Molotov c.s. lopen vrij rond, maar campagne tegen hen wordt feller Nehroe en de tijger HET WEER Slotverklaring na conferentie van het Britse Gemenebest teleurstellend Haarlems Dagblad V.S. weigeren te beloven nooit kernwapens te gebruiken Het woord samenzweringviel Twee naaste medewerkers van Malenkov vicepremier-af ca ITILmmo Mjoret/ottvut/.' Ook andere experimenterende landen moeten bommen kunnen voltooien GEEN REGEN - GEEN DRINKWATER „Economische en sociale programma's op lange termijn der stabilisatie van Bestand Nabije Oosten" Warm weekeinde Het woord is aan Zes doden in het verkeer V erkeer songelukken DIT JAAR: 570 DODEN Autoverzekering en -financiering «7. L. de Pauiv Aftreden van Ulbricht officieel tegengesproken Bondsdag aanvaardt de Europese verdragen SOLEX RIJPEN VEILIG RIJDEN Gebr. v. Bugnum en Zoon 71e JAARGANG No 302 Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon Adm. 5437, chef bezorging na 5 uur 7519. Tel. Redactie 5389. Haarlem: Grote Hout straat 93 alle afd. Tel. 15295*. Advertentie tarieven op aanvraag bij de Administratie. Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 6 JULI 1957 IJmuider Courant EDITIE VOOR VELSEN-IJMUIDEN EN BEVERWIJK EN OMGEVING, VAN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 302e JAARGANG No lbu Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V., Grote Houtstraat 93, Haarlem. Verschijnt dagelijks, behalve op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct. p. kwartaal 7.65, franco p. post 8.15. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MOSKOU (Reuter en AFP) Nög twee Sovjet-leiders, die deze week hun partij- functies verloren, zijn van hun functie van vicepremier ontheven, zo meldt het offi ciële Sovjet-persbureau Tass. Het zijn Mikhail Pervoekhin en Maxim Saboerov, die eerste vicepremiers waren. Het waren twee naaste medewerkers van Malenkov. Alexei Kosygin, een der kandidaat-leden van het presidium, is benoemd tot vice premier. Deze is sinds 1953 minister voor de consumptiegoederenindustrie. In de officiële verklaring wordt gezegd, „dat de minister voor de middelzware machine-industrie Mikhail Pervoekhin ontheven is van zijn functie ris eerste vice-voorzitter van de ministerraad. Maxim Saboerov is ontheven van zijn functie als eerste vice-voorzitter van de ministerraad". Later bleek dat Pervoek hin wel zijn ministerpost behoudt. Saboe rov verlaat de regering geheel. Kosygin was in december assistent van Baibakov geworden, die belast was met de plannen op lange termijn. Saboerov zorgde voor de „lopende" plannen. Pervoekhin was, naar men algemeen meende, als minister voor middelzware machine-industrie, ook belast met het program voor de kernenergie in de Sov jet-Unie. Saboerov, die onder Stalin de leiding van de staatsplannen had, werd niet ge noemd in de lijst van presidiumleden, die woensdag in Moskou werd uitgegeven. Kosygin werd toen voor het eerst genoemd als kandidaat-lid. Pervoekhin kwam wel voor op de lijst, doch hij was gedegradeerd tot kandidaat-lid, dus zonder stemrecht. Hij is een deskundige op het gebied van de economie en industrie. De correspondent te Moskou van het Italiaanse communistische dagblad „Unita" meldde, dat geen der afgezette Russische leiders is gearresteerd of op andere wijze in zijn bewegingsvrijheid is beperkt. „De kameraden Molotov, Malenkov, Ka- ganovitsj en Sje^ilov zijn slechts gewone leden van de Russische communistische partij geworden. De jegens hen uitge brachte beschuldigingen waren van poli tieke aard en het uitvloeisel van een politiek debat", aldus de correspondent. Aanval van „Rode Ster" De openbare critiek op de afgezette leden van het presidium der Russische communistische partij blijft in Rusland aanhouden, maar van officiële zijde is nog niets vernomen wat hun uiteindelijk lot zal zijn. De beschuldigingen, die in het publiek tegen de uitgestoten partij-leiders worden geuit, gaan reeds veel verder dan de officiële. De heftigste aanval van officiële zijde tegen Molotov c.s. kwam gisteren, toen het orgaan der Russische strijdkrachten „Rode Ster" hen van een „samenzwering" be schuldigde. „Rode Ster" gaf een verslag van een rede, die maarschalk Zjoekov donderdagavond op een bijeenkomst van het garnizoen van Moskou hield. De eigen aanval was gegoten in de vorm van een begeleidend hoofdartikel. „Zjoekov ging zeer diep in op de secta- rische en samenzwerende handelingen van Malenkov, Kaganowitsj, en Molotov en Sjepilov, die met hen samenwerkte. De samenzwering had ten doel, de partij politiek te veranderen en de leden van het partijbestuur, die door het Centraal Comité waren gekozen, te vervangen", aldus „Rode Ster". In het hoofdartikel wordt gezegd, dat de uitgestoten leiders „intrigeerden en samenzworen om de gekozen leiders te vervangen en hun posten te laten bezetten door volgelingen van henzelf". De vier genoemde leiders zijn sinds 18 juni, vier dagen voordat de bewuste zit ting van het Centraal Comité begon, niet meer in het publiek verschenen. Zoals bekend is werd op deze zitting, die een week duurde, tot de uitstoting besloten. In het orgaan van de vakbonden „Trud" wordt gezegd, dat zij hebben getracht de communistische opbouw onherstelbare schade te berokkenen, de positie van de Sovjet-Unie in de strijd voor de vrede en democratie te ondermijnen en de eenheid van het socialistische kamp op losse schroeven te zetten. Jeugd wordt ingelicht Zelfs in 't kinderblad „Pionier Pravda", het officiële orgaan van de pioniers, de communistische organisatie voor kinderen van omstreeks twaalf jaar, zijn aanvallen op de uitgestoten leiders gedaan. Molotov werd in het bijzonder aange vallen omdat hjj zich zou hebben verzet tegen pogingen, de betrekkingen met het buitenland te verbeteren. Dit zou mede een gevolg zjjn van het feit, dat Molotov, noch Malenkov en Kaganowitsj lange tjjd niet in het buitenland zijn geweest en geen contacten met andere volkeren onderhielden. „In het geheim kwamen zij overeen, zich van de macht meester te maken en de j politiek te herzien. Door het aanwenden van verkeerde middelen trachtten zij de partijleiders, die door het Centraal Comité waren gekozen, te vervangen", aldus de „Pionier Pravda". Op duizenden massa-vergaderingen over geheel Rusland hebben sprekers critiek geuit over de „ij delheid en machtswellust" die de Molotov-groep zouden hebben ge dreven zich tegen de partij-politiek te verzetten. Radio-Moskou vertelde haar luisteraars in Noord-Amerika, dat de groep „samen gezworen" heeft wgen Ruslands vredes politiek. In de tijd van Beria waren dergelijke beschuldigingen reeds voldoende de be schuldigden te arresteren en te berechten. Maar thans onder het betrekkelijk „mil dere" regime van na Stalins dood is het mogelijk, dat de partij-leiding zich er mee tevreden zal stellen haar tegenstanders uit al haar functies in partij en regering te zetten, hen voorts volledig uit de partij te stoten, met beroving van alle vroeger verleende onderscheidingen en verbanning uit Moskou. Naar Leningrad Radio-Moskou heeft bekend gemaakt dat partijleider Kroesjtsjev en premier Boelganin aan het hoofd van een dele gatie naar Leningrad gereisd zijn, met het oog op de 250-ste verjaardag "an die stad. Zij werden vergezeld door de voorzitter van het presidium, maarschalk Vorosjilov, en Ekaterina Foerteswa, de eerste vrouw die lid van het Sovjet-presidium gewor den is. Jawaharlal Nehroe, premier van India» zal op uitnodiging van de Nederlandse re gering aanstaande maandag en dinsdag in ons land verblijven. De figuur van Nehroe is nauw verbonden met de worsteling van het voormalige Engels-Indië naar de zelf standigheid, doch even nauw met de strijd van het onafhankelijke India tot stabili satie en reformatie zijner maatschappe lijke situatie. Nehroe, de politieke erfge naam van Gandhi, heeft zich een politicus van de praktijk getoond, die in de enorme complicaties van zUn tijd zowel in bin nen- als buitenland met nuchtere wer- ADVERTENTIE BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 FERD. BÖLSTR. 48 A'DAM TEL. 717162 Enaelse Suède Dames-Hereniasies LONDEN (Reuter) Harold Stassen heeft vrijdag in de subcommissie voor ont wapening verklaard, dat de Verenigde Staten niet bereid zijn in te stemmen met een volledig verbod van het gebruik van kernwapens. Wel zijn de Verenigde Staten genegen, in een ontwapeningsakkoord te beloven, dat zij nooit kernwapens zullen gebruiken tegen een staat, tenzij deze het Handvest der volkerenorganisatie heeft geschonden. De Britse afgevaardigde Allan Noble steunde de opvatting van Stassen. Volgens diplomatieke waarnemers be tekent dit een afwijzing van het Russische voorstel om door de kernwapens produ cerende landen de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie en Engeland een verklaring te laten tekenen, dat zij geen kernwapens zullen gebruiken. OOCOOOOOOOOCOCOOOOOOOOCXXXXXXXDOCX OÓOOOOCX XX x UX VERWACHTING, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van zaterdagavond tot zondagavond, op gemaakt om 11.15 uur: Droog en overwegend zonnig; onweerskansen. Warm tot zeer warm weer met weinig wind; in de kustprovincies tijdelijk zee wind. 1 Volledige weerrapporten op pagina twee. XjOCXXJOtKAJOiXXXXXiUOOOCXXXlOCXXXlOOOOOOOOOOOOOOOOnOOOOOOOO DIT NUMMER BESTAAT UIT TWINTIG PAGINA'S, WAARIN OPGENOMEN ERBIJ Wie zou menen, dat in de verstedelijkte en geïndustrialiseerde Hollanden de ach tergebleven gebieden tot het verleden be horen, heeft het mis. De Roversbroekpol der in Lisse - een ongerept stuk polderland van ruim honderd hectaren met 27 wonin gen - is nog zo'n achtergebleven gebied. De bewoners, er wonen enkele zeer grote gezinnen, moeten het zonder waterleiding, gas en elektriciteit stellen. Het gemis aan gas en elektriciteit - wat uitdagend hangt boven de polder een hoogspanningsleiding voor de elektriciteitsvoorziening - moge een groot ongemak zijn, de bewoners zijn bereid daarover niet te praten, als zij maar op een of andere wijze in het bezit van behoorlijk water worden gesteld. Want door de grote droogte zijn de re genputten drooggevallen, waarom de be woners soms het drinkwater enkele kilo meters ver moeten halen. Soms gebeurt dat met behulp van een melkbus achterop de fiets. Het gebrek aan drinkwater noopt uiteraard tot de uiterste zuinigheid. En daarom worden de kinderen met slootwa ter gewassen. En wordt de groente in sloot water afgespoeld. Sommige bewoners zijn hoogst verbol gen, dat de gemeente, bijvoorbeeld door het aanbrengen van water per tankwagen, geen hulp verleent. „Ik heb een ziek kind en kan het met die hitte nog niet eens een glas water geven", vertelde een wan hopige moeder. Met emmers en teilen put ten de polderbewoners het water uit de sloten, die echter als gevolg van de warmte een tijd lang zulk vies water hebben ge leverd, dat daarmee onmogelijk de was kon worden gedaan. Het enkele buitje regen, dat nu en dan valt, levert trouwens niet al te best drinkwater op, omdat soms stof en zand zich door het water vermengen. Het polderbestuur heeft inmiddels het gemeentebestuur verzocht hulp te verlenen door een tankauto te laten rijden. Nog steeds is op dit verzoek geen antwoord gekomen. „Het zal toch wel weer niks hel pen", zegt men in de polder, misschien wijs geworden door de ervaring. Stassen deed voorstellen betreffende het aanwenden van splijtbaar materiaal uit militaire voorraden voor vreedzame doel einden. De hoeveelheid hiervan zou na overleg moeten worden vastgesteld en de overbrenging zou onder internationale controle moeten geschieden. De Amerikaan stelde voor, dat de Verenigde Staten en Rusland een percentage van het splijtbare materiaal in hun bezit overbrengen naar een internationaal depot. Door deze voor stellen zouden landen, die aan de con structie van kernbommen zijn begonnen, dit werk kunnen voltooien. In dit verband verklaarde Stassen, dat de Verenigde Sta ten zich het recht voorbehouden om ook na het van kracht worden van een ver bod om militaire kernapparaten te ver vaardigen, de bestaande „vuile" bommen te maken tot „schone" bommen. Met deze suggesties heeft Stassen alle Amerikaanse voorstellen op het gebied der kernontwapening ter kennis van de subcommissie gebracht. De kernpunten hiervan zijn een opschorting van de kern proeven gedurende tien maanden, een hieropvolgend staken vande produktie van kernwapens onder internationaal toezicht en het aanwenden van de voorraad kern apparaten voor militair gebruik ten be hoeve van vreedzame doeleinden. De Russen hebben voorgesteld, de kern proeven onvoorwaardelijk te staken ge durende twee of drie jaar. (AFP) Uit nadere berichten blijkt, dat de in het voorstel van Stassen genoemde percentages splijtbaar materiaal, dat ten behoeve van vreedzame doeleinden in een internationaal depot zou moeten worden gebracht, uitsluitend slaan op de verhou ding tussen de inbreng van de Verenigde Staten en die van de Sovjet-Unie. Stassen noemde als voorbeeld een verhouding van 53 percent van de Verenigde Staten tegen over 47 percent van de Sovjet-Unie. De percentages zouden dus geen betrekking hebben op de voorraden splijtbaar mate riaal in de Verenigde Staten en de Sovjet- Unie. Deze voorraden zouden geheim blijven. (Reuter) Van Amerikaanse zijde werd later vernomen, dat volgens de Ameri kaanse voorstellen de staten, die splijtbaar materiaal onder internationaal toezicht stellen, wel het eigendomsrecht over dit materiaal behouden. Ook zouden de Ver enigde Staten kunnen doorgaan met het opleiden van de militairen van andere landen in het gebruik van kernwapens. Bovendien zouden de Verenigde Staten kernwapens kunnen blijven stationeren in andere landen, zonder dat zij evenwel de eigendom van deze wapens aan andere landen zouden kunnen overdragen. Luchtinspectie-voorstel LONDEN (UP) Volgens welingelichte bronnen zijn de westelijke mogendheden overeengekomen de Sovjets voor te stellen luchtinspectie toe te staan over heel hun Europees grondgebied, Van Polen tot aan de Oeral. Als tegenprestatie zouden de NAVO-landen dan al hun grondgebied in Europa openstellen voor inspectie. De zone zou zich uit moeten strekken van 10 graden westerlengte tot 60 graden oosterlengte, zodat Moskou, Stalingrad, Leningrad en andere belangrijke Sovjet centra er onder zouden vallen tot aan de grens van Siberië. De as van het lucht- inspectiegebied zou dan ongeveer samen komen te vallen met de Pools-Russische grens. In dit voorstel wordt speciaal rekening gehouden met Westduitse en Franse wensen. De Westduitsers hebben namelijk als voorwaarde gesteld, dat het ijzeren gordijn in Duitsland niet als as zou worden aange nomen, en Frankrijk eiste, dat Rusland een groter gebied voor inspectie open zou stellen, omdat Rusland zoveel groter is. kelijkheidszin het onvoorstelbaar zware werk van India's emancipatie heeft aange vat en volgehouden. Nehroe is een zeer beminnelijk man, het voorbeeld van een gedegen aristocraat, tegelijkertijd echter een geboren volkslei der, die zich thuisvoelt temidden der massa en bij zijn toespraken de juiste snaren weet te raken, zonder te vervallen in demagogie. Ongetwijfeld is hij de steun pilaar van de nieuwe orde in India een nieuwe orde die hij consequent in so cialistische richting heeft geleid. Zijn di rigisme is hem uiteraard opgelegd door de situatie in zijn land, dat worstelde en nog worstelt met alle mistoestanden die men zich denken kan. Van zichzelf heeft hij eens getuigd, dat hij gevaarlijk langs de kliprand van het dictatorschap wandelt en zichzelf moet beheersen om niet te ver vallen in een autocratisch bewind. Deze ruiterlijke erkenning siert hem en verdui delijkt zijn oprechtheid. In internationaal opzicht heeft Nehroe een groot prestige, dat nu en dan in ge vaar komt door zijn consequente midden koers tussen Oost en West. Zijn gebon denheid aan het Aziatische reveil brengt hem soms in conflict met politieke richt lijnen van Europese staten, zijn pro-Wes terse overtuiging doet hem sympathie ver liezen bij het communisme. Doch de derde weg, die Nehroe gaat en die zijn enige weg is getuigt van een politieke mon digheid die respect verdient. Men ziet op de foto Nehroe, spelend met een jonge tijger in de tuin van zijn resi dentie te Nieuw Delhi. Zowel Nehroe als de tijger zijn symbolisch voor India. Zij vertegenwoordigen een aparte wereld, die al vechtend en lijdend omhoogworsteit naar de volwassenheid. Multatuli: Principes zijn dingen, die men gebruikt om iets onaangenaams na te laten. Gisteren is in het Haarlemse ziekenhuis St. Johannes de Deo aan de gevolgen van een aanrijding, die op 12 juni op de Ver- spronckweg te Haarlem plaats had, overleden de 69-jarige heer W. A. P. Smit, gewoond hebbende Tetterodestraat 55, Haarlem. De heer Smit, die journalist van beroep was, werd op 12 juni door een auto aangereden, toen hij, zonder voldoende op het verkeer te letten, de Verspronckweg overstak. In het ziekenhuis aan de Zuidwal te 's-G ravenhage is overleden de 59- jarige heer E. de Beauveser uit Den Haag, die op de splitsing HaagwegLaan van Eik en Duinen per fiets wilde oversteken en toen onder een autobus van de W.S.M. is geraakt. De wielrijder liep een sche- delbasisfractuur op. In de Ursulakliniek te 's-G raven hage is overleden de 30-jarige mevr. T. uit Leidschendam die toen zij met haar dochtertje achterop per rijwiel de trambaan op de Veursestraatweg te Leidschendam wilde oversteken, door de uit Leiden komende tram werd aangereden. In de nacht van donderdag op vrijdag is de heer D. Dobbema, uit Zuidbroek, chauffeur van een export- en transportbe drijf, met zijn auto tegen een boom gere den en daarna tegen een vrachtauto. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Toen een autobestuurder op de rijksweg Leeuwarden-Harlingen, nabij de weg naar D r o n r ij p, de 80-jarige voetganger F. Alberda uit Dronrijp liet oversteken, trachtte een tweede automobilist zijn voorligger te passeren. De bestuurder van die wagen merkte de oude man te laat op. Hij remde krachtig, maar de heer A. werd aangereden en tegen de grond geslingerd. In zorgwekkende toestand werd het slacht offer naar'het Diaconessenhuis in Leeuw arden vervoerd, waar hij is overleden. Op de Goorse Straat te D e 1 d e n is de 56-jarige motorrijder L. W. uit Goor bij een verkeersongeval gedood. Zijn echtgenote, die ajs duopassagiere meereed, werd ern stig gewond. Het ongeluk geschiedde toen de automobilist B. L. uit Almen zijn auto ter plaatse wilde keren. Toen hij iets over de helft van de Goorse Straat stond, botste de motor, die uit de richting Goor kwam aan de zijkant tegen de auto. Tengevolge van verkeersonge lukken in ons land zijn in 1957 om het leven gekomen 570 pesonen, van wie 114 kinderen. LONDEN 5 juli (UP) Aan het eind van de conferentie der eerste ministers van het Britse Gemenebest is een gemeen schappelijke verklaring uitgegeven, die veel waarnemers „teleurstellend" noemen. Er wordt in gezegd, dat het eerste doel der regeringen van het Gemenebest de wereldvrede en veiligheid is, en dat deze het best kan worden bereikt door meer samenwerking tussen de landen en door een versterking van de Verenigde Naties. De eerste ministers geven uiting aan hun bezorgdheid over de tragische gebeurte nissen in Hongarije en merken op, dat de komende bespreking van het Hongarijc- rapport in de algemene vergadering der Verenigde Naties de gelegenheid zal bie den openlijk hun mening over deze aan gelegenheid naar voren te brengen. Bij de bespreking van de vraagstukken van het Nabije-Oosten, zo wordt in de ver klaring gezegd, zijn de eerste ministers overeen gekomen, dat economische en so ciale programma's op lange termijn de ba sis moeten vormen voor stabiliteit in dit ADVERTENTIE MARKTPLEIN 27 TELEFOON 4854 BERLIJN (UP) Een verklaring van Oostduitse regeringszijde inhoudende, dat de secretaris der Oostduitse communisti sche partij, Walter Ulbricht, niet zal af treden, is vrijdagavond door de Oostduitse radio uitgezonden. Gerhart Eisler, een van de leidende pro pagandisten van de Oostduitse communis tische partij en woordvoerder van de rege- ring-Grotewohl, legde deze verklaring af in een commentaar op de gebeurtenissen in Moskou. Diegenen in het Westen, die ver wachten, dat de gebeurtenissen in Moskou hun weerslag zouden vinden in het ver dwijnen van Walter Ulbricht, aldus Eisler, „zullen een grote teleurstelling beleven". Overigens deed Eisler de mededeling, dat West-Duitsland het afzetten van Molotov c.s. moest begroeten, omdat het „een nieuw teken is, dat de ovjet-Unie vreedzame en vriendschappelijke betrekkingen met het gehele Duitse volk wenst". Eisler werkte deze gedachte niet uit. gebied. Verder merken zij op, dat op korte termijn maatregelen nodig zijn om de spanningen tengevolge van het geschil tus sen Israel en de Arabische landen en ten gevolge van „de nog niet opgeloste proble men in verband met het Suez-kanaal" te verminderen. „Oplossingen voor deze ur gente vraagstukken dienen met alle moge lijke middelen nagestreefd te worden". De ministers zien met instemming uit naar de komende onafhankelijkheidsver klaring van Malakka en zullen dit land graag als lid van het Gemenebest begroe ten. Zij geven toe, dat er onvermijdelijkerwijs enig verschil van mening was, maar voe gen daaraan toe, dat conferenties als deze tegelijkertijd blijk geven van een vergaan de gelijkheid van benadering der proble men en van doel. De eerste ministers zijn overeen gekomen, dat er deze herfst na de bijeenkomst van de Wereldbank een con ferentie in Ottawa gehouden zal worden van de ministers van Financiën van de landen van het Gemenebest. Waarnemers zijn van oordeel, dat de premiers Menzies van Australië en Diefen- baker van Canada hebben aangedrongen op sterkere bewoordingen in de verklaring over de politiek van het Gemenebest, maar dat zij tijdens de tiende voltallige zitting op vrijdag in de minderheid waren tegenover de andere die van oordeel wa ren, dat zo'n Gemenebest-conferentie niet bedoeld is als wegwijzer voor een bepaalde politiek. BONN (AFP-DPA) De Westduitse Bondsdag heeft vrijdag met grote meer derheid de verdragen inzake de Europese economische gemeenschap en de Euratoom in derde lezing goedgekeurd. De socialisten stemden met de regerings partijen voor ratificatie, de liberalen en de vluchtelingenpartij stemden tegen. De Franse Nationale Vergadering zal dinsdag stemmen over de ratificatie van de verdragen inzake de Europese econo mische gemeenschap en de Euratoom. ADVERTENTIE Wees verstandig en koop ook uw Solex bL1 SOLEX SERVICE-STATION Meervlietstraat 69, Velsen-Zuid. Telef. 5701

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 1