Duizenden ontvluchten elke week de Oostzone V.S. ernstig ongerust over toenemend drankmisbruik Elf miljoen inwoners Kroningsattributen te koop DE BEURS West Duitsland kan de invasie haast niet meer verwerken van gisteren Gemiddeld koopt elke Amerikaan jaarlijks voor 250.- sterke drank DE VRIJHEID LOKT Ook „betrouwbare" volks- politie deserteert Kort nieuws Belgische Kamer ontvolkt door congres in Rome Weldra volgt vakantie totnovember Geen schadeloosstelling voor werken in Duitsland Schikking met de politie bij kleine overtredingen „Van Gothiek tot Empire" VIJF MILJOEN ALCOHOLISTEN Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 1 tot en met 5 juli Vs 23% Vit Vl6 Chimpansee-oppasser was in de aap gelogeerd Z, a u o o J U LI 1957 li BONN (UP) Meer dan honderdduizend Oostduitsers zijn in de eerste helft van dit jaar naar het westen gevlucht, zo blijkt uit door de Westduitse regering gepubliceerde cijfers. Het aantal Oostduitsers dat sedert 1946 het communistisch gezag de rug heeft toegekeerd, is daarmee gestegen tot ruim drie miljoen. De meesten hebben werk en een huis gevonden en zijn opgenomen in de op hoge toeren draaiende Westduitse econo mie. Toch verblijven nog bijna 400.000 vluchtelingen in de ruim 3.000 kampen in West-Duitsland en in het geïsoleerde West- Berlijn. Daarvan zijn er enkele tienduizen den niet in het arbeidsproces op te nemen als gevolg van ouderdom, ziekte of invali diteit. Volgens de wekelijkse cijfers varieert het aantal vluchtelingen van 3.700 tot 5.000, doch nooit droogt de stroom ook maar een ogenblik op. Een opmerkelijk feit is, dat elke week ruim vijftig percent bestaat uit mensen beneden de 25 jaar. Ongeveer zes tig percent van hen zijn arbeiders. Velen zijn gevlucht om aan de militaire dienst te ontsnappen, anderen worden aangetrokken door het gerucht dat goedbetaalde baantjes voor het opscheppen liggen in West-Duits- land. Sedert 1952 zijn ook ruim vijftienduizend leden van de „Volkspolitie" naar het Wes ten gedeserteerd - bij elkaar meer dan een complete divisie. Bij dezen is het percentage officieren, van wie verondersteld werd dat zij goede communisten waren, zeer hoog. De meeste vluchtelingen steken over via de grens tussen Oost- en West-Berlijn. Ve len worden teruggestuurd of gearresteerd door de communistische politie, speciaal wanneer zij zware koffers, overjassen of grote pakken bij zich hebben. De commu nisten hebben de grens edhter nooit geheel kunnen sluiten en tot de duizenden wier vlucht slaagt, behoren vele complete gezin nen. Een vlucht over de grens tussen Oost en West-Duitsland is een veel moeilijker AMSTERDAM Aangezien Wallstreet donderdag ge sloten is gebleven moest het Damrak het vrijdag stellen zonder de Amerikaanse koersen. De beurs moest dus geheel op eigen kompas varen en dus was het be grijpelijk dat men voorzichtig te werk ging. Er kwam bij dat wegens het week einde de orders al dun gezaaid waren zo dat' de markt over de gehele linie uiter mate rustig gestemd was. Niettemin kon den de koersen zich uitstekend handhaven en was vrijwel nergens enige reactie te bespeuren. Met name voor internationale fondsen bleef het optimisme gehandhaafd, althans, alle leidende soorten waren aan de vaste kant zonder opmerkelijke stij gingen. Er scheen enige vraag van Engelse zijde in de markt te zijn gekomen waardoor Kon. Olie, Unilever, Philips iets boven het vorige niveau uitkwamen en A.K.U. zich uitstekend handhaafde. Alleen K.L.M. kon moeilijk meekomen. In de scheepvaart was de affaire ge ring maar was de stemming goed prijs houdend. Bijzonder nieuws ontbrak echter, dit werkte in-activiteit in de hand. Cul tures handhaafden zich uitstekend in een overigens zeer rustige markt. Amsterdam Rubber was vast op 77. H.V.A. kwam op 123 en Verenigde Deli op 94. Claims Billi- ton werden geadviseerd op f 130. Staats fondsen stil en prijshoudend. Prolongatie 3Vt percent. (ANP). NEW YORK In een herhaling van de sterke avans die voorafging aan de beurssluiting wegens Onafhankelijkheidsdag stegen de koersen vrijdag tot nieuwe jaarhoogtepunten met individuele stijgingen van vier dollar of meer en een toeneming van de totale aan- delenwaarde met ongeveer een miljard dollar. Metaal- en staal-, chemische en farma ceutische, geselecteerde olie-, glaswaarden en een reeks individuele fondsen maakten scherpe stijgingen tijdens een vrij nauwe markt, die de afwezigheid weerspiegelde van de velen, die een lang weekeinde aan de vrije dag gekoppeld hadden. De omzet bedroeg 2.240.000 aandelen te gen 2.720.000 op woensdag. Het industriegemiddelde kwam van 513.25 op 516.89, het hoogste sinds 16 augustus 1956 en niet ver van het hoogste niveau 521.05, dat op 6 april 1956 werd bereikt; het spoorweggemiddelde kwam van 147.47 op 148.36 en dat voor openbare nutsbedrijven van 70.95 op 71.39. (UP) opgaaf. Sommigen hebben een vergunning van de communistische politie om familie leden in het Westen te bezoeken, maar ke ren van dat bezoek niet terug. Strenge selectie De Westduitse autoriteiten hebben nog strengere bepalingen gesteld voor het ver lenen van politiek asyl. De vluchtelingen moeten voor speciale commissies aantonen dat hun leven of persoonlijke vrijheid ge vaar zou hebben gelopen, als zij niet ge vlucht waren. Vluchtelingen die dat niet kunnen aantonen worden teruggestuurd, doch duizenden zijn daarna illegaal in West-Berlijn gebleven. De vluchtelingen worden in grote tran sito-kampen ondergebracht gedurende de tijd dat hun antecedenten worden onder zocht. Vervolgens worden zij die naar West- Berlijn gevlucht zijn op kosten van de re gering per vliegtuig naar West-Duitsland gebracht. Daar worden zij weer tijdelijk on dergebracht in transitokampen te Giessen en Uelzen. Zorgen voor Bonn Doch zelfs voor het welvarende West- Duitsland is de voortdurende toeloop van vluchtelingen een grote zorg. Sedert de tweede wereldoorlog moesten in totaal im mers al elf miljoen réfugié's uit de Sovjet zone, uit de verloren gegane gebieden ten Oosten van de Oder-Neisselijn en uit Sude- tenland geabsorbeerd worden. Zij vormen ongeveer zeventig percent van de gehele bevolking. De Bondsrepubliek bouwt woningen met een tempo van 550.000 per jaar. Doch zelfs deze grote bouwactiviteit is niet voldoende om alle vluchtelingen woningen te ver sohaffen. Nederlandse rattenvanger. De beken de Nederlandse rattenvanger J. Olischla- ger uit Maastricht heeft tijdens een zeven daagse verdelgingsactie op de gemeente lijke vuilnisbelt van Moulins, departement Allier, Frankrijk, ongeveer 60.000 ratten gedood. Ook deze ratten bleken erg verzot te zijn op een door de heer Olischlager samengesteld verdelgingsmiddel, welke snoeppartij zij met de dood moesten be kopen. Naar Canada. Met het K.L.M.-toestel „Edam" zijn vrijdag 45 vrouwen en man nen, leden van de Noord-Brabantse Chris telijke Boerenbond, naar Canada vertrok ken voor een bezoek aan hun kinderen, die geruime tijd geleden naar dat land zijn geëmigreerd. Het oudste lid van het ge zelschap is 82 jaar, het jongste 62. Meer dan de helft van deze boerinnen en boeren zijn nog nooit van hun leven uit Noord- Brabant weg geweest. Velen van hen had den nimmer de zee gezien. Karper van acht kilo. De sportvisser J. Dresens te Maastricht heeft dezer dagen een karper van acht kilo en 2on# aan de haak geslagen 's avonds te half negen in de Maas achter de stuw bij de Belgische grens. De heer Dresens viste met een werphengel met werprol en een snoer van 0.24 m.m. Het duurde 10 minuten voor de knaap op het droge lag. Prins Bernhard in Parijs. Prins Bern- hard is van de luchthaven Rotterdam met de Dakota van de Rijksluchtvaartdienst naar Parijs vertrokken. De prins bestuurde zelf het toestel. Hij was per auto gekomen even nadat het vliegtuig, komende uit Soesterberg, was neergestreken. De Prins, die wordt vergezeld door zijn particulier secretaris dr. F. A. de Graaff, zal in Parijs een vergadering leiden van het „Stearing Commitee" van de Bilderberg-conferentie. Hij wordt in de loop van de volgende week in ons land terugverwacht. „Het atoom". Op de internationale tentoonstelling Het Atoom is de 25.000ste bezoeker verwelkomd. De heer H. E. Schaank, veehandelaar uit Groningen, ont ving een boek „Het atoom" van Leonard de Vries. Voor mevrouw Schaank waren er bloemen. De heer en mevrouw Schaank zijn de ouders van de actrice Teddy Schaank en de schoonouders van de be kende toneelspeler Ko van Dijk. LONDEN (UP) Twin tig vergulde leeuwen en twintig vergulde een hoorns staan op een rom melige gebombardeerde plek in Mayfair, te koop voor een stuiver per stuk.... Vier jaar geleden bewaakten zij de ingang van het Buckingham Pa lace, toen koningin Eliza beth daar in schitterende pracht uitreed om ge kroond te worden. Na de kroning werden ze van hun plaats gehaald en te koop aangeboden op een veiling van het Britse mi nisterie voor Openbare Werken. De 35-jarige Susan Garth, eigenaresse van een Londens restaurant en handelaarster in antiek, die een zwak had voor heraldische symbolen bood tien gulden voor 24 leeu wen en 24 eenhoorns", zon der ze gezien te hebben. Toen mejuffrouw Garth haar nieuwe bezittingen bekeken had, was het haar duidelijk, dat dit niets was voor haar restaurant, als daar ook nog bezoekers in moesten. Een vrachtrijder bracht de koninklijke die ren voor 500 gulden naar mejuffrouw Garth's flat in Kensington. De beesten konden er net in. De eige naresse verhuisde naar een hotel, zich afvragend wat zij met haar koninklijk bezit moest aanvangen. Op de vuilnisbelt ging niet, dus plaatste zij een advertentie. Er kwamen aanbie dingen genoeg, goede aan biedingen zelfs, vooral uit Amerika. Maar het pro bleem was het vervoer, vooral als dat over de oceaan zou moeten ge schieden. Tenslotte begon mejuf frouw Garth terug te ver langen naar de genoegens van een eigen haardstee. De veertig resterende die ren werden voor drie honderd gulden over gebracht naar een gebom bardeerde plek in Mayfair, naast het restaurant van hun eigenaresse, die on dertussen al een tiendui zend gulden had betaald voor haar bezit. Ongeveer een maand staan de leeuwen en een hoorns nu in regen en wind. Zelfs in deze rom melige omgeving hebben ze iets koninklijks behou den. De Fransman René Roussin, oud chefkok van koning George VI, die nu de scepter zwaait in de keuken van miss Garth, komt er elke dag aan voor bij en haalt dan met een gallisch-republikeinse glimlach zijn schouders op. Na veel innerlijke strijd heeft miss Garth het be sluit genomen de dieren prijs te geven om begra ven te worden als oud vuil. Het doet haar leed, maar zij kan niet anders. Moch ten er echter nog kopers komen, zij zullen met open armen ontvangen worden. Van onze correspondent in Brussel) In België spreekt men er schande van dat 140 leden van de Belgische Tweede Kamer te Rome een Europees congres heb ben bijgewoond. Het Europees congres heeft de reis, het verblijf en het vervoer van de Kamerleden en van hun echtgeno ten betaald en zelf al het nodige geld van de Italiaanse regering gekregen. Het wordt echter onaanvaardbaar geacht, dat in volle parlementaire zitting zo maar 140 Kamer leden (van de 212 leden) het schip van de natie in de steek laten om in het zonnige Italië te congresseren. Waarschijnlijk vergadert het Belgisch parlement nog slechts enkele weken, om daarna tot de tweede dinsdag van novem ber met vakantie te gaan. Waarom die lange vakantie? Die tweede dinsdag van november is een regel van de Belgische Grondwet. De Belgische burgervaderen van 1830 waren wellicht de meest democrati sche van hun tijd en ook met zichzelf hadden zij het bijzonder goed voor. In de Kamer zetelden toen slechts enkele tiental len vertegenwoordigers des volks en hun enige taak bestond in het goedkeuren van de regeringsbegroting. De beide partijen van die tijd bestonden uit notabelen, want men kon slechts verkozen worden, wanneer men een bepaald bedrag aan belastingen betaalde. Zo is het te verklaren, dat zij ieder jaar hun parlementaire bezigheden liefst hervatten, nadat de jacht al een hele tijd bezig was. Men kon zo maar begin september niet beginnen te vergaderen of in oktober, wanneer de mooiste jachtpar tijen worden georganiseerd! Vandaar dat de katholieke en liberale vertegenwoordi gers het er roerend over eens waren om pas na de tweede dinsdag van november het dagelijks reizen naar de hoofdstad te beginnen. En daar profiteren de parle mentsleden nu nog van. Als er zeer ernstige discussies zijn, zoals het eerstkomend debat over de Europese Gemeenschappelijke Markt, ziet men de banken zeer geleidelijk leeglopen. Men vindt de leden dan terug in het restaurant of in het café van het parlement, waar over alles en nog wat wordt gediscussieerd. Het debat over Europa wordt dan een exclusief gesprek tussen een paar leden specialisten. Nu de zon in de zalen van het parlement tot grotere consumptie van koele dranken aanzet, is de vakantiestem ming begonnen, en ieder verlangt vurig naar het (tijdelijk) eind van de wetgevende arbeid. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft in een nota aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat er zijns inziens geen vol doende aanleiding aanwezig is om Neder landers, die een aanvrage om uitkering terzake van Duitse rentenverzekering we gens het werken in Duitsland in oorlogs tijd na 31 december 1951 hebben ingediend, schadeloosstelling te geven voor een mees tal gering geleden nadeel. Er kan zelfs in d? .mqeste gevallep, geen sprake zijn van nadeel, aldus de staatssecretaris, want de Sociale Verzekeringsbank is zeer soepel in het accepteren van zogenaamde Duitse tijdvakken, waardoor deze ruimer en met minder bewijsmateriaal (dat bovendien vaak geheel ontbreekt) tot hun recht kun nen komen dan bij waardering door de Duitse verzekeringsorganen zou ge schieden. De minister van Justitie, prof. Samkal- den, heeft geantwoord op in het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer geuite be zwaren tegen het treffen van een schik king met de politie bij overtredingen. Als praktische bezwaren waren genoemd dat het voor zulk een politie-transactie ver eiste sociale klimaat in Nederland ont breekt, dat deze transactie weer schrijf werk op straat met zich brengt en dat vrijwel geen controle mogelijk zal zijn op de werkzaamheden der transigerende po litiemannen. De minister verklaart, dat eerst een proef wordt genomen in een grote stad, in enkele middelgrote steden en in enkele ge bieden ten plattelande. Over de aan te wijzen proefgebieden zal overleg worden gepleegd met het plaatselijjc bestuur en de plaatselijke politieautoriteiten, alsmede met het Openbaar Ministerie. De mogelijkheid tot transactie zal in de experimentele fase beperkt worden gehouden. De minister denkt daarbij aan sommige veel voor komende, gemakkelijk op te sporen en uit bewijsoogpunt geen moeilijkheden op- Zomertentoonstelling in het Amsterdams Rijksmuseum De zomertentoonstelling in het Rijks museum in Amsterdam (7 juli tot 13 ok tober) is gewijd aan de Franse kunst nijverheid onder de titel „Van Gotiek tot Empire". Het Rijksmuseum heeft deze ex positie, waarmee de directie uitvoering heeft kunnen geven aan een reeds enige jaren daartoe bestaand plan, georganiseerd in samenwerking met het Musée des Arts Décoratifs in Parijs als uitvloeisel van een Nederlands-Frans cultureel akkoord. De tentoonstelling staat onder het bescherm heerschap van de Franse ambassadeur in ons land, baron E. Petit de Beauverger en de Nederlandse ambassadeur in Parijs, mr. C. G. W. H. baron van Boetzelaer van Oos terhout. Uit de verzameling van het Pa- rijse museum is een keuze gedaan van ongeveer tweehonderdvijftig voorwerpen van Franse kunstnijverheid van de late middeleeuwen tot de tijd na het keizerrijk. Vele der geëxposeerde kunstwerken zijn voor de eerste keer aan het buitenland in bruikleen afgestaan. In het Prentenkabinet van het Rijksmuseum wordt tijdens de zomertentoonstelling een keuze getoond uit het bezit aan zeventiende-eeuwse teke ningen en grafiek. Laagste Hoogste koers koers Alg. Kunstzijde Unie 1951/2 199% Van Berkel's Patent 208% 208% Van Gelder Zonen 191% 1941/2 Kon. Ned. Hoogovens306 312% Ned. Kabelfabriek 285 2891/2 Philips 292% 303% Unilever 469 482% Wilton-Fijenoord 248 2491/2 Kon. Petroleum 219,50 228,60 Holland-Amerika Lijn 179% 183% Kon. Ned Stoomboot Mij148)4 152% Ned Scheepvaart 'Jnie 161 167 Van Ommeren 264 269 Amsterdam Rubber 74% 77 H.V.A122% 125% Ver. Deli Maatschappijen91 94% 3%°/o Staffellening 1947 86% 87Vi« 3°/o Invest, cert. Nederland8915/i« 907/„ 3% Nederland 196264 89"/i« Omzetten (nominaal): Vorige week (def.)Aandelen f 9.391.098,— Deze week (voorl.) Aandelen 8.455.101, vrijdag 5 juli 1957 Laatste Koersverschil tijdvak t.o.v. 28 juni 196% 208% 193% 312 287% 303% 479% 249 228,40 181% 151 1% 3% 10 23% 9% 3 8,50 264 76% 123% 94% 8627/32 90VS2 8913/ie 3 7 5 VS2 7V 32 Obligaties 8.523.143,- Obligaties f 11.763.372,- NEW YORK (UP) Naast hartkwalen, kanker en geestesziekten is drankmisbruik een van de grote gezondheidsproblemen der V.S. geworden. Vjjf miljoen Amerikanen bijna de helft van de Nederlandse bevolking zijn alcoholisten, gewoontedrinkers, die het niet zonder drank kunnen stellen. Hun aantal wordt ieder jaar 100.000 hoger. Van 1930 was 1 op de 25 alcoholisten een vrouw. Thans is die verhouding 1 5. Dit is het grote gevaar: als een Amerikaan drinkt (en meer dan 50 percent van alle volwassenen doet dat) is de kans 1 15 dat hjj uiteindelijk een dronkaard zal worden. Pas nu realiseert men zich in de V.S. dat de drank een van de ernstigste medische en sociale problemen vormt, temeer daar van elke tien alcoholisten negen „stille drinkers" zijn. De Amerikanen spenderen ruim 40 mil jard gulden ongeveer 250 gulden per hoofd der bevolking aan alcohol. Dit is een even groot bedrag als zij aan opvoe ding besteden. Het verbruik van gedistil leerd is in de afgelopen vijf jaar met ruim een vijfde toegenomen, van bier met tien percent. Het verbruik van wijn werd 2,5 maal zo groot. Ieder jaar gaan 432 miljoen gulden ver loren aan loon en salaris door dronken schap. Rekening houdende met de hogere cijfers van misdaad en ongelukken als ge volg van de drank, de kosten van toezicht op de naleving der wet en de medische uit gaven, menen de autoriteiten dat een ver lies van een miljard dollar dichter bij de waarheid is. De werkelijke schade is echter niet te meten, daar niemand in cijfers kan uit drukken wat een gebroken huwelijk of carrière, of van een leven dat een nacht merrie wordt van „katers", depressies, gebroken beloften en niet te stuiten ver langens naar drank, aan leed veroorzaakt. De federale autoriteiten en die der afzon derlijke staten besteden naar schatting 700 miljoen dollar aan de wetenschappe lijke bestudering van de dronkenschap slechts 1/5 van het bedrag dat ieder jaar uitgegeven wordt voor de mond- en klauwzeervorsing. Meer geld wordt besteed aan pogingen, dronkenschap bij individuele burgers te cureren en vele successen zijn al gemeld door doktoren die experimenteren met „rustgevende" anti-drankkuren. Een grote vooruitgang was de aanvaar ding van dronkenschap door de medische autoriteiten als een ziekte. Drieduizend ziekenhuizen accepteren thans dronkaards als patiënten. Tien jaar geleden bedroeg dit aantal nog slechts honderd zieken huizen. Pas in november van het vorig jaSr werd dronkenschap door de American Medical Association erkend als een ziekte, die te behandelen valt. Dokters hebben bewezen dat een dronk aard genezen kan worden en dat hij een normaal, gelukkig en nuttig leven kan lei den zondre drank, als hij alcohol geheel afzweert. Indien de patiënt vastbesloten is, samen te werken, kan de dokter hem een bijzonder middel geven, antabuse ge naamd. Dit is een machtig wapen tegen het slip pertje van „maar één borrel". Degeen die den zonder drank, als hij alcohol geheel buse, wordt onmiddellijk hevig onpasselijk en blijft dat verscheidene uren. XXD<X)OOOOCXX>OOOCOOOOOOOOOOCOOOOCOOOOaDOOOOOOOCOCOOOOOOCO(: Toen een oppasser vrijdag in Ouwe- hand's Dierenpark bezig was het hok van een van de twee chimpansees schoon te vegen vóór de bezoekers in het park zouden arriveren, verleende de aap - zoals steeds - enige assistentie door met een dweil over de grond te\ vegen en daarbij een houding aan te j nemen of hij zijn leven lang niet anders heeft gedaan. Op een gegeven ogenblik echter greep het beest bliksemsnel in de jaszak van de oppasser en ritste daaruit de sleutel I te voorschijn, die de oppasser toegang tot het hok had verleend en die hem later weer in staat moest stellen de kooi te verlaten. Een paar tellen later hing I het dier met de glinsterende sleutel in' de nok van zijn verblijf en bekeek het vreemde voorwerp met volle aandacht Daarna gooide hij de sleutel de kooi uit, j dus ook buiten het bereik van de op passer. Deze heeft ruim een uur moeten wachten voor hij verlost kon worden door een collega, die het vreemd begon te vinden dat er zoveel tijd nodig was voor het schoonmaken van een hok. »oooooooocxxx>oooooooooooocooaxxxxxxxoooooooocxxjoooooo<x Te warm voor Haagse visjes. De warmte van de laatste dagen heeft een slachtng aangericht onder de vissen in eni ge grachten in Den Haag. Duizenden vis jes die de strijd tegen de hitte hebben moeten opgeven, drijven aan de oppervlak te van het groengrauwe water van de grachten. leverende verkeersovertredingen, en aan eenvoudige overtredingen van plaatselijke politieverordeningen. De opsporingsambtenaar behoeft slechts een eenvoudige „kennisgeving van oproe ping" op straat op te maken, hetgeen geen schrijfwerk van betekenis vereist. Wat betreft het gemaakte bezwaar, dat vrijwel geen controle mogelijk zal zijn op de werkzaamheid van de opsporingsambte naren, zegt de minister, dat met een sy steem, waarbij slechts gekozen kan worden uit een klein aantal gefixeerde transactie bedragen, voldoende verzekerd is, dat in tern bij de opsporingsdiensten een deugde lijke controle kan worden uitgeoefend. In geval van tegenspraak van de ver dachte hoe ongefundeerd deze ook moge schijnen zullen de stukken in handen van het Openbaar Ministerie worden ge steld. In Ec. Statistische Berichten is een interessant overzicht gegeven van de groei der bevolking in Nederland. In de loop van de maand mei, omstreeks de 10de van deze maand, passeerde het inwonertal van ons land de elf miljoen. In het mei-nummer van het „Maandschrift" van het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt naar aanleiding daarvan een overzicht gegeven van de groei der bevolking sinds het einde van d^ vorige eeuw. Het onderstaande is hieraan ontleend. Van het tijdstip af, waarop een bevolking van 10 miljoen werd bereikt (in oktober 1949) is een periode van V/z jaar verstreken. In dat tijdvak is dus van een bevolkings accres van gemiddeld 140.000 per jaar sprake geweest, hetgeen neerkomt op een gemiddelde jaarlijkse procentuele toeneming van 1.33 pet. ten opzichte van de 10 miljoen in oktober 1949. In onderstaand overzicht zijn overeenkomstige verhoudingscijfers opgenomen voor de andere tijdvakken sinds het einde van de vorige eeuw, waarbinnen achtereen volgens een toeneming met 1 miljoen plaatsvond. aantal inwoners De groei van de Nederlandse bevolking, 18971957 Sinds het bereiken van het vorige miljoen gemiddelde tijdstip duur totale toeneming jaarlijkse toeneming in pet. in pet. 5.000.000 november 1897 6.000.000 september 1911 13 jaar 10 mnd. 20,0 1,44 7.000.000 mei 1922 10 jaar 7 mnd. 16,7 1,57 8.000.000 september 1931 9 jaar 3 mnd. 14,3 1,55 9.000.000 december 1941 10 jaar 2 mnd. 12,5 1,23 10.000.000 oktober 1949 7 jaar 10 mnd. 11,1 1,41 11.000.000 mei 1957 7 jaar 6 mnd. 10,0 1,33 Uiteraard betekent ieder volgend miljoen een procentueel geringere toeneming: het accres van 5 tot 6 miljoen in het eerste decennium van deze eeuw betekende een verandering van 20 pet., terwijl het thans toegevoegde elfde miljoen, ten opzichte van de bevolking van 10 miljoen in 1949, een vermeerdering vormt van slechts 10 pet. In principe zou elk volgend miljoen dan ook in een korter tijdsbestek kunnen worden gerealiseerd. Uit de tabel blijkt, dat deze tendentie wel bestaat, doch terstond is te zien, dat de duur van de achtereenvolgende perioden niet met dezelfde regelmaat afneemt als de procentuele toeneming. Dit wijst erop, dat de groeikracht van de bevolking in de opeenvolgende perioden niet gelijk is geweest. Dit komt dan ook tot uitdrukking in de cijfers van de laatste kolom, welke de gemiddelde jaarlijkse pro centuele toeneming in elk tijdvak weergeven. De oorzaken van de onderlinge afwijkingen tussen deze verhoudingscijfers zijn zonder verdere differentiatie niet aan te geven. Het tempo van de groei wordt immers door verschillende factoren bepaald, n.l. door de omvang van geboorte en sterfte en van het migratie-overschot. Daarom is in onderstaande tabel een overzicht gegeven van de mate, waarin deze factoren in elk der opeenvolgende perioden tot het nieuwe miljoen inwoners hebben bijgedragen. Geboorte, sterfte en migratie, 18971957 a) nov. 1897 okt. 1911 juni 1922 okt. 1931 jan. 1942 nov. 1949 sept. 1911 mei 1922 sept. 1931 dec. 1941 okt. 1949 mei 1957 Beginbevolking 5.000.000 6.000.000 7.000.000 8.000.000 9.000.000 10.000.000 Levendgeboren 33,8 29,5 26,0 22,1 25,9 23,0 Ovèrledën 17,2 14,4 10,7 9,6 10,3 8,0 Geboorte-overschot 16,6 15,1 15,3 12,5 15,6 15,0 Migratie-overschot 2,2 0,6 0,2 0,2 1,5 1,7 Totale toeneming 14,4 15,7 15,5 12,3 14,1 13,3 a) Gemiddeld per jaar per 1000 inwoners aan het begin van de periode. Het blijkt, dat het verschil in de gemiddelde jaarlijkse procentuele toeneming niet aan één enkele der genoemde factoren is toe te schrijven. Zo is de lagere toename in de periode 19311941 voornamelijk het gevolg geweest van de lage geboorten in deze periode. De grotere toename in de periode 19411949 vloeit voort uit de hogere ge boorten gedurende en de zeer hoge geboorte na de laatste wereldoorlog en ondanks het feit, dat gedurende de oorlog de sterfte hoger was dan voordien en ook de bevolking daarnaast nog verminderde door de massale wegvoering van Nederlanders die nimmer terugkeerden. Tenslotte is de wat lagere toeneming in de laatste periode evenmin gevolg van één enkele factor. De stimulering der emigratie heeft, ondanks de omvangrijke repatriëring uit Indonesië, tot een wat groter emigratie-overschot geleid. Daarnaast liep de geboorte weer terug, welke daling echter grotendeels is opgevangen door een bijzonder gunstig verloop van de sterfte. Hoewel dus het effect van geboorte, sterfte en migratie voor de bevolkingsgroei in elke periode ten opzichte van de vorige van verschillende omvang en soms van tegen gestelde betekenis is geweest, valt toch een algemene lijn te onderkennen. Allereerst blijkt, dat de toeneming der bevolking in het hier beschouwde tijdvak in overwegende mate het gevolg is geweest van het geboorte-overschot. Voorts valt het op, dat dit geboorte-overschot, ondanks de meer dan verdubbelde omvang der bevolking sinds 1900, nog op ongeveer hetzelfde niveau is gelegen als in de eerste decennia van deze eeuw, hetgeen mogelijk is geweest, omdat de daling van de geboortecijfers gepaard ging met een bijna even grote teruggang van de sterftecijfers. Met de bevolkingstoename is ook de bevolkingsdichtheid van Nederland belangrijk groter geworden. De oppervlakte (land) vermeerderde sinds 1897 van 31.680 tot 32.450 km2, hetgeen, relatief gezien, maar van weinig betekenis is. Hieronder volgt een aantal cijfers, waarin de steeds beperkter ruimte per inwoner duidelijk tot uit drukking komt. Bevolkingsdichtheid van Nederland, 18971957 Aantal Oppervlakte Gemiddelde aantal inwoners (land) onderlinge inwoners tijdstip per km' per inwoner afstand land in m.2 per inwoner 5.000.000 november 1897 158 6.490 87 m 6.000.000 september 1911 189 5.408 79 m 7.000.000 mei 1922 221 4.636 73 m 8.000.000 september 1931 253 4.056 68 m 9.000.000 december 1941 284 3.605 65 m 10.000.000 oktober 1949 308 3.245 61 m 11.000.000 mei 1957 339 2.950 58 m Uiteraard rijst de vraag in hoeverre het tempo van de bevolkingsgroei afwijkt van dat in het buitenland. Daarom zijn in de hiernavolgende tabel enkele cijfers vermeld, welke een indruk geven van de demografische ontwikkeling in een aantal andere Europese landen gedurende de periode, waarin in ons land de bevolking toenam van 10 tot 11 miljoen. Aangezien op dit ogenblik nog slechts voor een enkel land gegevens over 1956 ter beschikking staan, moest de vergelijking beperkt blijven tot de periode 1950 1955. Men mag evenwel aannemen, dat hiermede toch een voldoende benadering is verkregen van de verhoudirng tussen ons land en de overige opgenomen landen in de gehele periode november 1949mei 1957. De landen zijn gegroepeerd naar de hoogte van de geboortecijfers, in welk opzicht Nederland bovenaan staat. Daartegen over is het Nederlandse sterftecijfer lager dan dat in alle andere vermelde landen. Landen Geboorte- Bevolkings- Geboorte a) Sterfte a) overschot a) groei b) Nederland 22,9 7,8 15,1 7 8 Frankrijk 19,7 12,9 6,8 40 Noorwegen 19,3 8,8 10,5 5,9 Italië 18,6 10,0 8,6 35 Denemarken 18,2 9,2 9,0 50 Zwitserland 17,9 10,5 7 4 g'\ België 16,9 12,4 4^5 30 West-Duitsland 16,4 11,0 5,4 82 Verenigd Koninkrijk15,9 ll's 41 i's Zweden 15,7 9i9 5'8 4'3 Oostenrijk 15,1 12,3 2,8 0^6 a) Gemiddeld per jaar in de periode 1950-1955 per 1000 inwoners op 1 januari 1950. b) In de periode 19501955 in pet. van de bevolking op 1 januari 1950 De combinatie van de hoge geboorte en de lage sterfte geeft voor ons land een geboorte-overschot met relatief nog belangrijk grotere marges ten opzichte van de andere landen dan voor geboorte of sterfte afzonderlijk tot uitdrukking komen Aan gezien in het algemeen gesproken de omvang van het geboorte-overschot beslissend is voor de grootte van de bevolkingsgroei, behoeft het niet te verwonderen, dat Neder- land ook in dat opzicht in de voorste ljnie komt. In de hier beschouwde periode bliikt de toeneming in West-Duitsland nog hoger te zijn geweest dan in Nederland' hierbij omvangrijke opneming van vluchtelingen in eerstgenoemd land, oa uit Oost-Duitsland, te worden gedacht. Ook Zwitserland boekte in deze periode een groot immigratie-overschot, waardoor ondanks een belangrijk lager geboorte-over schot dan in Nederland, de totale groei niet veel bij die in ons land achterbleef.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11