Onhandige agent liep in Thonon fel sprintende Piet van Est omver Gelijkwaardige renners op het verbeterd circuit van Zandvoort Gélinotte favoriet in de Grote Prijs der Lage Landen Australiër Hoad won voor de tweede keer het heren enkelspel TWEEDE ETAPPEZEGE VAN ANQUETIL Spaanse favoriet Bahamontes stapte af HET WIMBLEDON-TOERNOOI IDE KLASSEMENTEN JnfofenA K.N.M.V.-RACES OP 14 JULI 6 BRIANQON Belgische atletiekploeg voor 7 juli samengesteld De waterpolo-uitslagen De Henley Regatta Pool Kocerka trok zich uit halve finale terug St)ort in het kort ZATERDAG 6 JULI 1957 Het was allemaal de schuld van die agent, breed-ge- posteerd voor de nieters brede haag van toeschouwers en met een overmatig gevoel van be langrijkheid; vergat hij op het laatste moment zijn taak en deed hij, wat hij juist het publiek had moeten be letten. Tien renners vlogen op top snelheid naar de finish; geheel rechts van de weg reed Piet v. Est, in derde positie. De kansen op een goede plaats in de eindsprint waren gunstig voor onze landgenoot. Tot opeens een kreet van schrik door de toeschou wers ging. De politie-man maakte een onhandige bewe ging en er volgde een bonte warreling, die een ieder met ontzetting vervulde. Een renner met een Oranje trui maakte, met fiets en al een halve salto door de lucht en sloeg hard tegen de grond. Enkele meters verder plofte het lichaam van de agent hard tegen de omheining. Toeschouwers snelden toe om de ongelukkige, huilende coureur weer op de fiets te helpen en naar de eindstreep te duwen. De gendarmerie, die de tour vergezelt, deed, hard op de politie-fluitjes blazend, een vergeefse poging om de weg weer te ontruimen het was een complete chaos. Die laatste meters van Piet van Est, met schrijnen de wonden aan de armen en hoofd, waren voor hem het trieste slot van een rit, die hij in belangrijke mate mede had gekarakteriseerd. Van Est behoorde namelijk tot de kopgroep, die in deze etappe een voorsprong van bijna 11 minuten op de overige renners opbouwde. Als troost kreeg hij de prijs voor de meest onfortuinlijke coureur, een bedrag van tweehonderd gulden. Het kostte hem aanmerkelijk meer. Het was te verwachten, dat in deze negende etappe, na de inspanningen van de voorgaande dagen, de strijd monotoon zou worden. Dat is inderdaad gebeurd. De temperatuur was weer zeer hoog, in het parkoers was een berg van de derde categorie opgenomen (de 1X40 meter hoge col de la rousse) en onder deze omstandigheden kon geen opmerkelijke activiteit worden verwacht. Toch is de strijd van zeer groot belang geweest voor de verdere ontwikkeling van de ronde. De Spanjaard Bahamontes stapte na 77 km jammerend van zjjn fiets en ontnam daarmee weer enige kleur aan de ronde. Belangrijker dan het opgeven van de Spanjaard was de enorme winst die Anquetil, de lieveling van-het Franse wielerpubliek, behaalde. De vroegere houder van het wereldrecord, die donderdag veel tijd verspeelde, won vrijdag meer dan twaalf minuten terug op Forestier, de drager van de gele trui. Elf minuten door deel uit te maken van de kopgroep, één minuut door de sprint in Thonon-les-Bains te winnen. De achterstand van Anquetil is in de algemene rangschikking nog slechts 21/» minuut hij staat nu op de tweede plaats. Anquetil heeft zich een goede klimmer en slag vaardig sprinter getoond; mogelijk zal dat de verdere koers beïnvloeden. De rit door het dal van de Doubs en over de uitlopers van de Jura, is voor de renners niet bijzonder moeilijk geweest. Het werd daarom voor de volgers een waar toeris tisch genoegen. Evenals in de vorige dagen werden de aanvallen vergeefse aanvallen - weer vroeg ingezet. De actieve regionaal Ruby sprong al na 7 km weg en kreeg ge zelschap van Defilippis, wiens positie in de laatste etappes ongunstig was geworden. De Spanjaard Bahamontes, later een droe vige figuur, en de drager van de gele trui Forestier sloten zich snel bij hen aan en daarmee was de poging veroordeeld. Een meer serieus karakter kreeg de actie, die 24 renners onmiddellijk daarop inzet ten. Na 24 km werd namelijk een hechte kopgroep gevormd, een groep met renners Col du Lautaret fThSnes ^Tol du Marais Fa verges A Col de Tam ie' T Aiguebelle St.Jean St.Michel Vallojre jJCol du Galibier leMonetier 2500 2000 als Planckaert, Adriaenssens, Astrua, Wim van Est, de Portugees Da Silva, Defilippis, Rohrbach - een van de kandidaten voor de eindzege - Lorono, Lauredi, de Oostenrijker Christian, Keteleer en opnieuw Ruby. Deze groep veroverde een voorsprong van 20 sec. op de hoofdmacht, maar een grotere marge werd niet bereikt. Er volgde dan ook spoe dig een algemene hergroepering. Later pro beerden dan ook Voorting, Piet van Est, Clerici, Lauredi en nog zestien andere ren ners een lange vlucht. De scherpe controle van het peloton belette hen echter deze te realiseren. Inmiddels waren er in het pelo ton ook een aantal minder prettige gebeur tenissen geweest. Bertolo van de Noord- Oost-Centrale ploeg maakte een lelijke tui meling en moest door dokter Dumas wor den geholpen. De arts kreeg het daarna bij zonder druk. Want via de radio van de Tour werd voor hem een geregeld terug kerende boodschap uitgezonden om de Franse nationale formatie van Bidot, die in grote moeilijkheden was, te helpen. Beslissende aanval Vrijwel ongemerkt ontstond tenslotte de aanval die de etappe zou beslissen. Na 50 km demarreerden de Spanjaard Aizpuru en de Breton Bourlès. Het peloton gaf hen de kans op een voorsprong: beiden hadden een grote achterstand in de algemene rang schikking. Zij namen 50 meter, 100 meter en tenslotte 1 min. 15 sec. Toen achtte de altijd zeer ijverige Jean Bobet, die tot dus verre een tamelijk onfortuinlijke koers heeft gereden, het de tijd om eveneens het peloton te ontvluchten. Gedurende 3 km duwde hij hard op de pedalen, toen was de achterstand weggewerkt. Hoewel de drie renners na 73 km reeds een voorsprong van 3 min. 10 sec. hadden, werd de strijd voor hen zeer moeilijk. Want achter hen was grote activiteit ontstaan. Hassenforder waagde met de Duitser Frie- drich (Gemengde Luxenburgse ploeg) een kans. Pipelin sprong naar hun wielen, even later ook Lampre, de Franse nationaal Mahé, Piet van Est en de Zwitser Schellen berg. De poging slaagde. Het tempo van de kopgroep was namelijk door lekke banden van Bobet en Bourlès vertraagd. Tenslotte, bij Saint-Laurent-du-Jura (88 km) zagen de drie vluchtelingen het vruchteloze van hun aanval in. Zij lieten zich inlopen en daarmee was de kopgroep van tien renners geformeerd, die de strijd met grote eens gezindheid voortzette. Het water door enthousiaste toeschouwers aangereikt,werd eerlijk verdeeld, de kop steeds tijdig over genomen. Toch zou de samenstelling van de kop groep nog gewijzigd worden. Anquetil en de Belg Planckaert zetten tijdens de be klimming van de La Rousse een tegenaan val in. Juist op het moment waarop Has senforder en Aizpuru het contact met de kopgroep hadden verloren - de Spanjaard door een lekke band bij de ravitaillering. Aizpuru herstelde zich tijdig, hij sloot zich aan bij Anquetil en Planckaert, maar Has senforder kreeg met zichzelf een moeilijke strijd uit te vechten. Hij geraakte zelfs even achter het peloton; maar hij eindigde tenslotte toch nog in de hoofdmacht. De beklimming van La Rousse werd een succes voor de Duitser Friedrich, hij be reikte de top als eerste, het was een krachtsinspanning die te veel van hem had gevergd. Want in de afdaling kon hij het hoge tempo niet meer volhouden. Friedrich bereikte tenslotte de eindstreep in het pelo ton, met een achterstand van lO'/s min, op de winnaat Anquetil. De populaire Frans man had namelijk met Aizpuru en Planc kaert nog voor de Frans-Zwitserse grens de kop ingelopen. Het was een prestatie, waarvoor hij terecht de prijs voor de meest strijdlustige renner kreeg. De sprint in Thonon-les-Bains werd een volledige triomf voor hem, dankzij de ijverige steun van Mahé. De Zwitser Schellenberg klasseerde zich als tweede en kreeg daarvoor een extra applaus van zijn talrijke supporters. De onfortuinlijke Piet van Est pas seerde de eindstreep ver vóór de hoofd macht, die een marge van 10 min. en 49 sec. had moeten toestaan. In deze hoofd macht zaten alle overige Nederlanders. Wim van Est zakte af naar de zesde plaats in de algemene rangschikking; ook in het puntenklassement werd zijn positie ongun stiger, want Thomin won de sprint van het peloton. In het algemeen ploegenklasse- ment handhaafde Nederland zich op de vierde plaats. Zaterdag is de dag, waarnaar de gehele karavaan reikhalzend heeft uitgezien: een rustdag. De renners kunnen aan het Meer van Genève nieuwe krachten verzamelen, krachten, die zij nodig zullen hebben om met succes de moeilijke Alpenritten te kunnen rijden. De Belgische herenploeg voor de atletiek wedstrijd BelgiëNederland op zondag 7 juli in Antwerpen (Beerschot-terrein) is als volgt samengesteld: 100 meter: Vercruysse, Gsirmonprez en Van Thournout; 200 meter: Vercruysse, Van Thournout en Van Leuven; 400 meter: Bierladre, Hanet en Desmet; 800 meter: Moens, Mortier en Blavier; 1500 meter: Verneuen, Langenus en Balldeux; 5000 ïeter: Herman, Van Hoof en "answijck; 10.000 meter: Vandewattyne, Van den Dries- sche en Depaux; 110 meter horden: Salmon, Marien en Depauw; 400 meter horden: Larn- brechts, Dits en Vandenabeele; 3000 meter steeple: Leenaret, Van der Hoeven en Huy- lebroeck; kogelstoten: Vandezande, Wuyts en Depré; discuswerpen: Dewaay, Kintziger en Van Dierendonck; speerwerpen: Van Zeune, Thues en Luhten; kogelslingeren: Haest, Druyts en Lessire; hoogspringen: Van Slype, Rahir en Jungers; polsstokhoog- springen: Pirlot, Prinsen en Van Dyck; vèr- sprinigen: Salmon, Woetens, Philippart; hink stap sprong: Delcourt en Van Uytenbroeck. De derde atleet voor het hinkstap springen zal later worden aangewezen. Hoad De drafsportgeschiedenis in Europa telt vele legendarische verhalen over de in ternationale grootheden, die in hun dagen niet te verslaan waren. Paarden als Mus- cletone, Tara, Walter Dear, Hazleton en de in de oorlog bij een bombardement omgekomen litis. Stuk voor stuk staan zij nog geboekstaafd als de beste en snelste dravers in Europa, maar sinds Gélinotte haar qpmars is begonnen verbleekt de roem van deze sterren met de dag. De thans zevenjarige merrie begon haar prachtige loopbaan op tweejarige leeftijd. Zij was een lastig en nerveus paard, zodat Charles Mills dit eerste jaar slechts één overwinning met haar kon boeken. Alle overige koersen verspeelde zij door haar grote onstuimigheid en hefti :heid aan de Piet van Est werd vijftig meter voor de finish in Thonon-les-Bains, toen hij sprintend in uitstekende positie lag, door een agent omvergelopen. Hij krabbelde weer op en bereikte - hui lend - hangend op zijn fiets de eindstreep xx>oooocoocoocoooooocooooocxxxdoooooxx)coooooooocxxxxx50ooo< De uitslag van de negende etappe van Be- sangon naar Thonon Les Bains, over 188 km., luidt: 1. Anquetil (Frankr.) 5.04.38 (met bonifica- tie 5.03.38); 2. Schellenberg (Zwitserl.) z.t. (met bonificatie 5.04.08); 3. Lampre (Zuid- j West) z.t.; 4. Planckaert (België) z.t.; 5. Bour lès (West) z.t.; 6. Pipelin (West) z.t.; 7. Jean I Bobet (lie de France) z.t.; 8. Aizpuru (Span- je) z.t.; 9. Mahé (Frankr.) z.t.; 10. Piet van Est (Ned.) 5.05.19; 11. Thomin (West) 5.15.27; 17. Voorting (Ned.) z.t.; 21. Wim van Est (Ned.); 24. Forestier (Frankr.); 28. Stolker (Ned.); 34. Kersten (Ned.); 44. De Jongh j (Ned.), allen in dezelfde tijd als Thomin (5.15.27). Het algemeen klassement ziet er als volgt uit* 1. Forestier (Frankr.) 49.49.54; 2. Anque- - til (Frankr.) 49.52.33; 3. Picot (West) 49.54.58; 4. Jean Bobet (lie de France) 49.54.59; 5. Mahé (Frankr.) 50.00.17; 6. Wim van Est (Ned.) 50.01.58; 7. Planckaert (België) 50.02.29; j 8. Rohrbach (Noord-Oost-Centraal) 50.05.04; Jansens (België) 50.05.23; 10. Lorono (Sp.) 50.08.15:29. Voorting (Ned.) 50.21.18; 36. De Jongh (Ned.) 50.28.24; 45. Piet van Est (Ned.) 50.44.10; 46. Kersten (Ned.) 50.45.30; 74. Stol ker (Ned.) 51.25.52. Het ploegenklassement van de negende etappe luidt: 1. Frankrijk 15 uur 23 min. 43 j sec.; 2. West 15.24.43; 3. Zwitserland 15.35.02; 4. ex aequo: België, Spanje, lie de France, Zuid-West 15.35.32; 8. Nederland (Piet van j Est, Voorting, Wim van Est) 15.36.13; 9. ex aequo: Noord-Oost-Centraal, Italië, Zuid- Oost en de gemengde Luxemburgse ploeg 15.46.21. Na de negende etappe luidt het algemeen ploegenklassement: 1. Frankrijk 148 uur 38 min. 24 sec.; 2. West 149.07.41; 3. Italië 149.30.58; 4. Nederland 149.43.08;5. Ile de France 149.43.40; 6. Noord-Oost-Centraal 149.53.35; 7. België 150.00.46; 8. Zuid-West j 150.03.44; 9. Zwitserland 150.17.48; 10. Spanje j 150.28.52; 11. Zuid-Oost 150.39.30; 12. gemeng- de Luxemburgse ploeg 151.47.43. Na de negende etappe luidt het punten- j klassement: 1. Thomin (West) 124 pnt.; 2. Forestier (Frankr.) 147 pnt.; 3. Schellenberg (Zwitserl.) 151 pnt.; 4. Picot (West) 159 pnt.; 5. Wim van Est (Ned.) 163 pnt.; 6. Anquetil J (Frankr.) 181 pnt.; '7. Christian (Zwitserl.) 187 pnt.; 8. Planckaert (België) 214 pnt.; 9. Bober (Ile de France) 216 pnt.; 10 Keteleer (België) 223 pnt.; 12. Voorting (Ned.) 253 pnt.; 17. De Jongh (Ned.) 281 pnt. De Fransman Anquetil kreeg de prijs voor de strijdlustigste renner toegewezen. De Ne- derlander Piet van Est kreeg de prijs voor de grootste pechvogel. Na de negende etappe ziet het klassement voor de grote bergprijs er als volgt uit: 1. Bergaud (Frankr.) 9 pnt.; 2. Lorono (Spanje) 6 pnt.; 3. Mahé (Frankr.) 5 pnt.; 4. Barone j (Ile de France) 4 pnt.; 5. ex aequo: De Groot, Voorting (beiden Ned.) en Friedrich (gem. Lux. ploeg) allen 3 pnt.; 8. ex aequo Anque til (Frankr.) en Bourlès (West) beiden 2 pnt.; 10. Jean Bobet (Ile de France) 1 pnt. XXXX>OOOOOOCOOOOOCOCXXXXX>OOOOOOCOOOOOOCOOCOOOOOCOOO>^OC>! De uitslagen van de wedstrijden gespeeld in de competitie van de Koninklijke Ne derlandse Zwembond luidden: Dames tweede klasse: ZAR 1-Haarlem 1 2-2. Der de klasse B: Sleutelstad 1-DWR 1 1-0. Heren eerste klasse: ZIAN 1-DWR 1 8-2. Rotterdam-Haarlem 10-0. Reserve tweede klasse A: De Vest 2-DWR 2 4-2. Reserve tweede klasse B: Haarlem 2-Nereus 3 4-0. Reserve derde klasse B: Haarlem 4-DWR 3 3-2. Competitie Kring Haarlem KNZB: Heren eerste klasse: HVGB 4-Watervrienden 1 6-2. Voor de tweede achtereenvolgende maal is de Australiër Lewis Hoad houder van de Wimbledontitel geworden. Slechts 57 minuten heeft hij nodig gehad om de dui zenden toeschouwers te bewijzen, dat hij nog steeds 's werelds sterkste amateur is. Zijn landgenoot Cooper ondervond dit ook: met 62, 61, 62 werd hij in de eind strijd verslagen. Verlegen glimlachend liet de tweevoudige Wimbledonkampioen de ovatie, die hem na afloop van het duel ten deel viel, over zich heen gaan en even verlegen nam hjj de beker, die door de Hertog van Edinburgh aan hem werd over handigd, in ontvangst. Degenen, die op een technisch hoogstaan de partjj hadden gerekend, waren bitter teleurgesteld. Het spel in deze finale lag in technisch opzicht ver beneden dat van een jaar geleden toen Hoad tegenover Rosewall stond. Cooper, die met verlies van één set even als Hoad de finale bereikte, beschikt over een uitstkende service, een prachtige vol ley en solide ground-strokes, doch de spin en de accuratesse, die Hoad's spel bijna feilloos maken, mist deze speler. Het werd dan ook een eenzijdige ver toning: hier stond een subliem spelende Hoad tegenover een concurrent, die vele fouten maakte en bovendien zijn zenuwen niet de baas was. Onmiddellijk na het begin werd Cooper door zijn tegenstander geïntimideerd. Hoad gunde hem zelfs geen tijd zijn spie ren te ontspannen. De eerste game zijn service-game ging voor Cooper verloren. De krachtige volley's en keiharde drives flitsten langs hem heen. Kocerka, de- Pool die twee jaar achter een de Diamond Sculls won, heeft zich te ruggetrokken voor de Henley Regatta. Het gevolg daarvan was dat de Olympi sche kampioen Ivanov, zonder enige strijd in de finale komt, want Kocerka en Ivanov zouden in de halve finale tegen elkaar uit komen. De rugblessure, die Kocerka bij de trai ning had opgelopen, werd de oorzaak dat hij de strijd moest staken. Donderdag heeft hij zijn heat nog geroeid na enkele pijnstillende injecties, maar vrijdag ver klaarde hij niet meer in staat te zijn de strijd voort te zetten. In de halve finale om de Stewart Chal lenge Cup (vieren) versloeg de Russische ploeg Krylia Sovetov het Poolse team CWKS Bydgoszoz met bijna 3 lengtes. De tijd bedroeg 7 min. 22 sec. In de halve finale van de twee zonder stuurman om de silver Goblets wonnen de Oostenrijkers Kloimstein en Sageder ge makkelijk van de Polen Jagodzinski en Schwarzer in 8 min. 12 sec. In de halve eindstrijd voor de Diamond Sculls versloeg Macenzie (Australië) de Amerikaan McDonough met één lengte in 8 min. 6 sec. Bij de wedstrijden voor de Double sculles versloegen de Britten Baker en Spracklen in de halve finale hun landge noten Soulsby en Sibley gemakkelijk in 7 min. 54 sec. Het werd 42 en daarna had Cooper niets meer in te brengen. Ook in de tweede set veroverde Hoad spoedig een 40 voor sprong. Na 51 doorbrak hij andermaal de service van Cooper 61. Door twee doublefaults van Hoad slaag de Cooper erin met 21 de leiding in de derde set te nemen. De titelhouder her stelde zich even schitterend en nam ook deze set 62. Men verwacht, dat Hoad vroeg of laat tegen zijn landgenoot Rosewall, die in de rijen van de profs is opgenomen, zal uit komen. Hoad verklaarde evenwel na afloop, dat hij van plan was naar de Verenigde Staten te gaan voor deelneming aan een tournooi in de komende weken en hij hoopte de Davis Cup te helpen verdedigen. Toen men hem de vraag stelde, of hij het volgend jaar weer aan het Wimbledon- toernooi zou deelnemen, antwoordde hij „misschien, maar er kan voordien nog zo veel gebeuren". De wedstrijd werd door 15.000 toeschou wers bijgewoond. De Amerikaanse speelsters Althéa Gib son en Darlene Hard zullen zaterdag drie maal voor een finale op het centre court verschijnen: voor het dames enkelspel, voor het gemengd dubbelspel en voor het dames dubbelspel. In de halve eindstrijden kwamen zij uit tegen de jonge Zuid-Afrikaanse deelneem sters Sandra Reynolds en Renee Schuur man. Met 62, 6—2 werden deze meisjes verslagen. In de halve eindstrijden van het ge mengd dubbelspel waren Althéa Gibson en Fraser de meerderen van de Australiërs mej. Helleyer en Emerson. Met 64, 64 werden laatstgenoemden uitgeschakeld. De finale van het heren dubbelspel brengt het niet geplaatste Amerikaanse paar MulloyPatty tegenover de Austra liërs Fraser en Hoad. In het dames dubbelspel zullen Althéa Gibson en Darlene Hard voor de eindstrijd tegen Thelma Long en mevr. Hawton (Australië) aantreden. MOSS IN ZIEKENHUIS. Het is nog niet zeker of de Britse coureur, Stirling Moss, in de Grote Prijs van Frankrijk zal kunnen starten. Moss is namelijk ter ob servatie in, het .iekenhuis opgenomen, daar hij voortdurend aan zware hoofd pijnen lijdt. ADVERTENTIE het vertrouwde merk maand tampons géén gordel géén verband onmerkbare - onrichtbare bescherming volkomen veilige, hygiënische methode. In hel bekende blauw/witte doosje. Het past in het kleinste handtasje. Uvr apotheker ol drogist heelt het. Interna 10 tampons I 1.20 Interna z.k. (zonder inbrengsysteem) i 10 tampons I 1- start. Charles Mills wanhoopte echter niet, want in de training had hij reeds bemerkt dat „Gélinotte" buitengewoon snel was. Bogend op een ruim vijftigjarige ervaring heeft Mills, die met meer dan 4500 over winningen op zijn naam de wereldkam pioen is, alles gedaan om het volle ver trouwen van de merrie te kunnen winnen. Uiterst voorzichtig werd met de nerveuze Gélinotte omgesprongen. Zij kreeg één vaste oppasser, en de mooiste en rustigste box op het entrainement in Chamant. En Mills bleek goed te hebben gezien, want toen hij haar -Is driejarige voor de eerste maal weer op Vincennes in de baan bracht was het raak ook. Maar daarna ging'het weer mis; onnodig verloor zij een aantal draverijen, welke zij spelender wijze had kunnen winnen. De komende klasse tekende zich echter reeds af, want zij bracht haar record over 2375 meter op 1.23.2. Als vierjarige bleek Mills haar volkomen te hebben bedwongen. De rust en de toe wijding, waarmede deze grote paardeman Gélinotte behandelde bleek het gewonnen te hebben van het stille verzet, dat de merrie leverde indien zij op de banen verscheen. Als een meteor schoot haar ster omhoog. Zo overtuigd was haar trainer v n haar grote kunnen, dat zij reeds in april 1954 naar Milaan werd gezonden voor een internationale klassieker voor vierjarige paarden. Zonder slag of stoot draafde zij naar een gemakkelijke zege 'n 1.19.1 over 2100 meter, daarmede alle bestaande records verbeterend. In Hamburg versloeg zij overtuigend onze toen in topvorm ver kerende Mac Kinley. Opnieuw terug naar Italië won zij in de Grote Priis der Naties overtuigend van de beste Europese en Amerikaanse paarden. In 1955 liep zij haar Europees record in Milaan. De Italiaanse hengst Orioio ont ving veeritg meter voorgift van GéMnoHe. In 'n veld van elf paarden stormde Géli notte in de laatste ronde om al de deel nemers heen alsof zij stilstonden, maar zii stuitte op Orioio die haar in de eindstrijd juist met een hoofd de baas bleef. Haar km-tijd was 1.16.6. Slechts één naard is sneller geweest in Europa en dat s Mighty Fine, een ingevoerde Arrerikaan- se draver, welke een km-tijd toont van 1.16.2. echter over de mijl. Alle grote koer sen in Europa werden afgereisd en waar zij kwam, werd zij winnares. Haar roem en glorie groeide met de dag. Tweemaal de Prix d'Amérique winnen, tweemaal de Prix de Paris, houdster van zeven Euro pese records en de meest winnende draver in Europa. Haar formidabele orestaties brachten haar een som van f 850.000, Slechts één paard heeft nog meer gewon nen, namelijk de Amerikaanse merrie Proximity. Gélinotte is echter nog niet aan het einde van haar prachtige loopbaan en indien zij op dezelfde wijze doorgaat, zal zij zeker ook dit wereldrecord breken. Niet alleen de aanwezigheid van dit suoer-paard maakt deze draverij tot een gebeurtenis, doch ook de deelneming van de Italiaanse crack Jariolain, de Belgi sche en Europese recordhouder Jaboune, de beide Zweedse kampioenen Marta Rappson en Tampiko en de winnaar van de Duitse Elite-rennen Io d'Amour be tekent dat draverij het grote evenement in de Europeso paardensoortwereld wordi De grote vraag is of Gélinotte haar for midabele successen kan conti- —ren, daar zij deze keer vrij zwaar gehandicapt is. Veertig meter voorgift aan Marta Rapp son en zestig meter aan Jariolain, Jaboune en Io d'Amour zullen haar wellicht te veel zijn, maar aan de andere kant leeft in het Gélinotte-kamp de hoop, dat de merrie op de lange rechte einden van Duindigt zo veel kan inhalen, dat zij tijdig aansluiting krijgt met de kopgroep. En indien dit het geval is zal zij met haar niet te evenaren eindspeed haar tegenstanders aanvallen en ook dan ongetwijfeld vellen. Eddie Freundt, Albert Demeulenaere, Orlando Zamboni en Sören Nordin, zij weten dit en ongetwijfeld zullen zij alles in het werk stellen om uit de nabijheid van de Euro pese kampioene te blijven. Zo staat Duindigt zondagmiddag in het middelpunt van de Europese drafwereld. Uit alle deelnemende landen stromen de liefhebers naar Duindigt, want het is zoals de Franse bladen het uitschreeuwen: „de grote gebeurtenis in het Oircuit Euro- péenne en de grootste drafgebeurtenis in de geschiedenis". Op Duindigt zijn tal van voorzorger ge troffen om de te verwachten enorme be langstelling op te vangen. Een grote extra tribune komt de bestaande accommodatie versterken. Parkeerterreinen zijn uitge breid, evenals het aantal totalisator-loket- ten. De politie-autoriteiten uit Den Haag en Wassenaar verzoeken in het belang van een vlotte regeling van het verkeer de automobilisten tijdig te komen. Na het dodelijk ongeluk tijdens de sport wagenraces enkele weken geleden zjjn na overleg tussen KNAC en de KNMV aan het Circuit van Zandvoort diverse ver beteringen aangebracht onder meer zijn in het bos enkele honderden bomen langs de weg verdwenen teneinde de veilig heid van het circuit nog meer te ver groten. De eerste organisatie, die hiervan profijt hoopt te trekken is de KNMV in de inter nationale motorraces op zondag 14 juli. Zoals gebruikelijk heeft de KNMV voor deze wedstrijden het deelnemersveld ge ducht geselecteerd, vooral aan de top. Zo is een man als Hillebrand in de zijspan- klasse geweerd hetgeen overigens zeer gemakkelijk was omdat hij een veel te hoog startgeld vroeg waardoor men een zijdigheid in deze klasse heeft voorkomen. En dat is eigenlijk in alle klassen het ge val, behalve in de 125 cc klasse, waarin de Oostduitse M.Z.'s veruit de snelsten zijn. In die 125 cc klasse zal de strijd wel gaan tussen de eerder genoemde M.Z.-ma- chines bereden door Degner en Fugner. die in Tubbergen respectievelijk eerste en tweede werden. Er is nog een derde M.Z. in het veld, bereden door de Oostduitser Musiol, maar dit is een privé-machine. In totaal komen in deze klasse vijftien ren ners aan de start: drie Oostduitsers, drie Westduitsers, een Oostenrijker, een Saar- lander en zeven Nederlanders, van wie de pas gepromoveerde junior Van Bockei al zeker is van het Nederlandse kampioen schap. Bij de kwartliters zijn 21 renners inge schreven, waarvan vier Nederlanders, twee Oostduitsers, dertien Westduitsers, een Oostenrijker en een Zwitser. Hier krijgen de M.Z.'s van Fugner en Degner het op te nemen tegen een hele vloot N.S.U.- machines, waarbij Hallmeier wel de voor naamste concurrent van de Oostduitsers zal zijn. In de 250 cc klasse is de strijd om het Nederlands kampioenschap, waarvoor de races in Zandvoort de beslissing moeten brengen, nog geheel open. Bakker leidt met 5 pnt voor Veer en Rehcrst elk met 4 pnt Voor de 350 cc klasse heeft de KNMV beslag gelegd op drie Nieuw Zeelanders Hempleman op Norton, McCutcheon en Anderson beiden op AJS, waarvan de laat ste in Assen berucht werd door de manier waarop hij de bochten nam. Hij reed na melijk meer door de berm dan over de weg. Zij zijn de voornaamste concurrenten van de NSU's van Hallmeier en Heek. Hier starten 22 rijders, t.w. vijf Duitsers, vier nieuw Zeelanders, twee Engelsen, twee Fransen, een Oostenrijker, een Zwitser en zeven Nederlanders. Van de laatsten leidt Rehorst met 10 pnt in het nationaal kam pioenschap voor Elbersen met 6 pnt. De Nieuw Zeelanders starten ook in de 500 cc klasse, maar dan op Nortons, de strijd gaat hier trouwens vrijwel alleen tussen Nortons en BMW's, waarvan de Duitser Hiller en de Oostenrijker Klinger de sterkste vertegenwoordigers zijn. Hier zijn 23 rijders ingeschreven: zeven Duit sers, vier Nieuw Zeelanders, twee Fransen, twee Engelsen, een Oostenrijker en zeven Nederlanders, van wie Rozenberg met 10 pnt en Koster met 8 pnt de strijd om de nationale titel moeten uitvechten. De zijspanklasse tenslotte rijdt twee manches met puntentelling. Het moet al vreemd gaan willen de Duitser Schneider en de Zwitser Camathias, beiden op BMW hier niet de ereplaatsen gaan bezetten. Vijftien combinaties komen aan de start, zes uit Duitsland, twee uit Zwitserland, twee uit Frankrijk, één uit Oostenrijk, één uit Zweden, één uit België, één uit Joego slavië en als enige Nederlander Van der Wal. De Nederlanders strijden dit jaar ook om de „in memoriam Lo Simons beker", die zal worden toegekend aan de rijder, die over drie wedstrijden Tubbergen, Assen en Zandvoort ten opzichte van de win naars van de diverse klassen procentueel het beste gemiddelde hebben gebeden Ro zenberg leidt in dit klassement met 97,75 pet voor Rehorst met 91,8 pet en Van Bockei met 87 pet.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 10