„Bus ongeschikt voor vervoer op hoofdlijnen in de steden" Nederlandse guldens verdwijnen over de Duitse grens Door de smalle straatjes van het dromende plaatsje zoemen 's nachts dure auto's Rapport van Studiegroep: DE FRANSE KABINETTEN NA DE OORLOG Na Baarle Hertog nu Gildehaus Ambtenarengerecht stelt gasthuisbestuur van Goes in gebreke Anne Frankschool in Amsterdam Dirigent Erich Leinsdorf zondag in Amsterdam Tienduizenden guldens Lagere melkproduktie dan in vorig jaar Boter beter dan bommen Actiecomité voor hoger onderwijs in Deventer Prof. Meijers geëerd Carolus Linnaeus in Harderwijk herdacht Nieuw procédé om benzine te produceren Kerkelijk Nieuws Regering ziet blijvend nut in de Vereniging van Suezkanaalgebruikers Reebok veroorzaakte ongeluk Industrialisatieplan van communistisch China mislukt? Koning Saoed gaat 8 juni naar Jordanië Weer bospeen naar België Leiden wacht invasie van Cambridge-studenten Jeugd hielp misdeelden i aan zomervakantie Bezwarend getuigenis tegen dr. Adams NAVO-piloten hielden een luchtf otowedstrij d ZATERDAG 25, MEI 1957 Levensduur in maanden 0 123 A 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 DE GAULLE GOUIN BIDAULT BLUM RAMADIER SCHUMAN MARIE SCHUMAN QUEUILLE BIDAULT QUEUILLE PLEVEN QUEUILLE PLEVEN FAURE PINAY MAYER LANIEL MENDES- FRANCE FAURE MOLLET is 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Er is in Duitsland een nieuwe fuik opengezet om Nederlandse guldens te vangen. Het is de roulette, die elke middag begint te draaien in een gemoedelijke herberg op de Gildehauser berg, op vier kilometer afstand van de Nederlandse grens. De be woners van het 3000 zielen tellende dorp, dat in vroegere tijden zandsteen leverde voor kerken en boerderijen in Twente en de Achterhoek, staan nog wat onwennig tegenover dit gedoe, dat een zekere wereldse allure geeft aan het dromerige plaatsje. Sedert enkele maanden zoemen in de nachtelijke uren grote auto's door de smalle bochtige straatjes, die naar het zandstenen plateau leiden, waarop Gildehaus is ge bouwd. In het grauwe morgenlicht rijden die auto's weg. Duitsland in of de richting naar de Nederlandse grens. Het is gauw bekend waar geld te verdienen isen te verliezen. Een studiegroep uit het Nederlands Verkeersinstituut heeft een rapport uitge bracht over de mogelijkheden om het hoofd te bieden aan de moeilijkheden, welke de Nederlandse steden van het mo derne verkeer ondervinden. In het rapport wordt gezegd, dat onze steden allengs van structuur zijn veranderd. Door de city vorming is namelijk de woonbevolking uit de binnensteden verdreven en zijn er woonwijken ontstaan, die dikwijls op aan merkelijke afstand van de werkgelegen heden liggen. Door de grote populariteit van de fiets en de bromfiets is in de Ne derlandse steden het openbare vervoer slechts matig ontwikkeld in vergelijking met buitenlandse steden. Moeilijkheden ontstaan vooral bij slecht weer, als velen fiets of brommer laten staan en tram of bus pakken. Omdat de diensten dan over belast raken en vertragingen optreden, is het openbare vervoer weinig populair. Bovendien ondervindt dat openbaar ver voer moeilijkheden als gevolg van de steeds toenemende omvang van de steden. De hoofdlijnen van dit vervoer moeten volgens het rapport zoveel mogelijk on afhankelijk van het straatverkeer zijn. Maar meestal zal moeten worden volstaan met een compromis in de vorm van een eigen baan in de middenberm en zo veel mogelijk vrije kruisingen. Hoofdverbin dingen moeten volgens het rapport dus railverbindingen zijn; busdiensten komen daarvoor niet in aanmerking. Voor alles dient het tramverkeer versneld te worden. Verder wordt aanbevolen de trams van tunnels te laten gebruik maken in de drukste straten. Verder wordt de mogelijk heid aeopperd de spoorbanen binnen de steden te gebruiken voor stedelijk ver keer. Tegen het gebruik van uitsluitend bussen voor het openbaar vervoer zijn volgens het rapport vele bezwaren aan te voeren. Een ander middel tot het ver snellen van het openbaar vervoer is het instellen van straten, uitsluitend bestemd voor openbare vervoermiddelen. Het an dere verkeer moet dan over parallel wegen geleid worden. De moeilijkheden, welke het verkeer met vracht- en bestelauto's in de steden onder vindt, zijn in hoofdzaak het gevolg van de verkeerscongesties. De organisatie van het goederenvervoer is zodanig, dat het weren van vrachtauto's uit de steden grote verliezen tengevolge zal hebben. Het stre ven moet er dan ook op gericht zijn bode centra aan de rand van de binnensteden te vestigen en het stadsbestelwerk met kleine wagens te verrichten. Het Ambtenarengerecht in 's-Hertogen- bosch heeft in de zaak betreffende het ont slag van dr. Scherphuis het gasthuisbe stuur te Goes ernstig in gebreke gesteld en als zijn oordeel te kennen gegeven, dat het ziekenhuisbestuur de feiten onwaar en zeer tendentieus heeft voorgesteld. Dit blijkt uit de motivering waarop de uit spraak in deze zaak berust en die thans aan de partijen is toegezonden. Het ont slag is zoals reeds gepubliceerd door het ambtenarengerecht nietig ver klaard. Sinds 1947 vervulde dr. Scherphuis zijn ambt als geneesheer-directeur. Nimmer deden zich moeilijkheden met het bestuur voor, aldus het ambtenarengerecht. Dit verklaarden ook de beide vroegere voor zitters, ir. Stoel Feuerstein en de heer Van Riesen, toen zij als getuigen door de rech ter werden gehoord. De beschuldiging, ge uit in een brief van de heer Van Zweeden, de voorzitter van het ziekenhuisbestuur aan de raad, dat dr. Scherphuis zijn posi tie als geneesheer-directeur gebruikte ten voordele van zijn eigen praktijk en die van zijn vrouw, acht het gerecht voldoen de weerlegd door de getuigenverklaringen van de medici-specialisten. Dat de verhouding tot de collega's-spe cialisten slecht zou zijn, zoals het bestuur meedeelde, is tevens onwaar. Deze is in tegendeel goed, aldus het gerecht. In de motivering wordt geen waarde gehecht aan het advies van B. en W., daar dit uit sluitend gebaseerd is op het rapport Van Zweeden ep dr. Scherphuis niet is ge hoord. Ten onrechte verwijt het bestuur dr. Scherphuis, dat er geen officiële instructie had bestaan, aldus het gerecht, dat er aan toevoegt, dat er blijkbaar geen behoefte aan was, omdat de zaak zo goed liep. Uit niets valt af te leiden dat hij de belangen van het gasthuis niet voldoende in het oog had gehouden. De vordering tot schade vergoeding kon op grond van de ambte narenwet 1929 niet worden toegewezen. Het Anne Frank-comité dat zich in no vember 1956 met een oproep tot het Ne derlandse volk en tot de gemeentelijke autoriteiten van Amsterdam had gericht met het verzoek het te steunen in zijn stre ven om tot een blijvende herinnering aan Anne Frank te komen, heeft van Amster dams wethouder van Onderwijs, rnr. A. de Roos, de mededeling ontvangen dat B. en W. besloten hebben de naam van de Montesorrischool in de Niersstraat, waar van Anne Frank zes jaren leerlinge was. te wijzigen in „Anne Frankschool". De Amerikaanse dirigent Erich Leins- orf, die op 17 mei met het s.s. United itates" uit New York naar Europa is ver rokken, wordt zondag in Amsterdam ver wacht. waar volgende week onder zijn mu zikale leiding de repetities zullen beginnen van Igor Strawinsky's „The Rake's Pro gress", waarvan de Nederlandsche Opera onder regie van Peter Potter en met decors en kostuums van Kenneth Green ter ge legenheid van het Holland Festival 1957 zes voorstellingen zal geven, en wel op 15 juni (gala) en 6 juli in Amsterdam, op 17 (gala) en 25 juni in Den Haag, op 19 juni in Utrecht en op 22 juni in Rotterdam. Maurits Sillen neemt voor één voorstel ling die van 6 juli in Amsterdam de - T T.„,.„tnk van Erich Leinsdorf over. Het parkeerbeleid zal er toe moeten lei den, dat men voor een kort bezoek aan de stad altijd in de onmiddellijke nabijheid van het reisdoel parkeergelegenheid vindt en dat men voor een langer bezoek op par keergelegenheid is aangewezen op enige afstand van het reisdoel. Parkeergeldhef- fingen in welke vorm ook zullen in de toekomst niet te vermijden zijn. In de bin nenstad zal het slechts ten koste van dras tische maatregelen mogelijk zijn een op lossing te vinden. Eén daarvan is de bouw van speciale parkeergarages, die gelegen heid bieden op een kleine oppervlakte grote aantallen auto's te bergen. Het rapport komt tot de conclusie, dat het noodzakelijk is, dat vooral de grote steden komen tot de opstelling van een algemeen verkeersplan als integrerend onderdeel van het stedebouwkundige werk in de ruimste zin. Het verkeersbeleid moet steunen op dit verkeersplan. Als belang rijkste maatregelen noemt het rapport dis tributie van de beschikbare verkeers ruimte en opheffing van de concentratie van verkeertrekkende instellingen in de binnenstad. Tenslotte zegt het rapport, dat de uitwerking van deze algemene richt lijnen in iedere stad speciale en geheel verschillende eisen stelt. Er komen in Gildehaus reeds evenveel Nederlanders als Duitsers. Vooral nu Baar- le-Hertog dicht zit, gaat Gildehaus Neder landers trekken. De Westduitse voetbaltoto zuigt reeds elke week tienduizenden gul dens over de grens, de Lotto waarschijnlijk nog meer, ondanks de actie daartegen van de justitie te Almelo aan enkele doorlaat posten, die ten doel heeft de minister van Justitie in te lichten omtrent de kanalen waarlangs Nederlands geld naar Duitsland., verdwijnt. Even is'ei3 na die actie de klad in gekomen. Er is proces-verbaal opge maakt tegen een aantal lotto-agenten, die dikke pakketten controle-formulieren bij zich hadden honderden personeelsleden van Twentse fabrieken nemen deel aan de Lotto maar de formulieren gaan de grens over en komen terug, hoe dan ook. In het oosten des lands zitten zondags avonds tienduizenden om zeven uur te luisteren r.aar de Duitse radio, die de zes cijfers meedeelt, welke beslissend zijn voor de winst. Sedert kort is de roulette erbij gekomen. Gildehaus is de het dichtst bij de Neder landse grens gelegen post van de Vereinig- te Casino Gesellschaft, die zes speelbanken exploiteert in Duitsland. Speelbank is in dit geval een weids woord. Het is eigen lijk niet in overeenstemming met het lan delijke karakter van de overigens modern ingerichte herberg, van waar men een wijd uitzicht heeft over het Duits-Nederlandse grensgebied. Het dialect van de kastelein verschilt bijna niet met dat van Twente. Hij nodigt zijn gasten „Kort bie 't schap" te gaan zitten. Weliswaai is Gildehaus nog lang geen Monaco, maar men ziet er dames en heren in avondkleding, die met dure auto's naar Gildehaus zijn gekomen. Maar er zijn ook gasten die op de fiets komen. Het is een zeer gemengd gezelschap dat in het Gilde hauser casino zijn geluk beproeft. In het café ernaast met zijn schoongeschuurde houten tafeltjes zitten de verloofden van Gildehaus zwijgend met een glaasje voor zich, te luisteren naar grammofoonmuziek. Zij kijkjn naar de vreemde eenden in de De Bond van op coöperatieve grondslag werkende zuivelfabrieken in Noordholland heeft donderdag in Alkmaar een algemene vergadering gehouden. De voorzitter, de heer K. Hogetoorn, besprak de resultaten van de zuivelproduktie gedurende de eerste vier maanden van dit jaar. De melkpro- duktiecijfers lagen verscheidene percenten onder die van 1956, zulks als gevolg van de kwalitatief mindere ruwvoederpositie, die te wijten was aan de natte zomer-1956, alsmede aan de bijzondere droge en koude aprilmaand. Ook de kaasproduktie was minder, hetgeen de kaasprijs gunstig be- invloedde. De opgelegde voorraden konden gemakkelijk worden geruimd. Dit voordeel ging voor een goed gedeelte verloren door de enorme verliezen op een uitzonderlijk grote hoeveelheid koelhuisboter, die voor een groot deel in het binnenland moest worden afgezet. Waardevol is het plan de boterproduktie gedeeltelijk te verschuiven naar de winter door het invriezen van room, hetgeen ook kwaliteitsachteruitgang van de boter voor komt. In de omstandigheden, waaronder de meekveehouderij thans verkeert, aldus de heer Hogetoorn, moet zij een boter- probleem, dat dertig miljoen gulden in één seizoen kost, zo snel mogelijk oplossen. Daarom blijft het geboden de boterpro duktie te beperken en zoveel mogelijk melkvet in andere produkten te verwerken. Het mindere gebruik van melk behoeft nog niet te worden toegeschreven aan een gebrek aan koopkracht. Immers de wel vaart demonstreert zich in een toenemend gebruik van kaas en room. Deze welvaart deed de bedrijfsonkosten stijgen, waar geen hogere opbrengst der produkten tegenover stond, aldus de voorzitter. bijt, de lieden die het casino binnen gaan en weer vertrekken met of zonder winst. Men weet nog niet of de kastelein moet worden geprezen of gelaakt nu hij een deel van zijn zaak heeft verhuurd aan de speel bank. Maar men vindt het toch een avon tuur voor het dorp en als alles goed gaat en Gildehaus een grote trekpleister wordt, zullen er misschien voor het opbloeiende vreemdelingenverkeer nog een paar extra straatlantaarns worden geplaatst. Want het is er 's avonds erg donker. Om tien uur is alles in het dorp in diepe rust en men treft niet gemakkelijk een late wandelaar die de weg kan wijzen naar de speelbank, die een beetje achteraf ligt van de grote verkeers weg Oldenzaal-Bentheim. De Duitse overheid heeft beperkende be palingen vastgesteld voor het roulette-spel. De minimum-inzet is twee Mark. De hoog ste 300. Als het druk is speelt men aan drie tafels. De croupier zegt: „Bitte, machen Sie das Spiel", „Faites vos jeux" of „Gaat uw gang". De grootste bedragen, die totnutoe in Gildehaus zijn vergokt, zijn 3500 en 3000 Mark. Kroesjtsjev tot de boeren: MOSKOU (Reuter) De eerste secreta ris van de Sovjet-Russische communisti sche partij, Kroesjtsjev, heeft op een land- bouwcongres in Leningrad verklaard, dat de Sovjet-Unie tegen 1958 meer melk per hoofd van de bevolking zal kunnen produ ceren dan de V. S. en in 1960 of 1961 ook meer vlees. „Wij gaan de kapitalistische wereld niet met bommen opblazen. Indien wij de V. S. voorbijstreven in de produktie van vlees, boter en melk per hoofd van de bevolking, zullen wij de zuilen van het kapitalisme met de krachtigste torpedo hebben getroffen, die men zich denken kan, en deze overwinning zal meer resul taat hebben dan de waterstofbom", zo ver klaarde Kroesjtsjev. Hij zei voorts nog: „Op het ogenblik biologeert Amerika de gehele wereld met zijn massaproduktie. De koloniale landen beven en durven niet te hopen ooit zoveel te kunnen produceren. Maar het Russische volk, dat de macht in eigen handen nam, heeft nu de gelegenheid zijn produktie even groot, en groter dan die van Amerika te maken." De partijsecretaris beschuldigde Amerika ervan dat het „bedorven graan en oude voorraden dierlijke vetten", met andere produkten die in het eigen land niet kun nen worden afgezet, als bewijs van zijn goedgeefsheid aan de westelijke landen uit deelt" en toch loopt iedereen op zijn tenen „en durft niemand er iets tegen te zeggen". De aankondiging van minister Cals van grootscheepse maatregelen ter verbetering van het onderwijs in Nederland op 16 april in de Eerste Kamer gedaan, heeft mede geleid tot de vorming van een actiecomité in Deventer, dat zich ten doel stelt een eventuele instelling van hoger onderwijs voor oost-Nederland, in Deventer gevestigd te krijgen. De bestaande instellingen van hoger on derwijs zijn nu reeds overbevolkt en zullen over 20 jaar, als het aantal studenten in Nederland het dubbele zal bedragen van thans, hun taak niet meer naar behoren kunnen vervullen. Het Deventer comité baseert zijn aan spraken op de centrale ligging tussen Gro ningen, Utrecht en Nijmegen, op zijn roem rucht en eeuwenoud cultuurcentrumschap, op de Atheneumbibliotheek, een steeds groeiende en thans reeds 60.000 boekdelen tellende wetenschappelijke bibliotheek, ge specialiseerd in de A-faculteiten, en op het feit, dat het tweeënhalve eeuw een hoge school binnen zijn muren had. Een groep Duitse rechters en procureurs die thans in ons land vertoeft, heeft vrijdag op de begraafplaats Westerveld een krans gelegd op het graf van prof. F. M. Meijers. Vrijdag is te Harderwijk een Linnaeus- herdenking gehouden. De conservator van het Veluws museum, de heer F. W. Drijver, heeft de herdenkingsrede uitgesproken, waarna het gezelschap zich begaf naar het Linnaeustorentje, waar burgemeester G. J. Numan van Harderwijk een krans aan bracht bij het borstbeeld van de Zweedse botanicus. Eveneens werd een krans ge legd bij het borstbeeld van Linnaeus in het Veluws Museum. Beide kransen waren versierd met blauwe en gele bloemen en tinten: de kleuren van Zweden, maar ook van Harderwijk. Het gezelschap bezichtig de vervolgens het museum. Donderdag is te Amsterdam in het Zoö logisch museum en vrijdag te Leiden in de universiteitsbibliotheek een tentoonstel ling geopend, gewijd aan de Zweedse plantkundige, die op 23 juni 1735 in Har derwijk in de geneeskunde promoveerde en drie jaar heeft gewoond op de Harten kamp te Heemstede. LINDEN (NEW JERSEY) (Reuter) De president van de Amerikaanse Standard Oil Company of New Jersey,4 Rathbone, heeft medegedeeld, dat de industrie een procédé heeft ontwikkeld voor de produk tie van benzine door atomische straling, waardoor de bestaande raffinage-procédés afgeschaft zouden kunnen worden. Op de jaarvergadering van de Standard Oil deelde hij mede, dat een dochtermaat schappij voor speurwerk gebruik gemaakt heeft van atomische straling voor de pro duktie van benzine uit zwaardere olie en uit raffinaderijgassen. Hij voegde hieraan toe, dat deze produktie nog beperkt was tot laboratoriumproeven op kleine schaal, maar verklaarde verder, dat het mogelijk is, dat de gebruikelijke procédés voor raf finage in de toekomst vervangen zullen worden door geheel nieuwe procédés. NEW YORK (Reuter) De vice-presi dent van de Chase Manhattan Bank, D. Rockeffer, heeft verklaard, dat het weste lijke halfrond, tenzij uitgestrekte nieuwe olielagen ontdekt worden, in de komende tien jaar slechts zal kunnen voorzien in ongeveer de helft van de behoefte van de vrije wereld. Er bestaat echter niet de minste twijfel aan, zo zei hij verder, dat de olievelden in het Nabije- en Midden- Oosten in staat zullen zijn in de komende tien jaren te voorzien in alle behoeften van de vrije wereld. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Haamstede L. Boer te Sil- volde; te Eibergen (toez.) F. N. M. Nijssen te Mijdrecht. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Oost en West Souburg W. S. Duvekot, kand. te Goes. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Steenwijk W. van Heest te Rozenburg. Geref. Gemeenten Tweetal te Dordrecht A. Elshout te Utrecht en H. van Gilst te Dirksland. Tweetal te Kampen K. de Gier te 's-Gra- venhage en H. Rijksen te Vlaardingen, van wie laatstgenoemde is beroepen. Geref. Kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Grand-Rapids (Am. Ref. Church) S. S. Cnossen te Enumatil. De omstandigheden met betrekking tot het Suezkanaal zullen voorlopig wel zo blijven, dat een organisatie, die de voor naamste gebruikers-landen verenigt, dien stig kan blijven voor de behartiging van de belangen van haar leden. Aldus het stand punt van de regering, zoals dat blijkt uit een toelichting op de aan de Eerste Kamer voorgelegde tekst van de in september van het vorige jaar te Londen tot stand ge komen verklaring, waarbij de vereniging van gebruikers van het Suezkanaal werd opgericht. In deze toelichting wordt voorts ondermeer meegedeeld, dat het overigens niet zeker is welke rol de organisatie in de toekomst zal spelen. De oorspronkelijke doeleinden van de organisatie konden tot dusverre niet worden verwezenlijkt. De Nederlandse bijdrage in de kosten voor de organisatie is vastgesteld op 7 °/o van een nader vast te stellen begroting. Een raming van de financiële verplichtin gen, die aan het lidmaatschap verbonden zullen zijn, kan in dit stadium niet worden gegeven. De chauffeur S. A. van Steenwijk heeft in de buurt van Exloo plotseling een ree bok uit de staatsbossen vlak voor zijn auto gekregen. Het dier kwam door de voorruit in de auto. De beide passagiers, mevrouw A. Z. T. uit Dwingelo en mevrouw A. P. uit Beilen, die van een familiebezoek in Exloo kwamen, werden door het versplin terde glas van de voorruit vrij ernstig aan het hoofd gewond en moesten naar het zie kenhuis in Emmen worden vervoerd. De chauffeur werd licht gewond. De reebok is aan de opgelopen verwondingen overleden. De auto werd licht beschadigd. TOKIO (UP) Li Fu Chun, vice-pre mier en voorzitter van de staatsplan-com missie van communistisch China heeft ver klaard dat bij- de industrialisatie „meer de nadruk op kleine en middelgrote bedrij ven zal worden gelegd dan op grote onder nemingen". Hij onthulde op het derde congres van de communistische jeugdbond, dat thans in Peking wordt gehouden, dat de industriali satie op grote schaal niet die resultaten afwerpt welke men had verwacht. „Hoewel de industrialisatie-objecten van het dit jaar eindigende vijfjarenplan zullen worden overschreden, blijft China, in ver gelijking met andere socialistische landen en bepaalde kapitalistische landen, een economisch achterlijk land," aldus Li Fu Chun. „In het volgende vijfjarenplan zullen wij met minder geld meer moeten doen," zo zeide hij. De vice-premier gaf toe dat vele problemen, waarmede China thans te kam pen heeft, een gevolg zijn van slechte eco nomische plannen. Naar hét „Volksdagblad van Peking" meldL.heeft^'Re stafchef van het commu- nistjsch-Chinese leger, generaal Sqe Joei, dezer dageri te Tsjoëngking verklaard, dat de strijdkrachten zullen worden gereorga niseerd om arbeidskrachten vrij te maken voor de landbouw en de industrie. Een deel van de gedemobiliseerde militairen zou „in reserve" worden gehouden. Radio Peking haalde een redevoering aan van generaal Soe Joe, chef van de ge nerale staf, waarin gezegd werd dat „meer officieren en manschappen" uit de dienst ontslagen zullen worden om in de land bouw en industrie te kunnen werken. Voorts zeide Soe dat de militaire uitgaven verminderd moesten worden om het land in staat te stellen op nog groter schaal te investeren in de produktie. AMMAN (Reuter) Koning Saoed van Saoedi-Arabië zal op 8 juni een officieel bezoek aan Jordanië brengen, zo is bekend gemaakt door de chef van het kabinet van koning Hoessein. Saoedi-Arabië heeft dins dag anderhalf milioen pond sterling aan Jordani* Letaald. Dit bedrag was de rest van de eerste termijn van de vijf miljoen pond sterling die Saoedi-Arabië, krach tens een overeenkomst tussen Egypte, Sy rië en Saoedi-Arabië, jaarlijks aan Jorda nië zal betalen als vervanging van de voormalige Britse toelage. (AFP) De Jordaanse minister van Binnenlandse Zaken, Falah Madadha, heeft bekendgemaakt dat de regering heeft be sloten, di gemeenteraden van Nabloes, Zerka, Tilkarem en Ammar. te ontbinden. Op 21 mei werd door België en Luxem burg de invoer van bospeen uit ons land stopgezet. Dit is wel een van de kortste periodes van invoerverboden uit de Bene- luxgeschiedenis. Thans hebben België en Luxemburg weer besloten, dat met ingang van 23 mei Nederland in deze landen weer bospeen mag invoeren. België is steeds een zeer belangrijke af nemer van onze bospeen want in de week van 511 mei werd naar dit land 269 ton bospeen uit ons land geëxporteerd, bij een totale export van 393 ton in deze periode. Engelands grappenmaker nummer 1 werkt mee aan het bezoek Over een maand zal Leiden, Nederlands oudste universiteitsstad, de Cambridge- week" (2429 juni) vieren, of beter ge zegd, ondergaan, wanneer meer dan twee honderd studenten uit Cambridge zich naar Leiden hebben begeven. Zij hebben reeds het voornemen te kennen gegeven, dat zij de stad lichtblauw zullen verven, de kleur van hun universiteitsemblemen. De grappen zullen niet mis zijn, aangezien de Britse studenten zich verzekerd hebben van de medewerking van Engelands grap penmaker no. 1, Jonathan Routh, die vroe ger in Cambridge heeft „gestudeerd". De Engelse studenten zullen niet gewoon per trein reizen; men maakt gebruik van een antieke Londense taxi, waarop de na men van meer dan duizend studenten zijn gekrast, een rijtuig uit 1760, en een licht blauw geverfde koe uit Cambridgeshire. Een groep studenten voert op het ogenblik onderhandelingen met de Nederlandse, Franse, Duitse, Amerikaanse en Britse autoriteiten om hun toestemming en me dewerking te verkrijgen voor een reis per ballon. Onlangs verscheen in de deftige „Ti mes" van Londen een advertentie waarin om een ballon en een ervaren gezagvoerder werd gevraagd. Een ander stel gaat in een spoorrijtuig, waarin gedurende de reis van Londen naar Leiden voortdurend muziek zal worden gemaakt. En nu maar afwach ten wat de Leidse studenten zullen doen. (UP) ^»ooooooooooo<xoooooooo<xoooocoooo<>oooooc!oocxdooocxxoooo 2 Dezer dagen is de som, van f 170 over- gemaakt aan het hoofdbestuur van het x Jeugd Rode Kruis ten behoeve van het g g Henri Dunantfonds. g Vit dit fonds worden de kosten be- 8 streden, verbonden aan een vakantie- s 8 week in het Henri Dunanthuis te Zeist 8 3 voor zwaar lichamelijk gehandicapte jongens en meisjes in de leeftijd van g 18 tot plm. 28 jaar. 8 5 Het geld is in Velsen verkregen uit g de opbrengst van de, mede op de scho- j len gespaarde hoeveelheden zilverpa- g 8 pier, kroonkurken en melkdoppen. 8 De ontvangen postzegels hebben 8 eveneens geld opgebracht. 8 Men weet echter niet hoe groot dit 8 o bedrag is omdat de postzegels door 8 8 vrienden van het Rode Kruis gratis in g Den Haag bezorgd zijn. 8 g Het bestuur van het Jeugd Rode 8 S Kruis hoopt het inzamelen onvermoeid g voort te zetten en rekent op aller steun 8 Ionder het motto: „De jeugd voor de jeugd, de valide 8 jeugd voor de invalide jeugd". 8 Het streefgetal tot 15 mei 1958 be- 8 draagt f200! g En de bezorgadressen zijn nog altijd: 8 Koningin Wilhelminakade 78 en Lijs- 8 terlaan 1. OCOOOOOCOCOCOOOOOOCXXXXXXXXXXOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC EASTBOURNE (UP) Gisteren heeft het hof alhier formeel bepaald dat dr. John Bodkin Adams opnieuw berecht zal worden, ditmaal in verband met 15 be schuldigingen van geringere betekenis, voortvloeiend uit het geruchtmakend on derzoek naar de dood van enkele rijke we duwen in Eastbourne. Voordien hoorde het hof een aantal ge tuigen waaronder superintendant Hannam, de rechercheur die het onderzoek in de eerste rechtzaak tegen Adams, die toen terechtstond op verdenking van moord, ge leid heeft. Hannam vertelde de rechtbank, dat hij aan Adams had gevraagd, waarom hij nimmer op de crematieformulieren ver meld had, te weten dat zijn overleden pa tiënten hem iets hadden nagelaten. Adams had geantwoord dat hij de crematies alleen maar soepel wilde laten verlopen voor de dierbare familieleden. „Als ik gezegd had dat ik geld kreeg bij testament, waren ze misschien achterdochtig geworden", zou hij verklaard hebben. Hannam vertelde voorts dat hij met een andere detective op 24 november de wo ning van Adams bezocht had en dat Adams toen ontkend had, diverse verdovende mid delen in voorraad te hebben. Hij zeide die zelden te gebruiken en er nooit boek van te houden. Toen de rechercheurs in een vergiftkast zochten, zagen zij Adams naar een andere kast gaan, daar iets uit halen en het in zijn zak stoppen. Adams had eerst ontkend iets uit de kast te hebben ge haald, maar vervolgens haalde hij twee flessen morfine uit zijn zak. „Ik weet dat het dwaas was, maar ik wilde niet dat u het daar i'cnd", had hij gezegd. Hannam zeide, dat hij bewijzen had van vier gevallen van valsheid in geschrifte door Adams, ir. verband met receptformu lieren, en v 18 gevallen van valse voor wendselen betreffende zulke formulieren De nieuwe zaak tegen de arts zal dienen voor het Assizenhof Lewes. Nederlandse, Belgische, Britse, Franse en Amerikaanse luchtmachten, hebben dezi week hun krachten gemeten in een wed strijd in luchtfotografie, alles in de ver wachting dat president Eisenhowers voor stel internationale luchtinspectie nog eens werkelijkheid Zal worden. Zij hebben fo to's gemaakt van grote hoogte plm. 10.000 meter, maar ook van vlak boven de grond Morgen zal de Alfred M. Gruenther beker die als wisselprijs beschikbaar ge steld is, worden uitgereikt aan het squad- dat de beste resultaten heeft geleverd. De Amerikaanse staten Oklahoma, Texas, Wyoming en Colorado zijn vrij dag opnieuw door tornado's geteisterd. In zuidwest-Oklahoma werden drie personen gedood, in Texas zijn vier gewonden gemeld. Ten minste 75 hul zen en gebouwen zijn verwoest. In de omgeving van Midland (Texas), wer den gisteren meer dan tien tornado's gesignaleerd, en bij Plaiview, in dezelf de staat, werden zeven wervelwinden gemeld op een gebied van nauwelijks 40 vierkante kilometers. In het geheel zijn deze week 181 tornado's gemeld, die meestentijds gepaard gingen met wolkbreuken. De foto's geven een beeld van de schade in het plaatsje Ruskin Heights. Huizen zijn met de grond gelijk gemaakt. De inwoners zoeken tussen het verwoeste meubilair naar hun eigendommen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13