Velser tunnel maakt uitbreiding van Velsense politie dringend nodig EN OP ZEE IJ mond-agenda f Visserij-varia^) Samenvoeging van corpsen wordt in nieuwe politiewet opengelaten 9 Nog geen foto-auto De „Pieter S" in Vlissingen aangekomen Weinig belangstelling voor jaarvergadering Suomi-recordverbetering Op 13 juli speeltuindag in Velsen-Noord Britse tanker liep machineschade op Burgerliike Stand Velsen Bij Terschelling Veertien slopers op gestrande „Equador" Deze week op de Beverwijkse veilingen Aardbeien zeer duur op de veilingen Scheepvaart ZATERDAG 6 JULI 1957 IN DE VELSER TUNNEL ZULLEN NA DE OPENING zestien politiemannen zetelen, die over 24 uur verdeeld een voortdurend waakzaam oog op het langsrazende verkeer houden - in vier posten gaan in de beide tunnelbuizen de hoofden van deze „tunnel- agenten" gedurende hun acht uren dienst eindeloos heen en weer. Tot er onverhoopt een klap valt en de hoofden stil staan. Dan zullen de mobiele leden van deze „tunnel- ploeg" in actie gaan komen - niet om zoals in het gewone verkeer het geval is, on eindige opmetingen te verrichten van remsporen en gesprekken aan te knopen met mogelijke getuigen - nee, om de tunnel zo snel als maar enigszins mogelijk en zo nodig in samenwerking met de brandweer, die twee kraanwagens achter de hand heett, weer vrjj te krijgen. En om dan later „buiten" wel eens uit te zoeken, wie wat deed en wie wat niet goed heeft gedaan. Het enige, wat er zal gebeuren, als er ongelukken in de tunnel voorvallen, is het zetten van de befaamde krijtstrepen en het fotograferen van de situatie, omdat het proces-verbaal uiteraard voorzien moet worden van bewijsmateriaal. Maar daarna: doorrijden en vrijgeven. De zestien politiemannen, die het corps der gemeentepolitie in Velsen er bij krijgt, zijn dringend nodig. Eigenlijk had" Velsen ook zonder de tunnel gemakkelijk een der gelijk aantal nieuwe krachten kunnen ge bruiken, maar aangezien dit een landelijk probleem is, waar bijna ieder corps mee zit en men maar heel moeilijk aan voldoen de sollicitanten komt, zullen de vele ge meenten, die om uitbreiding zitten te springen - en dus ook Velsen en Beverwijk - niet onmiddellijk geholpen kunnen wor den. U rgentie Het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat in laatste instantie de bezetting der corpsen samen met de betrokken burge meesters en corpschefs regelt, besefte ech ter de onontkoombaarheid van een uitbrei ding op zeer korte termjjn in Velsen met het oog op de opening van de tunnel en liet dus deze aanvraag bij voorrang passeren. Hetgeen niet wil zeggen, dat de zo nodige verdere uitbouw van het corps in Velsen hiermee voltooid te achten is. De personeelsproblemen wegen bij deze overheidsdienst namelijk even zwaar als overal elders. Aangezien men de eisen on der geen beding wil terugzetten en boven dien de bestedingsbeperking een woordje mee ging spreken, werd het moeilijk de verschillende corpsen, die door de uitbrei ding van het werk na aan een sterkere be zetting toe waren, tevreden te stellen. Men beseft steeds wee., dat de politie- bezetting eigenlijk overal te dun is. Maar aan de andere kant is de wijze waarop de politie haar taak vervult, sterk veranderd VELSEN ZATERDAG 6 JULI VSV, 1719 uur, hotel Royal, huldiging J. Scheeres. Gemeentelijke openbare leeszaal, Hei- destraat, geopend van 10 tot 12.30 uur en van 14.30 tot 17.30 uur. Filiaal Wij- kerstraatweg 77, geopend van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur. R.K. openbare leeszaal, Banjaertstr. 13, open van 1417 uur. Thalia, 19 en 21.15 uur: „Voorbij Mom- bassa dreigt de dood". Rex: geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Gebouw, open van 9.3012 en 1416.30 uur. ZONDAG 7 JULI Thalia, 15 uur: „Jungle en Jim en de verborgen schat" 19 en 21.15 uur: „Voorbij Mombassa dreigt de dood". Rex: geen opgave. MAANDAG 8 JULI Thalia, 20 uur: „Annie get your gun". Rex: geen opgave. Pieter Vermeulenmuseum, als zaterdag. Openluchtconcert. Sectie Muziek van de Velser Gemeenschap, Fanfarekorps „Wilhelmina" op de kinderspeelplaats in de Arubastraat te Santpoort, aanvang 20 uur. Openbare leeszaal en bibliotheek, ge opend van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur, Heidestraat, IJmuiden-oost; Filiaal: Wijkerstraatweg 77, Velsen- noord, geopend van 14 tot 17 uur. Raadhuis, 10—12 uur, spreekuur burge meester 1517 uur, spreekuur wet houder van Onderwijs. BB, 19.30 uur, Vissershaven, brandweer wedstrijd. REV E RW IJK SATERDAG 6 JULI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: Folies Bergères. Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: Ca lypso Joe. W.B. Theater, 20 uur: Het geheim van de vijf Graven. R.K. leeszaal: Uitleenbibliotheek en lees- én studiezaal wegens vakantie tot en met 14 juli gesloten. Filiaal Wijk aan Zee normaal geopend van 10 tot 11 en van 17 tot 18 uur. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, uitleenbibliotheek geopend van 10 tot 12 en van 15 tot 17 uur; jeugdleeszaal ge opend van 14.30 tot 16 uur; lees- en studiehoeken geopend van 14 tot 17 uur. Drumband-concours. Marktplein; 20 u.: Showdemonstratie drumbanddeelnemers en prijsuitreiking. Hendrik Burgerstr. 16 uur: Start marswedstrijd drumband- concours: Stadhuis „Scheybeek", 14.30 uur: Officiële ontvangst deelnemers. ZONDAG 7 JULI Luxor Theater, 14.30 uur: Douane Boem 16.30 uur: Folies Bergères; 19 en 21.15 uur: Folies Bergères. Kennemer Theater: 14.30, 16.30, 19 en 21.30 uur: Calypso Joe. W.B. Theater: Matinee: "trijd om de Apache-Pas; 20 uur: Gevaarlijke eer zucht. HAANDAG 8 JULI Luxor Theater, 19 en 21.30 uur: Zo be gint het Leven. Kennemer Theater: 19 en 21.30 uur: Dans om het Noodlot (Rosen für Bet- tine). W.B. Theater, 20 uur: Gevaarlijke Eer zucht. R.K. openbare leeszaal en bibliotheek, wegens vakantie tot 14 juli gesloten; filiaal Wijk aan Zee, geopend van 10 tot 11 en van 17 tot 18 uur. Openbare leeszaal, Prinsessenlaan 19, geopend van 15 tot 17 en van 19 tot 20 uur; lees- en studiezaal geopend van 15 tot 18 en 19.30 tot 21.30 uur; jeugdlees zaal geopend van 16 tot 17.30 uur. en bij de gedachten over de ideale corps sterkte speelt de opvatting wel eens mee, dat door mechanisatie en efficiency de uit breiding niet overal zo groot hoefde te zijn, dat men bijvoorbeeld één agent op elke duizend inwoners zou hoeven te hebben. Maar dat het ook wel wat minder kan. Hierover zijn echter nog zulke diepzinnige gesprekken gaande, dat het probleem voor alsnog niet opgelost schijnt te zijn. Verschuiven Velsens positie ten aanzien van het ver keer, waaruit de politie immers een be langrijk deel van haar taken put, ligt iet wat moeilijk. De tunnel geeft aan de ene kant een intensivering van het doorgaande verkeer te zien, waaruit dan ook de zestien nieuwe corpsleden worden afgeleid, maar aan de andere kant wordt er wel gerede neerd, dat het plaatselijke verkeer minder druk wordt en dat dus de politie in deze gemeente met een paar verschuivingen elders kan missen wat zij bij de tunnel extra moet inzetten. Dat dit een te bestrijden argumentatie is, staat vast: de ponten hebben in het ver leden geleerd, dat hier toen eigenlijk al Xx500c0<xxxxxxxxxxxxxx5o00c)000000000000c)00000000cxxxx50000i Als gevolg van de drang tot bezuini- 8 gingen heeft de Velsense politie een X eerder aangevraagde en inmiddels al per begroting goedgekeurde post con 8 amore laten vallen: de „blitz-auto" naar 8 Wassenaars model, die op moest treden x tegen verkeersovertreders en die met behulp van twee snelle camera's elke 8 situatie vast weet te leggen. Onder de huidige omstandigheden kan daar niets van komen, hetgeen niet wil zeggen, 8 dat deze foto-auto er helemaal nooit zal komen. jjj XDOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCX verscheidene extra krachten voor hadden moeten worden aangetrokken en de ver dere ontwikkeling van IJmuiden zal laten zien, dat men eerder met een fikse ver groting van het corps rekening moet hou den dan met het consolideren op het bjj de tunnelopening bereikte niveau. Ook Beverwijk Beverwijk heeft inmiddels ook bij het rijk aangeklopt om uitbreiding van zijn corps - om dezelfde redenen als waarom Velsen denkt op den duur meer ordebewa kers van node te hebben. Daar de lande lijke overheid echter nog niet aan alle uit breidingen kan beginnen met het oog op de begrotingen, die telkens maar een klein deel der wensen kunnen verwezenlijken, is de „Beverwijkse kant" nog even in beraad gehouden. Terwijl men voorts met de hand op de pas-aanvaarde nieuwe politiewet zegt, dat daarin (artikel 2, vijfde lid) de mogelijkheid wordt opengelaten, dat twee of meer gemeenten een gemeenschappelijk corps zouden kunnen hebben. Of dit al voor het IJmond-gebied in over weging is, is de grote vraag, omdat men in het verleden heeft kunnen zien, dat twee naast elkaar, maar niettemin nauw met elkaar werkende politiecorpsen vaak beter voldoen, dan één groot apparaat. Niettemin is de gedachte in de politiewet neergelegd en de IJmond zou een gebied kunnen zijn, waar het idee om verdere uitwerking zou kunnen vragen. Omstreeks kwart voor vjjf vrijdagmiddag hebben de havensleepboten „Van Woelde- ren" en „Frederik Hendrik" de zwaar be schadigde kustvaarder „Pieter S" in de bui tenhaven van Vlissingen afgemeerd. On middellijk werd begonnen met het lossen der lading, bestaande uit ruim 2000 ton kolen. Intussen bleef de bergingsboot „Bruinvis" langszij liggen om onafgebroken te pompen. Omstreeks kwart voor drie was de „Pieter S", welke werd gesleept door de sleepboten „Hudson" en „Scaldis", op de rede van Vlissingen gearriveerd. De haven deskundigen en mensen van Rijkswater staat stelden toen een voorlopig onderzoek in. Men verleende dë'„Pieter S", die tot aan het gangboord in het water ligt en iets slagzij' naar bakboordzijde'maakt; toestem ming de haven binnen te lopen. De „Pieter S", die gebouwd werd in 1954 op een scheepswerf in Terneuzen, is midscheeps ter hoogte van ruim 3, juist achter de brug, opengereten. De dakluiken zijn óf wegge sprongen, óf' vormen met de weggerukte wand één verwrongen plaat. De brug werd eveneens zwaar beschadigd. Zodra de „Pieter S" gelost is, kan een nader onder zoek naar de schade worden ingesteld, waarna beslist zal worden of de kustvaar der in Vlissingen dan wel in Rotterdam hersteld zal worden. 26 opvarenden Volgens de laatste gegevens waren er op de „Pieter S" 26 opvarenden. Daarvan werden er dertien in Hoek van Holland aan wal gezet, drie gingen weer over op de „Pieter S" en de overige tien bevonden zich op de „Hudson". De dertien opvarenden, die in Hoek van Holland aankwamen, probeerden gister middag bij het Loodswezen bij koffie en koek weer wat op verhaal te komen van de aanvaring, die tijdens mist vijftien mijl westzuidwest van Goeree geschiedde. De eerste stuurman, de 40-jarige P. M. van Noorden uit Londen, vertelde wat was gebeurd. „Om drie uur viel alles dicht van de mist", zo begon zijn verhaal. Hij had de wacht en bevond zich met de kapitein M. J. Teunissen uit Den Haag en een roer ganger op de brug. De „Pieter S" had radar, die door de kapitein werd bediend. Het 1929 ton metende Nederlandse schip lag gestopt. Aan bakboord hoorden zij op eens het 4504 brt. metende Noorse schip en opeens zagen zij het ook. Voordat men iets kon doen, boorde het Noorse vaartuig zich met een klap in de „Pieter S" aan bak boordzijde, even achter de brug in ruim drie. „Ik realiseerde het me eigenlijk niet en dacht er alleen maar aan de anderen te waarschuwen en het vege lijf te redden", aldus de stuurman. „De Noor was ongeveer zes of zeven meter in de „Pieter S" ge schoven. Onmiddellijk gaf de kapitein or der het schip te verlaten en allen stapten van de brug op de „Fernvalley". Na enige tijd en na enige pogingen gelukte het om het Noorse schip weer vrij te krijgen. Met een sloep van de „Fernvalley" zijn enige opvarenden nadien weer naar de drijvende „Pieter S" gegaan en de eigen motorsloep werd toen gestreken. De kapitein, de derde stuurman J. Bosveld en marconist Ver schoof de laatste twee uit Rotterdam - zijn aan boord van de „Pieter S" gestapt en gebleven. Van de overige opvarenden gin gen er dertien aan boord van de onderzee bootjager „Rotterdam", van welk schip zij later overstapten op de loodsboot „Betel- geuze", die hen naar Hoek van Holland bracht. De afhaalboot „Makreel" van het loodswezen zette hen toen bij de Berg- haven af. Het kleine aantal leden, dat donderdag avond de ledenvërgadering van de aqua riumvereniging „Velsen" bezocht deed het bespreken van het jaarrapport van de pen ningmeester en de secretaris vrijwel ge heel vervallen, daar bij deze vrij eenvou dige kwesties vraagstukken naar voren kwamen, die in een ommezien de ver gadering in een debatingclub deed ver anderen. Directe en vergrijpende besluiten werden deze avond niet genomen doch de openlijke critiek en opmerkingen zullen waarschijnlijk niet nalaten, dat er in de vereniging een meer vooruitstrevende wind zal gaan waaien. Aanleiding van het debat was een op merking van een der leden over het op vangen en steunen van beginnende lief hebbers voor het aquarium. De stand punten hierover liepen geheel uiteen. Enkelen stelden voor de beginners hun liefhebberij zelfstandig te laten opbouwen, terwijl anderen van mening waren dat de nieuwelingen vooral in het begin met raad en daad terzijde gestaan dienen te worden. Voorts kwamen punten naar voren over de samenstelling en de geest van de IJmuidense bevolking ten opzichte van het verenigingsleven. In het algemeen was men van mening dat het in deze gemeente uiterst moeilijk is een grote krachtige ver eniging op te bouwen en te handhaven. Het verschil in opvattingen en educatie van de van heinde en verre gekomen in woners doet een poging daartoe al bij voorbaat op niets uitlopen. „Het is", volgens de voorzitter der aqua riumvereniging „Velsen", de heer J. J. Bol land, „dan ook zaak de gang van zaken in de vereniging steeds nauwlettend in het oog te houden om niet tot een fut loze club van „bakkenhouders" te degene reren". In het jaarverslag van de secretaris werd opgemerkt dat de vereniging bij de jaarafsluiting ongeveer tachtig leden tel de; de bestuursverkiezing kon onder an dere in verband met het kleine aantal aan wezige leden niet doorgaan. Dit agenda punt werd verschoven naar een volgende vergadering. Tijdens de op „Watervliet" gehouden onderlinge wedstrijden van „Suomi" is na het bekend worden van de uitslagen ge bleken, dat de Nederlandse jeugdkam pioen op de 300 meter, Piet G. Dekker,, het clubrecord op de 100 m. jongens A heeft verbeterd en het op 11.3 sec. heeft ge bracht. Dit is 0.2 sec. sneller dan het oude clubrecord. De felle strijd op dit nummer liet Jan Hurkmans de oude recordtijd van 11.5 sec. evenaren. Piet Dekker demonstreerde overigens op de 600 m. een scherpe looptijd met 1 min. 27.2 sec., waarbij hij bijna drie seconden sneller liep dan zijn beste prestatie als B- junior met 1 min. 30.1 sec. Klaas Lieuwen bleef voorts 0.1 seconde boven het clubre cord B-junioren (1 min. 28.9 sec.) van Arie Langendoen, dat op 1 min. 28.8 sec. staat. De samenwerkende speeltuinen „Schul pen" en „de Meerweiden" in Velsen-Noord zullen de herinnering aan de oprichting van de eerste speeltuin in Nederland door de stichter van het speeltuinwerk U. J. Klaren levendig houden door de viering van de jaarlijkse speeltuindag. Deze wordt door de speeltuinen gehouden op zaterdag middag, 13 juli, te twee uur met een kin dervoorstelling door een kindercircus met uitsluitend medewerkende kinderen op de Aardbeien voor Sanatorium Vrijdag werd op de aardbeienveiling te [tuin „de Meerweiden". Op maandag, 29 juli Beverwijk' weer een inzameling gehouden j wordt voor speeltuinkinderen beneden zes voor het sanatorium Bilthoven. De tuin- jaar een autobustocht gehouden. Voor de ders gaven met milde hand. Aan beide vei- boottocht op 25 juli naar Hilversum met de lingen werden in totaal 160 sloffen aard- grotere kinderen zijn bijna alle plaatsen beien verzameld. Door de heer P. Duin volgeboekt, werden deze aardbeien 's avonds nog naar j Bilthoven gebracht. Grondstoffenaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is vrijdagmorgen aangekomen het Fin se s.s. „Hectos", dat van de Finse haven Kemi een lading van 2100 ton cellulose aanvoerde, bestemd voor zusterfabrieken WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE 8 »000000000COC)0000<XXXX)000000(XXXXXX)CCC)0(XXXXX)0C)0000000QC Poon in de pufschuit Dat de zwarte poon naar de vismeelfa- bfieken verdwijnt is in het voorjaar een normaal verschijnsel, terwijl dit ook in de zomermaanden bij grote hitte voorkomt. Maar dat de rode poon naar de vismeelfa- briek wordt verwezen, zoals vrijdag is ge beurd, kwam in lange tijd niet voor. Vorderingen De verbreding van het perron terwille van het toenemend autoverkeer achter Hal C van het Staatsvissershavenbedrijf nadert haar voltooiing. Er is al een gedeelte ge reed, dat inmiddels door de visauto's in ge bruik is genomen. Bij de werkzaamheden let de halpolitie goed op, dat er geen vis auto's parkeren. Dit naar aanleiding van het ongeluk van recente datum, toen twee auto's wegzakten. Vangfabrieksschip In een brief aan de voorzitter der Twee de Kamer merkt minister S. Mansholt op dit naar aanleiding van enkele vragen bij de behandeling der rijksbegroting 1957 „Het Produktschap voor Vis en Vispro- dukten heetf op mijn verzoek een commis sie benoemd om te rapporteren over de wenselijkheid van het in de vaart brengen van een vangfabriekschip. Verwacht mag worden, dat dit rapport ertoe zal bijdragen, dat ik een duidelijk beeld krijg van dit in teressante probleem". Besommingen van heden KW 125-2120, 160-1160, 98-1930, 92-1840, 56-920, 88-2440, 61-1220, 34-3430, 21-810, 35-1170, 65-440, RO 29-1560, HD 125-2700, WR 7-2340, 67-1510, 56-2070, 50-2820, IJM 78-1170, IJM. 40-2110, IJM. 59-1900, IJM 3- 980, IJM 31-2020. Aanvoer op Urk Door 71 vaartuigen werd vrijdag aan de visafslag op Urk aangevoerd: 11527 pond aal en paling, prijs van f 0,76 tot f 1,83 per pond; 99 pond snoekbaars f 1,28 per pond; 427 pond baars, f 1,00 tot f 1.30 per pond; 622 manden nest f 2.50 tot f 3,10 per mand van 75 pond. Vandaag was er geen aanvoer van rond- vis. De handelaren, die zelfs uit Groningen en Leeuwarden naar IJmuiden waren ge komen om voor vandaag verse vis te halen, moesten teleurgesteld met lege wa gens terugrijden. Zulke toestanden komen voor als schippers en rederijen het steeds weer vertikken om de handel tijdig op de hoogte te stellen van de te verwachten schepen. Uitsluitend 12.000 tong en 1000 kisten schol van 35 kotters stonden van morgen in de hal. Het is in dit bedrijf, zo als men vanmorgen zei, hollen of stilstaan. En waarom de schippers en rederijen niet tijdig waarschuwen? Ach, de verse vis is bijzaak geworden. Het gaat om de kantjes haring, die de reis moeten goedmaken. Wat er komt Ook voor maandag was nog niets offi cieel bekend. Waarschijnlijk komen enige trawlloggers, zoals de SCH 27, IJM 72, SCH 117 en KW 153. Haringvangsten De Katwijkse en IJmuidense drijfnetlog- gers meldden vannacht de volgende vangsten: KW 2 met 5 kantjes, 6 met 14 thuisstomend, 9 met 5, 25 met 4, 138 met 9, 147 met 5, IJM 75 met 7, IJM 283 met 7, KW 16 met 21, 19 met 13 thuisstomend, 54 met 32, 140 met 35, 168 met 4, 170 met 36, 22 met, 1 thuisstomend, 45 met 5, 127 met De uit Rotterdam vertrokken 10.644 ton metende Britse tanker „Hyrcania" heeft ter hoogte van Hoek van Holland machine- schade opgelopen. De tanker is door de sleepboot „Hudson" naar Rotterdam terug gesleept. BEVALLEN: A. van EistBrandsen, z. en d., Zeeweg 125, IJmuiden-oost; E. Boer Ras, d„ De Wetstraat 13, IJmuiden; M. J. PonteSegers, z., Eemstraat 12, IJmui den; C. M. BleekerVan Rhijn, z., Cel- siusstraat 58, IJmuiden; E. H. de Groot Jongejan, d., Grahamstraat 166, IJmuiden; J. W. CottaarDe Jong, z., Waalstraat 35, IJmuiden; P. J. WillemsenDe Koning, d„ Maasstraat 19, IJmuiden; A. E. Teu nissenTelder, d., Zaanenlaan 177, Haar lem; E. B. DonkerDe Jong, z., Ooster duinweg 3, IJmuiden-oost; T. G. Breur Horsman, z., Kastanjestraat 42, IJmuiden- oost. OVERLEDEN; C. C. van der Laan, 30 j., Santpoort, echtgenote van P. de Haan, IJmuiderstraatweg 180, IJmuiden; S. J. Middelkoop, 79 j., echtgenote van J. Nol, Hoofdstraat 112, Santpoort; W. Nicolaas, 56 j., echtgenote van K. Pilkes, Tromp straat 167, IJmuiden-oost. ONDERTROUWD: A. C. A. de Boer, Beverwijkerstraatweg 194, Castricum, en A. Veldman, De Lumeijstraat 20, IJmui- den-oost, t.a.: Dorpsstraat 30, Castricum; C. J. Zoon, Heemskerkerweg 84, Bever wijk en G. A. Spiering, Overbildtweg 30, Santpoort, t.a.: Kieftendellaan 8, Sant poort; N. Huisman, Oosterstreng 48, Heemskerk, en R. M. Broek, Trompstraat 184, IJmuiden-oost, t.a.: Oosterstreng 48, Heemskerk; D. Basjes, Eikenstraat 39, IJmuiden-oost en A. Schaap, Spilbergen straat 13, IJmuiden; W. J. ''topers, Wou- wermanstraat 29 rd„ Haarlem, en M. G. van Schagen, Kerkweg 27, Santpoort, t.a.: Wouwermanstraat 29 rd„ Haarlem; J. J. Maks, IJmuiderstraatweg 10a, IJmuiden- oost en P. H. M. de Vos, Zeeweg no. 314, Driehuis, t.a.: Zeeweg 314, Driehuis; J. J. van Bugnum, Meervlietstraat 69, Velsen, en C. J. Boom, Kanaaldijk 226, IJmuiden, t.a.: Bonairestraat 9, Santpoort; J. Eelsing, Dennenstraat 17, IJmuiden-oost, en M. C. Verloop, Vechtstraat 201, IJmuiden, t.a.: Tuindersstraat 103, IJmuiden-oost; E. Zwart, Van Leeuwenstraat 15. IJmuiden, en A. Smaling, Fahrenheitstraat 26, IJmuiden; A. Verschoor, Utrechtsestraat 101, Amsterdam en A. H. M. Spannen burg, Wilgenstraat 34, IJmuiden-oost, t.a.: Utrechtsestraat 101, Amsterdam. GEHUWD: L. G. W. Vork cn C. Dorre boom, Joris van Andringastraat 16 I, Am sterdam; O. E. Bos en A. A. Doelitzsch, Radarstraat 94, IJmuiden; H. Bruin en G. Bijlsma, Lange Nieuwstraat 48Ö, IJmui den-oost; J. J. Rijs en H. P. Janmaat, IJmuiderstraatweg 133, IJmuiden; J. Sneek en C. M. T. Stet, Bestevaerstr. 17, IJmuiden-oost; D. J. Terpstra en M. J. Driesten, Salonwagen Kromhoutstraat, IJmuiden; M. van den Berg en M. C. Ol denburg, Van Speijkstraat 39, IJmuiden- oost; S. Voortman en G. K. Zwart, IJmui derstraatweg 11, IJmuiden-oost; C. ÏJff en M. J. Boender, Spaarndammerweg 16, Veisen. 2, 175 met 5, 163 met 5, 43 met 3, 67 met 1, 85 met 16, 29 met 10, 39 met 2, 40 met 2, 41 met 5, 78 met 7 thuisstomend, 43 met 8, 110 met 6, 50 met 4. Geen vangst: KW 47, 18, 86, 37, 151 en 44. Trawlloggers: KW 73 met 45, 101 met 85, 122 met 50, 74 met 20, 99 met 100, 141 met 21, 135 met 20. De gemiddelde vangst was 8 kantjes. De prijzen De grote tong deed vandaag f 4,40 tot f 4,10, grootmiddel f 3,50 tot f 3,80, klein- middel f 3,10 tot f 3,30, tong I f 3 tot f 3,10, slips f 2,50 tot f 2,60. Grote, middel en zetschol haalden f 46 tot f 51, schol I f 39 tot f 44, schol 2 f 32 tot f 26 en schol 3 f 18 tot f 9. Op de Westergronden, benoorden Ter schelling en Vlieland, voeren een aantal slopers thans een verbeten strijd om van het wrak van het Zweedse zeeschip „Equa dor" nog te redden wat er te redden valt. Zoals men zich zal herinneren, was het schip na de stranding op 29 februari van het vorig jaar, in tweeën gebroken. Wan neer het zou gelukken de lekken in het voorschip te dichten, zou dit misschien dank zij de waterdichte schotten nog weer drijvende kunnen worden gemaakt. Men heeft daarom duiker K. de Groot uit Har- lingen bij dit werk betrokken, terwijl men met drie pompen met een capaciteit van 350 ton en een van 850 ton water per uur, probeert dit deel van het schip leeg te pompen. Eerst moest men daartoe gedeelten van het dek met snijbranders wegbranden, want de pogingen om het zwarte houten dek met behulp van benzine en petroleum weg te branden, zijn herhaaldelijk mis lukt. Er hangt veel van af of de weergoden de slopers deze zomer wat gunstig gezind blijven. Een gemakkelijk karwei zal een en ander stellig niet worden. De „Equador" is een schip van de Johnson Line uit Stockholm. De bouw ervan kostte 25 mil joen. Het was zowel voor vracht als voor passagiersvervoer ingericht. De oorzaak van de stranding was een misverstand tussen loods en roerganger en de kapitein kreeg later van de raad van scheepvaart in Zweden een strenge berisping, omdat hij niet dadelijk sleepboothulp had inge roepen, maar eerst geprobeerd had om op eigen kracht vlot te komen. Daardoor werd de ondergang van het schip een feit. Het wrak is inmiddels al driemaal ver kocht. De Johnson Line deed het voor f 25.000 over aan de Fa. Van Loon in Ant werpen. Deze verkocht het met een verlies van f 1000 aan de Fa. Koole in Utrecht en vandaar werd het verkocht aan een combi natie van slopers in Amsterdam, Hoeve laken en Harlingen. Dankzij de langdurige oostenwinden in dit voorjaar werd het schip weer bloot gewoeld en krijgen deze slopers thans nog een kans op berging. Daarvoor is de medewerking verzekerd van de viskotter HA. 34 van H. da Waal uit iïarlingen, en van de duiker K. de Groot. In totaal werkt ptien thans, met 14 man in de wrakstukken, in hoofdzaak met snijbranders. Het buitgemaakte ijzer wordt op Terschelling opgeslagen. Kostbare me talen worden in een oude Terschellinger wasserij opgeborgen. Op de groentemarkt te Beverwijk was ook deze week een grote aanvoer. Er was bovendien een vlotte handel met goede prijzen. Sla, in het begin der week nog f 0.28 per krop, liep in prijs terug door ver minderde exportvraag en kwam op f0.17 per krop. Bospeen liep op tot f 0.37 per bos en voor waspeen werd tot f 0.38 per kilo voor export betaald. Bloemkool varieerde bij een ruim aanbod in prijs van f 0.12 tot f 0.50 per stuk. Spinazie ging vlot weg tot f 0.50 per kilo. Er was weer vraag naar rabarber, die tot f 0.39 per bos deed. De verschillende soorten erwten varieerden in prijs van f 0.47 tot f 0.83 per kilo. Er was een ruimer aanbod van sperziebonen. Er werd van f 0.95 tot f 1.30 per kilo betaald Snijbonen gingen tot fl.50 per kilo. De aanvoer van tomaten werd iets groter. De prijs liep op tot f 1.10 per kilo. De eerste doosjes frambozen noteerden f 0.75 per stuk, klapbessen varieerden in prijs van f2.70 tot f3.20 per slof. Bloemen Op de bloemenveiling is het voor een goede gang van zaken te warm geweest. De handel was stil, de prijzen waren laag. Het waren enige schaarse artikelen, zoals giadiolen, die nog een behoorlijke prijs op brachten en tot f 1.10 per bos deden. Groot was de aanvoer overigens niet. 5 JULI. Aardbeien 260720 slof; idem 3370 doosje; sla 3-16; bloemkool 12-51; rabarber 17-38; bospeen 18-39; waspeen 15-39; sperziebonen 85-125; snijbonen 90- 140; doperwten 48-70; capucijners 56-78; tomaten 75-110; kroten 13-16; groene kool 15-20; tuinbonen 22-32; frambozen 56-82; klapbessen 300. De vraag naar aardbeien bereikte vrijdag te Beverwijk een hoogtepunt. Er werden prijzen genoteerd, die tot 7.20 per mand reikten. De oorzaak hiervan was dat de andere aardbeiencentra uitgeput raken in de goede kwaliteit. Thans is men aange wezen op de Beverwijkse aardbeien. Want de hoogste notering werd door de binnen landse handel betaald: de export nam ook nu weer haar deel uit de markt. Er werden weer enige vrachten per auto verzonden naar West-Duitsland en België Er was een ruime aanvoer van 25.000 manden. De eer ste kwaliteit ging boven de vijf gulden per slof, de tweede sortering kwam tot de vijf gulden per mand. Doosjes waren nu ook gewild en varieerden in prijs van 0.35 tot 0.73 per stuk. Castricum De aardbeien op de Castricumse veiling van „Ons Belang" waren vrijdag zeer duur. De noteringen liepen zelfs op tot 6.90 per slof. Ook de eerste rode bessen brachten een goede prijs op: 3.30 per mandje. De noteringen waren als volgt: aard beien: Climax 5.506.10; 2. 4.60— 6.90; 3. 3.304.60. Per doosje 0.40 0.47. Moulin Rouge 2 3.20—5.10, fram- bozenaardbeien 4.—5, amazone 3.50— 4.20, rode bessen 2.803.30. Prijzen van vrijdag: heilbot 2,80-2,50 gr. tong 4.40-4, gr.m. tong 4-3,50, kl.m. tong 3,20-3, kl. tong I 3,20-2,80, kL tong II 2,80- 2,60, tarbot I 2,60-2, zalm 6 per 1 kg. Kl.m. sdhol 43-42, kl. sdhol I 40-35, kl. sohol II 36-18, schar 19-8, v. haring 16,20-13, ma kreel 24-12,40, gr. schelvis 18-12, gr.m. schelvis 16-10, kl.m. schelvis 16-8, kl. schel vis I 14-8, kl. schelvis II 13-10, wijting 14- 10, gr. gul 19-15, rnidd. gul 13-11, kl. gul 8,70-8, kl. haai 13, ham 102-90, Pieterman 38, kl. koolvis zw. 12-8, kl. rode poon 13-9 per 50 kg. Gr. kabeljauw 112-49, gr. kool- vis zw. 37-31, gr. leng 57, gr. wolf 76 per 125 kg. Aanvoer van vrijdag: 197 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 370 schol, 55 schar, 390 haring, 285 makreel, 580 schelvis, 140 wij ting, 225 kabeljauw en gul, 5 leng, 2 haai, 3 ham, 5 wolf, 15 poon, 55 koolvis, 20 di versen, totaal 2350 kisten. Besommingen van vrijdag: KW8 Dei ning f 7100, VL27 f 8050, KW64 f 2210, KW 46 f 2970, KW165 f 1090, KW65 f 860, IJM7 f 4170, IJM11 f 4570. Alcor, 5 te Rio de Janeiro. Alcyone, pass. 5 Kp. Race n. Hampton Roads. Alblasserdijk, 5 te Rotterdam v. Antwerpen. Axeldijk, 6 te Rotterdam verw. Amerskerk, 5 v. Genua n. Marseille. Artemis, 5 te Curasao v. Amsterdam. Bengalen, 5 te Labuan v. Aden. Blitar, 5 te Massawa verw. v. Aden. Baud, 5 te Makassar v. Buleleng. Britsum, 6 te Balikpapan. Bloemfontein, 5 te Las Palmas v. Southampton. Boskoop, 5 te Balboa. Breda, 5 te Pta. Cardon v. Pto. Cabello. Bennekom, 4 v. Hamburg n. Antwerpen. Caltex Nederland, pass. 5 Kp. De Fer n. Sidon. Camerounkust, 6 te Lagos. Celebes, 5 v. Belawan n. Penang. Cradle of Liberty, 4 20 m. n. Malta n. Port Said Carillo, 5 te Cortes v. Havana. Camitia, 19 te Curagao verw. Cinulia, 10 te Durban verw. Clavella, 12 te Vizagapatnam verw. Corilla, 17 te Durban verw. Crania, 8 te Rotterdam verw. Castor, 3 te Amsterdam n. Hamburg. Caltex Leiden, pass. 5 Aden n. Pernis. Esso Den Haag, pass. 5 Gibraltar n. Rastanura. Gaasterland, 5 te Cadiz. Gabonkust, 5 te Freetown. Giessenkerk, 5 te Aden v. Sydney. Guineekust, 5 te Le Havre. Heemskerk, 5 te Genua v. Rotterdam. Houtman, 6 te Surabaja v. Singapore. Hathor, 5 te Rotterdam n. Algiers. Hera, 4 v. Ciudad Trujillo n. Guanta. Isis, 5 v. Curagao n. Aruba. Kalydon, pass. 5 Bona n. Turku. Koratia, 5 v. Singapore n. Miri. Kaimana, 6 te Makassar v. Surabaja. Kaloekoe, 6 te Fakfak verw. v. Merauke. Katelysia, 5 te Mamonal. Kara, 5 Kaapstad verw. Kopionella, 7 te Lorenco Marques verw. Kosicia, 10 te Curagao verw. Krebsia, 9 te Geelong verw. Larenberg, 6 te Barrow verw. Liberty Bell, 6 te Port Said. Leopoidskerk, 5 te Khorramshahr. Louis Lantz, 5 35 m. z.w. Casquets n. Emden. Meerkerk, 6 te Genua. Murena, 4 v. Balikpapan n. Manilla. Metula, 5 te Singapore v. Balikpapan. Maas, 5 te Sibenik v. Beyrouth. Mentor, 5 te Maracaibo. Malea, 7 te Bunju verw. Musilloyd, pass. 5 Malta n. Port Said. Maaslloyd, pass. 5 Gibraltar n. Rotterdam. Mariekerk, 5 v. Newcastle n. Brisbane. Munttoren, 5 v. Fao n. Singapore. Oldekerk, 5 te Antwerpen. Ondina, 5 te Cabimas v. Curagao. Oostkerk, 5 v. Cochin n. Aden. Oranje, 5 v. Southampton n. Port Said. Oranjestad, 5 v. Dover n. Madeira. Oranjefontein, 5 te Amsterdam. Ovula, 5 te Balikpapan verw. Polyphemus, 5 v. Rejangrivier n. Balikpapan. Prins Frederik Hendrik, 6 te Glasgow. Purfina Nederland, 5 v. Genua n. Kuwait. Poelau Laut, 5 te Colon v. Batonrouge. P. G. Thulin, 5 te Seven Islands v. Rotterdam. Pieter S, 5 te Vlissingen verw., gesleept door sleepboot Scaldis. Prins Willem V, pass. 4 Vlissingen n. Bremen. Peperkust, 6 te Amsterdam verw. Radja, pass. 5 Kp. Finisterre n. Kielerkanaal. Scherpendrecht, pass. 5 Ceylon n. Rastanura. Schouten, 6 te Singanore. Statendam, 5 te Le Havre. Straat Cook, 6 te Lor. Marques. Stanvac Lirik, 7 te Calcutta verw. Statendam, 5 te Southampton. Said j a, 5 te Bukom v. Pladju. Sambas, 5 te Singapore v. Bangkok. Saroena, 5 te Pladju v. Djakarta. Sidajoe, 5 te Surabaja verw'. Stanvac Talang Akar, 6 te Sungeigerong verw. Soestdijk, 4 320 m. w. Scillys n. New York. Statue of Liberty, 4 55 m. z.o. Rasmadraka naar Philadelphia. Solon, 6 te Mobile. Sibigo, 5 dw. Sandwich Cape n. Brisbane. Stad Schiedam, 5 65 m. z.w. Oporto n. Vl'dingen. Seven Seas, 7 te Cowes verw. Stad Alkmaar, 5 v. Rotterdam n. Italië. Stad Leiden, 5 v. IJmuiden n. Pepel. Tabian, 6 te Penang. Teiresias, 6 te Singapore. Ternate, 5 rede Aden. Tjitjalengka, 6 te Singapore. Tomori, 5 v. Aden n. Port Said. Trajanus, 5 te Lattakia. Tiberius, 5 v. Port of Spain n. Amsterdam. Telamon, 6 te Baltimore verw. Tero, 5 v. Rotterdam n. Rio de aneiro. Van Noort, 4 in Straat Doerian n. Tj. Priok. Van Riebeeck, 5 te Semarang v. Tj. Priok. W. Alton Jones, pass. 5 Kp. St. Vincent n. Mena. Westland, 4 40 m. z.z.w. Madeira n. Recife. Woensdrecht, 5 te Bachaquero v. Curagao. Willemstad, 5 v. La Guaira n. Grenada. Waterman, 6 te Rotterdam verw. Westerdam, 8 te Rotterdam verw. Zaankerk, nass. 5 Sabang n. Aden. Zuiderzee, 4 300 m. n.o. Pernambuco n. Kaapstad. Zonnekerk, pass. 5 Vlissingen n. Hamburg. Zuiderkerk, 5 te Genua v. Marseille. KLEINE VAART Alcetas, 3 v. Messina n. Venetië. Anker, 5 te Amsterdam v. Hampton Roads. Amyntas, 5 5 m. n.w. Finisterre n. Amsterdam. Admiraal Courbet, pass. 5 Kiel n. Shoreham. Alcetas, 5 on Adriatische Zee n. Venetië. Arnhem, 5 20 m. n.w. Le Havre n. Casablanca. Amigo, 5 v. Amsterdam n. Skagen. Badzo, 6 v. Londen n. Rotterdam. Bab T, 2 v. Kristinehamn n. Zaandam. Bloemgracht, pass. 5 Kiel n. Abo. Binnenhaven, 5 v. Pt. Lyautey n. Rouaan. Bermuda, 5 dw. Southwald n. Middlesbrough. Casana, 5 75 m. n.o. Texel n. Rouen. Draco, 5 v. Amsterdam n. Rotterdam. Daniël, 5 v. Esbjerg n. Hull. Domburgh, 5 dw. Oporto n. Casablanca. Deni, 5 te Outergabbart n. Limfjord. Driebergen, 5 60 m. z.z.w. Beachyhead n. Brussel. Eljo, 3 te Odda. Elsa, 4 v. Sundsvall n. Zaandam. Fivel, 5 20 m. z.w. Vikingbank n. Leith. Fiducia, 5 3 m. z. Smithknoll n. Maassluis. Frieda Bloksyl, 5 te Dudgeon n. Maassluis. Fiat, 5 v. Hamburg te Gent. Geestdijk, 5 te Cromer n. Boston. Harold, 5 25 m. dw. Egmond n. Pernis. Hondsbosch, 6 v. Rotterdam n. Londen. Hoogland, 5 v. Grangemouth te Rotterdam verw. Inspecteur Mellema, 4 te Smalls n. Barry. Import, 5 bij Goeree n. Rotterdam. Jan Kreumer, 6 v. Rotterdam n. Londen. June, 5 bij Maasboei n. Maassluis. Jaba, 5 v. Southampton op de Tees. Jell, 5 voor Waterweg n. Dordrecht. Julia Mary, 5 20 m. z. Kp. Vigo n. Leixoes. Kaap Falga, 3 v. Rundvik te Amsterdam. Kaap St. Vincent, 4 v. Rotterdam te Gent. Koh I Noor, 5 in Finse Golf n. Hamina. Lijnbaansgracht, 5 te Hamina v. Helsinki. Midas, 4 v. Istanbul n. Izmir. Marie Louise. 7 v. Londen te Rotterdam verw. Pavo, 30 v. Ost.rand te Haukipudas. Perregaux, 5 20 m. n.w. Kn. Silero n. Fedala. Pr. Bernhard, 5 40 m. w. Tersch.bank n. Gdynia. Piet Schipper, 5 v. Perth te Inverkeiting verw. Rio, 5 60 m. w.z.w. IJmuiden n. Rochester. Reest, 5 350 m. n.w. Alexandrië. Tilly, 4 v Antwerpen n. Walkom. Tempo, 6 v. Rotterdam n. Hull. Thaletas, pass. 5 Kp. St. Vincent n. Antwerpen. Willem Barendsz, 5 v. Wisbech n. Sandvik. Zephyr, 5 v. Antwerpen te Helsingborg verw. SLEEPVAART Barentszee, Noordzee en Witte Zee met „Ioan- nis", 4 20 m. z.o. Wight n. Nordenham. Clyde met Oceaan, 4 540 m. w.z.w. Acapulco n. Hikari met kruiser Moreno. Hudson, 5 v. Hoek v. Holl. n. Pieter S, bij Goeree. Maas, 4 v. Hoek v. Holl. naar Margaretha op 80 m. z.w. Wight. Rode Zee 4 170 m. o. New York n. New York. Titan, 4 90 m. w.z.w. Monrovia n. Lagos.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 3