VANMORGEN IN IDE VISHAL ZEE TWEE STERKE VOORSTELLINGEN „Home, sweet home" met uitmuntend ensemblespel Op Hoop van Zegen van Heijermans in Rotterdam Kort en bondig Amsterdamse Beurs VRIJDAG 28 DECEMBER 1956 13 Hamburgs reuzendok wordt wellicht hersteld Mr. L. van Nouhuys benoemd tot directeur van Droste Burgerlijke stand van Castricum Luchtbrug voor Hongaarse vluchtelingen naar V.S. Londen twijfelt niet aan de dood van Moorhouse r Ontmoeting in de Sinai Ondernemers en de prijsstabilisatie Kruis en munt Liever geen vervoer dan tussen negers zitten Havenrecord te Rotterdam ANWB vraagt opheffing van het zondagsrijverbod Uit verslagen van collega's, die de eerste voorstelling van ,,Home, sweet home" van Paul Osborn (een toepasselijke titel, die echter niet is bedacht door de schrijver, want deze noemde zijn stuk „Morning's at seven") door de Nederlandse Comedie bijwoonden, toen ik naar „De knecht van twee meesters" van Goldini in Haarlem zat te kijken, weet ik dat het bij die première in de Amsterdamse Stadsschouwburg open doekjes regende, zoals men het applaudisseren onder de bedrijven pleegt aan te duiden. Merkwaardig genoeg was daarvan tijdens de zondagavond gegeven herhaling, ondanks het inderdaad magnifieke spel, in het geheel geen sprake. Integendeel: ik heb tenminste tien mensen geteld, die al tijdens de pauze het theater verlieten. Zoveel zielen zoveel zinnen, zal men zeggen. Toegegeven. Maar over smaak valt wel degelijk te twisten. Als u „Mrs. Miniver" (in het scenario waarvan Paul Osborn een belangrijk aandeel had) een mooie film vond, dan zult u waarschijnlijk ook van „Home, sweet home" wel genieten. Het geen niemand mag verleiden de auteur om meer te prijzen dan het bieden van een aantal buitengewoon knappe typeringen. Dat is heel wat en men kan er blij mee zijn, temeer omdat deze kansen onder regie van Ank van der Moer waarlijk subliem zijn uitgebuit, maar daarmee houdt het ook op. Wat zich voor de pauze nog wel laat aanzien als een sympathi serende satire van de bekrompen kleinmenselijkheid, eindigt als een zaterdagavondvertelling voor brave lieden, die ook nooit over de werkelijke betekenis van sprookjes hebben na gedacht. Een Amerikaanse criticus heeft eens gezegd, dat men van een werkelijk goed stuk de verhalende inhoud in één zin kan samenvatten. Om van „Home, sweet home" een indruk te geven zou men de met bekwame hand aaneen geregen gebeurtenissen breedvoerig moeten navertellen. Dat heeft naar mijn mening geen enkele zin, omdat de auteur zo fijn gevoelig is geweest iedere toespeling op werkelijke tragiek uit de weg te gaan. Het leven, lijkt hij te willen zeggen, is ook voor eenvoudige zielen soms heel moeilijk lach er maar een beetje om. Het stuk is een tussending „nergens wrang en ner gens bitter" om een versregel van Annie Schmidt te gebruiken halverwege Tsje- chov en Lillian Hellman, zonder perspec tief en zonder demonie. Werkelijke ar tistieke waarde kan ik er niet in ontdek ken. Maar heus, het is een aardig blijspel met vooral in het eerste gedeelte enkele kostelijke scènes, die zo formidabel goed worden gespeeld, dat men zowaar in de verleiding komt er heel wat meer achter te zoeken. Daarom zal ik maar meteen overgaan tot een bespreking van de ver toningselementen in deze aanwinst voor de abonnementsvoorstellingen in het ge hele land. Het prima de sfeer van karakterloze eenvormigheid bepalende decor van Met ten Koornstra toont de twee volkomen identieke, kleurloze huizen, waar drie van de vier zusters wonen, wier kleine lot gevallen ons enkele uren moeten bezig houden en amuseren. We blijven letterlijk en figuurlijk dicht bij huis, want de vier de woont een paar blokken verder, maar komt herhaaldelijk op bezoek en blijft zelfs logeren gelukkig maar, want anders hadden we de schitterende, ongelooflijk heldere vertolking door de tachtigjarige mevrouw Jacqueline Royaards-Sandberg van de enige figuur met gezond verstand moeten missen. Zij laat de ironie fonkelen als werkelijke lichtpunten. Daarmee wil niets ten nadele van de overigen in d.eze revue van sentimentele kleinkunst zijn ge zegd. In de eerste plaats had trouwens vastgesteld moeten worden, dat men een subtiel afgewogen ensembleprestatie krijgt te aanschouwen. Het robuuste, maar uiterst genuanceerde talent van Mien Duymaer van Twist gaf iets van werkelijke drama tische betekenis aan de wens van Cora Swanson om eindelijk eens intimiteit in een eigen huis te kennen, na veertig jaar opgescheept te zijn geweest met haar on getrouwde zuster Arry, een houterige drib bel vol achterdocht, die teert op het kort stondig gekende geluk der jeugdzonde in een onbewaakt ogenblik, door Mimi Boes- nach met knappe beheersing van malle zieligheid gespeeld. Met haar zorgelijke toon en beredderende manier van doen was Mien van Kerckhoven-Kling de aan gewezen figuur (zij werkte als gast aan deze voorstelling mee) om een der voor naamste motieven duidelijk te maken: de onderdrukking van de persoonlijkheid eerst in haar man, later in haar zoon. Als toekomstige bruid van laatstbedoelde spin de Elly Weller niet onverdienstelijk varia ties op het thema: „ik vind jullie aardig, vinden jullie mij dat dan ook". Nederlandse acteurs en actrices zijn op hun best in dergelijke typeringskunst. Dat werd ook nu weer bewezen. Johan Fiolet maakte' wat men een prachtig oud wijf yy Nell Koppen als Kniertje met Manfred de Graaf als Barend in de door Jan Teulings geregisseerde opvoering van „Op Hoop van Zegen" van Herman Heijermans door het Rotterdams Toneel noemt van de onnozele gewichtigdoener Herbert met zijn onuitroeibare blijmoedig heid. Louis van Gasteren was de vermeen de mislukkeling, voortdurend klagend over zijn verkeerde keuze bij de tweesprong in zijn leven en Joan Remmelts diens door een moederbinding van zijn eigen wil be roofde zoon een bedremmelde man, aan wie men gaarne zijn medelijden zou heb ben geschonken als Paul Osborn dat de moeite waard had gemaakt. Doch weest u maar gerust: aan het slot hoeft dat al niet meer, al wordt men naar huis gestuurd met de vage suggestie, dat deze geschiede nis zich tot in lengte van dagen zal her halen. Ko Arnoldi tenslotte belichaamde als de gepensioneerde rector een tijdlang de illusie, dat er althans iemand rondliep met wie men zich zou kunnen vereen zelvigen, omdat hij zich boven de benepen zorgen verheven heeft maar och arme, ook hij is een dwaze architect van lucht kastelen, waar niemand zijn intrek zou willen nemen. Nu weet u toch wel zo ongeveer alles van dit ouderwetse genrestukje, dat spe culeert op het meerderwaardigheidsgevoel van de toeschouwer, omdat in de optreden de personen geen enkele alternatieve mo gelijkheid (meer) aanwezig is. Nogmaals' er wordt voortreffelijk toneelgespeeld. Ank van der Moer heeft er een zeldzaam knap bewijs van kunde, geduld en toe wijding mee geleverd, een betere zaak waardig. David Koning Visserij-voorlichtingsavond gehouden, die al eerder door ons werd aangekondigd. Onder meer zullen er verschillende inte ressante films worden gedraaid en zal er een korte inleiding worden gehouden over de problemen der meteorologie, waarmee elke visserman te maken krijgt. De Herman morgen De trawler Herman komt morgen aan de markt het schip was vandaag al binnen met 350 kisten in totaal. Vanmorgen aan de markt De vrijdagmarkt werd bezocht door de Thorina en de Elie en twee haringschepen alsmede de KW. 15 met 900 kilo tongen en 25 kisten schol met 10 varia. De Thorina voerde aan 230 kisten schelvis, 25 kabel jauw en gullen, 125 wijting en 30 varia en de Elie had 260 schelvis bij zich alsmede 40 kabeljauw en gul, 140 wijting en 10 varia. Tenslotte waren de KW. 85 en de SCH. 171 present met respectievelijk 120 en 500 kisten haring. Voor het buitenland De export nam de regels grote kabel jauwen af tegen f 138 en betaalde voor de kleine f 73; de kisten kabeljauw gingen tegen f 124 van de hand. Grote schol bracht het tot f 32 en de middelschol deed f 34 tot f 36, terwijl voor de zetschollen f 45 per kist kwam. De enen haalden f 55. Grote schelvis verdween eveneens over de grens en noteerde f 32 tot f 36 terwijl voor de grootmiddel tong f 3,90 per kilo is betaald. De kleinmiddel deed f 3,70 en de enen haalden f 3,60 de kilo. Voor de slips is f 2,90 betaald. Voor het binnenland De schol bracht in het binnenland weer hoge prijzen op: voor de tweetjes kwam f 61 en de drietjes deden f 36 terwijl de grove gullen f 58 noteerden en voor de middelgullen f 42 tot f 46 kwam. Torren boekten f 22 tot f 25 en de witte koolvis haalde f 90 a f 84 per kist van 125 kilo. De grote tong, die eveneens hier bleef, maakte f 4,10 per kilo en grootmiddel schelvis is met f 26 tot f 28 betaald evenals de klein middel. Voor de pennen kwam f 22 tot f 29 en voor de braadjes f 22 tot f 28. Wijting is verkocht voor f 19 tot f 24 de kist. Haring haalde f 20 tot f 22. Film en spreker Vanavond om half acht wordt in het Hervormd Jeugdgebouw te IJmuiden de Op het ogenblik worden met belangheb benden besprekingen gevoerd over het weer bruikbaar maken van het Hamburgse droogdok „Elbe 17". Dit droogdok, geschikt voor het dokken van schepen van 65.000 tot 100.000 dwt, werd tijdens de tweede we reldoorlog voor de Duitse marine gebouwd. Na de oorlog werden belangrijke delen gedemonteerd. De Hamburgse wethouder voor economische zaken, Paul Luigo, deelde donderdag mede, dat gedacht wordt aan de mogelijkheid van het gebruik door een dok gemeenschap of door een enkele werf Voor het herstel van de installatie zullen geen overheidsgelden beschikbaar gesteld worden. De heer mr. L. van Nouhuys, die tot dus verre procuratiehouder was met de per soonlijke titel van onderdirecteur bij Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken n.v. te Haarlem, is met ingang van 1 januari 1957 benoemd tot directeur van de ven nootschap. Met de zeer indrukwekkende voorstelling van „Op Hoop van Zegen" heeft het Rotterdams Toneel als het ware de traditie der kerstpremières van de schrijver-directeur Herman Heijer mans (al had deze zijn werkterrein in Amsterdam) na een lange onderbreking voortgezet. In zijn geboortestad is thans aan de tegenwoordige generatie duidelijk gemaakt, dat Heijermans de grootste dramaturg was, die Nederland ooit heeft voortge bracht. Men wist dit misschien wel, men kan het nu beseffen. Misschien want onze normen van waardering zijn aan ver andering onderhevig komt men bovendien tot de erkenning, dat „Op Hoop van Zegen" (reeds vierduizend keer gespeeld, bijna overal ter wereld) niet alleen zijn populairste, maar ook zijn sterkste stuk vormt. Al heb ik het reeds vaak gezien, pas nu aarzel ik niet langer het een meesterwerk te noemen. Dat is mede te danken aan de gedurfde regie van Jan Teulings en aan het spel van de voornaamste medewerkenden. Het is bij zonder jammer, dat enkele bijrollen, vooral die van de in het derde bedrijf breedvoerig aan het woord komende vissersvrou- men, zo zwak zijn bezet. Maar zelfs ondanks de evidente tekort komingen heeft men met een opzienbarende opvoering te doen, die men beslist moet gaan zien. Gedurfd noemde ik de regie. Inderdaad, want Jan Teulings heeft (misschien om de door Esther de Boer van Rijk, aan wier prestatie ik overigens niet de minste afbreuk wil doen, in het leven geroepen legende geen bij voorbaat tegenwerkende factor van vergelijking te laten zijn) de verstandige moed gehad het accent te verschuiven. Wel is Kniertje nog steeds het symbool van alle door de verslindende zee tot lijden gedoemde moeders en weduwen, zij is niet langer de in haar onderworpenheid dominerende figuur. Als voornaamste motief, naast de dreigen de stem van de eeuwige vijand: het water, klinkt nu de opstandigheid. Men hoort de hartstochtelijke socialist Heijermans in de woorden van de uit zijn gevangenschap te ruggekeerde marinier Geert, wiens felle beschuldigingen in het derde en het vierde b J rij f door diens verloofde Jo worden overgenomen. Al mogen die aan het adres van reder Bos zijn gericht, het is duidelijk dat Heijermans niet een enkeling heeft willen aanklagen, maar ec maatschappij- vorm die de in het geding komende (gro tendeels op historische feiten berustende) misstanden mogelijk maakte. Zelfs al zouden deze feiten door de in middels plaats gehad hebbende hervor mingen achterhaald zijn (maar hoeveel rampen met offers aan mensenlevens ge beuren er nog steeds, mede door gebrek aan voorzorgen en uit onverantwoordelijk winstbejag?) zelfs dan nog is „Op Hoop van Zegen" niet verouderd, omdat Heijer mans de mensen in dit stuk, ook de slechts incidenteel optredende, toch waarachtige wezens heeft weten te maken. Door zijn grandioze overtuigingskracht gaat het lot van deze mensen ook ons ter harte. Het is begrijpelijk, dat de critici in het tijdvak van het naturalisme bezwaren hadden te gen wat zij beschouwden als een niet zeer hechte compositie van betrekkelijk losse tafrelen zonder een aan de gebruikelijke regels beantwoordende intrige. Maar wij bewonderen dit „spel van de zee" op onze beurt juist omdat het ver boven de be grenzing van het naturalisme is uitgehe ven tot een geweldig drama, dat als een tragedie vrees en medelijden inboezemt, dat bezield is door een groot en bewogen kunstenaarschap. In deze voorstelling van het Rotterdams Toneel is de vroeger wel gesmade „klein- malerei" treffende illustratie geworden van een centraal thema, dat een voldra gen artistieke vorm heeft gekregen. Nog maals: het is te betreuren, dat dit „bij werk" zo slap uit de verf is gekomen. Ge lukkig evenwel weten de voornaamste fi guren ook het derde bedrijf, al is het dan minder dan de andere delen, te redden. De enkele uitschieters van sentimentaliteit vergeeft men Heijermans gaarne, gepakt als men wordt door zijn magistrale, zeer beheerste openbaring van eerlijk gevoel. En trouwens, welk een vakmanschap had hij verworven, toen hij „Op Hoop van Ze gen" schreef! In de aanvankelijke uiteen zetting en in de kardinale scènes staat geen woord teveel, in de retorische ontladingen der spanningen geen zin misplaatst. Nell Koppen heeft de rol van Kniertje bijzonder mooi gespeeld, met moederlijke warmte onder haar verweerde karakter, met de gewenste mengeling van kijverij en onderworpenheid. Een treffend aspect was, dat zij deze wat men noemt door het le ven kleingeslagen vrouw toch de moed gaf opnieuw het gevaar onder ogen te komen. Bovendien vertolkte zij uitmuntend de te genstem („Het is je bestaan! En tegen je bestaan mag je niet in opstand komen") van de gepassioneerde aanklacht, door Leo de Hartogh verrassend sterk als Geert en door Henny Orri als Jo vlammend tot uitdrukking gebracht. Laatstgenoemde leverde zowel persoonlijk als in haar die nende functie in het ensmble een uitmun tende prestatie. Zij deed meer dan een reeds vaak gestelde belofte vervullen: het is een prachtige creatie geworden, in alle opzichten. Er waren nog enkele zeer goede aandeelhouders in het behaalde succes: Wim van den Brink, die van reder Bos een eigenlijk wel hartelijke kerel maakte, een kortaangebonden potentaat, maar bepaald geen schurk, dan Jan Lemaire sr. als het goedmoedig-bezorgde diakenhuismannetje Daantje en Wim Grelinger als de boekhou der, bij welke opsomming zeker Jetty van Dijk-Riecker als Truus niet vergeten mag worden. Manfred de Graaf gaf als de ban ge Barend in ieder geval blijk zijn taak begrepen te hebben. Hans van Norden maakte voor deze prima voorstelling een „open" decor, waar van de diepere bedoeling mij ontgaan is, maar dat stellig aan de eisen voldeed. Tenslotte herhaal ik met nadruk mijn hul de aan Jan Teulings voor zijn regie, die de zwakheden in de bezetting niet heeft kunnen overwinnen, maar die in „Op Hoop van Zegen" onvolprezen kwaliteiten heeft aangetoond. David Koning w¥irionofifnntvYYYmYïYyYvwm»>YYyioo()ooooo( WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk up Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE CxOOOOCXXXXXXXXXXXXXXiOOOCXXXJUJUugOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX GEBOORTEN: Catharina Adrians Petro- nella, d. van N. R. de Winter en M. M. A. de Boer; Renatus George, z. van G. J. Hooij- schuur en A. Schuurman; Margaretha Maria, d. van W. Breetveld en M. M. Hofland. ONDERTROUWD: J. P. Groentjes en T. de Graaf, beiden wonende te Castricum. GEHUWD: C. Welboren, wonende te Heemskerk en A. M. Bijman, wonende te Castricum. OVERLEDEN: Aagje Limmen, 77 j., wo nende te Castricum; Jannis Faas, 82 j., wo nende te Amsterdam. NEW YORK (ANP) Op McGuire, de grote luchtbasis van de Amerikaanse lucht macht in New Jersey, landen dagelijks, met kortere of langere tussentijden, de grote D-C-6-B's, die elk 50 tot 60 Hongaarse vluchtelingen naar de Verenigde Staten overbrengen. Per dag komen er op deze wijze ongeveer 500 Hongaren van zeer jong tot zeer oud, Amerika binnen. Nog vóór 1 januari hoopt men per vliegtuig naar schatting 10.000 en per schip uit Bre merhaven plus minus 5000, in totaal 1.5000 Hongaarse vluchtelingen te hebben vervoerd die „on parole" worden toegela ten. Dat wil zeggen dat zij geen visum heb ben voor de Verenigde Staten. President Eisenhower zal echter het congres verzoe ken een wet aan te nemen, waaronder het voor deze 15.000 Hongaren mogelijk zal zijn zich blijvend in de Verenigde Staten te vestigen. Behalve deze 15.000 Hongaarse vluchte lingen worden er nog 6500 in de Verenigde Staten toegelaten mèt een visum. Zij gaan in overeenstemming met de „Refugee Re- lief Act", die op 31 december afloopt, re den waarom men ook deze groep vóór 1 januari hoopt te hebben vervoerd. Het ver voer van deze laatsten geschiedt geheel on der de ICEM (Intergovernmental Commit tee for European Migration). Zij worden vanuit Oostenrijk overge bracht met charter-vliegtuigen van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen. De 15.000 worden vervoerd door de „Mats", de „Military Air Transport Service" van de USAF (United States Air Force), welke militaire vliegtuigen om politieke redenen niet uit Oostenrijk kunnen opstijgen. De vluchtelingen worden daarom eerst per trein en bus uit de kampen in Oostenrijk naar München vervoerd, waar zij in het algemeen reeds de volgende dag vertrek ken. (Van onze correspondent in Londen) In Groot-Brittannië heerst verslagenheid over de dood van de 21-jarige Britse tweede luitenant Anthony Moorhouse. Na zijn ont voering in Port Said deden verwarde ge ruchten de ronde, die ten dele een gevolg waren van bewuste misleiding door de Egyptische autoriteiten. Het staat nu wel vast, dat Moorhouse door zijn ontvoerders vermoord is, toen Britse soldaten hem op het spoor kwamen. De vader van Moor house, het hoofd van een bekende jam firma, bewoog het conservatieve Lagerhuis lid kolonel Banks, zijn kerstdagen op te offeren om in Cairo een onderzoek in te stellen. Banks was tot voor kort raadsman van Nassers nationale produktieraad. Als hoofd van een Britse metaalfirma reist Banks veelvuldig in het Midden-Oosten. Hij was verscheidene malen Nassers gast en op verzoek van Banks heeft Nasser de zaak-Moorhouse onderzocht. Na drie dagen kwam Nasser tot de slotsom, dat Moor house om het leven is gebracht. De geheim zinnigheid, die dit geval omgeeft doet som migen nog steeds geloven, dat Moorhouse niet dood is, maar Banks heeft bewijzen van het tegendeel meegebracht. Hij heeft Nasser gewaarschuwd,, dat dit incident ver bittering in Groot-Brittannië teweeg zal brengen. Banks zei echter, dat zijn gevoe lens ten opzichte van Nasser en het Egyp tische volk onveranderd gebleven zijn. Banks is van mening dat Nasser niet vol bitterheid is tegenover alles wat Engels is. Banks acht het mogelijk dat hij zijn poli tieke carrière zal moeten opgeven. Hij heeft bepaalde opvattingen over Egypte en houdt daaraan vast. Volgens hem is veel dat er over Nasser beweerd wordt, misleidende Britse propaganda. Hij ontkent dat Nasser een dictator is. Banks geeft wel toe dat Nas ser niet kan waarborgen, dat de Britse ber- gingsploegen niet door scherpschutters worden getroffen. Banks zei dat het inci dent niet los mag worden gemaakt van de politieke achtergrond en dat het verkeerd zou zijn van Moorhouse een martelaar te maken. (United Press) Mohammed Riad, de Egyptische gouverneur van Port Said, heeft secretaris-generaal Hammarskjoeld van de U.N.O. er gisteren telegrafisch van op de hoogte gesteld dat hij niets weet omtrent het lot van Moorhouse. m iVj In de woestijn van Sinai is het Joego slavische detachement van het UNO- politieleger gestationeerd en meer detachementen zullen binnen enkele dagen volgen. Op de foto ziet men een Israëlische officier (rechts) die de hand drukt van de Joegoslavische luitenant kolonel Serbitc. De door de regering gevolgde politiek van prijsstabilisatie is er geenszins op ge richt van de ondernemers te verlangen, dat zij in onredelijke mate stijgingen van pro- duktiekosten voor eigen rekening zouden nemen. Het gaat er bij dit beleid om, dat de stijging van bepaalde kostenfactoren niet zonder meer tot een evenredige ver hoging van de verkoopprijs moet leiden, maar dat steeds wordt nagegaan of de om standigheden in het betrokken geval het niet redelijk maken, dat een prijsverho ging achterwege blijft, dan wel dat met gedeeltelijke doorberekening kan worden volstaan. Dit heeft de minister van Financiën, de heer Hofstra, medegedeeld in antwoord op enige opmerkingen in het Voorlopig Ver slag der Eerste Kamer over de rijksbegro ting. In dat verslag hebben enige kamer leden zich afgevraagd hoe naast premie heffing voor de algemene ouderdomsver- zekering en een huurverhoging van 25 per cent ook nog kan worden gedacht aan het leggen van nieuwe lasten op met name de middelgrote en kleinere ondernemingen voor een herziene en verbeterde invalidi teitsverzekering en voor een algemene kin derbijslagverzekering. Minister Hofstra heeft hierop geantwoord dat omtrent de herziening van de invaliditeitsverzekering de regering binnenkort het aan dé Sociaal- Economische Raad gevraagde advies hoopt te ontvangen. De invoering van een her ziening zal niet op korte termijn kunnen plaats vinden. Welke nieuwe lasten een herziening en verbetering van de invalidi teitsverzekering zullen medebrengen, kan pas worden beoordeeld wanneer vaststaat welke vorm de wettelijke regeling zal krij gen. Ter gelegenheid van de tweede instal latie van president Eisenhower en vice- president Nixon is een medaille ont worpen door Walker Hancock van de Academie voor Schone Kunsten van Pennsylvania. De foto toont de beide zijden van de medaille. BINNENLAND Woonwagen geslipt. Tengevolge van de gladheid van de weg is donderdag een door een auto voortgetrokken woon wagen op de Berlagebrug in Amsterdam geslipt en gekanteld, waardoor de wagen uit elkaar viel en geheel werd vernield. Al het in de wagen aanwezige huisraad viel op het wegdek. De bewoners van de wagen, een uit zuid-Limburg afkomstige man en vrouw, die in de cabine van de trekker zaten, liepen geen letsel op. Jeugdige inbrekers. De Rotterdamse rechtbank heeft negen jongens van 20, 21 en 22 jaar veroordeeld die ongeveer veertig inbraken en diefstallen hebben gepleegd in Rotterdam, Wassenaar, Delft en Voor burg. Drie van hen kregen drie jaar ge vangenisstraf, de anderen straffen die varieerden van twee jaar tot zes maanden voorwaardelijk. Veel animo. Veertien dagen geleden werd de 20.000ste abonné op de radio cursus „Openbaar Kunstbezit" ingeschreven. De stroom van aanmeldingen is sindsdien nog groter geworden. Het totale aantal is thans 40.000. In Sankt Anton. De prinsessen Beatrix, Irene en Margriet zijn donderdag in de Oostenrijkse wintersportplaats Sankt Anton aangekomen. Emigratie. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot voorzitter van de Raad voor de Emigratie de Commissaris der Koningin 'n de provincie Noord-Brabant, prof. dr. J. E. de Quay. Gezant te Lissabon. De heer T. Elink Schuurman, ambtenaar van de buitenlandse dienst der 2de klasse, is benoemd tot bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de Portugese republiek. In Genua aangehouden. Een veertien jarige Joodse jongen uit Enschede is don derdag in Genua door de Italiaanse politie aangehouden toen hij trachtte aan boord te komen van een schip dat met een groep Poolse Joden naar Israel zou vertrekken. De jongen was op 18 december uit de ouderlijke woning in Enschede weggelopen en naar Italië gereisd. BIRMINGHAM (Un. Press) Nadat de blanke Amerikanen aanvankelijk genoegen leken te nemen met een uitspraak van het hooggerechtshof dat blanken en negers ge lijke rechten hebben in autobussen, is het in de staten Alabama en Florida weer tot incidenten gekomen om deze kwestie. Te Montgomery in Alabama werden twee bus sen in de negerwijk door geweerkogels getroffen. Niemand werd gewond. Te Tal lahassee in Florida, besloot het gemeente bestuur het zonder bussen te stellen, liever dan gewelddadigheden te riskeren. Neger leiders waren van plan in de bus te gaan zitten „waar zij wilden". In spoedzitting besloot het gemeentebestuur toen de ver gunning van de vervoermaatschappij op te heffen, zodat geen bussen konden rijden. Te Birmingham in Alabama probeerden de negers zich onder de blanke passagieïs te mengen in de bussen. Hun leiders staak ten deze actie echter nadat de politie 21 arrestaties had verricht wegens overtre ding van de „Jim Crow" wetten. De neger leiders zijn van plan van de arrestaties gebruik te maken om de plaatselijke segre gatiebepalingen door een federale recht bank te laten toetsen. Politiemannen keken toe toen gisteren ongeveer dertig jongelui met stenen en rot fruit naar een groep negers wierp die ge bruik wilde maken van de „blanke" bus sen in Tallahassee, waar een commissie van vooraanstaanden uit de negerbevolking de negers daartoe opdracht had gegeven. Met de aankomst van het 21.000ste schip, donderdagavond laat, zijn voor de haven van Rotterdam alle bestaande records ge broken. Nog niet eerder is te Rotterdam een dergelijk aantal schepen geregistreerd. Het schip dat dit aantal vol maakte, was het 500 brt metende m.s. „Zuiderzee" van A. de Koster en Smit te Groningen, dat leeg van IJmuiden kwam en ligplaats koos in de spoorweghaven. Vorig jaar zijn in totaal 20.357 schepen de haven van Rot terdam binnengekomen. ^^Brieven aan de redactie (Verkort weergegeven) Sneeuw. Betreffende het ingezonden stuk van de Vereniging voor Voetgangers over sneeuwruimen: Ja, er is weer sneeuw gevallen of er zal nog sneeuw komen, daar ben ik het volkomen met u eens en de straten zullen weer door de gemeente schoongeveegd worden. Maar tegen hetgeen u schrijft aangaande boete opleggen aan diegenen die nalaten hun trottoir schoon te vegen, moet ik protesteren. Zieken, in validen, bejaarden, zakenmensen en jonge gezinnen met kinderen zijn niet altijd in staat hun trottoir te vegen. Soepelheid van de politie wordt méér op prijs gesteld. M. J. v. d. H. De ANWB heeft tot de minister van Economische Zaken het verzoek gericht ook in Nederland een proef te nemen met een vrijwillige besparing op het benzine verbruik, volgens de in Zwitserland toe gepaste methode. De ANWB meent, dat de bezwaren verbonden aan het zondagsrij verbod, dusdanig zijn, dat dit verbod slechts gezien mag worden als een tijde lijke noodmaatregel en zeker niet als de aangewezen maatregel voor langere duur. De Zwitserse regering heeft het zondags rijverbod opgeheven en de medewerking van de benzineverbruikers ingeroepen om te komen tot een verbruik dat twintig per cent lager is dan normaal. In Zwitserland is een dergelijke bezuiniging voorgeschre ven aan leger, posterijen en concessie- bedrijven, terwijl van de benzinemaat schappijen de medewerking is verkregen, dat deze de leveringen aan de pompen met twintig percent zullen verminderen. De ANWB gelooft, dat een dringend be roep van de regering op de benzinever bruikers, om door een vrijwillige beper king distributie te voorkomen kans van slagen heeft en althans een proefneming van één of twee maanden waard is. De beperking van het gebruik acht de bond realiseerbaar door technische maatregelen, anderzijds door het rijden van minder kilometers. Als mogelijkheden daartoe noemt de ANWB: het combineren van rit ten, het maken van lange zakenreizen per trein, kerkbezoek en bezoeken van theater en bioscopen per tram of bus, per fiets of te voet. Voorbeurs koersen 216 239 343 160,50 Slotkoers gisteren 3-3 14 Nederl.'47 85% 3 Nedl. 1962/64 90'/l6 A. K. U 215K Calvé Delft 319 Ven Gelder Zonen 20714 K. N. Hoogovens 293 Nederl. Ford 328 N. Kabelfabriek 293 gew.Philips Gloeil. 239 pref.Philips Gloeil. 157/, Unilever 344 Wilton Fijenoord 21714 Dordtsche Petrol. 80814 Konkl. Petroleum 161,10 A'dam Rubber 84/4 Holl. Amer. Lijn. 191 N. Scheepv. Unie 171 Phs. van Ommeren 282 H. V. A 100 Verg. Deli Mij en 104 Amsterd. Bank 227 Ned. Handel Mij 17114 Rotterd. Bank 19014 Twentsche Bank. 200 Anaconda Copper Bethlehem Steel.. 19314 U. S. Steel 73 General Motors 4414 Shell Union 9314 Tidewater 38

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 3