„Angst voor het atoom" moet overwonnen worden Damestailleurs CENTRA De Oriënt GRAMMOFOONPLATEN MUZIEK EN MUZIEKINSTRUMENTEN Buitengewoon groot aantal toeristen tijdens de Paasdagen naar Nederland Kruiser zal Koninklijk Paar naar Stockholm brengen Ook verwacht men grote toeloop in de zomer HOOGTEZON Komende expositie wil meer waardering voor „vreedzame kernenergiekweken fmmswmnm Interpellatie over „Het Atoom" Prof. dr. F. J. J. Buytendijk zeventig jaar „Gezellig en zindelijk Nederland" GARAGE DEN HOUT T andartsenconflict Amsterdam leent twee miljoen van Postspaarbank Minister Staf eind mei naar Nieuw Guinea Agent veroordeeld wegens mishandeling Jersey costuums, Regenmantels, Japonnen, Rokken, Blouses, Truitjes, Costuums, Sportcolberts, Pantalons, Regenjassen, Overhemden Prins Bernhard bezocht Adenauer Prinses Beatrix in Kopenhagen H. J. MAERTENS N.V. Nieuwe afstandsmeter Paardenslagers in moeilijkheden Examens DONDERDAG 18 APRIL 1957 (Van een onzer redacteuren) DE WERELD staat niet meer aan de voor avond van het atoomtijdperk; wij zitten er in feite al middenin, Engeland, Amerika en Rusland leiden de opmars, de andere lan den moeten volgen of degraderen tot arm lastige onderontwikkelde gebieden: een ander alternatief is er niet. Ook ons eigen land staat thans voor de keus en in feite heeft het reeds gekozen. Totnogtoe heeft Nederland zich bepaald tot op zichzelf uiterst nuttige onderzoe kingen en laboratoriumproeven op het ge bied van de kernfysica, maar hoe sneller wij de sprong maken van het wetenschap peiijke vorsingswerk naar de praktische produktie, hoe beter. Vooral in een land als het onze, dat arm is aan conventionele energie als steenkool en olie, zullen atoom centrales op den duur de beste garantie kunnen vormen voor de handhaving van een redelijk welvaartspeil. Maar als wij te lang wachten, bestaat de kans, dat de ach terstand te groot wordt en dat onze in dustrie in de concurrentiestrijd met het buitenland het onderspit zal moeten del ven. EEN ZEER belangrijke vraag bij dit alles is of het Nederlandse volk in psychologisch opzicht al rijp is, om deze grote sprong te kunnen maken. Het antwoord daarop luidt ongetwijfeld neen. Het grote publiek zit, mede tengevolge van al het rumoer rond de atoomwapenen en de waterstofbom, op het ogenblik nog vol vooroordelen tegen alles, wat maar naar kernenergie ruikt: het woord alleen werkt bij velen als een rode lap op een stier. Vandaar ook, om maar een voorbeeld te noemen, de deining rondom de onlangs bekend gemaakte plannen om in Bergen een experimentele reactor te gaan bouwen, hoewel van de meestdeskundige zijde voor en te na uit drukkelijk verzekerd was, dat het ding precies even ongevaarlijk zou zijn als een verlaten artilleriebunker. Het voornaamste doel van de deze zomer op Schiphol te houden tentoonstelling „Het Atoom" is dan ook, aan al deze misver standen en vooroordelen een einde te ma ken. Men zal hier kunnen kennis maken met de onbegrensde mogelijkheden die de vreedzame toepassing van de kernenergie de mensheid biedt. Die mogelijkheden zul len uiteraard op een voor iedereen be grijpelijke wijze worden uitgebeeld, waar mee - zoals reeds eerder is meegedeeld - een slordige drie miljoen gulden gemoeid zal zijn. De in aanbouw zijnde hangar, die „Het Atoom" zal herbergen, vergt nog eens een dikke drie miljoen, een sprekend bewijs, hoeveel de organisatoren er aan gelegen is, het Nederlandse publiek „atoomminded" te maken. Reactor in werking Het spectaculaire middelpunt van deze expositie wordt natuurlijk de kernreactor van het zogenaamde swimming pool-type, die hier uit verrijkt uranium, onlangs spe ciaal voor dit doel uit Amerika geïmpor teerd, aan de lopende band radioactieve isotopen zal fabriceren. Wie er lust toe voelt, die kan via een blauw glaasje zelfs een blik in het binnenste van de helse ma chine slaan, terwijl deze op haar ge mak atoomkerntjes splijt hetgeen stel lig een unieke ervaring is. Gevaar is ook daar niet bij, want de reactor is zeer deug delijk afgeschermd en de uraanstaven die hem tot „grondstof" dienen, produceren met zijn allen nog minder radioactieve straling dan de lichtgevende cijfers van ADVERTENTIE „Volgens de B. en W. van Amsterdam ter beschikking staande gegevens zal de komende atoomtentoonstelling op Schiphol op tijd zijn ingericht volgens de aanvanke lijke opzet met apparatuur van binnen- en buitenlandse bedrijven", zei wethouder Van den Bergh in de Amsterdamse raad in antwoord op een interpellatie van de heer Scheerens (P.v.d.A.) die zijn „enige ver ontrusting" had uitgesproken over de orga nisatie der expositie, waarvoor de raad ruim een jaar geleden 6.5 miljoen heeft ge noteerd. De heer Scheerens had de indruk dat „het tijdig verkopqn van de expositie door middel van de propaganda bij het publiek, mislukt is". e De wethouder antwoordde, dat de pro paganda in binnen- en buitenland thans goed op gang is gekomen. een half dozijn doodgewone polshorloges, hetgeen u op de Geigerteller kunt consta teren. Moderne alchimie Ook overigens zijn er met het inrichten van deze atoomshow kosten noch moeite gespaard. Men komt er binnen via een luchtbrug dwars over het parkeerterrein van Schiphol. De toegangsdeur tot de ten toonstellingshal moet de bezoeker zelf openduwen en dat vergt enige inspanning. Daarmee symboliseert men het karakter van de eerste afdeling, die gewijd is aan de oudste vorm van menselijke energie: de spierkracht. Via de spierballen van de oer mens gaat de tocht dan langs voorbeelden en afbeeldingen van de oudste hulpmidde len als windassen, hijsblokken en waterra deren. Via de primitieve machines, die de eerste industriële revolutie ontketenden, belandt men dan in het tijdperk van de steenkool- en olie-economie, waarbij het de bezoeker met grafieken en andere aan schouwelijke voorstelling duidelijk ge maakt wordt, hoe snel de wereldvoorraad van deze conventionele brandstoffen thans ten einde loopt. Door een vernuftig samen stel van enorme hoepels met rondflitsende lichtjes, die de elektronenbeweging in een heliumatoom voorstellen, wandelt men vervolgens dwars door een aantal meters hoge hoepels met rondflitsende namaak- elektronen, die tezamen een heliumatoom voorstellen, het atoomtijdperk binnen. Aan de hand van vernuftige modellen wordt hier allereerst de structuur der atomen ver duidelijkt als voorbereiding op de princi pes van de winning der kernenergie. Als het principe der kernsplitsing verklaard is, kan men kennis nemen van de diverse (ADVERTENTIE) R. C. VAN EIF PAARLAARSTEEG 8 brengt OOSTERSE VOLKSKUNST TAPIJTEN DOEKEN KIMONO'S SNUISTERIJEN uit China, lapan, Bali, Perzië enz. DE PRIJZEN VALLEN U MEE monstermachines die hiervoor gebruikt worden, van de eerste „versneller" uit de dertiger jaren tot aan de modernste reac tor: die van het Europese kernonderzoek in Genève: een gevaarte met een diameter van tweehonderd meter. Zo is tenslotte de droom der oude alchimisten: de kunst matige verandering der elementen, in de atoomfysica bewaarheid geworden met alle perspectieven van dien: nieuwe ge neesmiddelen en isotopen voor de medici, betere oogstopbrengsten voor de landbou wer en rationeler produktie voor de in dustrie. Daaromheen zullen dan allerlei belangwekkende instrumenten en curiosa gegroepeerd en gedemonstreerd worden: geigertellers, radarapparatuur, elektronen- mikroskopen, „master slaves" (dat zijn kunsthanden voor het op afstand manipu leren met radioactief materiaal), privé- eigendommen van de Curies en ook ter ere van de gastheren op Schiphol een kleine expositie van historische vlieg tuigmodellen. Diverse andere attracties zijn nog in de maak, en het ziet er dus wel naar uit,, dat een bezoek aan „Het Atoom" in de komende zomer de moeite ruim schoots zal lonen. ADVERTENTIE Alphenaar VOOR DE GROOTSTE SORTERING KRUISWEG 49 HAARLEM TELEFOON 11532 Prof. dr. F. J. J. Buytendijk, hoogleraar in de algemene psychologie aan de rijksuni versiteit te Utrecht, wordt 29 april zeven tig jaar. Hij werd te Breda geboren, door liep de hbs aldaar en studeerde aan de ge meente-universiteit te Amsterdam medi cijnen. Na het behalen van zijn artsdiplo ma maakte hij studiereizen naar Duits land, Frankrijk en Italië. Hij was van 1911 1914 achtereenvolgens werkzaam als as sistent van de hoogleraren Zwaardemaker, Hamburger en Bouman. In 1918 volgde zijn benoeming tot lector, in 1919 tot hoog leraar in de algemene fysiologie aan de vrije universiteit. Een jaar tevoren was hij aan de rijksuniversiteit te Utrecht cum laude gepromoveerd op een dissertatie ge titeld: „Proeven over gewoontevorming bij dieren". In 1925 werd hij benoemd tot hoogleraar in de fysiologie aan de medi sche faculteit van de rijksuniversiteit te Groningen, waar hij 21 jaar werkzaam is geweest. In 1946 werd hij benoemd tot hoorleraar te Utrecht. Tevens werd hij bui tengewoon hoogleraar in de theoretische psychologie. Prof. Buytendijk ontving ere-doctoraten van de universiteiten van Gent en van Leuven. Hij verwierf de gouden medaille van de Amsterdamse universiteit met het beantwoorden van een door haar medische faculteit uitgeschreven prijsvraag. Prof. Buytendijk zal wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd op 10 oktober zijn afscheidscollege geven. Op Schiphol kwamen gisteren 16 jongens en 16 meisjes in de leeftijd van 8 tot 14 jaar aan voor een verblijf van een week in Nederland. De 32 kinderen werden ver gezeld door 49 onderwijzers en onderwij zeressen en echtgenoten. De jongens en meisjes hadden meegedongen in een prijs vraag voor kleurentekeningen, uitgeschre ven door een Franse firma. De tekeningen moesten orgineel zijn en een vrolijk aspect hebben. De beloning bestond uit een reis naar Nederland, het toonbeeld van gezel ligheid en zindelijkheid, althans volgens de prijsvraag. Gedurende hun verblijf in ons land zul len de kinderen in het Grand Hotel in Sche- veningen logeren. Van daar uit maken zij uitstapjes naar Hilversum voor het be zichtigen van moderne scholen en arbei derswoningen, naar de Zuiderzeewerken en de nieuwe polders, naar Keukenhof, het Rijksmuseum en naar de nieuwe woon wijken west en zuid van Amsterdam en na tuurlijk naar Volendam. ADVERTENTIE Zuinigheidsrit naar Kopenhagen Ook bij deze rit bewees RENAULT, zowel de Frégate als de Dauphine zijn grote zuinigheid. Bij normaal rijden en normale afstelling resp .1 op 10 en 1 op 17. Prijzen resp. vanaf 7990.en 5655. „De Onderneming", het orgaan van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, is van mening dat in het conflict tussen de ziekenfondsen en de tandartsen de zieken fondsen een strakker standpunt innemen dan in mei 1953 toen een geschil ontstond tussen de fondsen en een groep specialis ten in het zuiden des lands. Deze specialis ten scheidden zich af in een nieuwe ver eniging en weigerden per 1 januari 1953 werkzaamheden te verrichten op basis van de tot dusver met de ziekenfondsen be staande' regeling. Zij beschouwden zich volkomen vrij van de fondsen en verklaar den de verplicht-verzekerden, die door de huisarts naar hen zouden worden verwe zen, als particuliere patiënten te zullen beschouwen. Contante betaling werd ge vraagd op basis van de oude tarieven, maar met uitschakeling van bepaalde kortings regelingen. „Toen, zoals thans bij de tandartsen, was het tafellaken tussen fondsen en medewerkers doorgesneden. Maar hoewel in 1953 de zieken fondsen, na overleg met de Ziekenfondsraad, besloten de patiënten de gevraagde geldmid delen te verschaffen, opdat zij zich van de noodzakelijke specialistische hulp konden ver zekeren, weigeren de ziekenfondsen thans de restitutie en verklaren, dat de wettelijke voor zieningen zulks niet toelaten. In 1953 vernam men herhaaldelijk de uitla ting dat een conflict niet „op de ruggen der verzékerden" mocht worden uitgevochten. Thans verklaren de tandartsen, dat het niet in het belang van de verzekerden is wanneer zij op de oude tarieven met naar zij zeggen te snel tempo behandeld worden, terwijl de ziekenfondsorganisaties menen dat het belang der verzekerden niet is gediend met toegeven aan de verlangens der tandartsen. Wij kunnen ons niet aan de indruk onttrek ken, dat het voor de houding der ziekenfonds organisaties verschil maakt, welke verstrek king van de ziekenfondsverzekering in het ge ding is. Met andere woorden: zonder bijvoor beeld specialistische hulp kan de zieke het niet of nauwelijks stellen zonder de hulp van de tandarts, zo lijkt het, heeft men wat pijn. De positie van de groep der tandartsen vergeleken met de andere medewerkers- groepen is daarmede niet sterker, en daar van wordt van de kant dér ziekenfondsorga nisaties gebruik gemakkt. De tandartsen hebben zich blijkens hun beleid na de opzegging van hun medewerking naar het ons lijkt niet soepel getoond, de ziekenfondso'rganisaties evenmin toen zij arbi trage op een onderdeel der overeenkomst af wezen onder het motto dat zij slechts over de overeenkomst als geheel wensten te spreken. Overigens toont de huidige situatie weer duidelijk de zonderlinge gevolgen van het hui dige stuk wetgeving dat wij in het Zieken- fondsenbesluit bezitten. De overheid garan deert voor de verplichte verzekering verstrek kingen ook de tandheelkundige hulp maar kan deze garantie niet waar maken, zon der de vrijwillige medewerking der medewer kers. Het deel „tandheelkundige verzorging" is uit het totale verstrekkingenpakket wegge vallen, maar wel wordt de volledige zieken fondspremie geheven, met een deel van de op brengst waarvan evenbedoelde verstrekking werd gefinancierd. Het is bekend, dat de Zie kenfondsraad zich beraadt over de maatrege len, die in dit verband zouden kunnen worden genomen". De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten, een aanbod van de directeur der Rijkspostspaarbank te aanvaarden tot het aangaan van een lening op onderhandse schuldbekentenis van twee miljoen gulden. De lening wordt op 1 november aangegaan tegen een rente van 4 1/4 percent en voor de duur van 40 jaren. Zij zal afgelost wor den in gelijke jaarlijkse termijnen. De minister van Defensie, ir. C. Staf, zal eind mei naar Nieuw-Guinea gaan om zich op de hoogte te stellen van de marine instellingen aldaar. Een buitengewoon groot aantal toeristen zal naar het zich laat aanzien tijdens de Paasdagen ons land bezoeken. Nu al z(jn de ongeveer 16.000 hotel- en pension bedden in de drie grote westelijke steden vrijwel alle besproken. Er is nog een nood reserve van 3500 bedden beschikbaar maar de centrale logies-informatiedienst van de ANVV te Den Haag gelooft niet, dat deze reserve voldoende zal zijn. De boekingen in de vakantieoorden langs de kust zijn ook zodanig, dat men daar niet veel toe risten meer zal kunnen plaatsen. Reeds nu verwacht men, dat waarschijnlijk reeds zaterdag een beroep op particulieren moet worden gedaan. De elf kantoren van de logies-informa tiedienst te Groningen, Hengelo, Arnhem, Venlo, Valkenburg, Maastricht, Breda, Amsterdam, Den Haag en Rotterdam zul len speciaal bezet worden om logieszoe- kenden aan onderdak te helpen. De drie grote steden, Arnhem en Hengelo zijn door telexlij nen verbonden. De Koninklijke Marechaussee heeft toe gezegd vouwbladen uit te reiken aan vreemdelingen, die Paaszaterdag en Eerste Paasdag de grens passeren op de posten Nieuwerschans, Denekamp, Elten, Beek, Venlo en Zundert; die papieren bevatten de aanwijzing voor allen, die geen logies Een 45-jarige Amsterdamse agent van poltie is door de poltierechter in de hoofd stad veroordeeld, omdat hij naar hij ook toegaf, op 27 december van het vorig jaar een automobilist in het gezicht had ge stompt. De agent liep in burger, en was niet in dienst. Bij een bushalte in Am sterdam-noord zag hij hoe de automobilist een aantal jongens, die zijn auto met sneeuwballen hadden gegooid, naliep en tenslotte een klein meisje bij de arm greep. De agent verklaarde voor de poli tierechter dat hij het meisje had willen ontzetten. Bij een poging daartoe waren klappen gevallen. „U bent uw boekje schromelijk te bui ten gegaan", zei de politierechter. „U had zich eerst moeten legitimeren. Al zit u in het' bad, dan bent u nog agent van politie. Bovendien is het uw taak om de burgers tegen overlast te beschermen." Een groot gedeelte van het getuigen verhoor draaide om de vraag of de agent het eerst had geslagen. Een getuige die eerst bij de poltie had gezegd dat hij had gezien dat de agent de automobilist aan viel en hem in het gezicht stompte, trok nu deze verklaring in. „Ik was veront waardigd omdat de automobilist uit zijn neus bloedde. Toen ik hoorde dat een agent hem geslagen had, heb ik maar ver klaard dat ik gezien had hoe alles in zijn werk ging". De officier van Justitie meende dat niet bewezen was dat de agent had geslagen en vroeg, mede op grond van de verwarde getuigenverklaringen, vrijspraak. Maar de politierechter redeneerde an ders. „De agent geeft zelf toe de automo bilist een bloedneus te hebben .bezorgd. Zijn optreden is bijzonder laakbaar. Hij heeft zich niet op noodweer beroepen en daarvan is ook geen sprake geweest De agent kreeg 40 gulden boete. hebben besproken, zich zo spoedig mo gelijk met een LID-bureau in verbinding te stellen. Ook het bezoek in de zomer lijkt zeer omvangrijk te worden. De ANVV is op dit punt niet pessimistisch gestemd, hoewel de toeneming van de toeristenstroom naar ons land in de laatste jaren percentueel verminderd is. De hotel- en pensionaccom modatie heeft de groei niet kunnen bij houden. Vandaar dat met name in Frank rijk en Duitsland tal van reisbureaus en reisondernemingen Nederland van het programma hebben geschrapt. Nu het prijspeil hier te lande het internationale gaat naderen, is te dien aanzien een be langrijke extra attractie verdwenen. De concurrentie van het buitenland bij het werven van toeristen is zeer sterk gewor den. Het wordt de ANVV, thans weer be knot door het blokkeren van twee ton op het rijkssubsidie, steeds moeilijker zich met deze concurrenten te meten. Desondanks wordt nog wel een kleine toeneming van het vreemdelingenbezoek verwacht. Europa zal naar schatting 10 percent meer Amerikaanse bezoekers krij gen, dan in .1956. Een flink deel daarvan komt naar ons land. De belangstelling in Duitsland, België, Engeland, Frankrijk en Scandinavië voor een bezoek aan de lage landen is nog altijd aanzienlijk, mede ge zien de tot dusver verrichte boekingen. Het aantal Belgische bezoekers aan ons land is in de laatste jaren vrijwel gelijk gebleven. Zeeland verwacht een kwart miljoen buitenlandse gasten, voornamelijk Belgen. ADVERTENTIE De Koningin en Prins Bernhard zullen van 21 tot en met 23 mei een staatsbezoek aan Stockholm brengen. De koninklijke gasten zullen met de kruiser „De Zeven Provinciën" in de Zweedse hoofdstad aan komen. De kruiser wordt geëscorteerd door de torpedojagers „Friesland" en „Rotter dam". De Koningin en de Prins zullen op de aanlegsteigers aan de „Lögardstrappen" verwelkomd worden door de Zweedse koning en koningin, de premier Tage Er- lander, de minister van Buitenlandse Za ken, Osten Unden en de Zweedse ambas sadeur in Nederland. Langs een door militairen afgezette route rijden de vorstelijke gasten naar het koninklijk paleis. Des middags is er een ontvangst voor leden van het corps diplo matique. Daarna is er een uitvoering van een mannenkoor op Lejonbacken. Met een staatsbanket wordt deze eerste dag van het bezoek besloten. Op 22 mei bezoeken de Zweedse ko ning en Koningin Juliana in Stockholm een vakschool, een tehuis voor ouden van dagen en de technische hogeschool. Prins Bertil en Prins Bernhard bezichtigen luchtvaart- en marineinstituten. Na een lunch in het stadhuis, aangeboden door het stadsbestuur van Stockholm, volgt een bezoek aan de Riddarholmkerk en een receptie voor de Nederlandse kolonie in Zweden. Des avonds wonen de Koningin en de Prins een galavoorstelling in de Koninklijke Opera bij. Op 23 mei brengen Koningin Juliana en de Zweedse koning een bezoek aan de autofabriek Scania Vabis in Södertalje. Prins Bernhard legt een krans bij het Linnaeus-standbeeld in Humlegarden en bezoekt daarna het Zweedse instituut voor houtveredeling. Geluncht wordt met de leden van de Zweedse koninklijke familie in kasteel Gripsholm. Des avonds bieden Koningin Juliana en Prins Bernhard een staatsbanket aan. Daarna is er een taptoe door een band van de Koninklijke Neder landse Marine. Op 24 mei vertrekken de Koningin en de Prins van het vliegveld Bromma naar Nederland. Het gevolg van Koningin Juliana en ADVERTENTIE 030000000000000000000000000000000000000000000000000000000 Contant of een prettige regeling GEEN BANK DISCRETIE VERZEKERD KENNEMERPIEIN t - TEL 19575 Gesloten Huls - HAARLEM OOQOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOQQOOOQOOOqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq O Bondskanselier Adenauer heeft gisteren Prins Bernhard ontvangen. Over het onderhoud, dat drie kwartier duurde, werden geen mededelingen gedaan. Men wees erop, dat het een particulier be leefdheidsbezoek betrof. Prins Bernhard heeft dinsdagavond in Bad Godesberg een voordracht gehouden over de economische hulp voor onderont wikkelde gebieden en de invloed daarvan op de buitenlandse politiek, voor leden van de „Deutsche Gesellschaft für auswartige Politik". Prinses Beatrix is gisteren in Kopen hagen aangekomen voor een bezoek van enige dagen. Zij logeert bij de Canadese ambassadeur, de heer Brookshill Feaver. De dochter van de ambassadeur is een goede vriendin van de prinses en studie- genote in Leiden. Burgemeester. Tot burgemeester van Wervershoof is benoemd de heer J. C. Mo lenaar, referendaris ter gemeentesecretarie van Amsterdam, wonende in Zaandijk. De heer Molenaar is 42 jaar en r.-k. Prins Bernhard zal bestaan uit: mevrouw M. L. J. D. van Wickevoort-Crommelin geboren jkvr. Teixeira de Mattos, groot meesteres; mevrouw W. A. Repelaer van Driel, geboren Van der Willigen, dame du palais; mr. G. C. D. baron Van Harden- broek, grootmeester van het Huis der Ko ningin; generaal-majoor C. F. Pahud de Mortanges, chef van het Militaire Huis van de Koningin; luitenant-kolonel mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergman, hofmaarschalk; kapitein-luitenant ter zee P. J. S. de Jong, adjudant van de Koningin; luitenant kolonel C. C. Geertsema, adjudant van Prins Bernhard; jhr. mr. E. W. Röell, waarnemend particulier secretaris van de Koningin en dr. F. A. de Graaff, particu lier secretaris van de Prins. Bovendien wordt het koninklijk paar begeleid door de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en mejuffrouw mr. M. A. Teilegen, directeur van het kabinet der Koningin. ADVERTENTIE VERKOOP en VERHUUR Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15228 Op Schiphol arirveerde uit Johannes burg prof. dr. S. M. Naude, president van het Zuidafrikaanse Instituut voor Weten schappelijk en Industrieel Onderzoek. Hij zal een aantal voordrachten houden in universiteiten en de technische hogeschool te Delft. Een medewerker van prof. Naude heeft een nieuw instrument uitgevonden voor het doen van geodetische metingen. Dit instrument, de telurometer, kan afstan den meten met gebruikmaking van 10 cm-radiogolven. De voordelen van deze nieuwe afstandsmeter zijn, dat de meting kan geschieden onder alle weersomstan digheden, ook in duisternis. Reeds is ge bleken, dat de telurometer zeer accuraat werkt. Het Produktschap voor Vee en Vlees heeft zich in zijn gisteren te Utrecht ge houden vergadering uitvoerig bezig ge houden met de positie van de paarden slagers, die in moeilijkheden zijn geko men, nu de import van paarden verboden is, omdat bij ingevoerde dieren kwade droes werd geconstateerd. De voorzitter van het produktschap, de heer Joh. de Veer, meende dat de paar denslagers door de voortschrijdende me chanisatie op de duur niet meer over slachtpaarden zullen kunnen beschikken, waardoor het gebruik van paardenvlees belangrijk zal afnemen. Men kan nu geen paarden meer betrekken uit de omliggende landen en moet zelfs uit Joegoslavië, Hon garije en Rusland importeren AMSTERDAM (Gemeente Universiteit): Bevorderd tot arts: J. E. Jesserun, G. K. v. Wijngaarden, E. Breemer, L. A. M. Verwiel, C. A. de Geus en H. Veenema, allen te Am sterdam. Geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte: D. Laagewaard, J. L. Tou- ber, G. J. Brink, F. M. Smulders, Thie Sie Heng, H. W. Stuit, allen te Amsterdam en H. A. Wijnekus, BloemendaaL LEIDEN: Doctoraalexamen rechten: R. H. M. Becking, Leiden; F. G. Waller, Delft; H. J. du Marchie Sarvaas, Vlaardingen. Docto raalexamen rechten in de vrije studierich ting: J. W. Jager, Vlaardingen. Doctoraal examen wiskunde: H. Heukels, Veendiam; J. R. D. Kuikenga, Den Haag. Kandidaatsexa men 1 wis- en natuurkunde: mejuffrouw E. van Beme, Leiden; W. F. H. Pilaar, Leiden. Doctoraalexamen geologie: H. J. Veenstra, Leiden. Doctoraalexamen scheikunde: c'. Borstlap, Rijswijk. Doctoraalexamen phar- macie: mejuffrouw J. C. Iburg, Leiden.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13