Puzzel in dagblad niet in strijd met Loterijwet Tegen kermisexploitant wegens brandstichting drie jaar geëist „Regering steunt te veel op monetaire controle in plaats van economische planningen toe te passen" Indonesische lezing: „Gedrag van Zamorski was te pijnlijk „Getuigen spannen samen om mij in de grond te boren Koop nu behang Kantonrechter beslist: Oppositieleider Hugh Gaitskell in Lagerhuis Amerikaanse student zat twee maanden zonder formele aanklacht gevangen VRIJDAG 26 JULI 1957 7 Boerderij in Nieuw-Vennep brandde af Gaat u met vakantie? Beurtelings bekennende en ontkennende inbrekers voor het Haagse Hof Prof, Lieftinck komt in ons tand voor zijn iaarliikse financiële „onderonsje" Fabrieksrestanten tegen spotprijzen. BAKKER'BEHANG Koningin woonde zitting van kinderrechtbank in Londen bij Vrijspraak gevraagd in Caritas-zaak Draaiorgelmuseum Fraaie half jaarcijfers van de Shell Oil Company Mevrouw dr. J. v. d. Bergh van Eysinga overleden Instorting tijdens bruiloft in Cairo: 62 doden Ho Tsji Minh in Berlijn Kioesjioe overstroomd; 125 doden, 550 vermisten Haagse politie neemt te snel bereden bromfietsen in beslag Omzet gedistilleerd is met twintig percent gedaald na accijnsverhoging Loongeschil bij de K.L.M. nog niet opgelost „Snorrenfeest" kost Alkmaar 172 mille Politie haalde autodief uit „schuilhut" IJmuidense marechaussee ving hem bij toeval Examens Op 28 november 1956 brak brand uit in de boerderij van de landbouwer J. Verkuyl aan de Sloterweg in Nieuw-Vennep. In de landbouwschuur lag het vlas hoog opge tast en er stonden ook enkele landbouw machines in. De vlammen vonden een gre tig voedsel in het vlas en de materialen en grepen snel om zich heen. Als gevolg van de westerstorm stond de boerderij spoedig in lichte laaie. De brandweer moest machteloos toezien, dat de gebou wen, eigendom van de Doopsgezinde Ge meente in Heemstede en verzekerd, in de as werden gelegd. Enkele maanden na de brand arresteerde de politie een 39-jarige kermisexploitant uit Leiden, verdacht van opzettelijke brandstichting in de land bouwschuur, door met een lucifer het vlas in brand te steken. Donderdag stond de kermisexploitant voor de Haarlemse Rechtbank terecht. Niet minder dan vijf tien getuigen moesten worden gehoord, waardoor de behandeling van de zaak zes uur in beslag nam. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, achtte opzettelijke brandstichting bewezen en eiste een ge vangenisstraf van drie jaar met aftrek. De kermisexploitant was eigenaar van een zogenaamde acht-baan, die hij met enkele vrachtwagens en aanhangwagens tijdens het winterseizoen in een landbouw schuur in Nieuw-Vennep plaatste. Ook in het afgelopen winterseizoen was dit weer het geval. Tijdelijk kon de exploitant zijn materieel opslaan in de landbouwschuur van de heer Verkuyl, omdat elders nog geen plaats beschikbaar was. In de land bouwschuur was echter zeer weinig ruim te, omdat het vlas er hoog lag opgetast. Op de dag, dat de brand tegen de avond uitbrak, was de kermisexploitant met zijn knecht, een 31-jarige kermis-motorcoureur of „steilwandrijder", 's middags doende het materieel in de schuur te plaatsen. Ver dachte en zijn knecht, die als kroongetuige optrad, waren bezig accu's, benzinetanks en dergelijke af te tappen, omdat verdach te meende, dat hij wel toestemming zou verkrijgen de wagens de gehele winter in de schuur van de heer Verkuyl te laten staan. Motor in brand? Plotseling ontstond brand, naar de ver klaring van verdachte op het tijdstip, dat hij de motor van de reeds in de schuur ge plaatste vrachtauto op gang bracht. Hier bij zou de carburator zijn teruggeslagen, waardoor brand zou zijn ontstaan en de vlammen onmiddellijk hoog oplaaiden. On deze wijze kan alleen brand ontstaan, als de luchtfilter niet op tank zit, zoals in dit geval, doch dan nog achten deskun digen de mogelijkheid van brand zeer on waarschijnlijk. De kermisexploitant zou onmiddellijk naar buiten zijn gerend, waar zijn knecht werkzaam was. Beiden hebben nog getracht het vee te redden en kregen hierbij spoedig hulp van omwonenden. De heer Verkuyl was niet aanwezig. Met zijn echtgenote en kinderen was hij 's middags, de kinderen hadden een vrije woensdagmiddag, per auto naar Amster dam gegaan om daar de Sinterklaasin kopen te doen. Familieleden wisten dit en hebben de landbouwer daar ongesnoord. De politie heeft verdachte en ziin knecht 's avonds verhoord, doch aanvankelijk tastte zij omtrent de .juiste toedracht van het gebeurde in het duister, totdat enkele Indien uw dagblad opgezonden moet worden naar uw vakantie-adres, be richt het ons dan minstens twee dagen voor uw vertrek en wel als volgt' Naam: vast adres: van: t/m naar De abonnees, die per week betalen wordt verzocht het abonnementsgeld voor de vakantieweken vooruit aan de bezorger te willen voldoen. De ADMINISTRATIE Voor het Haagse gerechtshof stonden twee Rotterdamse inbrekers terecht in ho ger beroep van vonnissen van de Rotter damse rechtbank, die hen op 25 april had veroordeeld tot respectievelijk drieënhalf jaar en drie jaar gevangenisstraf. De beide mannen, een 43-jarige stellingmaker uit Rotterdam en een 29-jarige Schiedamse verkoper, hadden op 23 november van het vorige jaar samen f 34.000 gestolen uit het woonhuis te Rotterdam van een caféhou der, die op die dag zijn zaak juist had ver kocht. Beide mannen gingen prompt hoge uitgaven doen en het duurde dan ook niet lang of beide heren zaten achter de tralies. De Schiedamse verkoper bekende alles, maar de stellingwerker hield zijn onschuld door dik en dun vol. De stellingmaker werd door de Rotterdamse rechtbank ver oordeeld, mede op grond van de getui- geverklaring van zijn broeder-in-de-mis- daad. In hoger beroep werden de zaken ge scheiden behandeld. Eerst stond de stelling maker terecht. Hij keerde van de dwalin gen zijn weegs terug en bekende thans de misdaad volledig. Gezien deze bekentenis eiste de procureur-generaal in plaats van drieënhalf jaar zonder aftrek (zoals de rechtbank had opgelegd) dezelfde straf mèt aftrek. Hierna kwam de verkoper voor. Hij zei op al zijn vorige bekentenissen terug te willen komen en verklaarde thans onschul dig te zijn aan het tenlastegelegde. Waarop de president hem er op wees dat dit „gek kenwerk" was en dat hij zich bovendien blootstelde aan een vervolging wegens meineed, in verband met zijn verklaringen voor de rechtbank in de zaak tegen de stellingmaker. De verdachte bekende toen maar weer. „Ik wilde alleen maar ontken nen om mijn maat te helpen", zei hij, waar op de president hem vertelde dat de stel- lintmaker inmiddels zelf ook had bekend. Toen was de zaak gauw afgehandeld. De procureur-generaal eiste bevestiging van het rechtbankvonnis tegen de verko per: 3 jaar met aftrek. Het hof zal op 7 augustus arrest wijzen. maanden daarna de knecht naar de politie toestapte en mededeelde, dat zjjn reeds afgelegde verklaring onjuist was. Hij zou gezien hebben, dat de exploitant met een lucifer het vlas had aangestoken. Eerst zou hij dit hebben verzwegen, omdat hjj „bang" was voor verdachte. Ter zitting van de rechtbank hebben vijftien personen getuigenissen afgelegd: sommigen spreken elkaar tegen. Enkele ge tuigen verklaarden, dat verdachte reeds enkele malen gezegd zou hebben: „Ik wou dat al dat spul maar afbrandde". Hij zou de knecht zelfs bedragen van f 2000 en f 5000 hebben geboden om de brand in het materieel te steken. Onmiddellijk na de brand zou de kermisexploitant tegen zijn knecht hebben gezegd: „Als je je mond niet houdt, sla ik je je hersens in". Enkele getuigen verklaarden, dat de achtbaan in niet al te beste staat verkeerde, hetgeen weer door anderen werd tegengesproken. De knecht en een ander zouden gepro beerd hebben de achtbaan te huren, maar dit ontkent de knecht hardnekkig. Pas verzekerd Het kermismaterieel was pas enkele maanden voor de brand verzekerd. Ver dachte heeft ruim zeventigduizend gulden schade uitgekeerd gekregen en hem wordt dan ook door de officier verweten, dat hij opzettelijk de brand heeft veroorzaakt om de verzekeringsgelden te innen. Een ac countantsonderzoek, nadat de kermisex ploitant was gearresteerd, heeft uitge maakt, dat diens financiële positie niet zo rooskleurig was geweest. Verdachte blijft echter pertinent ontken nen de brand te hebben veroorzaakt. „En kele getuigen snannen met elkaar samen om men in de grond te boren", zei hij ter zitting. De officier van Justitie achtte het wettig bewijs geleverd. Dat de knecht aanvan kelijk heeft verzwegen, dat verdachte de brand had aangestoken, achtte de officier begrijpelijk, omdat verdachte eens een man heeft overweldigd, ontvoerd en in een afgelegen schuurtje tot een schuldbeken tenis heeft trachtten te dwingen. De officier achtte het onwaarschijnlijk dat de brand was ontstaan op de wiize. zoals verdachte voorveeft. Waarschnniiik is, dat verdachte benzine bij het vlas heeft gesprenkeld, doch dit is niet te bewijzen. „Verdachte heeft getracht zich on deze wijze door middel van het innen van ver zekeringsgelden te bevoordelen, ik reken hem dit ernstig aan", besloot de officier, die drie jaar gevangenisstraf met aftrek eiste. De raadslieden, mrs. L. A. La Cro te Bodegraven en B. W. Stomps uit Haarlem, bestreden de oovat.ting van de officier. Zii achtten opzettelijke brandstichting niet bewezen en vonden de getuigenis van de knecht van onwaarde. „Geen sooor van bewijs, die knecht staat te lieeen". De raadslieden gingen overigens dieog-and in op de brandbaarheid van vTas. enz. Ten slotte concludeerden zii vrijspraak en vroeger! onmiddellijke invrijheidstelling. Dit verzoek wees de rechtbank af. Uit spraak op 8 augustus. Prof. Lieftinck zal volgende week op doorreis naar zijn vakantie-oord in het buitenland een routinebezoek aan Neder land brengen. Na zijn vakantie zal hij, zoals langzamerhand gebruikelijk is ge worden, op 26 augustus in Den Haag besprekingen voeren met Nederlandse fi nanciële instanties. Onder meer zullen besprekingen worden gevoerd met de president van de Neder- landsche Bank, die lid van het bestuur van het Internationale Monetaire Fonds is, en met minister Hofstra. Prof. Lieftinck, ex-minister van Financiën, is thans direc teur van de Wereldbank te Washington. Verwacht wordt, dat met deze expert in financiële zaken de huidige financiële moeilijkheden van ons land zullen worden „doorgepraat". ADVERTENTIE ZIET DE ETALAGE GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657 Koningin Juliana, die met Prins Bern- hard en de Prinsessen Beatrix en Irene een particulier bezoek aan Engeland brengt, heeft donderdag een zitting van de kinderrechtbank in Greenwich bijge woond. Zij zat naast de president, rechter John Watson. Niemand van het publiek scheen haar te herkennen. Zij woonde de behandeling van verscheidene zaken bij. Daarna heeft zij een bezoek gebracht aan een zeevaartschool in Greenwich. Haar bezoek aan de kinderrechtbank was niet te voren aangekondigd. Ook de politie was niet op de hoogte gesteld. Pas na aan komst van de vorstin werd extra-bewa king naar het gerechtsgebouw gezonden. De officier van Justitie bij de rechtbank te Maastricht heeft in de zaak tegen de directeur van de „Nationale Voetbalpool Caritas",, wie in de dagvaarding het zon der toestemming houden van een loterij ten laste was gelegd, tot vrijspraak gecon cludeerd. De officier van Justitie bij het kantongerecht te Maastricht was bij de rechtbank in beroep gegaan toen de direc teur op 27 mei door de kantonrechter was vrijgesproken. De directeur erkende de ten laste geleg de feiten, maar ontkende, dat Caritas een vereniging zou zijn, waarvan iedereen bo ven 18 jaar lid kon zijn. Er bestaan wel degelijk voorwaarden voor het lidmaat schap. Er is voorts ballotage. De vereni ging was volgens de directeur besloten. De verdediger, mr. H. J. A. Prickartz uit Heerlen, sloot zich bij de eis van de offi cier aan en zei, dat Caritas ruim 16.000 le den telt, waarvan slechts een derde deel deelneemt aan de pools. Van de leden wordt deelneming aan bepaalde activitei ten voor sociaal-charitatieve doeleinden gevraagd. Belangrijke bedragen werden reeds uitgekeerd. Onder meer voor kan ker-, tbc- en rheumabestrijding. De recht bank zal op 8 augustus uitspraak doen. De voorzitter van de Kring van vrien den van het draaiorgel, mr. Romke de Waard uit Amsterdam, heeft in Apeldoorn medegedeeld dat er plannen bestaan tot oprichting van een nationaal museum, dat de naam krijgt „van speeldoos tot piere ment". De oprichting van dit museum zal onder andere tot doel hebben te voor komen dat de oude instrumenten, die de ontwikkeling van speeldoos tot pierement aan het nageslacht kunnen tonen, alle ver loren gaan. Met name acht men het van belang het oude kermisorgel en straat orgel als culturele goederen te bewaren. De kans is zeer groot, aldus mr. Romke de Waard, dat het museum in Utrecht zal worden gevestigd. De Shell Oil Co. boekte in het tweede kwartaal van 1957 een netto winst van 33.871.344 dollar, waardoor de netto winst voor de eerste helft van dit jaar wordt gebracht op 75.320.849 dollar.Dit is 5.879.937 dollar of 8.47 meer dan in de eerste helft van 1956. De netto winst per aandeel van 7.50 dollar heeft het eerste kwartaal van dit jaar bedragen 1,37 dollar, in het tweede kwartaal 1,12 dollar. Voor de eerste helft van dit jaar bedraagt de netto winst per aandeel 2,49 dollar tegen 2,29 dollar per aandeel in de eerste helft van 1956. (Van onze correspondent in Londen) In het donderdag door het Lagerhuis gehouden economische debat heeft minis ter Thorneycroft, de kanselier van de schatkist, nog eens onderstreept dat loons verhoging dient samen te gaan met pro- duktie-vermeerdering. Hjj zei, dat enig meningsverschil over lonen beter was dan dat de economie zich zonder meer zou laten afdrijven. De kanselier maakte ech ter duidelijk, dat het even verkeerd was om de lonen van bovenaf te regelen als ze te bevriezen. Hij gaf de verzekering, dat de regering haar uitgaven in bedwang zal houden, waarbij niet zal worden terug gedeinsd voor onpopulaire maatregelen. De kredietbesnoeiing zal voortduren. In Engeland voelt men niets voor een geleide loonpolitiek, omdat men meer resultaten verwacht van een beroep op het gezonde verstand. Om daaraan meer vorm te geven, zal de regering een onaf hankelijke adviesraad inzake prijzen, pro- duktiviteit en inkomens oprichten. De raad zal niet bemiddelen en ook niet als loon- tribunaal optreden. Premier MacMillan heeft reeds vroeger verklaard, dat de regering alléén machteloos was om de inflatie te bestrijden en dat dit slechts gebeuren kan door gezamenlijke inspan ning. Oppositieleider Gaitskell was het on eens met het standpunt, dat verhoogde produktie op zichzelf een afdoende genees middel zou zijn tegen inflatie. Verhoogde produktiviteit helpt, maar grotere produk tie als gevolg van nieuwe industriële ex pansie na een periode van stagnatie helpt niet. Ook thans laat volgens hem de rege ring positieve maatregelen achterwege. Labour blijft de regering verwijten, dat zijzelf door vermindering van subsidies de prijzen had opgedreven. Vooral door de in vele gevallen onbeperkte huurverho gingen is de inflatie nog bevorderd en zijn loonconflicten uitgelokt. Een andere fout van de regering aldus Gaitskell is, dat zij uitsluitend steunde op monetaire controle, inplaats van rechtstreekse eco- In Zwitserland is in de leeftijd van zevenenzeventig jaar overleden mevrouw dr. J. van den Bergh van EysingaElias uit Bloemendaal, die in Haarlem en om geving een belangrijke plaats heeft inge nomen. Haar stoffelijk overschot is in stilte te Lausanne gecremeerd. Jeanette Elias werd op 6 januari 1880 te Amsterdam geboren en nadat haar ouders naar Utrecht waren verhuisd be zocht zij daar de openbare lagere school en de h.b.s. voor meisjes. Van 1901 tot 1906 studeerde zij aan de universiteit té Utrecht in de Nederlandse letteren en op 12 juni 1906 promoveerde zij tot doctor in de let teren op het proefschrift: „Bijdrage tot kennis dér historiografie der Bataafse ReJ publiek". Kort daarop trad zij in het hu welijk met dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, destijds predikant bij de Her vormde gemeente te Oss en later hoog leraar te Amsterdam en Utrecht. Mevrouw Van den Bergh van Eysinga Elias zette na haar huwelijk haar studie in de litteratuurgeschiedenis en wijsbe geerte voort en verrichtte belangrijk werk op cultureel en maatschappelijk terrein. De kantonrechter te Amsterdam heeft de hoofdredacteur van „De Telegraaf" en het „Nieuws van de Dag", wie ten laste was gelegd, dat de puzzel in deze bladen, geti teld „Wie weet die wint", in strijd zou zijn met de Loterijwet, vrijgesproken. De offi cier van Justitie had honderd gulden boete geëist. De kantonrechter overwoog, dat de deelnemers aan deze puzzel wèl een over wegende invloed hebben op hun kansen. Daarom was hij van mening, dat de puzzel niet in strijd is met de Loterijwet. Het ging in deze zaak om de vraag, of deelnemers aan de puzzel door een nauw gezette beredenering de juiste oplossing kunnen vinden of dat zij door het lukraak invullen van de cijfers ter beantwoording der vragen een kans maken de enige - sub jectieve - oplossing van de puzzelredacteur te raden, met andere woorden: is er sprake van een kansbepaling, waarop door de deel nemers geen overwegende invloed kan wor den uitgeoefend, zoals in de Loterijwet staat omschreven, of is zulks niet hèt geval? Naar het antwoord op deze vragen heb ben de officier van Justitie en de kanton rechter geruime tijd gezocht door het stel len van vragen aan de hoofdredacteur en aan enkele getuigen a décharge. De ene was puzzelredacteur van het dagblad, de tweede was een hoofdonderwijzer uit Win terswijk, die onlangs als enige de gehele puzzelpot won. De derde was een bank employé uit Den Haag, die vijf keer een goede oplossing had ingezonden. De hoofdonderwijzer zei dat aan zijn methode van het oplossen der puzzel altijd een nauwgezette beredenering ten grond slag ligt. De bankemployé zei in staat te zijn nagenoeg iedere week een goede op lossing te vinden. Maar daarvoor moet hij wel enkele uren met woordenboeken en encyclopedieën in de leeszaal doorbrengen en dan meer dan één oplossing inzenden. De officier van Justitie zei van mening te zijn, dat er steeds enkele zeer dubieuze en verwarrende vragen in de puzzel voor komen, waardoor de kans op een prijs bij zonder gering is. Hij wees op de subjectie ve keus van de samenstellers der zinnen en was van mening, dat er van een over wegende invloed der deelnemers op de kansbepaling geen sprake is en de puzzel derhalve in strijd is met de Loterijwet- De raadsman mr. C. R. C. Wyckerheld Bisdom betoogde in zijn pleidooi, dat de Loterijwet niet gegroeid is uit de gedachte, iedere loterij tegen te gaan, maar wel om bepaalde excessen te doen verdwijnen en de speelwoede te beteugelen. De bedoelde puzzel verhoogt volgens pleiter de huise lijkheid. De deelnemers worden niet door het lot aangewezen, maar hebben allen de kans een juiste oplossing in te zenden. Hij vroeg vrijspraak, althans ontslag van rechtsvervolging. Direct daarop sprak de kantonrechter in deze principiële zaak de hoofdredacteur vrij. De directeur van de n.v. De Arbeiders pers is indertijd door de kantonrechter wèl veroordeeld terzake van de puzzel „Kruis of Munt" in het dagblad Het Vrije Volk. In hoger beroep tegen dit vonnis ver klaarde de Amsterdamse rechtbank de dagvaarding nietig. Hiertegen is de direc teur in cassatie gegaan bij de Hoge Raad. Hiermede is in deze zaak dus nog geen uitspraak gedaan in hoger beroep of deze puzzel al dan niet in strijd is met de Lote rijwet. Foto van mevrouw dr. J. van den Bergh van Eysinga-Elias op zestig jarige leeftijd. Zij was de ziel van de door prof. Bolland ingeluide Hegel-studie, leverde vele bij dragen in binnen- en buitenlandse tijd schriften over Hegel en hield voordrach ten op congressen en cursussen. De thans overledene behoorde tot de mede-opricht sters van de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort. Sedert 1915, toen dr. Van den Bergh van Eysinga predikant werd te Santpoort, woonde mevrouw Van den Bergh van Eysinga in de omgeving van Haarlem. Zij is lerares geweest aan de meisjes h.b.s. te Haarlem en aan het Kennemer Lyecum en leidde cursussen in filosofie en littera tuur aan de Volksuniversiteit. Vele jaren is de thans overledene lid van het cura torium en van het bestuur van het Ken- nemer Lyceum geweest. Zij behoorde tot de oprichtsters van de Nederlandse Sorop- timist-clubs, was erelid van de Utrechtse Vrouwelijke Studentenvereniging en lid van het Provinciaal Utrechts Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen. Van de hand van mevrouw Van den Bergh van Eysinga verschenen onder meer de volgende boeken en brochures: een his- torisch-materialistische bestrijding van het christendom (1910), Ultramontanisme en Vrouwenbeweging (1913), De vrouw in Nederland voor 100 jaar en thans (met Clara Wichmann, 1917), De oorlog in het licht der geschiedenis (1917), Voor en na de vrede (1919), Multatuli's leven en wer ken (1920), Multatuli als denker en dich ter (192"). nomische planning toe te passen, hetgeen de socialisten nog altijd als een middel tegen alle kwalen beschouwen. Volgens Gaitskell was inflatie slechts ten dele een binnenlands probleem. Het debat was een gevolg van de alge mene ongerustheid in verband met de nieuwe golf van prijsverhogingen, welke over Engeland spoelt. Donderdag werd be sloten om ijzer en staal zeveneneenhalf percent duurder te maken, hetgeen een enorme reeks van artikelen in prijs zal doen stijgen. CAIRO (UP) Tweënzestig mensen zijn gisteravond te Cairo om het leven ge komen, doordat het huis waar een brui loftsfeest werd gevierd instortte. Onder de doden bevindt zich de bruid. De bruide gom behoort tot de 45 gewonden. Van de leden van een orkest overleefde alleen de drummer het ongeluk. Twee der vier verdiepingen van het oude huis in een volkswijk in het centrum van de stad begaven het toen de twee honderd gasten stampten en klapten op de maat van de muziek die bij een dans ten gehore werd gebracht. OOST-BERLIJN (AFP) President Ho Tsji Minh van Noord-Vietnam is donder dag uit Warschau te Oost-Berlijn aange komen voor een bezoek van een week aan Oost-Duitsland. Het hoofdkwartier van de Japanse po litie heeft vrijdag meegedeeld, dat volgens voorlopige gegeven* op Kioesjioe 125 per sonen zijn omgekomen, 550 worden ver mist en 200 zijn gewond als gevolg van overstromingen, veroorzaakt door de zware regenval. Van andere zijde werd vrijdag vernomen, dat in de steden Isahaa, Isahaja en Omoera het water snel zakt. In een nacht zou bijna al het laagland van het eiland Kioesjioe overstroomd zijn. Grote huizen zijn ingestort, autobussen en treinen meegesleurd. De meldingen over het aantal slachtoffers beliepen al spoedig duizend en later werd zelfs gevreesd dat er wel tweeduizend mensen verdronken zouden zijn. Voordat de verbindingen met de getroffen gebieden verbroken waren, was het echter onmogelijk een duidelijk overzicht van de toestand te krijgen. Vooral de steden Isahaja en Omoera zou den zwaar getroffen zijn. Sinds dinsdag treedt de Haagse politie streng op tegen bromfietsers die de voor geschreven maximumsnelheid van 40 ki lometer per uur overtreden. Bij het consta teren van deze overtreding worden de bromfietsen in beslag genomen. Dinsdag reeds is dit vijfmaal geschied. De verhoging van het accijns op gedis tilleerd heeft geleid tot een afzetverminde- ring van 20 percent. In de periode van fe bruari tot en met mei bedroeg de hoeveel heid gedistilleerd voor het binnenlands verbruik 66.000 hl. van 50 percent tegen over 81.400 hl. in dezelfde periode van 1956. Dit is meegedeeld door de voorzitter van het Produktschap voor Gedistilleerd mr. dr. P. J. Witteman uit Overveen op een openbare vergadering van het Produkt schap in Den Haag. „Het is duidelijk, dat een afzetvermin- dering van 20 percent tot moeilijkheden in een bedrijfstak moet leiden", zei de heer Witteman, die de gevolgen van de afzet daling voor de verschillende onderdelen van de bedrijfstak naging. Wat de industrie betreft kan een ver minderde afzet in het binnenland niet worden opgevangen door een vergrote ex- port- De geldomzetten in de groot- en kleinhandel zijn niet gestegen. Bij gestegen prijzen moet de kwantitatieve omzet dus vrij sterk zijn verminderd. Bij de Horeca bedrijven doet zich een soortgelijke ten dens voor. De voorzitter van het produkt schap trok ernstig in twijfel of de accijns verhoging zal leiden tot het doel dat de regering voor ogen heeft, namelijk een ho gere opbrengst. Ondanks de verhoging van het accijnstarief met 25 percent is namelijk de accijnsopbrengst in de periode van fe bruari tot en met mei 1,5 miljoen lager geweest dan in de overeenkomstige periode van 1956. Bij voortzetting van deze ont wikkeling zal de schatkist van deze ac cijnsverhoging niet profiteren, maar zelfs minder ontvangen dan voor de accijnsver hoging het geval was, aldus mr. dr. Witte man. Naar wij vernemen, heeft de K.L.M.- directie aan de vereniging van K.L.M.- vliegers voorgesteld door middel van een verlenging van de diensttijd de lonen op hoger peil te brengen. Daar de vliegers met dit voorstel niet akkoord gaan, is in de loonkwestie geen oplossing in zicht. De be sprekingen worden echter voortgezet. De directie had voorgesteld de diensttijd voor de vliegers te verlengen met vijf jaar tot de leeftijd van 55 jaar. De piloten verrichten hun diensten nog steeds model en weigeren buiten het aan tal vastgestelde vlieguren overuren te ma ken, waardoor vooral chartervluchten door de K.L.M. moesten worden afgezegd. De in 1954 gehouden festiviteiten ter ge legenheid van de viering „Alkmaar 700 jaar stad", tijdens welk feest de mannelijke in woners met een snor getooid waren, komen de gemeente Alkmaar op f 172.389,82 te staan. De eindafrekening van het bestuur der stichting „Alkmaar 700 jaar stad" vertoont een nadelig saldo van f 44.922,46, waarvoor de gemeente garant is. De uitgaven der stichting bedroegen f 202.613,46, de ont vangsten f 157.691, Voorts kwamen voor rekening van de gemeente de uitgaven voor de officiële opening, de ontvangst der gasten, de offi ciële ontvangsten, het uitgeven van een fotoboek, verlichting, versiering en ten toonstellingen, totaal f 152.043,29, voorts kosten van extra diensten van politie en brandweer ad f 6654,38. Hiertegenover stonden ontvangsten aan entree van ten- toonstelingen ad. f 5904,41 en vermake lijkheidsbelasting ad f 25.325,90. NEW YORK (UP) Bij zijn aankomst te New York heeft de 32-jarige student Lucien Zamorski, die twee maanden lang als spion in Indonesië gevangen heeft ge zeten, nogmaals een verklaring gegeven over zijn verblijf in Indonesië. Nachtelijk avontuur Vannacht is door toeval een autodief op de IJmuidense Sluisweg tegen de lamp ge lopen, mede dankzij de oplettendheid van twee marechaussees. Hij, een 19-jarige radiomonteur uit Velsen-Noord, had even tevoren een huurwagen gestolen ten nadele van een taxibedrijf en was ermee onder weg naar Velsen-Noori. Omstreeks drie uur reden daar twee marechaussees per jeep achter een zwarte auto en aan de noordkant van de oostelijke deur der Noordersluis stopte deze wagen. De marechaussees zagen een man uitstap pen, die het bij het zien van de jeep op een lopen zette en onmiddellijk het Spui- kanaal indook. De man zwom het kanaal over en kwam vijfhonderd meter verder aan de overkant bij de Rijksbinnenhaven op Cemij-grond terecht. Daar kroop de radiomonteur onder een stapel halve cir kels, houten omhulsels voor kuilgras, die over een voorraad balken waren gelegd. De marechaussees wachtten elk aan een kant - rustig af, of de voortvluchtige automo bilist nog te voorschijn zou komen en waarschuwden inmiddels via de douane de Velsense politie. Een agent kroop in de „schuilhut" en vond tenslotte de monteur, die zich - kletsnat - onder een stapel bal ken had gewrongen en toen de strijd moest staken. Hij werd in het hoofdbureau in gesloten en bekende de diefstal: met het doorverbinden van het contact had hij de wagen op gang weten te krijgen. Hij lijkt nog een aanrijding ook te hebben veroor zaakt: de auto was aan de zijkant althans ernstig beschadigd. De Indonesische ambassade gaf ter ge legenheid daarvan een verklaring uit, waarin gezegd wordt „dat het gedrag van de heer Zamorski te pijnlijk is om te wor den blootgesteld aan het licht der open baarheid." Zijn geval is niet het enige. Enkele jaren geleden was er een dergelijk iemand, maar die realiseerde zich zijn schuld en verliet Indonesië zonder kwade gevoelens. De heer Zamorski, een boos man, heeft recht op een eigen mening. Opgemerkt zij, dat 99,5 percent van de buitenlandse studenten die in Indonesië werken, hun waardigheid als goodwill-ambassadeurs bewaren." De student in de antropologie, die sinds 1953 door bemiddeling van de Ford Foun dation in Indonesië werkzaam was, had een dag eerder, bij een tussenlanding op Schiphol, ernstige beschuldigingen tegen de Indonesische regering geuit. Hij had vol gens zijn zeggen van zijn gespaard geld medische hulp verleend aan de bevolking van Ternate en daar wel vijfduizend men sen geholpen. Zonder formele beschuldi ging was hij gearresteerd, nadat er in de op Tidore gedrukte Irian Post een artikel gestaan had onder de titel „Wat is de op dracht van Zamorski?". Daarin was gesug gereerd, dat hij met een rubberboot contact zou hebben onderhouden met voor de kust verscholen Nederlandse onderzeeërs. Het was hem niet meer gelukt zich tegen dit artikel te verdedigen. Bij een van de ver horen door de chef van de militaire in lichtingendienst, kolonel Sukandro, zou deze zich tegenover de student hebben laten ontvallen, dat de opstandige ex- commandant van Celebes achter de arres tatie zou hebben gezeten, aangezien hij, Zamorski, teveel wist var een affaire tus sen Oost-Indonesiè en communistisch China, waarbij verscheidene miljoenen dol lars zouden zijn betrokken Daarom zou Sumual hem uit de buurt hebben willen werken. De student verklaarde over het algemeen goed behandeld te zijn, maar zich, wat dit aangaat, te verheugen, dat hij de Amerikaanse nationaliteit genoot. „An ders was ik een tweede Jungschlager ge worden", aldus had hij tegenover de Ne derlandse pers verklaard. Amsterdam. Geslaagd vom het examen boekhouden M.O.: C. J. v d. Helm. Hoofd dorp en J. W. Hogervorst, Haarlem.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11