Washington verwacht kentering in het ontwapeningsoverleg Cornelis Vrolijk" Sch. 171 voert in IJmuiden de eerste haring aan Controle op kernproeven en op wapenopslagplaatsen youiuy! HET WEER Haarlems Dagblad Patisserie DEKKERS Stassen met verrassingnaar Londen (M ee rjUKKP you toy, REIS VAN 62 UUR BR ACHT F 39.000 OP DIT JAAR:-425 DODEN Eerste kantje: f 1000.- EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN LAATSTE NIEUWS Pleven aangezocht voor formatiepoging A. de Jong kandidaat voor wethouder in Velsen STURKA SPORTKLEDING Opklaringen Voorbehoud Struikelblok Verkeersongelukken Drie doden in het verkeer Heeft u onze heerlijke AMANDELKOEKJES al geproefd? Het woord is aan 71e JAARGANG No 267 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks VRIJDAG 24 MEI 1957 IJmuider Courant 302e JAARGANG No 115 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 et p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OPRECHTEHAARLEMSCHECOURANT LONDEN (UP) In diplomatieke kringen te Londen gaat het gerucht, dat de Amerikaanse afgevaardigde bij de ontwapeningsbesprekingen in Londen, Harold Stassen, maandag verrassende nieuwe Amerikaanse ontwapeningsvoor stellen zal doen. Men brengt deze voorstellen in verband met de kwestie der proefnemingen met kernwapens. Er gaan geruchten, dat de Verenigde Staten zullen voorstellen, dat in Siberië en in het westelijk deel van Amerika een inter nationaal controle-station zal worden opgericht dat waakt tegen geheime proef nemingen. WASHINGTON (Reuter) Verwacht wordt, dat de Verenigde Staten volgen de week op de ontwapeningsbesprekingen te Londen een voorstel zullen indie nen tot een kleine beperking van het aantal wapens als eerste stap in de richting van een algemene ontwapeningsovereenkomst. Van welingelichte waarnemers te Washington wordt vernomen, dat dit is besloten op het Witte Huis tijdens de vergadering van president Eisenhower met de leden van de nationale veilig heidsraad. Dit plan zou inhouden, dat wapens uit de nationale voorraden zullen worden overgedragen aan internationale inspectiedepots, die onder toezicht zou den moeten komen van een UNO-orgaan. Onder de wapens zouden vliegtuigen, onderzeeboten en andere schepen, tanks, geleide projectielen en artillerie vallen. ADVERTENTIE Kwaliteit spant de kroon Kloosterstraat 35, Beverwijk Voor de fijnere heren- en junioren- kleding Kostuums met vesten Voor korpulente en lange maten vooral ook in regenjassen! Veranderingen GRATIS op eigen atelier PARIJS (UP) In Parijs wordt ver nomen, dat president Coty de oud-premier René Pleven, een politicus van de „midden weg", verzocht heeft om te trachten een regering te vormen. Coty zou Pleven echter pas definitief als kabinetsformateur aanwijzen, als deze vol doende aanmoediging krijgt van de 13 partij-groeperingen in de Nationale Ver gadering om een regering te vormen. Door de gezamenlijke raadsfracties der C.H.U. en A.R. wordt als kandidaat voor de opengevallen wethouderszetel in het Vel- sense college als gevolg van de benoeming van de vanmorgen als zodanig beëdigde heer J. C. Aschoff tot burgemeester van Rozenburg, voorgesteld de heer A. de Jong, raadslid voor de A.R.-partij in Velsen. ADVERTENTIE tl BARTECIÖRISSJR HAARLEM IEL 1 3439 KRO, 80LSTR. 48 A DAM IEL /17162 oonooonronri'tYyrmr nYYummw v VERWACHTING, medegedeeld, door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Plaatselijk wat regen maar ook flinke opklaringen. Matige, tij delijk krachtige oostelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen Volledige weerrapporten op pagina twee DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S De kernreactor in de tentoonstellings hal van „Het Atoom" op Schiphol is kritisch gemaakt. Drie dagen is men bezig geweest met het inbrengen van de splijtstof-elementen in het hart van de reactor. Dat bevindt zich op de bodem van een zes meter diepe tank, die gevuld is met 45.000 liter gedestil leerd water. Dit water fungeert als een beschermende mantel tegen radio actieve straling. Men ziet op de foto het moment, waarop met behulp van het afstandsgereedschap het laatste element op zijn plaats wordt gebracht, in het verlichte bassin. Daarmee is de kernreactor in staat gebracht om te werken. Volgens de waarnemers te Washington zijn de vijf mogendheden die te Londen over ontwapening beraadslagen, van oor deel, dat aan een eerste, beperkte overeen komst over ontwapening meer landen moeten deelnemen, wil de overeenkomst doelmatig zijn. Verder wijzen de waarnemers, die veel voorbehoud in acht nemen bij commen taar op de vooruitzichten, erop, dat de Sovjet-Unie heeft meegedeeld te willen onderhandelen over een beperkte, gedeel telijke overeenkomst. In Washington is men over het algemeen van mening, dat er besloten is een krachtige poging te doen de Sovjet-Unie inzake het ontwapenings- vraagstuk „halverwege" tegemoet te ko men. De verklaring, die Eisenhower woensdag op zijn wekelijkse persconfe rentie heeft afgelegd en die Stassens opti mistische visie volledig lijkt te steunen, heeft in vele kringen te Washington de mening doen postvatten, dat de eerste grote kentering in het oude ontwapenings- vraagstuk wellicht op handen is. Deze ken tering kan misschien ter sprake komen bij de behandeling van de kwestie van de vermindering van de strijdkrachten tot een van te voren overeengekomen niveau en de kwestie van de overeenkomst inzake de vermindering van de wapens van het klassieke type. Het voornaamste struikelblok blijft ech ter de kwestie van de inspectie en de con trole. De Amerikaanse minister van De fensie, Charles Wilson, heeft op een bij eenkomst van de subcommissie voor toe wijzingen van de Senaat verklaard dat er naar zijn mening geen werkelijke grond bestaat om aan te nemen dat het inter nationale gevaar verminderd is. Hij zei dat het voorstel om de begroting voor de fensie voor het komende fiscale jaar met 2.587 miljoen dollar te besnoeien „in feite neerkomt op een onverstandige wedden schap met de veiligheid van de natie als inzet". Volgens Wilson bestaan er in Europa en het Verre Oosten nog talrijke moeilijke, onopgeloste vraagstukken. „De gevechten in het Nabije Oosten zijn gestaakt, maar de problemen in dit gebied zijn niet op gelost. Tegen de tijd dat de begroting voor defensie bij het Congres wordt ingediend, kunnen wij geplaatst worden tegenover nieuwe, moeilijke toestanden in het Nabije Oosten of elders", aldus Wilson. Hij ver klaarde dat zijn standpunt gedeeld wordt door de commissie van stafchefs. Tengevolge van verkeersonge lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 425 personen van wie 87 kinderen. De zevenenzestigjarige K. Vinke uit N i e u w-V e n n e p, die op 18 mei op de Venneperweg, toen hij op zijn bromfiets de weg overstak om naar zijn huis te rgden, door een auto is aangereden en naar de Ursula-kliniek te Wassenaar is overge bracht, is donderdag overleden. Het 3-jarige dochtertje Wietske van de familie Veldman te D r o n r ij p, is toen het kind met een autoped tussen de dorps kern en de brug over het Van Harinxma- kanaal de weg overstak aangereden door een tankauto. Enkele ogenblikken later is het kind overleden. Op een afgesloten bouwterrein aan de Meteorenstraat te Enschedé is het acht jarig jongetje W. R. Crietee door een vrachtauto overreden. Het kind overleed vrijwel onmiddellijk. De chauffeur was bezig zijn auto achterwaarts het terrein op te rijden toen het jongetje op een treeplank sprong en enkele meters meereed. Het kind is er daarna afgesprongen of afgevallen en kreeg een voorwiel van de auto over het lichaam. (Van een onzer verslaggevers) DE EERSTE KANTJES HARING hebben vannacht om twee minuten voor twaalf de Nederlandse wal bereikt. Onbedreigd werd de trawler „Cornelis Vrolijk Fzn." de SCH 171 daarmee winnaar van een tamme haringjagerij, die eindigde aan de Tegeltjesmarkt te IJmuiden. De kwaliteit van de vijftig kantjes haring, die schipper Cor Korving buitmaakte? „Uit de kunst" meende hij en voor de talrijke IJmuidenaren, die nog even aan de kant waren komen kijken, had hij als bewijsstuk een extra kantje geopend onder de bak van de trawler gereed gezet Velsens burgemeester, mr. M. M. Kwint, was als een der eersten op de brug van de „Cornelis Vrolijk" om schipper Korving met dit succes geluk te wensen. Hij overhandigde hem de legpenning en de daarbij behorende oor konde van de gemeente Velsen. Het was inmiddels vijf minuten over twaalf geworden en de eerste kantjes rolden in de gestaag neervallende regen over de plank naar de wallekant, waar een vrachtwagen, getooid met tal van vlaggen, gereed stond voor het transport van de eerste Hollandse Nieuwe naar de Scheveningse afslag. Prins Bernhard en koning Gustaaf Adolf, koningin Louise en Koningin Juliana in de loges van het theater in Gripsholm, waar het koninklijk Zweeds theatergezelschap een voorstelling ver zorgde bij gelegenheid van het bezoek dat onze vorstin en de prins aan Zweden hebben gebracht. De „Cornelis Vrolijk", die dinsdagmorgen omstreeks half elf uit de IJmuidense Vis- sershaven vertrok in de ploeg Katwijkse en IJmuidense drijfnetloggers, koerste die dag en de daaropvolgende nacht en woens dagmorgen regelrecht naar de zuidkant van Devilshole. Er kon ruim elf mijl vaart worden gemaakt, zodat de 276 mijl naar de plek, waar schipper Korving ook vorig jaar de eerste maatjes vandaan haalde en waar hij ze ook dit jaar vermoedde, in vijfentwintig uur werd afgelegd. Woensdagmiddag om twaalf uur kon het sleepnet door de bemanning van de 171 worden uitgezet op 56.30 noorderbreedte en 1.10 oosterlengte. Het echolood tekende af en toe wat haring, maar er zat weinig bij de grond en tegen de avond begon de hoop al wat te vervliegen aan boord. Er waren drie trekken gedaan, die slechts één haring hadden opgeleverd. De derde trek was om zeven uur scheep gekomen en uit de vangst dook die ene haring op. „Tot half negen heeft dat ene ding op het middelste luik gelegen", vertelde schipper Korving. De laatste trek „De wonderen zijn de wereld echter niet uit", vervolgde de heer Korving. „Om kwart over negen gingen we halen van de vierde trek. En die leverde liefst 51 kantjes haring en 45 manden makreel op". De „Cornelis Vrolijk" kon gaan sto men en om tien uur was de koers al in zuidelijke richting verlegd. Tot 's morgens zes uur was de bemanning aan dek bezig met het kaken en zouten van de haring. Van de 276 mijl terug werd mijl na mijl door de 600 pk. motor afgehaald gister avond om elf uur was de trawler voor de pieren en werd in een uur tijd langzaam naar binnen gedraaid om niet te vroeg aan de Tegeltjesmarkt af te meren. Pas op 24 mei mocht de eerste Hollandse Nieuwe aan land worden gebracht volgens de ver ordening van het Produktschap. In de brug heeft schipper Korving vele felicitaties mogen ontvangen, al was er niet die uitbundigheid van andere jaren. De omwenteling in de haringvisserij van de vleet naar de trawl kwam even ter sprake en ook schipper Korving voerde nog eens aan, dat het trawlen op haring de toekomst is. Hij voelde er niets voor om trawlers en loggers in gescheiden groe pen aan de haringjagerij te laten deel nemen. Over enige jaren doen nog uit sluitend trawlers aan de jagerij mee, was zijn mening. De drijfnetvisserij is een af lopend verschijnsel. Proeven en keuren Nadat burgemeester Kwint in het bijzijn van de heer Suwerink en de directeur van het Staatsvissershavenbedrijf, mr. J. R. van Eerde de penning en de oorkonde had overhandigd „Je bent er zo langzamer hand op geabonneerd", merkte hij op werd aan dek begonnen met het transport van de kantjes uit het ruim naar de wal. Eén van de kantjes werd opengeslagen om de batterij fotografen gelegenheid te geven het proeven en keuren van de eerste ha ring door de reder en de schipper op de plaat vast te leggen. Ook de Sch 117 Achter de SCH 171, zo werd gisteravond reeds bekend, komt meer haring. De rede rij genoot SCH 117 „Onderneming III" met schipper Klaas Pronk op de brug, is gis teravond onder stoom gegaan. Ook deze trawler van Corn. Vrolijks Visserijmaatschappij viste bij Devilshole. Om tien uur gisteravond meldde schipper Pronk, dat koers naar IJmuiden was ge zet. In de loop van hedennacht wordt de SCH 117 met de tweede partij Hollandse Nieuwe in IJmuiden verwacht. Reder B. Vrolijk weigerde ons ook gis teravond alle inlichtingen. Zijn wij echter juist ingelicht, dan heeft de SCH 117 27 kantjes haring en 180 manden makreel aan boord. Achtenveertig van de vfjftig kantjes stonden vanmorgen in de Scheveningse afslag. Het eerste vaatje werd door de reder de heer B. Vrolyk, voor f 1000. gekocht. De besomming van de SCH 171 voor deze driedaagse reis werd f 39.000, daar bovendien twee vaatjes en 35 kisten makreel in IJmuiden werden verkocht. De afslager, de heer J. J. Pronk uit Scheveningen, zette het eerste kantje in op f 1500.Er was een ongekend grote be langstelling voor deze afslag. Het aantal zitplaatsen in het gebouw was niet vol doende. Na het eerste kantje, gingen vier kant jes van de hand voor f 899.per stuk. De firma Frans Vrolijk uit Scheveningen was de koper. De noteringen zakten daarna onder de f 800.maar de slotkoers van de kleine maatjes lag tenslotte tussen f 800.— en f 900.—. De noteringen van de 48 kantjes, waarbij 32 kleine, 15 grote en 1 middel, liepen voor de kleine maatjes van f 796.tot f 909. en voor de grote maatjes van f 597.tot f 699.—. Twee kantjes, die te IJmuiden werden verkocht, leverden f 930.en f 8t6.op. Vannacht weer weinig De haringdryfnetvissery bood in de af gelopen nacht hetzelfde beeld als gister nacht. De vangsten waren zeei slecht. Een enkel schip meldde een kantje als vangst. Hoogste van de Katwijks-IJmuidense vloot was de IJM 283 „Martenshoek" met drie kantjes. De KW 130 had 2 kantjes en de KW 37 1 kantje. Bij de Scheveningers was de SCH 7 uit blinker. Als enige werd door deze logger van de Scheveningse vloot iets gevangen' 35 kantjes. De SCH 7 is reeds thuisstomend en wordt zaterdagmiddag in IJmuiden verwacht. ADVERTENTIE Uitsluitend bereid van 100 Vo amandelen per 100 gram 0.70 ALS SPECIALE ATTRACTIE: SLAGROOMSOEZEN MET AARDBEIEN a 0.28 per stuk Shakespeare Niets is op zichzelf goed of kwaad, maar onze gedachten maken het zo. CENTRUM GALERIJ TEL. 4302 De regering heeft, op het gebied van de in ons land zo dringend nodige verbetering der verkeerstoestanden, opnieuw een nega tief besluit genomen. Opnieuw, want het is helaas niet de eerste keer dat wij iets der gelijks moeten signaleren. Het jongste ne gatieve besluit ten aanzien van deze - niet slechts voor de veiligheid maar ook voor de economie uiterste belangrijke - sector van onze nationale samenleving geldt, zoals men heeft gelezen, de oeververbindingen tussen Noordholland boven IJ en Noord zeekanaal en de rest van Nederland. Dat Amsterdam daarop heeft gereageerd met „diepe teleurstelling, verbittering, veront waardiging en boosheid", zoals een der hoofdstedelijke bladen schrijft, kan men zich gemakkelijk voorstellen. Want voor Amsterdam is dit besluit van de ministerraad niet minder dan een slag in het gezicht, een slag die men (nogal on handig) heeft gepoogd enigszins te ver zachten door hoofdambtenaren van Ver keer en Waterstaat enkele dagen tevoren te laten verklaren, dat zovéél oeververbin dingen als waarnaar gestreefd werd - IJ-, Hem- en Coentunnel naast de nu bijna vol tooide Velser tunnel en Schellingwouder brug toch écht niet helemaal nodig wa ren. Die manoeuvre was daarom onhandig omdat zij het vermoeden wekte, dat het departement van plan was te gaan afdin gen, hetgeen op zichzelf de gemoederen der Amsterdammers al prikkelde; toen daarop de mededeling volgde, dat het in 't geheel niet de bedoeling was, af te dingen, maar dat de hele transactie werd geannuleerd, was daardoor de ergernis des te groter! Het ligt voor de hand, dat men vooral in de hoofdstad zeer geschokt is door dit kabinetsbesluit, want men had daar terecht verondersteld, dat het jarenlange gezeur en gemarchandeer over de bouw van de IJ- tunnel nu eindelijk was afgelopen en dat die tunnel tenslotte werkelijkheid zou wor den. Even terecht staan de Amsterdammers op het standpunt, dat de IJ-tunnel voor hun stad en voor hun handel een levens belang is en dat de twee andere geprojec teerde tunnels slechts in geringe mate voor de belangrijkheid van de IJ-tunnel onder doen. Maar het vraagstuk van de oeververbin dingen is niet alléén voor Amsterdam (en voor Zaandam) van grote betekenis. Het bouwen of niet bouwen van de drie tunnels zal ook zijn terugslag doen gevoelen op de gehele verkeerssituatie rondom de IJmond. De in-gebruik-neming van de Velser tun nel, zonder dat er behoorlijke voorzienin gen zijn getroffen voor de daarbij behoren de royale aan- en afvoerwegen, zal voor dit gebied toch al genoeg moeilijke proble men scheppen. Zolang de randwegen nog alleen op kaarten bestaan, zal het snelver keer, dat van de Velser tunnel gebruik maakt, in steeds toenemende mate door de drukke binnenstad van Haarlem razen, voortdurend groter gevaar opleverend voor voetgangers en fietsers en tevens voor Haarlems kostbaar bezit aan oude cultuur monumenten. Als de andere oeververbindingen er zou den komen, zou de bevolking van Kenne- merland zich althans hebben kunnen troos ten met de gedachte, dat over enige jaren de taak van de Velser tunnel tenminste in hoofdzaak beperkt zou blijven tot het die nen van dat verkeer dat van nut is voor de Hollandse kuststrook benoorden en bezui den het Noordzeekanaal. Die taak zou op zichzelf al omvangrijk genoeg zijn en zou alleen naar behoren kunnen worden ver wezenlijkt indien de tunnel niet als op zichzelf staand einddoel zou worden be schouwd maar zijn practische functie zou kunnen vervullen als schakel in een reeks moderne verkeerswegen. Worden de plannen voor de bouw der andere tunnels nu in de (toch al zo boorde volle) regerings-ijskast gestopt, dan moet Kennemerland er op rekenen, van dag tot dag méér een doorgangskanaal te worden voor alle snelverkeer dat zich beweegt tus sen westelijk Nederland en België ener zijds en niet slechts noordelijk Noordhol land, maar bovendien Friesland, Gronin gen, Noord-Duitsland en Scandinavië an derzijds. De brug bij Schellingwoude zal dan voornamelijk het meer locale verkeer tussen het noorden van Noordholland en het midden en zuiden des lands opvangen. Economische voordelen van enige be tekenis zullen Haarlem, de IJmond en de rest van Kennemerland van dit snelverkeer, dat er doorheen zal ijlen, niet kunnen ver wachten. Daarentegen kan men er wél van op aan, dat de overbelasting der op de Vel ser tunnel aansluitende wegen, die onher roepelijk in het vooruitzicht komt als er geen tweede en derde tunnel worden ge bouwd, allerlei ongewenste problemen voor dit toch al zo dicht bevolkte gebied en voor zijn nog overgebleven recreatie-mogelijk heden zal scheppen. In zo verre is er ook voor Kennemerland wel reden tot bezorgdheid over de gevolgen van het anti-tunnel-besluit. Simon Koster

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1