Veertig Duitse kotters voeren smelt aan in IJmuiden Ook voor de Nederlandse kottervloot een goudvisje DCIJ heeft grote kans op de titel in het Stabiel-zomertoernooi Visserij varia Agenda voor Velsen Meer schepen volgen de UK. 60 Voorwedstrijden provinciaal toernooi beëindigd 9 Fa. DE VILDER Waterpoloteams zijn weer ingedeeld Geslaagde auto-foto-rally van B.A.F.V. Onderlinge wedstrijden van „De Plaatwellerij" Prijzen voor jonge Santpoorters Wedstrijd van „Veiser end" Fraaie prestaties van Suomi-atletes Koken en mode op school „Klavierschippers" met „Daar zit muziek iq" IJmond-dames verloor met 71 van Niloc 2 Agenda voor Beverwijk MAANDAG 27 MEI 1957 (Van een speciale verslaggever) EEN FLINKE VLOOT buitenlandse kotters, waarbij veertig scheepjes uit Duitse havens, twee uit Noorwegen en twee van Franse nationaliteit, zijn sinds vrijdag morgen in de Haringhaven te IJmuiden binnengelopen om af te meren aan de nieuw gebouwde steiger bij de vismeelfabriek, de chemische fabriek „De Toekomst". In de ruim twintig meter lange kotters bevond zich de vangst: smelt, een soort zandspiering, die tot acht dagen geleden nog nimmer in IJmuiden was aangevoerd, daar de Neder landse kotters de industrievisserij tot dat tijdstip nog niet uitoefenden. Thans hebben echter ook de Urker kotters UK 60 en UK 125 als eerste Nederlanders op ongeveer honderd mijl van IJmuiden bij de Doggersbank met speciale in Duitsland gekochte netten op smelt gevist en heeft schipper v. d. Berg verklaard, dat het hem oprecht spijt niet eerder aan deze mooie visserij te zijn begonnen. Want de smelt werd ongeveer vijf jaar geleden door de Deense vissers ontdekt. Het is een klein visje met een zilverachtige kleur en het bezit een puntige kop, waarmee het zich tot ongeveer een halve meter in de zeebodem kan wroeten. De smelt werd voor Denemarken een goudvis. De vismeelfabrieken ontdekten haar waarde als industrie-vis - er werden vijf nieuwe vismeelfabrieken in Esbjerg gebouwd - en thans, in mei 1957 volgen de vismeelfabrieken in Beverwijk en IJmuiden dit voorbeeld. Voorlopig nog met aan voer door buitenlandse schepen, want de visserij van de Nederlanders zal nog op gang moeten komen. De eerste smelt voor de vismeelfabriek te IJmuiden werd, zoals vorige week dinsdag gemeld, vrijwel ongemerkt aangevoerd door de Noorse kotters „Kvernnes" R 44 A en de R 77 A. De „Kvernnes" is het tot kotter verbouwde oude Nederlandse hos pitaal kerkschip ,.De Hoop", dat in oktober 1955 door de vereniging „De Hoop" aan schipper Wermund Dahl in Kopervik, Noorwegen, werd verkocht. Zaterdag kwa men beide schepen voor de tweede keer in IJmuiden binnen en schipper Wermund deelde mee, nog minstens zes keer in dit smeltseizoen in de Haringhaven te zullen verschijnen. De visserij op smelt duurt na melijk van maart tot eind juni, soms tot half juli als het koud is. Dertien cent per kg De veertig Duitse kotters, die de afge lopen dagen vangsten van 30 tot 45 ton smelt - gevangen in drie tot vier dagen - te IJmuiden losten, kennen de visserij op smelt ook nog niet zo lang. Zij begonnen ermee na de ontdekking van de Denen en voeren het produkt voor de vismeelfabriek hier aan omdat IJmuiden slechts honderd mijl van de visgronden ligt en Cuxhaven, Bremerhaven of Rendsburg ruim 160 mijl. De prijs is ook in Nederland verschillend, maar zaterdag werd 0.13 per kg betaald, ADVERTENTIE RADIO - TELEVISIE DRAAGBARE RADIO'S PLATENSPELERS GROTE KEUZE Velserduinweg 173 - Tel. 4402 Gedipl. radio- en tele visie monteurs. Reparatie en service in eigen werk plaats voorzien van de modernste meetapparaturen. Off. Philips service Koopt dus bij de vakman. Betaling in overleg. Voor de zomerwaterpolo-competitie kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwem- bond zijn de zeventallen als volgt inge deeld. Heren eerste klasse: HPC 4, Watervrienden, Hoofddorp, HVGB 4, HZV. NVA, VZV 3. Voor deze afdeling wordt een halve com petitie vastgesteld. Heren tweede klasse: Haarlem 5. HPC 5, HVGB 5, DWT 4. Heren derde klasse: Haarlem 6, Water vrienden 2, Hoofddorp 2, HZV 2, DWR 4. Dames eerste klasse: DWR 2, HPC 2, Wa tervrienden, deze afdeling speelt ander halve competitie. Dames tweede klasse: DWR 3, DWT 5, Haarlem 3, HPC 3, HVGB 3. Terreinen Voigende week wordt met de afwerking van het rooster voor de Bondscompetitie begonnen. DWR en DWT hebben wederom hun wedstrijdveld in de zweminrichting aan de Houtvaart, HVGB gaat dit seizoen in de zweminrichting aan de Kleverlaan spelen, Haarlem, NVA en de Watervrien den spelen in Stoop's bad in Overveen, HPC in de zwemvijver ..Groenendaal" in Heemstede, VZV in het zwembad „De Heerenduinen" in Velsen, HZ.V in de ge meentelijke zweminrichting in Hillegom en Hoofddorp speelt in het zwembad in Hoofddorp Programma Woensdag 29 mei: dames derde klasse: DWRSleutelstad. Heren eerste klasse. DWRZIAN. Reserve tweede klasse: De Vest 2Haarlem 3. Vrijdag 31 mei: dames eerste klasse: RDZ—DWT. Dames tweede klasse: Haar lemZAR; derde klasse: HVGBDe Zijl. Heren eerste klasse' HPCNereus. Haai- lemRotterdam: RZCHVGB. reserve eerste klasse: HPC 2Nereus 2. Reserve tweede klasse: HVGB 3—DAW 2. Wijziging spelregels Was het voorheen zo, dat de zeventallen na het maken van een doelpunt zich weder om opstelden op de doellijn, hierin is een wijziging gebracht. Alleen bij het begin van de wedstrijd en na de rust stellen de ploe gen zich op de doellijn op; na het maken van een doelpunt nemen de spelers op de eigen helft van het veld een plaats in. De partij waartegen het doelpunt gemaakt is krijgt de bal en een speler gelegen op de middenlijn, brengt na het fluitsignaal de bal weer in het spel door deze te plaatsen naar een medespeler, die zich achter de middenlijn moet bevinden als hij de bal ontvangt. Het begaan van een fout binnen het vier- meter gebied, waaroor hoogstwaarschijn lijk een doelpunt zou zijn voorkomen, wordt nu niet meer gestraft door de fou tieve speler het water uit te sturen en het toekennen van een strafworp aan de spe ler waartegen de overtreding werd begaan maar wordt alleen een strafworp toege kend. Alleen dan wordt de foutieve speler uit het water gezonden, als de overtreding zo ernstig is, dat het uit het water sturen voor de verdere duur van de wedstrijd gerechtvaardigd is. zodat een weekreisje voor sommige kotters 5200 opleverde. Vangsten van veertig ton per dag of een trek van twintig ton zijn echter geen zeldzaamheid, hebben de op varenden van beide Noorse schepen ons verteld. De Denen van Esbjerg vangen zich vaak in een dag vol, maar moeten ruim anderhalve dag naar de thuishaven stomen, zodat de besomming altijd nog geldt voor een reis van vier a vijf dagen. Waarom nu pas De schipper van de Duitse kotter „Frisches Haff" spreekt van een moeilijke visserij. Ook hij vraagt zich af waarom niet meer Nederlandse kotters aan deze visserij deel nemen en waarom Nederland niet eerder aan deze industrievisserij is begonnen. De smelt wordt niet op slibgronden gevangen, maar op wit-bruinc zandgrond. Vooral op ongeveer twee mijl uit de kust wordt veel smelt aangetroffen, aldus deze schipper, maar daar mag niet worden gevist door ons. De smelt wordt gevangen met een zeer dunmazig trawlnet, waarvan de kuil tot twintig meter lang is. Hoe nauwer de mazen zijn, waaruit de groen gekoperde netten bestaan, des te beter wordt de zee bij de bodem van smelt schoongevist. Snel trekken is van belang, daar de smelt, wanneer hij wordt opge jaagd, in de zeebodem kruipt. Onderzoek naar herkomst Over eventuele overbevissing van de smelt maken de Denen, de Noren en de Duitsers zich nog geen zorgen. Deense biologen zijn vorig jaar een onderzoek begonnen naar de herkomst van de smelt. De vissers willen graag weten waar zjj aan toe zjjn en zijn nieuwsgierig of het moge lijk is deze visserij ongestraft voort te zetten. En dan de grote vraag, die de Denen bezig houdt: moeten meer vismeelfabrieken worden opgetrokken om de grote aanvoer te verwerken. Vorig jaar moesten de aan voeren van de schepen bij de vismeel fabrieken al gerantsoeneerd worden. De schippers, tevens mede-eigenaren van de fabrieken - het is een coöperatie - besloten om veertien ton per schip te laten aan voeren. Ruim driehonderd van de 580 kot ters in Esbjerg, vissen op smelt in deze maanden van het jaar. Mechanische lossing In Esbjerg is de lossing van de smelt met behulp van elevators al gemechani seerd. De vangst wordt uit de ruimen van de kotters „geheveld" en via twaalf trans portbanden naar gereedstaande auto's ge leid. De auto's vervoeren de smelt naar in de nabijheid staande moderne en reukloze fabrieken. In IJmuiden gaat de lossing met behulp van een kraan en een transportband. De smelt voor de vismeelfabriek in Beverwijk wordt met schuiten via de sluizen en het Noordzeekanaal vervoerd. In de Haring haven wordt de vangst in deze schuiten overgeladen. Meer Nederlanders De smelt zal binnenkort waarschijnlijk al uitsluitend door Nederlandse kotters in IJmuiden wórden aangevoerd, want het initiatief van de Urker gebroeders v. d. Berg en tenslotte ook van de directies der vismeelfabrieken om buitenlandse kotters naar IJmuiden te laten komen, heeft al gevolgen. Enige Texelse schipper-eigenaren van kotters, andere Urker rederijen en ook een IJmuidense rederij hebben besloten de smeltvisserij te beginnen. Netten zijn reeds besteld. IJmuiden heeft voor een van de drie vis gronden, waar de smelt wordt aangetroffen, Bjoerneborg. een zeer gunstige ligging. De smelt wordt gevangen op de Blödengronden en de Witte Bank en aan de oostkant van de Dogger (ongeveer honderd mijl van IJmuiden)! De visserij bij de Dogger wérd door de Denen in het vorige jaar ontdekt. Toekomst duister De toekomst van de smeltvisserij is dus - we wezen er al even op - duister. Plotse ling is dit vreemde visje in 1952 opgedoken en zal het in de Noordzee blijven? Voorlopig is de smeltvisserij in Denemar ken al een goudmijn. In 1955 was de totale opbrengst 35 miljoen kronen (een kroon is 0.55). De vraag naar vismeel is in vele landen groot en ook visolie kan overal worden ge bruikt. Over de snelle groei, die deze visserij in Denemarken heeft genomen, is niet iedereen te spreken. Men is er huiverig voor, dat teveel op één kaart wordt gezet. En dit geschiedt, wanneer een kotter uit sluitend voor de industrievisserij in het gehele jaar naar zee gaat. Want na de smeltvisserij volgt voor de Denen tot de cember de visserij op 2 en 3 jaar oude haring (de toters), een industrie-visserij, die in Nederland echter ook onbekend is en vermoedelijk zal blijven. Volgend jaar worden ook bevriende clubs uitgenodigd Aangemoedigd door het succes van vorig jaar, hebben de organisatoren van de auto foto-rally voor de Beverwijkse Amateur fotografen, ook dit jaar een dergelijke tocht uit geschreven. De inzittenden van zeven wagens hebben strijd geleverd om in het bezit van de wisselbeker te komen Zondagmorgen om acht uur werd uit Beverwijk, richting Alkmaar vertrokken. Er moest worden uitgezien naar een on bewoonbaar verklaarde woning, om hier tegenover links af te slaan. Via landelijke binnenwegen en verschillende onderweg vervulde opdrachten, werd Bergen-Binnen bereikt, waar in „De Rustende Jager", de eerste tijd-controle plaats vond. Na een pauze van 40 minuten werd de tocht ver volgd. De hoogte van de kerktoren van Noord Scharwoude (65 meter) en de om trek van de gashouder bij het kasteel Mar quette vroegen om een hele berekening, maar de toezichthouder hielp allen uit de droom. Via Beverwijk werd de tocht in Wijk aan Zee beëindigd, waar in hotel Sonnevanck, de lunch werd gebruikt en waar de voorzitter, van de Beverwijkse Amateurfotografen, de heer J. Broertjes, de organisatoren veel lof toezwaaide. De eerste prijs was voor team no 1 met 32 strafpunten, waardoor het in het bezit kwam van de wisselbeker en iedere in zittende van de wagen een herinnerings- bekertje ontving. Team no. 6 won de twee de prijs met 39 strafpunten en team no. 3, de derde met 65 strafounten. De jury bestond uit de heren Akse en Dibbets, die veel werk hebben verzet, om de tocht in al zijn onderdelen te doen slagen. In het volgend jaar wil men komen tot een club-auto-fotorally. De bevriende ama- teurfotografenclubs zullen worden uitge nodigd en de medewerking van de Rijks verkeersinspectie zal worden ingeroepen. De uitslag van de foto-wedstrijd zal op een feestavond worden bekend gemaakt, zodat de deelnemers ruimschoot de tijd krijgen hun foto-materiaal te ontwikkelen. Vele personeelsleden van de n.v. „De Plaatwellerij", die dit jaar grote belang stelling aan de dag leggen voor de door de personeelsvereniging georganiseerde jaar lijkse onderlinge wedstrijden, hebben dit weekeinde deelgenomen aan een junioren voetbalwedstrijd en tafeltenniswedstrijden. De A-junioren wonnen bij het voetbal met 32 van de B-junioren. In het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat werden de tafel tenniswedstrijden vrijdagavond in de A- afdeling voortgezet. De laatste strijd tussen mej. C. Schuijt en de heer v. d. Werf werd in het voordeel van eerstgenoemde beslist. De uitslag werd: 1. mej. Corry Schuijt 8 pt; 2. J. v. d. Werf 6 pt; 3. L. Kok 4 pt; 4. W. Kok 2 pt; 5. H. Kraayeveld 0 pt. Dinsdagavond wordt de klaverjaswed- strijd gehouden, waarvoor een groot aantal leden heeft ingeschreven. Hout voor papierfabriek Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is zaterdagmiddag aangekomen het Finse s.s. „Jan" met een lading van 535 vadem papierhout van de Finse haven Als het eerste vijftal van DCY in de laat ste ronde van het zomertoernooi van de Santpoortse damclub „Stabiel" weet te win nen, zal DCY winnaar zijn van deze jaarlijk se sportgebeurtenis. Het resultaat tot nu toe werd goeddeels verworven door de keurige overwinning, welke het DCY vijftal op Sportief behaalde. In de eerste klasse klopte het Haarlemse KNC het Santpoortse Stabiel met 6-4, waar door de Haarlemmers in de laatste wedstrijd tegen Sportief moeten winnen om de eerste plaats te behalen. Het verloop van de wedstrijd was: Sportief—DCY: 1 P. C. BaisT. Tielrooy 0-2, 2 J. SlagerJ. v. Straten 1-1, 3 J. Visser P. v. d. Berg 0-2, 4 J. Jansenir. M. Krijgs man 0-2, 5 J. de BoerA. W. Beukema 1-1 is 2-8 voor DCY 1 P. Bakker—D. Ott 0-2, J. Groen—W. v. Wort 1-1, 3 J. BakkerC. Kaan 2-0, 4 J. Holt J Waal 2-0, 5 W. Post—W. Gomes 0-2 is. 5-5. De stand met nog een ronde te spelen is DCY 2 2 0 0 4 13- 7 KNC 2 1 0 0 2 14- 6 Sportief .2 1 0 0 2 8-12 Stabiel 2 0 0 2 0 4-14 groep A is: In groep A behaalde KNC een grote over winning (10-0) op stabiel. Vanavond wordt in het clublokaal van Stabiel de laatste ronde DCYStabiel ge speeld en tevens komen KNC en Sportief tegen elkaar uit. Om de provinciale damtitel In het district Noordholland zijn nu bijna alle voorwedstrijden voor het provinciaal kampioenschap ten einde. In de wedstrijd om het kampioenschap van de hoofdstad zijn de volgende spelers op de eerste vijf plaatsen geëindigd: Kampioen Rudolf Berk 18 punten, 2 J. H. Ansems 15, 3 M. R. C. Stahlberg en 4 F. Jongendijk 14 punten en 5 A. den Doop. Deze vijf spelers komen voor het district Amsterdam in de finale. Voor Kennemerland komen uit: B Dukel, Theo Tielrooy, H. Be- lien en H. Berk. Tevens zullen H. Laros, W. de Jong en A. Grooteman moeten meespelen om de verlo ren rechten op de deelneming aan het kam pioenschap van Nederland te heroveren. De twee eerst aankomenden verschijnen in het voorjaar 1958 in de strijd om het kampioen schap van Nederland. Voor de districten Zaandam en Noorder kwartier zijn de kampioenen nog niet be kend. DCY A Zaterdag hebben vele kleine Santpoor ters in spanning gewacht op de oordelen van de jury's, die in het natuurbad Vel- serend beslissen gingen over een wedstrijd in tekeningen en slagzinnen, uitgeschreven door de directie van dat bad. Uit de 43 tekeningen en 20 slagzinnen hebben ten slotte de Santpoorters, die met kennis van zaken moesten oordelen (zagen wij niet een bekende tekenaar en een schoolhoofd, een Eerwaarde Zuster en de beheerder van de ruïne achter de tafel?) de allermooisten gevist, nadat er lang gewikt en gewogen is. Er waren vooral heel mooie tekeningen binnengekomen - de Hervormde Kerk had model gestaan en natuurlijk was ook de ruïne van Brederode uitgebeeld terwijl verder de molen en het Zwitserse huis aan de Wüstelaan tot de geliefkoosde onder werpen behoorden. Hans Willem Blom ging tenslotte van de tekenaars (8-14 jarigen) met de eerste prijs strijken, de tweede ging naar Haar lem-Noord en de rest der beloningen kwam weer in Santpoort terecht. De vijf prijzen, die voor de beste slag zinnen uitgeloofd waren, gingen door de zeef van een aparte jury - wederom een schoolhoofd, een inwoonster van Santpoort en de postcommandant van politie. Waar bij de lof van de jury uitging naar Hans van Wesseldijk, die dichtte: „Voor zwem- sport, spel en alle recreatie, biedt Vel- serend de meeste recreatie". De heer R. van Deursen heeft met een paar korte babbeltjes de prijzen uitgereikt en hij hoopte, dat bij een volgende gele genheid de deelneming veel groter zal zijn. Met limonade is het festijn tenslotte afge dronken en een der juryleden heeft aan het eind het plan geopperd, om deze wed strijden in de toekomst uit te breiden tot ook zang en muziek en er een hele middag van te maken, waarbij alle jonge talenten van Santpoort de kans zouden krijgen te schitteren. Bij de in Haarlem gehouden tweekamp tussen de damesafdelingen van Gita en Suomi als onderdeel van de vierkamp Gita, DEM, Holland en Suomi, waarbij de speci fieke Gita-damesclub met 123,5 punt eerste werd en de Suomi-ploeg tweede met 89,5 punt, hebben de Velsense atletes fraaie in dividuele prestaties kunnen boeken. De uitslagen waren voor de Kennemer- staten Atletiekvereniging „Suomi": C- dames: 100 m: 1. I. Waasdorp 14,4 sec.; 3. I. Zwaan 14,9 sec. Vèrspringen: 1. I. Waas dorp 4,47 m; 2. T. Hommes 4,09 m. Hoog springen: 2. N. Koster 1,35 m; 4. T. Hom mes 1,25 m. Discuswerpen: 1. N. Versluis 31,18 m; 2. J. Koeten-Bleeker 29,70 m (N. Versluis promoveert naar B-klasse). D-dames: 100 m: 2. I. de Boo 15 sec.; 3. L. Petterson 15,2 sec. Vèrspringen: 1. I. de Boo 4,31 m; 4. L. Petterson 3,59 m. Hoog springen: 3. B Nierop Groot 1,15 m. Kogel stoten: 2. J. Koeten-Bleeker 8,19 m; 4. N. Koster 7,50 m. Estafette C-D-dames: 1. Suomi 47,5 sec. Meisjes A: 80 m: 1. M. Bak ker 11,2 sec.; 2. E. v. d. Ploeg 11,5 sec. Vèr springen: 3. M. Bakker 4,09 m; 4. E. v. d. Werf 3,95 m. Hoogspringen: 1. E. v. d. Ploeg 1,45 m; 2. Malensteijn 1,40 m. Discuswer pen: 2. A. v. Leeuwen 15,02 m; 4. B. Nierop Groot 14,91 m. Speerwerpen: 3. C. Malen steijn 18,44 m; 4. A. v. Leeuwen 15,48 m. Meisjes B: 80 m: 3. A. Woortman 12 sec. Hoogspringen: 2. A. Woortman 1,30 m. Estafette 4 x 80 m A-meisjes: 1. Suomi 43,5 sec. Meisjes C: 60 m: 3. R. Steyn 10,6 sec.; 4. H. v. d. Ree 11 sec. Vèrspringen: 3. R. Steyn 3,74 m; 4. C. Speelman 3,50 m. Kogel stoten: 1. G. Kaebisch 8,21 m; 4. G. Koeten 6,80 m. Estafette 4 x 60 m: 2. Suomi 39,2 seconde. Vrijdagmiddag waren alle moeders van de leerlingen der IJmuidense Elout van Soeterwoudeschool uitgenodigd, om met de meisjesleerlingen van de school een kookdemonstratie bij te wonen in de keu ken van het schoolgebouw in de Radar straat. Zowel oud als jong hebben gezien en geproefd, wat een jonge huisvrouw al niet klaar kan maken met betrekkelijk weinig middelen. Vooral de chocoladecake viel in de smaak. De dames hadden de ge legenheid om alles te proeven o.a. ver schillende hartige hapjes. In een vlotte modeshow toonden de leer lingen daarna op elegante wijze niet alleen allerlei dames- en kinderbovenkleding, maar ook pyama's, ondergoed, enz. Vooral de leerlingen van de 1ste klas kwamen goed voor de dag. Deze show viel bij de ouders zeer in de smaak, getuige het warm applaus, dat de „mannequins" mochten oogsten. „Daar zit muziek in", dacht Jan Stoker, toen hij zaterdagavond met zijn „De Kla vierschippers", een uitvoering, voor de le den en donateurs, in het Kennemer Thea ter gaf. Er zat inderdaad muziek in. Het programma was ditkeer op de lente geïn spireerd. Daar gebroken was met de ver trouwde indeling van een Parijse show voor de pauze en een Amsterdamse show erna, kregen de klavierschippers beter gelegen heid hun muzikaliteit, die zij onder leiding van Jan Stoker hebben ontwikkeld, ten ge hore te brengen. Vele populaire melodie tjes werden op muzikaal verantwoorde wijze uitgevoerd. An en Mary Stoker, bij gestaan door de leider Jack Hammer, ver leenden hun vocale medewerking. Tiny Slinger en Dina Spieker brachten een Weense potpourri voor het voetlicht en Peter Jonge jan en Corrie Kriebel floten dat het een lust was. Ook het Bicesto Trio, de jongens met de mondharmonica's, die regelmatig voor de radio gaan spelen, waren van de partij en Frans Eykhof, wist met een liedje en een praatje een uitver kochte zaal, onbedaarlijk te doen lachen. De kleine Klavierschippertjes werden in een sprookjesachtige belichting gehuld, toen zij enkele melodieën uit de Walt Dis- neyfilm „Sneeuwwitje", lieten weerklin ken. Prjjzen van zaterdag Per 1 kg: heilbot f 2.802, gr. tonig f 3 2.70, grm. tong f32.60, kim. tong f2.80 2.60, kl. tong I f2.70—2.50, kl. tong II f2.20 2.10, tarbot I f21.60, zalm f9. Per 50 kg: tarbot f 92, tongschar f 90, gr. schol f 6542, grm. schol f 6049, kim. schol f 5451, kl. shol I f 5144, kl. schol U f 5112, schar f 258, bot f 168, v. haring f 3626, makreel f21.2014.60, gr. schelvis f2518, grm. schelvis f2316, kim. schelvis f2011, kl. ihhelvis I f 1611, kl. schelvis II f 168, wijting f 26—12, gr. gul f 27—20, mid. gul f20—17, kl. gul f 14.50—8, kl. leng f20, kl. haai f3327, poontjes f 128, kl. kool vis zw. f22, kl. koolvis wit f22. Per 125 kg: gr. kabeljauw f 15073, gr. koolvis zw. f5449, gr. koolvis wit f5654, gr. leng f42, gr. wolf f 67—64. Aanvoer van zaterdag 610 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 7 tong schar en schartonig, 805 schol, 140 schar, 25 bot, 45 haring, 995 makreel, 760 schelvis, 50 wijting, 375 kabeljauw en gul, 10 leng, 5 haai, 7 wolf, 23 poon, 55 koolvis 25 diversen. In totaal 3940 kisten. Besommingen van zaterdig Postbov f17.000, KW 38 f3900, KW 81 f 14.700, KW 69 f 2790, KW 107 f 2000, VL 27 f2190, SCH 117 f 4890, KW 92 f1910, KW 61 j f 460, KW 128 f630, KW 60 f1260, KW 53 If 1420, KW 94 f1900. KW 63 f1480, IJM 78 f1370, IJM 45 f1140, Z 405 f560, WR 7 f 2230, TX 14 f 2500. Flinke aanvoer Te IJmuiden werden vandaag 7100 kisten vis aangevoerd. Hierbij waren 1950 kisten schelvis, 150 wijting, 625 gul en kabeljauw, 150 koolvis, 75 haring, 1775 makreel, 135 f tokkebit, 12.500 kg tong en 700 kisten schol. De KW 135 was er met 480 kisten, waar van 180 schelvis, 120 gul en kabeljauw en 175 stuks stijve; de „Emma", IJM 15, met 550 kisten, waarvan 210 schelvis, 130 gul en kabeljauw, 160 makreel, 470 stuks stij ve; de KW 82 met 585 kisten waarbij 240 schelvis, 190 kabeljauw en gul, 120 ma kreel, 250 stuks stijve; de „Polderman" met 635 kisten, waarbij 150 schelvis, 175 makreel en 225 diversen; de „Claesje" met 420 kis ten, waarbij 200 schelvis, 80 makreel, 80 gul en kabeljauw en 18 stuks stijve; de „Francina" met 150 kisten waarbij 70 schel vis en 60 wijting; de KW 99 met 480 kisten, waarbij 200 schelvis, 170 makreel en 240 stuks stijve en de HD 79 met 420 kisten, waarbij 210 schelvis, 180 makreel en 200 stuks stijve. Voor de export De export nam vandaag regels grote ka beljauw af voor f 79f 57, kleine voor f 34f 28 en kisten kabeljauw voor f 80 f 71. Van een schuitje was vanmorgen ne gen uur de tong verkocht: grote noteerde f 3f 3.10, grootmiddel f 2.80, kleinmiddel f 2.70, tong I f 2.60 en tong II f 2.10. Het binnenland in De binnenlandse handel nam de kisten kleine kabeljauw af voor f 64f 67, grote gul voor f 26f 29, middel voor f 17f 20, torgullen voor f 12f 14. Zwarte koolvis maakte f 48f 56, grote gullenmaat f 23— f 24 en kleine f 17f 18. De witte koolvis deed f 54f 51, leng f 42f48, grote schel vis f 30f 18, grootmiddel schelvis f 28 f 15, kleinmiddel f 22f 12, pennen f 22 f 10 en braadschelvis f 21f 10. Wijting ging VGZ-voetbaltoernooi in Amsterdam Het traditionele jaarlijkse voetbaltoer nooi tussen bedrijf self tallen van de Ko ninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zo nen n.v. zal donderdag (Hemelvaartsdag) in Amsterdam op het AMVJ-terrein wor den gespeeld. Aan deze wedstrijden wordt deelgenomen door de fabriekseïftallen van Renkum, Apeldoorn, Amsterdam, Rotter dam, Velsen en Wormer, die, inplaats van de tot nu toe gevolgde poule-indeling, een halve competitie zullen spelen om de bekerwinnaar aan te wijzen. De Wormer-elf, die nu tweemaal achter een het toernooi hebben gewonnen, heb ben de grote kans donderdag definitief in het bezit van de fraaie wisselbeker te komen. weg voor f 18f 22, haring voor f 30.Een partij van 30 kisten haring werd afgekeurd. Makreel bracht op f 15f 20. Nieuwe Acht kantjes Hollandse Nieuwe leverden in IJmuiden vanmorgen van f 344f 324 op Wat er komt Dinsdag lo(st de Java, KW 159, 500 kisten vis, waarbij 160 schelvis, 250 makreel en 65 diversen. De „Amsterdam", IJM 28, liep van morgen binnen met 600 kisten vis en 33 kantjes haring. Morgen komen verder de KW 74 met 400 kisten en 410 stijve, de KW 76 met 400 kisten en 500 stijve, de KW 101 met 700 kisten en 200 stijve. De IJmond I-dames hebben ervaren, dat het op het Amsterdamse terrein moeilijk is van de NILOC-dames te winnen. Door een tweede overwinning (7-1) heeft NILOC nu goede kans op promotie. NILOC 2 speelde rustiger dan de IJmond dames. Al direct kwam het IJmond-doel onder flinke druk. De gastvrouwen bleken een prima voorhoede te hebben. Na vijf minuten werd het eerste Niloc-doel- punt gescoord. In de volgende IJmond- aanval schoot midvoor J. Kreek scherp in. De bal kwam echter tegen de lat. IJmond verdedigde zich hardnekkig, maar in de twaalfde minuut kreeg mevrouw De Vries opnieuw het nakijken (2-0). De Watervliet- bewoonsters lieten zich echter niet intimi deren en namen enige tijd het initiatief. Tot tweemaal toe -choot mej. G. Slatman in, maar beide keren redde de Niloc-doel- vrouwe met de grootste moeite. Vlak voor de rust ondernam Niloc opnieuw een ver rassende aanval tegen een machteloze IJmond-verdediging (3-0), Met de harde wind in de rug probeerden de IJmond-dames de achterstand in te lopen. Het succes kwam na vier minuten opnieuw bij de thuisclub uit een verras sende doorbraak (4-0). Tenslotte werd het 7-0, daar de IJmond-aanval voortdurend strandde op de hechte Amsterdamse ver dediging. Toch konden de IJmond-dames enkele minuten voor het einde door mej G. Slatman nog de eer redden (7-1). De andere wedstrijd in deze promotie competitie leverde voor het vorige week door Niloc 2 verslagen Utrechtse Achilles een flinke 8-0 overwinning op tegen AVA uit Alkmaar, zodat de stand nu is: Niloc 2 2 2 0 0 4 11-3 Achilles 2 1 0 1 2 10-4 IJmond 10 0 10 1-7 AVA 1 0 0 1 0 0-8 EEG>ArYKer De twee „nieuwigheden", die vorige week menige tong in beroering hebben gebracht, waren van uiteenlopende aard, maar oogstten beide in hun soort een vaak snijdende kritiek: de Hollandse Nieuwe en de nieuwe zandspieringvisserij voor de vismeelfabrieken. Die race op de Hollandse Nieuwe zou men kunnen vergelijken met een wedloop tussen een gezellige, niet al te magere huisvrouw van middelbare leeftijd en me vrouw Fanny Blankers-Koen over de hor den. En wij zouden er daarna maar liever wat zand over willen strooien, want als er één middel is, om het hele folkloristi sche geval de nek om te draaien dan is het deze manier van haringjagen. Hetgeen uiteraard niets afdoet aan het argument, dat de trawlers ook een kans op deze allereerste vetpot moeten hebben. Maar laat men dan niet van leer trekken tegen de eenheden der vloot, die historische rechten op deze visserij hebben en daar naast hun vermogen tegen hebben in de race, die de beslissing moet brengen ter wijl ze ook nog niet overdag kunnen vissen. Punt twee vorige week was het weg- vissen van de kleine visjes, die bij bakken vol als „zandspiering" aan de vismeel- markt kwamen en waarmee allereerst de UK 125 kwam: 570 kisten van 50 kilo, die voor twaalf centen de kilo de fabriek in doken. Vier kotters hebben inmiddels haastig netten laten komen uit Duitsland, omdat hier wat in gaat zitten, maar in middels zou de biologische consequentie van deze visserij wel eens erg negatief kunnen zijn: het voer wordt de grotere vis op deze manier voor de vinnen weg- gegraasd door netten met een maaswijdte van 8 millimeter en wanneer men iets wil doen, om de overbevissing te voorkomen op een Noordzee, die dag in nacht uit wordt omgewoeld door de zwaarste sche pen, die er maar kunnen varen, dan zal men deze zaak eens van zeer nabij moeten gaan bezien. En aan de andere kant: de rentabiliteit van schepen en bedrijven is ook hier een punt, dat terdege in de be schouwing dient mee te spreken, evenals bij de Hollandse Nieuwe. Inmiddels heeft de handel in verse vis niet de verwachte terugslag ondervonden van het eerste malse zeebanket. Of dat deze week zo zal blijven, is te betwijfelen, temeer, omdat we een gebroken week met een vrije donderdag erin zijn binnengetre den. Zaterdag begon de schelvis al aardig goedkoop te worden met f 15 de kist, waar voor ook de schol III van de hand ging. Tot en met woensdag was de Belg een goede klant voor de Nederlandse visserij en aan de middenweek werd er zelfs een prima koers gegeven - de regels kleine kabeljauwen voor Antwerpen bijvoorbeeld lagen stevig in de f 60 maar daar ging de helft af tegen het eind van de week. Enge land bleef eveneens een stevige klant, al is het de vraag, of men geheel blij is met magere kustschol, maar zaterdag werd er bijvoorbeeld grif een f 50 gegeven voor de grote, de middel en de zetschol en voor de enen. En met de tong was het een tel kens terugkerend refrein: graag en duur. Ondanks het gesloten Frankrijk en de scherpe concurrentie met Sylttongen uit Denemarken, ondanks ook een aanvoer van 25.000 kilo aan de zaterddgmarkt. Renners in de Zomercompetitie De Beverwijkse rennersclub „Kennemer land" heeft zondagmorgen een rit gehou den als onderdeel van-de zomercompetitie. De uitslag was: A-klasse, 60 km: 1. B. Bosman in 1 uur 39 min. 15 sec.; B-klasse: 1. A. v. d. Bos; C-klasse, 55 km: 1. W. Zonneveld in 1 uur 31 min. 30 sec. 2. J. Timmer', 3. M. Put; 4. Van Tongeren; 5. B. de Reus; 6. J. Zonne veld. Adspiranten, 25 km: 1. Wentink in 49 min. 13 sec. 2. Appeldoorn. Modeshow van Huishoudschool In de Gemeentelijke Huishoud- en Indu strieschool te Beverwijk wordt op donder dag 6 juni tijdens een modeshow het werk van de leerlingen getoond. De shows van gen aan om zeven uur en om half negen en duren een uur. MAANDAG 27 MEI Toneelver. „Palvu", 20 uur, toneelvoor stelling Herv. Jeugdgebouw IJmuiden- Oost. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Thalia, 20 uur: „Minderjarig meisje ont voerd". Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, cultureel Ge bouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. Kinheim, 20 uur zaal v. Diepenstraat, jaar vergadering. DINSDAG 28 MEI Toneelver. „Palvu", als maandag. Vrouwengroep P. v. d. A.. 20 uur, slui tingsbijeenkomst in de Saturnusstraat 20, IJmuiden. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, ge opend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. Pieter Vermeulenmuseum, als maandag. Thalia, als maandag. Rex, geen opgave. Pieter Vermeulenschool. 20 uur, ouderavond. MAANDAG 27 MEI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: ,.A en C in Rock 'n Roll" Luxor Theater, 19 en 21 15 uur: „Dr. Vlim- men". W. B. Theater, 20 uur: „Nacht in Socorro". Hotel „Parkzicht", 20 uur: Vergadering Vo lièrevereniging Vogelvreugd' Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, ge opend van 15-17 en 19-20 uur. Jeugdlees zaal geopend van 19-20 uur: lees- en stu- diehoeken geopend van 15-17 en 18.30- 20.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15-18 uur; lees- en studiezaal geopend van 15-17 en 19-21.30 uur; jeugdleeszaal geopend van 16-17.30 uur Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, geopend van 10-11 en 17-18 uur. DINSDAG 28 MEI Kennemer Theater en Luxor Theater: als maandag Stadhuis, 15 uur: Vergadering ILVG Kennemer Theater, 15 uur: Uitreiking diplo ma's Veilig Verkeer. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, ge opend van 15-17 uur; lees- en studiehoeken geopend van 15-17 en 18.30-20.30 uur. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek geopend van 15-18 en 19-21 uur; lees- en studiezaal geopend van 10-13, 15-18 en 19-21 30 uur- Jeugdleeszaal geopend van 16-17.30 uur'. Wijk aan Zee, filiaal R.K Leeszaal, geopend 10-11 en 17-18 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7