Ook Eerste Kamer akkoord met belastingverhogingen Nieuw filter geeft volle rookgenot! Uitvoeringsbepalingen der Algemene Ouderdomswet Vijftig jaar geleden Benzinesuiker en gedistilleerd worden duurder U próéft dat u rookt! CPraatótcel 3 Parlementair commentaar Critiek van onderwijzers op beleid van minister Cals Afscheidsreceptie van burgemeester d'Aillv Directeur-havenmeester s an vliegveld Zuid-Limburg Het regeringsbeleid en de ruimtelijke ordening Bijna twee ton van operatie „Goed zo" voor de Hongaren Eerste voorstelling „Der Rosenkavalier" uitgesteld Burgemeester d'Ailly over stakingen, in afscheidsbrief De „beschieting" van het gemeentehuis van Leusden Okapi in Artis overleden De Lesseps is gevallen Uit Haarlems Dagblad van 28 december 1906 V R IJ D A G 2 8 DECEMBER 1956 (Van onze Kamerverslaggever) MET ALLEEN DE STEM van mr. Witteman (K.V.P.) tegen heeft gisteren de Eerste Kamer het wetsontwerp aangenomen tot verhoging van de belasting op suiker met ingang van 1 januari, op benzine met ingang van 7 januari en op gedistilleerd met ingang van 14 januari. Textiel wordt blijvend vrijgesteld van omzetbelasting. De belastingverhoging wordt nodig geacht omdat de financieel- economische toestand van ons land thans niet rooskleurig is. Een verdere verhoging van de indirecte belastingen tot een bedrag van 60 miljoen gulden wordt nog ver wacht. Voorstellen daartoe zal de regering binnen afzienbare tijd indienen. De definitieve afschaffing van de om zetbelasting op textiel vond de heer D e Wilde (V.V.D.) voorbarig. De heer H e 1 - 1 e m a (A.R.) merkte op dat de regering hiermede 70 miljoen gulden prijsgeeft, welk bedrag ongeveer overeenekomt met de nog te verwachten belastingverhoging. Minister H o f s t r a gaf toe, dat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat de omzetbelasting op textiel nog eens zal herleven. In weerwil van bezwaren hadden de meeste sprekers voor de voorgestelde maat regelen wel begrip. De heer De Wilde (V.V.D.) vestigde er de aandacht op, dat de belastingverhoging niet te laste behoort te komen van bepaalde groepen, zodat alles (Van onze parlementaire redacteur) De senatoren, die de dag na Kerstmis nog tot het houden van een vergadering werden genoopt, hebben niet nagelaten enige keren uiting te geven aan hun ontstemming over de wijze, waarop de regering zich zo nu en dan tegenover hen gedraagt. Bij herhaling gebeurt het, dat wetsontwerpen, waarbij grote spoed vereist is, willen zij nog op tijd in het Staatsblad als wetten kunnen ver schijnen, op het allerlaatste ogenblik pas bij de Eerste Kamer binnenkomen. Dat was nu ook weer het geval met het ontwerp in zake de definitieve vrijsteling van de om zetbelasting op textiel en de verhoging van de belasting op benzine en gedistilleerd, alsmede met de verhoging van de uitkerin gen van een aantal sociale verzekeringen. Niet aleen prof. Molenaar (WD) uitte over een dergelijke gang van zaken zijn veront waardiging, te meer omdat het de zoveelste keer is, dat de Eerste Kamer zich op die manier in een dwangpositie geplaatst ziet. Ook voorzitter mr. Jonkman liet in zijn „oudej aarswoord" hierover een haritg woordje horen. Er bestaat inderdaad reden tot klagen over het „opjagen" van de Eerste Kamer. Men kan van mening zijn aan het bestaan van dit college niet zulk een grote behoefte te hebben, maar zolang de Grond wet bepaalt dat er ook een Eerste Kamer is en zij daaraan een taak toekent, behoort de regering meer dan menigmaal het ge val is met de rechten van dat college re kening te houden. Overigens warën de debatten van weinig betekenis. Slechts het stilzwijgen van één afgevaardigde was belangwekkend. Mr. Witteman (KVP) liet namelijk wel aan tekenen, dat hij geacht wilde worden tegen het voorstel inzake de vrijstelling van de omzetbelasting op textiel en de verhoging van rechten op benzine en gedistilleerd te hebben gestemd, maar liet na de reden hiervoor te vermelden. Hij zou juister heb ben gehandeld als hij een verklaring van zijn „tegen" had gegeven.. Nu was het een duister geval. Overigens paste dit laatste wel bij de sfeer, waarin men kwam te ver keren toen het elektrische licht uitging en de vergadering bijna een half uur geschorst moest worden, want er bleken na melijk in het gebouw van de Eerste Kamer geen reserve-zekeringen voorradig te zijn! afhangt van het te voeren prijsbeleid. De Horeca-bedrijven worden zowel getroffen door de verhoging van de benzinebelasting (toerisme) als door de verhoging van de accijns op gedistilleerd. Bij het prijsbeleid zal hiermede rekening moeten worden ge houden. Ofschoon de heer Vixseboxse (C.H. U.) de maatregelen wilde aanvaarden als een begin om de staatsfinanciën in orde te brengen, wilde hij eraan herinneren dat hij zich in 1955 met de toen ingevoerde belastingverlaging niet gelukkig voelde en zich ook niet gelukkig voelt met de loons verhogingen, zelfs niet met die, welke ver band houden met het in werking treden van de Ouderdomswet. De financiële positie van ons land was volgens de heer Van Hall (P.v.d.A.) ern stiger dan de Sociaal-Economische Raad had verwacht. Daarom had hij er geen be zwaar tegen met deze maatregelen vooruit te lopen op de noodzakelijke belasting verhoging. Sociale uitkeringen Met alleen de stemmen van de V.V.D. tegen heeft de Eerste Kamer de wets ontwerpen aangenomen tot verhoging van de sociale uitkeringen met 10 percent we gens de in het afgelopen jaar tot stand gekomen loonsverhogingen. Prof. Molenaar (V.V.D.) had er be zwaar tegen automatisch de kinderbijsla gen te verhogen wanneer er sprake is van loonsverhoging op grond van gestegen wel vaart en niet op grond van gestegen kosten van levensonderhoud, want dan trekt men de verhoudingen scheef in de beloning van arbeidsprestaties. Op dit principiële punt komt prof Molenaar nog nader terug wan neer de nieuwe wet voor een kinderbij slagverzekering aan de orde komt. Ook op de verhoging van de loongrens in de so ciale verzekeringswetten zal prof. Mole naar terugkomen wanneer het desbetref fende wetsontwerp in behandeling komt. De automatische verhoging van die loon grens in verband met welvaartsloonronden heeft niet zijn instemming, want hij wenst, dat men de mensen leert voor zichzelf te zorgen. Licht ging uit Omstreeks vijf uur gistermiddag ging het licht in de vergaderzaal plotseling uit, juist op het moment, dat minister Hofstra zijn rede beëindigde met de uitspraak, dat de voorgestelde belastingverhoging verant woord moest worden geacht. Voorzitter Jonkman schorste de vergade ring. Kamerboden brachten drie petro- leumlantaarns binnéh als noodverlichting. Na bijna een half uur ging het licht weer aan en kon de vergadering worden voort gezet. ADVERTENTIE ADVERTENTIE uu Dn 9 Al JJET T)A GHCUT tltLl/tr 2' ntj tlt'l' Vf\ ivUytf/ LONG RUN King Size Filter 85 ct In het Staatsblad zijn enige Koninklijke Besluiten opgenomen welke betrekking hebben op de uitvoering van de Algemene Ouderdomswet. Een daarvan betreft uit breiding en beperking van de kring der verzekerden. De wet bepaalt in het alge meen, dat iedereen verzekerd is die inge zetene is, evenals degenen die, Nederlan der zijnde, buiten Nederland wonen en in Nederland als grensarbeider werkzaam zijn. Bij dit Koninklijk Besluit wordt de kring der verzekerden onder meer uitge breid met de echtgenoten en de kinderen (boven 15 jaar voor wie belastingaftrek wordt genoten) van buiten Nederland wo nend personeel in rijksdienst, van de tijde lijk buiten Nederland (wegens studie of ziekte) wonende kinderen voor wie kinder aftrek voor de belasting wordt genoten, en het buiten Nederland wonende personeel van het varend of rijdend gedeelte van een in Nederland gevestigde transporton derneming, niet behorende tot de zeevaart. Daarnaast is er een beperking van de kring der verzekerden. Van de verzekering worden onder meer uitgezonderd de inge zetenen die buiten Nederland als grensar beider werkzaam zijn eh hun echtgenoten, het in Nederland wonende personeel van het varend of rijdend gedeelte van een buiten Nederland gevestigde transporton derneming, niet behorende tot de zeevaart, met hun echtgenoten. Een ander Koninklijk Besluit regelt de premie die zal worden ingevorderd van niet-loontrekkenden, dus van personen van wie de premie voor de Algemene Ouder domswet bij wijze van aanslag zal worden ingevorderd. Van deze personen zal, wan neer zij een inkomen hebben beneden de f 1500 (ongehuwden) respectievelijk f2100 (gehuwden zonder kinderen of met 1 kind) geen premie worden ingevorderd. Ligt het inkomen van deze personen tussen f 1500 en f2500, respectdevlijk f2100 en f3100, Ook dit is een reproductie van een fragment van een der meesterwerken uit het Frans Halsmuseum te Haarlem. Daarmee zij weer herinnerd aan onze prijsvraag „Speurtocht naar schilde rijen". De volledige opgave met om schrijving en voorwaarden kan men vinden in „Erbij" van zaterdag 15 december. De termijn van inzending sluit 5 januari. „Schuld voor te lang gerekt overleg ligt niet bij ons maar bij minister" „De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mag geen optimistische ge luiden laten horen, zolang er nog zoveel nood op het gebied van het onderwijs heerst", aldus de heer Jac. Lootsma, voor zitter van de Nederlandse Onderwijzers Vereniging in zijn openingstoespraak van de elfde jaarvergadering van déze vereni ging, die donderdag, vandaag en morgen in het Kurhaus te Scheveningen wordt gehou den. ,,De minister moet het onderwijs niet zien als een dure bijeenkomstigheid, maar als een zaak van werkelijk levensbelang, waarvoor het Nederlandse volk offers moet kunnen en willen brengen. De zorg voor de fysieke gezondheid is terecht omvangrijk, maar de belangstelling voor de geestelijke gezondheid is te schraal." De heer Lootsma nam het minister Cals kwalijk dat deze in de Kamer had doen voorkomen dat het de schuld van de Algemene Nederlandse On derwijzersfederatie zou zijn dat de onder handelingen 2'/a jaar waren voortgesleept en daarna afgebroken. Hij zei dat onjuiste persberichten en mededelingen van het mi nisterie zijns inziens de mogelijkheid van een basis voor vruchtbaar overleg hadden kapotgemaakt. Ter vergadering werden enige voorstel len behandeld. Een memorandum over het stichten van algemene schoolgemeenschap pen vfior het voortgezet onderwijs werd door de vergadering 319 stemgerechtigde afgevaardigden uit 168 afdelingen met twee stemmen tegen aanvaard. Het lande lijk groepsbestuur van het VGLO had een motie op dit memorandum ingediend, waar in het vroeg aan het hoofdbestuur zijn in zichten kenbaar te maken over de wijzi gingen die in het Nederlandse onderwijs stelsel zouden moeten worden aangebracht om tot deze schoolgemeenschappen te ge raken. Het hoofdbestuur zal jaarlijks ver slag uitbrengen over de werkzaamheden, zo werd medegedeeld. De motie werd met algemene stemmen aangenomen. Besproken werd of de NOV zich moet aan sluiten bij een vakcentrale. Deze vakcen trale zou dan het NVV moeten zijn. Het gehele hoofdbestuur was voorstander van aansluiting. Ook in de vergadering werd geen stem gehoord tegen aansluiting. De burgemeester van Amsterdam en mevrouw d'Ailly hebben donderdagavond in het Stedelijk Museum afscheid genomen van vele autoriteiten, onder meer van de ministers Suurhoff en Zijlstra, de gevol machtigd minister van Suriname, mr. dr. R. H. Pos, de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, leden van Gedeputeerde Staten, verscheidene staatssecretarissen en secre tarissen-generaal, vertegenwoordigers van het corps diplomatique, de chefs van de sta ven van zee- en luchtmacht, alsmede van leden van de Staten-Generaal, van de bur gemeesters van Rotterdam en Utrecht. Op de donderdagmiddag in het gouver nementsgebouw te Maastricht gehouden vergadering van de commissarissen van de n.v. Luchthaven Zuid-Limburg is tot di recteur-havenmeester van het vliegveld Zuid-Limburg benoemd kapitein-vlieger E. J. H. Smitshuijsen uit Rijswijk. De heer Smitshuijsen werd op 28 september 1913 in Maastricht geboren. De benoeming zal in gaan zo spoedig mogelijk na het ontslag van de heer Smitshuijsen als beroeps militair. De regering is ervan overtuigd, dat in ons dichtbevolkt land met een zo snelle bevolkingstoeneming dringend behoefte bestaat aan ordening met betrekking tot de bestemming van de bodem, aldus deelt minister Drees aan de Eerste Kamer mede. In 1951 is een werkcommissie ingesteld ter bestudering van de ruimtelijke pro blemen in het westen des land. Het rap port van deze commissie kan binnenkort worden tegemoetgezien. Dit zal een basis vormen ter toetsing van de concrete be slissingen die op rijksniveau zullen dienen te worden genomen. Een bijzondere moei lijkheid vormen daarbij de bestaande ge meentegrenzen die dateren uit een tijd, waarin de verhoudingen en de problemen geheel anders lagen dan thans het geval is. Aan de vraagstukken, die het gevolg zijn van het feit, dat de moderne ontwik keling zich van dergelijke historische gren zen slechts betrekkelijk weinig aantrekt, zal ongetwijfeld in het rapport van de commissie aandacht worden besteed. Tijdens de uitzending van de NCRV- „steravond" heeft programmaleider G. H. Hoek namens deze omroepvereniging aan de penningmeester van het nationaal co mité Hulpverlening Hongaarse Volk mr. Kernkamp een cheque overhandigd met de opbrengst van de eerste drie weken der radio-actie „Operatie goed zo", die was omgeschakeld ten bate van het Hongaarse vluchtelingenkind. Deze cheque was groot f 196.352,23. Door dit bedrag, zo deelde mr. Kernkamp in zijn dankwoord mede, is giro 999 de vier miljoen met ruim f 70.000 over schreden. De heer Hoek deelde voorts mede, dat de totale opbrengst van „Operatie goed zo" gedurende de eerste zes weken f 502.320,27 is, zodat reeds ruim drie ton bijeen is voor het oorspronkelijke doel: de door kinder verlamming en andere ziekten getroffen kinderen. Hij durfde de totale opbrengst, van vierentwintig weken dezer „Operatie goed zo" op ruim anderhalf miljoen gulden te schatten en deed een beroep op de luis teraars en kijkers deze steravond werd ook door de televisie uitgezonden de organisatoren en het kind niet teleur te stellen. Op 25 januari zal De Nederlandsche Opera in de Stadsschouwburg in Amster dam Puccini's „Madame Butterfly" in een nieuwe instudering en mise-en-scène ten tonele brengen. De muzikale leiding is aan Arrigo Guarnieri toevertrouwd, de regie wordt verzorgd door Frans Boerlage, decors en kostuums zijn ontworpen door Harry Wich. Op 22 februari volgen, eveneens in de Amsterdamse Stadsschouwburg, de eerste voorstellingen van Puccini's „Gianni Schicchi" en Carl Orff's „Die Kluge". Beide éénakters gaan onder muzikale leiding van Georg Meijer, chef-dirigent van het Stede lijk Theater in Bern, die voor drie maanden als gast een aantal voorstellingen van De Nederlandsche Opera zal leiden. De mise- en-scène is van Wolf-Dieter Ludwig, chef regisseur van De Nederlandsche Opera. Nicolaas Wijnberg is verzocht de decors en kostuums voor „Gianni Schicchi" te ont werpen. De première van Verdi's „Don Carlos" wordt op 5 april in de Stadsschouwburg in Amsterdam gegeven. Dirigent is Arrigo Guarnieri. Hartmut Boebei uit Frankfort aan de Main voert de regie. Decors en kostuums zijn van Emil Preetorius uit Miinchen. De aanvankelijk voor 22 februari 1957 aangekondigde eerste voorstelling van Richard Strauss' „Der Rosenkavalier" wordt verplaatst naar het seizoen 1957/'58. De beslissing hiertoe moest worden geno men op grond van het feit, dat „De Neder landsche Comedie" evenals „De Neder landsche Opera" vaste bespeelster van de Amsterdamse Stadsschouwburg door force majeure gedwongen, wijzigingen in haar repertoire heeft moeten brengen. Ten gevolge van deze progammaverandering, hetgeen mede inhoudt, dat „De Nederland sche Comedie" op 16 februari een première moet geven, wordt het aantal toneelrepe tities voor „Der Rosenkavalier" zodanig be perkt, dat de voorstelling van deze opera, gezien de aard, de waarde en de omvang rijkheid van dit werk beoordeeld naar ar tistieke en technische eisen in hoge mate in gevaar wordt gebracht. dan wordt de premie gedeeltelijk ingevor derd volgens een oplopende schaal. Zo zal van een gehuwde kleine zelfstandige met een inkomen van f2250 15 percent van de premie worden ingevorderd. Bedraagt het inkomen f 2400, dan wordt 30 percent in gevorderd, bij f 2700 60 percent en bij f3090 of meer, doch minder dan f3100 99 percent van de premie. Indien iemand gedeeltelijk als zelfstan dige en gedeeltelijk als loontrekkende werkzaam is, geldt deze invorderingsfaci liteit niet voor het gedeelte van de premie dat reeds door zijn werkgever is ingehou den op zijn loon en waarvoor hij dus een looncompensatie heeft ontvangen. Deze fa ciliteiten gelden ook voor degenen die in het genot zijn van een niet ten laste van het rijk, het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds of het Pensioenfonds komend pensioen. Iemand die aangeslagen is in de vermogensbelasting is van deze faciliteiten uitgesloten. Verder is in een Koninklijk Besluit in bepaalde gevallen de gelijkstelling voor het recht op ouderdomspensioen geregeld van niet-Nederlanders met Nederlanders. Voorts worden voorschriften gegeven over vrijstelling van verplichtingen ingevolge de sociale verzekeringswetten wegens ge moedsbezwaren. Ook is er een Koninklijk Besluit waarbij het wonen buiten het rijk met het wonen binnen het rijk wordt ge lijkgesteld. Burgemeester d'Ailly heeft aan alle ambtenaren der gemeente Amsterdam ongeveer 25.000 een afscheidsbrief in facsimile doen toekomen, waarin hij onder meer schrijft: „In de afgelopen jaren heb ben wij gezamenlijk de opbouw van onze stedelijke samenleving na de oorlogsjaren ter hand genomen en hoewel deze enkele malen door stakingen van enige groepen werd verstoord, mag de algemene lijn een opwaartse worden genoemd. Ik heb die stakingen vooral daarom betreurd, omdat ik bij het voornamelijk na de oorlog ge groeide overleg tussen werkgevers en werknemers, stakingen voor verbetering van arbeidsvoorwaarden als een terugval len naar een oud en toen dikwijls noodza kelijk, wapen beschouw, waaraan onze te genwoordige verhoudingen gelukkig geen behoefte meer hebben. Dit uiterste middel, waarvoor veel offers zijn gebracht, is uit de tijd, nu overleg in de plaats trad van een strijd tussen partijen". de Zwitsers Zojuist heb ik gelezen dat ene Hans Streuli is gekozen tot president van de Zwitserse Bondsrepubliek. Er stonden maar drie regels over in de krant en er was géén portret bij. Het is een beetje ongelijk verdeeld in de wereld (zoals de heer Goebelkian zei, toen hij hoorde dat hij een miljard van z'n pa geërfd had) want ik heb nu al 7318 maal een portret van president Eisenhower in de krant ge zien, met 6613 gevolgd door Foster Dulles en met minister Luns (4318) als betame lijke derde. Wat ik zeggen wilde is, dat ik zeker weet dat niet weet wie de vorige president van Zwitserland was. Sterker: van de zomer in Zwitserland zijnde, heb ik aan tenminste vijftig Zwitsers gevraagd hoe hun bloedeigen president heette. Minder dan tien wisten het. Het is tegenwoordig raar met de staats hoofden. Vroeger wist bij wijze van spre ken iedereen dat Victor Emanuel of Um- berto koning van Italië was en Emanuel van Portugal en Ferdinand (le nez) van Boelgarije en Franz Josef keizer van Oos tenrijk en nu krijgt u van mij een pakje klapkauwgom als u, zonder het na te slaan, weet wie nu de president van Italië is, wie van Oostenrijk, wie van Portugal en wie van Boelgarije. En van Bolivië? En van Honduras? En van Puerto Rico? Zwitserland is trouwens een uitermate bevoorrecht land. U leest er nooit iets over in de krant. Weet u hoe de zetelverdeling in het parlement is? Wie is de minister president? Hoe zijn de Kamers er samen gesteld? Noemt u eens een Zwitserse schrijver, beeldhouwer, componist of schil der. Leest u ooit iets over de Zwitserse politiek? Horloges, alpen, koekoeksklokken en sjokolade, dat alles kent u van Zwitser land wél, maar de zaken die de Zwitsers zélf bezig houden? Dat ligt daar maar midden in Europa. Dat leidt maar een welvarend leven. Dat kiest ieder jaar een president. En dat ligt en leeft maar prinsheerlijk buiten alle sensatie en journalistiek om. Wat het belangrijkste is: het is zéér wel varend en het bezit geen grote macht. Het is een voorbeeld voor anderen en het doet eens te meer de vraag stellen: wat is er zo heerlijk aan grootheid en macht? Als ik in Kroesjtsjev's plaats was, zou ik veel liever een doodgewone Zwitser zijn. Zonder mijn gezicht in de krant, maar lekker-welvarend en lekker-rustig met een boek in een schommelstoel in een huisje op een alp. Elias Een stukje cellofaan is er de oorzaak van, dat het gemeentehuis van Leusden veertien dagen geleden door een straaljager van de Koninklijke Luchtmacht is „be schoten". Dit blijkt uit het antwoord van minister Staf op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Visch over dit incident. Vier vliegers van de vlieg basis Soesterberg maakten op 13 december in opdracht een gewapende patrouille- vlucht op grote hoogte. Als veiligheids maatregel, aldus de minister, was de veilig heidspal bovenop de stuurknuppel op vei lig gesteld en bovendien afgeplakt met doorzichtig cellofaan, zodat de stand van de pal visueel kon worden gecontroleerd en naar werd aangenomen niet onge wild kon worden veranderd. De vliegom- standigheden leidden er toe, dat een der vliegers zijn stuurknuppel beurtelings met de rechter- en de linkerhand moest hante ren. Blijkbaar is daarbij de veiligheidspal, ondanks de cellofaanbeveiliging, verscho ven en bovendien zou daarbij de afvuur- knop zijn geraakt. De vlieger heeft het schieten zelf geconstateerd en gestopt. De conclusie van het onderzoek is, dat de cel lofaanbeveiliging gefaald heeft. Sindsdien zijn de veiligheidsmaatregelen verzwaard. De okapi, de trots van Artis, is overle den. Ofschoon men bij de ziekte van het dier, enkele weken geleden, toen een Ant werpse oppasser nuttige aanwijzingen over voeding en dergelijke had gegeven, nog wel enige hoop op herstel had, stortte de okapi daarna weer in, knapte vervolgens toch snel op, maar eind vorige week was het plotseling weer mis. Met Kerstmis overleed het dier. Woensdag is het beeld van de schepper van het Suezkanaal, de Fransman Ferdinand de Lesseps, dat bij de ha veningang van Port Said stond, opge blazen. Nadat het beeld, na een mis lukte poging - achterover was getui meld, klom een juichende menigte op de lege sokkel waarop mettertijd een Egyptisch vrijheidsbeeld zal verrijzen. HAARLEM. De fraaie nieuwe geheel rood geschilderde slangenwagen van de brandweer, tot welker aanschaffing de gemeenteraad onlangs besloot, is thans geheel gereed en zal op 1 Januari offi cieel in dienst worden gesteld. Men heeft den wagen reeds eenige malen inge spannen en er mede door de stad gereden om het paard aan het nieuwe voertuig te gewennen. Toen de vuurroode wagen hedenmorgen door de Groote Houtstraat reed, schrok blijkbaar een paard, dat voor een rijtuig gespannen was, van deze nieuwe verschijning in het Haarlemsche stadsbeeld, waardoor het dier met het rijtuig tusschen een paardentram, die uit Den Hout kwam, en een die van de Groo te Markt kwam. wilde doorloopen. Dit gelukte natuurlijk niet en het gevolg was dat het rijtuig tusschen de beide trams klem kwam te zitten. De twee tramwagens werden uit de rails gedrukt en een ervan kwam zelfs dwars in de Groote Houtstraat te staan. Wonder boven wonder hadden er geene persoon lijke ongelukken plaats. Wel was het rijtuig beschadigd. De tramwagens zijn door omstanders weder in de rails ge plaatst en konden hunne reis vervolgen.

IJmuider Courant | 1956 | | pagina 5