Gsrard van Praag Het kinderboekje van tante Els Bewoners van Burgerkosthuis in Beverwijk vierden kerstfeest Fa. R. De Boer P. de Groot - Exclusieve cadeaux „CONSTANT" verlovingsringen Prettige feestdagen De broodboom: begraafplaats en waterleiding Ons potlood Moppentrommeltje Dubbele zege van Weenink op Pat-Mat Huldiging van twee Rode Kruisleden in Beverwijk Gezellige kerstdrive van „Sans Atout" Haarlem en Beverwijk speelden gelijk in neder- laagtoernooi De elftallen van „Noord" Kerstwijding in de gereformeerde kerk te Velsen-Noord Geringe interesse voor ,,'t Blijft onder ons" Zwart poesje en witte gymschoenen Hengelaars klaverjasten „Het kerstgebeuren in de beeldende kunst" Barragewedstrijden om de Lamersbeker HEEMSKERK „De waarde van het gezinsleven WPK AAM ZEE Kerstfeest Nederlands Hervormde gemeente Contrasten in Londen Kerstspel door Hervormde Toneelgroep Weldra regeringsnota over bestedingsbeperking Reizigers mogen meer koffie uitvoeren HDZ VERLOVINGSRINGEN Subsidiecontingent voor woningbouw Met een grote kerstboom in de hoek, de wanden fleurig versierd met dennegroen en hulst en de tafels feestelijk gedekt, werd er donderdagavond in de „Vijzel" te Bever wijk een kerstfeest gevierd, dat voor de vijfde achtereenvolgende maal aan de be woners van het Burgerkosthuis werd aan geboden. Tante Riek, die daar de scepter en de pol lepel zwaait, was met bijna alle kostgan gers aanwezig, terwijl ook haar hele familie was uitgenodigd. Haar echtgenoot, „Ome Toon" was natuurlijk ook van de partij en ook hij waardeerde dit feest dat door een commissie werd aangeboden ten zeerste. Over het algemeen zijn de kostgangers uit het kosthuis van Tante Riek mensen, die geen eigen thuis meer hebben en zoals wij laatst bij het jubileum van Tante Riek reeds schreven, zij voelen zich bij haar wonderwel op hun gemak. Het vieren van een kerstfeest is nu niet direct een goedkope aangelegenheid, maar een groot aantal weldoeners had hun hulp spontaan aangeboden. De programma's met kerstliederen wer den aandachtig door de aanwezigen bestu deerd en al was dan niet iedereen in staat om die liedjes mee te zingen, velen herken den in de oude melodieën misschien iets uit vroegere, betere jaren. De voorgelezen bekende woorden en daar waren her ders in die landstrekenwerden in alle stilte aangehoord. Het damesduet zong daarop het „Ere zij God". Het programma dat bij tijd en wijle werd onderbroken voor een kop chocolade met bij'behoren, liét ook mevrouw Koper aan het woord, die. met enkele kerst-declama ties de aandacht geboeid hield. Bijzonder mooi was haar voordracht in „Kind, komt Gij ditmaal in ons hart". Ds. J. H. Dickhout uit IJmuiden zei, dat Kerstmis niet alleen gezelligheid beteken- Voor de bondscompetitie kreeg de Bever- wijkse schaakclub Weenink twee tientallen van „Pat Mat" op bezoek. De ontmoeting Weenink I tegen Pat Mat 2 was het belangrijkste, daar de uitslag beslissend was voor het kampioenschap in de eerste klasse. Na geruime tijd van span ning bleek dat Weenink met 6!/2 tegen 3V2 had gezegevierd. Het twee tiental won met 64. De gedetailleerde uitslagen waren: Weenink 1Pat Mat 2: H. Duisenberg W. Steeman remise, D. van VuurenE. Ekhart remise, Ph. Bakkerir. E. P. Pelt- zer 01, P. StetA. Slings 10, L. Gigen- gackG. Paardekoper remise; S. Koomen J. Beentjes 10, K. SlingsM. Soete- man remise, H. PiëtB. Wulms 10, H. v. 't HoffJ. Rodenberg 01, T. Tervoort E. Sauer 10. Weenink 2Pat Mat 4: G. Hoogvorst E. Sauer 01, L. BoomstraM. Metselaar 10, L. Siebersir. J. Schroder 01, J. MuyenT. Thijssen 10, G. de KoterD. Wagenaar 10, P. Duinmeijerir. A. Fel- ter 01, J, v. d. DoesG. v. d. Berg 01, A. Alders—W, Lubert 10, J. Meyer H. v. d. Meer I0, G. BeekmanH. Stee man remise. In de onderlinge competitie van „Pat Mat" werden de volgende partijen gespeeld: Afdeling 1: W. SteemanM. P. Suiker af gebroken, ir. D. G. HuygenJ. Zoontjes afgebroken. Afdeling 4: W. P. v. d. LelyR. de Gel der 1-0, C. D. AffourtitH. Steenman 0-1. ADVERTENTIE de, maar dat het een feest was ter gelegen heid van Gods ontmoeting met de wereld. Dank zij de toevallige aanwezigheid van de schoonvader van een der hardwerkende organisatoren werd er nog een kerstver haal verteld, dat een werkelijke gebeurte nis is geweest. Het vertoonde een treffende overeen komst met de geschiedenis van de Verlo ren Zoon. De oorspronkelijk uitgenodigde spreker liet namelijk op het laatste moment verstek gaan. Het orgel, de piano en de bandrecorder bewezen verder goede diensten, zodat het geheel een stemmingsvolle avond is ge worden. Twee leden van de Beverwijkse Rode Kruistransportcolonne zijn gehuldigd met het oog op het feit, dat zij tien jaar lid wa ren. De colonne-commandant, dr. W. H. Geurts, heeft de jubilarissen, mevrouw A. J. KeesenBacker en de heer D. Steeman, toegesproken. De heer A. Achterhof, secre taris van de commissie der colonne-belan gen, heeft de médaille uitgereikt voor tien jaar trouwe dienst. Mevrouw J. Redeker schonk hen namens de helpers (sters) de bij het uniform behorende baton. De ieder jaar terugkerende kerstdrive van de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" mocht zich ook deze maal in een grote be langstelling verheugen. Er had een loting van partners plaats zodat degenen die in de competitie tegen elkaar spelen, thans te zamen gingen. De voorzitter bracht in zijn openingswoord dank aan de dames Belter man en Langendijk voor het keurig in orde brengen van de prijzentafel. De uitslagen waren: Groep 1. N.-Z.: 1. C. Hoogeboom—J. Koop manschap 47% pnt.; 82. J. de LalijneC. v. d. Vlugt 43 pnt.; 3. G. de Boermevrouw Esser 41 pnt.; 4. A. Tand—A. van Groningen 36 pnt.; 5. G. Harren—Th. van Groningen 32% pnt. O.-W.: 1. mevrouw VollaertsC. Gelder man 45 pnt.; 2. B. Prost—J. van Zutphen 41% pnt.; 3. J. BlomA. Worst 41 pnt.; 4. J. BosH. Langendijk 40 pnt.; 5. G. Zoontjes J. Stals 32% pnt. Groep 2. N.-Z.: 1. J. Groen—J. Bloemen- daal 48 pnt.; 2. N. HendriksL. Kleyn 39% pnt.; 3. mevrouw LangendijkA. Worst 39 pnt.; 4. mevrouw KleynT. Tervoort 37 pnt.; 5. J. NijmanH. Oosterveen 36% pnt. O.-W.: 1. J. Krabmevouw Tabak 49 pnt.; 2. A. van Balen—mevhouw Tabak 43 pnt.; 3. mevrouw TandG. C. Tabak 41% pnt.; 4. mevrouw KokJ. de Jong 34 pnt.; 5. W. de BoerD. Biben 31% pnt. Groep 3: 1. C. SpruitH. v. d. Laan 27 pnt.; 2. R. OosterhoutG. Plooy 21 pnt.; 3. J. BerleeK. Hoen 19% pnt.; 4. H. Vollaerts A. Palst 17 pnt.; 5. D. HoogeboomJ. Kerkhof 16 pnt.; 6. mevrouw Belterman Th. Bakker 15 pnt.; 7. mevrouw J. Reymer J. Groot 10 pnt. ADVERTENTIE pilastro combiners handgeweven rokcoupons kunstnijverheid potterie lampjes serviezen zweeds tafeibestek italiaans glaswerk telefoon. 4225 COMPLETE COLLECTIE KENNEMERLAAN 60—62 In Beverwijk is de laatste voorronde gespeeld in het Nederlaagtoernooi om de zilveren vaas, tussen de B.V. „Parksociëteit Haarlem" en de B.C. „Parkzicht" te Bever wijk. Het was een zware strijd en reeds bij de eerste partij tussen Van der Linde (Haar lem) en G. de Vries (Beverwijk) was het zo goed als zeker dat de eerste met de punten zou gaan strijken, toen hij de 29ste beurt sloot met 36 caramboles. De Vries kwam in evenveel beurten echter op 136 en toen Van der Linde met de 30ste beurt misstootte, maakte De Vries de 160 vol. De tweede partij werd voor L. van Zon (B.) een overwinning, die in 23 beurten 90 caramboles maakte. Van der Meij (H.) kwam met evenveel beurten op 66 te staan. Hij moest er 118 maken. Ook de derde partij was weer spannend. D. Broek (H.) en J. Helmers (B.) moesten er beiden 56 maken. Na 31 beurten was Broek winnaar. Helmers stond toen op 41. Van de laatste partij gingen eveneens de punten naar Haarlem. Van Holland (H.) maakte in 35 beurten 38 caramboles en J. Helmers stond toen op 28, of op 4 na aan het einde. De eindstand was dus 44. Zandvoortmeemven—WB (te Zandvoort 23 december 14.30 uur): WB: A. Nieuwen- huijs; A. v. d. Schans en K. Kil; R. Luitjes, A. Both en J. Kersbergen; F. Kooimans, J. v. d. Linde, H. Verswijveren, C. Koppen en C. Luntz. Kinheim—KW (op „Rooswijk" 23 decem ber te 14.30 uur): Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en D. Blom; J. v. d. Griend, W. Mol en N. N.; G. Sluiter, J. Hamers, F. v. Well, W. Groeneveld en A. Eijke. EHS—Kinheim (te Haarlem 26 december 14 uur): Kinheim: J. Pigmans; A. Paap en D. Blom; J. v. d. Griend; W. Mol en J. Spar- reboom; G. Sluiter, J. Hamers, F. v. Well; W. Groeneveld en A. Eijke. IEVBSM (op „Rooswijk" 23 december 12 uur): IEV: H. Alkemade; A. Harsveld en P. Persijn; J. Duin, G. v. Berneveld en C Schoot; J. Schavemaker, R. Rozemeyer, W. Buur, J. de Reus en H. de Reus. De bijzondere wijdingsdiensten in de Ge reformeerde kerk aan de Koningsweg in Velsen-Noord, die telkens weer voorafgaan aan de feestdagen, demonstreren ook tel kens opnieuw de grote belangstelling voor deze bijeenkomsten, die keer op keer toe neemt. Dit moet voornamelijk worden toe geschreven aan de voortreffelijke zang, die te beluisteren valt van het Gereformeerd Evangelisatiezangkoor Velsen-Beverwijk en het chr. jeugdkoor „De Zangvogels", onder leiding van de heer H. Slings. Donderdag avond was, dank zij het bijplaatsen van vele stoelen in de gangpaden, het ruime kerkgebouw overvol bezet, waarbij de me dewerkende koren de koorruimte geheel vulden. Met intense aandacht luisterde men naai de compositie van de heer Slings „In oot moed wil ik stille gaan", door het grote koor vertolkt. Maar evenveel aandacht was er voor de frisse kinderstemmen in „Een roze fris ontloken" en „Heilige nacht u groeten wij" van W. Ostgrwald. Zowel :ip het grote als in hét jeugdkoor, waarin de harmonie tot grote hoogte kwam, is prach tig materiaal en het is daarom te betreuren, dat speciaal het grote koor niet meer naar huiten optreedt. De bekwame orgelbegelei ding kwam van de heer Th. G. Kohier, ter wijl de heer A. Kok de luthurgische gedeel ten las. Ds. H. W. Wierda uit Haarlem hield een meditatie over „De wereld van het Kind". Het Luxor Theater in Beverwijk was donderdagavond tijdens de cabaretavond ,,'t Blijft onder ons" maar matig bezet en het geldelijk overschot voor de afdeling Nazorg Kinderverlamming van de Neder landse Stichting Gebrekkige Kinderen (N.S.G.K.) had zeker veel groter kunnen zijn, als het Initiatief Comité iets eerder een en ander had geregeld. De heer G. F. A. Lampink, voorzitter van de afdeling Beverwijk van de Vara, sprak een kort openingswoord, waarin hij wenste vast te stellen dat op het laatste ogenblik de hulp van het Vara-bestuur was inge roepen, doch dat het niet mogelijk was ge weest meer bezoekers te trekken. De vele artisten van de cabaret ,,'t Blijft onder ons" maakten hun entree wel op een zeer bijzondere manier. Allen moesten ze de douane" passeren om naar Beverwijk te gaan, waarna zij zich moesten voorstellen. De ambtenaar was Roland Wagter, die ver der ook optrad als conferencier. Het uitgebreide programma werd keurig afgewerkt en soms was het of de zaal werd afgebroken (T.T. Assen). Het slotnummer, waaraan allen in de zaal mee konden doen (Rock and Roll) was wel heel erg rumoe rig. Aardig was het idee om het bekende „Trek aan de bel" in te lassen, waaraan twee dames en twee heren deelnamen. In de pauze werd een verloting gehou den, met een wasmachine als hoofdprijs. Deze werd gewonnen door mevrouw Kar- seboom, Noorderweg 25 te Beverwijk. Het was verder een aardig idee, om aan honderd bejaarden een entreebiljet te ver strekken tegen een zeer lage prijs. Op het politiebureau te Beverwijk zijn inlichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: oud herenrijwiel, zwart poesje, witte gymschoenen, een paar handkappen, jongensjasje, herenrijwiel, nieuwe dweil, grijze sjaal, herenhandschoe- nen, zakje met schoudervulling, rugzak inh. broodtrommeel, tegenhaak, sjaal, witte sjaal, bruine ceintuur, 4 veilingkisten, vier kante hoofddoek, glacé dameshandschoen, gasuitlaat van bromfiets, regenbroek, een baal kalksalpeter, herenportemonnaie met inhoud, nylonkous, herenrijwiel, 2 bank biljetten, portefeuille inh. foto's en bedrag aan geld, vulpen, gebreide sjaal. In het clublokaal hotel „Parkzicht" heeft de Beverwijkse hengelsportvereniging „De IJmond Vissers" een klaverjaswedstrijd ge houden. Aan 14 tafels werden de kaarten geschud en om de 25 beschikbaar gestelde prijzen werd fel doch sportief gestreden. Enige winnaars zijn: 1. mevrouw Doesburg 5128 pnt.; 2. M. van Veen 4959 pnt.; 2. C. Schelvis 4886 pnt.; 4. F. van Galen 4825 pnt.; 5. J. Berghuis 4739 pnt.; 6. J. Cappelle 4695 pnt.; 7. G. Winter 4682 pnt.; 8. mevrouw waterkamp 4662 pnt.; 9. mevrouw Veenstra 4630 pnt.; 10. B. Stieltjes 4619 pnt. De poedelprijs was voor mevrouw v. d. Wal met 3650 pnt. Tijdens een kerstbijeenkomst voor de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen in Beverwijk hield mejuffrouw W. Knot tenbelt een lezing over het kestgebeuren in de beeldende kunst, waarbij zij gebruik maakte van een grote hoeveelheid licht beelden. Mejuffrouw Knottenbelt liet dui delijk uitkomen, hoe vele grote schilders zich de geboorte van Christus indachten. Zij toonde aan dat er een duidelijk verschil bestond tussen de opvatting van de meer „zuidelijke" schilders, zoals Vlamingen en Italianen en de „noordelijken". De eerste groep gaf bijna altijd aan zijn uiting een min of meer „verguld" tintje, en de ande ren getuigden meer van een devote uitbeel ding. Waren het voor de pauze afbeeldin gen van schildersukken uit de zestiende tot zeventiende eeuw, na de pauze vertoonde spreekster afbeeldingen uit de latere eeuwen, welke allen werden besproken. Aan het einde van deze bijeenkomst werd gezamenlijk „Stille Nacht" gezongen. In de biljartwedstrijd om de Lamers beker zijn thans alle wedstrijden gespeeld. Drie verenigingen zijn gelijk geëindigd: IVO, DES en ADO allen uit Haarlem. Deze clubs zullen barragewedstrijden spelen, die in januari zullen plaats vinden in het clubhuis van de organiserende ver eniging „Excelsior" uit Beverwijk. Een zeer goed geslaagd Kerstfeest heb ben de ledep van de Heemskerkse afdeling van het katholiek Vrouwengilde achter de rug. Donderdagavond was de zaal van gebr. Dam geheel bezet. De presidente mevrouw Henneman-Boots dankte in haar openings woord de dames, die een prachtige collectie gebreide en genaaide goederen hebben bij eengebracht. Deze kleren zullen worden verdeeld onder de armen. Pater J. Aarnink hield een lezing over het onderwerp: „De christelijke waarde van het gezinsleven". Op geestige wijze wist hij de aanwezigen te boeien en met tal van raadgevingen gingen de dames voldaan naar huis. De avond werd omlijst met zang van een knapenkoor onder leiding van de heer C. Groot. Burgerlijke Stand van Heemskerk GEBOREN: Gijsbertus J. M., z. van J. Limmen en N. Vlaming; Pieter, z. van S. W. van Tuinen en A. van der Zee. ONDERTROUWD: J. P. Brandjes te Castri- cum en J. L. de Wit; J. J. Floris te Velsen en M. Welboren; J. A. van der Krogt en Th. J Schoonenberg. GETROUWD: G. L. A. Rozestraten te Am sterdam en A. J. M. Kos. OVERLEDEN: M. Bakkum, 82 jaar. In hotel „Kennemerduin" hebben de ge zamenlijke hervormde mannen- en vrou wenverenigingen van Wijk aan Zee het. Kerstfeest gevierd, waardoor de onderlinge band ten zeerste werd versterkt. Hierop wees in haar openingswoord mevrouw Jan sen. Het Kerstevangelie werd voorgelezen door de heer D. Bakker, waarna mevrouw Van Wijngaarden enige toepasselijke ver zen voordroeg. Liederen werden op deze avond gezongen door een koor gevormd uit leden van de vereniging „Bid en Werk". Het hoogtepunt van de bijeenkomst was ongetwijfeld het vertellen van een kerstverhaal door ds. J. A. Eekhof. De rest van de avond werd op sfeervolle wijze doorgebracht, zang en declamatie wisselden elkaar af. Sfeervol kerstfeest van K.A.V. In een stemmig met hulst en denne groen versierde zaal van café „De Zon" hebben de Wijk aan Zeese leden van de katholieke arbeidersvrouwen het Kerstfeest gevierd. Deze bijeenkomst stond onder lei ding van mevrouw Wilgenburg, die een groot aantal dames kon welkom heten. Door de kinderen der leden werd het spel „Mirjam, dochter van de pottenbakker" opgevoerd, waaraan zowel door de ouders als de kinderen veel genoegen werd be leefd. Een gezellig samenzijn besloot deze zeer goed geslaagde avond. In Groot-Brittannië is de distributie van benzine begonnen. De linkerfoto laat zien hoe een klant in een Londense garage zijn bonnen inlevert bij een pomphoudster, die op een bord het begin van de distributie aankondigt. De rechterfoto toont een vervoermid del, van een Londense firma, dat nim mer langs de weg zal blijven staan tengevolge van benzine gebrek. Ver tegenwoordigers van deze firma bezoe ken hun relaties in deze elektrische „Krieger"-wagen uit 1900, die de hertog van Westminster twintig jaar lang als stadsvervoermiddel heeft gebruikt. Het wagentje haalt dertig kilometer per uur. ADVERTENTIE Tips voor Kerstgeschenken ziet u in' onze speciale étalaqes. Komt u even kijken KENNEMERLAAN 100 Vrijdag en zaterdag tot 9 uur geopend. DONDERDAG, 20 december 1956. Beste kinderen, Wat een boel inzendingen kreeg ik over de vorige rebus. Nog steeds komen er oplossingen binnen, terwijl de prijs toch al vergeven is. Jammer voor de inzenders, maar ik stel natuurlijk hun ijver geweldig op prijs. Vooral de klasse-inzending van de Theo Thijssenschool vond ik erg leuk, maar helaas kwam de brief met de oplos sing mij iets te laat in handen. Doen jullie met de rebus van dit hoekje weer mee tweedeklassertjes? Het geluk zal ook vast wel eens aan jullie kant zijn, maar.... vlug insturen, hoor! De boeken van Coen en Mieke zijn onderweg, dus jullie wachten maar rustig af. De rebus van deze keer is niet zo gemakkelijk, maar als jullie er wat tijd aan besteden, dan kom je er wel uit. Probeer maar eens! Stuur je oplossing met duidelijke vermelding van je naam, adres en leeftijd aan Tante Els IJmuider Courant, Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Vandaag ga ik jullie eens iets vertellen over de eigenaardigste boom van de we reld, namelijk de broodboom. Deze boom heeft zoveel wonderlijke eigenschappen, dat ik eigenlijk niet weet wat ik jullie het eerste zal beschrijven. Om te beginnen met de plaats waar deze bomen het meest voorkomen. Dit is in West-Afrika aan de mond van de rivier de Senegal. Ook in Australië en op 't eiland Ceylon groeien ze, maar de mooisten komen toch in Afrika voor. De stammen van deze „heilige" bomen worden soms wel 30 meter dik, met een middellijn van 10 meter. Er zijn zelfs wel stammen van naar schatting 150 meter dikte gevonden. Toch heeft het hout van deze bomen weinig waarde. Het is los en sponzig en daardoor zijn de meeste stam men hol. De reusachtige broodbomen aan de Se negal worden daar vereerd als heilige overblijfselen uit oude tijden. Van de stammen gaan geweldige takken uit in horizontale richting, die eigenlijk op zich zelf al hele bomen zijn. De wortels van de boom groeien dicht aan de oppervlakte van de grond en worden meestal 30 tot 40 meter lang De broodbomen groeien in dikte tot ze 800 jaar oud zijn. De boom is het mooist in het voorjaar, wanneer de prachtige sneeuwwitte bloemen komen en later ver schijnen de langwerpig ronde vruchten aan lange stelen, die zeer sappig en zuur zijn. De holle stammen van de broodbomen dienen bij de Afrikaanse volken ook als begraafplaats voor rondtrekkende zangers en muzikanten. Je kunt je niet indenken wat een geweldige ruimte zo'n stam biedt. Er zijn er bij waar 240 mensen in zouden kunnen. Ze worden natuurlijk dan ook dikwijls gebruikt als stallen voor het vee, of opslagplaats voor veldproducten. Een heel wonderlijk gezicht is het wan neer de onderste takken van de boom doorbuigen tot op de grond, want dan is het net een groene halve bol van 20 tot 30 meter hoogte en 70 tot 100 meter omvang. En aan het eind van zijn leven is de boom ook nog erg nuttig, want als het hout begint af te sterven, begint het pro ces daar, waar hij zich in zijn grote tak ken verdeelt - de vermolming zet zich naar beneden voort en er vormt zich een holle stam, die zich in de regentijd met water vult en dat water blijft niet alleen heerlijk koel, maar ook lang goed in de warme landen, omdat het dichte bladerdak erboven als een zonnescherm dienst doet - in sommige dorpen in Afrika wordt dat water zelfs aan doortrekkende reizigers verkocht. Zodat je daar niet naar de kraan moet lopen, maar naar de boom! In de Congo wordt de stam doorboord en dan duwt men er weer een stop in, zodat er net zoveel uit getapt kan worden als er nodig is. De naam potlood zegt ons in deze tijd niet veel, want iedereen weet, dat het met „lood" niets te maken heeft. Het gewone potlood is gemaakt van hout en grafiet. In de middeleeuwen echter, schreef men met in hout gevatte stiften van lood of men gebruikte voor het stift een mengsel van twee delen lood en één deel tin. De naam potlood was dus toen helemaal niet zo dom en nu weet je meteen hoe zo'n onbegrijpe lijk woord in onze taal kan blijven bestaan. Greetje in een slagerswinkel: „Mag ik twee pond biefstuk, slager?" Slager: „Tegenwoordig heet dat kilo, meisje". Greetje: „Nou, dan maar twee pond kilo". Onder auspiciën van de Hervormde Jeugdraad in Velsen heeft de Hervormde Toneelgroep woensdagavond in de her vormde kerk in Velsen-Noord een opvoe ring gegeven van „Celestinus en het Won- aer", een kerstspel van dr. P. H. Schroder. De heer C. de Jong had de regie. Het en semble werd hiervoor versterkt met een aantal leden van de C.J.M.V. in Velsen. Zaterdagmiddag 22 december zal dit spel in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rem- brandtiaan nog worden opgevoerd als on derdeel van het kerstfeest voor bejaarden, waarna 's avonds om zeven en negen uur twee voorstellingen volgen in hetzelfde ge bouw voor de leden van de hervormde kerk in Velsen. Een regeringsnota naar aanleiding van het SER-rapport inzake de bestedingen zal naar alle waarschijnlijkheid begin januari aan de Tweede Kamer worden aangeboden. De minister van Financiën heeft deze nota toegezegd tijdens de debatten in de Tweede Kamer over de omzetbelasting van textiel en suiker, de accijns op gedistilleerd en het bijzonder invoerrecht op benzine. Verwacht kan worden, dat in deze nota de omvang van de voorgenomen beperking van overheidsbestedingen en investeringen bekend zal worden gemaakt. Ook zullen daarin nieuwe belastingmaatregelen wor den aangekondigd, tezamen met andere maatregelen, die beperking van particu liere bestedingen en investeringen alsook prijsstabilisatie beogen. De nota zal ook de problemen van de landbouw behandelen met inachtneming van de door het Land bouwschap geformuleerde wensen inzake kostprijsberekeningen en beloning van de landarbeid. Aan de grensfaciliteiten is voor wat de „goederen voor persoonlijk gebruik" be treft een kleine uitbreiding gegeven. Reizigers naar het buitenland zullen voortaan per persoon 2 tot 3 kg. gebrande koffie als reisbagage uit Nederland mogen uitvoeren (tot voor kort 500 gram per per soon), mits die bij de douane is aangegeven. Voor in gezinsverband reizende personen is de uitvoer van een totale hoeveelheid van 5 kg. per gezin toegestaan. ADVERTENTIE PRACHT SORTERING Ruime keuze GESCHENKEN Kennemerlaan 30 JUWELIER HORLOGER Telefoon 4127 Gast: „Kellner, die viskoekjes zijn niet zo lekker als die van de vorige week". Kellner: „Dat begrijp ik niet, meneer, ze zijn toch van dezelfde vis". De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft een verdelings schema vastgesteld, volgens hetwelk in 1957 60.000 subsidietoezeggingen voor de wo ningbouw aan de gemeenten zullen worden verleend. De aantallen woningen, waarvoor aan de gemeenten volgens dit schema sub sidie zal worden toegezegd, moeten be schouwd worden als primaire subsidie contingenten. Voor Noordholland bedraagt dit contin gent 10.900 (Het in de jaren 1954, 1955 en 1956 toegewezen provinciale richtcontin- gent was 8.400). Boven deze primaire contingenten, die het minimum aantal woningen aangeven dat in 1957 per gemeente gesubsidieerd zal worden, zullen zodanige aantallen wonin gen kunnen worden gesubsidieerd als met het oog op de aanwezige bouwcapaciteit mogelijk zal blijken. Dit betekent in feite een voortzetting van de sinds 1 maart 1956 gevolgde regeling in zake het verlenen van subsidies, volgens welke regeling aanvullende toewijzingen worden verstrekt boven een aantal met een verdelingssleutel verdeelde subsidietoezeg gingen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 15