Slot en Dukel aan de kop in Kennemer damtoernooi Het kinderhoek je van tante Els Modelonderzoek zal nodig zijn, standaardbouw blijft uit «H* TEKENVOORBEELD Visserij- varia Moederdag P. de Groot - Juwelier Voor Moeder Fa. R. de Boer STENEN MUZIEK 13 KWARTEEUW PROEFSTATION „Binnenvaartlaboratorium" binnenkort klaar Een vreemde situatie Kinderoperette door „Kleine Kracht" Waar de IJmuidense zeesleepboten zijn een fraai horloge een gouden ring een mooi sieraad Kapitein D. J. Lap gaat met pensioen Agenda voor Beverwijk Lodder, Schuringa eti Noble moeten in eerste klasse herkampen Ook in Velsen actiecomité tegen kernwapenen Spaanse mat gevonden in Velsen M oppen trommel t je Aanvoer trawlers tot 50 kantjes beperkt Drijfnetloggers tot 28 mei met 60 netten in zee Invaliden er op uit WB neemt in Hoorn afscheid van Nieuwenhuys Opening kleedgebouw VRIJDAG 10 MEI 1957 „Toen wij in 1932 het eerste model met succes uit de vorm hadden gehaald, een model van een door de toenmalige directeur van het NSP te Wageningen, professor ir. L. Troost, ontworpen marinevaartuig, gingen we schoorvoetend over tot het uit voeren van de eerste sleepproeven. Met kloppend hart noteerde de staf, toen een man of tien, de gevonden waarden en er was grote blijdschap, toen deze overeen stemden met de uitkomsten van de proeven, die met dit model in de sleeptank te Wenen waren gehouden. Dit was het begin. Het moedigde de Raad van Beheer aan, het proefstation te Wageningen op 9 mei officieel in gebruik te nemen; op 9 mei van het jaar 1932 geschiedde de officiële opening door de toenmalige minister van Economische Zaken en Arbeid in het bijzijn van talrijke autoriteiten". Deze woorden sprak de directeur van het Nederlands scheepsbouwkundig proef station, prof. dr. ir. W. P. A. van Lammeren, in een bijeenkomst te Wageningen ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het proefstation. Hij gaf in zijn toespraak een historisch overzicht van het wel en wee van het proefstation en uitte zijn toe komstverwachtingen. Modelonderzoek zal noodzakelijk blij ven, meende hij. Het moet wel uitgesloten worden geacht, dat men in grote mate tot de bouw van standaardschepen zal komen, zelfs niet bij tankers, die zich het beste hiervoor zouden lenen. De kwaliteit van scheepsvorm en voorstuwing van binnen schepen kan vermoedelijk nog in belang rijke mate worden verbeterd. De overgang naar het dynamische onderzoek, (zoals in de zeegangstank van het N.S.P.), opent wijde perspectieven. Deze nieuwe fase kan vele verrassingen in zich bergen. Wij kun nen ons gelukkig prijzen, aldus professor Van Lammeren, dat het proefstation thans de toets der vergelijking met elk proefsta tion in het buitenland kan doorstaan. Zelfs heeft het NSP op enkele punten een voor sprong s enomen in de overigens sportieve concurrentiestrijd met de buitenlandse zusterinstellingen. Een sterk punt daarbij is, dat het NSP bij voortduring tracht, de wetenschap dienstbaar te maken aan de praktijk. De steun van deskundigen uit de praktijk is onontbeerlijk. Het NSP zal daarom bij voortduring blijven streven naar versteviging van de samenwerking met de praktijk. Ml De vreemde situatie, die zich op deze foto in hotel Bouwes te Zandvoort voordoet is gecreëerd voor de televisie uitzending van zaterdag. Rijk de Gooyer fungeert als chef de reception, Johnny Kraaykamp als recalcitrante hotelgast. Het mag als voldoende bekend worden verondersteld, dat een kinderoperettever- eniging slechts kan bestaan bij de gratie van het enthousiasme der ouders en an dere volwassen medewerkers. Vandaar dat de kwaliteiten van de opvoering meestal geheel afhankelijk zijn van het aantal stille en harde werkers achter de schermen, dat een dergelijke club kan mobiliseren. Wat dit betreft moet de christelijke meisjesclub „Kleine Kracht", een onderdeel van het jeugdwerk der Nederlands hervormde ge meente te IJmuiden-West, over een be hoorlijke oudere garde beschikken. Want de opvoeringen van de kinderoperette „Pe- pi, de herdersjongen", die dinsdag- en woensdagavond in het gebouw voor Chris telijke Belangen in de Enschedéstraat wer den gegeven, zijn alleen mogelijk wanneer hier een gedegen voorbereiding aan voor af kan gaan. En deze zorg strekte zich niet slechts uit tot het zelfvervaardigen van kostuums en décors, maar ook de groe peringen en de zang door de optredende kinderen getuigden van een reeks inten sieve repetities. Wat het eerste betreft; het décor van het vissersdorpje was verdien stelijk geschilderd, ofschoon de hand van de amateur hierin toch duidelijk viel waar te nemen. Maar de troonzaal in het tweede bedrijf kenmerkte zich door een strakke lijn en behoorlijk gevoel voor stijl en kleur- verhoudingen. En ook de kostuums voor de matrozen, vissersmeisjes, kabouters, elfjes en konijntjes, waarbij de fraaie kle ding aan het hof evenmin over het hoofd kon worden gezien, moeten de enthousias te vervaardigsters ongetwijfeld eveneens vele maanden arbeid hebben gekost. Maai in het fleurige resultaat zullen zij een niet geringe voldoening hebben gevonden. Het verhaal van de operette is even naief, als de gedachtenwereld der kinderen, waar voor zij werd geschreven. De muziek van Jeanne van Asselt kenmerkt zich door enige eenvoudige en prettig te beluisteren melodietjes, die bovendien fris en wellui dend werden gezongen. In het programma stond Hennie Paap als choreografe ver- meld, welke naam voor IJmuiden zo lang- zamerhand de garantie gaat inhouden voor een aantal vlotte en vaardig uitgevoerde dansjes. Dikwijls verrassen zij door een originele beweging en groepering, zoals bi] de dans der vissersmeisjes en het gebruik dat daarbij van de gekleurde doekjes werd gemaakt. Wanneer ten slotte wordt her innerd aan de zang en de onbevangen houding van het pittige prinsesje, dan mo gen alle medewerkstertjes hieruit een welgemeend compliment voor hun geslaag de operette-uitvoering afleiden. J. v. D Inmiddels is het personeel uitgebreid tot een sterkte, die meer dan het tienvoudige is van dat van 1932. Een sterke toename is merkbaar na de oprichting van de afdeling wetenschappelijk onderzoek in 1947: 21 personen leggen zich onder leiding van dr. ir. J. D. van Manen toe op het verrichten van vrij speurwerk. Uitbreidingen Het percentage ingenieurs en middelbaar technici is klein in verhouding tot de sa menstelling bij zusterinstituten in het bui tenland. „Bij de NSP hebben wij echter la gere technici met veel gezond verstand werkzaamheden laten uitvoeren, die aan vankelijk door hoger ontwikkelde krach ten moesten worden gedaan", aldus profes sor van Lammeren, die vervolgens een overzicht gaf van de talrijke technische uitbreidingen. De jongste uitbreiding omvat nieuwe bedrijfsruimten en een modellenhaven voor tachtig onderhanden zijnde modellen. Thans wordt gewerkt aan een nieuwe uit breiding, het binnenvaartlaboratorium. Vooral van Amerikaanse zijde bestaat voor de bouw van dit bassin grote belangstel ling. Het wetenschappelijk onderzoek werd bescheiden opgezet, doch kon sinds 1947, toen het proefstation de beschikking kreeg over speciale fondsen, worden geïntensi veerd. In de loop van de afgelopen 25 jaar zijn de resultaten van het speurwerk vast gelegd in ongeveer 140 publicaties van ver scheidene medewerkers. Deze publikaties vonden hun weg naar binnen- en buiten land. Er werden programma's uitgevoerd inzake binnenbeurtvaartschepen, kleine zeegaande vrachtschepen, systematische schroefseries, enz. Op het gebied van straalbuizen werden grote verbeteringen bereikt en professor Van Lammeren zeide, dat men bij het NSP thans speelt met de gedachte, dat toepassing bij zeeschepen in de naaste toekomst mogelijk zal zijn. Ook hier automatisering Met het oog op de toekomstige ontwik keling zal automatisering' van een zo groot mogelijk deel van het arbeidsproces van het NSP noodzakelijk worden. Professor van Lammeren denkt daarbij aan het in bedrijf stellen van een elektro nische rekenmachine. Dan zouden bijvoor beeld ook de ingewikkelde golfweerstands- berekeningen, een tijdrovende bezigheid die slechts in hoge uitzonderingsgevallen door specialisten kan gebeuren, automa tisch kunnen worden uitgevoerd. Het wordt dan zeer wel mogelijk, de optimale scheepsvorm automatisch te bepalen. Een gedeelte der sleepproeven zou dan kunnen vervallen, aangezien men direct met de optimale vorm kan starten. Moderne elektronische hulpmiddelen zullen thans, nu de fase van het dynamisch onderzoek is aangebroken, veel verlichting kunnen brengen in het uitvoeren van ge compliceerde berekeningen, concludeerde professor Van Lammeren. Behoefte Met betrekking tot de gi-oei van het proefstation, herinnerde prof. Van Lam meren er aan dat bij het begin in 1932, de kans op het verkrijgen van opdrachten vrijwel nihil werd geacht, maar tegen de verwachting in werden in de loop van het eerste jaar zestien opdrachten geboekt. Al direct bleek het proefstation zelfs in die ongunstige tijden in een zekere behoefte te voorzien. Met gezamenlijke inspanning van alle krachten werden de talloze moei lijkheden van de eerste jaren overwonnen. De directeur verstond de kunst van het aankweken van enthousiasme bij zijn me dewerkers, een kunst die volgens profes sor Van Lammeren een even belangrijke factor is als „brains" en vakkennis. De grafiek van het jaarlijks gemaakte aantal scheeps- en schroef-modellen, enz. geeft een duidelijk beeld van het toene mende vertrouwen van reders en scheeps bouwers. Natuurlijk oefende de conjunc tuur van de tweede wereldoorlog een grote in/loed uit op het verloop van de bedrij vigheid, doch er is een duidelijk waar neembare groei, vooral in de jaren na de oorlog. Ook het aantal buitenlandse op drachten nam gestadig toe. Voor de oorlog was dit aantal veertig percent geworden, na de oorlog steeg dit percentage tot vijf tig. ADVERTENTIE WAARDEVOLLE GESCHENKEN voor MOEDER vindt u bij KENNEMERLAAN 30 - TELEFOON 4127 ADVERTENTIE Nu Bureau Wijsmuller N.V. meer sleepboten in de vaart heeft gebracht zul len we enige malen per week een lijstje met posities en indien voorhanden ook ander nieuws van de schepen opne men. „Noordholland, met kruiser „Puyerredon", 20-4 van Buenos Aires naar Savona in Italië, via Dakar. Op 9-5 in de positie 16.04 zuiderbreedte en 30.28 wester lengte. „Zeeland", met twee veerponten, 8-5 van Vlaardingen vertrokken naar Maracaibo. „Titan", met ss. „Atlas Hugo Stinnes" van Dakar via Lissabon naar Bremen. Op 9-5 in de positie 29.33 noorderbreedte en 12.51 westerlengte. „Cycloop", in ballast op 6-5 voor Mara caibo naar Christobal om sleep te halen voor Maracaibo. Onze uitgebreide collectie geeft u ruime keus. KENNEMERLAAN 60 Als zaterdagochtend vroeg het m.s. „Jo- han van Oldenbarnevelt" van de stoom vaartmaatschappij „Nederland" aan de Javakade te Amsterdam zal zijn gemeerd, is de zeemansloopbaan van de gezagvoer der van, dit schip, kapitein D. J. Lap, ten einde. Hij verlaat de maatschappij met pensioen en wordt opgevolgd door kapi tein P. A. de Groote, tot dusver gezag voerder van het s.s. „Zuiderkruis". Kapitein Lap, op 8 februari 1899 ge boren, doorliep de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam en trad op 1 juli 1917 als stuurmans-leerling in dienst van de stoomvaartmaatschappij „Nederland". Hij heeft op vele schepen, zowel vracht als passagiersboten, gevaren. In maart 1940 werd hij bevorderd tot eerste stuur man. In deze functie heeft hij de tweede wereldoorlog buitengaats meegemaakt. Mede dank zij zijn moedig optreden kon het s.s. „Moena", dat in september 1940 te Londen elf dagen aan hevige bombarde menten blootstond, worden behouden. Ook de bombardementen van de „Liverpool- blitz" in mei 1941 overleefde stuurman Lap aan boord van de „Moena". Deze boot is later getorpedeerd ten oosten van de Antillen, doch toen was de heer Lap reeds overgeplaatst. In januari 1942 kreeg hij voor zijn moedig optreden tijdens de oor log het Kruis van Verdienste. Na de oorlog volgde op 1 oktober 1948 zijn benoeming tot gezagvoerder. In juni 1954 kreeg hij het commando over de „Jo- han van Oldenbarnevelt". Ook heeft kapi tein Lap nog enige tijd op de brug van de „Zuiderkruis" gestaan. Met deze beide schepen heeft hij de laatste jaren vele Ne derlandse emigranten naar Australië, Nieuw-Zeeland en Canada gebracht. VRIJDAG 10 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „The man with the golden arm". Luxor Theater, 18.45 en 20.15 uur: „Kruis punt Bhowani". W.B. Theater, 20 uur: „Commanche". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoholics Anonymous". „De Groentebeurs", 20 uur: Algemene ver gadering Coöperatieve Boerenleenbank „Beverwijk". 't Centrum, 20 uur: lezing Algemene Bond Van Ambtenaren (ABVA). Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, ge opend van 15-17 en 19-20 uur; jeugdbiblio theek geopend van 18.30-20 uur; lees- en studiehoeken geopend van 18.30-20.30 uur. R.k. leeszaal, uitleenbiblotheek geopend van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studieclub ge opend van 10-13, 15-18 en 19-21.30 uur Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal, St. Odulf- straat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. ZATERDAG 11 MEI Bioscopen: als vrijdag. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, ge opend van 10-12 en 15-17 uur; jeugdleeszaal geopend van 14.30-16.30 uur; lees- en studiehoeken geopend van 10-12 en 15- 17.30 uur. R.k. leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 10-13 en 14-17 uur; lees- eri studiezaal ge opend xvan 10-13 én 14-17.30 uur; jeugd leeszaal geopend van 14-17 uur. Wijk aan Zee, filiaal r.k. leeszaal,"St. Odulf- straat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. Van het toernooi om de damtitel van Ken- nemerland is met geen mogelijkheid vooruit te zeggen, welke speler de kampioenstitel zal veroveren. Met nog twee ronden in het vooruitzicht, hebben van de acht finalisten vijf spelers nog kansen op de eerste plaats. Een prachtige offerpartij was de strijd tus sen de kanspaarden Frans Slot ('t Oosten) en Theo Tielrooy (DCY). Toch wisten de spelers het materiaal gelijk te houden, waar na in de laatste fase van de partij met 9 om 9 nog een moeilijke klassieke stand op het bord verscheen. Opnieuw kwamen offers en de kansen leken voor de DCIJ-er het best. Slot haalde echter op een zeer merkwaardige wijze de remise uit een schijnbaar verloren eindspel. Dukel nam de handschoen op tegen de kampioen van Haarlem, de St. Bavo-man Jan Draayer. Op ouderwetse wijze trok Du kel van leer en hij behaalde terreinover- wicht. In het vergevorderde middenspel won de IJmuidenaar een stuk. Wegens het late uur werd de partij afgebroken in de vol gende eindstand: zwart Draayer, 7, 19, 20, 21, 26; wit: 6 stukken, 28, 29, 30, 32, 37, 43. Met wit aan zet staat Dukel finaal gewonnen. Door dit resultaat is Dukel gelijk aan de kop gekomen met Slot. Maar ook de St. Bavo- speler H, Belien heeft nog volop kans. Hij staat in z'ijn afgebroken partij tegen H. Berk finaal gewonnen. En daar zijn partij met G. Postma remise werd is de stand: 1. F. Slot ('t Oosten) 5 2 3 0 7 2. B. Dukel (DCIJ) 5 2 3 0 7 3. T. Tielrooy (DCY) 5 2 2 1 6 4. H, Belien (St. Bavo) 5 2 2 1 6 5. H. Berk ('t Oosten) 5 2 12 5 6. L. Fopma (KNC) 4 0 3 1 3 7. G. Postma (DCIJ) 4 0 2 2 2 8. J. Draayer (St. Bavo) 5 0 3 2 2 Voor de hoofdklasse blijven nog twee ron den over. De voorlaatste ronde wordt op woensdag 16 mei te Heemstede gespeeld. Dan ontmoeten elkaar: Belien-Dukel, Post- ma-Slot, Berk-Fopma en Tielrooy-Draayer. De uitgestelde partij Postma-Fopma wordt maandagavond in het clublokaal van Stabiel gespeeld. Eerste klasse Voor de eerste klasse zijn van de vier fina listen, drie spelers op de eerste plaats gelijk geëindigd. Over enkele weken zullen C. Lodder (DCIJ), Schuringa (OK) en Noble (KNC) moeten herkampen om de eerste klasse titel. Deze foto is gemaakt tijdens het proces tegen Sepp Dietrich (links) en Michael Lippert, twee SS-commandanten, die ervan worden beschuldigd in de „nacht der lange messen" - 30 juni 1934 - de S.A.-leider Ernst Röhm en een aantal van zijn trawanten in de Stadelberg- gevangenis te München, zonder vorm van proces, te hebben doodgeschoten. Op de voorgrond de verdediger dr. Alfred Seidt. De uitslagen in deze groep waren: Schuringa verliest van Janus, Lodder wint van Janus en Noble. Eindstand: Lodder 4, Schuringa 4, Noble 4, Janus 2 punten. Ook in Velsen is thans een comité ge vormd, dat actie wil voeren tegen de proe ven met atoomwapenen en tegen de vesti ging van atoombases. De initiatiefnemers van dit actiecomité hebben het, mede door de oproep van prof. dr. Albert Schweitzer, hun morele plicht geacht handtekeningen te verzamelen van de eveneens verontruste inwoners hunner gemeente om de regering te bewegen ves tiging van een atoombasis in ons land te voorkomen. Het actiecomité verklaart nadrukkelijk, dat het geen enkele binding heeft met or ganisaties en/of partijen, die een dictato riaal stelsel aanhangen. Het bestuur van het actiecomité bestaat uit dr. D. ter Steege, Santpoort, mevrouw A. SurinkGroen, Driehuis, mevrouw C. L. van WielinkKlimp, Velsen-Noord, C. Spoor, Santpoort en mevrouw L. Keja Jambroes, Paramaribostraat 32, Santpoort, op welk adres het secretariaat is gevestigd. Het comité voert zijn actie door middel van lijsten, waarop men zijn handtekening kan plaatsen. Voor zover men geen lijst krijgt aangeboden kan men zich ook tot een der bovengenoemde personen wenden. Door de heer C. A. Duijn te Santpoort dorp is op zijn terrein tussen het Huis te Velsen en het Kerkpad een munt gevon den. Naar de directeur van het Koninklijk Penningkabinet te 's-Gravenhage, dr. H. Enno van Gelder de heer B. J. Wieland Los jr. te Haarlem meedeelde, is het een halve Spaanse mat van Philips II gesla gen te Potosi (Bolivia) in de laatste jaren van de zestiende eeuw. Aan de voorzijde staat het wapen van Philips II afgebeeld, aan de achterzijde bevindt zich het wapen van Astilië en Leon. IJMUIDEN-ENERGIE 8-3 Op het ,,Waterloo"-terrein is de wedstrijd IJmuiden-Energie gespeeld als voorronde van de KNVB-beker. Het werd een kleurloze ontmoeting, waarin WIJ ondanks de 2-1 voorsprong met de rust, tenslotte met 8-2 won. Beste Kinderen, Natuurlijk weten jullie allemaal wat er zondag aanstaande aan de hand is. De adver tenties in de krant en de étalages van de winkels laten het duidelijk genoeg merken: het moet weer Moederdag worden. Ik weet haast zeker, dat elk kind, dat in het rijke bezit is van een welgevulde spaarpot, die voor deze gelegenheid prompt om zal keren en de inhoud gebruiken gaat voor een echt fijn cadeau voor moeder. Het is wel erg moeilijk om een echt mooi geschenkje te vinden voor het geld, vinden jullie niet? Meestal koop je dan ten einde raad maar een stukje zeep, een flesje eau de cologne of wat zakdoekjes. Ik kan me nog heel goed herinneren, dat ik mijn eigen moeder eens verrast heb met een flesje (goedkope) parfum. Ze was er erg blij mee, tenminste... dat dacht ik. Toen ik echter enige maanden later het flesje nog ongebruikt in de kast zag liggen, begon ik er anders over te denken. Parfum moet namelijk héél duur zijn, wil het goed zijn en zo veel geld had ik natuurlijk niet in mijn spaarpot. Beter is het dan om vooruit even met vader te onderhandelen, die weet wel wat moeder het best gebruiken kan. Zo heb ik het tenminste na die ontdekking maar gedaan en mijn vader kon heel goed een geheimpje bewaren! Nu, meisjes en jongens, ik wens jullie een heel gezellige dag toe zondag en ik hoop, dat de natuur alle moeders ook een beetje goed gezind is, want dan kunnen we allemaal genieten van een echt mei zonnetje. TANTE ELS. Op het schiereiland Sinaï, vlak bij de berg Horeb in Egypte, vindt men een eigenaardig soort steentjes. Ze zijn niet groter dan normale kiezelsteentjes bij ons. Door de gloeiende zonnestralen daar zijn ze echter zo poreus geworden, dat ze nog lichter zijn dan puimsteen. Worden deze steentjes nu door een zacht windje heen en weer bewogen, dan ontstaat door de wrij ving een zachte, zeer welluidende klank, die met een heel teer muziekje te vergelij ken is. man. Als je de letters van haar naam in een andere volgorde zet, weet je waar ze woont. gocxxxx3oooooocxx)ooooc)CXDO<ixxxxxxxxxxx500ooooc)ooooooooooooq PIET Een klein meisje van drie jaar komt met haar moeder bij een mevrouw op bezoek, die in de kamer een kooi heeft staan waarin een kanarie zit. Ze had nog nooit een kanarie gezien, j Onmiddellijk draait ze zich naar haar moeder om en zegt: „O, mammie, dat S kuikentje zingt een liedje!" MOEILIJKE KEUS Twee jongens stonden voor het hek j van een groot huis. In de tuin stond een I hond en niet zo'n kleintje ook. „Waar- om ga je niet naar binnen?" vroeg Jan aan Piet. „Die hond zal je niets doen; j je ziet toch, dat hij kwispelstaart!" „Dat zie ik wel", luidt het antwoord. j „Maar hij "trekt ook zijn lip op en gromt I en nu weet ik niet welk eind ik kan I vertrouwen". Oplossingen volgende week in ons hoekje, ooooootxxxraxjoooooocoocxxxxxxxxxjooooooooooooooooooooooop De oplossing van het raadsel van verle den week is Nunspeet. (steen, pet, neus, pen, net). NIEUWE RAADSELS Jan kreeg van moeder een vrucht van 5 letters. Marijke kreeg een vrucht van 7 letters, Jaap kreeg een vrucht van 4 letters. De beginletters van die vruchten vormen de naam van wat kleine zus in de wieg van moeder kreeg. In een plaatsje in de provincie Utrecht woont een meisje en dat heet Gré Noe- Prijzen van donderdag Per 1 kg: heilbot f2.90250, gr. tong f3.50 3.10, grm. tong f 3.503, kim. tonig f 3.90 3.20, kl. tong I f3.20—2.90, kl. tong II f2.70— 2.40, tarbot f2.501.80, zalm f7. Per 50 kg: tongschar f81, kim. schol f49, kl. schol I f54, kl, schol II f49—18, schar f34—8, bot f2620, v. haring f2215, makreel f 26 -10, gr. schelvis f 4935, grm. schelvis f 5540, kim. schelvis f 6143, kl. schelvis I f 6546, kl. schol II f5039, wijting f4031, gr. gul f4942, mid. gul f4036, kl. gul f3427, poontjes f 1815, horsmakreel f 129, kl. koolvis zw. f2522, kl. koolvis wit f2824, kl. rode poon n f25 Per 125 kg: gr. kabel jauw f260—100, gr. koolvis zw. f5036, gr. koolvis wit f6261, gr. leng f75, gr. wolf f96. Aanvoer van woensdag 144 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 3 tong schar en schartnog, 520 schol, 275 schar, 35 bot, 375 haring, 1570 makreel, 220 schelvis, 165 wijting, 120 kabeljauw en gul, 7 leng, 10 wolf, 13 poon, 115 koolvis, 25 diversen. In totaal 3570 kisten. Besommingen van donderdag VL. 12-1 f17.070, SCH 21 f 11.160, KW 133 f4420, KW 35 f 1000, KW 105 f1430, TX 33 f 1770, IJM 3 f 700. Aanvoer op Urk Door 75 vaartuigen werd woensdag aan de visafslag te Urk aangevoerd: 5679 pond aal en paling, prijs van 98201 cent per pond; 1001 manden nest f 2.452.75 p. mand van 75 pond. marktplein 7 ADVERTENTIE handbedrukte zweedse rokcoupons Een echt Hollands landschapje geef ik jullie als tekenvoorbeeld deze week: een molentje, een zeilboot en een paar boerderijtjes. Probeer er maar eens iets aardig van te maken, met een paar frisse kleuren toont het beslist nog meer. Evenals vorige jaren zijn beperkende be palingen in het leven geroepen ten aan zien van de vangst en aanvoer van maat jesharing in het begin van de op 21 mei beginnende nieuwe haringteelt. Deze be perkingen houden verband met de beperkte houdbaarheid van de haring, die de eerste tijd wordt gevangen. De drijfnetloggers zullen de eerste week slechts mogen vissen met 60 netten. Van 28 mei tot 15 juli mag met 90 netten wor den gevist. Daarna is het aantal drijfnetten vrij. Verder is bepaald, dat drijfnetloggers, die hun reis beginnen na 28 mei, twee derde van hun totale haringvangst als zoute haring voor menselijke consumptie mogen verkopen. Ook voor de aanvoer door de trawllog- gers zijn beperkingen vastgesteld. Trawl- loggers, die tussen 21 en 28 mei uitvaren mogen 50 kantjes zoute haring voor men selijke consumptie verkopen. Na 28 mei geldt de regeling, dat de trawlloggers 4/7 van hun vangst als gezouten haring mogen verkopen voor consumptiedoeleinden. In de regeling van het Produktschap voor vis en visprodukten zijn voorzienin gen getroffen, waarbij vaartuigen van bui tenlandse nationaliteit, wat betreft de aan voer van zoute haring in een Nederlandse haven, gebonden zijn aan dezelfde voor waarden, waaraan de Nederlandse sche pen moeten voldoen. XXXXXXXXXXXXXXXXXXXXX)OOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Het comité autotocht-invaliden heeft g na enige jaren onderbreking voor vrij- g dag 17 mei wederom een uitje voor de g Velsense invaliden georganiseerd, waar- f aan zullen deelnemen allen, die naar het oordeel van huisartsen, kruisvereni- gingen en de geestelijkheid in aanmer- king komen. Bovendien kunnen de in- validen zich persoonlijk aanmelden bij g de heer J. Jaarsveld, p.a. G.G.D., Sta tionsweg 80, telefoon 4796, wanneer zij 8 denken aan deze tocht te kunnen mee- doen, mits echter het verzoek onder- steund wordt door een briefje van de huisarts. De tocht, die dwars door het thans bijzonder mooie duinterrein van het P.W.N. naar Egmond aan Zee zal voe- ren, wordt gereden door daartoe belan- geloos ter beschikking gestelde auto's, waarvan er echter nog een paar nodig zijn. Eventuele autobezitters kunnen zich eveneens bij de heer Jaarsveld j melden. Bovendien kan het comité, dat niet I op vaste bijdragen kan rekenen, enige j I geldelijke steun best gebruiken. Dona ties worden graag ingewacht bij pastoor C. F. Nieuwenhuizen, giro 78447; dokter J. de Vries, giro 317974; pastoor W. Wes- terhoven, giro 267559 en ds. J. v. d. Berg, g giro 348460. ooooooooooocooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooöooc Het eerste elftal van de voetbalvereni ging „Breesaap" zal zondag op bijzondere wijze afscheid nemen van het bestuurslid, tevens de doelverdediger, de heer A. F. Nieuwenhuijs, die wegens een blessure midden in de tweede klas voetbalcompe titie zijn vertrouwde plaats onder de VVB-lat aan een ander moest afstaan. De VVB'er Nieuwenhuijs heeft de functie van oefenmeester bij de Hoorne club „Always Forward" aanvaard. VVB speelt met zijn „oude" doelman in Hoorn een vriendschap pelijke wedstrijd als af scheidsceremonie. In deze wedstrijd tegen Always Forward komt VVB uit met: A. F. Nieuwenhuijs; A. v. d. Schans en K. Kil; R. Luitjes, A. Both en J. Kersbergen; H. Verswijveren, F. Kooimans, F. Boeving, J. v. d. Linde en C. Luntz. Zaterdagmiddag zal de Beverwijkse wet houder, de heer W. Alberda het nieuwe kleedgebouw van de sportvereniging „Jong Hercules" op het sportveld aan de Zeestraat openen. Er wordt die middag een voetbal wedstrijd gespeeld tussen het kampioens elftal van „Jong Hercules" en een sterke Kennemers-combinatie. Tijdens de rust is er een turndemonstratie van de Chr. gym nastiekvereniging Hercules.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 15