DIE VIISIHAL EN OIP ZEE Getracht whisky met etikettes van Engelse firma in handel te brengen Nieuwe groep vluchtelingen ook aan slag in Kennemerduinen Viering kerstfeest in Volendam Amsterdamse Beurs CENTENPRIJZEN! Luidsprekers 15 Aannemer krijgt boete van 150 gulden Israel zal Egypte niet in de Gazastrook dulden Nog geen beslissing over oliebuisleiding Er werd flink gehamsterd Ook St. Nicolaasaankopen hoger dan vorig jaar Examens VELSEN Nieuwjaarsreceptie in Velsen op woensdag 2 januari BEVERWIJK HEEMSKERK Principiële uitspraak in proces tegen getuigen van Jehova Scheepvaart Acht jaar in plaats van levenslang Voorlichtingsbureau der V.N. in Den Haag Hog ere circulatie door de kerstuitkeringen KLEIN MAAR DAPPER Profiteer nu KLEIN MAAR DAPPER VRIJDAG 21 DECEMBER 1956 Mr. Chr. F. M. van Koppen, die namens een Duitser uit Wiedensbrück optreedt, heeft naar aanleiding van een in juni bij de Haarlemse rechtbank aanhangig ge maakte procedure van de whiskyfirma James Buchanan en Co Ltd te Glasgow en Londen, die het merk „Black and White" voert, een nieuwe procedure aanhangig ge maakt, waarbij de rechtbank gevraagd wordt te gelasten een andere Duitser in vrijwaring op te roepen. Hierover zullen op 30 januari pleidooien worden gehouden. Het proces van de En gelse firma, dat door mr Rueb uit Den Haag in juni aanhangig is gamaakt, gaat over het vorderen van een schadeloossteling van tachtigduizend gulden en het betalen van een dwangsom. Deze zaak is reeds van het begin van dit jaar aan de gang. Twaalf advocaten hebben in binnen- en buitenland (Zwitserland, België en Nederland) procedures gevoerd en in april j.l. was de zaak reeds voor een belangrijk deel afgedaan. Toen is in de drie landen op honderduizend flessen, cap sules en flessluitingen beslag gelegd. Later is dan de civiele procedure gevolgd. Een bottelier uit Beverwijk kwam in het begin van het jaar tot de ontdekking, dat flessen, voorzien van etiketten van de fabriek uit Glasgow whisky bevatte van andere kwaliteit. Uit een onderzoek bleek, dat twee Duitsers, afkomstig uit Wiedens brück, grote hoeveelheden whisky naar Beverwijk stuurden. Daar werd de drank in flessen, voorzien van etiketten van het be drijf uit Glasgow, gebotteld en ook werden de flessen naar België, Zwitserland en Nederlandse firma's gezonden. De Nederlandse bottelier zocht contact met de directie in Glasgow en een onder zoek werd ingesteld, waarbij aan het licht kwam dat in Beverwijk gebotteld werd. Ook kwam men tot de ontdekking, dat er in Amsterdam, Zwitserland en België fles sen e.d. aanwezig waren en dat 't de be doeling was daarheen whisky te zenden, om de flessen onder de naam van „Black and White" in de handel te brengen. Dit is echter niet gelukt, omdat in ons land en in het buitenland beslag is gelegd. Mede verantwoordelijk voor instorting in Vijzelstraat te Amsterdam Het Amsterdamse gerechtshof heeft te Amsterdam de 41-jarige bouwkundige B.D. uit Amstelveen wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld conform de eis veroordeeld tot een boete van f 150. D. was aannemer van herstelwerkzaam heden aan een aantal pilaren van het flat gebouw in de Vijzelstraat te Amsterdam, dat op 23 maart 1955 gedeeltelijk instortte. Daarbij werden drie personen gewond. Het hof overwoog, dat D. als aannemer niet uitsluitend had mogen afgaan op het oordeel van de .ambtenaren van Bouw en Woningtoezicht, ook al kon deze dienst als de directie van het werk beschouwd wor den. D. zelf was volgens het hof ook ver antwoordelijk. JERUZALEM (Reuter/AFP). Premier Ben Goerion van Israel heeft in het Knes set (parlement) te Jeruzalem verklaard dat j „Israël er onder geen enkele omstandigheid in zal toestemmen, dat de Egyptische in dringer in de. strook van Gaza terugkomt". Hij zei dit in antwoord op een vraag naar aanleiding van persberichten, dat de Israë lische ambassadeur in Washington, Abba Eban, gezegd heeft dat Israel geen aan spraak op de strook van Gaza en omgeving maakt. Ben Goerion zei: „Ik wil er op wij zen, dat niemand gemachtigd is noch toe stemming heeft een dergelijke verklaring namens de Israëlische regering af te leg gen". Een woordvoerder in Tel Aviv heeft het bericht van de „New York Times" te gengesproken, dat Ben Goerion onlangs in een vraaggesprek zou hebben laten door schemeren dat hij bereid is „een UNO- commissaris het bestuur over de strook van Gaza te laten voeren". Van de zijde van het economische depar tement van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken is ontkend dat er een internationaal project bestaat om een olie leiding evenwijdig aan het Suezkanaal door Israel te leggen. De Franse regering heeft het plan tot een concreet voorstel gemaakt, maar er zijn nog geen beslissingen genomen. Israel heeft een bescheidener plan: en olieleiding van Eilath naar Beersheba, in het midden van het land, vanwaar de olie naar de kust per trein kon worden vervoerd, of eventueel naar de Britse raffinaderijen in Haifa, al dus een woordvoerder. Vertegenwoordigers van de Iraakse olie maatschappij zullen binnenkort op uitnodi ging van de Syrische minister van Buiten landse Zaken naar Damascus gaan voor be sprekingen over herstel van de olie-pijplei dingen en -pompstations in Syrië, zo heeft een woordvoerder van de maatschappij in Londen bekend gemaakt. De reorganisatie van het olievervoer in de wereld in de afgelopen zes weken, aldus de „Financial Times", heeft thans een punt bereikt, dat de tankschipruimte, welke aan gewezen zou kunnen worden voor het ver voer van olie van het westelijke halfrond naar Europa, groter is dan de hoeveelheid olie, welke verscheept moet voorden. Volgens voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek over het omzetverloop bij de grootwinkelbedrij ven en warenhuizen gaven de omzetten in de periode 22 oktober tot 10 november van dit jaar onder invloed van hamsteraanko pen van het publiek een stijging ten op zichte van de overeenkomstige periode van vorig jaar te zien van 32 pet. bij de textiel bedrijven, van 25 pet. bij de schoenbe- drijven en van 27 pet. bij de warenhuizen. De verkopen in de daaropvolgende Sint Nikolaasperiode van 12 november tot 8 de cember waren dit jaar eveneens hoger dan het vorig jaar. In de textielbedrijven ble ken de verkopen 20 pet hoger te zijn dan in de overeenkomstige periode van 1955, in de schoenenbranche waren zij 19 pet ho ger, bij de warenhuizen 17 pet. en in de branche van huishoudelijke artikelen 7 pet. Het valt uit de beschikbare gegevens niet af te leiden in hoeverre de omzetten in de Sint Nikolaasperiode ook nog zijn beïn vloed door hamsteraankopen. De groep van 22 Hongaarse vluchtelin gen, die maandag in het centrum aan de Hazepaterslaan te Haarlem is aangekomen, is donderdag aan de slag gegaan in het nationale park „De Kennemerduinen". Deze voorlopige werkgelegenheid wordt zeer op prijs gesteld. De Hongaren sprei den een ijverige werklust ten toon en kun nen door middel van deze zware arbeid de emoties van de afgelopen weken afreage ren. De organisatie blijkt thans vlot te ver lopen: vandaag reeds wordt de arbeidsbe middeling voor deze groep, die een homo geen karakter draagt en waarvan de leef tijden variëren van 20 tot 35 jaar, voltooid en verwacht wordt, dat ook deze vluchte lingen spoedig zullen worden te werk ge steld. De arbeidsbemiddeling voor deze groep geschiedt door het Arbeidsbureau te Lei den, zodat deze Hongaren niet in Haarlem en omgeving maar in Zuid-Holland zullen worden geplaatst. Het ligt in de bedoeling, dat de maandag aangekomen vluchtelin gen, evenals de eerste groep, een bezoek aan Volendam zullen brengen. Zij vertrek ken morgen en zullen tot en met eerste kerstdag in het vissersdorp verblijven. Van de eerste groep zijn alle Hongaren inmiddels geplaatst, hoewel nog niet allen aan de slag zijn. Van de nog veertig perso nen van deze groep, die in het centrum verblijven, zal het grootste gedeelte onmid dellijk na nieuwjaar in het arbeidsproces worden opgenomen. Deze groep zal maandagavond een tradi tionele Hongaarse kerstviering houden. Na afloop hiervan gaan de protestants-christe lijke vluchtelingen voor een kerstdienst naar de Grote Kerk en de rooms-katho- lieke Hongaren zullen een nachtmis bijwo nen, die om twaalf uur in de Franciscaner- 3-3K Nederl.'47 3 Nedl. 1962/64 A. K. Uj Calvé Delfti Van Gelder Zonen K. N. Hoogovens Nederl. Ford N. Kabelfabriek. gew.Philips Gloeil. pref.Philips Gloeil. Unilever Wilton Fijenoord Dordtsche Petrol. Konkl. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn. N. Scheepv. Unie Phs. van Ommeren H. V, A Verg. Deli Mijen Amsterd. Bank Ned. Handel Mij Rotterd. Bank Twentsche Bank. Anaconda Copper Bethlehem Steel U. S. Steel General Motors Shell Union Tidewater Slotkoers gisteren 85n 'ib 89" 218 14 315 207 297 325 287 242 K 15514 345 y, 216 791 157.80 82 185% 168 9 VA 102 Vs 220 169 184 191 74"/ib 191^ 7213/i« 44Ü4 93 38% Voorbeurs koersen 218 241 342 157.00 Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot arts: Ch. Hilferink, J. Borst, H. A. M„:Hujlsmans, B. W. Ketting en J. P... van Kampen, „allen te Amsterdam. Artsexamen le ged.: mej? C. A. Remmen de-heren-Hv J. G. H. Oosterhuis, P. J. Sedlak. allen te Amsterdam: J. H. M. Lockefeer, Breda; U. de Boer. Beets. Bevorderd met lof tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „The crystal structures of a new group of ferromagnetic compounds" de heer P. B. Braun, geboren te Odense. Doctoraal examen rechten: m j. E. Cramer, Amster dam. Kandidaatsexamen Nederlands: mej. L. A. Kruseman Aretz en de heer P. Tuyn- man, beiden te Amsterdam. Kandidaats examen Engels: P. W. Broeren en L. L. van Windt, beiden te Amsterdam. Kandidaats examen economie R. G. Jurriaans, F. J. Hogendoorn. D. H Boot, Kwee Peng Hien, N. P. Vlietman, allen te Amsterdam; L. F. Kleyn, Y. Passchier, Den Haag; R. P. J. van Tetterode, Duivendrecht. Doctoraal examen scheikunde: mej. M. E. v. d. Harst en de heren L. P Th. M. Zevenhuizen H. J. Tausk. Ph Coppens, allen te Amsterdam; S. H. Hovenkamp, Haarlem. Doctoraal exa men natuurkunde: mevr. M. Schenckv. d. Berg en de heer C. Verkerk, beiden te Am sterdam. Met lof voor het doctoraal examen wiskunde: J. J. de Jongh. Amsterdam; A. H. M. Levelt, Heemstede. Doctoraal examen pharmacie: mej. W Z. J. de Waard en mej. A. H. Bosch, beiden te Amsterdam. Kandi daatsexamen wis- en natuurkunde: mej. J. A. L. Najoan, mej. M Aberson, beiden te Amsterdam: mej. C. W. Knoppers, "i- cum: B. de Nooyer, K. Deggeler, P. Winkel, W. Siebrand. H. Epema en C. L. cmid, allen te Amsterdam. Doctoraal examen scheikunde: C. van Proosdij, Groningen. Groningen. Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer J. Julius, geboren te Bellingwolde. De titel van het proefschrift was: „Bilaterale resectie bij longtuberculose een klinische studie, gebaseerd op 50 gevallen". Leiden. Doctoraal examen rechten: mej. F. Ruêck, Voorburg; mej. J. Bonjan, Den Haag; mej. E. van Werkum, Heinkenszand; C. R. van der Kooi, Leiden; J. C. J. Stal, Leiden; R. Muntz, Rotterdam; F. Salomon- son. Dordrecht. Doctoraal examen vrije studierichting in de rechtsgeleerdheid: R. A Wiriadinata. Den Haag. Kandidaatsexamen F wis- en natuurkunde: J. J. Pre -oo en L. Horowitz, beiden te Leiden. Doctoraal examen biologie: mej. C. J. Venverloo. Lei den. Kandidaatsexamen D wis- en natuur kunde: C. A. Velds, Leiden Doctoraal examen geologie: A. J. Kapel, Lisse. Docto raalexamen natuurkunde: J. D. Poll, Leiden. Nijmegen. Kandidaatsexamen rechten: A. J. C M. Herijgers, Tilburg; L. J. J. M. van Meer. Zutphen; J M. Jacobs, Breda; G. C. van Spaeridonck. Tilburg. Doctoraal examen rechten: E, F. M. Goossens, Terneuzen; H. H. van der Reyden, Nijmegen. Nijmegen Doctoraal examen rechten: M. P. C. A. Mol, Nijmegen: P. H. J. M. Houben. Maastricht: F M. E. "amps, Heerlen; L. W. B wers Den Bosch. Kandidaatsexamen rechten: mej. M. J. W. Merkus, Sittard; J. L. N. A van Hulst, Velthoven. Utrecht. Kandidaatsexamen wis- en na tuurkunde D: P. de Wit, Tiel; F. M. Pacilly, Den Bosch. Idem L: mej. H. E. J. Radema kers, Maastricht; mej. M. C. Bontenbal, Rot terdam; H. Daniels, Rotterdam. Doctoraal examen scheikunde: H. J. de Liefde Meijer, Utrecht; F. Brouwer, Utrecht; E. H. de Nooy Utrecht; P. H. Wiersema (cum laude) Soest; A. Vrij, Utrecht; Chr. R. van de Paardt, N arden. Doctoraal examen biolo- logie: pater W. G. van de Lee s.j., Maas tricht; P. H van Doesburg, Utrecht; J. Blommestein, Amersfoort. Kandidaats examen wis- en natuurkunde K: D. Boots- ma, Utrecht; J. L. F. Gerbrandy, Utrecht. Doctoraal examen sterrekunde: J. R. W. Heintze, Utrecht. Doctoraal examen socio logie" mej. T. M. J. V W. de Vries Utrecht; J. D. Speekman, Leeuwarden. Doctoraal examen diergeneeskunde: JHaagsma, Sneek; P. L. van Paassen, Voorschoten; J. J. Pijnappel, Twello; P. Zandstra, Sneek; J. Uwland, Utrecht; E. T. B. Dinkla, Gro ningen; F. M. van ue Tol, Kimswerd; J. M. B. Lohuis, Groot-Agelo. kapel in, de Zoetestraat begint. Enige mu sici van het vluchtelingencentrum zullen deze dienst opluisteren. Om één uur des nachts volgt het kerstontbijt. Vele bewo ners van het Hongaarse centrum zijn reeds uitgenodigd om bij particulieren het kerst feest te komen meevieren. Verscheidene vluchtelingen bezoeken reeds avonden van sportverenigingen en. dergelijke, waar zij met hartelijkheid worden ontvangen. Een delegatie van twintig vluchtelingen, versterkt met vijf Hongaren, uit „Vijver duin", zal morgenmiddag te Amsterdam de plechtigheden bijwonen, die gepaard gaan met de overbrenging naar het paleis op de Dam van de verzetsvlag, die de Koningin bij haar bezoek aan de vluchtelingen in de Jaarbeurs ten geschenke heeft gekregen. Het ligt voorts in de bedoeling, volgende week zaterdag een kleine plechtigheid te houden bij het verzetsmonument aan de Dreef. De Hongaren zullen dan een krans leggen bij dit monument. Het is te verwachten, dat het Hongaars Centrum aan de Hazepaterslaan binnen niet te lange tijd zal worden opgeheven. Het is thans nog de vraag, of in Haarlem een blijvend Hongaars tehuis dient te wor den ingericht. Hoewel het raadhuis daarvoor niet een ideale gelegenheid biedt, heeft het ge meentebestuur van Velsen in navolging van vele andere openbare lichamen, in de loop van dit jaar besloten, bij de jaarwis, seling een receptie te houden. Daaraan gevolg gevende zijn de burge, meester en mevrouw Kwint voornemens een nieuwjaarsreceptie te houden op woensdag 2 januari 1957, des namiddags van 20.30 uur tot 23.00 uur ten gemeente huize van Velsen. 1MNHtCi» Ruim 800,- voor de zending De najaarszendingscollecte die in de Ne derlands Hervormde gemeente te Bever wijk werd gehouden heeft een bedrag op geleverd van f 835,77. In wijk 1 was de opbrengst f 182,70; in wijk 2 f 266,60; wijk 3 f 217,wijk 4 f 119,47; zondagsscholen f 50, Gemeentehuis twee maandagen gesloten Het gemeentehuis van Heemskerk zal op de maandagen 24 en 31 december voor het publiek gesloten zijn. Voor het doen van aangifte van geboorte of overlijden bestaat gelegenheid des mor gens van negen tot tien uur. Drie getuigen van Jehova uit Huizen, die wegens evangelisatiewerkzaamheden in de gemeente op grond van een speciaal artikel van de algemene politieverordening werden vervolgd en in eerste aanleg door de kantonrechter ieder tot f 15 boete wer den veroordeeld, zijn in hoger beroep door de rechtbank te Amsterdam van iedere rechtsvervolging ontslagen. Wel achtte de rechtbank bewezen, dat zij het hun ten laste gelegde feit hadden begaan, doch het feit zelf werd niet strafbaar geacht. In artikel van de politieverordening Van Huizen is het aan een ieder verboden „het zij op of aan de weg, hetzij op of aan voor het publiek toegankelijk terrein: boeken couranten, dag- of weekbladen of andere gedrukte of geschreven stukken om niet of tegen betaling aan te bieden, de lezing van zodanige stukken aan te bevelen of de in houd daarvan bekend te maken, indien zulks geschiedt op zondag of op een chris teliike feestdag". Tegen drie getuigen van Jehova uit Huizen, die op zondagochtend toch gingen „evangeliseren", werd procesverbaal opge maakt. In de overwegingen van het vonnis zegt de rechtbank over het verbod tot aan bieden van boeken en couranten dat een zodanige beperkende bepaling op zich zelf door de lagere wetgever kan worden uitge vaardigd, doch wanneer ook het aanbevelen van de lezing en het bekendmaken van de inhoud onder meer op zondag of op alge meen erkende christelijke feestdag zou wor den verboden, dan zo meent de recht bank wordt de individuele vrijheid van meningsuiting op onaanvaardbare wijze be perkt en handelt men in het bijzonder in strijd met artikel 181 van de Grondwet. In artikel 181 van de Grondwet wordt aan een ieder de volkomen vrijheid van het belijden van zijn godsdienstige meningen behoudens de bescherming van de maat schappij en van haar leden tegen de over treding der strafwet gegarandeerd, aldus de overwegingen. Daaronder moet tevens worden verstaan het jegens derden be lijden van zijn godsdienstige mening, het bekendmaken van de inhoud van geschrif ten met godsdienstige strekking daaronder begrepen. De rechtbank gelastte de teruggave aan de getuigen van Jehova van de in beslag genomen goederen. Een foto van de maquette van de nieuwe melkinrichting en fabriek van melk- bijprodukten der N.V. Melkinrichting „Velsen", die de plaats gaat innemen van de oude, sinds 1903 bestaande fabriek aan het noordelijke pontplein. De foto geeft de strakke lijnen weer aan het toekomstige fraaie complex, gezien langs de noordgevel van de Wijkermeerweg. Geheel rechts het dit jaar reeds in gebruik genomen rechtlijnige kantoorgebouw aan de Wijkerstraatweg. En op zee De trawlers op de Vikingbank visten gisteren redelijk; zij gaven trekken door van 80 a 100 manden hoops. De „Postboy" meldde een trek van 80 manden. Opvallend was, dat de schepen per trek ook 5 a 20 grote tarbotten vingen. De vsserij in het Kanaalgebied verliep niet onbevredigend: vangsten van 100 a 150 manden haring. Op de kust vingen de log gers gemiddeld 100 a 120 kg tongen, en 6 a 8 manden kleine schol per etmaal. Bij de Pitt-boei werd 100 a 250 kilo tong buitgemaakt met 2 tot 3 manden tarbot en 10 a 15 manden wijting en schelvis per etmaal. Iets ruimer Aan de markt van deze morgen waren present de KW 87 „Albatros" (van 5 dec.) met 1200 kisten haring, de VL 7 „Ada" met 500 haring en 25 baars, de „Arie Ouwehand" KW 122 (4 dec.) met 800 ha ring en 40 baars, de „Burgemeester Heus- dens" VL 27 met 800 haring en de KW 76 met 180 kistjes haring, die buitgemaakt werden tijdens een moeizame reis van liefst 18 dagen. Voorts had de kleine vaart in totaal 60.000 kilo tongen en 250 kisten schol. Voor het buitenland De haring van deze vrijdag ging voor een groot gedeelte voor export weg en men betaalde er al naar gelang van de kwali teit tussen de 16 en de 22 per kist voor. Voorts nam de export ook de regels kabel jauw af, die een heel wat schappelijker prijs opbrachten dan een dag tevoren: voor de regels grote kabeljauwen werd thans van 140 tot 94 betaald en de kleine deden 62 per regel. Grootmiddeltong ging weg tegen 4.20 tot 4.70 en kleinmiddel haalde 3.90 tot 3.80, terwijl de slips 3.40 tot 3.50 golden. De grote schol ging naar de overkant van de Noordzee en haalde 39 tot 43, terwijl voor de mid del en zetschol 4345 en 5052 kwam. De enen maakten 53 tot 57. Binnenlandse prijzen De binnenlandse markt had voor de grove tongen 4.50 tot 4.20 over en be taalde de schol II met 60 tot 55, terwijl voor de drietjes 45 tot 35 kwam. Morgen de Vios Naar alle waarschijnlijkheid komt zater dag de Vios ter markt met 570 kisten in totaal, hoofdzakelijk schelvis. Haringvangsten van vannacht Vleet: KW 44 10 k., KW 43 7 k., KW 85 35 k., KW 38 95 k., KW 86 29 k. Trawl: KW 135 50 k., KW 80 20 k., KW 73 30 k. Het gerechtshof te Arnhem heeft de 37- jarigë archivaris B. B. uit 's-Gravenhage in hoger beroep veroprdeeld tot .acht iaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering, wegens doodslag, meer malen gepleegd. Hij had op 20 januari 1955 zijn oom en diens huishoudster in Doetin- chem van het leven beroofd. De rechtbank had hem tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De procureur- generaal bij het gerechtshof had in hoger beroep twintig jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling van de regering ge vorderd. In de Dr. Kuyperstraat 11 in Den Haag is een nieuw voorlichtingsbureau van de Verenigde Naties gevestigd. Hoofd van dit bureau is de heer E. K. Baumgarten, een Nederlander die sedert 1947 deel uitmaakt van het secetariaat der Verenigde Naties in New York. Zijn taak is de Nederlandse regering, pers en radio voorlichting te ver strekken over alles wat verband houdt met het werk der Verenigde Naties. Ook parti culiere instellingen zulen zich tot de heer Baumgarten kunnen wenden voor inlichtin gen over deze wereldorganisatie. Weekstaat Nederlandsche Bank Algenib, pass. 19 Ouessant, 21 te Antw. verw. Almkerk, 19 v. Mombasa n. Kaapstad. Angolakust, 20 te Le Havre. Alwaki, 21 te Marseille. Amstelmeer, 20 v. Bombay n. Fremantle. Amstelpark, 20 v. Hamburg n. Amsterdam. Amstelveen, pass. 20 Lissabon n. Mostaganem. Astrid Naess, 20 v. Le Havre n. Aruba. Attis, 20 te Jacmel. Abbekerk, 20 te Las Palmas v. Kaapstad. Aegis, 20 'te Maracaibo v. Las Piedras. Amstelland, 20 te Bahia verw. Amor, 20 dw. Ouessant n. Lissabon. Alkaid. 20 ten anker op de Schelde. Amstelveen, 23 v. Mostaganem verw. And ijk, 22 t.e Le Havre verw. Ariadne, 19 80 m. o.z.o. Malta n. Ceuta. Annenkerk, 20 570 m. w.z.w. Sabang n. Singapore. Britsum, 19 3333 m. v. Houston. Bussum, 19 v. Mena Al Ahmadi n. Continent. Bloemfontein. 20 te Antwerpen verw. Beninkust, 20 v. Calabaz n. Lagos. Breda, 21 te Cristobal. Baarn, 22 te Rotterdam v. Trinidad. Bandjermasin, 20 te Surabaja v. Palembang. Charis, 20 v. Rotterdam n. Amsterdam. Cumulus, 19 te Rotterdam. Celebes, 19 dw. Reunion. Caltex Utrecht, pass. 20 Gibraltar n. Sidon. Corila,, 21 te Singapore. Camerounkust, 19 65 m. n. Vilano n. Antwerpen. Clavella, 20 te Cochin v. Bombay. Caltex Nederland, 20 te Fredencia. Cradle of Liberty', 19 830 rh: wVz.w. Landsend n. Rotterc^ajrn'j. - - r f Drente, 20 v. Dakar n. Colombo. Dordrecht. 2/1 te Antwerpen verw. v. Paulsboro. Duivendrecht, 23 te New York verw. Esso Amsterdam, 22 te Antwerpen verw. Esso Amsterdam, 22 te Antw. verw. v. Baytown. Erinna, 19 v. Singapore n. Balikpapan. Friesland, 20 te Singapore v. Belawan. Gan.vmedes, 20 te Rotterdam. Grootekerk, 19 te Duinkerken. Gaasterkerk, 20 te Singapore. Guineekust, 19 180 m. w. Kp. St. Vine. n. Dakar. Gabonkust, 20 te IJmuiden v. Hamburg. Hydra, 19 260 m. w. Ouessant n. Port of Spain. Hector, 20 te Lattakia v. Beyrouth. Hecuba, 20 te Bremen. Hestia, 20 te Port of Spain v. Carupano. Heelsum, pass. 19 Dungeness n. Hamilton. Hilversum, 19 5940 m. v. Mena Al Ahmadi Ittersum, 28 te Houston verw. Jagersfontein, 20 v Lissabon n. Kaapstad. Jason. 20 te Oranjestad. Kota Agoeng, 19 v. Pt. Swettenham n. Singapore. Kryptos, 20 te Rotterdam. Katelysia, 20 te Rotterdam v. Bajo Grande. Karimata, 19 360 m. o.n.o. St. Helena n. Singap. Kara, 20 v. Corpus Christi n. Rotterdam. Keizerswaard, 20 te Las Palmas. Kertosono, 20 50 m. v. Walvisbaai n. Walvisbay. Kieldrecht, 20 te Calcutta verw. Kota Inten, 20 te Rotterdam verw. Laertes, 21 te Tj Priok. Limburg, pass. 20 Finisterre n. Rotterdam. Leuvekerk, 20 v. Karachi n. Bombay. Lawak, 20 te Durban v. East-Londen. Lissekerk, 20 te Basrah. Liberty Bell, 3/1 te Mena Al Ahmadi verw. Loosdrecht, 11/1 te Le Havre verw. Linge. 20 390 m. o.z.o. Monrovia n. Monrovia. Mataram, pass. 19 Kaapstad n. Belawn. Malea, 22 te Singapore verw. Mirza, 20 te Tarakan v. Yokohama. Maashaven, 20 te Bahia Blanca. Mentor, 20 te Guanta. Moordrecht, 5/1 te Mena Al Ahmadi verw. Mijdrecht, 20 te Berre verw. Mylady, 19 100 m. w.z.w. Ouessant n. H. Roads. Nigerst.room, pass. 20 Las Palmas n. Dakar. Noordzee, 20 v. Le Havre n. Norfolk. Ouwerkerk, 20 te Rotterdam. Omala, 21 te Stockholm. Osiris, 20 te Guanta. Oranje, 19 290 m. n. Dakar n. Kaapstad. Prins Frederik Hendrik, 20 te Algiers. Prins Willem V, 20 te Sousse v. Savona. Papendrecht, 27 te Curagao verw. Pendrecht, 17/1 te Barcelona verw. Prins Casimir, 22 te Zeebrugge verw. Prins Willem van Oranje, 20 bij Hoek v. Holland ten anker n. Rotterdam. Prometeus, 20 te Amsterdam v. Indonesië. Roggeveen, 20 v. Hongkong n. Kobe. Rondo, 18 v. Tj. Priok n. Los Angeles. Rijndam, 20 v. Cobh n. Southampton. Radja. 20 te Marseille v. Amsterdam. Rempang, 24 te Kaapstad. Raki, 19 200 m. n.o. Mauritius n. Dakar. Rijnland, 20 210 m. z.w. Finisterre n. St. Vincent. Salatiga, 19 te San Francisco. Straat Madura, 20 te Rotterdam. Sirrah, 20 v. Brisbane n. Suva. Slamat, 24 te Lorenco Marques verw. Sommelsdijk, 20 v. Bremen n. Antwerpen. Stentor, verw. pass. 21 Dover n. Amsterdam. Sinabang, 20 te Devonport v. Melbourne. Scherpendrecht, 23 te Pamatacual (Venez.) verw. Sliedrecht, 7/1 te Mena Al Ahmadi verw. Salatiga, 20 te San Francisco. Senegalkust, 19 v. Brand Bassa n. Monrovia. Stad Dordrecht, 20 te Hoek van Holland. Stad Vlaardingen, 20 te Vlissingen. Tawali, pass. 19 Ouessant n. Rotterdam. Theobaldius, pass. 19 Sta. Maria (Azoren) naar San Lorenzo. Titus, 20 v. Rotterdam n. Amsterdam. Trajanus, 19 te Amsterdam. Tomori, 20 v. Colombo n. Dakar. Tomini, 19 260 m. z.o. Durban n. Ummsaid. Tero, 22 te Buenos Aires verw. Teucer, 20 700 m. z.o. Novascotia n. Halifax. Themisto, 20 te Galveston. Tara, 20 bij Vlissingen n. Antwerpen. Tiba, verrn. 20 v. Antwerpen n. Rotterdam. Willem Barendsz, 19 v. Kaapstad n. Zuidpool. W. Alton Jones, 9/1 te Philadelphia verw. Wieldrecht, 8/1 te Rastanura verw. Woensdrecht, 22 te Singapore verw. Westertoren, pass. 19 Portland n. Amsterdam. Witmarsum, 19 2513 m. v. Le Le Havre. IJssel, pass. 20 Ouessant, 22 te Amsterdam verw. Zijpenberg, pass. 19 Kaap Verde n. Pepel. KLEINE VAART Albert Willem, pass. 19 Vlissingen n. Gent. Arcturus, 20 v. Gent te Port Talbot verw. Arnoudspolder, 22 v. R'dam te Lissabon verw. Audacia, 20 v. Par te Rouen verw. Betty, 20 bij Hansweert n. Antwerpen. Binnenhaven, 20 v. Belfast te Rouen verw. Coolhaven, 19 v. Duinkerken n. Casablanca. Corrie B, pass. 20 Vlissingen n. Londen. Daniël, 21 Goole te Rotterdam verw. Deni, 20 v. Fur te Brussel verw. Diligentia, verm. 20 v. Thameshaven n. Portland. Evertsen 19 v. Gt. Yarmouth te Kristiansand. Fiona, 20 v. Amsterdam n. Harlingen. Gefle, pas. 20 Kielerkanaal n. Rouen. Heerengracht, 20 40 m. n.o. Texel n. Wisbech. Heemskerk, 19 v. Garston n. Newport. Heiloo, pass. 19 Vlissingen n. Rotterdam. Hoe Vinces, 21 v. Grimsby te Rotterdam verw. Lukas M, pass. 19 Vlissingen n. Antwerpen. Marie Sophie, 21 v. Newcastle te Rotterdam verw. Marne, 20 v. Paskalavik te Amsterdam verw. Merwestad, 20 v. Rotterdam te Kopenhagen. Michel Swenden, pass. 19 Vlissing. n. Limmerick. Marianna, pass. 20 Vlissingen n. Gothenburg. Markelo, 20 te Londen verw. v. Krageroe. Nassauhaven, 20 v. Gothenburg te Uddevalla. Nieuwehaven, 20 v. Kopenhagen te Gothenburg. Oostzee, 20 v. Antwerpen te Vlissingen. Oranje, pass. 20 Vlissingen n. Antwerpen. Rubicon, 20 dw. Schiermonnik n. Boness. Ruby, 21 v. Grangemouth te Rotterdam verw. Rijnhaven, 21 v. Pt. Lyautey te Rotterdam verw. Steady, 20 dw. Vlieland n. Amsterdam. Soemba, verm. 20 v. Londen n. Rotterdam. Spes, 19 v. Plymouth n. Par. Spoorhaven. pass. 20 Kp. Vilano n. Casablanca. Theano, 20 v. Belfast te Drogheda. Tyro, 20 v. Amsterdam te Dublin. Vesta, 20 dw. Texel n. Stockholm. Westpolder, 20 v. Rotterdam te Oporto. Wieb. Böhmer, 20 100 m. z.w. Ouessant n. Tanger. Zuidland, 19 v. Aalborg te Kristinehamn. SLEEPVAART Blankenburg, pass. 19 Beachyhead n. Port Said. Gele Zee, 19 130 m. w.z.w. Kreta n. Suezkanaal. Hudson, 19 180 m. o. Ceylon n. Trincomalee. Loire, 19 v. Antwerpen te Bluff. Poolzee, 19 60 m.t n.w. Lissabon n. Suezkanaal Tyne. 19 v. Port Sudan te Suez. Zwarte Zee, 19 150 m. z.w. Algiers n. Port Said. Het naderende kerstfeest heeft reeds zijn invloed gehad op de in omloop zijnde geldhoeveelheid. Dit blijkt uit de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 17 december, die het op dit tijdstip van de miand ongebruikelijke verschijnsel laat zien van een uitzetting der bankbiljetten- circulatie. Deze is toegenomen met ruim f 10 miljoen tot f 3884 miljoen. Het laat zich aanzien, dat deze hogere geldsomloop moet worden toegeschreven aan reeds nu uitbetaalde kerstuitkeringen en gratifica ties, die in sommige bedrijven vóór kerst mis, in andere bedrijven vóór Nieuwjaar plegen te worden verricht. Ook overigens vertoont de weekstaat eni ge opmerkelijke mutaties. Het saldo van de schatkist is. opgelopen van f 209 tot f 243 miljoen, kennelijk in verband met ontvangen belastinggelden. Daarentegen zijn de saldo's van de banken aanmerkelijk gedaald en wel van f 387 tot f 358 miljoen, waarmed-" deze post ver beneden het ge wenste niveau is gekomen, dat circa f 370 miljoen moet bedragen, overeenkomstig het percentage renteloze saldi van de han delsbanken bij de Centrale Bank. Inmid dels heeft de Nederlandsche Bank zich be reid verklaard tijdelijk schatkistpapier over te nemen van banken ter verruiming van hun liquiditeitspositie. Tot dusver heeft men van enig optreden der circula tiebank op de markt echter nog niets be speurd. Wat de deviezenvoorraad betreft, de netto reserve is weer met f 10 miljoen afgeno men, waardoor het totaal aa^ goud en va luta nu gekomen is op f 3986,7 miljoen. Van de twee posten, tezamen die de bui tenlandse vorderingen uitmaken ad f 720,8 miljoen, is thans f 166,6 miljoen converti- bel, hetgeen een verdere vermindering be duidt. Vorige week was het convertibele bedrag nog f 185,4 miljoen. Van de wissels in disconto is f 8 miljoen vervallen, terwijl van de voorschotten f 3 miljoen kon worden afgelost. Deze voor schotten bedragen thans nog f 135 miljoen Op de geldmarkt blijft de toestand onver anderd krap. brengt u voor de feestdagen weer het beste voor allen van onze uitge breide collectie He ren- en Jongeheren- kleding en Damesga- bardinemantels. Dus allen naar hoek Gen. Bothastr. 130 bij de Gen. Cronjéstr. Haarlem-N. Tel. 12447 Betaalzegels worden aangenomen. Loop niet verkeerd, wij hebben GEEN FILIALEN!! BLADMUZIEK voor accor deon, guitaar en piano. Mu ziekhandel Uniken, Wijk a. Zeeërweg 45, IJmuiden-O. Tel. 7127. VERMIST sinds zaterdag onze 13 jarige kater, blauw grijs. Tegen beloning terug te bezorgen Planciusstraat 18 Te huur gevr. door oudere dame ongemeub. ZIT-SLP.- KAMER met keukentje of gebr. daarvan. Br. L 6529. VOLKSWAGEN VERHUUR zonder chauffeur. Adres: Burg. Rambonnetlaan 4, IJm. Het filiaal van HOEK en VAART, Wijk a. Zeeërweg 101, IJmuiden blijft de hele Kerstweek en Oudejaarsdag geopend. Er wordt echter niet bezorgd of afgehaald in die dagen. WERKSTER gevr. voor vrij dag de gehele dag. Krijgs man, Lange Nieuwstraat 480 I. v. m. gezinsuitbreiding vanaf begin januari gedu rende enige maanden WERKSTER of MEISJE v. enige ochtenden per week. Leipoldt, Gijzenveltplant- soen 47. KERSTBOOMVERLICH- TING met 16 lampjes geheel compleet in de prijzen v.af f 5.90 tot en met f 25. Wees wijzer, kijk eerst bij Keizer. Trompstraat 30, tel. 4516. Koop tijdig, dit voorkomt teleurstelling. ACCORDEON VERHUUR met les, ook voor stemmen en reparatie. Muziekhandel Uniken, Wijk aan Zeeërweg 45, IJmuiden-O. Tel. 7127. WONINGRUIL A'dam—IJm. liefst ben. flat Lange Nieuw straat. Brieven L 6534. WONINGRUIL of te koop gevr. Aang. 5 adressen in Amsterdam voor woning alhier. Of ben. flat ruilen voor groter, ook genegen te kopen. Brieven L 6532. KAP gevr. voor staande lamp. Tevens herenjas m. 52-54. Brieven L 6530. 7 12 6 is ons telefoonnum mer. Rep. Inr. Kunstgebitten. H. Olivier, Acaciastraat 16, IJmuiden-O., achter zieken huis. Heer zoekt ongemeub. KA MER, zonder pension. Brie ven L 6531. Gevr. door dame op leeftijd een ongem. ZIT- en SLAAP- KAM. met gebr. v. keuken in Santpoort, Driehuis, Vel sen of IJmuiden. Br. L 6522. ROOKSTOELKUSSENS, dubbel verend, 15 jaar ga rantie, v.a. f 22.50 per stel. Zaanenstraat 63, H.-N. UW KUNSTGEBIT STUK? Rep. in 1 uur gereed. Dagel. van 9 tot 6 uur. Tevens mnd., woensd. en vrijd.av. tot 9 u. H. Olivier, Acaciastr. 16, tel. 7126, IJm.-O., achter ziekenh. Spec, reparatie-inr. KERSTBROOD 1000 gr. f 1.95 banket kerstkransen 500 gr. f 2.50, roomboter kerstkran sen 500 gr. f 3.50, roomboter kerstkransjes f 0.70 per 250 gr. Aanbevelend M. Beu link, v. d. Zwaagstr. 9. LOMPEN, OUD IJZER, OUD PAPIER worden tegen de hoogste prijs bij u gehaald door Fa. Max Gosschalk, Industriestraat 2. Tel. 5852. KANARIES te koop gevr. Sloot's Vogelhandel, Wij kerstraatweg 272, Velsen-N. Tel. 02510-4565 TE KOOP GEVR. fabrieks- pakhuis en zolderopruimin gen. Rood koper f 2.10, geel koper f 1.50, lood f 0.90, brons koper f 1.90, brons draaisel f 1.70,auto-accu's f6.50, kwik p. kg. f 15. Kooy, Parkl. 40 B bij de Jansweg Haarlem, BANKETINDUSTRIE. De goedkoopste banketbakker. Doe zo spoedig mogelijk uw bestelling. Kerststollen met roomboter en spijs 95 ets. p. 500 gr. Tulbanden. Aanbe velend M. Beulink, v. d. Zwaagstraat 9. KERSTSPEL (in costuums) Herv. toneelgroep zaterdag 79 uur. Entree f 0.75. HUWELIJKSSCHOOL van de Nederl. Ver. v. Sex. Herv. Inlichtingen en opgave deel name, Linnaeusstr. 22, Lijs terlaan 30 en Scheldestr. 51. Wie ruilt mijn BEN.HUIS in Haarlem, bev. 3 k., gang, keuken, kelder, huur f 5.70 voor heel huis in gem. Vel sen of Beverwijk? Hogere huur geen bezwaar. Brieven L 6533. STREEPPANTALON m. 52, nieuw f 27.50, piano bankje, f 8, haardketeltje f 6.50. Stephensonstraat 56, IJm. VETTE SLACHTKIPPEN te koop. Beukenstraat 22. Te koop goed onderh. MO TOR, merk Tornox met J.L.O. motor. Bouwjaar 1952 Homburgstraat 26 zw. Ter overn. aangeb. wegens plaatsgebrek een z. g. a. n. witte KINDERWAGEN f 65. Adres bur. van dit blad. SLACHTKIPPEN te koop. Sloot, Wijkerstr.weg 272, Vel. sen-Noord. Tel. 02510—4565. Te koop een z. g. a. n. 1. grijze KINDERWAGEN. IJmuiderstraatweg 104. Pr. bruine STUDIEPIANO f 325, Vrolijk hetelucht- kachel f 195. Brieven L 6528 Te koop: HETELUCHT- KACHEL. IJsselstr. 53 bov. Te koop- een z. g. a. n. OM BOUW, prijs f 75. Kanaalstr. 208 R. IJmuiden. Te koop a.s. zaterdag GROTE PARTIJ AFBRAAK bii Rk-'-fr. v-vhifnw nan*-" z~". r.r

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 11