De SER adviseert over een nieuw Rijtijdenbesluit Concertzangeres Berthe Seroen overleden HET WERK VAN KAREL APPEL Ypenburg waarschijnlijk geen basis voor straaljagers Constant van Kerckhoven vijfenzestig Vla driejarige overgangsperiode van 55-urige naar 48-urige werkweek Expositie in Treslong „Forum" wordt sterk uitgebreid Een verhelderende expositie in de Galerie Espace wi- ÉfSSf Omgeving te dicht bevolktvooral als er satellietsteden komen Nahdatul Ulama zal het kabinet niet boycotten DONDERDAG 18 APRIL 1957 17 Een allegaartje Diefstal van juwelen ter waarde van 100.000,- Uitspraken Haarlemse rechtbank Watersnood in de Podelta Prins Bernhard komt 10 mei naar Haarlem Parijs ontkent plannen te smeden met Tel Aviv Bollenstreek gaat nu met deftige tulpen pronken Indonesië De Sociaal-Economische Raad adviseert de werkweek, zoals deze in de Rytijden- wet 1936 en het Rijtijdenbesluit is vastge legd, te zjjner tijd te bepalen op 48 uur. Een onmiddellijke verwezenlijking hier van acht men om verschillende redenen nog niet mogelijk. De sociale commissie van de S.E.R. adviseert dan ook een ge leidelijke werktijdverkorting binnen een overgangsperiode van drie jaren. Het terugbrengen van de werkweek van 55 uur tot 48 uur per week zou uit econo mische overwegingen een te grote sprong zijn voor het wegvervoer, mede door de huidige gespannen arbeidsmarkt, aldus de S.E.R. De toepassing van het huidige Rijtijden besluit levert verschillende bezwaren op, verband houdende met het grote verschil in karakter van de verschillende sectoren van het vervoer en met de snelle en ook onverwachte wijzigingen in de omstandig heden, die zich op dit terrein van het be drijfsleven voordoen. Dit maakt het nood zakelijk dat in de praktijk veelvuldig ont heffingen verleend moeten worden. Con trolemaatregelen komen onvoldoende tot hun recht, zodat het besluit herhaaldelijk op verschillende punten wordt overtreden. Voor de voorgestelde overgangsperiode van circa drie jaren heeft de S.E.R. een schema voor de verkorting van de werk tijden van 55 tot 51 uur ontworpen. Tijdig voor het einde van de overgangs periode van drie jaren zullen de mogelijk heden om tot een verdere vermindering van de werktijd te geraken, onder het oog worden gezien. Aan de regeling voor de overgangs periode dienen volgens de S.E.R. onthef fingsmogelijkheden verbonden te worden, zodat de mogelijkheid bestaat dat per week 55 uren mag worden gewerkt en dat ook daarboven ontheffing kan worden verleend. Deze ontheffingsregelingen kunnen, als zij gepaard gaan met het bijhouden van statistische gegevens, een inzicht geven in hoeverre het vervoer aan dergelijke ont heffingen behoefte heeft. Tot eind mei is in „Treslong" te Hillegom een expositie te zien van werk van schil ders, die zich bij de Stichting Verkoop centrale voor Nederlandse Beeldende Kun stenaars aansloten. De kunstenaars werd verzocht voor het ingezonden werk een schappelijke prijs te vragen. Deze voor opgezetheid drukt bij sommigen wel op de keuze hunner inzending. Voorts werd ge vraagd zoveel mogelijk het onderwerp „bloemen" voor op te stellen, daar deze tentoonstelling samenvalt met het bloeien der bollenvelden. Men heeft andere on- werpen echter niet afgewezen. De bloem domineert dus op deze ex positie en het ware aantrekkelijk geweest wat dieper in te gaan op de verhouding van de schilder tot dit onderwerp, indien deze expositie er een van kwaliteit was. Helaas kan dit moeilijk gezegd worden. Dat gebrek aan kwaliteit maakt deze tentoon stelling van uiteenlopend gericht werk tot een allegaartje. Er zijn enige figuren van naam vertegenwoordigd, maar als de indruk van hun werk niet direct overtui gend is dan komt dit omdat men ge- irriteerd is door figuren van mindere kwaliteit, die het nogal eens te bont maakten. Want bloemen mogen aantrek kelijk lijken als onderwerp, met copiëren daarvan maakt men nog geen goed schil derij. We verlangen van beeldende kunste naars dat zij een gevoel zichtbaar maken en daartoe kunnen dan bloemen een mid del zijn. Men zou ook tevreden kunnen zijn met een schone weergeving, maar die dient dan tenminste te getuigen van een gevoel voor schoonheid als vertoond werd door de vervaardigers van die oude bloemenboeken. Ik kan dan ook niet veel anders doen dan met de catalogus in de hand nagaan wat mij persoonlijk opviel als bijzonder, hopende dat in schilderkunst belangstellenden een eigen speurtocht naar hun voorkeuren hierdoor gaan onder nemen. Theo Beerendonk blinkt onder meer uit met een uitstekend aquarel. Boots „Kool zaad" valt op door originele visie op zijn onderwerp. Van Drost zie ik liever een haventje dan bloemstukjes. Filarski maakt meestal aantrekkelijke schilderijen. Char mant is C. Franse met een „Havenkant" trouwens, men kan op deze expositie wel het één en ander uit Rotterdam ont moeten dat kwaliteiten bezit. Blij is zo'n van kleur tintelend schilderij van Ch. Kemper, die in Scheveningen zijn onder werp vond. Niet onplezierig is ook het werk van Ad Kikkert, smeuiig schilder is Jan Loots en Wim Mots mag een figuur heten die opvalt onder de vele mij onbe kenden. Bijzonder door de brede formaten en persoonlijke visie zijn de Rotterdamse stadsgezichten van Bob Zijlmans. En als ik tenslotte nog H. de Vos noem om zijn niet diepgaande, maar toch weer charmante werk, realiseer ik me dat ik weinig geboeid geweest ben door de boe ketjes. Bloemen blijken een moeilijk on derwerp te zijn Bob Buys Gisteravond tussen 6 en half twaalf is ingebroken in een huis aan de Wagenaar- weg te Den Haag. De inbreker heeft daar bij uit een brandkastje en een muurkast voor een waarde van f 100.000,aan ju welen buit gemaakt. De sleutel van de brandkast had hij gevonden in een bureau op de eerste verdieping van het huis. De familie, die het huis bewoont, had om 6 uur de woning verlaten en vertoefde in de stad. Het dienstmeisje, dat een vrije avond had, kwam om half twaalf thuis. Toen zij de voordeur opende, hoorde zij in 'iet huis op de begane grond gestommel. Voen zij ging kijken, wat dit lawaai te be luiden had, ontdekte zij dat er was inge broken. De inbreker was aan de achter- ij de binnen gekomen na een ruitje te heb ben stukgeslagen. Op de eerste etage had de man in een bureau de sleutel gevonden van een brandkastje. Bij opening daarvan en ook nog in een wandkast vond hij een grote hoeveelheid juwelen tot een waarde van f 100 000. Hierbij waren zeer kostbare stukken en familiejuwelen. Om praktische redenen verdient het volgens de S.E.R. aanbeveling, in een her zien Rijtijdenbesluit een bepaling op te nemen, waarin aan enkele beperkte cate gorieën vervoer in zekere mate ontheffing van dit besluit zal worden verleend of hiervoor andere voorschriften vast te stel len. De S.E.R.-commissie denkt hierbij aan het melkvervoer, het huurauto- en taxibedrijf. Op 21 maart 1955 hadden de staatssecre taris van Sociale Zaken en de minister van Verkeer en Waterstaat de S.E.R. een nota over een wijziging van het Rijtijdenbesluit voorgelegd. Hierin waren enkele punten omschreven, waarvan een gewijzigd Rij tijdenbesluit zou dienen uit te gaan, onder meer een werktijd van 48 uren per week. Over een herziening van dit besluit was toen reeds overleg gepleegd met de be langhebbende organisaties van werkgevers en werknemers, maar overeenstemming kon niet worden bereikt, zodat de S.E.R. verzocht werd, een advies uit te brengen. Hoge straffen voor wegpiraten De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in de zaak tegen een 53-jarige vrouw uit Nieuw Vennep, die ervan verdacht werd in de nacht van 18 februari in de Van Meerbeekstraat te Hil legom een auto te hebben bestuurd onder invloed van sterke drank. De officier van Justitie had tegen haar een gevangenisstraf van één maand en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van één jaar geëist. Wegens gebrek aan bewijs werd de vrouw vrijgesproken. Een 37-jarige confectief abrikant uit Haarlem, die ervan verdacht werd op de avond van 17 februari in de Paul Kruger- straat te Haarlem met zijn auto tegen een geparkeerde bromfiets te hebben gereden, terwijl hij onder invloed van sterke drank zou zijn geweest en die na deze aanrijding zou zijn doorgereden, werd conform de eis veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee maanden en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van drie jaar. Een 21-jarige stratenmaker uit Zandvoort, die in de avond van de 9e november van het vorige jaar met grote snelheid in een auto over de Leidsevaart zou zijn gereden, waarbij hij ter hoogte van de Schouwtjes- brug een wielrijdster aanreed, die tenge volge van deze aanrijding is overleden, werd in appèl veroordeeld tot een hechte- nisstraf van zes weken en tot ontzegging van de rijbevoegdheid van vijf jaar. De officier van Justitie had tegen hem een hechtenisstraf van drie maanden en ont zegging voor de tijd van vijf jaar geëist. De volgende zangers en zangeressen heb ben hun medewerking voor het komende seizoen toegezegd aan het operagezelschap „Forum" in Enschedé: de sopranen Core van Doesburg, Anneke van der Graaf, Henske Nooy en Lonny Vonk, de alt Annie Steiner, de tenoren Harry France en Peter van Zon, de bassen Jan Duiveman en Jaap de Vries en de baritons Bert Bijnen, Anton Eldering en Antoni Wink. De zakelijke leiding van „Forum" berust bij Chris Bur gers, de artistieke leiding bij Paul Pella. Gustav Fulleborn zal ook het volgend sei zoen als tweede dirigent aan „Forum" verbonden blijven, Max van Doorn als repetitor en koordirigent en Martha Maria Schubert als repetitor. Woensdag is in Amsterdam overleden de bekende muziekpedagoge en concertzange res Berthe Seroen. Zy werd vierenzeventig jaar. In ons land - zjj was Vlaamse van ge boorte en zong aanvankelijk alleen voor de opera heeft zij vooral waardering on dervonden voor haar werk als muziekpe dagoge en door haar geestdrift voor het moderne lied. Zij werd in Mechelen geboren en kreeg daar haar eerste muziekonderricht aan het conservatorium. Zij mocht haar studie later voortzetten aan het conservatorium in Brussel op een leeftijd, die haar formeel voor toelating nog niet in aanmerking deed komen. In 1903 haalde zij het einddiploma met de „hoogste onderscheiding" en te vens de „Prix de la Reine". Twee jaar later veroverde zij, de „Prix de la capacité et de la virtuosité", die slechts zelden werd toe gekend. Een paar maanden voor zij twin tig werd trad zij voor het eerst in het openbaar op. Zij debuteerde aan de Vlaam se Opera als Elisabeth in „Tannhauser", een half jaar later zong zij bij het Théatre de la Monnaie in Brussel en werkte tevens bij de Vlaamse Schouwburg in Antwer pen. Behalve een uitstekend zangeres was zij ook actrice. Zij had al een mooie car rière achter zich toen zij als een der eerste Vlaamse kunstenaars bij het uitbreken van de eerste wereldoorlog in 1914 naar ons land kwam. Hier kon zij haar loop baan vrijwel zonder onderbreking voort zetten. Zij debuteerde onmiddellijk bij het Arnhemsch Orkest onder Peter van An- rooy, van 1915 tot 1916 trad zij op in Den Haag, Amsterdam en Rotterdam in de ope ra „De Herbergprinses" van Jan Blockx. Nadat zij in 1916 een keer mevrouw Noor dewier had mogen vervangen was haar plaats in het Nederlandse muziekleven al verzekerd. Zij heeft zich als operazangeres in ons land echter niet verder ontplooid. Zij is zich hier gaan wijden aan de ver tolking van het lied. Zij was een propagan diste voor het moderne genre, zowel het Franse als het Nederlandse op avonden, die zij onder meer in samenwerking met Evert Cornelis en Willem Pijper heeft ge geven. Ook als pedagoge is zij daarna zeer op de voorgrond getreden. Zij werd hoofd lerares aan het Amsterdams Conservato rium, aan het Muzieklyceum vap de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst in Rotterdam. Deze functies heeft zij gehou den toen zij al lang niet meer als concert zangeres optrad. Tot 1927 maakte zij ver scheidene buitenlandse tournees. Zij heeft ook vele keren deel uitgemaakt van jury's. De overledene was draagster van de on derscheiding Ridder in de Kroonorde van België. De teraardebestelling, waarvan het tijdstip nog niet is vastgesteld, zal in Maarn geschieden. Dat de kunsthandel een belangrijke func tie in ons culturele leven vervult naast de musea is door mij al vaker vastgesteld, in verband met exposities bij de Galerie Es pace ook. Ook thans valt dat weer op nu Karei Appel tot 5 mei in deze ruimte aan het Klein Heiligland te Haarlem tentoon stelt. Het ontbrak ons waarlijk niet aan gelegenheden om met werk van Appel kennis te maken. Nergens echter vermocht Appel misschien, voor zover mogelijk, meer sympathie voor zijn werk bij mij te wekken dan op een zeven jaar geleden gehouden tentoonstelling bij de inmiddels verdwenen Amsterdamse kunsthandel Van Lier en nu opnieuw. Want meestal werd Appel te een zijdig gepresenteerd. Appel maakte méér dan alleen van verf zware doeken. Dat mochten we bij Van Lier zien. Bij Espace domineren in aantal thans gouaches (waar van sommige een aquarelachtige transpa rantie bezitten) en tekeningen. Appel is niet altijd evenzeer offensief als sommige organisatoren van tentoonstellingen ons willen doen geloven. Deze tentoonstelling is uitgezocht door de dames, die Espace leiden. Zij hebben dit met smaak, met liefde en kennis van zaken gedaan. Waarom zou ook alles van Appel evenzeer de moeite waard zijn? Als Appel zegt dat hij maar wat „rotzooit', dan be doelt hij vermoedelijk dat hij het van het vele werken moet hebben om te profiteren van ieder moment dat de genade hem deel achtig kan zijn. Men kan vermoeden, dat hij die momenten achteraf wel herkent, In de delta van de Po zijn grote stuk ken landbouwgrond overspoeld door water van de Adriatische Zee, dat, opgestuwd door een zware storm, door de dijken brak. Op de foto boven ziet men een tafereel in de buurt van het dorpje Scardovari. Mensen worden met platboomde schuiten van de zolders en daken gehaald. De onderste foto is ge maakt in de omgeving van Rovigo. Boeren werpen dijken op van aarde, vermengd met hooi en stro om hun akkers tegen het wassende water te beschermen. Toen dezelfde streek, Polesine Camerini, in 1951 door waters nood werd geteisterd, kwamen 275 mensen om het leven. Minister Zijlstra opent fabriek van Merck Sharp en Dohme n.v. Naar wij uit Soestdjjk vernemen zal prins Bernhard op de dag van de opening van Merck Sharp Dohme Nederland n.v. te Haarlem op 10 mei een bezoek aan deze Haarlemse fabriek brengen. Of de prins by de opening zelf, die door de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zij Is tra, zal geschieden, aanwezig zal zyn, is tot op heden nog niet bekend. zijn voorkeuren hecht aan bepaalde zaken van zijn hand en die met enige bezorgdheid afstaat voor een tentoonstelling. Want deze werken kunnen waardemeters in zijn ont wikkeling betekenen, een ontwikkeling die ook hij zelf wel eens moeilijk zal weten te voorzien, gezien de geaardheid van zijn oeuvre. Deze expositie bevat werk uit verschei dene jaren. We zien hier hoe Appel boven het experimentele karakter van zijn begin uitgroeide, hoe hij zich ook nóg meer on derscheidt van zijn medestanders uit die begintijd, waaraan hij in enkele hier ver toonde zaken licht herinnert. Op de Haagse tentoonstelling „Facetten 2" meende ik een zekere zin tot verfraaiing van de kleur te mogen constateren in Appels werken. In zijn bruut neergesmeten schilderijen is deze onderkenning moeilijk. Voor mij schuilt die gevoelde ontwikkeling in een zekere be perking in de kleurgeving tot zwart, wit, rood en blauw. De vergelijking tussen meer en minder recent werk hier bevestigt mijn vermoeden niet, omdat er juist zo'n goed, iets ouder schilderij aanwezig is naast .twee van die latere werken. De bruutheid van veel van het op andere exposities vertoonde gaf wel aanleiding tot misverstand betreffende Appels werk. De weerstand, er tegen opgeroepen, vindt naar mijn gevoel veeleer oorzaak in op tekort aan begrip steunende bemoeienissen met dit werk of met de figuur van Appel zelf. Er zijn nu eenmaal lieden die hun gedra gingen in Appels kunst gemotiveerd willen zien en er zijn er die eigen onmacht ver doezelen door mèt Appels werk te willen gelden. Ik geloof dat deze expositie één en ander kan verhelderen. We zien hier na melijk enige gouaches van een wat kleur betreft grote gevoeligheid, van rijkere schakering ook in kleur, dan zijn olieverf schilderijen in het gebruikelijke zwart en wit en de primaire kleuren, die hij om de stelligheid ervan bij voorkeur pleegt te gebruiken. Hoe weinig „abstract" Appels werk genoemd kan worden, blijkt uit zijn dieren, waar hij een voorkeur voor blijkt te hebben. Verre van afbeeldingen zijn het natuurlijke verbeeldingen en dan zeer stel lige, steunend op herinneringen en fantasie, verwijzend even naar grottekeningen uit de oertijd, maar met een geheel andere in stelling natuurlijk toch tegenover het dier. De herinnering aan kindertekeningen, die mij persoonlijk wel hinderde, vervaagt achter een toch meer volwassen manier van zien. Een enkel beest - hij noemt het paard - heeft de werking van een sterk affiche door de zeldzaam goede afgewogen heid van kleurvlakken. Voor mij is zo'n gouache sterker dan vele schilderijen die ik van Appel zag, sterker ook dan de meeste schilderijen in olieverf hier. Het geldt trouwens niet bij Appel alléén dat een artist ons soms meer boeit met zijn tekeningen, aquarellen en gouaches dan met de veelal programmatischer ontstane olieverfschilderij en. Bob Buys PARIJS/ALGIERS (Reuter/AFP) Het Franse ministerie van Defensie heeft be kend gemaakt, dat het besloten heeft ge rechtelijke actie te vragen tegen het com munistische dagblad „l'Humanité", wegens een artikel in dit blad over een mogelijke nieuwe aanval op Egypte. „l'Humanité" heeft, zonder bronvermel ding, verklaard, dat er plannen worden gemaakt voor een „operatie Jaguar", met Israëlische medewerking en goedkeuring van de Verenigde Staten. Volgens het blad zullen op 24 april een Israëlisch schip en een Frans vaartuig naar het Suezkanaal gezonden worden. Het Israëlische schip zou trachten door het ka naal te varen, wat maatregelen van Egyp tische zijde zou uitlokken. Zowel in Parijs als in Tel Aviv zou dan verklaard worden, dat het incident zeer ernstig was en dat agressie was gepleegd. Israëlische troepen zouden opdracht krijgen Egypte binnen te vallen en Franse vliegtuigen, die van te voren naar Israel gevlogen zouden zijn, zouden de actie steunen. Het Franse ministerie van Defensie ver klaarde, dat dit bericht ongegrond is en dat het zal vragen om vervolging van „l'Humanité" Links Berthe Seroen tijdens een les aan het Amsterdams Conservatorium. Deze foto werd gemaakt vlak voor haar zeventigste verjaardag. De groei en de bloei van de bloembollen is wat vertraagd door het koude weer van de laatste tijd, waardoor de bollenstreek thans een beetje „kaal" is, omdat de hya cinten en narcissen bijna zo goed als ver dwenen zijn en de latere soorten nog niet tot volle wasdom zijn gekomen. Hier en daar zal de komende dagen nog wel een blauw, witte of rose veld hyacinten te zien zijn. Ook zullen de narcissen nog niet alle zijn gekopt. Velden tulpen vindt men overal en daar om zal de bollenstreek ook de komende dagen een bezoek ten volle waard zijn. Men ziet hoofdzakelijk enkele en dubbele vroege tulpen. Vooral de laatste zijn bij zonder mooi, want ze vormen een bloe- mendeken van een vrij felle kleur. Aan de Hacintenlaan te Hillegom en de Zwar- telaan te Lisse zijn daarvan goede voor beelden te zien. Als men langs de binnen wegen van Lisse naar Voorhout rijdt, j komt men langs de mooiste plekjes in i bollenland. Voorhout is een typische tul- i penstreek en bovendien kweekt men daar veel dubbele tulpen. Na de Paasdagen zijn j de hyacinten en narcissen uitgebloeid en i zullen alleen nog tulpen te zien zijn. I De Keukenhof vertoont een grote ver scheidenheid van bloeiende bollen. Hya cinten en narcissen prijken er nog in volle glorie en blauwe druifjes en chionodoxa's vormen een kleurige ondergrond, waar tegen de tulpen en narcissen scherp af steken. Men doet er goed aan, de bloemen tentoonstelling zo vroeg mogelijk op de dag te bezoeken, daar na elf uur de be zoekers beginnen toe te stromen en de grote toeloop de gehele middag doorgaat. De minister van Oorlog is voornemens om, in tegenstelling tot zijn beschikking van enige jaren geleden waarbij Ypen burg werd aangewezen als straaljagerbasis van de Koninklijke Luchtmacht, thans een andere bestemming aan de basis te geven. Een van de motieven is, dat het thans minder wenselijk wordt geacht een derge lijke basis in een dichtbevolkt gebied te hebben. De zeer lange betonnen start- en landingsbaan, (die nu twee jaar in gebruik is), zou bovendien niet in alle opzichten aan de verwachtingen voldoen. Of ook de plannen voor de bouw van satellietsteden in de polders in de om geving van Ypenburg tot de beslissing van de minister zullen bijdragen is niet be kend. Het vliegveld Ypenburg zou echter, als die satellietsteden er komen, nagenoeg midden in een groot bevolkingscentrum liggen. Hoewel de minister al enige jaren ge leden het vliegveld had aangewezen als straaljagerbasis, is er geen uitvoering ge geven aan deze beschikking. Het was de bedoeling dat er enkele squadrons straal jagers en het transportsquadron op Ypen burg zouden komen. Er wordt rekening gehouden met de mo gelijkheid dat de squadrons straaljagers het vliegveld Deelen bij Arnhem tot basis zullen krijgen. Het nog met „Dakota"- vliegtuigen uitgeruste transportsquadron, dat al jaren op het vliegveld Valkenburg is ondergebracht, zal vermoedelijk in het najaar van 1957 op Ypenburg komen. Op het vliegveld Ypenburg worden de laatste jaren Thunderstreak- en Thunder- flash-straaljagers vliegklaar gemaakt door personeel van het op Ypenburg gevestigde bedrijf van Avio-Diepen, onderdeel van de n.v. Koninklijke Nederlandse Vlieg- tuigenfabriek Fokker. Avio-Diepen heeft zich toegelegd op het groot onderhoud en de reparatie van verscheidene vliegtuig typen, vliegtuigmotoren en onderdelen, alsmede op de fabricage van vliegtuig onderdelen. Dit bedrijf is in 1955 begonnen met het vliegklaar maken van de Thunderstreak- en Thunderflash-straaljagers. Deze vlieg tuigen kwamen op vliegdekschepen of in vrachtschepen in Rotterdam aan. Het transport over de weg van Rotterdam naar Ypenburg is aan Avio-Diepen opgedragen. Aangezien er nog maar enkele transporten worden verwacht, zullen de daarmede ver band houdende werkzaamheden van Avio- Diepen geleidelijk minder worden. Het ouderhoud en de reparatie van ver scheidene vliegtuigtypen door Avio-Die pen blijft op Ypenburg geschieden. Daar de Koninklijke Luchtmacht ertoe is overgegaan de Thunderjet-straaljagers te vervangen door de Thunderstreaks, wor den de vliegtuigen van eerstgenoemd type op Ypenburg nagezien en daarna terugge leverd aan de Amerikanen, die ze dan weer ter beschikking stellen van andere NAVO-landen, onder andere Griekenland. Het zou voorts in de bedoeling liggen de groep lichte vliegtuigen van de Ko ninklijke Luchtmacht, die thans op Deelen is gestationeerd, naar Ypenburg over te brengen. Deze groep bestaat uit eenmoto- rige Piper Cub artilleriewaarnemings- vliegtuigen en uit helikopters. DJAKARTA, (ANP) Het hoofdbe stuur van de Nahdatul Ulama heeft don derdag zijn goedkeuring gehecht aan het deelnemen door vier van haar leden aan het nieuwe kabinet, zulks in tegenstelling met de twee andere islamietische partijen Masjumi en PSII, die hun leden verboden hebben aan dit extra-parlementair-nood- kabinet deel te nemen. President Sukarno heeft inmiddels me degedeeld, dat zijn noodkabinet in een nor maal parlementair kabinet zal worden omgezet, zodra aan de staat van oorlog en beleg een einde zal zijn gekomen. Hij zeide echter, dat in de samensteling van het De Indonesische minister van Justitie, G. A. Maengkom, heeft woensdag bekend gemaakt, dat hij een wet ontwerpt, die de oprichting van een nationale adviesraad onder voorzitterschap van president Su karno wettelijk bekrachtigd. Het wetsont werp zal binnen 10 dagen door het nieuwe noodkabinet gereed worden gemaakt. President Sukarno heeft woensdag op een bijeenkomst van legerofficieren in Solo (Midden-Java) verklaard, dat het nood kabinet het volk moet leiden om de be hoeften en verlangens van dit volk te be vredigen. In dit verband verwees hij naar de Sovjet-Unie, waar volgens hem op deze manier opmerkelijke resultaten zijn be reikt. Sukarno zei voorts, dat het wenselijk is te komen tot instelling van een nationaal planbureau. Volgens betrouwbare kringen is in Dja karta een afgezant van kolonel Simbolon, de afgezette militaire commandant van Noord-Sumatra, gearresteerd. Er was geen officiële bevestiging van dit bericht te verkrijgen. Op Eerste Paasdag, zon dag 21 april, wordt Con stant van Kerckhoven, die sinds 1 september 1953 ad ministratief hoofd van de hoorspelkern van de Neder landse Radio Unie is, vijf enzestig jaar. De werk zaamheden van de heer Van Kerckhoven spelen zich uit hoofde van zijn organise rende en coördinerende functie de laatste jaren voornamelijk af achter de geluidsdecors van de om roep, hetgeen niet wil zeg gen dat ze minder belang rijk zijn, omdat het grote publiek er minder recht streeks van bespeurt. Oudere toneelliefhebbers zullen zich evenwel de tijd herinneren, dat Van Kerck hoven, die in 1911 het eind diploma van de Toneel school met lof verwierf, tal van belangrijke rollen op de planken vervulde. Bij de Koninklijke Vereniging Ne derlands Toneel, bij Co- moedia, waarvan hij een der oprichters was, bij zijn eigen gezelschap „De Speel doos" en bij Anton Ruys. Tijdens de oorlog trad Van Kerckhoven om principiële redenen niet op. Na de be vrijding maakte hij tezamen met andere beginselvaste acteurs deel uit van de groep „Vijf mei 1945". De Haarlemmers zullen zich zijn optreden herinneren als de bakker uit de Barteljo- risstraat in het openlucht spel „De vrijheid vlagt" van Constant van Kerckhoven op weg naar de studio's in Hilversum, waar hij zijn dagelijkse taak verricht. dr. P. H. Schroder, dat ter gelegenheid van het zeven honderdjarig bestaan van de stad in 1946 op de Grote Markt werd opgevoerd. In datzelfde jaar werd hij als lid van de hoorspelkern van de stichting Radio Neder land in overgangstijd geën gageerd, welk contract bij de Nederlandse Radio Unie werd voortgezet. Toen Ca- rel Rijken in 1953 zijn taak als leider van de hoorspel kern neerlegde, zocht men Constant van Kerckhoven aan voor deze functie waar aan, gezien ook de enigszins gecompliceerde verhoudin gen in de Nederlandse om roep, een menigte voetan gels en klemmen verkleefd zijn en die zeer veel tact vereist. Ter wille van het geheel offerde Van Kerck hoven het contact met het publiek op om zich op de achtergrond verdienstelijk te kunnen maken. Op grond van de bij de Nederlandse Radio Unie bestaande ar beidsverhoudingen zal de heer Van Kerckhoven aan het einde van dit jaar met pensioen kunnen gaan. In zijn opvolging is echter nog niet voorzien en de moge lijkheid is niet uitgesloten, dat hij zijn werk ook na de gestelde termijn op ar beidscontract zal voortzet ten. De heer Van Kerckho ven is gehuwd met de ac trice Mien Kling, die ook voor de radioluisterar geen onbekende is.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 19