Ingreep nodig, zonder zelfstandigheid gemeentes teveel geweld aan te doen Bij AREND REYM Tweede Kamer bezag ook eventuele samenvoeging Pr ij suitreiking spo rt wedstr ij den van lagere scholen in Velsen Oerwoud De Heerenduinen Dus openbaar leesplankje BRA VO WETSONTWERP OVER IJMOND TER SPRAKE Overheidssteun onontbeerlijk slaagt u 7 Examens Verzoend? Dinsdagavond Kindermond Geslaagden Z '1 K D A(J JLLi i 957 BIJ HET ONDERZOEK van het wetsontwerp voor de regeling in het gebied van de IJmond in de verschillende afdelingen van de Tweede Kamer bleek men algemeen met de regering van gevoelen dat op de gronden, in de memorie van toelichting uiteengezet, een ingreep in de bestaande bestuursvoorzieningen voor het gebied van de IJmond noodzakelijk moet worden geacht. „Inderdaad dient men," aldus vele leden, „in bedoeld gebied een beleid te verzekeren, dat op de belangen der gehele agglomeratie gericht is zonder dat aan de taken en bevoegdheden van de betrokken gemeenten meer dan strikt nodig wordt getornd." Vele andere leden meenden de regering in zoverre een woorcl van waardering niet te kunnen onthouden voor het feit, dat zij door de indiening van het Wets ontwerp de noodzaak tot ingrijpen onomwonden heeft erkend en een weg heeft aangewezen, welke haars inziens tot het beoogde doel zal leiden. Enige leden die de regering voor de indiening van het ontwerp niet dankbaar konden zijn, waren door hetgeen in de memorie van toelichting is naar voren gebracht, nog niet van de noodzaak tot ingrijpen op deze wijze door de wetgever overtuigd. ff ff Enkele leden was het niet duidelijk, waarom de betrokken gemeentebesturen geen vertegenwoordigers in de raad zouden mogen benoemen. Vele andere leden acht ten het juist, dat voor de verkiezing van de leden van de raad voor de IJmond, een kieskring wordt gevormd voor het gebied van de IJmond, maar zouden het echter betreuren, indien bij de verkiezing van de leden lokale „belangen" vertroebelend zul len werken en indien deze lokale „belan gen" ook bij de leden van de raad, afkom stig uit de verschillende gemeenten, een grotere rol zullen spelen dan wenselijk is. Vele andere leden vroegen, of het lid maatschap van de raad voor de IJmond met dat van de raad van een der betrokken gemeenten verenigbaar zal zijn en, zo neen, of deze incompatibiliteit niet uitdrukkelijk in de wet moet worden vermeld. „Taakomschrijving te vaag" Van verschillende zijden werd de taak omschrijving te vaag geacht. Verschillende leden meenden, dat de omschrijving „het belang van een evenwichtige ontwikkeling" door zijn vaagheid de mogelijkheid van competentiegeschillen met de gemeente besturen vergroot. Wat kan, zo vroegen deze leden vervolgens, een „werkplan" in houden? Niet alleen woningen Vele leden was evenmin in finesses dui delijk geworden wat het werkplan zal heb ben tot stand te brengen, tot hoever de bevoegdheden van de raad zullen reiken en welke consequenties het werkplan voor de afzonderlijke gemeenten zal meebren gen. Gaat het werkplan niet te veel uit van de gedachte, dat in het gebied van de IJmond woningen moeten worden gebouwd en wegen moeten worden aangelegd en vergeet men daarbij niet, dat het hier voor alles gaat om het tot 'stand komen'van een gemeenschap, welke behoefte zal heb ben aan de bouw van scholen, een lees bibliotheek, sportvelden, volkstuinen en clubhuizen. Hoe zal het aanleggen van sportvelden en de bouw van bijzondere gebouwen tot stand kunnen komen op de grondslag van een harmonie tussen werk plan en plannen der drie gemeenten? Plannen door elkaar Vele andere leden meenden, dat terecht in het ontwerp aan de raad geen uitvoe rende taak wordt toegekend. De raad geeft alleen richting aan het beleid van de ge meentebesturen,waaraan de uitvoering van de te treffen maatregelen wordt overge laten. Verschillende leden merkten op, dat naast elkaar zullen komen het streekplan, het werkplan, gemeentelijke plannen tot uit voering van het werkplan, en gemeente lijke uitbreidingsplannen. Dat dit alles kan dienen voor een efficiente oplossing van de IJmondproblemen, kon er bij deze leden nauwelijks in. Verschillende leden wezen erop, dat het alomvattende, negatieve zowel als positieve toezicht van Gedeputeerde Staten zich niet slechts over de raad uitstrekt, doch voorts direct de autonomie der gemeentebesturen bedreigt. Vele leden hadden eveneens niet zonder ernstige bezorgdheid kennis genomen van de macht, welke aan Gedeputeerde Staten is toegedacht. Zij hadden zodanige bezorgd heid ook bij vele vooraanstaanden in het IJmondgebied waargenomen. Wordt aldus het recht van de gemeenten niet onnodig uitgehold en wordt niet een verhouding tussen Gedeputeerde Staten en gemeente besturen geschapen, welke weinig goeds belooft? Financiële consequenties Vele leden vroegen, waarom -de door de raad te maken kosten niet voor rekening van het rijk, eventueel de provincie zullen komen. Deze leden zouden vervolgens gaarne vernemen, of de regering enigermate kan voorzien, welke geldelijke gevolgen de in het werkplan op te nemen voorzieningen zullen medebrengen voor elk der drie ge meenten of voor de gemeenten gezamenlijk. Kunnen de betrokken gemeenten door het werkplan niet op hoge kosten worden ge jaagd? Wat zal naar het inzicht van de regering dienen te geschieden, als zulk een gemeente niet de geldmiddelen bezit om de in het werkplan opgenomen voorzieningen te kunnen bekostigen? Verscheidene leden meenden, dat de financiële regeling een zeer moeilijk punt oplevert. Al zou het apparaat van de raad niet veel behoeven te kosten, de financie ring van de in het werkplan op te nemen voorzieningen, aldus deze leden, zal tal van moeilijkheden doen riizen. Zij meenden te weten, dat in het gebied van de IJmond thans reeds wordt gesproken over hulp van rijkswege of via het gemeentefonds. Grenswijzigingen Vele leden drongen aan op een grondige motivering door de regering van haar ziens wijze, dat niet tot de samenvoeging van de drie gemeenten moet worden overgegaan. Zodanige samenvoeging achtten deze leden voorshands de beste oplossing. Door de vereniging van het zuiver industriële Vel- sen, van het tot industriële gemeente wor dende Beverwijk en van het haar agrari sche karakter verliezende Heemskerk zou gevormd. Hoe staan Gedeputeerde Staten tegenover zodanige samenvoeging? Zeer vele andere leden gaven als hun gevoelen te kennen, dat 't Noordzeekanaal de oorzaak is, dat het gebied van de IJmond geen werkelijke eenheid is of zal worden. Dit kanaal vormt een blijvende natuurlijke grens tussen de gebieden be noorden en bezuiden zijn oevers.Voor beide gebieden zijn dan ook afzonderlijke streek plannen opgesteld. Velsen bezuiden het kanaal heeft in IJmuiden haar eigen kern, terwijl de forensendorpen in meer of min der sterke mate georiënteerd zyn op Haarlem. Benoorden het kanaal vormt Beverwijk vanouds het centrum. Daarom stelden deze leden met de regering - zij het op andere gronden dan in de memorie van toelichting ontwikkeld - dat samenvoeging der drie gemeenten ongewenst is. Er is en blijft een natuurlijke grens tussen het noordelijk en zuidelijk IJmondgebied. De vele leden, hiervoor aan het woord, vroegen waarom de regering, indien deze tegen samenvoeging van de drie gemeenten doorslaggevende bezwaren koestert, dan niet voorstelt, de gemeenten Beverwijk en Heemskerk te verenigen. De grens tussen deze twee gemeenten vertoont een .merk waardig verloop en levert voor de ontwik keling van elk van beide een beletsel op. Zij meenden zelfs te weten, dat Beverwijk verklaard heeft aan afstand van grond gebied aan Heemskerk de voorkeur te geven boven bestendiging van de huidige toestand. Heemskerk verandert zeer snel van karakter. Het wordt een verlengstuk van Beverwijk, welke gemeente op weg is een vqlslagen industrieel gebied te worden. Zijn de eisen, welke door dit proces aan deze twee gemeenten worden gesteld, niet van dien aard, dat samenvoeging voor de hand ligt? Is het juist, dat het gemeente bestuur van Beverwijk in al zijn geledingen - het college van burgemeester 1 en wet houders, zowel als alle raadsfracties - una niem deze samenvoeging voorstaat? Welk sfandpunt nemen Gedeputeerde Staten ten opzichte van deze samenvoeging in? Vergeten rapport Verscheidene leden had het getroffen, dat in de memorie van toelichting met geen woord melding wordt gemaakt van het in november 1952 in opdracht van de gemeentebesturen van Beverwijk en Heemskerk door prof. dr. A. M. Donner, mr. dr. C. Ch. A. van Haren en jhr. ir. J. de Ranitz uitgebrachte rapport over de bestuurlijke indeling van de IJmond. In dit rapport werd geconcludeerd, dat be halve samenvoeging ook grenswijziging ware te overwegen. Deze en vele andere leden konden zich aanvankelijk niet aan de indruk onttrekken, dat de ontwikkeling ADVERTENTIE voor al uw rijbewijzen MOTOR of SCOOTER LUXE- of VRACHTAUTO Gediplomeerde K.N.A.C.-, A.N.W.B.-, K.N.M.V.- F.N.O.P.-auto- en motorrijschool Hagelingerweg 134 Santpoort Telefoon K 2560 - 8930 van het IJmondgebied in elk geval grens wijziging vordert. Men zou zich verschil lende oplossingen door middel van grens wijziging kunnen indenken: a. Het gehele industriegebied van het Hoogovencomplex zou in de gemeente Vel sen, de nieuwe stad zou in Beverwijk komen te liggen. b. Het gehele industriegebied van het Hoogovencomplex en de nieuwe stad zou den beide in Beverwijk komen te liggen. Vele leden memoreerden de gang van zaken bij de grenswijziging van de gemeen te Utrecht. Ook daar liepen gemeentelijke grenzen (Utrecht en Zuilen) dwars door het terrein van een groot bedrijf (Werkspoor), hetgeen de toenmalige minister van Bin nenlandse Zaken mede aanleiding gaf om met een radicaal grenswijzigingsvoorstel te komen. Deze leden vroegen, waarom thans niet een zelfde gedragslijn is gevolgd. Vele andere leden achtten het eveneens wenselijk, het Hoogovenscomplex, dat thans op het gebied van Velsen en Bever wijk is gelegen en steeds verder op Bever- wijks gebied doordringt, binnen de grenzen van een gemeente te brengen. Algemeen werd het vertrouwen uitge sproken, dat in de memorie van antwoord de hierboven weergegeven beschouwingen omtrent mogelijke samenvoegingen van ge meenten en wijziging van gemeentegrenzen een diepgaande behandeling zullen vinden. Leiden: Gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getiteld „On derzoek naar de betekenis van de dianose neuropathie (deel 1, pediatrische aspec ten)", mej. N. Haverkamp Begemann, ge boren te Helmond en thans wonende te Lei den. Gepromoveerd tot doctor in de genees kunde op proefschrift getiteld „Onderzoek naar de betekenis van de dianose neuropa thie (deel 2, psychiatrische aspecten)", mevr. J. J. Frets-van Buuren, geboren te Soerabaya en thans wonende te Oegstgeest. Gepromoveerd tot doctor in de rechtsge leerdheid op proefschrift getiteld „Diefstal in groepsformatie gepleegd", mevr. C. M. van Schreven, geboren te Fort de Koek en thans wonende te Oegstgeest. Doctoraal examen rechten mej. G. Donner, Scheve- ningen; mej. D. van Immerzeel, Voorburg; mej. L. Hobijn, Blaricum; D. J. Copper, Rotterdam; A. J. C. v. d. Noordaa, Wasse naar. Kandidaatsexamen Nederlandse taal- en letterkunde: mej. L. Wemelsfelder, Den Haag. 's-Gravenhage: Staatsexamen voor mu ziek: Piano-b: D. Smorenberg, Oud-Loos- drecht. Piano-a: mej. H. Bakker, Amster dam; J. A. M. van den Beid, Groenlo; mevr. J. G. Borger-Krijgsman, Rotterdam; R. Bos, Bussum; mej. A. C. van Bulck, Rotterdam; mevr. M. C. A. Groot-Aris, Brouwershaven; mei. E. H. de Groot, Grp^ing^y jp^i. M. F. A. Tempel, Ulft; J. Valk, LeeUwairdén; mej. M. J. J. Vermeulen, Breda: mej, C. Visser, Haarlem. Orgel-a: J. Bbsma, Hijum (Fr'.f; mej. M. Drenth, de Krim; A. F. M. Poiesz, Rotterdam. Solozang-a: mej. S. Bijl, Am sterdam; J. Mendels, Zeist: A. R. Moetha- lib, Amsterdam; A. J. Vermeulen, Arnhem. Blokfluit-a: mej. L. van Amerom, Nijme gen; mej. C. Campagne, 's-Gravenhage; mej. R. Nieweg, Amersfoort; mevr. E. L. van der Schaaf-Lepoeter, Amsterdam; J. P. Sperber, 's-Hertogenbosch. Rotterdam: Nederlandsche Economische Hoogeschool: Kandidaatsexamen: W. van Dam, Rotterdam. Doctoraalexamen: Th. Besangon, Rotterdam: K. van Dijk en B. Goudzwaard, beiden Den Haag. Amsterdam (gem. universiteit): Bevor derd tot doctor in de geneeskunde J. P. E. Burbach en M. P. van der Grinten. Geslaagd voor het doctoraal examen eco nomie A. D. Isaac en K. Moody, Amster dam, voor het candidaatsexamen Neder lands H. Stobbe, Amsterdam, voor het doc toraal examen Nederlands K. G. Lenstra en R. Bloem, Amsterdam, en voor het bacca- laureaatsexamen economie P. Pauw, Heem stede, R. E. Scholma en P. J. Lammens, Amsterdam. Haarlem. Voor het eindexamen H.B.S. A van het Mendel-College zijn geslaagd de heren: J. C. Th. Alles, Driehuis-Velsen; R. A. Th. Eekhout, Haarlem; R. G. H. Elfrink, Santpoort; H. J. M. Francken, Aerdenhout; H. L. M. Hermans, Haarlem; N. F. van Noort, IJmuiden; J. H. C. A. M. Schopman, Aerdenhout-Bentveld; A. C. M. L. Sehor- nagel, Haarlem; A. C. J. Turkenburg, Haar lem; F.F. Turkenburg, Haarlem; A. A. Van- denbosch, Santpoort; Chr. G. W. Vlek, Be verwijk; A. L. J. Vos, Haarlem; C. H. Wil- lemse, Haarlem; C. P. Willemse, Haarlem. Afgewezen: geen. een grote en krachtige gemeente worden jongensschool. In het sportpark „Schoonenberg" aan de Driehuizerkerkweg te Velsen zjjn onder ideale weersomstandigheden dins dag, woensdag en donderdag onder de enthousiaste leiding van de heer C. Peet drie sportdagen gehouden voor de leer lingen van de vijfde en zesde klassen (ongeveer 2200 kinderen) van alle lagere scholen in de gemeente Velsen. De wedstrijden bestonden uit een vier kamp: hardlopen, hoogspringen, behen digheidsoefeningen en bal-vèr-werpen. Voor deze vierkamp zal tevens een per soonlijk diploma A, B. C, D en E toege kend worden, waarvan de uitslag later bekendgemaakt zal worden. Woensdag hebben alle klassen van de lagere scholen aan een wandeltocht deelgenomen. Be halve de vierkamp werden er voorts nog grenswerpbal- en slagbalwedstrijden ge houden. De uitslagen luidden als volgt: Vierkamp, zesde klassen: 1. Delcourt van Krimpenschool; 2. Heilig Hartschool; 3. Jan Ligthartschool. Vierkamp vijfde klassen: 1. Theo Thijs- senschool; 2. Titus Brandsmaschool', 3. School met de Bijbel. Slagbal, zesde klassen: 1. Brederode- school; 2. Watervlietschool; 3. Moerberg- school. Slagbal, vyfde klassen: 1. Da Costa- school; 2. Clara Sternschool; 3. St. Jozef- Grenswerpbal, zesde klassen: 1. Emma- school; 2. Pietje Vermeulenschool; 3. Da Costaschool. Grenswerpbal, vijfde klassen: 1. Julia- naschool; 2. Theo Thijssenschool; 3. Pietje V ermeulenschool. Wandelen, zesde klassen: 1. Pietje Ver meulenschool; 2. St. Jozefmeisjesschool; 3. Emmaschool. Wandelen, vijfde klassen: 1. Moerberg- school; 2. Pietje Vermeulenschool; 3. Bethlehemschool. De eerste prijs voor de algemeen beste prestatie voor alle onderdelen ging naar de school met de Bijbel, die de wissel beker kreeg. Tweede werd de Emmaschool (lauwerkrans); derde de Pietje Vermeulen school (lauwertak); vierde de Clara Stern- school (grote medaille in goud) en vijfde de Da Costaschool, die ook een medaille in ontvangst mocht nemen. De stemming was gedurende deze drie sportdagen zeer goed en de wedstrijden verliepen in een vlot tempo. De prijsuit reiking geschiedde donderdagmiddag na afloop der wedstrijden door de heer C. Peet. De wethouder van Onderwijs, de heer H. de Boer, was verhinderd daarbij aanwezig te zijn. Het schoolhoofd, de heer G. J. Bremerkamp, sprak tenslotte nog een dankwoord. De goede Gerardus Winkel uit de Bonifaciusstraat vond onder het werk op zijn tuintje in het Heerenduinenoerwoud een gedierte, dat eigenlijk alleen in de Amazone-delta of aan de voet der Kilimandsjaro dient voor te komen: een slang. En het was geen gasslang, zodat Gerardus eerst wel even de benen wilde nemen, maar later toch bedacht, dat het hooguit een addertje kon wezen of een ringslangetje. Hij stopte het springlevende en erg levendige gedierte in een kist en haalde er kenners van slangen bij, die eenparig verklaarden, dat het een ring- of waterslang moest zijn. Het beest meet 70 cm en is gisteren behoedzaam over gebracht naar Engelhart in de Trompstraat, die het meel- wormen heeft voorgezet, want het gehakt van Gerardus lustte hij (de slang) niet erg. Wie thans een python in Duin en Kruidberg vindt of een boa in het Rijkenspark ivordt verzocht hiervan melding te maken. Bent u gisteravond toch weer een beetje verzoend met de algemeen heersende weerstoestand, toen u de kleine meid in bad stopte en haar heerlijke vrijheid in het water dankte aan de warmte? Of moest u er voor langs Velserbeek, waar de orgie der kleinen in een thans veel te benepen pias vijver tot wel zeer grote hoogte stijgt? In zulke uren kunt ge op recht verheugd zijn over de zomer en derzelver zonnige zegeningen en ge kunt alleen maar met het hart een pe titionnement helpen opstel len aan de heren stadsbe stuurders om nog véél meer voor de kinders te doen. Er zullen nog wel vijftig pias vijvers bij moeten komen, waar het in de herfst en voorjaar goed varen is met een klomp of een plank en waar zij (de kinderen) in de hette van de zomer in kun nen rondjassen zoals in de fonteinen van Napels de kleine mensjes zo heerlijk onder het water bedolven worden als daar het zenith al te zeer gaat bakken. Stel even, dat het zome ren blijft tot in de. grote va kanties. Stel even, dat de aandacht, die nu de schaarse ontspan ningsplaatsen voor het kind genieten zo ongeveer ver tienvoudigd wordt... en stel dan nog eens even, dat er mhar geen schot zit in de plannen van d'overheid, die beloofde recreatieterrein eh velden open te zullen stellen en er blijkbaar maar niet toe kan komen. Stel, dat ge daar niet bij uit het vel knapt. Dan zijt ge stellig een zeer rustig mens. De jongelui uit de Lijster laan gaan zoete wraak ne men op de ouderen, die hen twee dinsdagavonden ach tereen hebben laten fietseri tot de tong er bij hing in zogenaamde puzzelritjes. Want zij hebben - en het spijt mij, dat ik u niet verder kan inlichten, want het wordt al lemaal in geheim kabinet be handeld en voorbereid - een aantal zaken op touw gezet, die de ongeveer twintig niets vermoedende ouders uit deze Velsens gemeentelijke Open bare Leeszaal en Bibliotheek aan de Heidestraat heelt zich in juni van een lange reeks nieuwe aan winsten voorzien. En wel: Romans: Berghuis, Drie vrou- wen;Brugman, De zeebruid; Koops, Late zon; Lampe, De dui vel en de maagd; Mens, Op lief des lichte voeten;Mons, Hier bij ons gebeurt immers nooit iets; Panhuysen, Gewoon bespottelijk; Radinger, Kantoren en priëlen; Arnothy, Gods molens; Buck, Mijn werelden; Christie, Drie hoek op Rhodes; Christie, Lord Edgware sterft; Cooper, De strubbelingen van Albert Woods; Dickens, De lange rechte weg; Henriques, Geliefde gevangene; Kenton, Vrouw en keizerin; Kirst, God slaapt in Masuren; Kokko, Jouni; Maltz, Tussen gis teren en morgen; Mortansson, Het „slechte" meisje; Mure, De grote passie; Roosenburg, En de muren vielen om; Salten, Florian, het paard van de keizer; Solo- viev, Als de goden zwijgen; Ull- man, Rio del sol; Uris, De drei gende heuvels; Hanley, Levine; Saroyan, Mama, I love you; Ikor, Les fils d'Avrom, les eaux mê- lées. Novellen en verhalen; Berchem, Slijk en sterren; Peters, De spion wel zeer actieve wijk aan de arbeid zullen zetten. Want volgens de gezonde opvat tingen van deze jongelui moet er nu eindelijk maar eens iets gedaan worden door het stel, dal zittend, commanderend, aanwijzend en prijzen ko pend die hele jeugd daar terroriseert. Dat zal men ze inpeperen Dat nemen zij niet langer. Zij passen ervoor. Nu is het hun beurt. Dinsdag avond Ons landje heeft de laat ste maanden een paar pijn lijke tikken op de toeristi sche vingeren moeten ac cepteren van hen, die had den opgemerkt, dat de vreemdelingen aan koffie of pils wel eens met een ande re financiële maat worden gemeten dan de landgenoten, die in het Nederlands van wanten en guldens weten. Er zijn etablissementen, die voor gasten van over de grens andere prijzen bereke nen achter de hand en de elleboog houden dan voor binnenlanders. Hetgeen een verkeerde instelling is, die met wortel en tak dient te worden uitgeroeid. 'Alsrèchter de ober -van het IJmond-p^viljoen, de vertpr genwoórdi'ger van het Vel- sense Horeca-wezen is, kun nen wij onze vreemdelingen met een gerust hart toeroe pen: kom naar Velsen, daar zijt gij veilig. Hetgeen nu ook wel kan natuurlijk, maar ik heb ergens een klein ver haaltje gehoord van een ca féhouder, die een stel Fran sen het dubbele voor een kopje koffie trachtte af te zetten, hetgeen door een bij behorende Hollander met kracht verijdeld werd. Maar dat gebeurde buiten IJmui den echter wel in deze omgeving. In elk geval, de ober van het paviljoen voornoemd merkte bij het geldtellen, dat hij een briefje van honderd tussen de financiën had, ter wijl hij wis en zeker wist, dat er geen honderdjes wa ren binnengekomen en het geheel dus op een vergissing moest berusten. Even tevoren had een be zoeker in het donker hem evenwel met een tientje ge honoreerd en daar is de ober het: toen maar aan gaan vra gen: Deze heeft nauwkeurig de kas opgemaakt en merkte, dat hij inderdaad de vergis sing begaan had, betoonde de ober zijn uitvoerige dank plus een royale fooi. IJmui den kan het er mee doen, met zo'n ober. van Brahma; Maugham, De brief; Undset, Afscheid; Mann, Die be- trogene. Sociale wetenschappen: Veld kamp, Economische orde en so ciale politiek. Opvoeding en onderwijs: Ru- ting, Met kinderen aan 'zee. Sport en spel, huishoudkunde: Haaren en van der Hoek, Het bil jartspel; Dior, Ik ben mode-ont werper; Rövenkamp, Indonesi sche en Chinese gerechten. Land- en tuinbouw, visserij: Kromdijk, Van week tot week in eigen tuin; Quilici, Het blauwe continent. Techniek: la Hey en de Bruyn, Werktuigbouwkundig tekenen; Taal, Stooktechniek in de tuin bouw; Heyligers, Technische me tingen een meetinstrumenten; de Latil, De verovering van de diepzee; Boats today; Gartmann, Vlucht in de ruimte; Kleinstra, Reprografie; van der Veen, Tim meren; Weijde, Metselen; Wie- land, Aluminium in de gevel; Wieland, Stalen ramen en deuren. Kunst: Willem M. Dudok; Maurer en Lohse, Neue Industrie bouten; Neue, Eigenheime; Wal ter,- 50 modern bungalows; Le grand, Grondbeginselen van het tekenen; Heeck, Caricatuurteke- nen; Retera, Buiten schetsen; Slijper, Figuurtekenen; Boer, Zelf vergrotingen maken; Wis- senbach, Tierfotografie; van der Pluym, Vijf eeuwen binnenhuis en meubels in Nederland; Braun- Feldweg, Gestaltete Umwelt, Haus, Raum, Werkform; Bruck- mann, Die schone Wohnung; Sin clair, Ballet der lage landen; Boer, Zelf filmen. Taal- en letterkunde: Dentz, Spelenderwijs Italiaans; Claus, De Oostakkerse gedichten. Geschiedenis: Neubert, De val lei der koningen; Smith, Eisen hower's zes grote beslissingen; Poliakow en Wulf, Het Derde Rijk en de Joden; van der Vlis, Texel; Bieuw, Kapitza, de atoom tsaar. Land- en volkenkunde: Neider, De mens tegen de natuur; Willis, De adembenemende tocht van de Seven Little Sisters; Smedts, Geen tabak, geen halleluja; Hui- bregtse, Marokko in het zonlicht; Morton, Xelahuh; von Nebesky- Wojkowit,z, Bergen, Goden en magiërs; van Egeraat: .Gids voor Moezel en Ahrdal, Gids voor het Rijnland, Gids vor Venetië, Gids voor Lourdes en de centrale Py reneeën, Gids voor Salzburg en Salzkammergut, Gids voor Tirol, Gids voor Spanje; van Nijnanten, Gids voor Graubunden, Gids voor Vierwaldstattermeer en omge ving; Staal, Hellas. Voor de toonbank van een IJmuidense slagejr verscheen onlangs een peuter van vier met nette haartjes uit de frisse morgen, om voor moe der het dagelijks pondje lap pen te komen halen. Een vertederde mede-klant, die de overreiking van het papiertje met het geld en de bestelling aanschouwde, voegde de kleine meid, wier krullebol net tot aan de toonbankkasrand reikte, vriendelijk toe: „Jij bent al een grote meid. Ik vind jou erg lief". Waarop het kind zich ietwat verontwaardigd omdraaide en de heer in het gelaat beet: „Dat zeg je niet tegen grote kinderen, dat zeg je tegen babies". Lampenier ^llii, lillik i4:- |l| - ADVERTENTIE De onderste foto toont het 40.000 ton metende Amerikaanse vliegdekschip „Lake Champlain", waarop woensdag een korte brand woedde, die vier men senlevens kostte. De brand was van een vrachtschip in de haven van Mar seille op dit vliegdekschip overgesla gen. Op de bovenste foto ziet men twee dekschuiten waar de brandende auto's van het vliegdekschip op overgebracht werden. TRANSFERLIJST. Behalve de spelers De Vries en Bremer, zijn thans op eigen verzoek nog vier spelers, Hanskamp, Kruidbosch, Kanselaar en Dijkgraaf door het bestuur van AGOVV op de transfer- lijst geplaatst. Voor de op 12 juni te Amsterdam gehou den examens ter verkrijging van het diplo ma algemene ontwikkeling, (afgenomen door de stichting IVIO te Amsterdam) slaagden de volgende kandidaten: Mej. M. Vellekoop te Beverwijk; mej. C. Scholten te Uitgeest; mej. H. Snel te Beverwijk; mej. N. Hoog Antink te Be verwijk; de heer J. Engelhart te IJmui- den-Oost; en mej. J. Steijn, mej. H. P. de Vries, mej. J. Veenstra, mej. P. Kamhoot. allen te Beverwijk. UIJ VERNIÉUV/EN HET, VUCLEN HET BU EN OVERTREKKEN HET nOOIE TIJI4 'S-hORGENS GEHAALD 'S-AVONDS UEER THUIS Marktplein UTD en De Jump in de zomer competitie De bridgeclub UTD zette de zomercom petitie voort met het volgende resultaat (in percenten): Groep geel: 1. Echtpaar Schoen 55; 2. Korver-Klinkenberg 50,25; 3. Echtpaar Prins 48.75; 4. mevr. Leijenaar-Baart 48.75; 5. Gomes-v. d. Berg 48.75: 6. Ten Broekp- Gomes 47.50. Groep wit: 1. Wegman-Meijer 58.75; 2. mevr. Klinkenberg-v. Loon 56.25; 3. mevr. Muis-mevr. Sloots 52.50; 4. Boer-Sloots 46.25; 5. Groen-Ponte 43.75; 6. Burk-Snel 42.50. „De Jump" speelde eveneens zomerbrid- ge; de uitslagen van de viertallen waren: dames Elzerman-Rolloos en Hamers-Schol winnen met 4132 van Dryver-Veldman en Porck-Porck. Echtpaar Broeren en Laman-Nieuwkoop spelen gelijk 40—39 tegen echtp. v. d. Steen en dames Ouwerkerk-Vlotman. Mevr. v. Amerongen-v. d. Gaay en v. d. Berg-Amsing spelen gelijk 43—41 tegen mej. Koningstein-v. d. Harre en dames Maas-De Haas. Scheveningse drive (in percenten): N.-Z.: 1._ Kramer-v. d. Burg 58.75; 2. Wey-De Winter 58.13; 3. Westra-Hannama 50.63; 4. Echtp. De Groot 50.63; 5. De Haas-Koudijs 44.38; 6. Jonker-Porck 37.50. O.-W.: 1. v. Amerongen-Maarleveld 57.81; 2. Mainz-Wittebrood 55.21; 3. Warmerdam- Pol 54.17; 4. dames Kramer-Schoen 43.75; 5. Echtpaar Rem 39.06.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7