Gedwongen groei in laatste jaren Invloed van temperatuur op groei van haring in onderzoek „Aerocarto" komt in de lucht om Velsen in kaart te brengen Ingenieus systeem om „dieptewerking" in topografie om te zetten IN ARTI ET AMICIT1AE Haringvisserij vannacht beter Uitgevaren visserijvaartuigen Ook in Vlaardingen won trawler haringrace IN AQUARIA OP HELGOLAND Onderling BDC-toernooi Semi-bedrij f sdamtoernooi Burgerliike Stand Velsen Bomen en groen Enorme stereoscoop Vaste punten ZATERDAG 25 MEI 1957 HONDERDVIJFTIG JAAR WERK TE WATER heet de tentoonstelling, die ter gelegenheid van het jubileum van de N.V. Reederij v.h. Gebr. Goedkoop in de zalen van Arti et Amicitiae vanmiddag is geopend door mr. D. A. Delprat, de voorzitter van de Kamer van Koophandel. Deze tentoonstelling geeft een overzichtelijk beeld van de ontwikkeling van het bedrijf in de afgelopen eeuw en vooral van de gedwongen groei door de toename der scheepvaart in de laatste jaren, die tot stand kwam ondanks de zware druk van geleide economie en versnelde socialisatie. Hard werken, aldus directeur L. Goedkoop; heeft tot gevolg gehad dat we nu met twintig sleepboten in de Amsterdamse havens en op het Noordzeekanaal kunnen opereren. De jubileumviering is inmiddels achter de rug. Het personeel werden twee feestavonden aangeboden en de tweehonderd man varend en 25 man walpersoneel zorgden voor een geschenk: een gedenk raam voor het nieuwe kantoorgebouw, dat aan de haven gaat verrijzen tussen het Stenen Hoofd en het nieuwe PTT-gebouw aan de Trompkade. De expositie is tot 8 juni op werkdagen van 10—17 en 19—22 uur en op zon- en feestdagen van 13—17 uur geopend. Op woensdag is de tentoonstelling 's avonds niet open. Op 13 mei 1807 kocht Jan Goedkoop het Kaagschip „De twee Gebroeders" en begon daarmee van Amsterdam uit de vrachtvaart. Jan Goedkoops vrachtvaart richtte zich vooral op Texel. De zee schepen, die lading voor Amsterdam aan brachten losten hun lading bij Texel in binnenschepen, opdat zij zelf de vaart over de ondiepe Zuiderzee konden ver mijden. En onder al de economische ups en downs van de moeilijke jaren der Na poleontische oorlogen en het daarop vol gende herstel van de handelsvrijheid heeft Jan Goedkoop met zijn eerste schip en met al zijn volgende schepen vooral de Amsterdamse handel diensten bewezen in het verkeer tussen het IJ en Texel. Zodra in 1824 het Groot Noordhollands kanaal in gebruik werd gesteld voeren Goedkoops lichters van Den Helder naar Amsterdam. Jaagpaarden van Goedkoop brachten Am sterdamse zeeschepen van Den Helder naar het IJ. Sleepvaartbe drijf De grondslag voor het typische sleep- vaartbedrijf van deze tijd werd gelegd in 1862. Goedkoop schafte zich een rader sleepboot aan, die in het Oosterdok de zeeschepen van de sluis naar de wal voor de pakhuizen van het Entrepot bracht. In die tijd voeren er reeds radersleep boten op het Groot Noordhollands kanaal. Toen Goedkoop enkele jaren later schroef- sleepboten op het kanaal in dienst stelde gaven de raderboten binnen twee jaar de strijd op. Goedkoop had de sleepdienst in handen. In 1876 werd het Noordzeekanaal geopend en van dat ogenblik af waren de sleepboten van Goedkoop regelmatig tus sen IJ en IJmuider sluizen. In anderhalve eeuw tijds is de Goedkoop rederij in wezen zich zelf gelijk gebleven. Het begon als lichter-dienst-handreiking aan de zeescheepvaart op Amsterdam; het werd al spoedig jaagdienst en later sleep dienst. En het bleef dit tot in deze tijd, nu de vijfde generatie Goedkoop het be stuur over het bedrijf, dat in 1922 in een naamloze vennootschap werd omgezet, in handen heeft. Veertig kapiteins Twintig sleepboten bezit de 150-jarige: van 200 tot 900 I.P.K.-sleepboten, die bin nenkomende zeeschepen assisteren, bij het draaien en meren. In de haven van Am sterdam doen zij vooral dienst bij het ver halen van schepen. De grootste drukte is er tussen vijf uur 's middags en acht uur 's ochtends, omdat de werven en dok maatschappijen de schepen, die zij onder- IJM 54- TT T TA/I richte onderneming, meegewerkt aan het herstel van de haven van Amsterdam. De enige in tact gebleven sleepboot van Goedkoop, de „Elisabeth" heeft tezamen met materiaal, dat door de Nederlandse en Engelse marine ter beschikking was gesteld meegewerkt om in de kortst moge lijke tijd gezonken kranen, vaartuigen, bakken en dergelijke te bergen, gevaar lijke wrakken op te ruimen en de haven van Amsterdam gereed te maken weer schepen te ontvangen. Het meest spectaculaire bergingswerk, dat Goedkoop de laatste jaren verrichtte was het vlotbrengen van de „Breezand", een Hollands kustvaartuig, dat bij Bay- onne op het strand was vastgelopen. Duikers Goedkoop beschikt ook over enige dui kers. Zij moeten bij het bergingswerk on der water de stroppen aanslaan; worden te hulp geroepen wanneer in het IJ of in het Noordzeekanaal bij IJmuiden een schip een tros in de schroef heeft gekregen of stoppen de openingen in een scheeps wand onder water af en inspecteren de bodem van een schip om te zien of het dokken werkelijk nodig is. Bij waterbouw kundige werken zoeken zij een lek in een damwand of zij slopen onder water een rail en bouwen een nieuwe railbaan. Zolang de moeilijkheden en de pro blemen boven de waterspiegel liggen va ren de duikers als dekbemanning. Hun taak, waarvoor zij een extra vergoeding krijgen, en die telkens niet langer dan vier uur duurt, begint wanneer het werkelijk moeilijk wordt: een karwei onder water. Honderd vijf tig jaar geleden voer Jan Goedkoop met zijn eerste kaagschip op het IJ. Nu, in 1957, vormen de sleepboten en de bokken, het bergingsvaartuig en de duikers van Goedkoop een integrerend deel van de haven van Amsterdam, die zonder hun hulp en steun niet zou kunnen bestaan. handen hebben het liefst laten verhalen voor of na de werktijd van de arbeiders en omdat ook de scheepvaart haar schepen het liefst na beëindiging van de dagtaak laat vertrekken. De bezetting van de sleepboten tot vijf man per boot werkt in een drie ploegenstelsel. Meer dan tweehonderd opvarenden, waaronder veertig kapiteins bedienen de sleepvloot van Goedkoop. De Goedkoopboten zorgen voor het bre ken van ijs in hoeken en gaten van de haven, leveren stoom aan zeeschepen en slepen elevatoren en drijvende bokken. Goedkoop bezit zelf twee bokken, één met een hefvermogen van 125 ton en één van 90 ton. Bij vele bouw- en constructiewerk zaamheden helpen de drijvende bokken. Bergingsdienst De bemanningen van de twee drijvende bokken kennen hun vaartuigen precies, zodat er bij het bergingswerk, dat Goed koop met behulp van deze bokken uit voert, geen moeilijkheden voorkomen. Toch blijft het bergingswerk een zeer bij zondere sport. Een speciaal bergingsvaar tuig, de „Hulp in Nood" staat ter beschik king; een schip voorzien van zware dek- lieren, met voor op de boeg extra zware rollen om verloren ankers te kunnen lich ten, met een zware zandpomp, die zand of grind uit gezonken schepen kan zuigen. Bergingswerk is over het algemeen een kwestie van inschrijving, waarbij de laa". ste inschrijver het werk gegund krijg Niet alleen in het Amsterdamse havenge bied kapseizoen binnenschepen of gaan ladingen stalen platen of vaten met olie overboord, die dan soms met de grootste moeite in de modderige bodem niet meer teruggevonden worden. Ook bij de voor bereiding van de bouw van de IJtunnel hebben de drijvende bokken meegewerkt; met hun hulp werden de hulpbruggen, die in de spoorlijn gelegd werden, in Utrecht geladen en in Amsterdam weer gelost en op hun plaats gebracht. Onmiddellijk na de bevrijding heeft de n.v. Goedkoop, als beherend vennoot van de „Internationale Bergingsonderneming" een door een aantal grote havenbedrijven en industrieën opge- 1111111 lil»! MfM mMm - m 1*8 fci# H.V. mum m m%mm wm rnmmmm: iMummSSOMm De vangsten van de drijf netloggers zyn vannacht iets beter geweest dan in de twee voorgaande nachten. Verschillende loggers zijn thuisstomende met de vangst van de combinaties aan boord. Van de Katwijks- IJmuidense vloot kunnen zondag in IJmui den vijf schepen worden verwacht met 212 kantjes haring aan boord. Vanochtend om kwart over zes kwam de eerste partij „Hollandse Nieuwe" in Vlaar dingen aan. Het waren 31 kantjes zee banket afkomstig van het motorlogger- schip VL. 27 „Burgemeester Heusdens" die zijn verse vis eerst in IJmuiden had ge lost. Er was veel belangstelling voor de vangst, die overwegend klein van stuk was, circa 1200 stuks per kantje. De burgemeester, mr. J. Heusdens, stel de er prijs op het eerste kantje van het schip, dat zijn naam draagt, persoonlijk aan de afslag te brengen. Hij wenste reders en handelaren hierbij veel succes toe voor het komende seizoen en liet vervolgens het mijntoestel draaien. De kleine haring te weten de 27 kantjes met circa 1200 stuks inhoud, biacht van f 691 tot f 778 per kantje op en vier grotere, namelijk van 750 stuks inhoud, werden gemijnd voor f 455 tot f 516 per kantje. Als eerste drijfnetlogger kan vanmiddag in IJmuiden of Scheveningen de SCH 195 met 25 kantjes aan boord worden ver wacht. Hierbij zijn 12 kantjes eigen vangst en 13 kantjes uit de combinatie, waartoe deze logger behoort. De SCH 7 „Willy", die aanvankelijk zou gaan thuisstomen met 35 kantjes heeft vannacht nog gevist en begon vanmorgen aan de thuisreis. Vannacht ruimere vangsten De vangsten van de Katwijks-IJmuiden- se combinatie waren vannacht: IJM 75 5 k., IJM 283 4 k., KW 7 4 k. thuisstomend met 38 k., KW 18 3 k., KW 48 3 k. thuisstomend met 30 k., KW 67 1 k., 86 1 k., 130 2 k., 151 6 k., 37 5 k., 20 5 k., 29 9 k., 39 3 k. thuis komend met 54 k., 41 15 k., 78 20k., 20 2 k., 4 k., 44 1 k., 97 11 k., 110 5 k., 50 6 k. sstomend met 32 k., 16 16 k., 19-2 k., 47 u Ev, 54 4 k., 70 4 k., 168 19 k. thuisstomend met 50 k., 170 2 k. Er werd vannacht gevist op 58 gr. N.B., zodat de schepen 2 etmalen moeten stomen naar IJmuiden. Vangstbericht van hedenmorgen uit volle zee: SCH 63 met 2 kantjes, 66 met 16 k., 81 met 7 k., 97 met 2 k., 123 met 10 k., 124 met 25 k., is thuis stomende, 242 met 17 k„ 275 met 11 k., 3 met 10 k., 14 geen vangst. 47 geen vangst, 121 met 2 k., 302 met 3 k., 24 met 50 k., is thuis stomende, 195 nog 100 mijl, 4 met 3 k., 254 met 11 k., 402 met 6 k., 2 met 40 k., 15 met 3 k., 35 met 2 k., 37 met 10 k., 45 met 2 k., 87 met 6 k., 130 met 4 k., 236 met 5 k., is thuis stomende. 250 met 3 k., 310 gisteren 40 k., nog 100 mijl van IJmuiden, 399 met 2 k., 32 met 6 k., 49 met 4 k., 132 met 5 k., 189 met 3 k., 262 met 2 k., 200 met 3 k., 79 met 9 k., 141 met 12 k., 53 met 1 k., 104 is thuis stomen de, 201 met 17 k., 199 met 15 k., 305 met 2 k., 56 met 2 k., 229 met 2 k., 105 met 6 k., 20 met 26 k., 223 met 21 k., 314 met 30 k., is thuisstomende. Vlaardingers: VL 85 met 2 k., 203 is thuis stomende, 97 met 7 k., 115 met 5 k., 197 met 5 k., 199 met 15 k., is thuis sto mende, 61 met 27 k., 71 met 8 k., 83 met 13 k., is thuis stomende, 14 met 14 k., 89 met 10 k., 112 met 9 k., 132 met 6 k. pooooaxmmmmmmrmnymmmiofior WEEKABONNEMENTEN xxwöt dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE OP HELGOLAND zijn nieuwe aquaria in aanbouw voor het Biologische Instituut, dat binnen afzienbare tijd zijn werkzaamheden zal hervatten. Een van de eerste taken van het nieuwe instituut zal het kweken van haringlarven zijn, die onder constante omstandigheden, maar bij verschillende water-temperaturen zullen worden uitge broed. De haring is een geheimzinniger dier dan men zou vermoeden wanneer men haar als „Hollandse nieuwe" of als rolmops verorbert. Er bestaan nog grote leemten in de kennis omtrent deze voor de volksvoeding zo belangrijke vis. De kweekplannen op Helgoland houden verband met de vraag of de haringen in het Kanaal en bij de Doggersbank tot verschillende geografische rassen behoren. Deze haringen vertonen verschillen in het aantal rugwervels en andere kentekenen, die doen vermoeden, dat het hier om erfelijke rasverschillen gaat. Ook voor de rolmops is dit onderzoek belangrijk, omdat deze verschillen invloed kunnen hebben op de smaak van de vis. Het staat echter geenszins vast, dat dit verschillend aantal wervels een rasverschil is. De wetenschap heeft namelijk ook vast gesteld, dat het gemiddelde aantal wervels van de gevangen haringlarven ieder jaar schommelt. De watertemperatuur in de kweekgebieden schommelt ook en het zou dus kunnen zijn, dat het aantal wervels door de temperatuur wordt bepaald en met ras en soort niets van doen heeft. De proefnemingen in de aquaria op Helgoland zullen nu moeten bewijzen of verschillende temperaturen ook tot een verschillend aantal wervels leiden. Men heeft dit vroeger ook al eens geprobeerd, maar de larven stierven altijd voordat zij aan de vorming van een wervelkolom toe waren Nu hoopt men op Helgoland door het toepassen van nieuwe methoden toch haringlarven in leven te kunnen houden tot het stadium van de wervelkolomvor ming. Aan boord van een Duits onderzoe kingsschip voor de visserij werden haring larven uit kunstmatig bevruchte haring eieren uitgebroed en hoewel men er ook hier niet in slaagde de larven tot aan het wervelkolom-stadium in leven te houden, kon wel worden vastgesteld, dat het aantal der spiersegmenten afhankelijk en onder hevig is aan temperaturen en aangezien zulks eveneens als een raskenmerk wordt beschouwd, schijnt dit wel een vingerwij zing voor het onderzoek te worden geacht. Nieuwe eigenschappen Bij de haringen ontdekt men overigens steeds nieuwe eigenschappen. De „Anton Dohrn", het Duitse onderzoekingsschip voor de visserij tracht meer licht te bren gen in de trek van de haringscholen en de betekenis daarvan voor de visserij. Dit onderzoek is deel van een groot internatio naal wetenschappelijk project. Een enkele vangst geeft geen goed beeld van de samen stelling der haringscholen. Vele vangsten moeten worden onderzocht, die op hetzelf de tijdstip echter op verschillende plaatsen worden gedaan. Op deze wijze heeft de Engelse geleerde Richardson vastgesteld, dat de haringscholen zich splitsen in scho len van haringen, die even oud en even sterk zijn en dón gescheiden naar de broed en dus ook de vangplaatsen trekken. Trek of visserij De oudere vissen komen eerder aan dan de jongere en daarvan zijn weer de groot sten en de sterksten de aanvoerders. Bij de beoordeling der vangsten moet voorts met de „eettochten" van de haringen rekening worden gehouden. De vissen trekken tussen de zeebodem en de bovenste waterlagen heen en weer. In de nazomer beheerst de haring de bodem van het noordelijke deel van de Noordzee, in het voorjaar regeert daar echter de kabeljauw met zijn familie. Het aantal oude haringen aan de Engelse oostkust gaat de laatste jaren voortdurend achteruit, daarentegen worden in het noor delijke deel van de Noordzee veel oude haringen gevonden. Trek? Of overmatig afvissen van oude haringen voor de En gelse kust? De vraag is niet gemakkelijk te beantwoorden, maar voor de visserij zeer belangrijk. Zeestromingen Het haringwijfje legt 30.000 eieren per keer. De sterkte van de jonge haringen hangt echter niet alleen van de eieren af, maar ook van de zeestromingen.De haring larven kunnen zich in de beginne nauwe lijks bewegen en zijn aangewezen op de stromingen, die hen naar gebieden dragen die rijk zijn aan plankton, dit mengsel van groene algen en kleine zeediertjes, in het bijzonder aan garnalenlarven, waarvan de jonge haringen leven. Overigens hangt de trek van de volwassen haringen ook af van de zeestromingen.Ten behoeve van het onderzoek op Helgoland wordt nu met een speciaal net uit perion met zeer kleine mazen het plankton van een loodrechte waterzuil, die een bodemoppervlakte van 1 1/3 vierkante meter heeft, opgevist. Aan boord van de „Anton Dohrn" wer den vorige zomer ook verschillende soor ten visnetten getest. Het net werd in een tweede net met kleine mazen gestopt, waarin de vissen werden opgevangen, die uit het gewone sleepnet kans zagen te ontkomen. Dit vluchten van de vissen is weer een wetenschap op zichzelf. Door het gewone sleepnet met zijn grote mazen ont snappen de jonge vissen en de mannetjes haringen, die veel kleiner zijn dan de vrouwtjes. Het net met kleine mazen heeft een grotere sleepweerstand, zodat snel- zwemmende vissen er aan ontkomen,vooral grote, sterke vissen. De „selectiviteit" der netten werd onderzocht door de vissen uit het eerste en tweede net afzonderlijk te tellen en te meten. Men weet thans onge veer welk percentage uit de gewone sleep netten pleegt te ontkomen. Praktijk: Geen houvast De vangsten, die ter veiling worden ge bracht geven vanuit biologisch oogpunt geen houvast. Bovendien laten de kapiteins van de trawlers de kleine vissen en op de veiling onverkoopbare soorten vis na de vangst weer overboord werpen. Over de stand aan jonge vissen in de zee verklaren de aan land gebrachte vangsten dus weinig. De invloed van de visserij op de visstand is een fundamenteel probleem. De normale vangsten geven hieromtrent geen nauw keurig beeld: Dit moet door de onderzoe kingsschepen worden vastgesteld. Het zal nog geruime tijd duren voordat men over de talrijke wisselende factoren, die de vis stand en dus ook de visserij en de volks voeding kunnen beïnvloeden, een afgerond beeld zal hebben verkregen. De mannen, die jaar in jaar uit, vaak onder zeer zware omstandigheden op deze onderzoekings schepen dienst doen, verrichten werk van onschatbare waarde. Voor de onderlinge competitie werden nog de volgende wedstrijden gespoeld: Eerste afdeling: E. ReinhoutL. Haver 0-2; C. SnelW. Hoogenboom 1-1; S. D. HoogvorstN. Adelaar 1-1; C. Nijman Chr. Bakker 0-2 (afgebroken partijen welke werden uitgespeeld) G. v. d. Outenaar S. D. Hoogvorst 0-2; H. DiederiksChr. Bakker 1-1; J. G. HagenaarChr. Bakker 2-0. Tweede afdeling: G. HooglandD. Wil- lems 2-0. ALS ER SNEL ACHTEREEN twee foto's uit een niet tè hoog vliegend vliegtuig worden genomen van de begane grond en dan geen „gezichten op Amster dam" of „Soestdijk in vogelvlucht" - is de optisch-topografische wetenschap in staat met de beide afdrukken als basis een tot op de centimeter nauwkeurige kaart van het gefotografeerde landschap te vervaardigen, waarop- de hoogte van een putdeksel in de Rijnstraat even zuiver wordt weergegeven als die van een dakgoot aan de Kennemerlaan of een duintop bij de zeereep. Dan kan de geofysicus bij diep nadenken en goed meten zien, of er wellicht Eetroleum te vinden zou zijn in de buurt van de vissershaven en de mogelijk- eid is niet uitgesloten, dat zijn rotgenoot de archeoloog verheugd uitroept: „Kijk, daar hebben we eindelijk de resten van het Romeinse Castellum Magnum". Iedereen is dan ook tevreden met de mogelijkheden der moderne luchtfotogra fie, zoals zij door de KLM-Aerocarto wordt bedreven en menige Nederlandse gemeen te heeft in haar bezit een perfecte kaart van haar ressort, kadastraal tot in de puntjes bijgewerkt en voorzien van alle hoogtelijnen, met elke lantaarnpaal en ieder ooievaarsnest er ten voeten uit op, waartoe in eerste instantie nauwkeurige lieden van Aerocarto in een Dakota stegen, om op een zonnige dag liefst in de win ter of in elk geval in mei met ver schrikkelijk dure instrumenten foto's te gaan maken van het land recht beneden hun toestel. Velsen heeft onlangs zulk een opdracht aan Nederlands enige luchtkarteringsbe- drijf verstrekt en nu kan er dus op een goede dag een vliegtuig boven de IJmond verschijnen om een goedgelijkend portret van deze gemeente te maken, waaruit dan later met behulp van een ook al zeer kostbaar instrumentarium een topogra fische kaart van verbazingwekkende nauwkeurigheid ontstaat. Het wordt voorlopig alleen het westelijk gedeelte van de gemeente, omdat er ver der oostwaarts met het oog op de tunnel- werken in de komende maanden nog zo veel veranderen gaat, dat men daar liever nog even mee wacht, maar dat doet niets af of toe aan het bijzonder ingenieuze sy steem, volgens hetwelk Aerocarto van die foto's recht-naar-beneden een kaart maakt. Een systeem, dat ons een dezer dagen in een der lage barakken aan de voeten van Schiphols hoofdgebouwen uitvoerig uit de doeken is gedaan. Mei is voorbij en de zomer komt in het land, zodat Aerocarto eigenlijk een seizoen zou moeten wachten met haar opnamen. Want het groen werkt wel eens belem merend op de juiste indruk van de te fotograferen moeder aarde, maar dat is voor IJmuidens westelijke gedeelte niet zulk een groot bezwaar, omdat de duinen bijvoorbeeld zomer en winter uit de lucht gezien vrijwel gelijk zijn en IJmuiden zelf niet zó royaal in het groen zit, dat er een wezenlijk verschil in resultaat op de af druk uit zou voortvloeien. Men neemt om het verhaal in het kort te vertellen foto's van eenzelfde punt, maar met een tussenpoos van een paar honderd meter vliegen. Daardoor ont staat als het ware een stereoscopisch twee tal platén: de tüs^nruimte, waarmee uit het vliegtuig gefotografeerd wordt zou men kunnen vergelijken met de afstand tussen de menselijke ogen, die ons af stand schatten en ons „driedimensionale zien" garandeert en zij brengt dan ook diepte in de afdrukken, wanneer zij later onder een stereoscoop worden bekeken. Er berust bijvoorbeeld een tweetal op namen volgens dit systeem gemaakt bij Aerocarto van het Riche-bad te Zandvoort die onder een stereoscoop bekeken een haast duizelingmakende indruk van hoog te en diepte maken, die de helling van het duin naar zee op die plek duide lijk laten zien en bovendien sterk laten uitkomen de „uitholling" van het zoet- waterbad, dat daar tegen de duinvoet ligt. Wat de menselijke ogen met behulp van een stereoscoop zien, kan de fotogram- meter ook, maar dan nog veel beter. Deze fotogram-meter is een bijzonder ingewik keld soort stereoscoop, waarachter een al weer zeer nauwkeurig heer plaatsneemt, die in zijn lenzenstelsel, waarmee hij de beide foto's bekijkt, over een stip be schikt. Een stip in het glas dus, maar niet zomaar een krasje op het objectief, maar een puntje, dat hij naar believen kan la ten rijzen en dalen en dat in verbinding staat met een tekentafel aan zijn linker hand. Gezeten achter de fotogram-meter plaatst hij het stipje op de begane grond. Dit is heel duidelijk te onderkennen, want als de stip verder naar beneden wordt gedraaid, zakt zij duidelijk door de grond heen. Vervolgens laat de man achter het toestel de opnamen onder de lenzen „door wandelen", waarbij hij met zijn beweeg bare stip de grond volgt en ziet: op de tekentafel verschijnt een grillige hoogte lijn. Wanneer er nu op de grond een paar „vaste meetpunten" zijn aangegeven, waarvan de hoogte tot op de milli meter bekend is dat kan zowel een waterputje zijn als een lantaarnpaal zullen de hoogtelijnen met behulp van de fotogrammeter tot in de per fectie op het papier komen. Die meet punten weet de man achter de meter uiteraard en zij staan, als de Dakota gaat vliegen wit omlijnd op de grond uitgezet. Zodat zij later op de foto terugkomen als duidelijk herkenbare stippen. Het is op deze zelfde manier voorstelbaar, dat de beweegbare stip de oevers van een kanaal of de bermen van een weg volgt en dat er dus op de tekentafel het profiel van kanaal of weg verschijnt met de eventuele accidenteringen. Aerocarto had het liefst maar in één klap de hele gemeente Velsen en als het kon heel de IJmond of desnoods gans Ken- nemerland op de gevoelige plaat willen vastleggen. Wij zullen ons hier niet in verdiepen in de oorzaken, waarom dit niet gebeurt en waarom alleen Velsen voor lopig onder het fotografisch mes komt, maar dat de voordelen van een nauwkeu rige kaart legio zijn, staat buiten kijf. Bij voorbeeld bij het realiseren van de strand- plannen, bij het leggen van de nieuwe wijken in het duin en bij alle mogelijke andere plannen, die een goed en direct overzicht van de grond en haar eigen aardigheden nodig maken. En dat zijn nog niet eens de enige mo gelijkheden, want zoals gezegd kunnen ook de geoloog en zijn vriend de archeoloog van alles aan de foto's en de kaarten zien. De foto's tonen bijvoorbeeld vaak de resten van oude nederzettingen, zoals Aerocarto merkte bij enige luchtopnamen van de watersnoodramp in Zeeland en men een oude, reeds eeuwen verdwenen stad ont dekte, die zich bij laag tij liet fotograferen. En in het weiland worden meermalen de voor het normale oog onzichtbare om trekken van nederzettingen teruggevonden in foto's van onontgonnen gebieden in Suriname of Nieuw Guinea zijn waarde volle aanwijzingen te zien wat de win- plaatsen van ertsen of petroleum betrof. En zelfs heeft Aerocarto wel eens een ar chitect of een stedebouwkundige moeten bewijzen, dat bepaalde gebouwen of sport velden niet geheel volgens de regelen der kunst waren opgetrokken. Een niet geheel haaks gebouw of een voetbalveld, dat een beetje scheef is uitgevallen, vallen direct door de mand van de camera. Maar aan gezien Velsens stedebouwkundigen zich niet vergist hebben, zullen er eerder ne derzettingen dan terecht wijzigingen uit het fotomateriaal, dat de gemeente straks in handen krijgt, te voorschijn komen. Plaatwellerij verliest met 155 van B.D.C. (reserves) In het „Statenhuis" heeft het eerste treffen van het door de Beverwykse dam club georganiseerde semi-bedryfstoernooi plaatsgevonden. Een tiental dammers van de Plaatwellerij heeft op de honderd rui ten stryd geleverd tegen een reserve tien tal van de BDC. Om tot een gelijke krachtsverhouding te geraken, was overeengekomen dat in de bedrijfstientallen geen clubspelers zouden worden opgenomen, terwijl de spelers van BDC dit seizoen niet voor de bondswed strijden waren ingeschreven. Ondanks deze overeenkomst is het toch een gevoelige nederlaag voor de mensen van de Plaatwellerij geworden. Al vrij spoedig was door overwinningen van Lavalette, Bijster en Diemeer jr. de stand 6-0 voor de BDC'ers. Hierna zorgde Kok, die een fraaie partij tegen Mijnsber- gen speelde, dat de eerste punten voor de Plaatwellerij genoteerd konden worden (6-2); door een overwinning van Waarts op Diemeer (sr.) werd het echter 8-2. Aan het eerste bord werd toen prachtig spel geleverd. Had Kraaijeveld in het eindspel de goede voortzetting gekozen dan was ook deze partij voor de Plaatwellerij geweest, nu kon echter Verhaar nog net remise for ceren (9-3). Nadat Dijcks nog de eer aan Van Vuuren had moeten laten, maakten de overge BDC'ers geen fout meer, zodat het tiental van de Plaatwellerij deze wed strijd met 5-15 had verloren. De gedetailleerde uitslagen waren: PlaatwellerijBDC (reserves): 1. H. KraaijeveldJ. Verhaar 1-1; 2. J. Diemeer sr.W. Waarts 0-2; 3. J. ScholtenA. van Son 0-2; 4. J. v. 't HoffA. Diemeer jr. 0-2; 5. J. van VuurenChr. Dijcks 2-0; 6. K. StarreveldP. Neeft 0-2; 7. P. Schol ten—-Ph. Geerling 0-2; 8. C. Kok—H. A. Mijnsbergen 2-0; 9. A. RoosR. Lavalette 0-2; 10. F. de RoosG. Bijster 0-2. 5-15. Op 6 juni wordt dit toernooi voortgezet met de wedstrijd HoogovensBDC (res.). ONDERTROUWD: W. Cohrs, Tuinders- straat 115, IJmuiden-oost en W. Tjeertes, Eemstraat 37, IJmuiden, t.a.: De Ruijterstr. 142, IJmuiden-oost; W. A. Alders, Tasman- straat 3, IJmuiden, en A. M. J. Cardol, Vlugt- hovenstraat 6, Santpoort, t.a.: Tasmanstr. 3, IJmuiden; C. Hagen, Hofgeesterweg 2, Sant poort, en L. H. van der Ende, Hofgeester- w?g 2, Santpoort, t.a.: Hofgeesterweg 2, Santpoort; C. J. Meijer, Doggersbankstraat 26 III, Amsterdam, en M. Th. Das, Passtoors- straat 29, Santpoort; J. A. Jansma, Juno- plantsoen 14, Haarlem, en J. J. van der Spek, Willemsbeek weg 74, IJmuiden-oost, t.a.: Willemsbeekweg 74, IJmuiden-oost; H. Ni- cola, Heemskerkerweg 13, Beverwijk, en J. Juckers, Wijkeroogstraat 56, Velsen-noord, t.a.: Wijkeroogsrtaat 56, Velsen-noord; A. van der Welle, Keern F 74a, Barsingerhorn, en W Snoek, Marnixlaan 3, Driehuis, t.a.: Sportstraat 6a, Barsingerhorn; C. Ruste- meijer, J. T. Cremerlaan 77, Santpoort, en E. S. A. Kolster, Zeeweg 170, IJmuiden-oost; J. P. Ros, Kennemerlaan 51, IJmuiden, en M. E. Rustemeijer, J. T. Cremerlaan no. 77, Santpoort. GEHUWD: H. Schriever en J. Scholder, Kruidbergerweg 4, Santpoort; P. Radema kers en W. E. Koelma, De Genestetlaan 36, Driehuis; G. M. Buijsman en L. A. van Noort, Wijkermeerweg, Woonwagen 552, Beverwijk; H. J. Kolijn en M. J. Wigchert, Damiatestraat 18, Haarlem; A. Bosman en A. C. Sneekers, Zeeweg 293 rood, IJmuiden- oost; L. J. H. Ouwehand en C. Verheij, Lin- denstraat 26, IJmuiden-oost; J. Heida en H. Hofstra, Bik en Arnoldkade 48, IJmuiden; P. G. Kelder en G. M. Boom, Tuindersstraat 85, IJmuiden-oost; T Som en J. J. Wagema- ker, Fazantenlaan 19, IJmuiden-oost; P. C. de Geus en W. L. A. Donderdahl, W. die Zwijgerlaan 16, Santpoort; H. L. Vaillant en J. Wijs, Harddraverslaan 33, Santpoort; L. Rohder en M. van den Broek, Lijsterlaan 7, IJmuiden-oost. BEVALLEN: J. J. Schach tschabel—Plok - ker, d., Reggestraat 10, IJmuiden; A. J. Vis- scherKoch, d., Saturnusstraat 9, IJmuiden; G. PrinsDe Groot, d., Kompasstraat no. 16, IJmuiden; A. F. UijtendaalSanders, zoon, Iepenstraat 37, IJmuiden-oost; A. van Wijk Van der Werff, d., Curacaostraat no. 25, Santpoort* L. E. van den Berg—Völker, z., Kanaalstraat 44, IJmuiden; G. M. Paap Wagenaar, d., Lange Nieuwstraat 200, IJmui den; J. VendrigNijss^p, z., Schipbroeken- weg 22, Santpoort; S. Mouiss'eAl+ena, d., Lindenstraat 51, IJmuiden-oost; J. Hokke Colmans, d.. Sluisplein 16, IJmuiden; J. G. D. J. van Nimwegen—Boogaardt, z., Zeeweg -92a, Driehuis; P. Gleijsteen—Appelboom, d., OosterParallelstraat 2, Velsen-noord. OVERLEDEN: J. Mets, 81 j., weduwe van G. de Geus, Rijksweg 314, Santpoort; G. H. de Haan, 79 j., weduwe van J. D. Timmer mans, Rijnstraat 4, IJmuiden; W. F. van der Wensch, 75 j., echtgenoot van J. I. Vogel, Uitendaalstraat 16, Santpoort; G. H. van Leur, 63 j., echtgenoot van F. Kruizinga. Kortenaerstraat 21, IJmuiden-oost. Goedkoop-tentoonstelling geeft beeld van anderhalve eeuw werk te water Trawlvisserij Maandag 13 mei: M.l. Bertha KW 38, Geertje KW 108 (24 mei binnen); m.k. Prinses Beatrix KW 72 (24 mei binnen). Dinsdag 14 mei: m.t. IJM 15, Maria Theresia KW 99, Emma Wilhelmina KW 135; m.l. Satur- nus KW 69, Hette Margaretha KW 74, Java KW 159; m.k. Dine Marie KW 57. Woensdag 15 mei: m.t. Johannes Polderman IJM 20, Claesje RO 46, Albertha Hendnka KW 81, Sthdt Enckhuysen KW 82; m.l. Annie IJM 14. Donderdag 16 mei: s.t. Haarlem IJM 9; m.t. Nestor KW 101, Drie Gebroeders HD 79; m.k. Pietertje HD 87. Vrijdag 17 mei: m.t. Noorderkroon SCH 55 naar Scheveningen; m.l. Willempje KW 89; m.k. Swift Zaterdag 18 mei: m.t. Maria van Hattem IJM 10. Dirkje RO 53. Maandag 20 mei: m.t. Thorina IJM 33, Beatri ce IJM 72; m l. Adeo Datus IJM 30. Verwachting TJM* 204, Adrianus KW 10, Arie Nico KW 17, Concordia KW 26, De Verwachting KW 28, Flo- ris KW 59, Sursum Corda KW 124, PetroneHa KW 125, Willy Alida KW 155 naar Rotterdam, Gebroeders KW 166 (21 mei binnen), Aleida KW 169, Gezina Geertrui KW 176, Cornelia Maria SCH 135, Anna Suzanna WR 88; m.k. De Twee Gebroeders IJM 3 (21 mei binnen), Dageraad IJM 4. Zuiderkruis IJM 7, Maartje IJM 8, Pool ster IJM 11, Klaas Junior IJM 22, Emisel IJM 31, Arend Willem IJM 40 (23 mei binnen), Corrie IJM 78 (23 mei binnen), Wiron V IJM 208, Ne- him I AM 16, Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Nehim IV AM 26, Anne Marie KW 27, Rein KW 30 Petronella KW 31, Wilhelmina KW 46, Prin ses Margriet KW 51, Hermina IV KW 53, Adria- na Cornelia KW 58, Gijsbertha KW 61 (23 mei binnen), Alice KW 62, Margriet Josiena KW 63 Arend Cornelis KW 68, Gerda Marianne KW 71 (21 mei binnen), Johanna Cornelia KW 88 (23 mei binnen), Adriana Cat.harina KW 92, Willem KW 94. Nico KW 96, Arendje KW 98, Agat.ha Arie KW 126, Koningin Juliana KW 133. Alida Tacoba KW 165. Pieter Jacob KW 178, Okko Bos- ker WR 25, Tinv Dieuw WR 33, Jan Willem WR 34, Internos WR 49, Flevo WR 50, Stella Maris WR 51. Vier Gebroeders TX 14, Hendrikie BU 33 Dinsdag 21 mei: m.t. Amsterdam IJM 28, Elie Cheneviere IJM 32, Deining KW 8, Albatros KW 87, Arie Ouwehand KW 122, Cornelis Vrolijk Fzn. SCH 171 (23 mei binnen), Burgemeester Heus dens VL 27, Biesje en Rutger VL 153; m.l. Ge broeders KW 166, Onderneming III SCH 117: m k. Limanda KW 33, Stern KW 36, Gerda Ma rianne KW 71 (24 mei binnen). Woensdag 22 mei: m.t. Dirk Maria KW 80, Willem VL 121 naar Vlaardingen; m.l. Avontuur KW 114; m.k. De Twee Gebroeders IJM 3, De Hoop I IJM 45, Rein KW 30 24 mei binnen), De Vrouw Alida KW 160. Donderdag 23 mei: s.t. Klaas Wijker IJM 85; m.t. Wiron II IJM 211; m.l. Onderneming IV SCH 153; m.k. Corrie IJM 78, Gijsbertha KW 61, Johanna Cornelia KW 88. Vrijdag 24 mei: m.l. De Vrouw Anna KW 52, Willy KW 141. Haringdrijfnet.visserij Dinsdag 21 mei: m.l. Gorredijk IJM 75, Mar- lortshoek IJM 283. Mr. Dirk Donker Curtius KW Vertrouwen KW 6, De Arend KW 7, Rijnmond V KW 15, Willem Cornelis KW 16, Hollandia 'W 18. Dirk KW 19, Grietje KW 20, Orion KW 2. Volharding KW 23, Wilhelmina I KW 25, Largrietha Maria KW 29, Nederland IV KW 37, Telena KW 39. Aafke Jacoba KW 41, Rijnmond T KW 43, Rijnmond III KW 44, Noordzee KW 47, "ornelis Marinus KW 48, Jan KW 50, Annie KW 54, Noordster KW 67, Nelly Maria KW 70, Excel sior II KW 78, Sumatra KW 86, Ella Christina KW 97. Rijnmond V KW 110, Borneo KW 127, Bali KW 129, Nederland VII KW 130, Wilhelmina III KW 147, Vooruit KW 151, Janna KW 163, Een dracht KW 168, Zeemeeuw KW 170, Willy SCH 7. J'.V - f OOOOOOOOOCXXXX3QOOCXXXXXXXJOOOOOOOOO □EXXXXXXXXX

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3