Weer spannend slot in cricketderby tussen Haarlem en Rood en Wit ^Mannetje GrommelebromJ) mjMÊË DE ONZICHTBAREN Grote Prijs van Europa was voor Moss met Vanwall Kort en bondig Rolland veel sneller dan Sorento 6 Heringa Wathrich Dominee Sheppard terug in het Engelse testteam Cricke;tuitsla£en HCB Zorge won rit van „De Kampioen" IJHC Den Haag speelt in Duitse competitie Pirie won in Londen HP i Israeli's voor Vierdaagse op Schiphol aangekomen VERVOLGVERHAAL DOOR ALFRED K.OSTNER "A J KOERSEN OP DUINDIGT Agenda voor Haarlem MAANDAG 22 JULI 1957 Dat de cricketwedstrijden tussen de twee Haarlemse eersteklassers de laatste 15 jaar van een ongehoorde spanning zijn, weet iedere trouwe bezoeker, die al een aantal jaren komt,indien althans zijn zenuwen dat hebben kunnen verdragen! Was de match aan de Spanjaardslaan (een tie!) nog vers in het geheugen, gisteren was df situatie niet anders. Weliswaar zat de mogelijkheid van een tie, noch van een over winning van Rood en Wit erin, maar het ging wel in de laatste over van de match met de laatste Rood en Witters op de mat om de vraag: draw of nederlaag van Rood en Wit. Haarlem was namelijk eindelijk met het bat losgekomen. Nadat de eerste batsmen (vooral Honnebier en Onkenhout) een uurtje lang de „shine" van de bal hadden gebat, kwam het tussen de gebroeders Maas tot een stand van 61 runs, die de Haarlem-score van 4 voor 45 op 5 voor 106 bracht, op welk totaal Paul (16), die meer verdedigend had gebat, jammerlijk run out ging. Inmiddels was Max bijzonder op dreef gekomen en had in de eveneens snel scorende Hb. Boeree een partner gevonden om het totaal naar de 140 te brengen, om streek^. welke score zowel het wicket van Boeree viel (19), als van Max Maas, die een prachtige 66 toevoegde aan zijn 50 van vorige week. Daarmee zou het evenwel nog niet uit zijn, want ook Van Alphen batte opnieuw met vertrouwen, terwijl voor het laatste wicket Kruijt (18 not out) en H. Boeree nog 20 runs aan de score toevoegden, zodat Voogd met het oog op de tjjd op 180 voor 9 moest sluiten. Een keurige battingprestatie van Haarlem, dat nog steeds Dekker miste. Bijleveld (3 voor 50) en Wijkhuizen (4 voor 46) droegen weer de Rood en Wit- aanval; het andere wicket viel ten deel aan De Ruig voor 20 runs, terwijl Onstein, Win ter en Luining geen succes boekten. Het fielden van Rood en Wit was gelijk door gaans goed; er werden gisteren evenwel bepaald teveel vangen gemist. Aan Rood en Wit, dat de toss had ver loren, restten toen 2% uur voor de runs. Engelenberg en De Nijs begonnen aan deze taak op het bowlen van M. en P. Maas. Het leek een uitvoerbare opgave voor de goede Rood en Wit battingside; evenwel waren bowlen en fielden van Haarlem zodanig, dat het snel scoren van runs uitermate moeilijk was. Dit bemerkten Engelenberg (gecleaned door Max Maas), De Nijs, die met 20 runs lbw op Van Alphen ging, en J. P. de Ruig, die op dezelfde bowler prachtig eenhands door Paul werd gevan gen. Tussen v. d. Togt, die uitstekend stond te spelen, en Bouwman leek het daarna tot een stand te kunnen komen, totdat de in middels aangezette Peschar met een plotse linge slowbal Bouwman verraste en door Hb. Boeree bijzonder fraai gevangen kreeg. Toen v. d. Togt, die er 20 had, daarna een snelle bal van de fel bowlende Paul Maas in de handen van zijn broer zag verdwij nen, was de kans om de runs nog te maken verdwenen, daar de score toen 5 voor 79 was, met nog een goed uur te spelen. Daar na ging het er om of deze 5 wickets nog zouden vallen en de spanning die deze wedstrijden zo kenmerkt, kwam er weer in. Van Liemt liet zich verrassen door een yorker van- Paul Maas, Onstein ging op de zelfde bowler acbter het, wicket door Voqgcj. gevangen, Wijkhuizen en Luining werden vlak bij het wicket aan de legside inge rekend door de op zijn knieën liggende Hb. Boeree en de duikende Peschar.... In stonden Winter en Bijleveld, welke laatste speler nu ongeveer al 20 wedstrij den tegen Haarlem onder de meest moei lijke omstandigheden moet inkomen! On der voelbare spanning werden de laatste overs gebowled, maar de batsmen lieten zich niet verschalken en bevochten voor hun club de draw. De als altijd spannende en prettige match was onbeslist gebleven, al lagen ditmaal de beste kansen bij Haar lem. Het Rood en Wit totaal was 95 voor 9 geworden. Max Maas had 1-24, Paul 5-21 in 18 overs, Van Dok, die met zijn leg- spinners wel een wicket had verdiend 0-17, Van Alphen 2-10, Peschar 1-9 en Hb. Boeree 0-12. j den de SCHC'ers weliswaar langzaam, maar bereikten toch een totaal van 181 runs. De wickets werden genomen door L. Molijn (226), Van Zeeland (332) en G. Molenaar (321). De Haarlemmers kre gen daarna twee uur en drie kwartier om de runs te maken. De start was evenwel al bar slecht, want op nul waren al twee batsmen verdwenen. Even ging het daar na redelijk, doch via 30 voor 3 waren de Overige resultaten Eerste klasse A HCC II—Hermes DVS: HCC II all out 197 runs, Hermes DVS scoorde 163 runs voor het verlies van 8 wickets (tijd). HCC II: M. Schuur 34, Van Arkel 38, Van Ma nen 22, Van der Most 34, Colthoff 28, Bor- gers 13. Tettelaar 4 voor 72, Hille 1 voor 26, Bailey 3 voor 57. Hermes DVS: Stolk 34, Bailey 43, Van der Sloot 23, Van der Ende 22, Melief 20. Borgers 2 voor 58, Van den Bosch 5 voor 60, Van Manen 1 voor 4. HBSVOC: Gewonnen door VOC met 24 runs. VOC scoorde 123 runs, HBS was all out voor 99 runs. Lochmann van Ben- nekom 45, J. W. Madsen 29, Terwiel 18. Van der Vegt 4 voor 30, Hageman 4 voor 33, Rishworth 1 voor 23. Hakstege 39, Van der Vegt 19, Hardwick 15, H. Madsen 2 voor 22, Terwiel 5 voor 38, Lochmann Van Bennekom 1 voor 19, Stroo 1 voor 11. ACCVRA: VRA scoorde 153 runs voor het verlies van 9 wickets (gesl.), ACC ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Dominee David Sheppard is terug in Engels testcricket. De Engelse keuze commissie heeft hem weer gekozen in het team dat donderdag aanstaande uitkomt in de vierde testmatch tegen de West- Indiërs in Leeds. Sheppard en Loader ver vangen Dick Richardson van Worchester en Brian Statham van Lancashire. Statham werd niet herkozen omdat hij last heeft van een enkelblessure. De twaalf spelers die werden gekozen zijn: May (Surrey), captain, Bailey (Essex), Cowdrey (Kent), Peter Richardson (Wor cester), Sheppard (Sussex), Evans (Kent), Graveney (Gloucester), Laker, Lock en Loader (Surrey), Don Smith (Sussex) en Trueman (Yorkshire). De herkiezing van Loader kwam als een verrassing ondanks het feit dat hij al 78 wickets heeft veroverd in county cricket dit seizoen. De algemene verwachting was dat men Tyson in het team terug zou roepen. Wicketkeeper Engelenberg van Rood en Wit doet een poging om Hub Boeree run out te maken, maar de Haarlem mer is al achter het wicket. scoorde 195 voor het verlies van 6 wickets (tijd). VRA L. Mulder 38, Gle- rum 58, Peereboom 12, Mulder 11, v. d. Hurk 3/57, Van Weelde 4/51, Bregman 1/29. ACC: Woudstra 17, Bregman 34, v. Someren 13, Disselhoen 18. Raayen 1/11, Peereboom 1/8, Mac Manis 3/62, Klink 1/6. Eerste klasse B P.W.V.V.V: Gewonnen door PW met 5 wickets. VVV scoorde 98 runs, PW scoor de 117 runs voor het verlies van 5 wickets. VVV: Groeneveld 12, Slagter 39, Alders 25, Leeftink 5 voor 23, Van Riemsdijk 5 voor 43. P.W.: Elkink 27 n.o., Nordbeck 17, Leeftink 24, Van Riemsdijk 19 n.o. Grie- blink 3 voor 33, Alders 1 voor 44, Groot- meyer 1 voor 16. KampongACC II: Gewonnen door Kampong met 60 runs. Kampong scoorde 194 runs, ACC II 134. Kampong: Henrichs 82, Eikelboom 32, Rietveld sr. 20, Wagen voort 14 n.o. Ohm 7 voor 75, Schooneveldt 3 voor 86. ACC II: Bos 34, Hendriks 36, De Bruin 20, Schoondijk 12. D. G. Harde- bol 1 voor 20, Rietveld 2 voor 51, Wagen voort 3 voor 23, PI. P. Hardebol 3 voor 16. Böehme l voor'Br* Quick (N)Excelsior: Gewonnen door Excelsior met 58 runs. Excelsior was all out voor 163 runs, Quick (N) kwam niet verder dan 105. Excelsior: H. Oosterholt 11, Bruning 27, J. Oosterholt 39, Dries 30, Hengst 23, G. Oosterholt 15. H. Burki sr. 3 voor 33, Hagen 3 voor 37, C. Burki jr. 2 voor 41 en Vengelers 2 voor 33. Quick (N): De Kluis 11, Hagen 12, Ingelse 30, H. Bur ki sr. 20, Michielsen 13. Dries 2 voor 41, J. Oosterholt 8 voor 39. Quick (HG)Sparta: Gewonnen door Quick (HG) met 71 runs. Quick (HG) was all out voor 120 runs, sparta kwam niet verder dan 49 runs. Quick (HG): Dill 16, Rijnders 13, Bosman 27, Rambaldo 24, Poot 20. Sparta: De Bruin 4 voor 47, Rui- terman 2 voor 26, Meyers 1 voor 6, Man nee 2 voor 11. Sparta: Neefkens 14, Rui- terman 11. Bosman 3 voor 19, Marseille 4 voor 23, Rambaldo 2 voor 6. Lager cricket In de tweede klasse A leed Rood en Wit II een uiterst kostbare nederlaag tegen SCHC. Het ging in deze wedstrijd in we zen om de bezetting van de tweede plaats en de SCHC'ers hebben zich voor wat dat betreft verreweg de sterksten getoond. Op de wel accurate, maar zeker niet „dode lijke" aanval van de Haarlemmers scoor- Rood en Witters op 113 all out. Er was toen nog krap een half uur te spelen. In de dubbele cijfers kwamen: Pliester (33), Koning (15), G. Molenaar (21) en Freni (22). In de tweede klasse E versloeg Rood en Wit III Ajax (L) zonder al te veel moeite. Rood en Wit 143 (Voors 15, Nijhuis 21, De Vries 52 en Strumphler 23), Ajax 97 (De Vries 316, Slendebroek 222, Van Liemt 1—10 en Voors 418). De Leidenaren pro beerden het nog op de tweede innings, maar gaven hun poging op 53 voor 0 op (Jansen 25 en West 20 not out). In dezelfde afdeling won Rood en Wit IV van BMHC. Rood en Wit 158 (Vermeer 40. H. Molijn 18, Veltema 15, Westra. 17, Hoog 12, W. Koot 10 en Van Lennep 19); BMHC 144 Koningsveld 13, Doelwijt 20, Schouw 58 en Minnema 11). De bowlingcijfers wa ren: Rood en Wit: Hoog 424, Van Len nep 255, Goekoop 120 en H. Molijn 2—14; BMHC: Elias 4—53, Koningsveld 344 en Schouw 245. In de derde klasse won Rood en Wit 6 al heel gemakkelijk van VRA 3. VRA 35 (in 42 overs) Chabot 418 en Beets 411 tegen Rood en Wit 38 voor 2 in 10 overs (Beets 16 not out en J. Moolenaar 15). De uitslagen van de zaterdag gc.sppeklq wedstrijden voor de HCB-competitie lui den: Haarlem 5-CVHW 2, gewonnen door Haarlem met vijf wickets. CVHW: 95, G. Zeeuwe 47, G. van Langelaar jr. 11, R. Heij- deman 5-14, W. Wilms Floet 2-28, R. Schlatmann 1-23. Haarlem 99/5, C. van Al- phen 70, G. van Langelaar sr. 4-37, H. Steegstra 1-10. BMHC 2-Rood en Wit B, gewonnen door BMHC met 4 wickets. Rood en Wit: 87, F. van Muiswinkel 12, H. Frijns 19, C. van Buchem 25 n.o., P. Doelwijt 1-18, E. Brongersma 1-25, Ph. Schouw 3-32. BMHC 88/6 (gesloten), Ph. Schouw 32, N. Allan 18, F. van Muiswinkel 3-25, H. Phijns 3-22. Rood en Wit C-Rood en Wit D, draw. Rood en Wit D: 144/7 (gesloten), F. van Buchem 10, G. Vermeer 76 n.o., N. Beets 12, C. van Baaren 18, J. Kersten 1-39, E. van Schouwenburg 2-45, C. van Schouwen burg 1-8, E. van Liemt 3-23. Rood en Wit C: 132/9 (tijd), C. van Schouwenburg 28, E. van Liemt 34, J. Kersten 30, N. Beets 2-48, F. van Buchem 1-38, H. Randag 3-23. Rood en Wit A-Haarlem 4, draw. Rood en Wit: 152/3 (gesloten), G. Scholte 16, B. Chabot 61 n.o., P. van Baasbank 51 n.o., R. van de Hoek 1-40, G. Ledeboer 2-48. Haar lem 69/4 (gestaakt wegens regen). J. Meyer 25, R. van de Hoek 23 n.o., M. Vissers 12, H. Thon 2-9, P. van Baasbank 1-11. De Haarlemse wielerclub „De Kampioen" liet zondag voor zijn C-klassers een wed strijd over veertig kilometer verrijden, welke het navolgende resultaat opleverde: 1. Zorge, 2. Uttien, 3. Jansen, 4. Blom- maerts, 5. Peters, 6. Walters, 7. Nijssen, 8. Van Tintelen, 9. De Jong. Woensdagavond 24 juli wordt door „De Kampioen" de eerste rit van de zomer avondcompetitie gehouden over een af stand van vijftig kilometer voor alle cate gorieën. Het is thans definitief, dat YHC Den Haag in het komend ijshockeyseizoen aan het toernooi om de Cunninghambeker zal deelnemen. Dit toernooi is de eigenlijke eindronde van de Duitse competitie. In deze eindronde komen behalve Zweibrucken, de nummers 1, 2 en 3 van de Zuidduitse en de Westduitse competitie uit. Het spreekt vanzelf dat YHC Den Haag buiten mede dinging deelneemt. De Haagse ploeg zal zowel uit- als thuiswedstrijden spelen. Ja, daar werd Mannetje Grommelebrom zomaar opgelicht en hij verdween door het spiegelglas. En toentoen stapte zijn spiegelbeeld er uit!' Mannetje Grommelebrom werd nu helemaal overstuur van woede. „Wat zijn dat voor streken", schreeuwde hij. „Laat me eruit!" Toen sprak het spiegelbeeld voor 't eerst tot hem. „Nee, vriendjejij blijft daar voorlopig maar eens; ik zal jouw plaats wel zolang innemen en laten zien, hoe jij je eigenlijk zou moeten gedragen!" 39-40 De Engelse coureur Stirling Moss heeft de race om de Grote Prijs van Engeland, die dit jaar geldt als Grote Prijs van Europa, gewonnen. De Grote Prijs van Engeland, die zaterdagmiddag op het cir cuit van Aintree bij Liverpool werd ge houden, telt mee voor de competitie om het wereldkampioenschap coureurs 1957. Moss heeft zjjn zege mede te danken ge had aan het uitvallen van de leidende Maserati van Behra. Doch op het moment waarop de Fransman het gevecht moest staken was Moss al aan zijn opmars be gonnen. Ronde na ronde verkleir de hij zijn achterstand op Behra en de Maserati van de Fransman mocht dan hard gaan in de eenenvijftigste ronde evenaarde deze het ronderecord door een gemiddel de van 144,036 km/u te draaien Moss bleef seconde na seconde terugwinnen. Zo hard ging de Vanwall dat het fameuze ronderecord, door Moss met Mercedes in 1955 op zijn naam gebracht, eraan moest geloven. Moss had in de drieënvijftigste ronde voor het afleggen van het 4828 me ter lange circuit slechts 1 min. 59.8 secon den nodig, wat betekent dat zijn Vanwall tot een gemiddelde van 145,80 km/u kwam. Een prestatie die beloond werd met een premie van meer dan 2000 gul den. In de vijfenzestigste ronde viel eerst de Maserati van Behra uit; de wagen van de mmem ||||j| Rtsli WÊÊ jj» jQgJ :L m-Wtm mé Met een kalm gezicht bfeekt de Britse loper Gordon Pirie het finishlijntje van de 5000 meter die hij zaterdag middag in het White City stadion te Londen liep en won. Tweede werd de Tsjech Graef, op slechts enkele decimeters achter Pirie. Fransman had een defecte koppeling en nog in dezelfde ronde kreeg ook Haw thorn, die de leiding van Behra had over genomen pech. Hij zette even later de strijd weer voort. Zo kwam Moss, de vijfenzestigste ronde ingaande in derde positie, aan de leiding. Voor de negentig ronden (435 km) had Moss 3 uur 6 minuten en 37.8 seconden nodig, waardoor zijn gemiddelde over de gehele wedstrijd 139,69 km/u bedroeg, een hoog gemiddelde. En daaraan zal het wel te wijten zijn geweest dat van de acht tien gestarte wagens er slechts acht de race uitreden. Behalve Behra, moesten ook wereldkampioen Fangio (negenen- veertigste ronde), zijn landgenoot Mendi- teguy (vijfendertigste ronde), de Ameri kaan Shell (vijftigste ronde) en de Brit Collins (drieënvijftigste ronde) wegens motorpech opgeven. Een geestdriftig publiek bracht Stirling Moss, toen hij was afgevlagd, een lang durige ovatie. Voor het eerst sinds vijf endertig jaar had een Engelse coureur in een wagen van Britse makelij een zege behaald in de race om de Grote Prijs van Europa. Een overwinning, die Moss in de ranglijst van de competitie om het we reldkampioenschap coureurs 1957 op de tweede plaats bracht, achter Fangio die met drie overwinningen deze rangschik king aanvoert en feitelijk niet meer be dreigd kan worden. De uitslag luidde: 1. Stirling Moss (GB) met Vanwall, de 435 km (90 ronden) in 3 uur 6 min. 37,8 sec. (gemiddelde 139,69 km/u); 2. Musso (It.) met Ferrari 3.07.03,4; 3. Hawthorn (GB) met Ferrari 3.07.20,6; 4. Trintignant (Fr.) met Ferrari 3.08.44; op vijf ronden: 5. Salvadori (GB) met Cooper; op acht ronden: 6. Gerard (GB) met Cooper-Bristol; 7. Lewis-Evans (GB) met Vanwall; op negen ronden: 8. Bueb (GB) met Maserati. De groep Israëlische militairen, die aan de Nijmeegse Vierdaagse gaat deelnemen, heeft zich zondagavond aan het Neder landse publiek voorgesteld. Vele honderden personen verdrongen zich op de terrassen en galerijen van de luchthaven Schiphol, toen een transport toestel van de Israëlische luchtmacht neer streek, waaruit zestien vrouwelijke en drieëntwintig mannelijke militairen klom men, allen in khakikleurige uniformen ge kleed. Voor het toestel stelden de tippelaars zich op, luide commando's weerklonken en in gelid zette de groep zich in beweging onder het zingen van een strijdlied. De Israeli's, waarvan de mannen gewa pend waren met automatische pistolen, maakten een ererondje over het platform en verdwenen toen in de aankomsthal. De commandant van de groep, kolonel Niv, vertelde, dat de gemiddelde leeftijd van de deelnemers negentien jaar is. Al len, ook de meisjes, hebben in de Sinaï- woestijn gevochten. Zij zijn voor de Nij meegse Vierdaagse geselecteerd in een in april in Israel gehouden vierdaagse, waar aan zesduizend wandelaars hebben deel genomen. c 25. „Ja", onderbrak Komoroff mijn gedachten, „de duivel mag weten of de lama, die gisteren de jurtte binnenkwam, dezelfde was als die, waarover ik enkele dagen geleden met jou heb gesproken.Angst heb ik nog nooit gekend en vrees voor mensen even weinig als vrees voor bovennatuurlijke dingen. Op dat moment echter, dat die boodschapper binnenkwam, liep er toch een koude r'lling over mijn rug en ik voelde dat mijn hart even stokte. Ik moet toegeven, dat er dingen zijn, mis schien zelfs wel véél meer dan wij vermoeden, die buiten ons bevattingsvermogen liggen en waar wij geen of nög geen verklaring voor kunnen geven. Men moet niet altijd alleen de feiten zélf voor zich laten spreken, nee, men moet de zin, die zich er achter verbergt, proberen te onderkennen". „Wij Europeanen zijn zo trots op onze kennis, maar in feite weten wij niets; wij mogen een vermoeden heb ben van de diepere betekenis van veel dingen, die wij niet kunnen verklaren, maar weten, écht weten doen wij niets. Het is een natuuronderzoeker geweest, die dit in één woord heeft samengevat: ignorabismus. Mis schien wilde die lama ons alleen maar bang maken, misschien...." „Bang maken?", zei ik, Komoroff onderbrekend, „maar dan moest hij van onze plannen op de hoogte zijn". „Vind je dat dan volkomen uitgesloten? Ik heb toch al eens gezegd „Nee, ik geloof toch dat niemand...." „Maar ik geloof", zei de Rus mij onderbrekend, „dat één van onze mensen misschien tóch iets opgevangen zou kunnen hebben van onze gesprekken en dat dan verder heeft verteld aan zijn kameraden. Precies kun nen zij het natuurlijk niet weten, maar de mogelijkheid blijft toch bestaan, datLaten we de zaak eens logisch bekijken. Plotseling verschijnt er een lama in het kamp. De honden, die anders altijd ogenblikkelijk een felle aanval ondernemen, verroeren zich niet. Voor mij wil dat zeggen, dat de honden hem óf kennen of dat hij het kamp binnengeslopen is. Hij ziet ergens twee Europese zadels liggen en komt toevallig in gesprek met één van onze mensen, die hem vertelt wat hij weet of denkt te weten. De lama schrikt en probeert dan op zijn manier ons van onze plannen af te brengen. Zo zie ik het geval van gisteren tenminste, en ik geloof, dat ik er niet ver naast ben". (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) „Dat kunnen wij gauw te weten komen", zei ik, ter wijl ik mijn paard inhield. „Wat wil je gaan doen?" „Onze mensen vragen of zij soms gisteren met de lama hebben gesproken vóórdat hij bij ons in de jurtte kwam". „Dat kun je niet doen", zei Komoroff, terwijl hij de teugels sterker aantrok. „Die kerels zouden dat tóch altijd ontkennen. En we zouden daardoor ons hele plan misschien wel in duigen zien vallen. Wil je er soms op speculeren, dat zij zichzelf verraden?" Weifelend schudde ik het hoofd. „Wat jouw vermoeden betreft, moeten we dus nu op onze hoede zijn. Die lama zal vast en zeker het klooster op de hoogte brengen en wij lopen dan het gevaar op onoverkomelijke hindernissen te stuiten". De Rus maakte een achteloos gebaar met zijn hand. „Dat zal hij ongetwijfeld doen, maar het zal hem niets helpen". Somber gestemd en in gedachten verzonken reden we verder. Het dal, waar wij nu al uren achtereen door trokken, steeg geleidelijk en toen wij bij een verbreding kwamen, waarin een zij-dal uitmondde, verrees, hoger en indrukwekkender dan welke berg ook, het Changai- gebergte voor ons op. De kale toppen waren bedekt met sneeuw en ijs, een scherp contrast vormend met de bijkans zwarte, stijle wanden. Dichterbij verhief zich berg na berg, heuvelketen na heuvelketen, met daar tussen diep uitgeslepen dalen. Zo ver onze blikken reik ten, zagen wij slechts kale rotswanden vol kloven en spleten met hier en daar beboste vlakten. Naar het zuiden strekte zich echter de oneindige steppe uit: een heuvelachtig grasland, dat deels nog met sneeuw bedekt was en doorsneden werd door enkele riviertjes. Na een kort oponthoud reden wij verder. De Rus bromde van tijd tot tijd iets onverstaanbaars, schudde het hoofd, zette zijn bontmuts af, streek zich over het voorhoofd en door zijn haar en mompelde weer onbe grijpelijke woorden. Een tijdlang liet ik hem zo begaan, maar tenslotte vroeg ik hem: „Wat is er aan de hand, Komoroff?" „De duivel moet in het spel zijn", antwoordde hij slecht gehumeurd. „Het wil me maar niet te binnen schieten". „Wat wil je niet te binnen schieten?" „Ik heb je toch al verteld, dat, wat de lama ons heeft laten zien, mij zo bekend voorkwam? Ik móét daar al eens iets over gelezen hebben. Maar ik kom er niet op! Belachelijk! Steeds weer denk ik: Ja, dat moet 't zijn. maar dan is 't weer weg. Ik klop op het luikje, maar 't wil niet openvallen. Ik begrijp er niets van!" Ik moest lachen, of ik wilde of niet. „Waarom pijnig je je hersens toch zo? Is het dan zo belangrijk om precies te weten, wanneer en waar die slachting zich heeft afgespeeld?" „Wanneer ik iets wil, dan moet ik dat ook bereiken. Hoor je! Dat móét!" „Goed, dan klop je maar rustig verder op het luikje. Ik had overigens gemeend, dat je me nu eindelijk wel eens in vertrouwen zou nemen, maar ik kan wel wach ten totdat die luikjes van jou weer functioneren". „Je hebt eigenlijk wel gelijk. Ik mag je alles wel eens vertellen. Geen boodschapper kan mij daar nu meer van weerhouden." Hij begon opgewekte te lachen. Met een snelle blik overtuigde hij zich er van, dat onze metgezellen buiten gehoorsafstand waren. Hij begon opgewekt te lachen. Met een snelle blik overtuigde hij zich er van, dat onze metgezellen buiten gehoorsafstand waren. „In Kiakhta heb ik je al verteld, dat ik jaren geleden in een oud handschrift één en ander gelezen heb over de riten bij Temoedsjins graf. Waar dat graf zich moest bevinden, wist ik echter niet. Kriskras ben ik toen door Mongolië gaan zwerven, bezeten van de drang het graf te vinden. Voorzichtig hoorde ik tal van Mongolen uit en in het bijzonder bracht ik in gesprekken met gees telijken steeds de naam van Dzengis-Khan naar voren, maar alles was tevergeefs. Ik bezit een ijzeren wil, wat je intussen we! gemerkt -uit hebben en als ik mij eenmaal iets heb voorgenomen, dan moet dat ook uitgevoerd worden. Het zal nu ongeveer vier maanden geleden zijn, dat ik het geluk had een hoge lama een zeer grote dienst te bewijzen. Wat zeg ik? De grootste dienst, die men iemand volgens de opvattingen van de lama's kan be wijzen. Ik trok toen door.... nu ja, dat doet er niets toe...." (Wordt vervolgd). Raadselachtige vogelsterfte. Er heeft zich te Rotterdam een raadselachtig geval van vogelsterfte voorgedaan. Op de Berg- singel lag een hele zwerm jonge spreeu wen, wel 50 in totaal, dood in het gras. Men weet niet of er plotseling een besmet telijke ziekte onder hen uitgebroken is of dat zij voedsel genuttigd hebben dat ver giftigd was. Gevaarlijke vondst. Haagse gemeen tearbeiders vonden in een sloot van het landgoed Clingendaal te Wassenaar een oude olietank. Tenminste, dat dachten zij. want toen zij het gevaarte op de wal had den getrokken, bleek het de afgebroken kop van een Duitse V-l te zijn, waarin de dynamietlading en de ontstekingsinrich ting nog aanwezig waren. De mijnoprui- mingsdienst heeft de gevaarlijke vondst onschadelijk gemaakt. Laatste rustplaats. Op 3 september zal op een van de grote kerkhoven in Oslo een Nederlandse oorlogsbegraafplaats wor den opengesteld, waar 35 Nederlandse mi litairen en burgers, die in de tweede we reldoorlog om het leven kwamen en die tijdelijk in Finland, Zweden en Noorwegen begraven zijn, een definitieve rustplaats zullen krijgen. Op de begraafplaats komt een bronzen gedenkteken naar een ontwerp van de beeldhouwer Cor van Kralingen. De in richting van deze begraafplaats is het laatste werk van de Nederlandse Oorlogs gravenstichting. Concentratie. Het „Nederlandsch Al gemeen Ziekenfonds" (N.A.Z.) te Amster dam, dat ruim 77.000 verzekerden telde, heeft zijn werkzaamheden met ingang van 1 juli beëindigd. Dit fonds had acht afde lingen, verspreid over 25 gemeenten, in Noord- en Zuid-Holland, Gelderland, Noord-Brabant en Utrecht. Acht algemene ziekenfondsen hebben elk een afdeling van het N.A.Z. overgenomen. De uitslagen van de zondag gehouden draverijen en rennen op Duindigt zijn: Nemetorprijs (2040 m.) Vulture S, 1.30.7; Uriel, 1.32.5; Uncle Mars 1.32; Win. f 3,80, PI. f 1,30, 1,20, 2,20, Gek. f 5,60, Cov. f 4,50. Diamant-BIeuprijs (2100 m.) Traviata, 1,28, Uranus, 1.27.3, Umberto, 1.27.8. Win. f 5,50, PI. f 1,70, 1,30, 1,50, Gek. 19,40, Cov. f 3,90. Jugglerprijs (2100 m.) Sally's Bertha 1.25.8, Quadrupes, 1.26.8, New Vlaming man 1.26.3, Win. f 2,50, PI. f 1,90, 3,50, 14.60 Gek. f 5,70, Cov. f 9,70. Derby-proef (2100 m.) Vanadis, 1.27.5, Vlieger D 1.28.4, Valencia 1.28.6. Win. f 3, PI. f 1,30, 1,60, 1,50. Gek. f 7,70. Cov. f 4,60. Fried-prijs (2600 m.) Sammy Mars 1.25.5, Sirona 1.24.9, Rubv Spencer 1.25.7. Win. f 3,60, PI. 2,30, 2,60, Gek. f 3,50. Cov. f 5,20. Axkit-prijs (2100 m.) Roland 1.22.6. So rento 1.24.3, Quick Hollandia f 3 10, PI. f 1.70, 1,30, Gek. f 3,50. Cov. f 4,40. De uitslagen van de '•enne waren: Quallanriis (1100 m.) Irish Doll 1 12 5, Sweet VioTet, Quadroon. Win. f 1,30, PI. 1,10, 1,70, Gek. 5.90, Cov. 5,10. Bergenprijs (3200 m.) Sans Valeur 3.41.4, Kaliban, Sagita. Win. f 2,10, PI. f 1,20, f 1,60, Gek. f 3.20 Cov. f 3,50. Sceptreprijs (2000 m.) Mangala 2.13.1, Young Nicky, Czibesz. Win. f 1,30 (stal), PI. f 1,50, 3,20, Gek. f 7, Cov. f 6,80. Totale omzet f 127.870,50. MAANDAG 22 JULI Rembrandt: „Annie get your gun", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Studio: „Je komt er wel uit", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: „Strijd tegen verdovende middelen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Stan Laurel en Oliver Hardy als dansmeesters", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „In de bus van Coronado", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De Afrikaanse leeuw", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Die Ozardasfürstin", alle leeftijden, 8.15 uur. Roxy: „IJsco-man.... kijk uit", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Begijnhofkapel: Inter kerkelijk Evangelisatiecomité, ds. H. Heg- ger over „Staat u vloek of zegen te wach ten", 8 uur. DINSDAG 23 JULI Rembrandt: Montagne's jeugdvariété, alle leeftijden, 10.30 uur. „Annie get your gun", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Jeugdprogramma, alle leeftijden, 10.30 uur. „Je komt er wel uit", alle leef tijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Strijd tegen verdovende middelen", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Vakan tie-kinderprogramma, alle leeftijden, 10.30 uur. „Stan Laurel en Oliver Hardy als dansmeesters", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „In de bus van Coro nado", alle leeftijden, 2.30 en 8 uur. Luxor: „The lady and the tramp", alle leeftijden, 10.30 uur, „De Afrikaanse leeuw", alle leeftijden, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „IJsco- mankijk uit", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Watervogels", alle „leef tijden, 2.30 uuv, „Die Czardasfürstiri", alle leeftijden, 8.15 uur. Grote Kerk: Gustav Leonhardt bespeelt het orgel, 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 8