FILATELIE j»,r Albert de Klerk vond in Gouda slecht gedisponeerd orgel Zaalconcert in Haarlems orgelleest rijk aan muzikale afwisseling O Verwey's tentoonstelling AUTORADIO De negen Muzen Receptie besloot orgelconcours 9 COULEUR LUMIèRE Het Rode Kruis in 1956 Men hoopt op 600.000 leden bij het 90-jarig bestaan Voor goede en duurzame trioeren EDELHOUT vloeren Zó boeiend is nu PANORAMA OPRUIMING Dordtse hoffeesten zijn begonnen „AUTORAMA" OVERTUIGENDE SYNTHESE BEREIKT Rijkssubsidie restauratie in het vooruitzicht Indonesisch protest Internationaal monument voor Auschwitz De stad Gouda heeft in het Holland Festival 1957 ook een aandeel gekregen met het concert, dat vrijdagavond in de Sint Janskerk - met de beroemde ramen - werd gegeven. Bijna even beroemd als deze ramen is het orgel van de kerk. Het dateert van het jaar 1736. Het is dus twee jaar ouder dan het orgel van Christian Müller in de Grote Kerk te Haarlem. Gouda is trots op zijn orgel en terecht, want de klank van het barok-instrument heeft een heel aparte, nooit geëvenaarde schoonheid. Voor het concert van vrijdag werd het weer ingeschakeld, maar het was daarvoor niet in goede doen. Vooral met het rugpositief was het kwalijk gesteld. De ontdekking daarvan tijdens de bespeling was voor de organist Albert de Klerk een onprettige verrassing. En niet alleen voor deze organist, maar ook voor de paar dui zend toehoorders, die in de Sint Janskerk bijeen waren en voor het koor van de Nederlandse Bachvereniging, dat zelfs door de gebrekkige toestand van het orgel het vijfde deel van Sweelincks „Te Deum" moest overzingen. Bij deze herhaling hield het orgel, door het met vaste hand ingrij pen van de organist, zich goed. Doch het koor, vooral de sopraanvleugel, had nog niet de zekerheid, het ritmisch vaste zingen teruggevonden om dit deel evenzeer te doen slagen als de voorgaande fragmenten. Het schone werk werd uitgevoerd met de begeleiding van orgel en van een kwartet van koperblazers, dat het hymnische ka rakter van dit prachtige „Te Deum" accen tueerde. De indruk die het koor aan het slot van de avond vermocht te geven met het „Glo ria" van Antonio Vivaldi kwam op een veel hoger plan. Dit schitterende „Gloria" werd over het algemeen met fraaie beheerste klank gezongen. De begeleiding door het Omroep-Kamerorkest en orgel handhaafde dit peil van verantwoorde uitvoering uit stekend. De zangsolisten Nelly Groenevelt en Aafje Heynis gaven veel vocale schoon heid te genieten. De derde solist op deze avond was de zanger Dietrich Fischer Dieskan, die Bach's cantate no. 56 „Ich will den Kreuzstab gerne tragen" in een sfeer van een sterk romantische bewogenheid, die voor deze muziek uit de negentiende eeuw nog wel aanvaard werd, maar waaraan wij thans ontgroeid zijn, vertolkte. Uit de interpreta tie van de cantate zou men kunnen op maken, dat de zanger honderd jaar te laat geboren is en niet kan meedoen met een generatie, die meer eenvoud van zegging verlangt en die er zich niet mee kan ver enigen, dat het woord terwille van zijn gevoelswaarde nog een extra persoonlijke uitdrukking krijgt opgelegd. Deze cantate is mij in de uitvoering van vrijdag tegen gevallen. Van het getuigen van een onwan kelbaar, sterkmakend geloof kon door de weekheid van de zang weinig terecht komen. Dietrich Fischer Dieskan zou ook nog drie geestelijke liederen van Bach zingen. Hij deed dit inderdaad, maar zijn artistiek geweten bleek ruim genoeg om hem zonder <000000000 8 8 VERENIGDE NATIES. Op 24 oktober, 8 de Dag der Verenigde Naties, zullen 8 twee speciale postzegels worden uitge- 8 geven in de waarden 3 cents (geelbruin) 8 8 en 8 cents (groen). De zegels, die de Vei- 8 ligheidsraad eren, vertonen het V.N.- embleem, dat licht op de globe werpt. Het opschrift „De Veiligheidsraad om de internationale vrede en veiligheid te handhaven" is op de 3 cents in het Engels en op de 8 cents in het Frans. De zegels zijn ontworpen door Rashid- ud Din uit Pakistan, die ook de uitgifte 1956 Dag van de ree' *en van de Mens heeft getekend. EGYPTE. Onder het motto „Egypte, graf van de aanvallers" wordt 26 juli a.s. een serie van vijf postzegels, alle in de waarde 10 mills, in circulatie ge bracht ter gelegenheid van de 5e ver jaardag van de revolutie van 1952. De zegels laten verschillende perioden van 8 de strijd van Egypte voor haar onaf- 8 hankelijkheid zien, n.l. de verdrijving van de Hyksos in 1580 v. Chr., de Kruis- vaarders in 1187 en 1250, de Tartaren in 1260 en de Engelsen, Fransen en Isra ëliërs in 1956. NOORWEGEN. Koning Haakon VII wordt 3 augustus a.s. 85 jaar. De Noorse posterijen geven naar aanleiding hier- 8 blikken of blozen de in het programma wel degelijk afgedrukte tweede coupletten vol komen onlogisch te doen weglaten. Dietrich Fischer Dieskan is geen Bach-zanger.Daar- voor mist hij de nodige objectiviteit, die echter niet gelijk staat met nuchterheid. Hij is te week in zijn tere hypergevoelige romantiek, waarin hij blijkbaar ook de muziek van Bach wil betrekken. Zijn op treden is daarom maar weinig overtuigend geweest. Albert de Klerk heeft het orgel nog een paar keer als zelfstandig solo-instrument laten klinken. In de eerste plaats met het Preludium en fuga in e van Dietrich Bux- tehude, gezonde fantasierijke muziek van een groot kunstenaai, met twee koraalbe werkingen van Bach daarna. „Schmiicke dich, o liebe Seele" klonk bijzonder innig in de verfijnde orgelklanken. „Herr Jesu Christ, Dich zu uns wend" moest halver wege beëindigd worden wegens onvoldoen de medewerking van het orgel. Het hoogtepunt van dit wisselvallige concert kwam met het fraaie „Gloria" van Vivaldi", waarmee de dirigent van de Ne derlandse Bachvereniging, dr. Anthon van der Horst, zijn koor vaak tot uitstekende prestaties bracht. P. Zwaanstuijk 8 van op die dag een serie postzegels van twee waarden uit. Het zijn de 35 ore f (rood) en 65 ore (blauw), beide met het j 8 portret van de koning. ADVERTENTIE HAUTE COIFFURE Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 1 O JAAR JONGER door de nieuwe De natuurlijke kleur- spoeling, die uw haar tevens sterk, soepel en glanzend maakt. Het Nederlandse Rode Kruis had eind vorig jaar 557.432 leden. Dit betekent een toeneming met 42.000 sinds eind 1955. De in 1956 begonnen ledenwerfactie, zo wordt in het verslag over dat jaar meegedeeld, is in 1957 voortgezet. In mei was het 580.000, Als in de algemene vergadering te Sche- veningen op 20 juli het negentigjarig be staan herdacht wordt, hoopt men de 600.000 te hebben bereikt. Het aantal hulpposten langs de wegen vermeerderde in 1956 van 853 tot 861. Aan 5500 slachtoffers van het verkeer werd door de hulpposten, aan ruim 2.000 door de mobiele hulpposten (voertuigen van de A.N.W.B.-wegenwacht) gratis hulp ver leend. De ledensterkte van het Rode Kruis- korps ging voor het eerst sinds de oprich ting in 1936 achteruit. Aan het eind van 1956 waren er 6929 he- pers en 6067 helpsters, totaal dus 12.996, tegen 13.350 in het vorige jaar. In Leidsendam werd het 91-ste en tevens laatste rampendepot ingericht. Voor 136.834.69 aan goederen werd naar het buitenland gezonden als hulp verlening aan door natuurrampen getrof fenen en vluchtelingen (de hulp aan Hon garije niet inbegrepen). Daarvan was voor 8093.61 afkomstig van de regering, voor 55.996.75 van derden en voor 72.744.33 van het Rode Kruis zelf. Het aantal bij de bloedtransfusiedienst ingeschreven donors was 108.902. Eind december waren 103 plaatselijke bloedtransfusiediensten in wer king. Er werden 49.666 flessen bloed voor plasmabereiding afgenomen. De Moeder- melkcentrale gaf "641 liter melk uit. Bij de hoornvliescentra bedroeg het aantal transplantaties 166. Bij het Welfarewerk waren 98 krachten in dienst van het hoofdbestuur en 1928 vrijwilligers werkzaam. De jaarlijkse in zameling leverde 1.290.000 op, de collec te in de bioscopen 106.300. Afzonderlijke^nandacht wordt in het ver slag geschonke* aan de hulp aan Honga rije. Tot mei 1957 werd voor 3.429.169 aan levensmiddelen, verbandmiddelen en medicijnen, kleding en beddengoed, naar Wenen gezonden, bestemd voor Hongarije zelf en voor de vluchtelingen in Oosten rijk. Vijftien ton vlees in blik en tien ton cacao werd in 1957 naar Belgrado gestuurd ten behoeve van de in Joegoslavië verblij vende Hongaarse vluchtelingen. Hoofdprijzen nationale loterjj. De trekking is gehouden van de nationale loterij van het Koningin Wilhelminafonds. De eerste vier prijzen zijn gevallen op de nrs. 369149 (woonhuis), 96284 (auto), 457881 (televisietoestel) en 412154 (naaimachine). Met een zeer gevarieerd programma werden de muzikale manifestaties van de Haarlemse orgeldagen vrijdagavond in het gemeentelijk Concertgebouw besloten. Het orgel van Cavaillé Coll, bespeeld door Piet Kee, kreeg een royale beurt, betrokken als het was in elk der vijf programmanum mers. Verder werd het internationale ka rakter van het Haarlemse orgelfestijn ge markeerd door het optreden van prof. Anton Heiller, als dirigent van koor en or kest, alsmede door de uitvoering van zijn „Te Deum". Het concert begon met de „Missa Brevis" voor koor, orkest en orgel van Zoltan Ko daly. Het werk werd uitgevoerd door het N.C.R.V.-Vocaal Ensemble, het Collegium Musicum Amstelodamense en het Noord hollands Philharmonisch Orkest, het ge heel bezield door de temperamentrijke en secure directie van Heiller, die in deze klassiek-romantische muziek vol expan sieve kracht een kolfje naar zijn hand vond. Hoewel men Kodaly nog al eens m één adem citeert met Bartök, lopen deze twee Hongaarse toonkunstenaars qua mu zikaal karakter hemelsbreed uit elkaar. Kodaly kan uitbundig zijn, maar hij heeft niet het onrustig-capricieuze van zijn kunstbroeder. Eerder kan men zeggen dat hij stoelt op de klassieke voorbeelden van Palestrina n Bach, dat hij een lyricus „pur sang" is en zich op zijn tijd een con templatieve natuur toont. Al deze hoeda nigheden zijn in deze Missa Brevis mani fest en zelfs in excessieve zin aanwezig. De briljante uitvoering van het werk, dat aan de sopranen vrij hachelijk eisen stelt, maakte een zeer treffende indruk. Als tweede programmanummer hoorde men het bekroonde werk van Clemens Brinkmann in de door de commissie in ternationaal Orgelconcours uitgeschreven compositiewedstrijd, het „Marianisches Konzert" voor sopraan en orgel, geëxal teerde tekstverklankingen, die het van een bezielde vocale interpretatie moeten heb ben. De declamatorische geaardheid, zien hier en daar uitlevend in lange meiismen, leek mij de meest frappante eigenschap van het werk. Het stuk werd met klem verdedigd door de sopraan Anette de la Bije, die zich zelfstandig wist te weren tegen de even zelfstandige orgelpartij van Piet Kee. Het deed ons goed daarna de eerlijke oathetiek van het Orgelconcert van Hen drik Andriessen te ervaren en de groei kracht van diens thematiek in haar schep pend vermogen voortdurend waar te ne men. Hierbij kon Piet Kee zich briljant uitleven op het rijkgetinte concertorgel en wist Anton Heiller de kleurige en interes sante orkestpartij prachtig te laten klin ken. Het met de tweede compositieprijs be kroonde werk, de „Sonata da Chiesa" voor viool, cello en orgel van de Oostenrijker Josef Friedrich Doppelbauer, werd met de organist Piet Kee vertolkt door de violist Nap de Klijn en de cellist Carel van Leeu wen Boomkamp, die het overtuigend ver dedigden. Het stuk bleek echter te lang uitgesponnen om te blijven boeien. Ove rigens bevat dit werk veel moois aan be wogen lijnenspel van zingend contrapunt. Het is duidelijk dat deze componist, on danks zijn harmonisch moderne instelling, als organist met Bach vertrouwd is en als landgenoot van Schubert de primaire waarde van de melodie hoog houdt. Wij geloven echter goed te doen hem het de vies van wijlen Maximiliaan van Oosten rijk voor ogen te houden: „Halt Masz"! Tenslotte werd in een bezielde vertol king onder leiding van de componist het Te Deum voor koor, hout- en koperblazers ën orgel van Anton Heiller ten gehore ge bracht. Uitgaande van het zwevend am- brosiaanse ritme van de oertekst dezer oude kerkelijke dankhymne bereikt Heil ler in dit werk extatische effecten met vaak moderne samenklanken, contraste rende dynamiek maar vooral ononderbro- ADVERTENTIE ken spanning, die zich pas aan het slot oplost in een bevrijdend majeurakkoord. Wat hierbij aan trefzekerheid van het koor en aan ritmische verscheidenheid in de instrumentale sector overwonnen moest worden en ook overwonnen werd, wekte onze oprechte bewondering. En dat was dan het eclatante besluit van een even afwisselende als rijk met veelsoortige muziek gevulde avond, met het instrument van Cavaillé Coll als mid delpunt. Jos. de Klerk ADVERTENTIE HAARLEM -Awiv/ X y ZIJLSTRAAT 96 TEtrr.; 20340 II Tekeningen van Rembrandt. Maan dag 15 juli zal in museum „Het Rem- brandthuis" in Amsterdam geopend wor den de zomertentoonstelling 1957 met als onderwerp: „Vrouw en kind bij Rem brandt". In honderdvijfendertig tekenin een is een beeld gegeven van de veelzij digheid waarmee Rembrandt dit onder werp heeft benaderd. Lening. Het Rijksmuseum in Amster dam heeft een aantal tekeningen van Rik Wouters in bruikleen verstrekt aan het Koninklijk Museum voor Schone Kunsten in Antwerpen. Daar wordt tot 15 sept. een tentoontelling gehouden genaamd „Rik Wou ters retrospectieve". De tekeningen zijn: Slapende vrouw op bed, Vrouw in interieur stof snijdend voor een kostuum, Vliegende vis. Bloeiende bomen te Bosvoorde, „Com positie" en het Sparrenbos. ADVERTENTIE MAANDAG 15 JULI KOOPJES OP AL ONZE AFDELINGEN TAPIJTEN - BEDDEN - MEUBELEN KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 De hoffeesten, die tot en met 20 juli in Dordrecht gehouden worden ter herden king van de op 19 juli 1572 gehouden eer ste vrije statenvergadering, zijn vrijdag avond begonnen met een bijeenkomst in de Grote Kerk. De Commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaassesz, hield een rede, waarin hij naging van welke betekenis deze eerste vrije statenvergadering is geweest voor ons vrij en onafhankelijk volksbestaan. De burgemeester van Dordrecht, mr. J. A. H. J. van der Dussen, stelde in een toe spraak de vraag, waarom het zo lang ge duurd heeft voor men tot een herdenking van de eerste vrije statenvergadering in feite de viering van de verjaardag der natie is gekomen. Door het verlangen naar vrijheid in de oorlog is men pas goed de waarde van dat hoge goed gaan be seffen. vandaar dat men na de oorlog ter stond begonnen is de eerste vrije staten vergadering aan de vergetelheid te ont rukken. ADVERTENTIE INBOUW EN SERVICE STATION (H. J. MAERTENS) Krocht 4 - Haarlem - Tel. 15228 Der traditie getrouw is het Internationaal Orgelconcours vrijdagavond na het con cert in de Haarlemse Concertzaal besloten met een ontvangst van deelnemers, mede werkers en belangstellenden door Burge meester en Wethouders van Haarlem in de als gewoonlijk stemmig verlichte rid derzaal van het stadhuis. De receptie be gon veel later dan was voorzien, hetgeen wellicht de oorzaak was van een vergele ken bij vorige jaren geringe „ambiance", waartoe misschien ook het ontbreken van een muzikale surprise bijdroeg. Bovendien wordt aan het internationale karakter van het orgelconcours afbreuk gedaan doordat het dit jaar vrijwel tot het germaanse taalgebied beperkt bleef. De burgemeester, mr. O. P. F. M. Cre- mers, heette in zijn speechje de vertegen woordiger van de Oostenrijkse gezant en die van de Commissaris der Koningin in Noordholland, jhr. F. W. A. Beelaerts van Blokland, benevens de in Haarlem ge groeide kring van vrienden van het orgel spel welkom. Na een woord van dank aan de secretaris van de concourscommissie, de heer P. Koen, richtte hij zich, na een ovationeel applaus door de aanwezigen ter ere van Klaas Bolt, tot deze winnaar van de improvisatiewedstrijd. „Het is met ge mengde gevoelens, dat ik u gelukwens. Als Nederlander en Haarlemmer wil ik gaarne chauvinistisch genoeg zijn om er trots op te wezen, dat u wederom de wisselprijs hebt verworven. Maar aan de andere kant: laat -nu eindelijk eens een keer een buiten lander die eer. Overigens kunnen de Haar lemmers zelf er niets aan doen, dat het zo gelopen is, gezien de internationale jury welke de trofee heeft toegekend", aldus de burgemeester, die zich vervolgens met een kort woord tot de overige deelnemers wendde en daarna de prijzen uitreikte aan de twee winnaars van de compositiewed strijd, de heren Brinkmann en Doppel bauer. De heer Bolt verontschuldigde zich in zijn dankwoord, „dat hij de wens van de concourscommissie in de weg had ge staan", hoewel het, naar hij zeide, heel goed anders had kunnen lopen, gezien de kwaliteit van de overige deelnemers. Daar bij merkte hij op, dat de rangorde een enigszins scheef beeld op de prestaties zou kunnen werpen, omdat de winnaar van de vijfde prijs, de heer Daim, het met zijn thema fn een zwaardere toonsoort minder goed had getroffen dan de anderen. Ove rigens had dit de goede verstandhouding tussen de deelnemers niet in de weg ge staan: die was zeker nog beter geweest dan anders. Na een humoristische opmer king over de eigenschappen van „elek trisch voortbewogen orgels" met hun vrije combinatiemogelijkheden, bracht hij hulde aan de man, die dergelijke vrije combina ties ook op het orgel in de Grote Kerk mogelijk had gemaakt: de registrator Henk Lasschuit, aan wie hij namens alle deel nemers een geschenk aanbood. De voorzitter van de orgelconcourscom- missie, wethouder D. J. A. Geluk, sprak aan het slot enkele dankwoorden ondei meer tot het bestuur van Anjerfonds en van de Nederlandsche Christelijke Radio vereniging. voor de door deze instellingen getoonde financiële belangstelling. De heer Geluk deed in zijn toespraak nog een belangrijke mededeling over de voorgenomen restauratie van het orgel in de Grote Kerk. Er is namelijk goede hoop, dat de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen binnenkort zijn goed keuring aan het 'restauratiebesluit van de Haarlemse raad zal hechten, waarmee dan ook de rijkssubsidie veilig is gesteld. Daar na kan de opdracht aan de orgelbouwer S. Zachariassen uit Aabenraa, die het con cours eveneens heeft bijgewoond, worden gegeven. In de jaren 1959-1960 kan de heer Zachariassen, die momenteel bijna dage lijks opdrachten volgens grote drukte moet weigeren, het werk pas ter hand nemen. De Indonesische regering heeft bij Ne derland een protest inaediend wegens het opnemen van Nieuw Guinea in de Euro pese markt. Het protest is in Den H^afi door de zaakaelast'gde Kwpp Djie Hoe overhandigd. overeenkeroqtig orotest is ingediend bii de andere Europese lan den, die bij de Euromarkt zijn aangesloten. Dat ik in mijn artikel over Verwey, enige tijd geleden, meende te kunnen zeg gen, dat wij in hem één onzer vooraan staande Nederlandse schilders bezitten, wordt wel verantwoord door zijn tentoon stelling die tot 12 augustus in de Vishal te Haarlem gehouden wordt. Na het verschei den van Jan Sluyters, die we zeker de knapste schilder van ons land konden noe men, is men geneigd uit te zien naar de gene die thans op deze lof aanspraak zou kunnen maken. Tijdens mijn bezoek aan Verwey's expositie ontstond in mij het vermoeden dat Verwey die schilder wel eens kan blijken te zijn. Het begrip „knap" is bij wat zich als beeldende kunst vandaag wil manifesteren wat moeilijk van toepas sing geworden. Voor wie alleen figuratie ve kunst geldt, is het iets gemakkelijker dit woord te hanteren. Bij werk als dat van Kees Verwey is het in ieder geval mogelijk van zekerheden te spreken: zekerheden bij de schilder in het realiseren van hetgeen hij meent te moeten zeggen en zekerheden bij zijn publiek wat betreft de herkenning van één en ander. Er zijn er, die een groot respect hebben voor de zogenaamde magi sche realisten als Koch, Hynckes en Wil link bij voorbeeld. Hun knapheid is naar mijn overtuiging een betrekkelijke. Hun werken is een kwestie van geduld, respec tabel geduld. Hun grootste kracht ligt meer in het copiëren van gegevens in de natuur dan het „weergeven" daarvan. Met dat copiëren van die natuur komen zij soms tot bepaalde fouten als een lucht, die een plan voor de gevel van een huis staat, zo als ik nog kort geleden mocht opmerken naar aanleiding van het geëxposeerde werk van één hunner. De moeilijkheden bij picturale proble men, die zich in een meer traditionele schilderkunst kunnen voordoen, worden door Verwey overtuigend overwonnen. Niets is zo moeilijk als een gele achter grond, heeft mij eens één der Amsterdam se Joffers verteld. Verwey brengt een prachtig in het breedst geschilderd portret van zijn vrouw. Moeilijk is het openlaten van het doek, het wit daarvan als kleur te gebruiken. Verwey doet dat in zijn zelf portret met scheve das. Een stilleven met een dusdanige veelheid van voorwerpen, dat men van interieur moet gaan spreken is moeilijk tot een gesloten geheel te bren gen. Verwey brengt dat hier op. En zo zou ik nog kunnen doorgaan met enige proble men, die zich bij het schilderen voordoen. Ik geloof het echter piet nodig de be schouwer van Verwey's knapheid te ver tellen wanneer dezq staat voor het mooiste hier geëxposeerde portret, dat van zijn moeder of dat van de schilderes Coba Rit- sema, onaanzienlijk van gestalte maar bijna monumentaal door haar schilder kunst. En van dat laatste weet Verwey te getuigen. Hij maakt ons dat waar met schilderkunstige middelen! De vertekening, die uitdrukkingskracht kan verhogen, is Verwey vertrouwd ge worden. Met zichzelf, gezien in de spiegel, ook wel met enkele andere koppen kan hij experimenteren daartoe. Overtuigende en eigenlijk onopvallende toepassingen Portret van Coba Ritsema vindt men in portretten van persoonlijk heden, die hij om één of andere reden een zeker respect toedraagt. Verwey kan zijn impressionistische af komst niet verloochenen. Maar hij zoekt naar iets van monumentaler vorm. En ook wil hij meer vertellen dan van hetgeen alleen door het oog tot ons komt. Hij heeft gezien hoe anderer vormgeving dit bevor deren kan. Men ziet in een aquarel, die hij „Compositie" noemt en twee in papier ge vatte boeketten in bussen geplaatst voor stelt, duidelijk dat het kubisme hem intri geerde. In een andere aquarel probeert hij iets met het hoekig neerzetten van kleur vlekken. Daar hij de natuur hierbij tot voorbeeld blijft nemen en daarop levendig reageert, zijn het echte Verweys gebleven. Hoe levend zijn werk ook uitvalt bij een grote opgave, zoals hij zich bijvoorbeeld in het doek „Bezoek in atelier" stelde, blijkt uit de steeds variërende toets, die nergens vermoeid en automatisch neergezet aan doet. Puur schildersplezier, zoals in een „Veldboeket" getoond, staat naast een wel bewust streven naar indringend getuigen, zoals dat in het grote werk „De Ontheem den" is te zien. Van de twee paardjes be valt mij persoonlijk meer dat welke het meest stillevenachtig is dan het grotere, waarmee Verwey op de laatste „Contour"- tentoonstelling uitkwam. De zin van dat laatste werk is me niet geheel duidelijk toch nog. Maar wel wijst zo'n doek op ver dere mogelijkheden tot ontplooiing van de schilder naar verschillende kanten. Wat betreft de kleurvraagstukken was Verwey na de oorlog analytisch ingesteld. Ik geloof dat Haarlem op deze tentoon stelling pas goed kan kennis maken met de synthese, die Verwey thans ten aanzien van de kleuren in onderscheiden vlakken gevonden heeft. Bob Buys Stilleven door Kees Verwey Het Internationale Auschwitz-Comité heeft een prijsvraag uitgeschreven voor een monument, dat zal verrijzen in het voormalige concentratiekamp, waar vier miljoen mensen de dood vonden. Alle beeldende kunstenaars uit de gehele we reld kunnen aan deze prijsvraag deel nemen. De jury bestaat uit: K. Smolen en Odette Elina als vertegenwoordigers van het genoemde comité, benevens uit de beeldhouwers Henry Moore en J. Arp, de architecten Giuseppe Perugini en J. B. Bakema en de kunstcriticus Lionello Ven- turi. In het aanbevelingscomité hebben onder meer zitting genomen: de beeldhouwers Mari Andriessen en Wessel Couzijn, de ar chitect prof. ir. J. H. van den Broek, de letterkundige Ed. Hoornik, de heer J. Al- vares Vega als vertegenwoordiger van het Nederlandse Auschwitz-comité, de rabbijn J. Soetendorp, ds. K. H. Kroon en de direc teur van de Federatie van de beroepsver enigingen van kunstenaars, J. H. Kassies, die op aanvrage het wedstrijddossier ver strekt. ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN TeL K 2500 - 15597 en 19057 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7