Opruiming r tapijten bedden v. Verwarrende situatie bij de Gazastrook kost vele levens Diefstal van betonijzer op het terrein van de P.E.N.-centrale 1-klas Baby-verzorging enz. Fedayeen blijven binnendringen Israëliërs durven niet te schieten uit vrees UNO-politie te raken Wegens tekort aan materiaal dreigde werk spaak te lopen GDp de .J Van dag tot dag Twee jaar vergeefs overleg tussen Amerika en China „A-griep" in Melbourne epidemisch Speciale belasting voor buitenlanders in Indonesië Verhoging der Atlantische luchtvaarttarieven bepleit Nijloever wordt Aga Khan's laatste rustplaats Fa. 3. P. S E N F T Zn. Werken van Bergense schilders naar de West HAARLEMSE POLITIERECHTER <:Praatótcel Grootscheepse NAVO-vloot - oefening in september ^"Hoe is het ontstaan?^ Dit woord: ZICH SJAKES HOUDEN ZATERDAG 13 JULI 195 7 Morgen herdenkt Frankrijk de dag waarop het de wereld voorging in de ves tiging van de democratische rechtsorde, welke de grondslag van onze staatsinrich ting vormt. De bestorming van de Bastille, symbool van de almacht en de willekeur van een absolute monarchie, vormde op 14 juli 1789 het uiterlijke, nog primitieve teken, dat de emancipatie van de gewone man was begonnen. De veertiende juli nam d.aarmee voorgoed zijn plaats in de rij van voor de geschiedenis der mensheid onuitwisbare data in. Natuurlijk luidde le Quatorze juillet, die thans nog steeds gevierd wordt met offi ciële toespraken, parades, gratis voorstel lingen in de nationale schouwburgen en bals in de met lampions versierde straten, vooreerst een periode in van bloed en tranen. Men moest de vorm, waarin men de pas verworven politieke vrijheid kon gebruiken, nog vinden. Men moest haar ook beschermen tegen hen die haar naar het leven stonden. Vrijheid, zo ervoer men, betekent een voortdurende ontwik keling, waarbij men zich niet moet ver bazen, dat materiële beperkingen voor waarde zijn om de geestelijke vrijheid te waarborgen en te handhaven. Men ging ook zien, dat in de loop van deze verdie ping en uitbreiding van het vrijheidsbe grip de economische facetten net zo be langrijk zijn als de politieke en dat men er met de politieke democratie alleen niet is, maar de economische medezeggenschap daarvan niet is los te maken. In die vaak heroïsche worsteling, welke beurtelings van geestelijke en van bloe dige aard was, heeft het Franse volk bij herhaling de offers gebracht welke aan het bereiken van een nieuwe faze in de beschavingsgeschiedenis voorafgingen. Offers gebracht door een onoverzienbare massa naamlozen, die instinctief de zijde van recht en gerechtigheid kozen zonder zich af te vragen of zij daarbij nu wel de veiligste weg bewandelden voor hun per soonlijk welvaren. Dat was niet alleen zo op 14 juli 1789, maar ook tijdens de juli dagen van 1830, de februari-opstand van 1848, de Commune van 1871. Het waren dezelfde door de geschiedschrijvers ver geten gewone mensen die vier jaar stand hielden in de modder van de loopgraven in noord- en oost-Frankrijk en die nog kort geleden vervolging en foltering door stonden in hun verzet tegen de barbarij. Daarom heeft de veertiende juli ook ons iets te zeggen. Onze beste wensen zullen morgen uitgaan naar het land, dat velen om zijn geestesadel en zijn levenskunst als hun tweede vaderland beschouwen. ADVERTENTIE Onze vermaarde begint a.s. maandag morgen 9 uur Honderden werkelijke spotkoopjes in ZIET DE ETALAGES Haarlems grootste speciaalzaak in woningtextiel Tel. 12610 Anegang 27 GENEVE (UP) De Amerikaanse am bassadeur Alexis Johnson en de ambas sadeur van Communistisch China Wang Pingnan kwamen deze week voor hun 68ste zitting in Genève bijeen, waarmee twee jaren van onderhandelingen werden volgemaakt. Er is een onderbreking van de onderhandelingen voor de tijd van twee maanden geweest, waarin Johnson in de Verenigde Staten was voor raadpleging van het ministerie van Buitenlandse Za ken en verlof. Het belangrijkste agendapunt blijft het door de Amerikanen voorgestelde ge zamenlijke afzien van het gebruiken van geweld in het gebied van Formosa. De Verenigde Staten hebben geweigerd iets anders te behandelen, voordat dit ge regeld is en na 21 maanden van bespre kingen en op zijn minst drie verschillende voorstellen van elke zijde, is men nog niets verder opgeschoten. Van tijd tot tijd heeft men van Chinese zijde gevraagd tot iets anders over te gaan, onder meer tot de vraagstukken van het Amerikaanse em bargo op de handel en tot de „culturele uitwisseling", maar Amerika heeft dat regelmatig geweigerd. De regering van de Australische staat Victoria heeft, bij monde van de staats minister van gezondheid E. P. Cameron, verklaard, dat de Aziatische griep in Vic toria thans de omvang van een epidemie heeft aangenomen. Het aantal ziektegevallen wordt door de commissie op enkele honderden geschat, vrijwel alle geconcentreerd in Melbourne. Alle personeel van overheidsdiensten zal tegen de griep worden gevaccineerd. DJAKARTA (ANP) De Indonesische regering heeft een speciale belasting voor in Indonesië wonende buitenlanders inge voerd. Het belastingtarief bedraagt 1500 rupiah per jaar voor elk gezinshoofd, 750 rupiah voor zijn echtgenote, 375 rupiah voor elk minderjarig kind en 750 rupiah voor elk ander lid van de - familie. De nieuwe noodwet, waarbij deze belas ting werd ingesteld, treedt in werking met terugwerkende kracht van 1 januari van dit jaar. Van deze heffing zijn uitgezonderd bui tenlanders in dienst van de Indonesische regering, diplomatieke vertegenwoordi gers, toeristen die korter dan drie maan den in Indonesië verblijven, en buitenlan ders die met een visum voor drie maanden tijdelijk in Indonesië verblijven. De nieuwe belasting is een onderdeel van de pogingen der regering tot verho ging der staatsinkomsten en verbetering \an de huidige financiële situatie. Naar schatting zullen ongeveer 600.000 overzeese Chinezen en omstreeks 60.000 Nederlanders deze belasting moeten vol doen, benevens nog een paar duizend an dere Europese en Aziatische vreemde lingen. die op Java en Sumatra wonen. De belasting wordt geheven naar de sa menstelling van het gezin bij de aanvang van de belastingperiode, welke op drie jaar is gesteld. He' is nog niet duidelijk of de belasting voor deze periode van drie jaar ineens moot worden vooruitbetaald. Volgens Reuter staat deze nieuwe be lasting los van de inkomstenbelasting en andere normale heffingen, welke op de Buitenlanders in Indonesië mogelijk van toepassing zijn. WASHINGTON (UP) De Zwitserse ambassade heeft het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken medege deeld, dat Zwitserland er sterk voor is, de tarieven voor het luchtvervoer over de Atlantische Oceaan met vijf percent te verhogen. De ambassades van Groot-Brittannië, Nederland, Frankrijk, Italië en de Scandi navische landen zouden een soortgelijke mededeling gedaan hebben. De Amerikaanse Raad voor de Burger luchtvaart had op de laatste vergadering van I.A.T.A. een verhoging der atlantische tarieven verworpen. VERSOIX (UP) De gisteren overleden Aga Khan zal aan de oever van de Nijl bij Assoean in Egypte begraven worden. In 1954 heeft de Aga Khan hier genezing gevonden. Er wordt reeds een mausoleum gebouwd, waar het stoffelijk overschot van de Aga Khan naar de riten van de Ismailische Mohammedanen worden bijgezet. De Zwitserse patholoog-anatoom prof. Rutishauser zal het lichaam van de overledene balsemen, een proces waarmee acht dagen gemoeid zijn. 11 Sinds het Israëlische leger zich in maart 1957 uit Gaza terugtrok, werden 12 Israë liërs gewond en één gedood tengevolge van mijnen, die 's nachts door fedayeen op Is raëlische wegen gelegd werden. Een sol daat van de langs de Gaza-grens gestatio neerde troepen der UNO verloor op 19 juni het leven en vier van zijn kameraden werden gewond toen een troepen-eenheid der UNO op fedayeen schoot nadat deze het eerste waarschuwingsschot met gooien van messen beantwoord hadden. Behalve de tol aan levens, leed Israel aanzienlijke materiële schade aangezien pijpleidingen, vee en landbouwwerktuigen herhaaldelijk door nachtelijke indringers langs de grens gestolen worden. De leger-eenheden der UNO hebben de buitengewoon moeilijke opdracht om al deze nachtelijke invallen te voorkomen. Zij ontvingen echter nimmer duidelijke richtlijnen hoe zij deze fedayeen moeten tegenhouden. Ook de leden der Israëlische grensnederzettingen, die 's avonds op wacht staan durfden niet terug te schieten. Want in een vuurgevecht met fedayeen zouden de soldaten der UNO mede als slachtoffers kunnen vallen aangezien de strooptochten en invallen op enige meters afstand van deze grensposten plaats hebben. Juist omdat tijdens de Israëlische be zetting van de Gaza-streek geen enkele mijn of scherpschutter het leven van Is- I raeliërs in gevaar kon brengen, maken deze hernieuwde invallen bijzonder grote in druk op de Israëlische bevolking. De re gering heeft verscheidene keren haar grote bezorgdheid over deze hernieuwe onrust uitgesproken. Tot nu toe hebben echter geen Israëlische represaille-maatregelen plaatsgevonden zoals dit verscheidene keren vóór de Sinaï-campagne gebeurde. In gesprekken met Dag Hammarskjoeld, de secretaris-generaal van de UNO, heeft de Israëlische regering met nadruk er op gewezen, dat zij deze invallen als daden van agressie beschouwd en dat zij een duidelijk standpunt en tegen-maatregelen van Dag Hammarskjoeld verwacht. In po litieke kringen beschouwt men niet enkel de aanvallen van deze speciaal door Egyp te getrainde troepen, doch tevens de eco nomische blokkade van Israel en Egypte's weigering om Israëlische schepen door het Suez-kanaal te laten varen als daden van agressie. De regering verklaarde dan ook herhaaldelijk, dat zij het wapenstilstands verdrag met Egypte als dood en begraven beschouwt. Als gevolg van deze gedachtengang heeft de Israëlische regering tot nu toe gewei gerd om terug te keren tot de toestand zoals die was vóór de Sinaï-oorlog, toen een wapenstilstandscommissie de geschil len in deze streek tussen Egypte en Israel beslechtte en voor de Veiligheidsraad bracht. De Israëlische regering is van mening, dat deze commissie in het ver leden nooit bij machte is geweest deze in vallen te voorkomen. De korte periode van vrede, toen het Israëlische leger de Gaza- streek tegen de wens der UNO bezet hield, is voor Israel het beste bewijs, dat geen enkele technische maatregel van de UNO kolonel Nasser ervan zal kunnen weerhouden de ferayeen tot diep in Israel te laten opereren. Nog geen Egyptisch antwoord Dag Hammerskjoeld heeft in het verle den twee technische oplossingen aan Egypte en Israel voorgesteld. De eerste, de afsluiting van de grens door het statione ren van leger-eenheden van de UNO zo wel op Egyptisch als op Israëlisch grond gebied, werd door Israel fel verworpen. Israel gaat er van uit, dat de agressie niet van Israëlische zijde komt en dat daarom enkel de Egyptische kant van de grens be waakt dient te worden. Zowel Ben Goerion als zijn vrouwelijke minister van Buiten landse Zaken, Golda Meyr, hebben her haaldelijk verklaard, dat Israel nooit troe pen der UNO op haar grondgebied zal dulden. De tweede oplossing, het optrekken van een prikkeldraadomheining langs de grens vond echter wèl instemming. Israel drong er zelfs op aan om deze omheining niet enkel langs de zogenaamde gevoelige pun ten op te richten. Bovendien stemde zij toe dat op opdringers van welke zijde dan ook door een internationale politiemacht gescho ten zou worden. Egypte's antwoord op dit voorstel kwam nog niet binnen. Zowel de UNO als Israel zijn geïnteresseerd in het officiële antwoord van Egypte aan Dag Hammarskjoeld of Egypte zich in oorlog met Israel beschouwt. Men is er hier van overtuigd, dat een wapenstilstandscommissie geen enkele po sitieve, constructieve en vreedzame oplos sing bevorderen kan. Het leggen van mij nen houdt voor Israel een wrede logica in: Egypte wenst zijn verloren prestige te herwinnen door weer als leider van een Arabische anti-Israel campagne, successen te behalen. „De rust langs Israels grenzen hangt steeds van politieke beslissingen af" verklaarde onlangs de woordvoerder van het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Voor de drie duikboten, welke Egypte onlangs van Rusland ontving zal voorlopig nog geen Egyptische bemanning aanwezig zijn. Maar zij houden voor Israel een po tentieel gevaar in en ieder is zich hiervan in Israel bewust. De toestand is niet onge vaarlijk en de ongerustheid van de Israëli sche regering is niet ongegrond. De poli tieke ambities van de Egyptische dictator zijn voor Israel een constante bedreiging. Enige dagen geleden deelde Radio Caïro in een officiële uitzending mede: „Israël heeft nu rekening te houden met twee fronten. Eén bevindt zich in de Golf van Akaba en het andere in Suez. Israel ver keerde in de veronderstelling, dat de ver deeldheid in het Arabische kamp voor delen zou kunnen opleveren. Het tegen deel is echter waar, want een nieuw front werd tegen Israel georganiseerd...." Hoe groot de verdeeldheid onder de Arabieren moge zijn, op één front, namelijk tegen Is rael zijn zij steeds verenigd! Miriam Geczon ADVERTENTIE Aluminium |alouzieen Duurzaam en goedkoop NASSAUIAAN 78 HAARLEM TELEFOON 10743 Hét bestuur van d'e Stichting Culturele Samenwerking met Suriname en de Ne derlandse Antillen heeft in principe be sloten een groot deel van de collectie van werken van Bergense schilders, die thans in het Huis Van Looy in Haarlem tot 21 juli wordt tentoongesteld, in het begin van het volgend jaar in Suriname, op Curagao en op de Nederlandse Antillen te exposeren. Toen mr. C. Berkhouwer, advocaat en Kamerlid in Alkmaar, enige maanden geleden in Paramaribo vertoef de, heeft hij daar het denkbeeld geopperd werken van Bergense meesters in Suri name te doen exposeren. Voor de politierechter te Haarlem mr. J. P. Petersen hadden zich vrijdag vier Haarlemse betonvlechters te verantwoor den, verdacht van diefstal, subsidiair ver duistering van hoeveelheden ijzer en kabel en/of van grote hoeveelheden betonijzer. Het betrof diefstal van goederen die eind vorig jaar gebruikt werden bij de tunnel bouw en in het voorjaar op het terrein van de P.E.N.-centrale in Velsen-Noord niet ver van de in aanbouw zijnde tunnel. Wat de diefstal bij de P.E.N.-centrale aangaat deelde de officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, mee, dat bij het uitvoe ren van grote werken vier naamloze ven nootschappen zich in één firma hebben verenigd tot een aannemerscombinatie. Ge werkt werd met gewapend beton, waarvoor ijzer nodig was. De uitvoerder wendde zich tot de aannemers met de mededeling, dat er een tekort aan ijzer was en het werk dreigde bijna spaak te lopen. De tekenaars hadden berekend dat er voldoende ijzer op het terrein aanwezig moest zijn en daarom kwam men op de gedachte, dat er gestolen werd. Een waarschuwing onder het personeel ging uit, maar dit hielp niet. Tenslotte is men er toe overgegaan vier betonvlechters uit Haarlem aan te houden. Het bleek, dat een opkoper gedurende enige tijd veertig tot zeventig kilogram betonijzer kocht van de verdachten. Nadat een waarschuwing was uitgegaan werd toch doorgegaan met de diefstal. Aanvan kelijk maakten de verdachten de pijpjes ijzer zo lang dat ze gemakkelijk in een ak tetas gestopt konden worden. Later werd het ijzer over een muur gegooid en van daar werd het weggehaald. De officier van Justitie neemt aan dat duizenden kilo gram ijzer gestolen zijn. Een drieëntwintigjarige betonvlechter was ten laste gelegd, dat hij in april en mei betonijzer had weggenomen bij de P.E.N.-centrale. Hij gaf het feit toe en schatte de opbrengst op ongeveer honderd gulden. De officier van Justitie vermoedde, dat de opbrengst wel hoger geweest zal zijn. Gelet op het feit, dat de verdachte nog niet veroordeeld was luidde de eis een gevan genisstraf van vijf maanden, waarvan twee voorwaardelijk. Mr. J. M. van Wijk vroeg rekening te houden met de gezinsomstandigheden en het feit, dat de man moeite zal hebben weer een goede betrekking te krijgen. Het vonnis luidde een gevangenisstraf van vier maanden, waarvan twee maanden onvoor waardelijk met aftrek van een maand voor lopige hechtenis en twee maanden voor waardelijk. De eis tegen een zevenen veertig jarige Haarlemmer, die zich voor een zelfde feit had te verantwoorden en reeds enkele von nissen achter de rug heeft, luidde een ge vangenisstraf van zes maanden zonder af trek van voorarrest. Mr. F. J. D. Theyse jr. merkte in zijn pleidooi op, dat toen verdachte begreep, dat het mis zou lopen hij onmiddellijk gestopt heeft. Hij vroeg clementie mede gelet op de gezondheids toestand van verdachte. De uitspraak was een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan vier onvoor waardelijk met aftrek van voorarest en twee maanden voorwaardelijk. Een vierentwintigjarige en een acht endertigjarige betonvlechter was niet al leen diefstal van betonijzer in de maanden mei en april ten laste gelegd, maar ook dief stal van ijzer en gedeelten van kabels, ge pleegd in de maanden november en decem ber, toen zij werkzaam waren bij de tun nelbouw. In beide zaken eiste de officier van Justitie een gevangenisstraf van zes maanden, waarvan twee voorwaardelijk. Mr. J. G. Bettink verwachtte succes voor de toekomst voor de jongste verdachte als deze onder toezicht komt van de reclas sering en mr. G. J. Vermeulen verzocht voor de andere verdachte een lichtere straf op te leggen dan geëist was. De politierechter veroordeelde beiden tot een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan drie maanden onvoorwaardelijk met aftrek van een maand voorarrest en twee maanden voorwaardelijk. De vier verdachten verklaarden niet in beroep te zullen gaan. ADVERTENTIE met Babyderm-preparaten Huidje van alle smetten vrij, hoofdje rein met gezonde haargroei De misdaad Twee jongemannen zaten op het muur tje, dat door de milde middagzon welwil lend was verwarmd tot de juiste tempe ratuur om erop te zitten. Wat doet jouw vader? - vroeg de ene, wiens leeftijd zweefde in de omgeving van de hoogste afdeling der kleuterschool. Hij zit thee te drinken in de keuken, - was het nauwkeurige bescheid. Doch de vragensteller bleek zijn informatie meer op het algemeen-sociale vlak te hebben ge projecteerd, Ik bedoel, wat doet hij als hij geen thee drinkt. Wat voor werk, bedoel ik. Waar gaat hij 's morgens heen en komt hij 's avonds vandaan? - Hij gaat nergens heen en hij komt nergens vandaan, antwoordde nummer twee, duidelijk voldaan over deze hoogst merkwaardige afwijking van de veronder stelde gang van zaken. Dat kan niet. Of is hij werkloos? - Ik weet niet wat dat is. Hij heeft een winkel. Dan is hij een winkelier. Wat ver koopt hij? Puntenslijpers. Anders niks? De veelbesproken vader bleek nog veel meer te verkopen, doch de puntenslijpers waren kennelijk het meest spectaculaire artikel voor de jeugdige zoon. Waarom verkoopt hij puntenslijpers? Dat weet ik niet. Dat was inder daad een gecompliceerd vraagstuk. Er verschenen diepe rimpels op beider voor hoofd. Vraag het dan thuis, waarom hij dat doet. Dat was een idee, en daarmee eindigde de discussie voorlopig. Ik weet het. Wat weet je? Waarom mijn vader puntenslijpers verkoopt. De ingewikkeldheden van de huiselijke conversatie over dit onderwerp werden simpelweg overgeslagen. Hij koopt puntenslijpers voor een kwartje en verkoopt ze voor vijfendertig cent, aldus luidde de opheldering. De vader had blijk baar economische les gegeven. De tweede jongeling dacht secondenlang na, kreeg belangwekkende denkbeelden en trok onontkoombare conclusies. Hij sprong van het muurtje en zei op een afstand, verontwaardigd: Dan weet ik wat je vader is. Je vader is een oplichter. R. Agteran De zeestrijdkrachten van Canada, Frankrijk, Noorwegen, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Nederland zullen tezamen opereren in een NAVO-vloot- oefening op grote schaal, welke van 19 tot 28 september zal worden gehouden. Aan deze oefening, welke tien dagen zal duren, zullen meer dan honderd vijf fig schepen van allerlei typen en honderden marinevliegtuigen deelnemen, onder meer vliegkampschepen, slagschepen, kruisers, jagers, onderzeeboten en escortevaartui gen, tezamen met tankschepen, voorraad schepen en hulpschepen van allerlei soort. Ook zullen bommenwerpers, patrouille vaartuigen en jachtvliegtuigen, waarbij enkele van de nieuwste modellen straal vliegtuigen, aan de oefening meewerken. Van Nederlandse zijde zullen aan deze oefening deelnemen Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën", Hr. Ms. onderzeeboot jager „Friesland", Hr. Ms. onderzeeboten „Walrus" en „Zeeleeuw", drie squadrons mijnenvegers, een aantal patrouillevaar tuigen en hulpschepen en een aantal Lock- heel-Neptune lange-afstands-patrouille- vliegtuigen voor onderzeebootbestrijding van het 320ste squadron van de marine luchtvaartdienst. Het zal de eerste keer zijn sedert 1953, dat de ter beschikking van de NAVO- opperbevelhebber van het Atlantische Oceaan-gebied gestelde zeestrijdkrachten, aan een oefening van een dergelijke om vang zullen deelnemen. Het voornaamste doel van de oefening zal zijn het beproeven van de Atlantische zeestrijdkrachten en hoofdkwartieren op het gebied van gecoördineerde operaties teneinde de paraatheid van de strijdkrach ten, welke bestemd zijn voor het Atlan tische commando in de NAVO, te kunnen verhogen. De oefening zal zo realistisch mogelijk worden, waartoe een aantal van de deel nemende eenheden zal worden beschouwd als tegenstanders. Vliegtuigen van plaat selijke luchtverdedigingseenheden zullen worden ingezet ter afweer van luchtaan vallen van verschillende aanvallende smaldelen. Ook het beoefenen van het overnemen van brandstof en voorraden op zee, als mede het beproeven van de verbindings diensten, de inlichtingendiensten en de meteorologische diensten, staan op het programma. Zich sjakes houden is in de gemeen zame spreektaal vrij gewoon voor: zich stil, koest, onwetend, onnozel, van de domme houden. Men leidt de uitdruk king af van de naam Jacques, die in de vorm Jakus, uitgesproken: Sjakes, voorkomt in de zeventiende-eeuwse Vlaamse Klucht van Sinjoor Jakus Smul, waarin de hoofdpersoon gedwon gen wordt zich in een kast te verstop pen en zich geruime tijd doodstil te houden. Wie dit vreemd voorkomt zij verwezen naar het woord jak: buis en het verkleinwoord jacquet. Het jak oudfrans jacque ontleent zijn naam aan een zekere Jacques de Beauvais die omstreeks 1350 leefde en vermoedelijk aan dit kledingstuk een nieuwe vorm gaf. Een aUeH'ng van jak is ons woord yjekker.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5