FILATELIE Dinsdag valt de beslissing over de nieuwe Pachtwet Rafael Kubelik dirigeerde de Negende van Mahler Première van oratorium van Marius Monnikendam TWEEDE KAMER 't Silver Stoepke doet het voor u Een typisch en boeiend werk ZATERDAG 6 JULI 1957 5 Parlementair commentaar Rijksvoorschotten aan gemeenten voor de woningbouw? Kort geld lenen mag niet langer Geboortedatum op officieel opgeschoven" Haarlemse vrouw verdacht van moord op baby Nederlander veroordeeld in Duitsland voor verraad Om de tennistitel van het district Haarlem Haarlemse overgangsklasse ontmoet Den Haag Treinen twee uur zonder stroom tussen Weesp en Amsterdam Kerkelijk Nieuws „Er is in ons land niets bijzonders aan de hand" Dr. Van Binsbergen vraagt ontslag als advocaat- generaal Nationale congres voor de goochelkunst geopend De derde testmatch Engeland sloot op 619 voor 6 (Van onze Kamerverslaggever) De pachter van een stuk landbouwgrond, die de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt of tengevolge van ziekte of invaliditeit niet meer in staat is het gepachte op behoorlijke wijze te exploiteren, kan volgens de nieuwe Pachtwet aan de Grondkamer verzoeken een familielid in zijn plaats als pachter aan te stellen. De grondeigenaar kan dan ech ter verzoeken een of meer andere familie leden in aanmerking te doen komen, waar na de Grondkamer beslist naar billijkheid. Vooral de heren De H u i t e r (C.H.Ü.), Van D ij k (V.V.D.) en Biesheuvel (A.R.) bepleitten vrijdagmiddag in de Tweede Kamer, dat de grondeigenaar een ruimere keuze zou kunnen doen dan uit de familie van de pachter. „Dit is een vorm van dwangpacht", zei de heer DeRuiter. „Het is een verdere inperking van de rech ten van de verpachter," concludeerde de heer Biesheuvel. „De beperkte keus is funest in geval van een conflictssituatie", aldus de heer Van D ij k. Tegen het amendement van de heer D e Ruiter om de keuze voor de grondeige naar te verruimen, hadden de ministers Samkalden (Justitie) en Mansholt (Landbouw) het bezwaar, dat dan niemand meer een verzoek om overschrijving zou indienen wegens het risico, dat de pacht overeenkomst zou worden overgeschreven op iemand buiten de familie. De bedoeling van de nieuwe bepaling is juist de ver jonging van de pachtersstand te bevorde ren. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redacteur) Na hetgeen ik gisteren schreef omtrent de aard van het Kamerdebat over de nieuwe Pachtwet, moet ik er thans toch wel de aandacht op vestigen, dat de ge- dachtenwisseling niet uitsluitend een technisch, maar soms ook een algemeen staatkundig karakter had. Zo wenste de anti-revolutionaire afgevaardigde de heer Biewenga met behulp van een amende ment uit artikel 5 verwijderd te krijgen de zogenaamde landbouwkundige toetsing van pachtovereenkomsten, die hierop neer komt, dat aan pachtovereenkomsten de goedkeuring kan worden onthouden als zij niet aan zekere landbouwkundige eisen voldoen. Minister Mansholt noemde dit amendement voor het kabinet onaanvaard baar. Slechts node week de heer Biewenga voor dit „machtswoord". Hij wilde de land bouwkundige toetsing dan wel in de wet toestaan met betrekking tot verkavelde of herverkavelde gronden en tot gronden in de IJselmeeerpolders. Zonder opnieuw de uitdrukking „onaanvaardbaar" te bezigen, merkte minister Mansholt op, het veran derde amendement op dezelfde wijze te moeten afwijzen als het oorspronkelijke amendement. Hierna greep voorzitter Kortenhorst in. Hij achtte het zaak ten behoeve van de Kamer meer klaarheid te verzoeken en vroeg daarom aan de minister of aanne ming van het amendement-Biewenga al leen intrekking van het ontwerp-Pachtwet, dan wel aftreden van het kabinet of.... Kamerontbinding tengevolge zou hebben. De vraag kan rijzen, of het wel op de weg van de voorzitter lag aldus, zij het vragen derwijze, een duit in het zakje te doen en of het niet juister zou zijn geweest, als hij het stilzwijgen had bewaard. Mocht er inderdaad in de Kamer behoefte bestaan hebben een nadere verklaring van rege ringszijde uit te lokken, dan zou dat door één van de in de strijd over de Pachtwet gewikkelde leden hebben dienen te gebeu ren. Intussen zat de minister van Landbouw kennelijk even met zijn handen in het haar. Na raadpleging van zijn ambtgenoot van 1 Justitie verklaarde hij, dat voor uitsluitsel omtrent het kabinetsstandpunt ten aanzien van het in wezen belangrijk gewijzigde amendement-Biewenga, eerst een beslis sing van het kabinet nodig zou zijn. Hij kon echter wel zeggen, dat voor hem en voor minister Samkalden het amendement ook in zijn nieuwe vorm onaanvaardbaar was. Met 72 tegen 38 stemmen behaalden de beide ministers de overwinning en werd het amendement verworpen. Met de „op positie" (communisten, Staatkundig Gere formeerden en V.V.D.) gaven ook de Anti-Revolutionairen en de Christelijk- Historischen alsmede zes K.V.P.'ers hun steun aan het amendement. Zodoende was dus de „regeringsbasis" aanmerkelijk ver zwakt, maar duidelijk trad meteen aan het licht, hoezeer een samengaan van de over grote meerderheid van de K.V.P. met de P. v. d. A. voldoende is om het kabinet tegen een nederlaag te behoeden. Niette min was het voorgevallene toch weer een teken aan de wand, dat niet geheel en al te negeren valt. Of moet men de hier ge schetste gang van zaken toch niet al te tragisch opvatten en haar ten dele toe schrijven aan het feit, dat een en ander zich in een avondvergadering, tegen het eind van een vermoeiende parlementaire werkdag afspeelde? Het amendement werd hierna met 78 tegen 37 stemmen verworpen. Vóór het amendement stemden C.H.U., V.V.D., A.R. en S.P.G. Tegen stemden P.v.d.A., K.V.P. en C.P.N. Het amendement van de heer Egas (P.v.d. A.) om de pachter de gelegenheid te geven ook een verzoek om wijziging in te dienen wanneer „de exploitatie van het gepachte hem te zwaar gaat vallen", werd met 65 tegen 52 stemmen verworpen. Vóór stem den P.v.d.A., V.V.D. en C.P.N. Tegen stem den K.V.P., A.R., C.H.U. en S.PG Het gehele artikel 47, waarin de pacht- overneming is geregeld, werd aangenomen met alleen de stemmen van de VV.D. en de S.G.P. tegen. Volgens het wetsontwerp zou aan leden en plaatsvervangende leden van de grond kamers ontslag worden verleend bij het bereiken van de leeftijd van 65 jaar. Met algemene stemmen werd een amendement van de heer Van Dijk (V.V.D.) aangenomen, waarin deze leeftijd wordt gesteld op 70 jaar. In het wetsontwerp was in artikel 77 de bepaling opgenomen, dat een ambtenaar bevoegd zou zijn de zittingen van de Grondkamer, alsmede haar beraadslagin gen in raadkamer bij te wonen en op ver zoek of uit eigen beweging advies uit te brengen. Met 77 tegen 38 stemmen werd dit artikel echter verworpen. Alleen de P.v.d.A. en C.P.N. betuigden instemming met het artikel. Tal van amendementen werden ingetrok ken en diverse amendementen van onder geschikte betekenis nam de regering over. Tegen het einde van de middag waren alle 193 artikelen van de nieuwe Pachtwet behandeld, maar de stemming over het ge hele wetsontwerp werd aangehouden tot discussie bij de behandeling van vele inge- disvussie bij de behandeling van vele inge wikkelde artikelen en amendementen dik wijls kleine foutjes in de wet sluipen. Daarom zal het gewijzigde wetsontwerp eerst nog eens nauwkeurig worden nage lezen voordat dinsdag de definitieve stem ming wordt gehouden. (Van onze Kamerverslaggever) Het is ook voor de gemeenten moeilijk geld te lenen op lange termiin om de woningbouw te financieren. Het is nog wel eens mogelijk geld te lenen voor een korte periode van een jaar bijvoorbeeld. Dat doen de gemeenten dan ook, maar daardoor dreigt binnen afzienbare tijd de financiële positie van de gemeenten nog moeilijker te worden. En dan loopt het volkomen mis met de woningbouw. Daarom heeft de regering de gemeenten verboden voor wo ningbouw nog „kort geld" te lenen. In de Tweede Kamer heeft-dó.heer Frans- sen (P.v.d.A.) hierover vragen gesteld. Hij vreesde dat door het verbod in verschei dene gemeenten de woningbouw zal moeten worden stopgezet. Minister Hofstra antwoordde dat de maatregel juist is genomen opdat het met de woningbouw niet spaak zal lopen. De regering beraadt zich op maatregelen om de gemeenten te helpen met rijksvoor schotten, maar de mogelijkheid daarvan kan pas worden overzien aan de hand van de ontwerp-rijksbegroting voor 1958. De omvang van de kortlopende schuld van de gemeenten is zo hoog, dat verdere stijging niet verantwoord mag worden ge acht, aldus de minister. Een aantal maan den kunnen de gemeenten met de woning bouw nog vooruit, dankzij de lening van 650 miljoen van de institutionele beleggers. Het verbod om woningbouw te financieren met kort geld zal dus in de eerste tijd geen nadelige gevolgen hebben. Inmiddels heeft de regering de gelegenheid zich te beraden op maatregelen voor een normale kapitaal voorziening van de gemeenten. ADVERTENTIE Ook v«or gecompliceerde uurwerken hebben wil een zeer modern Atelier Echte vaklieden kunnen u adviseren Vraast eerst vriibliivend prijsopgave Grote Houtstraat 49 - Tel. 20049 Haarlem Bejaarde bruidegom ging door voor eenenveertig-jarige Voor de politierechter te Utrecht heeft zich de 64-jarige M. G. H. uit Amsterdam moeten verantwoorden wegens valsheid in geschrifte, gepleegd met een uittreksel uit het geboorteregister der gemeente Amster dam. In 1953 bii het aangaan van zijn der de huweliik had de verdachte zijn geboor tejaar 1892 op zulk een uittreksel veran derd in 1912. Op het gemeentehuis te Zui- 'en werd hii destijds in de huwelijksregis- ters ingeschreven in de leeftijd van 41 jaar. Volgens de verdachte zouden hiervoor bijzondere redenen zijn geweest, die even wel ter zitting niet ter sprake zi.in geko men. Zijn vrouw en schoonfamilie had den de door hem opgegeven leeftijd ge accepteerd. Toen er onlangs bij hem thuis een gerechtelijk stuk werd bezorgd, waar op de werkelijke geboortedatum stond vermeld, ontdekte de vrouw, dat haar man 20 jaar ouder was dan hij had verteld. Toen zijn zaken achteruit gingen was het met de goede verstandhouding in zijn hu welijk gedaan en verliet zij hem. Drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en f 250 boete of een maand hechtenis eiste de officier van Justitie, die het ten zeerste in verdachte laakte, dat hij geknoeid had in officiële stukken. De politierechter bepaalde de voorwaardelijke straf op 'wee maanden en de geldboete op het geëiste bedrag. In overspannen toestand in Willem Arntzstichting opgenomen Een dertigjarige bewoonster van de Rivierenbuurt in Haarlem-Noord is vrij dagmiddag naar de Willem Arntzstichting in Den Dolder - een psychiatrische inrich ting - overgebracht, nadat zij donderdag middag door de politie in arrest was ge steld onder verdenking van moord, of wel zware mishandeling, welke de dood van haar zoontje van zes maanden tot gevolg zou hebben gehad. Het kind, dat deel uitmaakte van een tweeling, zou omstreeks twee uur woens dagmiddag tijdens het hevige noodweer dat toen woedde, zijn overleden. Reeds om vier uur werd die middag bij de Haar lemse politie aangifte gedaan, dat er een misdrijf gepleegd zou zijn. Tot de volgende middag heeft de recherche personen ge hoord uit de omgeving van het betrokken gezin. Daarna werd het sectierapport van dr. J. P. L. Hulst uit Leiden bekend, dat de vermoedens van geweldpleging - ont staan door daarvan aangetroffen sporen in de hals van het slachtoffertje - bevestigde. De politie is daarop met de vrouw gaan praten, waarbij haar kalmte en koelbloe digheid zo vlak na de dood van haar kind voldoende wantrouwen opwekten om haar arrestatie te rechtvaardigen, temeer omdat zij, nadat de baby was gestorven, aanvan kelijk de indruk had gevestigd ziek te zijn. Uiteraard gaan er in de Rivierenbuurt heel wat verhalen rond over de omstandig heden waaronder het kind om het leven zou zijn gekomen. Zo wordt er verteld, dat de vrouw tijdens het onweer het kind in een schuur achter de woning heeft gelegd. Dat zou wel meer gebeurd zijn wanneer het kind lastig was. Enige tijd later zou de vrouw bij haar man, een Hoogovenarbeider, die wegens nachtdienst op dat uur sliep, zijn gekomen met de mededeling, dat zij met het kind een ongeluk had gehad. Toen zij het wilde voeden, zou zij namelijk door het ledikant zijn gezakt en op de zuigeling gevallen. Deze lezing heeft echter in de omgeving argwaan gewekt, omdat de vrouw reeds meermalen te verstaan had gegeven, dat zij meer op het tweelingzusje van het jongetje was gesteld en dat de velq huilbuien van het laatstgenoemde kind haar nerveus maakten. Die huilbuien zouden zijn toege nomen sinds het kind eens van een tafel was gevallen. Het liep daarbij een breuk in een der armpjes op, waarvoor het enige tijd in een ziekenhuis is verpleegd. Men zegt, dat de vrouw zich toen weinig aan het kind gehecht toonde. Nadat de vrouw in arrest was gesteld is haar aanvankelijke kalmte omgeslagen in overspanning, welke een geregeld verhoor onmogelijk heeft gemaakt. Vandaar dat de officier van Justitie haar transport naar Den Dolder heeft bevolen. In het proces tegen de in Dusseldorf woonachtige Nederlander Th. Nils en drie Duitsers is vrijdag vonnis gewezen. Het betreft pogingen, in opdracht van Oost- duitse organen een modern type Bélglsché karabijn te kopen en naar Oost-Duitsland te brengen. Nils kreeg een jaar gevangenisstraf en 1300 mark boete, wegens poging tot ver raad. De Duitser W. Lingen uit Berlijn, kreeg wegens uitlokking van verraad een jaar en 2000 mark boete. K. H. Hardt kreeg wegens uitlokking van verraad en het on derhouden van verraderlijke betrekkingen met het oosten een jaar en 1900 mark boe te. H. Sauer werd gestraft met een half jaar wegens verboden wapenbezit. Van de beschuldiging van verraad werd hij vrij gesproken. Het open A-, B- en C-toernooi, met als inzet het tenniskampioenschap van het district Haarlem, zal komende week zon der twijfel veel belangstelling naar de ba nen van Eindenhout trekken. Niet minder dan honderdtachtig spelers en speelsters zullen van maandag 8 juli af tot en met zondag 14 juli hun krachten meten. Vooral de C-groep is goed vertegenwoordigd. Dit jaar staat ook het dubbelspel op het pro gramma. Maandag, dinsdag en woensdag vragen de voorrondes van de B- en C-partijen de aandacht, zondag 14 juli vinden op Ein denhout de finales plaats. Reeds om half zes 's avonds wordt gestart terwijl men on geveer vierentwintig partijen op een avond hoopt te spelen. De organisatie van dit toernooi is in handen van de T.C. Heem stede. Een sterk vertegenwoordigend Haarlems overgangsklasse negental zal zondagmid dag om twee uur op het terrein van de voetbalvereniging Wassenaar uitkomen in de officiële stedeno'ntmoeting in deze klasse Den Haag tegen Haarlem. Het vertegenwoordigende Haarlemse negental is voor deze ontmoeting als volgt samengesteld: Werper: Sauer (Rooswijk); Achtervanger: Heinen (Rooswijk); eerste honk: Zandberg (Schoten); tweede honk: Meenhorst (HHC); derde honk: Chr. He- tem (SC Haarlem); kortestop: Hartgers (Schoten); linksvelder. Van Maren (Scho ten); midvelder: Nonnekens (HFC „Haar lem"), rechtsvelder: Smit (Schoten); re serves: Harting en Pieter van Strien (beiden HFC „Haarlem"). ADVERTENTIE Door een storing in de elektriciteitstoe voer voor de bovenleiding van het spoor wegtraject Amsterdam-Weesp kon vrijdag middag tusen vier en zes uur op dit traject slechts een zeer beperkte dienst gereden worden. Verscheidene treinen moesten uit vallen, juist op een tijd dat het forensen verkeer zeer druk is. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Polsbroek en Vlist P. J. Bos, kand. te Veenendaal; te Giessen-Nieuw- kerk A. Kastelein, kand. te Zegveld; te Kethel (toez.) K. W. Slik te Schipluiden. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Leerdam: G. J. Buys te Pa- pendrecht en R. Kok te Veenendaal. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Haarlem P. H. G. C. Kok te Weesp. Doopsgez. Briederschap Beroepen te Beemster-Purmerend A. Zwartendijk te Surhuisterveen, die dit be roep ook heeft aangenomen. De Negende Symphonie van Gustav Mahler vulde vrijdagavond het program ma van het Concertgebouw Orkest in de hoofdstad. Dirigent Rafaël Kubelik had de taak op zich genomen het omvangrijke werk met het orkest te interpreteren. De hoog-romantische aard van deze muziek, met haar felle spanningen en ongeremde gevoelsuitingen, bleek hem goed te liggen, zodat we een warmbloedige verklanking te horen kregen. Mahler in het Concertgebouw, het riep ons de tijd in het geheugen toen Mengel berg zich met hart en ziel inzette voor deze muziek en van Amsterdam het Mekka van de Mahlercultus maakte. De hevig beleden overtuiging, dat Mahlers filosofi sche maar tevens sterk egocentrische kunst voor de toekomst bepalend zou zijn, is een vergissing geweest. Sterk gebonden aan de tijdgeest van toen en aan het eigen „ik" van de componist, vindt zij in onze dagen dat gevoelige klankbord der publieke be langstelling niet meer, om de doodeenvou dige reden dat onze levenssfeer gron-üg gewijzigd is en wel zo, dat we geen be hoefte voelen ons bezig te houden met de zware problemen waarmee een gespleten ziel te tobben had. Voor zoverre het zui ver muzikale problemen waren, ligt het nog even anders. Want tenslotte was Mahler toch een groot componist, technisch gezien zeker. En dat blijkt dan vooral daar waar hij minder breedsprakig is. Het slotdeel van de Negende, een Adagio, dat in verhouding tot de rest beknopt mag he ten, is daarvan een prachtig voorbeeld. Doch ook elders in het werk blijkt her haaldelijk zijn groot meesterschap als symfonicus, al is het voor de toehoorder een zware kluif het allemaal te verwerken. In Nijmegen had in het concertgebouw „De Vereniging" vrijdagavond, als on derdeel van het Holland Festival, de eerste uitvoering plaats van een nieuw oratorium van Marius Monnikendam op een Frans libretto van Robert Morel, dat de geschie denis van de zondvloed behandelt onder de titel „Noé, ou la Destruction du Premier Monde" (Noach, of de ondergang der eer ste wereld). Deze première werd gegeven door het Toonkunstkoor Nijmegen en het Gelders Orkest met medewerking van drie vocale en twee declamerende solisten, het geheel onder leiding van Jan Out die hier mee een belangrijke aanwinst voor het Nederlandse repertoire van werken voor koor met orkest geïntroduceerd heeft. De indeling van 'de stof is zeer over zichtelijk: ieder van de drie delen opent met een instrumentale inleiding en wordt afgesloten met een koor op bijbelse (litur gische) tekst, psalm 28, Libera me, Do- mine en Psalm 148. In het eerste deel „Het carnaval van de aarde" wordt de boosheid van God jegens de mensen ver haald: „ik zal ze verlagen met de aarde die zij verlaagd hebben". Ook zingt het koor een spotlied op Noach, wiens enige zorg temidden van de verregaande feest vreugde scheepsbouw is. Het tweede deel bevat de processie der dieren, de zang van de regen en het lied van de bootsman. Het laatste deel beschrijft de landing, de komst van de duif en de verwachting van een betere toekomst. In de toelichting wordt meegedeeld, dat de componist enkele maanden met de dichter heeft samengewerkt om de tekst gezamenlijk op te bouwen. Uit de wijze, waarop tekst en muziek in elkaar ver strengeld zijn, blijkt dat dit contact zeer vruchtbaar is geweest: ik noem bijvoor beeld het recitatief in I, waarin boven de jammerklacht van declamator en koor op een liggende noot van celli en contrabas sen de altsolo in weelderig-oosterse ara besken de naam „Yenahaménou" (he breeuws voor Noach) uitzingt. Of de origi nele gedachte om de opsomming der ark passagiers te plaatsen op het stramien van een „pandverbeuren"-spelletje (inderdaad maakt de muziek een toespeling op „alle vogels vliegen) totdat een canonische(i) „cortège" de inscheping, twee bij twee, laat horen. Zeer mooi is ook de afwisse ling van kinderkoor, koor, gesproken woord en baritonsolo in het „rondo" dat de ontdekking der nieuwe wereld bezingt. Uit deze enkele punten is wellicht reeds op te maken, dat het werk een eigen fy sionomie heeft, die bij benadering te be palen is als kinderlijk, feestelijk en ver trouwend. Formeel gezien heeft het trek ken, die duiden op de invloed van Honeg- ger (vrije combinatie en afwisseling van gesproken en gezongen woord, voorkeur voor aan de floklore verwante motieven, vermenging met liturgische elementen) en Carl Orff (veelvuldig gebruik van ostinate figuren, waarmee door instrumentale en vooral ritmische verheviging climaxen worden bereikt). Maar alleen stijlloosheid kan het zonder invloeden stellen. De twee genoemde componisten hebben waar schijnlijk de belangrijkste bijdragen tot vernieuwing van de oratoriumvorm ge leverd en aan hen is (Jus voorlopig schat plichtig wie op dit terrein iets wil ver richten. Monnikendam heeft namelijk toch een zeer eigen talent voor het oratorium. Hij schrijft muziek in grote vlakken. Met be hulp van herhaling, ostinato, refrein, se quens geeft hij ruime omtrekken, die hij invult met openliggende, homofone melo dielijnen van het koor (dat verreweg de belangrijkste rol heeft in dit werk) en met een enkele tegenstem in het orkest. Dit schildert verder het sobere doch duidelijk geïnstrumenteerde decor van de gesproken en de muzikale handeling. De componist weet bijzonder fraaie, nooit inhoudsloze, climaxen te bouwen en beschikt daarnaast in kleine dimensies over een expressief, soms iets aan Fauré herinnerend, harmo nisch palet („Het lied van de bootsman"). Daar Haarlem over enkele koren be schikt, die het niet aan ondernemingslust ontbreekt, mag men mischien hopen dat dit typische en boeiende werk ook eens in deze stad tot uitvoering zal komen. Aan deze uitvoering werd medewerking ver leend door de vocale solisten Annette de la Bije, Aafje Heynis, Leo Ketelaars en Jan Waayer, door Elise Hoomans en Johan Schmitz voor de declamatie en door een jongenskoor. Vooraf werd de Kroningsmis van Mozart ten gehore gebracht. Sas Bunge En toch geloof ik dat deze Negende, teza men met de Eerste en de Vierde, kans maakt het fenomeen Mahler te blijven vertegenwoordigen. en wel, omdat deze symfonie een samenvatting is, als het ware een afrekening, van een hartstochte lijk leven van zoeken en niet vinden, een „epiloog" aldus, waarin we de componist compleet terugvinden, maar dan in een be trekkelijk evenwicht. Mahler heeft het werk zelf niet meer gehoord. Hij liet het trouwens, wat kleine details betreft onafgewerkt achter en het is Bruno Walter geweest die het speelklaar maakte en het, een jaar na de dood van de componist, in 1912, voor het eerst uit voerde. Hoewel Mahler nog schetsen voor een tiende Symfonie naliet, was deze Ne gende toch bedoeld als zijn artistiek testa ment. Aangrijpend is het einde van deze levensbiecht, waar hij in het hierboven reeds geciteerde Adagio afscheid neemt in een sfeer van resignatie, als het ware aan de hand van zijn oud-leermeester Bruck ner. Aan de indruk van dit pregnante en toch zeer beheerste „vaarwel" ontkomt men niet. Geen wonder dat het publiek enthou siast reageerde en Kubelik verscheidene keren terugriep. Jos. de Klerk Prof. Muntendam over de griep De directeur-generaal van de Volksge zondheid, prof. dr. P. Muntendam, heeft in een radiotoesoraak de verzekering gege ven, dat er in Nederland niets bijzonders aan de hand is met de griep. Prof. Munten dam gaf allereerst te kennen, dat er over het optreden van Aziatische griep in Ne derland een onnodig alarmerende bericht geving is geweest. Na voorts te hebben vastgesteld, dat het bulletin van de We reld-gezondheidsorganisatie over de in- fluenza-epidemie vermeldt, dat we te ma ken hebben met een goedaardige ziekte, die een normaal verloop heeft, zei de di recteur-generaal, dat er geen enkele reden is aan deze ziekte meer aandacht te be steden, dan aan de soortgelijke epidemie- tjes, die ons meestal met een tussentijd van ongeveer twee jaar komen bezoeken. Men laadt met voorlichting een grote verantwoordelijkheid op zich en met za ken als deze niet alleen tegenover de eigen bevolking maar ook tegenover het buiten land. Welnu, als overheidsvertegenwoor diger aarzel ik niet deze verantwoordelijk heid ten volle te dragen en te verklaren, dat er in Nederland op dit ogenblik totaal niets bijzonders aan de hand is. Mocht er onverhoopt een verandering in de toestand intreden dan kunt u er zeker van zijn, dat de betrokken autoriteiten van de volksgezondheid u tijdig zullen inlich ten. Maar nr heb ik maar één raad aan u: laat iedereen in deze zomermaanden zijn vakantie gaan genieten zonder enig angstgevoelen. Want angst is een slecht gezelschap in het leven, ook voor de ge zondheid". Het conflict in de Antillen Naar het ANP te Willemstad (Curagao) verneemt heeft dr. .W. C. van Binsbergen gisteren ontslag gevraagd als advocaat- generaal. Hij wordt administrateur bij het ministerie van Justitie in Den Haag, waar hij zal worden belast met het ontwerpen van een nieuw wetboek van militair straf recht. De Antilliaanse regering had onlangs besloten dr. Van Binsbergen, die optrad als waarnemend procureur-generaal, te ontslaan daar hij geen gevolg had gegeven aan de opdracht, de hoofdredacteur van „Beurs- en Nieuwsberichten", de heer A. de Wit, uit te wijzen. Deze kwestie is onlangs in een speciale zitting van het rijkskabinet in Den Haag besproken. De Antilliaanse premier, de heer E. Jonckheer, was daarbij aanwezig. Volgens welingelichte zijde zou thans een Antilliaan tot procureur-generaal in de Nederlandse Antillen worden benoemd. Mr. W. R. Boom, de huidige officier van Justitie, is door de Antilliaanse regering voorgedragen voor deze benoeming, die door het rijkskabinet moet geschieden. De opening van het zesde nationale congres voor de goochelkunst van de Ne derlandse Magische Unie, is ten aanschou- we van vele inwoners van Zwolle op het balkon van hotel „Wientjes" verricht door de president van de N.M.U., de heer H. Vermeyden uit Amsterdam. Er zijn op dit congres goochelaars uit alle Europese landen, uitgezonderd Italië en Spanje. Vier Tsjechen, die geen deviezen mochten uitvoeren, zijn geadopteerd door inwoners van Zwolle zodat ook zij van de partij kon den zijn. De heer Vermeyden liet bij wijze van opening de N.M.U.-vlag uit een vuur om hoog schieten en vervolgens verscheen op het openluchtpodium een „mensgroot" konijn, symbool van de goochelkunst. ooooooooc* NED. ANTILLEN. - Op Curasao voor- den in augustus de 8ste Centraalameri- kaanse en Caraïbische voetbalkam- pioenschappen gehouden. Naar aanlei- ding hiervan geeft de postadministratie j: van de Ned. Antillen op 5 augustus a.s. f een bijzondere serie postzegels met toe- slag uit, n.l. 6 c. 2l/a c. (oranje), waar- op een voetballer met bal, 7lh c.5c.| (donkerrood) met een kaart van Cen- traal-Amerika en het Caraïbische ge- bied en een voetbal, 15 c. 5 c. (groen) f met een keeper die de bal opvangt en\ 22lh c. 7lh c. (blauw), die drie spelers in actie te zien geeft. De zegels zullen ook aan de filatelistenloketten in Ne- f derland verkrijgbaar worden gesteld f tegen de prijs van f 1.42 per serie. CANADA. - Het 14e congres van de U.P.U. (Wereld Post Vereniging), dat op 14 augustus te Ottawa begint, zal meer luister worden bijgezet met een serie f postzegels van twee waarden. Ze zijnf beide blauw van kleur. Op de 5 c. zietï men het parlementsgebouw in Ottawa met de vredestoren en een kleine post- hoorn en op de 15 c. een grote post- hoorn, waarin een wereldbol is vervat. De zegels zullen op de openingsdag van 'r het congres verschijnen. De ontwerpen f zijn van de hand van Carl Mangold uit Montreal. INDONESIë. - Ter gelegenheid van\ de Coöperatiedag 1957 zal een serie postzegels van vier waarden verschij- nen. Het zijn de 10 sen (blauw), 15 sen 'r (rood), 50 sen (groen) en 1 rp. (purper). De 10 en 50 sen vertonen twee mannen die een geldkist dragen; er boven ziet men enige geldstukken met een pijl die naar de kist wijst en er achter een pi- laar. Dit zegelbeeld symboliseert de leus f „Het volk spaart voor de bouw". De 15 sen en 1 rp. laten twee handen zien, i waarin een rijstaar en katoen worden vastgehouden met er onder een groep mensen. Dit als symbool van de leus f Het volk schept coöperatieve instel- j lingen voor de welvaart van de ge- S meenschap". De zegels zijn ontworpenf door Amat bin Djupri en uitgevoerd in rasterdiepdruk bij G. Kolff Co. ie - Djakarta. OCXXXXX>DOOOOOCOCOOC>OOOOCOOOOO<X>OOOOOCXX)OOOOOOOOOOOOOOOCx: Tom Graveney heeft bewezen dat zijn verkiezing in het Engelse testteam ge rechtvaardigd was. Velen twijfelden aan de capaciteiten van de Engelsman. Na de tweede dag van de derde testmatch Enge landWest-Indië is elke twijfel over Gra- veney's kunnen weggenomen. Het werd een persoonlijk triomf voor Graveney, deze derde wedstrijd. Hij scoor de in 7 uur en 55 minuten een prach tige 258. Toen het score-bord 14 aangaf ging hij in, pas nadat er bijna 500 runs aan het Engelse totaal waren toegevoegd' was zijn innings geëindigd. Mede dank zij zijn voortreffelijk en pro- duktief batten kon Engeland op 619 voor 6 sluiten, een recordstand in het na-oorlogse testcricket. Na de thee trokken de West-Indiërs naar de wickets. In de resterende tijd scoorden zij 59 runs zonder een wicket te verliezen. Behalve Graveney en Peter Richard son welke laatste op de eerste dag voor een nuttige 126 zorgde kwam ook aan voerder Peter May tot een century; May vergaarde 104 runs. Twintigduizend toeschouwers woonden de wedstrijd, die in Nottingham gespeeld werd, bij. De innings had het volgende verloop: May l.b.w, b„ Smith 104 Graveney b. Smith 258 Richardson b. Sobers 33 Cowdrey run out 55 Evans not out 26 Bailey not out 3 Extra's 43 Totaal 619 Val der wickets: 114, 2280, 3487, 4—510, 5—573, 6—609. De Westindiërs bereikten in de eerste innings een score van 59 voor 0. Het scoreboard was als volgt: Worrell not out29 Sobers not out 24 Extras 6 POLENFINLAND. Vrijdagavond is in Helsinki een voetbalwedstrijd gespeeld tussen Finland en Polen. De Polen won nen met drie-één. Bij de rust leidden de gasten met één-nul. De wedstrijd geldt voor de voorronde van het wereldkam pioenschap.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9