Successen in de race om de Grote Meren „Arend Reijm" Autorijschool „IJmond" Telefoon 4551 Consumptiekracht gaat ten koste van opvoering der woningvoorraad IN MEMORIAM WAT BOCHTEN Laatste poging Om der wille der kinderen Gevallen van diefstal voor Haarlemse politierechter Uw bril klaar terwijl u wacht HOLLANDSE ZEEVAARDERS IN CANADA- voor alle rijbewijzen LUXE VERHUUR Tentoonstelling van werk van G.J.de Geus Prof, dr. ir. Van Beusekom in Hoofddorp Huuraanpassing en research-voorbereiding nodig voor bestrijding van woningnood J. DE BOER - Mr. Opticien Ds. G. van Doorn volgt ds. D. G. van Wijngaarden op Fotografie op school 1 Kampeervraagje Vandaal Moed in Cardiff Agenda voor Velsen ZATERDAG 25 MEI 1957 6 (Van onze correspondent) MONTREAL Het was wéér een Ne derlands schip met een Nederlandse kapi tein die de race om de grote meren won", schreef de Nederlandse Courant voor Ca nada en zo was het inderdaad: in Toronto was het kapitein Teunis „Steve" Aaldijk met de Prins Willem II en in Chicago ka- kapitein Henry Vitters met de Willem IV, die de lente officieel lieten beginnen. Langs de St. Lawrence en de Grote Meren is niet de eerste zwaluw, maar het eerste zeeschip dat de winter verjaagt. En niemand wordt uitbundiger binnengehaald dan de beman ning er van. Bijna vijf van de twaalf maanden zitten de havens potdicht met ijs en de komst van het eerste schip is meer dan een aanteke ning in de registers van de havenautoritei ten: het is een gebeurtenis die een sterk psychologische uitwerking heeft op iedere bewoner van de vele havensteden. Het is elk jaar weer een spannende wedstrijd om de eerste te zijn spanning aan boord van de schepen, maar niet minder aan de wal. De kranten geven uitvoerig verslag van de vorderingen. Het is een race met hinder nissen: de schepen moeten talrijke sluizen en kanalen passeren en de gezagvoerder van het snelste schip is lang niet altijd de kapitein die een haven het eerst binnen loopt. „Dat succes behaalt alleen de beste kapitein", vertelde ons Teunis „Steve" Aaldijk uit Rotterdam en hij is daar zelf het levende bewijs van. In de laatste acht jaar is hij in tien havens aan de meren nummer één geweest Iedereen kent hem als „Steve" een naam die nog stamt uit 1940 en sinds die dagen heeft hij zich in kringen van de scheepvaart, hier in de Verenigde Staten, het predikaat „de beste kapitein van de Grote Meren" verworven: geen geringe onderscheiding. Welnu, kapi tein Aaldijk heeft dit jaar de haven van Toronto weer geopend. Het was niet de eerste keer dat dit gebeurde. Hij kan met een trots gezicht een leren aktetas met inscriptie laten zien, die hij daar in 1954 kreeg. En met genoegen kan hij vertellen hoe hij een Duits schip net te handig af was en keurig als eerste langs de kade in Toronto afmeerde. Kapitein Aaldijk houdt van een sportief robbertje vechten. De Ge- heimrat Sartori van de „Hamburg Chicago Line" had het spelletje van de Hollander niet doorzien. „Ik bleef er pal achter han gen. En dan is het ongelukkige voor num mer één, dat nummer twee wel kan zien wat nummer één doet, maar dat nummer één niet weet wat nummer twee van plan is. Als die Duitser voor anker ging, deed ik het ook,maar ik begon wat eerder en op die manier liepen we hem lekker voorbij om als eerste in Toronto te komen" Dit jaar had Kapitein Aaldijk weer een Duitser om mee af te rekenen, de Otto Nübel, die in charter vaart voor de Canadian Pacific, maar nu was het de Duitser die hém op de hielen zat. „Nou" zegt kapitein Aaldijk „en dat hebben we zo gehouden, ge woon". KAPITEIN Henry Vitters, een ex- Hagenaar, die nu in Rotterdam woont, had twee tegenstanders, die hem het leven zuur maakten. „Maar ja vertelde hij lachend „wat kon ik doen? Ik was zo onverstandig geweest om bij mijn vertrek uit Montreal te zeggen dat we nummer één zouden worden en daar heb ik in de vijf dagen die ik aan één stuk op de brug stond, vaak aan moeten denken. Het waren de fransman Ville de Montreal en de Vax- holm vande Swedish Amerika Line, die me Chicago niet gunden. Maar met z'n allen want als kapitein alleen doe je niet veel hebben we het gelapt. Kijk, dat is nou nog die echte ouderwetse hol- landse geest: daar ga je samen voor staan en dan doe je het ook. En dan hebben die anderen het nakijken. Het was me daar een feest, echt op zijn Amerikaans, toen we Calumet Harbor in Chicago binnenvoe ren. Driehonderd gasten aan boord van dit kleine schip. We hebben twaalfhonderd flesjes bier geschonken, maar we hebben er voor vierentwintighonderd plezier van gehad. Drie avonden achter elkaar waren we op de televisie te zien en vier avonden in het radioprogramma. Vette koppen in de kranten, zo van: „De Nederlanders doen het Prima reclame voor de maat schappij en voor ons land. Voor kapitein Vitters was er het gouden horloge en een prachtig gecalligrafeerde plaquette van de Wereldhaven Chicago want men ver wacht daar veel van de nieuwe St. Law- rence-waterweg, die in 1959 gereed komt en men laat geen gelegenheid voorbij gaan om naar voren te brengen dat Chicago een zeehaven is. ADVERTENTIE BUS - VRACHTAUTO - LUXE AUTO MOTOR - SCOOTER Speciale avondlessen Verkeerstheorie - Motortechniek U wordt van huis gehaald en gebracht Gediplom. Auto- en Motorrijschool Hagelingerweg 134 Santpoort - Tel. K2560 8930 „Sans Atout" won in nederlaag wedstrijd Als onderdeel van een serie nederlaag wedstrijden trok een aantal leden van de Beverwijkse bridgeclub „Sans Atout" naar de vereniging „Forcioy" te Amsterdam. De gasten wonnen deze strijd met 154 136. De gedetailleerde uitslag was: Team 1: J. Bos-J. Bloemendaal en Th. Bakker-C. Spruit wonnen met 50-21. Team 2: A. van Balen-G. Zoontjes en J. Hamers-J. van Zutphen verloren met 31-54. Team 3: C. Butter-D. Hoogeboom en C. Geldermars-L. Kleijn speelden gelijk. Team 4: de heer en mevrouw Luyendijk en Ph. van Groningen-mevr. Tabak won nen met 44-29. Voor zijn collega Aaldijk, die na zijn succes in Toronto kans zag om ook nog als tweede in Chicago binnen te lopen, was er iets anders, zoals men op bijgaande foto kan zien. Zoiets krijgt men alleen in de Verenigde Staten officiéél overhandigd! Het opschrift luidt: „Het komt omdat je erop zat. Doe dat in 1958 niet en arriveer als eerste in Chicago". Als u dit leest zijn beide winnaars al weer onderweg naar huis. In de thuishaven Rotterdam zal niemand waarschijnlijk we ten hoe die kerels hebben gewerkt op de kanalen, in de sluizen en op de meren, die nog tjokvol zaten met ijs, in de mist en in het donker om de prestatie van goed zeemanschap ongetwijfeld, maar ook om te laten zien wat kapitein Vitters aldus for- muleerd: „Als we iets samen doen, dan staan we ons mannetje". ADVERTENTIE M. VISSER - Celsiusstraat 52 IJmuiden Werken van G. J. de Geus zullen van zaterdag 1 juni tot 17 juni worden geëxpo seerd in de expositiezaal van „Felison" aan de Heidestraat 40 te IJmuiden. De opening van deze tentoonstelling zal zaterdag om 16 uur worden verricht door Cor Dik. De expositie is op zaterdag en zondag van 1417 uur en van maandag tot en met vrijdag van 1921 uur geopend. Zondag kinderdienst in Oud-Katholieke kerk Met het oog op de jaarlijkse kinder dienst die zondag om elf uur in de Oud- Katholieke kerk wordt gehouden begint de Hoogmis niet zoals gewoonlijk, om tien uur, maar om half tien. Kapitein Aaldijk met zijn tweede prijs op de brug van de Prins Willem II van de Oranjelijn in Rotterdam. Er zullen pas enige gunstige perspectie ven ten aanzien van de opheffing van de woningnood in Nederland kunnen ont staan, als de thans kunstmatig laag gehou den huren meer in overeenstemming zul len worden gebracht met het sinds de oor log gestegen welvaartspeil. Hierdoor zal de discrepantie tussen de huren van oude en nieuwe woningen verdwijnen, waardoor een voor de woningvoorziening gunstige doorschuiving kan ontstaan. Bovendien zal de woningbouw meer volgens de metho den van het grootbedrijf moeten plaats hebben, als eerste eis waarvoor gesteld moet worden, dat een percentage van één tot twee van de bouwkosten moet worden gereserveerd voor een noodzakelijke re- searchvooroereiding. Dit waren de conclusies waartoe prof. dr. ir. H. G. van Beusekom, raadadviseur bij het ministerie voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, donderdagmorgen kwam, tijdens een voordracht voor 170 leden en genodigden van de Provinciale Contact commissie Noordholland inzake het Woon- ruimtevraagstuk, die ter vergadering wa ren bijeengekomen in hotel-restaurant „De Beurs" te Hoofddorn. Tevoren was het gezelschap, onder wie zich burgemeesters van gemeenten in Noordholland, vertegenwoordigers van de departementen van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid en van Maatschappelijk Werk, van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en tal van gemeenteambtena ren en mensen uit het bedrijfsleven, be vonden, op het raadhuis van Hoofddorp ontvangen door het gemeentebestuur van de Haarlemmermeer. Tijdens deze gele genheid sprak de burgemeester van de ge meente Haarlemmermeer, mr. G. C. van der Willigen, een welkomstrede uit, waar bij hij er zijn vreugde over uitsprak, dat zijn gemeente als gastvrouwe voor het congres mocht optreden. Nadat nog een dankwoord was uitgesproken door de voorzitter van de Provinciale Contactcom missie, de heer D. Beets, vertrokken de congressisten naar hotel „De Beurs", waar prof. dr. ir. Van Beusekom zijn inleiding hield. In het afgelopen jaar zijn 68.500 wonin gen gebouwd, waartegenover stond, dat 8.500 woningen verloren gingen. Ondanks deze toename van de woning voorraad van 60.000, is daarmee op de ach terstand van ongeveer 200.000 woningen slechts met 11.000 huizen ingelopen, omdat in hetzelfde jaar woningen voor 49.000 ge zinnen meer dan in het jaar daarvoor ge zorgd moest worden. Twintig jaar „Op deze manier zou het bijna twintig jaar duren, voordat de achterstand is in gehaald", aldus prof. Van Beusekom, die als oorzaak van deze achterstand niet een tekoit aan welvaart zag. Volgens een eni ge tijd geleden verschenen rapport van de Gezinsraad legt het Nederlandse volk zich fe gemakkelijk neer bij het bestaande woningtekort. Ondanks het door de be perkte financiële mogelijkheden noodzake lijk verlagen van de normen voor nieuw te bouwen woningen, meende de inleider, dat nieuwe huizen moeten zijn aangepast aan alle mogelijke eisen van de toekomst, waardoor de normen juist verhoogd zullen moeten worden. Prof. Van Beusekom was van oordeel, dat de economische grens ten aanzien van het woonpeil in Nederland niet goed was ge trokken. De consumptiekracht van ons volk is verkregen ten koste van een inte ring op de woningvoorraad, omdat de ge middelde Nederlander niet bereid is het voor de consumptie bestemde deel van zqn inkomen te verlagen ten gunste van betere woningen, die slechts kunnen worden ver kregen door een aanpassing van de huren aan de verhoogde inkomens. Er zal tot een meer gelijkmatig huurni veau moteen worden gekomen, waardoor het verschil in huur tussen oude en nieuwe woningen kleiner wordt en daardoor een doorstroming kan worden verkregen, die niet door dwang tot stand kan worden ge bracht. Ter vergelijking herinnerde prof. Van Beusekom er aan, dat voor de oorlog vijf tien percent van het inkomen aan de huur werd uitgegeven. Tegenwoordig bedraagt dit percentage acht negen. Om tot een oplossing van de woningnood te komen is een meer massale produktie nodig,die volgens de inleider slechts tot stand kan komen door meer onderdelen voor woningen in fabrieken te maken, waardoor van zelf het probleem van de arbeidskrachten voor een deel kan worden opgelost, omdat vele arbeiders liever in een fabriek werken dan in de buitenlucht op een bouwwerk. In deze bouwwijze en door het scheppen van een gezondere economische grondslag voor de woningverhuur zag prof. Van Beu sekom de enige mogelijkheid om betere perspectieven in deze tot dusver sombere materie te verkrijgen. De inleiding had een korte discussie ten gevolge, waaruit naar voren kwam, dat de toestanden in een stad als Amsterdam en een plattelandsgemeente een aanzienlijk verschil te zien gaven, vooral wat betreft de huren van de nieuwbouwwoningen. De inleider was echter van mening, dat er door een goede toewijzingspolitiek veel be reikt zou kunnen worden, waardoor mede een gezonde doorstroming bereikt zou kunnen worden. De middag werd door de congressisten besteed met het maken van een autotocht door de gemeente Haarlemmermeer, aan het slot waarvan een bezoek aan het vlieg veld Schiphol werd gebracht. ADVERTENTIE ALLEEN BIJ Lange Nieuwstraat 789 PRISMA-KIJKER 7 x 35 ƒ96.— Reeds een paar dagen na het vertrek van ds. D. C. van Wijngaarden naar Hoofddorp, ontving de Wijkkerkeraad van de Wijkgemeente Nieuwe Kerk te IJmui den het bericht, dat ds. G. van Doorn te Ter Heyde aan Zee de toezegging van be roep naar IJmuiden heeft aangenomen. Ds. Van Doorn is geboren in 1910, werd in 1937 kandidaat tot de H.D. in de Ned. Herv. Kerk en vertrok óp 6 maart 1938 naar Rijsoord welke gemeente hij drie jaar diende. Daarna werd een beroep op hem gedaan door Vollenhove. Hij bleef daar tot 1943 en vertrok naar Kampen. In 1947 beriep de gemeente Dubbeldam deze predikant, terwijl in 1949 het vertrek naar Ter Heyde volgde. Ongeveer midden september hoopt de Wijkgemeente Nieuwe Kerk haar nieuwe predikant te mogen ontvangen. De bewijzen van het korte memorie des mensen liggen de laatste tijd in grote getale om ons Velsen heen. Er verandert met haast beklemmende snelheid zóveel in dit oud gewest, dat wij het over een jaar of zo nauwelijks meer zouden her kennen, vooropgesteld, dat wij een geruime poze onze neus niet buiten de deur zouden hebben gestoken. En dan is het telkens weer ietwat verbazingwekkend te merken, hoe snel het oude vergeten en het nieuwe aanvaard wordt. Dat oude was deze week de Hagelingerweg, die zich tot in het grijs verleden genoeg lijk langs de koeien en het Missiehuis kronkelde, om dan met een benauwd spron getje langsheen het Crema torium in de Driehuizerkerk- weg uit te monden. Sinds donderdagochtend tien ure echter liggen de steeds hobbeliger geworden steentjes verlaten en slechts van nut voor de pikhouweel, die ze er uit is gaan wroeten ter stapeling op de grote hoop onnutte klinkers, welke wel weer ergens onder een wie gende snelweg gewalst zul len worden. Voor het vriendelijke wegje kwam een duikweg, zoals de Zuidafrikaanders een viaduct zeer juist noemen, in de plaats met een heerlijke rechte verbinding van Sant poort op Driehuis eri met verbaasde mensen langs de Van den Vondellaan, die er nog even aan moeten wen nen, dat zij plotseling aan een snelweg kwamen te wonen. En het stuk Hagelingerweg is maar helemaal vergeten en de auto's vreten zich met ge- chroomde gemoedrust door de aarde en het is, alsof die bochtige Hagelingerweg, waar in de winter de bussen zo hachelijk wisten te slippen, nimmer heeft bestaan. En men denkt niet aan het ver lies, dat er telkens weer even geleden wordt, als er een vertrouwd stukje wereld wordt opgeofferd aan een be tonnen lap beschaving, zoals er al haast geen automan meer te vinden is, die de kronkel langs Loenen en Breukelen stijfhoofdig prefe reert boven de betonnen pot loodstreep van Amsterdam naar Utrecht. Niemand denkt aan een eenzaam winkelier tje, die nu maar helemaal Er bereikte mij een vraagje M naar aanleiding van de re- J cente tentententoonstelling B bij het Marktplein, waar het goudgeel doek zo lekker B dwars tegen de voorjaarskou s in te vertellen stond van B betere seizoenen, grazige plekjes nabij watervallen en §1 begroeide rotswanden. jg Die vraag was, of er een m boek bestaat, waarin de be- B ginnende kampeerder, zoals er elk jaar duizenden bij- Ij komen, sinds het kamperen H niet langer gelijk staat aan B kramperen. en de tenten steeds meer luxe gingen bie- den, op streek te helpen met haringen, scheerlijnen, nok- gjj leggers en primussen, storm- H punten en keukenhoeken. B En aangezien er van die ij duizenden nieuwelingen in fg het vak-der-natuurgenieters B zeker enige tientallen in Vel- B sen huizen, meen ik er goed Ij aan te doen, ulieden te wij- m zen op het onlangs versche- B nen, uitstekende Kampeer- }j standaardboek „Onder de g Luifel" t/an de ANWB. Als u B dat uit het hoofd leert, wordt ~Z uw kamp een goed kamp. dood Is gaan lopen in het slop van de Hagelingerweg, maar ze reppen zich alle maal rusteloos onder het tunneltje door. Moet u eens opletten, hoe gauw die gróte tunnel ook weer gewend is straks in oktober en hoe vol komen vergeten de ponten er dan bijliggen met hun hand jevol fietsers, brommers, wandelaars en af en toe eens een autootje vol buskruit. Maar ik geloof, dat ik oud begin te worden, vrinden. Als een mens zó conservatief gaat peinzen over de schone vooruitgang Om te bewezen, dat foto grafie een kunst is, al willen velen haar hier nog niet on der scharen, heeft de jonge IJmuidense fotograaf Jan Veenhuysen is een van de lokalen der Pieter Vermeu- lenschool een kleine tentoon stelling van tien zijner beste prenten opgehangen. Het zijn geen opdracht plaatjes, maar echte vrije foto's, voor het plezier van de man achter de zoeker ge knipt en met liefde voor het onderwerp omgeven. Het ex periment is al eens eerder uitgehaald en elke keer weer staat de grote mens versteld, hoe sterk fotografie vooral de kinders aanspreekt. Eigen lijk moest zo'n kleine expo sitie een rondreis maken langs alle scholen als waar devol hulpmiddel bij de op voeding. Maar ja, zolang ve len de fotografie nog maar als een stiefkindje der muzen beschouwen Al is er nog niets concreets te melden van degenen, die na het doodvonnis over ons Beekestein in het geweer zijn gekomen, om gratie en uitstel van executie te bewerk stelligen, ik mag u verklappen, dat er hier en ginder van alles geprobeerd wordt. Men is, het is goed dat ge het weet, ernstig geschrokken van het raadsbesluit, om het buiten te slechten en niet alleen is daardoor een weekblad in de weer gekomen met een reeks foto's en een jammerklacht over onze Velsense gemakzucht, voortvloeiende uit onze Velsense verwaarlozing (en ik weet, dat u me tegen wilt spreken, maar in de grond is het zo, want het was een Velsens buiten, dat wast alle water der Noordzee niet af) en men heeft allerlei hoofden bij elkaar gestoken. Dit te uwer voorlopige en (nog geringe) geruststelling: de wielen zijn draaiende en ik ben met u benieuwd, wat het resultaat zal zijn van deze laatste, uiterste poging om een oud bezit vrij te kopen van de galg. In de nacht van woensdag op donderdag reed er een automobilist, komende van Amsterdam, over de weg langs het kanaal naar IJmui den, met een vaartje van pak weg honderd. Het feit, dat bi] de laatste brug (kunt u die zijkanalen A, B, C, 'E en F" óók zo moeiljjk uit elkaar houden?) over een der zij- kanalen de ene helft van de weg opgebroken is, maakte daar de plaatsing van ver keerslichten nodig. Maar me neer had haast en ondanks het duidelijke feit, dat het licht op rood gesprongen was en er dus over de ene smalle baan van de andere kant best een ander met honderd kilo meter had gestoven kunnen komen, hetgeen een mooi stuk vuurwerk van tweehon derd in totaal had kunnen opleveren, kachelde meneer onvervaard door. En er kwam iemand van de tegenovergestelde zijde. Die iemand redde zich het leven en het ook niet zo goedkope plaatwerk, door met de handen voor het ge zicht in het groene grasje te duiken en daar te blijven staan, tot de achterlichtjes van zijn tegenliggende van daal ver genoeg IJmuiden- waarts waren geraasd. Ik kende die boosaardige auto. Het spijt me achteraf een beetje. Want het was een levensgroot schandaal, dat de gebroeders Kloosterhuis op een haar na een onderbroken nachtrust had gekost. Een gróte pluim voor Ernst Veldman, de bijna zeventig jarige IJmuidenaar, die al zo'n halve eeuw in Engeland "ïttfidloopt, maar wiens ken nissenkring in onze goede plaats nog steeds voldoende sterk en uitgebreid is om te zeggen „O ja, Ernst Ernst heeft namelijk dank zij een fikse vastberadenheid twee kinderen uit de mon ding van de Taff bij Cardiff gehaald kinderen, die de zwemkunst niet meester wa ren en niettemin een wankele kano bemanden toen er een storm opstak, die de wateren van de Taff angstig hoog op stuwde. De kano sloeg om en een jongen van zeventien verdronk de ander werd gered dank zij Veldman, die sindsdien over alle voorpagi na's van de Engelse kranten heeft geparadeerd. Het was dan ook een flink stukje werk van Ernst: hij vatte een vlet, waadde eerst een heel eind door het onstuimige zeetje en kreeg toen de bei dé drenkelingen te pakken. Voor de jongste was het al te laat. Ze zijn bij broer Veldman in de Prins Hendrikstraat echt een beetje trots op hun broer en zwager, maar het zat er wel in, want de IJ- illllülllllllll Ik wilde, dat ik het woord „collecte" NIET en het woordje „kind" HONDERD MAAL op deze plaats kon gebruiken. Want met het eerste moet het, om het twee de te helpen en nu hoop ik maar, dat u zich even wilt laten meeslepen, eventjes maar uit uw collectebeu- heid en uit de stemming van „alweer gebedel Want dit keer is de hulp van enigen uwer dringend nodig, willen er deze zomer een stel pukken uit Velsen naar buiten kunnen om een stuk gezondheid te her winnen. Kijk, er zijn hier drie ver enigingen, een Protestantse, een Katholieke en een Alge mene, die zich elke dag weer bezig houden met de uitzen ding van bleekneusjes of van kinders, wier gezondheids toestand wat wankel is. Zes weken de frisse lucht In, zegt de dokter dan en dan gèèt zo'n kind. Heerlijk naar buiten, vorstelijk bruinbran- den en als een nieuw mensje terugkomen op school. Maar dat vermaledijde geld, dat naar mijn vriend Hendrik altoos zegt, op straat ligt, maar dat ik nimmer heb kunnen vinden, zit natuurlijk weer dwars, zodat er een be roep op uw portemonnaie ge daan moet worden. Niet dat dat zo erg is, want als u straks in juni weet, dat de bussen rammelen voor kin ders, die t. minder goed aan toe zijn dan het stel bij u thuis, nou dan gaat die beurs wel open voor een kwartje of een gulden zo bent u wel. Maar wat wel erg is, dat is het gebrek aan collectanten. Luister: vroeger deden de kinderen het zelf onder het motto „Van het gezonde kind voor het zieke kind" en zulks ging prachtig met een mooie rijke oogst. Er is ech ter, ge zult dat mee kunnen voelen, iets tégen het geld inzamelen door kinderen en er is dan ook een bepaling in een of andere wet, die de leeftijd, onder welke niet mag ingezameld, op zestien jaar stelt. Daarmee basta geen kinderen meer met bussen op straat. De drie kinderuitzenders zijn er echter plotseling al hun nijvere incasseerdertjes mee kwijt geraakt. Voelt u waar ik u hebben wil? Juist, dat u even zuster Kwast bij de GGD nummer 4769, Stationsweg 80 belt of schrijft, dat u graag een paar uur meehelpt. Want elk kind, dat zes weken uitgaat, komt ongeveer f 90,tekort. Per dag kost zo'n peuter f 5,25, wil het een beetje royaal zijn en daar is het geld niet alle maal voor. Mag ik u met klem en om bovenaangehaal de, toch wel overtuigende re denen vragen, dat nummer 4769 te draaien en „ja" te zeggen? Als u de snoetjes van de strai s terugkerenden eens zou kunnen zien, dan wist u, hoeveel goed u er mee zoudt doen. muidense tak van de familie jl kan ook het een en ander B laten zien over moed hij J heeft op de reddingboot ook jf menig leven aan de zee ont- §j' wrongen. Lampenier J Vrijdagmorgen heeft de Haarlemse po litierechter een aantal gevallen van dief stal behandeld. Een droevig beeld gaven de huiselijke omstandigheden van een 61-jarige voorman uit Velsen te zien, die verdacht werd van diefstal van een aantal zakken vismeel ten nadele van een chemische fabriek te IJ muiden. Zijn vrouw was ernstig ziek en moest eigenlijk opgenomen worden in een zieken huis. Aangezien er echter geen plaats was moest zijn vrouw thuis verpleegd worden, waarvoor de man geen hulp kon krijgen. Daardoor kon hij maar halve dagen wer ken, waardoor zijn inkomen was vermin derd. Hij was toen tot het wegnemen van de zakken vismeel gekomen, die hij ver kocht voor vijf gulden per stuk. In totaal zouden twaalf zakken op deze manier zijn verkocht. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, eiste een gevangenisstraf van één week. De uitspraak luidde drie weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. In de nabijheid van de woning van een 28-jarige huisvrouw uit Heemskerk werd gebouwd en de vrouw had al verscheidene keren jongetjes bezig gezien met planken. Zij kon die planken best gebruiken en had één der mannen van het bouwbedrijf ge vraagd of zij er een paar mocht hebben. „Wacht daar maar mee totdat wij met het werk klaar zijn" was het antwoord. Op een vraag van de politierechter, mr. J. P. Petersen, verklaarde zij in de mening te verkeren, dat het orandhout was. De officier van Justitie eiste een geldboete van vijftig gulden, subsidiair twaalf dagen. De raadsman, mr. M. D. Proper, be pleitte uiterste clementie, omdat hij van oordeel was, dat zijn cliënte werkelijk in de mening verkeerde, dat het hier om plankjes van geringe waarde ging, waar de uitvoerder weinig mee kon beginnen. Mr. Petersen veroordeelde de vrouw tot een boete van dertig guldeu subsidiair tien dagen. Een 34-jarige huisvrouw uit Velsen had in de avond van de zesde maart op de Bik en Arnoldkade te Velsen met haar auto tegen een andere wagen gereden en was daarna doorgeréden zonder haar iden titeit bekend te maken. „Ik dacht dat het een trottoirband was" zei zij tot haar verweer. Mr. Petersen noemde dit onzin: „Er stond een hele auto", merkte hij op. Verdachte ontkende, dat zij teveel alco hol had gebruikt: „Slechts één glaasje cognac". Mr. dr. Pitlo eiste een boete van honderd gulden en een voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs voor de tijd van acht maanden. De uitspraak luidde zestig gulden, sub sidiair dertig dagen. Brandsitchter. In Rotterdam heeft een brandje gewoed in een huis aan de Achter- donk. De zoon des huizes, een 32-jarige kan toorbediende, bekende later de brand te hebben gesticht, maar hij wilde geen reden voor deze daad opgeven. De schade be draagt f 1200, ZATERDAG 25 MEI Toncelver. „Palvu", 20 uur, toneeluit voering Herv. Jeugdgebouw IJmuiden- Oost. Kinderkoor „De Jonge Stem", 20 uur, uitvoering operette in het Patronaats gebouw IJmuiden-Oost. Stichting „De Velscr Gemeenschap", Sectie Muziek, 19 uur, muziekfestival in het Burg. Rijkenspark te Santpoort. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 1012.30 en van 14.3017.30 uur. DSS, 1424 uur, Gebouw v. Chr. be langen, bezoek. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.3012 en 14—16.30 uur. Thalia, 19 en 21.15 uur: „Port Afrique". Rex, geen opgave. ZONDAG 26 MEI Thalia, 15 uur: „De schrik der Sioux"; 19 en 21.15 uur: „Port Afrique". Rex, geen opgave. „Palvu", als zaterdag. MAANDAG 27 MEI Toneelver. „Palvu", 20 uur, toneelvoor stelling Herv. Jeugdgebouw IJmuiden- Oost. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Thalia, 20 uur: „Minderjarig meisje ont voerd". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. Raadhuis, 1012 uur, spreekuur burge meester van Velsen; geen spreekuur wethouder van Onderwijs. Kinheim, 20 uur, zaal v. Diepenstraat. jaarvergadering.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 10