Fantastische toekomstplannen die niet onuitvoerbaar zijn Genaturaliseerde immigranten worden anders berecht dan Australiërs Nezv Lookvoor Amerikaanse automobielen Door onwelvoegelijk gedrag kan naturalisatie teniet worden gedaan zonder tijdverlies zonder verhitting POSTRAKETTEN FRUITPOEDER - yy ry'V'.v- ^y y g Ww&fT ifi I "°t t VLIEGTUIGMAATSCHAPPIJEN lopen gevaar in de toekomst de inkomsten van de luchtpost te derven. De infanteriesoldaat verheft zich uit de modder. Het huis van de toekomst zal nog maar heel vaag gelijken op het huis van onze jeugd. Ziehier een paar conclusies, opgedaan uit een hele reeks arti kelen in Amerikaanse couranten en tijdschriften over de toekomst. Wat daarin beschreven wordt, lijkt fantastisch en de illustraties zijn nu en dan sensationeel, maar in veel van die toekomstbeschouwingen zit op zijn minst een kern van waarheid. Vandaar dat het weieens goed leek om naar Nederland te melden, over wat men hier fantaseert en aan wat men hier inderdaad ook werkt. OVER ENIGE JAREN de term is wat vaag zal het mogelijk zijn brieven per rakettoestel (rocket) bijvoorbeeld van New York naar San Francisco te zenden. Meer dan een uur zal zo'n „rocket" voor die tocht niet nodig hebben. In tijd noch in kosten kunnen vliegtuigen hiertegen concurreren. De nieuwe straaltoestellen zullen vijfhonderd of zeshonderd mijl per uur vliegenmaar een „rocket" haalt drieduizend mijl per uur of meer. En denk eens aan de brandstof: een vlieg tuig heeft brandstof nodig voor de hele tocht, een „rocket" slechts voor een klein gedeelte ervan. Over een afstand van bij voorbeeld zestig mijl zal de „rocket" moe ten klimmen, doch eenmaal in de iono- sfeer schiet de raket voort zonder een druppel benzine nodig te hebben. Al deze wijsheid heb ik gehaald uit een verslag van de jaarvergadering van de American Rocket Society, een eerbied waardig gezelschap, waar men lezingen houdt, die wetenschappelijk verantwoord zijn. NIEMAND MINDER dan Hanson W. Baldwin, de militaire expert van de New York Times, heeft geschreven over de mogelijkheid om infanteriedivisies „vleu gels" te geven. Juist in een oorlog met atoomwapens kan het nuttig zijn de troe pen snel te verspreiden of te verplaatsen. Men heeft in Amerika proeven genomen met vliegende platforms, dat zijn een soort vliegende schotels, waar een soldaat op kan staan. Deze platforms zijn ongeveer op dezelfde eenvoudige wijze bestuurbaar als een slee: de soldaat kan door naar een bepaalde kant te leunen zijn scho tel van koers doen veranderen. Baldwin schreef: divisies met twee- of drieduizend van zulke toestellen zouden een gebied kunnen bestrijken met een radius van tachtig kilometer Een dergelijke troep zou niet langer af hankelijk zijn van wegen, rivieren zouden geen obstakel vormen, mijnenvelden evenmin. Het tijdschrift „Armor" heeft dit najaar een artikel gepubliceerd, waar in men het landleger (èn de fantasie) een nog hogere vlucht liet nemen. „Armor" is een serieus blad, maar verscheidene mili tairen. met wie ik over dat artikel heb gesproken, vonden daar toch veel onwaar- ff sehijnlijks in. Niet alleen infanteriesol- daten met betrekkelijk kleine wapens liet men daarin namelijk het luchtruim kie zen, ook tanks zag men op de illustraties zweven op eigen kracht. Zover is men in elk geval nog lang niet. Toch acht Baldwin van de New York Times het mogelijk dat men lichtgepant- serde gevechtswagens (met pantsering van plastic bijvoorbeeld) binnenkort met de troepen mee kan laten vliegen! AMERICAN WEEKLY, een tijdschrift dat als zondagsblad bij een aantal grote couranten verstrekt wordt, heeft het laatst verschenen nummer geheel gewijd aan het leven en wonen in de toekomst. In dat leven zal veel van een leien dakje gaan, hoewel men in werkelijkheid misschien meer daken van plastic zal maken. Men acht het zelfs mogelijk, dat men hele sportvelden door een geweldige koepel van plastic zal overtrekken, zodat men spelen kan bij alle weer en zonder enige wind. In die toekomst zal men trouwens van het weer al heel weinig last meer hebben: een kostuum schijnt namelijk even goed te verwarmen te zijn als thans een elektrische deken. In iedere borstzak een batterijtje, dat is alles. Niet alleen is men zo klaar voor de winter, maar tevens gewapend voor de zomer, want een van de batterijtjes kan het pak desgewenst koelen! Er zal geen enkele reden meer zijn om in de winter niet meer te picknicken. Op de omslag van het tijdschrift ziet men een familie, die in de tuin zit te eten, terwijl het landschap diep onder de sneeuw ligt. Het geheim? Construeer eenvoudig om uw tuin heen wanden van warme, opstijgen de lucht. Waar uw correspondent ontechnisch als hij is niets van begrijpt, is de korte- golf-oven. Dat kooktoestel schijnt thans reeds in produktie te zijn. Volgens Ameri can Weekly zal het voedsel de korte gol ven absorberen, waardoor warmte wordt opgewekt. De oven echter zal volkomen koel blijven. Werkelijk, niet al dat nieuwe kan mijn enthousiasme opwekken. Dat er melkpoe der en eipoeder bestaat, weet men nu wel. Dit jaar staat ons ook nog fruitpoeder te wachten. Ook synthetisch vlees hoort blijkbaar tot de aantrekkelijke mogelijk heden. Pitloze grapefruit koop ik hier reeds lang. Dat is wel gemakkelijk. Maar om de bomen in de tuin op een chemi sche manier allemaal een verschillende kleur te geven, daar kan ik toch niet veel voor voelen. Als het echter waar is, dat men zijn tuin met iets bespuiten kan, waardoor het gras niet hoger groeit, dan zouden heel wat Amerikaanse mannen, die iedere zaterdag achter hun maai- machine lopen, enorm zijn opgelucht. Volgens het tijdschrift bestaat er zulk een chemisch mengsel. DE VERBETERINGEN, die in het vlieg verkeer op handen zijn, kunnen inderdaad reden tot voldoening geven: in zeseenhalf uur van New York naar Amsterdam, niet in een verre toekomst, maar over twee jaar! De vlucht in omgekeerde richting wordt misschien nog interessanter: men gaat bijvoorbeeld om zes uur 's avonds weg uit Amsterdam en men komt dezelfde dag om zes uur 's avonds in New York aan. Het tijdsverschil tussen Oost-Ame rika en West-Europa bedraagt zes uur! In de steden komen natuurlijk roltrap pen steeds meer in gebruik. Nu overweegt men echter ook de mogelijkheid om rol lende trottoirs te maken. Op die manier zal men nauwelijks zijn schoenen meer sljjten, maar het is toch wat gek als men thuiskomt van een wandeling en zeggen kan: „Ik ben doodmoe van het staan". Natuurlijk zal men in de buitenwijken nog wel gewoon kunnen lopen. Maar gaat men van een buitenwijk naar het cen trum, dan lijkt het in de toekomst met al dat wegverkeer het beste om de helibus te nemen. Tenzij men over een eigen helikopter beschikt (zo duur zijn ze al niet meer. Terwijl wij het liefst naar de kelder gingen wegens de hitte, klommen de apen in Blijdorp omhoog, door de temperatuur herinnerd aan hun land van herkomst. (Van onze correspondent in Australië) VOOR ONS LIGT een circulaire, die de Australische minister voor immigratie, mr. Athol Townley, toezendt aan elke im migrant, die naturalisatie tot Australisch burger heeft aangevraagd en op het punt staat te worden genaturaliseerd tijdens een plechtige bijeenkomst ten stadhuize. In die circulaire zegt de minister: „Gij zijt aangenomen als een volwaardig lid van de Australische gemeenschap en als Brits onderdaan". Dit wordt ook uit voerig vermeld op het in kleuren gedruk te bewijs van naturalisatie, dat de burge meester van de woonplaats uitreikt. Vele Nederlanders, die tot Australiërs zijn genaturaliseerd, werden dezer dagen echter opgeschrikt door een ministeriële mededeling, waaruit blijkt, dat zij niet ge lijkberechtigd zijn. Minister Townley zei namelijk: „Immigranten, die niet geschikt worden geoordeeld om Australisch burger te zijn, worden teruggezonden naar de plaats waar zij vandaan komen. Daar zul len we wel snel voor zorgen. Het doet er vy .vy y y -y Y'y y y. -Y? v ;YV V: v --• - I llftl 81 tit Islffl Y<a pSt p 1$P S§È! VsHplit jlÖlPIwIA y y - -• -v" m f -v - y-v SSg&B Vïw - 9% />/-&-'rv'*^yk3 VfrS/s V W.& niets toe of zo iemand genaturaliseerd is of niet. Zijn naturalisatie kan teniet wor den gedaan door onwelgevoegelijk gedrag". DE MINISTER zegt weliswaar er niet van te weten, dat deportatie van een gena turaliseerde Australiër ooit heeft plaats gehad, en dat de genaturaliseerde burgers gerust kunnen zijn, dat geen minister ooit eigenmachtig zal optreden, maar de wet geeft de minister niettemin het recht om iemand zijn (door naturalisatie verworven) burgerschap te ontnemen en hem zelfs te deporteren. De wet zegt, dat het burger schap kan worden ontnomen aan hen, die zich misdragen hebben en daarover door een commissie zijn gehoord, of nadat men binnen vijf jaar na naturalisatie tot twaalf of meer maanden gevangenisstraf is ver oordeeld. Deportatie kan geschieden na veroordeling wegens ernstige misdaad en na advies, uitgebracht door een speciaal voor dat doel koninklijk benoemde com missaris. Voor geboren Australiërs geldt dit niet. Er zijn dus twee soorten recht. Nu zou men daarmee misschien vrede kunnen hebben, indien dit alles duidelijk ware verteld voor de naturalisatie. Dit is echter niet het geval. Bij naturalisatie plechtigheden, die wij hebben bijgewoond en het zijn er vele is nimmer mel- V' V y;v V: -V, \yf tsistt Volgens het Amerikaanse blad „Time" verwacht de Amerikaanse auto-industrie, dat de concurrentie van de Europese autofabrieken nog zal toenemen. De Ame rikaanse fabrikanten verwachten, dat de markt het volgend jaar moeilijk zal zijn, ook al waren de verkopen in de eerste zes maanden van dit jaar 5,6 percent hoger dan in 1956. De General Motors Corporation heeft volgens het blad tussen de 500 en 600 mil joen dollar besteed aan een technische omschakeling in de hoop, dat zij op deze wijze een deel van de verkoopverminde ring van 41 percent van dit jaar zal kun nen compenseren. De concurrentie van Ford en Chrysler op het gebied van de goedkopere automobielen dwong General Motors drastische veranderingen in de mo dellen 1958 aan te brengen. Chrysler, die in 1957 grote veranderin gen aanbracht, zou volgens het blad tot 1960 wachten met het aanbrengen van be langrijke stijlveranderingen. Ook Ford heeft volgens „Time" plannen voor belangrijke veranderingen en zou een nieuwe wagen in de middenprijsklasse in troduceren, de Edsel. De maatschappij zou 250 miljoen aan de ontwikkeling van dit type hebben besteed. Deze Ford zou vol gens het blad ondermeer vier koplampen krijgen in enorme achterlichten, die hori zontaal over het achtereinde van de wagen zullen worden aangebracht. Bil de n.v. uitgeversmaatschappij Kosmos te Amsterdam en Antwer pen is een boek verschenen, dat in tweehonderddertig foto's Spanje laat zien. De foto's zijn van Michael Wolgensinger, een Zwitser. Oor spronkelijk is het een Zwitserse uit gave, in 1956 bij Europa Verlag A.G. in Zürich verschenen. In de aan trekkelijkheid van dit boek heeft Kosmos terecht aanleiding tot een Nederlandse uitgave gevonden. De foto's zijn uitstekend. De oorspron kelijke inleiding van Maria Schwarz werd door dra. P. Walma van der Molen-Meindersma vertaald. Deze is tamelijk uitvoerig en bestaat uit een reeks notities van iemand, die geboeid door Spanje heeft gereisd. In het slot ervan worden de foto's ingeleid met de woorden: „De af beeldingen onthullen het leven van alle dag, zoals het zich aan een lief derijke, nauwkeurige beschouwer vertoont, zij nemen ook de sluier weg van het bijzondere en feestelij ke, zij zijn niet eenzijdig, tonen ons geen geidealiseerd Spanje, maar zoals het is en men het zien moet een droevig, heftig, een oud en toch naar het moderne verlangend Spanje, dat niet op het eerste ge zicht begrepen kan worden. Er is een wisselwerking tussen mensen en land, zij zijn een onscheidbaar geheel: de afbeeldingen zullen het u laten zien". Bij deze aankondiging reproduce ren wij gedeeltelijk het omslag van deze buitengewoon fraaie uitgave en een prachtige stemmingsplaat, die van het bijschrift „Midzomer middag op de straatweg naar Ca diz" is voorzien. De vertaling van het verhaal over stierenvechten door Kurt Tucholsky, dat men op pagina 4 van dit nummer aantreft, is met enkele welkome, aan duidelijk heid niets te wensen latende af beeldingen daaruit verlucht. WÊÊMMÈÊimmm Wmm i lyyu - yy;' y^.-..". ding gemaakt van het feit, dat genaturali seerde personen minder rechten hebben dan geboren Australiërs. Wij zijn er ook zeker van, dat het op andere naturalisatie plechtigheden evenmin is gebeurd. De uit zonderingsbepalingen, die de wet maakt maakt voor genaturaliseerde Australiërs, worden ook niet vermeld in de officiële circulaires, die voor de naturalisatie aan aanvragers van het Australische burger- schao worden verzonden. Kort geleden heeft een Australisch parlementslid de minister gevraagd elke immigrant te de porteren, die veroordeeld is wegens een aanslag, waarbij een mes of een vuurwa pen is gebruikt. Hoewel minister Townley toen gelegenheid had te onthullen wat er in de wet staat, heeft hij erop dat punt het zwijgen toe gedaan. De reeds geruime tijd geleden tot Australiër genaturaliseerde oud-Nederlander dr. Cornells Wouters, die lid is van het bestuur van de Raad van Goede Buren (een door de regering inge stelde instantie, die de assimilatie der im migranten bevordert), en die bij tal van plechtigheden, waar Nederlanders werden genaturaliseerd, het woord heeft gevoerd namens die raad, heeft zich thans terugge trokken. In een brief aan de door de re gering benoemde secretaresse van deze raad in Nieuw Zuid-Wales heeft dr. Wou ters meegedeeld, dat hij „geen deel wenst te hebben aan het schilderen van een vals beeld van de werkelijke situatie voor zo ver het de rechten der genaturaliseerden betreft: „Het is niet waar dat zij dezelfde rechten genieten als geboren Australiërs", zegt hij. De heer Wouters voegde daaraan toe: „Daar de enige conclusie kan zijn, dat nieuwe Australiërs behandeld worden als tweederangs burgers, voel ik mij be schaamd hen (op naturalisatieplechtighe den) te verwelkomen uit naam van de Raad van Goede Buren". Een afschrift van die brief is naar de minister gezonden. In tussen is de bal verder gaan rollen. Dr. Wouters is voorzitter van het Verbond van Nieuwe Burgers en als zodanig voert hij thans besprekingen met de vertegen woordigers van de vier grootste groepen immigranten: Polen, Hongaren, Grieken en Italianen, om hun houding te bepalen. Men zegt geen genoegen te zullen nemen met de bestaande toestand. Verontwaardigde Nederlandse immigranten gaan intussen al zo ver de verwachting te uiten, dat de Ne derlandse regering voor hen zal optkomen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 15