De Eerste Kamer gaat akkoord met de huurverhoging HUURVERHOGING EN HUURBLOKKERING Na dreigement van minister Witte Veel omstreden blokkeringsontwerp kreeg 40 stemmen voor en 24 tegen Vanmorgen in de vishal en op zee DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Zakelijke inhoud der nieuwe wetsontwerpen Voor welke woningen de verhoging geldt Geen verhogingsplicht voor verhuurders Wijze van berekening en onderverhuring Onderscheiding van bedrijfspanden Instelling van Grootboek W oningverbeter ing Rentevergoedingen en deblokkering Aanvoer zandspiering in uiterste noodzaak Scheepvaart D o ii' DER DAG 25 JULI 1957 Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteren na een tweedaags debat de ontwerpen inzake de huurverhoging aangenomen. Het meest omstreden ontwerp daarvan dat inzake de blokkering werd met een behoor lijke meerderheid van 40 tegen 24 stem men aanvaard, nadat de huurverhoging zelf met 56 tegen 8 stemmen was goedge keurd. Hiertegen stemden alleen de com munisten en de Anti-Revolutionairen, met uitzondering van prof. Diepenhorst. Deze oppositie kreeg uitbreiding bij de stem ming over het blokkeringsontwerp. Daar tegen verklaarden zich ook alle Christelijk- Historische en alle V.V.D.-senatoren, als mede twee leden van de K.V.P., namelijk mr. Regout en mr. Van Meeuwen. Be langwekkend was dé stemmotivering van prof. Diepenhorst. Hij zag geen vrijheid om het door het kabinet gevraagde jawoord te weigeren, ten eerste aangezien het prin cipieel onhoudbare van het voorgestelde niet was aangetoond,verder omdat een an dere oplossing politiek toch niet te ver werkelijken zou zijn, voorts omdat hij de verantwoordelijkheid voor de gevolgen van verwerping een kabinetscrisis niet kon noch wilde aanvaarden en tenslotte ook nog omdat de ontwerpen gezamenlijk in ieder geval het gewenste begin maken met een oplossing van het huurprobleem. Het door deze senator ingenomen stand punt getuigde van meer werkelijkheidszin en verantwoordelijkheidsbesef dan dat van prof. Molenaar (V.V.D.) ,die er geen be zwaar tegen gehad zou hebben als het op een kabinetscrisis zou zijn uitgelopen. Er was heel wat meer te bewonderen in de even scherpe als heldere en in menig op zicht indrukwekkende critiek, die zijn fractiegenoot en Leidse mede-hoogleraar prof. mr. G. de Grooth oefende in verband met de burgerrechtelijke problemen, welke zich met betrekking tot de blokkering voordoen. Zijn stelling was dat er tenge volge van de wettelijke regeling wel dege lijk voor degene, die op de rekening van het Grootboek stort, vorderingen ontstaan, voortvloeiende uit een overeenkomst, met alle gevolgen daarvan. In eerste aanleg had minister Witte al kenbaar gemaakt, bereid te zijn nog eens nader met' zijn ambtgenoot van Justitie na- te-gaan-, of er toch geen aanleiding bestond door- een aanvullend wetje enige verbetering in de wet aan te brengen, gelijk prof. De Grooth had bepleit. Deze vond die voor waardelijk gedane toezegging echter- niet bevredigend. Hij verweet-de-minister niet van te voren de zaak met de minister van Justitie besproken te hebben. Dat verwijt bleek echter ongegrond te zijn, want mi nister Witte had dit wel degelijk gedaan. Als niet-jurist achtte hij het, nadat de Leidse deskundige in het burgerlijk recht in dit debat nog met nieuwe argumenten voor den dag was gekomen, zijn plicht om daarover opnieuw zijn ambtgenoot te raad plegen. Overigens verdient de minister voor Volkshuisvestingen Bouwnijverheid een pluim voor de zeer knappe manier, waarop hij, als leek op juridisch gebied, naar hij zelf zei; in' zijn dupliek enige op merkingen van prof. De Grooth weerlegde. Dat was werkelijk een voortreffelijk staal tje van debatteerkunst. „Sociale hypotheek" In zijn antwoord had minister Witte be toogd, dat blokkeringsdwang toch wel no dig is tegenover een deel. der. huiseigena ren, namelijk tegenover .hen, die. geneigd zijn „de woningen op te eten". .D.e eigen dom, zo betoogde hij, is niet een absoluut recht, doch een recht met een sociale hy potheek. De eigendom dient immers mede gericht te zijn op het algemeen belang en daarom kan ook beperking van dat recht nodig zijn. Dit nu doet zich voor met de eigendom van woningen in ons dicht be volkte land, met zijn ingewikkelde struc tuur, waar men elkaar al te zeer op de te nen staat. Hoever en wanneer men precies tot zulk een beperking moet overgaan is niet precies té zeggërl. Te dien opzichte heeft men te maken met een schattings- oorieel, waarbij men dan ook de politieke werkelijkheid niet mag verwaarlozen. Wel nu, in dit opzicht had men mede te be denken, dat de Partij van de Arbeid, die eigenlijk „afroming" had gewenst van een deel van hetgeen de eigenaren door de huurverhoging meer zullen, gaan ontvan gen, reeds zo veel water in de wijn had ge daan. dat zij zeker niet met minder dan de n-i aanhangige regeling genoegen zou ne men. Geen P.v.d.A. dictaat „Zie je wel", zo wel later gezegd: „mi nister Witte zelf heeft gebiecht, dat hij en anderen in het kabinet de gevangenen zijn van de P.v.d.A." Terecht kon de minister degenen, die dat beweerden, tegenwerpen, dat zij hem vol komen verkeerd citeerden. Hij had inder daad van de hier geschetste politieke wer kelijkheid gewar gemaakt, maar daarop had hij laten volgen en bepaald op de voorgrond geplaatst, dat de leden van het kabinet gezamenlijk in zee zijn gegaan op de gemaakte afspraak inzake het compro mis met betrekking tot huurverhoging en blokkering van een deel daarvan. Zou de Kamer het blokkeringsontwerp afwijzen, dan brachten die afspraak en het pro gramma, dat het uitgangspunt van het ka binet was geweest, tevens intrekking van het ontwerp huurverhoging met zich mee. Aldus zou opnieuw de hele huurpolitiek vastlopen. Met de beide Kamers wenste het kabinet juist een geleidelijke optrekking van de oude huren tot de nieuwe huren om zo tenslotte tot een vrije woningmarkt te komen. Als het op verwerping zou uit lopen, dan kon minister Witte de verant woordelijkheid voor het woning- en huis vestingsbeleid niet verder aanvaarden. Duidelijke taal Dat was duidelijke taal en de heer Kraayvanger (KVP) moet zich dan ook wel vergist hebben, toen hij in zijn repliek zei, niet vernomen te hebben, welke politieke gevolgen een verwerping zou hebben. Nadat de ministers Hofstra, Suurhoff en Zijlstra het hunne hadden gezegd, gaf de minister-president nog een korte duide lijke uiteenzetting. Daaruit bleek ten over vloede, dat een negatieve beslissing van de Eerste Kamer een kabinetscrisis zou ver oorzaken. De senatoren mochten dit niet prettig vinden, zij dienden er zich toch rekenschap van te geven, dat de ministers zich aan hun onderlinge afspraak gebon den voelden en dus uit een verwerping de consequenties zouden trekken. Bij de in de zomer van 1956 ondernomen formatie pogingen was in beginsel inzake de huur verhoging tussen de voorzitters van de vijf grootste Tweede Kamerfracties een com promis bereikt. Dat was de enige manier geweest om tot een oplossing van het huur- vraagstuk te komen. En nu g'ng het toch waarlijk niet aan, te doen uitkomen, alsof men daarbij met een soort dictaat van de P.v.d.A. te maken had gehad. Want, zo zei dr. Drees. toen in een later stadium ge tracht werd een kabinet te formeren, even tueel zonder de P.v.d.A., hleef bedoeld programmanunt gehandhaafd. Niemand was in staat de juistheid van deze opmerking te weerleggen. Prof. Mole naar kreeg te horen, dat de Eerste Kamer peen recht van klagen heeft over het feit, dat haar fractievoorzitters niet bij de voor bereidingen van een kabinetsformatie be trokken worden. „Het is in overeenstem ming met het karakter van de Eerste Ka mer, dat zij daaraan niet te Das komen". De senatoren konden ongetwijfeld zeggen, dat zij aan het gesloten comnromis niet gebonden waren, maar zij hadden wel te bedenken, waartoe het zou leiden als zij zich nu ook geheel vrii zouden achten, om de huurverhogingsontwerpen te laten stranden. Na-oorlogse huizen Minister Witte heeft nog betoogd, dat de opzet van de voorgestelde maat regelen is, te trachten de kloof tussen oude en nieuwe huren te overbruggen. In dat opzicht was het onvermijdelijk in een reeks van gevallen de huren van na-oor- logse woningen te verhogen, namelijk, wanneer die onder het thans vereiste huurpeil liggen. Zodoende wordt in Am sterdam de gemiddelde huur voor arbei derswoningen f 13,05 per week, hetgeen, in vergelijking tot de vooroorlogse huur niet te hoog is. De minister had niet de indruk, dat de hoofdstad te hoge huren heeft voorgesteld, hij zal het, echter gaarne nog eens nauwkeurig bekijken. Ten op zichte van 40 percent van de woningwet woningen, vallende onder de regeling 1950, kon minister Witte verzekeren, dat zij of helemaal niet voor huurverhoging in aan merking komen of voor een verhoging beneden 10 percent. Met betrekking tot huurverhoging van na-oorlogse woningen hield de minister zich aan de door hem in de Tweede Kamer meegedeelde richtlijnen. Zou het tot afwijking daarvan komen en tot andere algemene richtlijnen, dan zou daaromtrent overleg met de desbetreffen de Tweede Kamercommissie plaat? hebben. Motie Alle fracties, uitgezonderd die van de communisten, hadden een motie ingediend, welke het verzoek aan de regering inhield, nauwlettend toe te zien dat een eventuele verhoging van de huur der woningwet woningen, waarvoor steun uit 's rijks kas is verleend op voet van nader in die motie genoemde regelingen van 1950, in elk geval wordt beperkt tot wat strikt noodzakelijk is ten einde een evenwichtige verhouding tot de huren van oude woningen tot stand te brengen. Maar minister Witte had zelf gezegd, dat dit voor hem de norm is voor de aan te brengen verhogingen in huren van na-oorlogse woningen. Dus kon hij vrede hebben met die motie. Zonder hoof delijke stemming werd zij aangenomen na dat eerst alleen de communisten door op staan (bij uitzondering werd in de Eerste Kamer gestemd bij zitten en opstaan) zich voor hun veel radicalere motie verklaard hadden, welke niets van een verhoging wilde weten. Haringvangsten De vangsten van de vleetloggers waren in de nacht van woensdag op donderdag: KW 2 11' k., 5 2 k„ 23 45 k., 25 13 k., 147 20 k., IJM 75 6 k., KW 19 18 k., 47 18 k. thuis- stomend, 70 35 k., 140 17 k., 168 6 k., 170 1 k., 22 14 k., 45 14 k., 127 7 k., 163 7 k„ 18 85 k., 67 4 k., 37 60 k., 130 25 k„ 151 35 k., 20 3 k., 39 12 k., 41 40 k., 78 3 k., 43 6 k., 44 65 k., 97 65 k., 110 10 k. thuisstomend. De vangsten van de trawloggers waren: KW 129 50 k. thuisstomend, 129 25 k., 80 60 k. thuisstomend, 81 60 k., 123 34 k. thuis stomend, 99 vangst woensdag onbekend. Aanvoer op Urk Door 52 vaartuigen werd dinsdag aan de visafslag op Urk aangevoerd 7085 pond aal en paling, prijs van f 1.06 tot f 1.35 per pond; 96 pond snoekbaars f 1.52 tot f 1.56 per pond; 395 pond baars f 1.16 tot f 1.30 per pond; 597 manden nest f 2.50 tot f 3.00 per mand van 75 pond. Vandaag bijna 6000 kisten Acht trawlers, trawlloggers en grote kot ters hebben de donderdagmarkt voorzien van 5750 kisten vis, waarbij 1400 kisten schelvis, 240 gul en kabeljauw, 230 kool- vis, 250 wijting, 900 makreel, 2600 haring, 100 stokkebit, 200 kleine kisten haring, 220 stuks stijve kabeljauwen, 3000 kg. ton gen en 200 kisten schol. Van de trawlervloot was de VEM-traw- ler „Postboy" (van 18 juli) present met 50 kantjes haring, 200 kleine kisten haring en 1340 kisten, waarbij 450 makreel, 850 haring en 40 diversen; de Sch. 153 „On derneming IV" loste 440 kantjes haring, 20 stuks stijve en 625 kisten vis, waarbij 15 schelvis, 35 gul en kabeljauw, 70 kool- vis, 170 makreel, 280 haring, 20 wijting en 35 diversen; de „Haarlem" (van 16 juli) 20 stuks stijve kabeljauwen en 1020 kisten, waarbij 500 schelvis, 150 gul en kabeljauw, 100 koolvis, 250 makreel, 20 haring; de „Shamrock" IJm. 129 200 stuks stijve, 155 kantjes haring en 210 kisten, waarbij 50 schelvis, 150 haring en 10 wijting; de „Wi- ron 2" IJm. 211 (van 15 juli) 4 kantjes ha ring, 50 stuks stijve en 780 kisten, waar bij 650 haring, 100 makreel en 30 diversen. Van de kottervloot loste de „Mercator" IJm. 19 300 kisten vis, waarbij 250 schel vis, 35 makreel en 15 diversen en de KW. 124 „Sursum Corda" 300 kisten schelvis, 20 gul en kabeljauw en 15 makreel. Wat de export afnam De kabeljauw, tong en grove schol wa ren vandaag gevraagd bij de export. De regels grote kabeljauw noteerden f 80 Nu de ontwerpen tot wijziging van de Huurwet en tot instelling van een Groot boek Woningverbetering door de Staten- Generaal zijn aangenomen, laten wij hier onder de zakelijke inhoud van beide ont werpen in grote trekken volgen. Deze op somming is niet volledig. Wel geeft zij de mogelijkheid na te gaan wat de voornaam ste veranderingen zijn, die op 1 augustus 1957 van kracht zullen worden ten aanzien van de huren van woningen en bedrijfs panden. Het ontwerp tot wijziging van de Huur wet beoogt een huurverhoging met 25 per cent voor de vooroorlogse woningen en van een deel der tijdens en na de oorlog ge bouwde woningen. Van niet onder de wet telijke huurverhoging vallende tijdens en na de oorlog gebouwde woningen kan de huurprijs eveneens worden verhoogd, in dien deze als gevolg van de algemene huur verhoging onder de huurprijzen van gelijk soortige woningen komt. Deze verhoging wordt dan voor elk geval afzonderlijk door de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid vastgesteld. Zij kan variëren van één tot vijfentwintig percent. Onder de huurverhoging vallen: A. Alle vooroorlogse woningen, die dus gereed zijn gekomen vóór 27 december 1940. B. Alle tijdens de oorlog gereed geko men woningen, waarvoor ook de voorlaat ste huurverhoging van 5 °/o heeft gegolden. Dat zijn de woningen waarvan de huur prijzen op verzoek van de verhuurders door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid zijn verhoogd, alsmede de woningen welke in die periode met finan ciële steun van het rijk zijn gebouwd. C. Na-oorlogse woningen, gebouwd met rijkssteun op grond van de beschikking Bijdragen Woningwetbouw 1948, de finan cieringsregelingen Woningbouw 1947 of 1948, alsmede de na de oorlog gereed ge komen noodwoningen. De woningen van deze groepen zijn vrijwel alle tot stand gekomen vóór 1953. D. Wonmgen, welke zijn gebouwd of herbouwd met een rijksbijdrage in geleden oorlogsschade en waarvoor vóór 24 februari 1950 boven die bijdrage extra steun uit 's rijkskas is verleend. Voor de tijdens of na de oorlog gebouwde woningen, die niet onder de wettelijke huurverhoging vallen en waarvan de huur prijs na 31 juli 1957 lager dan die van gelijksoortige panden zou worden, kan de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid een hogere huur vaststellen. Het percentage van de verhoging kan dan variëren van 1 tot 25. Bij de na-oorlogse woningen geschiedt deze vaststelling pas nadat het betrokken gemeentebestuur hier over heeft geadviseerd. Indien een ge meentebestuur gunstig adviseert kan de huurverhoging reeds per 1 augustus 1957 voorlopig in rekening worden gebracht in afwachting van de ministeriële goedkeu ring. Deze mogelijkheid tot afzonderlijke huurverhoging geldt bij de na-oorlogse woningen alleen voor die, welke met rijks- steun zijn gebouwd. De huren in de zoge naamde vrije sector zijn namelijk geheel vrij. Voor weekwoningen kan de huurver hoging ingaan met het begin van de eerste volle week in augustus 1957. De nieuwe prijzen (huur vermeerderd met eventuele vergoedingen) worden naar boven afgerond op een veelvoud van vijf cent. De verhoging der huren van woningen geldt onafhankelijk van hetgeen in huur contracten is bepaald. De huurders zijn dus verplicht de wettelijke huurverhoging te betalen. Verhuurders zijn echter niet ver plicht tot huurverhoging over te gaan. Partijen zijn vrij om lagere huurprijzen overeen te komen, dan krachtens de wet is bepaald. De verhoging wordt berekend over de huurprijzen, dat wil zeggen over het bedrag van de totale prijs, na aftrek van even tueel daarin begrepen vergoedingen wegens bijkomende voorzieningen of verhogingen wegens aangebrachte verbeteringen aan de woningen. De huurverhoging heeft alleen betrek king op zelfstandige woningen en woningen (niet winkelwoningen zijnde), die met een bedrijfsruimte een zelfstandig geheel vor men en waarvan het woongedeelte meer dan zestig persent van het totale vloer oppervlakte beslaat. Bij huur van een deel van een woning, hetzij rechtstreeks van de eigenaar (deel- huur) of van de huurder (onderhuur) geldt, dat de huurprijs van dat deel stijgt in evenredigheid met de huurprijs van het gehele pand. In geval de eigenaar of hoofd huurder zelf hoofdbewoner is, mag deze de evenredige onderhuur met twintig percent verhogen als vergoeding voor het ongerief, dat hij een deel van de woning aan anderen heeft afgestaan. Uitgezonderd van de huurverhoging zijn ingevolge de Woningwet onbewoonbaar verklaarde woningen en woningen die door de minister van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid daaraan zijn of worden gelijk gesteld. Voor deze woningen geldt de huur prijs, die 31 december 1950 verschuldigd was. Uitgesloten van de huurverhoging zijn of kunnen worden woningen, die niet voldoen aan redelijke eisen ten aanzien van in standhouding en bewoonbaarheid. Van woningen, die door verwaarlozing, welke aan de verhuurder is te wijten, niet voldoen aan de eisen welke daaraan in de huidige omstandigheden kunnen worden gesteld, kan de huurprijs, voor zover dit niet reeds is geschied, namelijk worden teruggebracht tot die welke gold op 31 augustus 1955. Niet alleen gaat dan de 25 °/o huurverhoging niet door, maar ook werd of wordt de voor laatste huurverhoging, namelijk die van 5°/o per 1 september 1955, ongedaan gemaakt. Verzoeken tot vervallenverklaring van deze huurverhogingen moeten worden in gediend bij de huurcommissie of bij bur gemeester en wethouders der gemeente van inwoning. Het wetsontwerp staat voor bedrijfspan den een maximale huurverhoging van 15 °/o toe. Een verhoging van deze huren kan echter slechts tot stand komen door een overeenkomst tussen partijen. Tot de be drijfspanden worden ook gerekend: alle winkelwoningen, alle woningen waarin een bedrijf wordt uitgeoefend, indien het be- drijfsgedeelte veertig percent of meer van de totale vloeroppervlakte beslaat. Evenals bij de huren voor woningen kun nen ook de nieuwe prijzen (huren vermeer derd met eventuele vergoedingen) voor be drijfspanden naar boven worden afgerond op veelvouden van vijf cent. De onder huren voor gedeelten van bedrijfspanden worden op gelijke wijze vastgesteld als die voor gedeelten van woningen. Bij het ontbreken van overeenstemming omtrent de betalingsverplichting (mede in begrepen de vraag of al dan niet sprake is van een bedrijfspand) kan men het advies vragen van de betrokken huuradviescom missie en zo nodig daarna de huurprijs door de kantonrechter bindend doen vast stellen. Het wetsontwerp Grootboek Woningver betering voorziet in de reservering van de helft der door de verhuurders van voor oorlogse woningen in het tijdvak 1 augus tus 1957 tot 31 december 1966 te ontvangen hogere huuropbrengsten. Vooroorlogse ver huurde woningen moeten door de verhuur ders vóór 1 oktober 1957 bij het Grootboek Woningverbetering worden aangemeld. Formulieren hiervoor worden begin augus tus kosteloos by de postkantoren ter be schikking gesteld. Alle veranderingen in de eigendomsverhoudingen van deze woningen moeten eveneens binnen een maand wor den gemeld. De directeur van het Grootboek stelt de bedragen vast, die jaarlijks uiterlijk 1 augustus op het Grootboek moeten worden gestort. Jaarlijks wordt over de gelden, die een geheel stortingsjaar (1 augustus tot 31 juli) ingeschreven zijn geweest, een rente van 3°/o bijgeschreven. Uiterlijk 31 decem ber 1970 worden de ingeschreven gelden terugbetaald, hetzij in contanten, hetzij in verhandelbare en rentedragende schuld bewijzen. Voor die tijd is terugbetaling mogelijk nadat een woningverbetering, werk van schilders en stukadoors (bin nenshuis en in bepaalde door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid aan te wijzen perioden) is uitgevoerd. Om voor deblokkering in aanmerking te komen, moet een verbetering ten minste dertig percent kosten van wat naar ver wachting in totaal vóór 1 januari 1967 voor de betrokken woning op het Grootboek moet zijn gestort. Na een verbetering of soortgelijke voorziening worden niet alleen de daarvoor gedane uitgaven terugbetaald, maar voor de dan ontstaande belasting schuld ook een bedrag gelijk aan tweederde deel van dat der verbeteringskosten. Indien het voor een woning ingeschreven bedrag niet voldoende is om een woning verbetering geheel te bekostigen, kunnen, als de verhuurder nog andere woningen heeft welke bij het Grootboek zijn inge schreven, ook voor die andere woningen ingeschreven gelden voor die verbetering worden terugbetaald (drievijfde deel voor de verbetering en tweevijfde voor de be lastingschuld). Indien ook dan nog onvol doende gelden voor uitbetaling op grond van een verbetering beschikbaar zijn, kan de verhuurder voor het resterende bedrag geheel of ten dele ontheffing van de ver dere stortingsverplichting voor de ver beterde woning worden verleend. Aanvoer van zandspiering in de Scheve- ningse haven, zal voortaan slechts in uiterste noodzaak geschieden. Deze toe zegging hebben de betrokken vismeelfa- brieken gedaan aan de directie van de Gemeentelijke Dienst van Haven- en Marktwezen. Lossing van zandspiering te Scheveningen zal alleen plaats vinden, wanneer dit in IJmuiden absoluut onmoge lijk zal blijken te zijn. Het ziet er naar uit, dat de luchtveront reiniging rond de Scheveningse haven, welke eind vorige week werd veroorzaakt door het lossen van 120.000 kg zandspiering aan de Dr. Lelykade, in het vervolg niet meer zal voorkomen, of tot incidentele gevallen beperkt zal blijven. Inmiddels heeft de directie van de Dienst van Haven- en Marktwezen van de vis- meelindustrie toezeggingen verkregen, welke waarborgen bevatten, dat bij even tuele volgende aanvoeren, de luchtveront reiniging aanzienlijk zal worden beperkt. Alle kotters, welke zandspiering aanvoeren, hebben opdracht gekregen om de vangsten met natrium-nitriet te bespuiten, waardoor de stank zal verminderen. Bovendien zullen in Scheveningen schepen met zandspiering alleen worden gelost aan de westzijde van de tweede binnenhaven, bij de kraan. Dit punt ligt op ruime afstand van de Sche veningse woonwijken. f 90, de kleine kabeljauw in rijen f 55 f 60, de kisten grote kabeljauw f 82f 108 en de kisten kleine kabeljauw f81f100. De grootmiddel tong noteerde per kg. f4.20—f4.40, de kleinmiddel f3.80—f4.20, tong I f3.40—f3.50, tong 2 f3.10—f3.20. Grote, middel en zetschol haalden f 48— f 57 en schol I ging van de hand voor f 48—f 54. Voor de vrijdagmarkt Ook de vrijdagmarkt krijgt druk bezoek. Op een aanvoer van ongeveer 3000 kisten, waarbij veel makreel en haring, kon van morgen reeds worden gerekend. De trawler „Tzonne" (van 16 Juli) was reeds binnen met 245 kantjes haring, 300 kleine kisten haring en 400 kisten haring, 500 makreel, 50 diversen; de „Thorina" (van 16 juli) zal lossen 30 kantjes, 200 kleine kisten haring, 400 kisten haring, 450 makreel, 40 diversen; de KW. 73 320 kantjes haring, 120 kisten haring en 50 di versen. Ook de KW. 99 was vanmorgen thuisstomende. Dit schip heeft 400 kantjes en 600 kisten haring en makreel in het ruim. Van de trawlloggervloot waren vanmor gen voorts op de thuisstoom de KW. 129 met 230 kantjes haring en 160 kisten vis; de KW. 80 (van 13 juli)) met nog onbe kende vangst en de KW. 123 met even eens nog onbekende vangst. Deze KW. 129, 80 en 123 lossen waarschijnlijk voor de za- terdagmarkt. Oudste boten zijn dan vervolgens: KW. 153 (van 16 juli), Vikingbank IJm. 183, VI. 121 en VI. 7 (van 17 juli) en „Emma" IJm. 15, KW. 82, KW. 135 en Wiron 4 (van 19 juli). Wat het binnenland afnam De binnenlandse handel en industrie na men vanmorgen te IJmuiden de haring af voor f 11—f 15 per kist. Makreel noteerde f 11—f 15. De grote gul maakte f 35f 43, middel f 1933, torgullen f 15f 25. Zwarte kool- vis deed f 40f 50, grote gullenmaat f 21 en kleine f 15. Grote schelvis ging van de hand voor f 28f 22, grootmiddel voor f 27f 22, kleinmiddel voor f 22f 30, pennen voor f 17f 30 en braadschelvis voor f 15f 20. De wijting leverde f 15f 19 op, de grote tong f 4.50f 4.80, de schol 2 f 46f 41 en de schol 3 f 3 f 33f 22. Tarbot maakte f 3 --f3.20 per kg. Woensdag op zee Er wordt nu haring gevangen en goed! van 55 tot 59 noorderbreedte. Het ziet er naar uit, aldus menen ervaren vissers, dat 1957 een goed haringseizoen belooft te worden. Om de Noord op 59 noorderbreed te meldden de trawlers en trawlloggers gisteren dagvangsten van 300 tot 350 man den haring en makreel. Er werd ook 's nachts goed gevangen. De trawler „Emma" deed drie trekken voor 200 manden haring en makreel. De trawler „Allanwater" meldde gisteren trekken van 60 manden haring en makreel en de trawler Vikingbank trekken van 70 manden. Ook de schippers van de loggers op 't Zand waren niet ontevreden. Etmaal vangsten van 100 tot 150 manden hoops werden gemeld. Vanmorgen was het nog beter en meldden de schippers trekken van 100 manden, waarvan 80 manden bruikbare vis overbleven. Ook op de kust was de visserij gisteren beter. De schepen vingen 60100 kg. tong en 1520 man den schol per etmaal. Besommingen van heden „Sursum Corda" KW 124 f 6620, „On derneming 4" Sch. 153 f 9900, Postboy" f 22.300, „Wiron II" f 10.700, „Shamrock" f8100, „Ariadne" f 19.500, Sch. 153 f9900, IJm. 40 f2250, IJm. 4 f 5570, IJm. 31 f 2250, IJm. 52 f 1620, IJm. 78 f2680, EX. 33 f1940. WR. 51 f4260. KW. 92 f 1290, KW. 35 f910, KW. 53 f 670, KW. 21 f580, RO. 29 f650. AMSTERDAM Bij gebrek aan stimulerend nieuws was er wederom een lusteloze stemming ter beurze met afbrokkelende koersen: tegen over het lichte aanbod stond hoegenaamd geen vraag. In Kon. Olie kon de arbitrage nog wel een kleinigheid voor buitenlandse rekening onnom«m maar daar is dan ook het voornaamste mee genoemd Het be richt. dat de Shell voornemen- is haar ver- koonbolanoeri in Israel vanuit economisch standpunt bezien prijs te geven, alsmede de lagere koersen van Kon. Olie uit New York. bevorderden geenszins een gunstige stemming in de oliehoek. Aandelen Kon. Olie openden op f 223,30. haalden een koers van f 223.90, maar zakten tegen het slot weer in tot f 223.50 tegen dinsdag f 224.50. Philips hield zich bii de opening vrij goed, maar daalde in het verdere beursverloop tot 291, waardoor een verlies van 4 punten werd geleden. Unilever werd wederom niet uit de markt genomen voor Engelse rekening en dat betekende een ge voelig verlies van ongeveer 6 mten. Do hogere omzetten en de verbeterde bedrijfs resultaten over het eerste halfjaar 1957 van de Vereinigte Glanzstof konden de koers van de AKU niet verbeteren. Ook hier moest 3 punten ten opzichte van dins dag worden prijsgegeven. De eerste half jaarcijfers van de KLM maakten in Ame rika een goed» indruk waardoor het fonds een halve dollar steeg. Te Amsterdam werden de aandelen rond de f 138 verhan deld en hierdoor was KLM het enige fonds van de internationale waarden dat vaster was. De winst bedroeg ongeveer 70 -ent. Scheepvaarten waren wederom 1 tot 2 percent lager, thans in reactie op de ver laging van de kolenvrachttarieven. Deze bedragen momenteel voor vrachten van Hampton Roads (Oost-Amerika) naar het continent 35 shilling per ton, tegen 70 shil ling per ton in oktober 1956 en 118 shilling in december (Suez-crisis). Staatsfondsen openden percent beter voor de staffellening, maar in het verdere beursverloop moest deze winst weer geheel worden prijsgegeven. Cultures lichtelijk beter voor Amsterdam Rubber: "TVA en Deli Mij. vrijwel onveranderd. De laatste verhandeldag in claims Oeveke bracht een advieskoers van f 380. Deze claimwaarde waarborgt het succes van de uitgifte van f 1 miljoen gewone aandelen a 100 percent van Geveke en Co's Technisch Bureau n.v. Prolongatie 4% percent. (ANP). NEW YORK De markt was bijzonder lusteloos en de meeste leidende fondsen fluctueerden tus sen een fractie hoger en een fractie lager. De omzet bedroeg 1.730.000 aandelen, dat is 110.000 minder dan dinsdag; sinds 1 april is de .omzet niet zo laag geweest. De spoor wegen maakten een gunstige uitzondering; het gemiddelde kwam van 152,22 op 152,91, vooral gesteund door een winst van twee dollar van Baltimore and Ohio. De oliefondsen waren zwak; Barber daalde zelfs meer dan twee dollar. Het industriegemiddelde kwam van 516,61 op 515,78; dat voor openbare nutsbedrij ven van 70.57 op 70,51. (UP). Abbedijk, 24 te Lissabon. Alkaid, pass. 24 Kp. St. Vincent n. Port Said. Abbekerk, 24 te Port Said. Arnedijk, 24 te Corpus Christi v. New Orleans. Aagtedijk, 24 te Rangoon verw. Algenib, 24 te Rio de Janeiro v. Las Palmas. Aegis, 24 te Trinidad v. Amsterdam. Agamemnon, 24 te Ciudad Trujillo. Alpherat, 24 te Seasport v. Boston. Ampenan, 24 te New Orleans. Alcyone, 26 te Rotterdam verw. Argos, 23 te Rotterdam verw. Ariadne, 25 te Rotterdam verw. Aagtekerk, pass. 23 Vlissingen n. Hamburg. Alcor 26 te Antwerpen verw. Arbon, 24 et Margate n. Antwerpen. Amstelvaart, 23 600 m. z.o. Cocos eil. n. Karachi. Aardijk, 23 dwk. Malta n. Halifax. Astrid Naess 23 410 m. n.o. Aden n. Houston. Amstelwal, 23 v. Dafao n. Singapore. Bintang, 23 v. Genua n. Djeddah. Bengkalis, 24 v. Algiers n. Port Said. Bantam, 24 te Djakarta v. Semarang. Bengalen, 24 te Biak, 23 v. Sorong. Bloemfontein, 24 te Pt. Elizabeth v. Kaapstad. Britsum, 23 640 m. n.w. Perth n. Falmouth. Boissevain, 2/8 te Singapore verw. v. Mauritius. Bawean, 24 te Los Angeles. Baud, pass. 23 Banka n. Singapore. Ceronia, 28 te Singapore verw. Cleodora, 25 te Colombo. Congokust, pass. 24 Ouessant n. Le Havre. Caltex Nederland, 24/25 te Rotterdam verw. Cinulia, 24 te Bombay v. Durban. Camerounkust, 23 150 m. n.n.w. Kaap Blanco n. Amsterdam. Castor, 23 135 m. n.n.o. Kp Villano n. Madeira. Caltex The Hague, 24 te Abadan v. Suez. Calamares, 24 V. Los Angeles n. Balboa. Charis, 24 te Port of Spain v. Pampatal. Clavella, 23 60 m. w. Colombo n. Bahrein. Drente. 24 rede Semarang. Delfshaven, 24 te Cristobal. Eemdijk, 24 te Havana. Felipes, 25 te Port Dickson v. Pladju. Gordias, 24 te Bremen verw. Gabonkust, 23 te Antwerpen. Ganymedes, pas. 23 Azoren n, San Juan P.Rico. Gadila, 24 te Pladju, 23 v. Singapore. Giessenkerk, 24 te Rotterdam v. Antwerpen. Heemskerk, 24 210 m. o. Ceylon n. Singapore. Hilversum, 25 te Bandarmashur v. Kwinana. Hecuba, 24 te Cape Haitien. Hermes, 24 te Paramaribo. Helicon, 24 te Rotterdam verw. Hoogkerk, pass. 23 Vlissingen n. Antwerpen. Hector. 23 90 m. z. Finisterre n. Antwerpen. Hera, 23 V. Pto. Ordaz n. Trinidad. Isis, 24 v. Houston n. New Orleans. Japara KRL, 25 te Aden. Kennemerland, 24 v. Ilheos n. Amsterdam. Kopionella, 24 v. Abadan n. Lorenco Marques. Kota Agoeng, 24 v. Tandj. Priok n. Singapore. Kota Baroe, 24 v. Makassar n. Semarang. Kieldrecht, 23 te Rangoon tot 5 augustus. Korenia, 24 te Trincomalec v. Singapore. Koningswaard, 23 v. Pt. Fortin n. Curagao. Koratia, 23 100 m. o. Pt. Sudan n. Rotterdam. Kalinga, 23 dw. Lissabon n. Rotterdam. Langkceas. 25 te Cheribon. Lindekerk, 24 te Aden. Laertes, 23 470 m. z.o. Guardafui n. Aden. Luna, 23 te Rotterdam verw. Maaskerk, 25 te Karachi. Malea, 24 50 m. n.o. Halmahera.. Maasdam, 23 600 m. z. Valentia Ierl. n. Halifax. Merwelloyd, 23 dw. Oporto n. Rotterdam. Markelo, 24 verm. te Odda. Muiderkerk, 23 te Amsterdam verw. Nestor, 24 te Amsterdam. Oranje, 25 te Tandjong Priok. Orion, 24 v. Lattakia n. Volos. Overijsel, 25 te Hongkong. Orestes, 24 te Rotterdam. Oberon, 24 te Santiago de Cuba. Ootmarsum, 24 te Le Havre. Oranjestad, 23 v. Curagao n. Aruba. Polyphemus, 25 te Singapore. Pr. Philips Willem, 24 te Antwerpen v. Quebec. P. G. Thulin, 24 te Rotterdam verw. Peperkust, 23 te Antwerpen. Rijndam, 23 870 m. w. Scillys n. Southampton. Rotti, 26 te Semarang verw. Stad Delft, 24 v. Narvik n. Rotterdam. Stad Schiedam, pass. 24 Gibraltar n. Rotterdam. Sumatra, 25 te Surabaja. Saidja, 24 te Pladju, 23 v. Bukom. Stanvac Talang Akar, 24 te Sungeigerong. Scherpendrecht, 24 te Suez n. Nynashamn. Slamat, 25 te Assab v. Colombo. Stad Vlaardingen, 24 te Narvik v. Emden. Stentor, 23 v. Houston n. New Orleans. Straat Soenda, 24 te Santos v. Rio de Janeiro. Sloterdijk, 24 360 m. z.o. Cape Race n. N. York. Stad Gouda, 23 400 m. w. Valentia n. Wabana. Stad Dordrecht, 23 dw. Finisterre n. IJmuiden. Schie, 23 v. Jeremie n. Miragoane. Tabian, 25 te Pladju. Tegelberg, 24 te Durban. Tomocyclus, 24 v. Aden n. Mena Al Ahmadi. Tiba, 24 te Rotterdam. Trajanus, 23 4 m. o. Gibraltar n. Amsterdam. Tjiluwah, 24 te Semarang v. Tandjong Priok. Tjisadane, 24 te Santos v. Buenos Aires. Telamon, 23 v. Maracaibo n. Guanta. Tero, 24 te Santos v. Rio de Janeiro. Transporter, 24 780 m. w.z.w. Azoren n. Bremen. Triton,, 24 te New York. Tomori, 24 te Rotterdam verw. Tiberius, 23 te Amsterdam n. Rotterdam. Van Cloon, 24 te Senang. Van Noort, 23 v. Shanghai n. Tientsin. Van Neck, 24 te Siirabaja. Weltevreden, pass. 24 Kp. Bon n. Le Havre. Wonosari, 24 te Rastanura. Wonorato, 24 v. Chittagong, 25 te Calcutta verw. W. Alton Jones, 23 85 mijl o.z.o. Socotra naar Philadelphia. Westland, 24 te Baires v. Montevideo. Willem Ruys, 23 v. Port Said n. Napels. Wonosobo, 23 280 m. z. Tokio n. Los Angeles. Woensdrecht, 23 dw. Beachyhead n. Curagao. Zuiderkerk, 24 v. Mombasa n. Tanga. Zuiderkruis, 23 v. Amsterdam n. Kaapstad. Zaankerk, 23 v. Alexandrië n. Genua. KLEINE VAART Alcetas, 22 v. Setubal n. Rotterdam. Boreas, 22 te Amsterdam, n. Tanger. Bab T, pass. 19 Holtenau n. Ostrand. Betty Anne S, 23 bij Maasboei n. Antwerpen. Bounty, 23 10 m. n.o. Ushant n. Bordeaux. Cornelis Houtman, 23 v. Amsterdam n. Hamburg. Daniël, 23 te Goole v. Leith. Diet, 23 bij Terschell.bank n. Southampton. Eljo, 22 te Dordrecht. Elsa, 20 v. Zaandam te Helsinki. Esma B, 23 dw. IJmuiden n. Rotterdam. Flevo, 23 50 m. z.o. Ouessant n. La Palice. Geziena Henderika, 23 te Avonmouth v, Libourne. Hoogland, 23 Firth of Forth n. Rotterdam. Import, 23 20 m. z.w. Beachyhead n. Antwerpen. Joost, 20 v. Antwerpen te Helsinki. Kaap Falga, 20 v. Oernskoldsvik n. Zaandam. Kaap St. Vincent 19 v. Valdemarsvik te R'dam. Keyser, 23 te La Paluoto n. Londen. Lizard, 23 t/a Ramsgate v. Maassl. n. Ramsgae. Matthew, 23 25 m. z.o. Smithknoll n. Rotterdam. Nero, 22 v. Malaga n. Cadiz. Olivier van Noort, 24 verm. v. Bordeaux naar Southampton. Pavo, pass. 21 Holtenau n. Ostrand. Ponza, 20 v. Stocka n. Zaandam. Perregaux, 23 v. Bordeaux n. Nantes. Tilly, 21 v. Walkom te Zaandam. Viking, 23 10 m. n. Flabrohead n. Rotterdam. SLEEPVAART Cycloop, 22 200 m. z. New Orleans n. Maracaibo. Hudson, 22 bij Fiducia aangekomen. Loire, 22 50 m. z.w. Santiago de Cuba n. Maracaibo. Poolzee, 22 bij Ensenada aangekomen. Titan, 22 te Dakar. Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 3% Nederl '47 8413/i6 3 'U Nedl 1962 64 88% A. K. U 183 185 Calvé Delft 356 Van Gelder Zonen 185 K. N Hoogovens 294 Nederl Ford 265 N Kahelfabriek 276 gew PhilipsGloeil 291 293 oref PhilipsGloeil 154 Unilever 451/, 453 Wilton Fijenoord 234 Dordtsche Petrol 1068% Krinkl Petroleum 223,60 225,— A'dam Rubber 71 K L. M 137,60 138,— Holl Amer. Lijn 173% N. Scheepv. Unie 160% Phs. v. Ommeren 253 H. V. A 116% Verg. Deli Mijen 8915/ie Amsterd Bank 196% Ned. Handel Mij 153 Rotterd. Bank 165 Twentsche Bank 161% Anaconda Copper 6813/ie Bethlehem Steel 50% U. S. Steel 70% General Motors 45% Shell Union 89 Tidewater 37% mmm Vorige koers

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9