(^Mannetje Grommelebrom SPOEL OM die melkfles! DE ONZICHTBAREN f Grote films op de Berlinale kwamen pas aan het eind Vluchtelingen J Reprise van de slag van Bossu bracht Hoorn een teleurstelling Agenda voor Haarlem Te veel kaf onder het koren RADIO REPARATIE KJ. bondig NAAIMACHINES ZATERDAG 6 JULI 1957 KERKELIJK LEVEN Brede taak Referaten RENAULT FREGATE Garage „DEN HOUT" Patiënt overleed door vergissing van verpleger Akkoord met België over de Stop van Ternaayen H. 1. MAERTENS N.V. Prils v.a. f 2.975 - BMW ISETTA DEALER: Fa. J. 3. VAN KOOTEN Directeur van „Nieuws gier" in Djakarta gearresteerd Even spoelen, even spuiten Schoon van binnen en van buiten BERLIJN Het streven, de deelneming aan het internationale filmfestival te Ber lijn, de Berlinale, zo groot mogelijk te ma ken, heeft tot gevolg gehad, dat de ge middelde kwaliteit van de vertoonde films aan de bescheiden kant is gebleven. Dat ligt voor de hand: als men, bij een aantal van 42 deelnemende landen, speelfilms toelaat van staten, die op cinegrafisch ge bied geen enkele naam hebben, dan kan het niet anders of er komen misgrepen op het doek. Het ware verstandiger geweest als men wat beperking had toegepast en het aan tal te vertonen films had verminderd door slechts werken toe te laten, welker ar tistieke kwaliteiten aan festivaleisen vol doen. Nu was het voor de mensen van ONLANGS IS in Eastbourne in Enge land de jaarvergadering gehouden van de afdeling voor interkerkelijke hulp en dienst aan vluchtelingen, welke ressorteert onder de Wereldraad van Kerken. Tijdens deze bijeenkomst is meegedeeld, dat er tussen april 1956 en mei 1957 veertigduizend vluchtelingen door de Wereldraad van Ker ken tot een nieuwe bestemming zijn ge bracht. DIT LIJKT een fantastisch aantal en wij zouden er enthousiast over worden wanneer niet de leider van het vluchte lingenwerk, dr. Chandler, tegelijkertijd had meegedeeld, dat er nu nog honderdvijftig duizend vluchtelingen wachten om gehol pen te worden. Hij zei: „Wij moeten ach ter deze cijfers het gezin zien, dat op de dag wacht, waarop dit het kamp verlaten kan om in het ontvangende land de Ge meente te ontmoeten, die voor dit gezin een woning in orde maakt en voor de vader werk zoekt!" Wat de arbeid aan de Hongaarse vluch telingen betreft, zei de Oostenrijkse ver tegenwoordiger van het oecumenische hulpverleningswerk, Arthur Forster, dat, de belangstelling van de wereld, nog een paar weken langer geduurd had, thans het hele probleem van de Hongaarse vluchte lingen in Oostenrijk zou zijn opgelost. Er zijn destijds achtenzestig organisaties ge weest, die hulp hebben verleend toen de grootste toevloed van Hongaarse vluchte lingen over de Oostenrijkse grens stroom de. Al deze organisaties hebben zich lang zamerhand teruggetrokken. Er is nog maar één overgebleven namelijk de Wereldraad van Kerken. Het grootste probleem is dat van de achtendertighonderd alleenstaan de jongeren, die „in geen geval in hun tegenwoordige omgeving kunnen blijven". HET IS DE taak van deze jaarvergade ring om alle medewerkers aan de afdeling voor interkerkelijke hulp de oecumenische hulpprojecten aan te wijzen voor het ko mende arbeidsjaar. Deze projecten om vatten voor dit jaar: predikantenopleiding en vorming van leken in Spanje, de bouw van een kindertehuis in een iudustrie- voorstad van Wenen, opbouw van vijf ker ken in Griekenland, die door een aardbe ving verwoest zijn, bouw van lagere scho len in Hongkong en een ziekenhuis in Saigon. De directeur voor de afdeling van Inter kerkelijke Hulp, dr. Cooke, heeft er ten aanzien van deze noodzakelijke werkzaam heden op gewezen, dat het niet de taak van de Wereldraad is om hier eigenmach tig te helpen. „Wij hebben tot taak de op merkzaamheid van de kerken te richten op de bijzondere noden en wij hebben de op dracht om daadwerkelijke steun aan te bevelen bij bepaalde projecten. Onze af deling is geen ministerie van Financiën, dat zelf uitkeringen kan doen. Maar wij vertrouwen, dat dit programma een gele genheid zal bieden voor oecumenische dienst, die niet alleen zal leiden tot ver nieuwing van de kerk, maar ook het Ge tuigenis van het Evangelie zal versterken door het lenigen van de menselijke nood". Er zijn voorts op deze jaarvergadering referaten gehouden door vertegenwoordi gers uit alle delen van de wereld. Wan neer wij deze redevoeringen lezen, moeten wij wel tot de conclusie komen, dat er hier en daar uitzonderlijke noodsituaties bestaan. Zo heeft de vertegenwoordiger van Jordanië (wij schreven de vorige week in deze rubriek nog over dit land) met klem gesproken over de millioen Arabi sche vluchtelingen. „Zij zijn toch mensen als wij, heeft hij uitgeroepen, mannen, vrouwen en kinderen, geschapen naar het beeld van God, en daarom moeten zij meer hulp van ons ontvangen". De predikant van de Schotse kerk in Jeruzalem en tevens voorzitter van de Nationale Christenraad in Israel, heeft over de situatie van de joden-christenen in Israel gesproken. Het blijkt, dat zij vaak onder vreselijke omstandigheden le ven. Vaak hebben zij te lij "en onder eco nomische discriminatie. Zij worden door hun familie gemeden. Zij staan buiten hun eigen gemeenschap en vallen vaak ten prooi aan sekten, die hen verwijderd hou den van de gemeenschap der kerk. De verdeeldheid onder de christenen wordt hier pijnlijk zichtbaar. De vertegenwoor diger van de anglicaanse kerk van India, Pakistan, Birma en Ceylon wees er op, dat hij namens jonge volken sp.ak, die de vrijheid hebben gekregen. Nu hebben wij, zei hij, een constructieve opbouw nodig, geen strijd en de kerk van Christus moet ons de weg wijzen. Ook de leider van de Theologische School in Djakarta was aanwezig. Hij verklaarde, dat de oecumenische ontwikkeling in Indonesië het scherpst naar voren is gekomen in de interkerkelijke hulp. „Door de armoede zijn de christenen nauwer naar elkaar toe gedreven. Daarom is een vernieuwde en diepere bezinning op het wezen der kerk meer nodig dan ooit te voren." De vergadering in Eastbourne werd be sloten door onze landgenoot dr. Visser 't Hooft, de secretaris-generaal van de We reldraad van Kerken. Zijn woorden njoe- ten op de aanwezigen grote indruk heb ben gemaakt, vooral toen hij uiteenzette, dat de interkerkelijke hulp eenvoudig een afschaduwing moet zijn van de overgave, waarmee Christus zich aan ons en onze wereld heeft gegeven. Scène uit de film „Vaders en kinderen" met Vittorio de Sica. filmbedrijf, pers enz. eenvoudig onmoge lijk, alle films te gaan zien. Het schijnt inderdaad in de bedoeling te liggen, in de toekomst1 op z'n minst een kwantitatieve beperking toe te passen en daarmee zal dan al veel gewonnen zijn. Maakt u nu alstublieft niet uit deze aanhef op, dat er geen goede films te Ber lijn werden vertoond, want zo tragisch was de situatie geenszins. Met wijs beleid heeft men ervoor gezorgd, dat er een op gaande lijn in de programma's te consta teren viel en vooral de laatste dagen kwa men er tal van uitstekende films in ver toning. De Amerikanen bijvoorbeeld ver toonden The Wayward Bus, een film van de Duitse regisseur Victor Vicas, van wie op een vorig festivaleen probleemfilm over de verhouding west-oost ging. Een probleemfilm is The Wayward Bus niet, al wordt er een huwelijksverhouding op boeiende wijze in behandeld, met Joan Collins en Rick Jason als de beide echt genoten en met Dolores Michaels, Jayne Mansfield eh Dan Dayley in de voornaam ste bijrollen. Er is ook veel spanning in, speciaal in de episode van een bus, die een soort „dodenrit" volbrengt. Een hoogtepunt van het festival, de Amerikaanse film 12 Angry Men (Twaalf boze mannen) van Sidney Lumet, kreeg de voornaamste prijs, de Gouden Berlijnse Beer, als beste speelfilm van het festival. Van Groot-Brittannië en Italië zagen we in deze laatste dagen ook enkele uitsteken de films. Groot-Brittannië, dat blijkbaar de sterkste van zijn drie troeven tot het laatst had bewaard, vertoonde „Woman in a Dressing "Gown" (Vrouw in een peig noir) van regisseur J. Lee Thompson, een film gebaseerd op een verhaal en draai boek van de toneelschrijver Tedd Willis, die ook te onzent door enkele toneelstuk ken (bijvoorbeeld „Buster", destijds door de Boubers gespeeld) enige naam heeft. Een voortreffelijk verhaal, dat doet den ken aan Brief Encounter en dat even na tuurlijk, even menselijk en even overtui gend is. Yvonne Mitchell, die de prijs kreeg, voor ,de beste vrouwenrol, speelt hierin ae rol van een slonzige maar lieve vrouw, .jüe. haarp.ch.tgenoqt gespeeld dpor Anthony" Qualle, m*§gt "verliezen aan een charmant jong meisje, bij wie hij zich meer thuis voelt dan in de bende van de echtelijke woning. De man gaat zelfs met het meisje weg, maar op het laatste ogen blik keert hij op zijn schreden terug: hij kan dat zijn vrouw niet aandoen. „Woman in a Dressing Gown", vol verrassende de tails, knap gespeeld en uitstekend ge regisseerd, verwierf de prijs van de inter nationale organisatie der filmcritici. Italië vertoonde, behalve een prachtige documentatie over de Zuidzee-eilanden, „Ultimo Paradiso" (Het laatste Paradijs) genaamd, een allercharmantste comedie, „Padri e Figli" (Vaders en Kinderen) van een regisseur, die zich een grote reputatie in het luchtige genre heeft verworven: Mario Monicelli. In een vlotlopend ver haal, vertolkt door een keur van acteurs, onder wie Vittorio de Sica, zijn vijf fa- miliegeschiedenisjes met elkaar verweven, vijf verhalen van ouders en kinderen, die ADVERTENTIE 12 maanden volle garantie inclusief arbeids loon. Prijzen vanaf f 7.990.Vraag eens nadere inlichtingen bij WAGENWEG HAARLEM Tegen een 26-jarige verpleger van een ziekenhuis in de hoofdstad, die een patiënt tijdens een maagonderzoek per vergissing een verkeerde vloeistof had toegediend, als gevolg waarvan de man die reeds ernstig ziek was, overleed, heeft de offi cier van Justitie bij de rechtbank te Am sterdam twee maanden gevangenisstraf geëist. Op 13 maart zou de patiënt, een bejaar de man, een maagonderzoek ondergaan. De avond tevoren had de verpleger alle benodigdheden voor dit onderzoek, be halve een fles vloeistof die koel bewaard moest worden, klaar gezet. De volgende morgen ging hij deze fles halen uit een vertrek. Hij pakte uit een der kasten een fles met vloeistof die dezelfde kleur had als die welke hij nodig had. Nadat de patiënt wat vloeistof was toe gediend klaagde deze over pijn.. De ver pleger rook toen aan de fles en ontdekte zijn vergissing. Onmiddellijk waarschuw de hij een dokter en er werd ingegrepen, maar dit baatte niet. Op 15 maart over leed de patiënt door vergiftiging. De geneesheer-directeur van het zieken huis verklaarde dat de patiënt nog twee a drie maanden geleefd zou hebben. Hij leed aan een ernstige ziekte. Indien hij gezond zou zijn geweest, had hij van de vergiftiging kunnen herstellen. De officier van Justitie was van oordeel, dat de verpleger heel slordig was geweest. Hij had niet gecontroleerd of hij de goede fles uit de ijskast haalde, hetgeen hij op het etiket had kunnen zien. De officier noemde dit grove onachtzaamheid. Daarom meende hij dat niet met een voorwaarde lijke straf kon worden volstaan. De rechtbank deed terstond uitspraak en veroordeelde de verpleger tot een voor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden. Het ministerie van Verkeer en Water staat deelt mede: Nadat principiële overeenstemming was bereikt door de ministers van Buitenland se Zaken van België en Nederland over de opheffing van de Stop van Ternaayen, werd op 4 juli in het ministerie van Ver- Keer en Waterstaat in Den Haag een be spreking gehouden tussen de Belgische mi nister van Openbare Werken en Wederop bouw en de Nederlandse minister van Ver keer en Waterstaat, teneinde de technische aspecten van het plan nader te onderzoe ken. Deze bespreking leidde tot een volledige overeenstemming, zodat in het begin van september van Belgische zijde zal kunnen worden overgegaan tot de aanbesteding van een grote sluis voor schepen tot 2000 ton. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15220 Nieuwe Groenmarkt 2 - Haarlem - Tel. 15228 Kinderen willen graag spelen; dat was natuurlijk ook al zo in de tijd van mannetje Grommelebrom. Maar denk je, dat die het leuk vond, als hij; kinderen zag spelen? Nee, hoordat was niets voor die ouwe brompot! Evengoed als hij dieren niet kon uitstaan, hield hij ook niet van kinderen. Zo waren er op een dag twee jochies aan 't ballen op de weg bij mannetje Grom- melebroms huis. En ja, hoe gaat datnatuurlijk kan de bal wel eens de verkeerde kant uit springen. De bal viel in de tuin en de jongens vroegen netjes, of ze 'm terug mochten hebben 12-13 Dat wat het klapstuk van de Hoornse stadsfeesten had zullen worden, heeft het slechts tot een sisser van enig formaat weten te brengen: radio- pers en televisie mensen hebben elkaar bij het opspuiten van een middelgroot vuurwcrk-met-vele- knaleffecten eens aangekeken en zich af gevraagd, of dit nu de getrouwe naboot sing van de slag op de Zuiderzee moet zijn, die in het zware jaar 1573 de goede stad Hoorn aan de rand van de verwoes ting bracht, maar haar tenslotte een vic torie opleverde, een Graaf Bossu en een plaatsje in de geschiedenisboeken aller eeuwen. Het begon zo goed aan het avondlijke Hoornse Hop, waar heel de stad en half West-Friesland waren samengestroomd op het gerucht der piekeniers, die met kar- ADVKRTENTIE Comfortabel als een auto, economisch als een motorfiets U vindt gemakkelijk parkeerruimte U komt overal „door" U bent beschermd tegen weer en wind nip; Houtplein 18-20. TeleL 12000 Grote Houtstraat 140. Telef. 12S49, Haarlem allen een gelukkige afloop hebben. Heel kunstig zijn die geschiedenisjes met el kander in verband gebracht. Het verhaal is niet na te vertellen, maar het is over tuigend en boeiend. Nederland vertoonde in dit festival De Morgenster, ciné-poème van Charles Hu guenot van der Linden. De vertoning is met veel bijval ontvangen, maar de film verwierf niet de prijs, die sommigen ook onder de Duitse festivalgangers, hadden verwacht. Overigens heeft de internationaal- samengestelde jury met haar oordeel ze ker de algemene instemming kunnen ver werven. Daardoor alleen al onderscheidde de Berlinale zich van vrijwel alle andere festivals van de laatste jaren! Jan Koomen DJAKARTA (ANP) De directeur hoofdredacteur van het in de Nederlandse taal in Djakarta verschijnende dagblad „De Nieuwsgier", Hafas, is donderdag door de militaire autoriteiten gearresteerd. Hij werd in zijn woning te Djakarta door de militaire politie aangehouden. De legerwoordvoerder weigerde, bijzon derheden over deze arrestatie bekend te maken. ADVERTENTIE tetsen, vuurmonden en hellebaarden naar het Hoofd waren gesneld, toen de ijlbode van de Westerdijk somber en beangst was komen melden, dat een groot zeegevecht zich ging verplaatsen van de wateren rond Marken naar het rustige Hop. De klokken beierden een monotoon maar opwindend lied over de stad, zoals dat eens moet hebben weerklonken over de veste, die zich door een zware Staatse vloot en de vloek van Alva bedreigd zag. De simpele vissersvloot van de stad maakte zich op ten strijde en de dapperen uit de burgerij marcheerden vendelsgewijs en in de fraaie dos der zestiende eeuw naar de wallekant, begeleid door het rom melen van de diepe trommen. Vrouwen namen hartroerend afscheid van hunne gelieven en kinders klemden zich angstig aan de rokken der achterblijf- sters vast. Dat Heintje Davids op het doorfeesten- de Baadland over de stem van de radio reporter, die het historische verhaal van de zeeslag navertelde heenschreeuwde, deerde niet zozeer er waren tenslotte méér anachronismen te bespeuren in deze pantomine, want hellebaardiers met achte loze sigaretten in de mondhoek zijn ook geen beste figuranten. Jan Haring scheepte zich met Jan Last en Jan Dirksz. in op de HN 30, de bruine zeilen gingen omhoog en ver over het wa ter rolde de onheilspellende donder van het scheepsgeschut, dat zich rokend een weg baande tot de ruimte voor West-Fries land. Maar daarna kwam de deceptie, want er gebeurde in het geheel niets en de organi satoren van deze zeeslag stonden er zelf wat verslagen bij: of het vuurwerk was nat geworden, of er klopte iets anders niet geheel. In de snel vallende schemer is er toen maar het beste van gemaakt. Hetgeen er op neer kwam.'daf'de'V.Iriquisitiè", hot ad miraalsschip van de Staatsen in volle zee door de dapperen van Hoorn geënterd werd en Jan Haring de vlag uit de mast ging plukken en daarboven enige donder bussen uit elkaar sprongen, die de on heilen van een historische zeeslag op geen stukken na vermochten na te bootsen. Bossu is aan land gebracht en in triomf naar het Rodesteen gevoerd, schout en schepenen van Hoorn hebben hem, de verslagene volgens 's lands eer een kanne bier geboden, maar langs de kant der kij kers was geen enkel enthousiasme merk baar voor het geval, dat te zeer rammelde en te weinig spectaculair was opgezet, om Hoorn te doen geloven in het heldendom der vaderen. Maar deze teleurstelling kon tenslotte tot vier uur worden weggespoeld in de feestvreugde, die bij wijze van revanche hoog oplaaide in de stad. Waar Bossu, op gesloten in het Weeshuis als enige koud van is gebleven Geëlectrocuteerd. Een 24-jarige onge huwde monteur uit Geleen is in aanraking gekomen met de stroom van een elektri sche installatie in de kelder van een café, waar hij werkzaamheden verrichtte voor het plaatsen van een nieuw buffet. Hij overleed kort daarna. 12. Triomfantelijk keek hij mij aan. „Wat ik daarvan zeg?", herhaalde ik lachend. „Het zelfde als vanmorgen vroeg, gisteren en eergisteren. Wat jij beweert, slaat in zekere zin op Mohammed en op Boeddha en misschien ook nog wel op ettelijke andere grondleggers van religies. Als ik je opvatting, dat de religie het begin van alle wetenschappen is, tot zover kan onderschrijven, denk ik bij het begrip religie niet aan een bepaalde godsdienst maar religie zonder meer, precieser gezegd: aan een religieuse cultus. En denk ook eens aan de chemie. Waar is zij uit ontstaan? Uit de alchemie natuurlijk, zul je zeggen. Juist! Maar hoeveel geestelijk werk, hoeveel onderzoekingsarbeid werd niet doelloos verricht, hoeveel hersens spanden zich niet in om de Steen der Wijzen, het Levens Elixer, het kunst matige goud te vinden? Hoe lang is de weg wel niet geweest die van de alchemie naar de chemie voerde? Maar toch lijkt mij die weg kort, vergeleken bij die, welke van de religieuse cultus, der primitieven naar onze tegenwoordige religie leidde". Komoroff zweeg even, maar toen merkte hij op: „Je redenering heeft wel iets aantrekkelijks, maar toch is ze fout". Hij greep wederom naar de gouden armband en staar de naar het flakkerende vlammetje van de olielamp. Zo als hij daar voorovergebogen zat, zocht hij dat meende ik tenminste naar nieuwe argumenten, waar mede hij mij weer zou kunnen aanvallen. Ik wilde dit gesprek echter, tenminste voor vandaag, beëindigen, te meer daar dit thema ook wel weer de volgende dagen precies zoals de afgelopen een hoofdthema zou blijken te zijn. Ik begon mijn slaapzak op te zoeken, rolde haar uit, kroop er in en strekte mij behaaglijk uit, nadat ik mijn browning naast mij neer had gelegd. Komoroff mompelde tenslotte nog wat onverstaan baars, maar zweeg toen gelukkig. De koude nachtlucht drong door de dunne tent-wand naar binnen, wat bepaald niet aangenaam was. De stilte werd nu en dan verstoord door het snuiven en stampen der paarden. Van tijd tot tijd ritselde het riet als er een windvlaag overheen streek. De rustige, diepe ademhaling van de Rus verraadde mij al spoedig, dat hij ingeslapen was. Ondanks mijn vermoeidheid lag ik nog lange tijd wakker, luisterde ik naar de vreemde geluiden, die door de nacht mijn oor bereikten: de roep van een vogel, het gesnater van een wilde eend, dat tegen de rand van het (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) bos teruggekaatst werd. Gedachten kwamen in mij op, verdwenen weer en vloeiden tenslotte ineen. Ik kon ze niet meer vasthouden en viel toen ook in een lichte slaap. De volgende morgen bracht ons koud en onvriendelijk weer. Sneeuwwolken bedekten de hemel. Een scherpe wind blies door de rietvelden. Vrij snel waren de paarden geladen en hadden wij enkele koppen thee gedronken. Om de kou in zijn benen kwijt te raken, gaf Komoroff zijn paard de sporen en galoppeerde weg. Ik liet daarentegen eerst de lastpaarden vertrekken en onderzocht met een critisch "oog of alles goed vast zat. Pas toen ik mij hiervan overtuigd had, gaf ook ik mijn paard de sporen. Even verderop stond een kudde antilopen. Bij mijn nadering hieven zij' de kop op, keken mij nieuwsgierig aan en dromden toen bijeen, zonder echter te vluchten. Het paard van Komoroff ging nu stapvoets, en toen ik hem had ingehaald, moest ik mijn paard inhouden. De steppe was hier door marmotten volkomen onder graven. Piepend en schreeuwend keken de dieren ons nieuwsgierig aan. Kwamen wij naar hun zin echter te dichtbij, dan verdwenen zij in één van de vqle holen, om echter vér voor ons weer naar boven te kruipen. „Een pracht weg, vind je ook niet?", riep Komoroff mij toe. Ik gaf hem geen antwoord, want ik had al mijn aan dacht nodig voor mijn paard. Steeds wanneer het met een voet in één der gaten wegzakte, moest ik het dier helpen. Het werd een zware tocht en Komoroff en ik waren blij, toen we eindelijk weer stevige grond onder de paardenhoeven voelden. De dieren vielen vanzelf in een draf en Komoroff riep opgelucht: „Gelukkig, dat is voorbijHet zou het meest ongelukkige moment geweest zijn om nu mijn nek te breken!" „Het moment, waarop je je nek breekt, is dunkt mij, altijd het meest ongelukkige uit je leven", antwoordde ik. „Daar ben ik het niet mee eens", repliceerde Komo roff. „Tenminste wat mijn persoon betreft. Mijn levens boek is reeds lang geleden geschreven al heel wat jaren weet ik, dat men alleen dat doet, wat men moet, en niet dat, wat men wil. Ik klem mij niet zo aan het leven vast als zo veel andere mensen en daarom vrees J ik de dood ook niet. De Chinezen hebben een spreek woord dat zegt: De dood is gelijk een bliksemschicht, die met een aureool omgeeft, wat hij verteert. De dood, zo geloof ik tenminste, is de beste vriend van de mensen. Niet meer zijn, uitgewist gelijk de met een griffel ge trokken lijn op een lei, die door een natte spons wordt weggeveegd. Alles, wat pijn deed, kwelde, martelde, en het hart verscheurde; alles, wat de hersenen niet konden vatten, wat het gemoed verbitterde, niet meer te hoeven voelendat moet toch mooi zijn? Niets meer van zichzelf weten, van anderen, dood zijn kan er iets schoners bestaan?" „Ja", antwoordde ik lachend. „Het leven!" „Het leven! Ja, dat leven. Maar waarom? Om zich zelf en anderen te pijnigen en verdriet te doen? Mij heeft het leven slechts teleurstellingen gebracht. Éénmaal, ja, toen leek het mij waard om te leven, en toen geloofde ik er ook nog aan. Aan een leven van geluk. Maar het was een bijgeloof. Het was, alsof dat leven wilde zeggen: Kijk, al deze schone dingen, al deze gelukzaligheid heb ik te schenken, maar jij zult daar geen deel aan hebben De Rus staarde, toen hij dit zei, naar het oneindige, hield, de gewoonte getrouw, met zijn réchter hand de gouden armband vast. Hij moest zwaar geleden hebben, dat hij er zo'n filosofie op na hield! „En tóch zijn er ontelbaar veel mensen, die gelukkig en tevreden zijn, die van het leven houden en die bang zijn voor de dood", merkte ik op. „Denk maar eens aan de volkeren, wier religies de wedergeboorte beloven. Ik geloof niet te veel te zeggen als ik beweer, dat nagenoeg alle mensen wedergeboren zouden willen worden, on danks de pijn, de smart en het leed, die nu eenmaal met het leven nauw verbonden zijn. Is de wedergeboorte eigenlijk niet het aloude vurige verlangen van bijna iedereen?" „Dat is mogelijk. In iedere mystiek gaat een stukje waarheid schuil, die men op een andere manier niet zo precies tot uitdrukking kan brengen en ik geef graag toe, dat ik meerdere malen geloofd heb, dat ik voor de poorten van het innerlijke rijk stond.,.." Komoroff schudde het hoofd. „Hoe dan ook, ik wil dood blijven, als ik eenmaal gestorven ben. Dood. Geen opstanding, geen weder geboorte wil ik". (Wordt vervolgd). De actie „Toverbal". Ten overstaan van notaris E. Bennink Bolt is de trekking ge houden van de Roode-Kruis-prijsvraag, die verbonden was aan de actie „Toverbal". Van de 14893 ingezonden oplossingen bleek ongeveer 12 percent de goede slagzin Ons Rode'Kruis te bevatten. Mevr. A. Dooren- Pas te Deventer verwierf' de eerste prijs een televisietoestel; een bromfiets als tweede prijs was voor de heer W. van Dijk te Ha- velte en de derde prijs een radiotoestel viel ten deel aan- de heer H. J. Heikens te Midwolda. Buitenlands vlootbezoek. De Canadese fregatten „Fort Erie", „Lanark" en „Lauzen" zullen in de week van 9 tot 14 juli een niet officieel bezoek aan de hoofdstedelijke ha ven brengen. De Noorse fregatten „Tromsö" en „Arendal" bezoeken Amsterdam van 26 tot 29 juli eveneens onofficieel. De Britse torpedobootjager „Decoy" zal van 27 tot 31 juli een operationeel bezoek brengen. A. G. van Daalen overleden. Op de leeftijd van 72 jaar is te Antwerpen overle den de heer A. G. van Daalen, gewoond heb bende te Rijswijk en in leven directeur van de n.v. Glasfabrieken Schiedam-Delft. De heer Van Daalen was maandagmiddag bij een aanrijding met een vrachtauto in Ant werpen ernstig gewond. In het Stuyvenberg ziekenhuis aldaar, waar hij ter verpleging was opgenomen, is hij overleden zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Minder trillingen. Als een van de eerste luchtvaartmaatschappijen ter wereld heeft de KLM een nieuw systeem toegepast bij de nieuwe DC-7c's, om lawaai en trillingen in de cabine te verminderen. De rotatie van de propellerbladen wordt zodanig geregeld, dat de door deze bladen veroorzaakte druksto- ten op de romp geneutraliseerd worden. Waarborgfonds. De staatssecretaris van Economische Zaken, dr. G. M. J_ Veldkamp, heeft het bestuur van de stichting „Waar borgfonds" voor het melkdetailhandelsbe- drijf" officieel geïnstalleerd. In een toespraak zei dr. Veldkamp dat hiermee wederom een belangrijk onderdeel van het complex der gegarandeerde middenstandskredietregelin- gen tussen overheid en bedrijfsleven is tot stand gekomen. De brand te Delft. Omtrent de brand die woensdagmiddag tengevolge van blik- seminslag heeft gewoed Jn het nieuwe hoog spanningsstation van het electriciteitsbedrijf Zuidholland aan het Oostblok te Delft, deelt de politie mee, dat volgens een voorlopige schatting de schade 7 ton tot een miljoen zal bedragen. Dit schadebedrag zal onge veer overeenkomen met de totale waarde van het station. Van de 40 ton olie in de transformator is een heel groot deel ver loren gegaan. Ilelihaven Maastricht. De Sabena krijgt in Maastricht de modernste helihaven van West-Europa. Deze helikopterluchthaven wordt niet alleen een stuk groter, maar krijgt enkele nieuwe landingsplatforms en brede rolbanen, aangepast aan de grotere helikopters S 58, die thans op de lijn Brus sel-Maastricht-Keulen-Bonn dienst doen. Te gen 15 juli zullen de uitbreidingswerkzaam heden klaar zijn. ADVERTENTIE Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr. 181, Tel. 14444 ZATERDAG 6 JULI Cinema Palace: „De graaf van Monte Christo", 14 jaar, 7.30 uur. Studio: „Odys see", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Du bist Musik", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. „Storm over Malakka", 18 jr, 23.30 uur. Rembrandt: „Eens spreekt het geweten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hun laatste nacht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Saint Joan", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „X, de onbekende", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Trapeze", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Openluchttheater Bloemendaai: Dutch Swing College Band, 8 uur. ZONDAG 7 JULI Cinema Palace: „De graaf van Monte Christo", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Studio: „Pijnloze bevalling", 14 jaar, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Odyssee", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Vergeet mij niet", 14 jaar, 11 uur. „Du bist Musik", alle leeftijden. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Naar het rijk der Inca's", alle leeftijden, 11 uur. „Eens spreekt het geweten", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hun laatste nacht", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Saint Joan", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „X, de onbekende", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Trapeze", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Open luchttheater Bloemendaai: Promenadecon cert door het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Marinus Adam, 3 uur. MAANDAG 8 JULI Cinema Palace: „De graaf van Monte Christo", 14 jaar, 2 en 7.30 uur. Studio: „Pijnloze bevalling", 14 jaar, 2, 3 en 4 uur „Odyssee", 14 jr, 7 en 9.15 u. Lido: „Du bist Musik", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Eens spreekt het geweten", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Hun laatste nacht", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Saint Joan", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Luchtduivels boven de Pacific", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Miner va: „Het balboekje", 18 jaar, 8.15 uur. Con certgebouw: Slotuitvoering van Haarlems Muziekinstituut o.l.v. A. de Beer en Toon Verhey, 8 uur. Begijnhofkapel: Interkerke lijke samenkomst, Evangelisatie- en opwelj, kingssamenkomst o.l.v. ds. J. Kroon, 8 uur. Zangdienst van 7.30 uur af.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6