van deze tragikomedie te gaan zien - een reis, waar van ik geen spijt heb gehad. Integendeel: deze vertoning is een van de belangrijkste gebeurtenissen in het theaterleven sinds de bevrijding geworden. De thans vijfen- dertigjarige Zwitserse schrijver heeft in ternationaal met zijn eveneens satirieke stuk „Het huwelijk van de heer Missis sippi" de aandacht getrokken, die hem ongetwijfeld toekomt. Dit merkwaardige en zeker niet alleszins geslaagde, nogal expressionistische spel kwam hier te lande niet verder dan het studententoneel. Thans doet hij zich kennen als een dramaturg van uitzonderlijk formaat, verwant met het genie in zoverre als hij de verworvenheden van het verleden op theatertechnisch ge bied samenvattend gebruikt als uitgangs punt van zijn vernieuwingen. Men moet hem, hoe eigentijds hij ook mag zijn. dus vooral niet als „experimenteel" beschou wen. „Het bezoek van de oude dame" is een geschiedenis, die zich afspeelt in een klei ne stad in centraal Europa en beheerst wordt door een in haar jeugd misbruikte vrouw, als multimiljonaire terugkerend naar haar geboorteplaats. Met een weldaad wreekt zij zich voor het haar aangedane leed: zij stelt de hopeloos verarmde bewo ners voor haar trouweloze minnaar van veertig jaar geleden te doden in ruil voor een miljard, de helft voor de stad, de andeïe helft voor de families. *Tn feite komt de keuze hierop neeiiï vodftaar» en verpauperd te zijn, of een hoogconjunc tuur dank zij het smoren van het indivi duele geweten. Natuurlijk zwicht men, on danks de edele verontwaardiging in het begin, voor de verleiding: op pijnlijke, be schamende wijze wordt de corrumperende macht van het geld aangetoond. En even natuurlijk is het. dat men zonder veel moeite de fraseologie weet te bedenken om de moord te rechtvaardigen, als men de bekoring de weelde op krediet heeft ondergaan, met een retorisch beroep op het algemeen welzijn enzovoorts. „Men zoeke geen diepzinnigheden in mijn invallen" - aldus de auteur in zijn nabeschouwing. „De oude dame Claire Zachanassian, van de ■ttgSlpip W&fXi Armenian Oil, is niet .0?$^ de verpersoonlijking van de gerechtigheid, noch die van het plan Marshall, laat staan dat zij iets met de Openbaring van Jo hannes te maken zou hebben. Zij is slechts wat zij is: de rijkste vrouw ter wereld, door haar geweldig vermogen in staat zich te gedragen als een heldin uit een Griekse tragedie, ab soluut en wreed, zoals Medea bijvoor beeld". Dat is een merkwaardige formu lering, want de kruidenier 111 is de tragi sche held, zich langzamerhand bewust wordend van de schuld waaraan hij te gronde gaat, in wat als een verstandelijk opgebouwde moderne moraliteit aandoet. Men vindt in „Het Bezoek van de Oude Dame" een vage verwantschap met een stuk als dat over de heksenjacht van Arthur Miller en een veel grotere met de „epische" werken van Brecht, maar Dür renmatt past een verdergaand en zuiverder Dürrenmatt principe toe: indien er al sprake is van „propaganda" of van een algemene we reldbeschouwing, dan laat hij zijn toneel figuren hiervan onkundig. Zij reageren slechts op de demonstratieve situaties. Deze omstandigheid bepaalt de opzien barende betekenis van dit stuk, waarin het actuele probleem van de collectieve verantwoordelijkheid dramatisch vorm heeft gekregen. Ieder kan er naar eigen instelling zijn particuliere conclusies uit trekken, want de schrijver bewijst niet meer dan hij laat zien. Voor wat zich als een treurspel aandient geldt dat men, zo als bij iedere tragedie, vrees en medelij den voelt - vrees voor en medelijden met het oude Europa en met de „fatsoenlijke" 111, die bereid is het offer van zijn leven te brengen om de verborgen en in verge telheid sluimerende krachten der gemeen schap opnieuw in exploitatie te laten bren gen. Het stuk verschilt echter gunstig van de oude moraliteiten door de volstrekte objectiviteit: het is geschreven door ie mand, die zich - om zijn eigen woorden aan te halen - beslist niet van de burgers van deze stad en hun handelwijze distan- cieert. Hij is een waarnemer, gezegend met een rijk, weldadig gevoel voor humor. Dürrenmatt is een vernieuwer van oude vormen. Men vindt in „Het bezoek van de oude dame" elementen uit de antieke tra gedie: het koor en de boodschappers, uit het Shakespeariaanse theater: de summie re plaatsbepaling en „het balkon" op het achtertoneel, van het expressionisme: de symboliek vooral van de personificaties, maar ook van het echte blijspel: onmaat schappelijke mens tegenover ordelijke mas sa. Al deze elementen zijn in wat men een proeve van hedendaagse mythologie zou moeten noemen organisch verweven. Het leek mij belangrijker enigszins nadrukke lijk uit te weiden over deze winst, die ertoe bijdraagt het toneel op de hoogte van zijn tijd te brengen; dan enige bezwa- en (zoals onmiskenbare geforceerdheden en soms krampachtige vereenvoudiging) te ontwikkelen. In zijn aanwijzingen voor de regisseur heeft Dürrenmatt gezegd: „Als men mijn stukken in de trant van volkstoneel opvoert en mij behandelt als een soort bewuste Nestroy komt men het verst". Inderdaad, want „Jfet bezoek van de oude dame" zou als motto kunnen dragen de titel van de eveneens „sprookjesachtige" fantasie: „Scherts, satire, ironie en diepere beteke nis", een comedie van diens tijdgenoot Grabbe. Elise Hoomans heeft bij haar regie gelukkig dit devies tot het hare gemaakt. Het is een buitengewoon goede opvoering geworden, waarbij de persoonlijke stijl van de schrijver der dichterlijke handelings taai volledig tot openbaring kwam. Onge meen knap heeft zij de dooreenmenging van nachtmerrie en romantiek, van absur diteit en monumentale zinrijkheid weten te bewaren en door te geven. Het is (als ik één opmerking mag maken) alleen jam mer, dat zij voor het uitstapje in de imagi naire omgeving geen echte automobiel heeft laten aanrukken, omdat men nu te zeer aan de in wezen volstrekt naturalisti sche Thornton Wilder werd herinnerd, ten onrechte! Willy Haak heeft de moeilijke, want on veranderlijke titelrol zeer sterk gespeeld: bij al haar kille wraakzucht voelde men voortdurend de nawerking van het verle den. Richard Flink gaf een grootse creatie van de gestrafte verleider 111, met als hoog tepunt de angstaanjagende ontdekking dat iedereen zich tegen hem 2al keren. Uitmun tend waren de „notabelen" van Gerard Hartkamp, Henk Schaer en Frans van der Lingen, onheilspellend ridicuul de twee kastraten van Wim Kouwenhoven en Jan Staal, wandelende illustraties tevens van de voorbeeldige regie. Het gehele ensemble trouwens verdient warme hulde. David Koning Maandag kwamen in IJmüiden binnen: Selma Nimitz van Antwerpen. Narwal van Swansea. Bomma van Kristansand. Werford van Vilvoorde. Kalmarsund van Port Talbot. Clangula van Liverpool, Dido van Aarhus. Grebbestroom van Liverpool. Nymphe van Hampton Roads, Vesta van Hamburg. Elle- woutsdijk van Parr. Spaarnestroom v. Hull. Atlantic Wave van Norfolk. Falcon van Londen. Vertrokken zijn: Karimata naar N. Guinea. Pelikaan naar Aarhus. Rhein naar Stock holm. Peter S naar Hamburg. Palma naar Rotterdam. June naar New Ross. Beco naar Waterford. Netherlands Coast naar Rotter dam. Hoogezand naar Granville. Marie Louise naar Londen. Abbekerk, pass. 3 Reunion n. Kaapstad. Albireo, 4 te Cochin. Alhena, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Alblasserdijk, 3 te Houston. Amstelslot, 3 te Longville verw. Amor, 2 dw. Ouessant n. Amsterdam. Amstelbrug, 2 710 m. w. Bishoprock n. Antw. Alphard, 2 81 m. z.w. St. Vincent n. Rio de Jan. Amsteldijk, 2 480 m. n.n.w. Azoren n. Le Havre. Amstelmeer, 2 110 m. o. Sabang n. Bombay. Batjan, 3 te Balikpapan. Bali, 2 250 m. o. Durban n. Belawan. Bantam, 3 te New Orleans v Beaumont. Bussum, 2 140 m. z. Durban n. Perz. Golf. Blijdendijk, 2 360 m.w.n.w. Azoren n. New York. Bengalen, 4 te Hoek v. Holland verw. Britsum, 2 90 m. o.n.o. Miami n. Houston. Boskoop, 2 220 m. z.w. Fayal n. San Juan. Crania, 6 te Bombay verw. Camerounkust, 3 te Lagos. Caltex Pernis, 3 te Kopenhagen v. Rotterdam. Ceronia, 4 te Curasao v. Douala. Calt. The Hague, 2 640 m. w. Finisterre n. Antw. Calamaras, 2 170 m. z. Kp. Hatteras n. Pto. Barrios. Charis, 1 1160 m. n.o. Paramaribo n. Amsterdam. Cradle of Liberty, 490 m. o.z.o. Bermuda naar Philadelphia. Congokust, 2 v. Freetown n. Dakar. Caltex Delft, 2 160 m. z.z.o. N. Orleans n. Londen. Castor, 2 140 m. n. Azoren n. Guadeloupe. Dordrecht, 3 v. Londen n. Philadelphia. Delft, pass. 2 Barbados n. Rotterdam. Duivendrecht, 2 te Londen. Dorestad, 1 dw. Muscat n. Balikpapan. Doris, 2 v. Houston n. Maracaibo. Drente, 3 v. Antwerpen n. Lissabon. Eendracht, 2 te Sfax. Erinna, 3 te Pladju v. Singapore. Ena, 2 v. Curasao n. Punta Cardon. Giessenkerk, 3 te Fremantle v. Las Palmas. Grootekerk, 3 te Kaapstad v. Sydney. Gaasterland, 2 te Bremen. Ganymedes, 2 455 m. w. Ouessant n. Amsterdam. Gouwe, 2 190 m. w.z.w. Las Palmas n. A'dam. Groote Beer, 3 te New York. Hestia, 2 v. New York n. Port Au Prince. Hermes, 2 te Champerico v Lalibertad. Heelsum, 2 v. Bremen n. Hamburg. Hilversum, 2 270 m. z.o. Albany n. Melbourne. Ivoorkust, 3 te Dakar. Iberia, 3 te Castrourdiales. Japara KRL, 4 te Singapore. Java, 3 v. Colombo n. Las Palmas. Johan van Oldenbarnevelt, 3 v. Fremantle naar Melbourne. Korovina, 3 v. Stanlow n. Curasao. Kaimana, 31 te Priok verw. Kellia, 2 ten anker Geflebaai. Karossa, 2 te Dobo verw. Kalinga, 2 100 m. w.n.w. Bisagos eil. naar Pt. Debouc. Kenia, 2 v. Meer v. Maracaibo n. Rotterdam, Kabylia, 3 te Pauillac v. Bajo Grande. Korenia, 4 te Curasao v. Rotterdam. Kieldrecht, 2 190 m. w.n.w. Mauritius n. Colombo. Kopionella, 2 1000 m. w.z.w. Madeira n. Napels. Lekkerkerk, 3 v. Genua n. Algiers. Loosdrecht, 4 te Mombasa. Leuvekerk, pass 2 Comorin eil. n. Aden. Limburg, 2 50 rn. z. Madagascar n. Dakar. Lombok, 2 te Baltimore. Louis Lantz, 3 te Monrovia. Tomini, 1 370 m. z.w. Freetown n. Mombasa. Modjokerto, 4 te Abadan. Mijdrecht, 3 v. Houston n. Landsend. Mylady, 21 te Bremen verw. Murena, 2 25 m. n.n.w. Menado n. Sorong. Meliskerk, 2 480 m. n.n.o. St. Helena n. Beira. Mapia, 2 630 m. n.w. Kaapstad n. Belawan. Myonia, 2 750 m. z. Mahe n. Abadan. Metula, 3 te Saigon. Noordam, 2 270 m. n. New York n. Rotterdam. Oranje, 2 130 m. o. Madeira n. Las Palmas. Oberon, 3 te S. Pedro De Macoris v. Cd. Trujillo. Osiris, 3 te Baltimore. Oranjefontein, 2 560 m. z.o. St. Helena n. Kaapst. Poelau Laut, 3 v. New York n. Porto Grande. Prins Frederik Hendrik, 3 te Sligo. Peperkust, 1 v. Antwerpen n. Bordeaux. Pr. Alexander, 2 230 m. w.z.w. Scillys n. R'dam. Rijnkerk, 3 te Zanzibar. Rijndam, 2 v. Port Au Princê n. Cartagena. Straat-Banka, 2 210 m. o. Ceylon n. Colombo. Sommelsdijk, 2 250 m. o. New York n. Antw. Samarinda, 3 te Vancouver. Sibajak, 2 45 m w.n.w. Cp. Blanc n. Las Palmas. Stanvac Ogan, 3 te Kuching v. Sungeigerong. Stanvac Djirak, 3 te Bangkok v. Sungeigerong. Teiresias, 3v. Antwerpen, 5 te Liverpool verw. Tjitjalengka, 2 v. Kaapstad n. Rio de Janeiro. Tasman, 3 te Padang. Trajanus, 1 v. San uan n. Antwerpen. Tjinegara, 2 v. Hongkong n. Kobe. Tjiwangi, 2 v. Hongkong v. Singapore. Trompenberg, 2 370 m. n. Horta n. Le Havre. Tamo, 3 te Buenos Aires. Telamon, 3 te Rio Haina. Themisto, 2 60 m. w.z.w. Ouessant n. Galveston. Van Cloon, 5 te Shanghai verw. Van Noort, 1 dw. Banka n. Tj. Priok. Weltevreden, 3 v Padang n. Rotterdam. Willem Ruys, 4 te Tj. Priok. Wonosobo, 4 te Cochin. Wonorato, 2 op Hooghlyriver v. Chalna. Willemstad, 2 845 m. n.o. Barbados n. Plymouth. Wonogiri, 3 te Singapore v. Surabaja. IJssel, 3 te Constanza v. Beirut. Zuiderzee, 1 250 m. z.z.o. Sable Island n. Uk. OFFICIëLE PUBLIKATIE Faciliteiten bij herbouw of herstel In aansluiting aan de reeds voor andere gebieden gepubliceerde maatregelen deelt het ministerie van Financiën mede, dat aanvra gen om financiële faciliteiten, die in verband staan met de besteding van een bijdrage in oorlogsschade, geleden aan gebouwd onroe rend goed, moeten zijn ingediend: 1. indien de bijdrage vóór 1 juli 1956 is inge schreven in het Grootboek voor de Weder opbouw of verleend op grond van art. 9 der Wet op de Materiële Oorlogsschaden en het onroerend goed ligt of was gelegen in een der gemeenten Amsterdam, Arn hem, Bergen (N.H.), Groningen, Susteren, Velsen of Venlo: uiterlijk 31 december 1956; 2. indien de bijdrage vóór 1 januari 1957 is ingeschreven resp. verleend en het goed ligt of was gelegen in Eindhoven of Nij megen :uiterlijk 30 juni 1957; 3. bij inschrijving c.q. verlenging na de on der 1 en 2 bedoelde data: binnen 6 maan den na de inschrijving of verlening; 4. voorzover tegen de vaststelling der bij drage (hoger) beroep is ingesteld: binnen 6 maanden, nadat de uitspraak op het be roep in kracht van gewijsde is gegaan. In andere beschikkingen gestelde termijnen blijven onverlet. DANKBETUIGING Hiermede betuigen wij onze hartelijke dank voor de vele blijken van medeleven tij dens ziekte en overlijden van onze lieve moeder en oma JANNETJE DE KONING wed. van A. Jonge jan. In het bijzonder willen wij hier noemen Ds. Diepersioot, Dr. De Jonge, Dr. Brouwer le IJmüiden vsuyv de liefde volle bijstand^ Uit aller naam: M. DEKKER- JONGEJAN. Kompass»traat 47. De mooiste collectie ieder stuk een kwaliteitsproduct iedere maat brengt: Kennemerlaan 108 GEMEENTE VELSEN Eerste herzieninq van het uitbreidingsplan „De Gilden" Het Hoofd van het gemeentebestuur van Velsen brengt ter openbare kennis dat van 5 december 1956 af gedurende 14 dagen ter gemeentesecretarie (4e afdeling) in een uit voerige kaart uitgewerkt voor een ieder ter inzage ligt het in de openbare vergadering van de Gemeenteraad dd. 26 no vember 1956 onder no.. 11 vastgestelde plan tot herziening van het uitbreidingsplan „De Gilden", aanwijzende de bestemming in onderdelen van de in dit plan begrepen gronden, met de daarbij behorende bescheiden. Velsen, 4 december 1956 Het hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, M. M. KWINT. biedt u deze week als SPECIALE WOENSDAGREKLAME Als extra reklame deze dag: Panklare andijvie per pond 25 ct. Goudrenetten 3 pond voor25 ct. Stoofperen 3 pond voor 25 ct. 10 sappige sinaasappelen voor 69 ct. 10 kg beste witbioem aardappelen 1.40 thuisbezorgd 1.50 WEBBE's panklare kwaliteit munt uit door hare zuiverheid. Dat is weer reklame van Evertsenstraat 18-20 Zeeweg 258 Tel. 5825 Tel. 5854 Strooigoed? te zoet hijskraan? niets aan Inderdaad, met KAAS hebt U altijd succes, want KAAS is lekker, voedzaam èn gezond! Vraag daarom vandaag nog het kaasreceptenboekje aan bij Het Nederlands Zuivelbureau, Groot Hertoginnelaan 26, Den Haag (extra 10 ets postzegel bijsluiten). Uw leverancier heeft het ook voor U. Sint gepasseerd: KAAS geprefereerd1 Nummerbrieven, die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de Inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden. Nlet-afgehaalde nummer- brieven worden na 14 dagen In alle maten. SABELIS KERREBIJN Anthoniestr. 1931 Haarlem. Tel. 11898 In totaal meer dan in koopbonnen Ifeofd te Goedgek. bij beschikking Min. v. Justitie 29/10/56 nr. LO 560/162 1.000.000 loten a 0.01. Tweede trekking omstreeks Kerstmis bij alle DEELNEMENDE WINKELIERS, kenbaar aan het oranje met zwarte raambiljet met het woord DEELNEMER

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3