Matei r Geen geforceerde integratie in het zuiden der V.S. Bonn verwacht dat overleg in Moskou stroef zal verlopen Roemruchte Britse regimenten slachtoffer van halvering Sociale conflicten duperen het toerisme in Frankrijk Vijftig jaar geleden Van dag tot dagj Kwade trouw Tegemoetkoming van Senaat om stemrecht der negers te redden Seizoen-Opruiming Autodie de Russen de Westduitsers aanbodenwerd niet geaccepteerd Regering stelt overtollige militairen op royale wijze schadeloos Personeel van de staatsbank dreigt zich bij stakende collega's te voegen CPraatótcel 3 Tegenspraak De onbestorven weduwnaar Rijswijk (z.h.) doé meer met KAAS Vriend van Nasser betreurt de Duitse nederlaag Jonge officieren steunden Hitler-Duitsland Romantisch tafreel nabij een industriestad Middenstandsbonden tegen koffie- en geschenkacties Kerkelijk Nieuws Uit Haarlems Dagblad van 26 juli 1907 VRIJDAG 26 JULI 1957 Er zijn deze week weer nieuwe aan wijzingen, die er op duiden hoe gering de kans is dat de Egyptische regering ooit vrijwillig toestemming zal geven voor de vaart van een Israëlisch schip met een Israëlische bemanning door het Suezkanaal. Wij wijzen in de eerste plaats op het, kennelijk onder valse voorwendsels, arres teren van de Israëlische journalist Eylon aan boord van het Deense vrachtschip Birgitte Toft, dat met rijst uit de Birmaan- se haven Rangoon via het Suezkanaal naar de Israëlische haven Haifa voer. Het schip mocht passeren „omdat de lading geen strategische waarde had", maar de Israë liër werd van boord gehaald omdat hij officier zou zijn en omdat hij foto's van het kanaal zou hebben gemaakt. Nu is het heel normaal dat een Israëliër in het leger gediend heeft, omdat vrijwel geen Israëli sche onderdaan vrijstelling van de dienst plicht kan krijgen en even gewoon is het, hoewel voor een Israëliër misschien on voorzichtig, in het Suezkanaal kiekjes te maken. De Deense kapitein van de Birgitte Toft zegt echter dat Eylon geen foto's ge nomen heeft en dat hij in de waan was ge bracht dat de man in Port Said weer aan boord zou komen. De Deense regering heeft in Cairo opheldering laten verzoeken over deze aanhouding, die alle kenmerken draagt van een onwettige daad, ingegeven door een nietsontziende willekeur voor al les wat Israëliër heet. Men behoeft zich geen illusies te maken over het antwoord dat secretaris-generaal Hammarskjoeld van de UNO uit Cairo zal krijgen op zijn verzoek om inlichtingen over het optreden van de Egyptische autoriteiten in dezen. In de tweede plaats is daar de uitlating van Nassers medewerker kolonel Anwar El Sadat, in zijn boek „Revolte aan de Nijl", dat de groep Egyptische „jonge offi cieren", die later koning Faroek zou ver jagen en waartoe ook Nasser behoorde, in de oorlog geen middel onbeproefd heeft gelaten om Hitler-Duitsland de zege op de Britten te helpen bevechten. Deze onthulling stelt de sympathie van de hui dige regering in Cairo voor de Sovjet-Unie en haar bondgenoten wel in een zeer merk waardig licht. De Egyptische machthebbers zijn blijkbaar bereid overal hulp te halen als het maar tegen het Westen en tegen Israel gaat. Voor het Westen is dit een nieuwe aanwijzing in hoeverre president Nassers beloften te vertrouwen zijn en voor Israel is het een waarschuwing te over, dat de Egyptische regering geen middel te laag zal achten om Israels ondergang te bewerken. (Van onze correspondent in Washington) De kansen dat de Senaat uiteindelijk het wetsontwerp inzake de burgerrechten voor negers zal aannemen, dat hun stem recht beschermt, waren woensdag aan zienlijk vergroot, toen de Senaat met 52 tegen 38 stemmen alle bepalingen van het wetsontwerp schrapte, die de minister van Justitie zouden hebben gemachtigd om van de federale hoven uitspraken te vragen ter bekrachtiging van alle burgerrechten, waaronder de integratie van de verschil lende rassen op de scholen en openbare plaatsen. Het was tegen dit vooruitzicht van een geforceerde integratie op de scho len, dat de Zuidelijke senatoren zich het sterkst verzetten. Een wet, die zich strikt bepaalt tot het regelen van het stemrecht, heeft een aan zienlijk betere kans om te worden aange nomen. De meeste waarnemers geloven, dat de mogelijkheid, dat van de zijde van de Zuidelijke senatoren obstructie zal worden gevoerd om een beslissing te voor komen, nu is verminderd. De voorstanders van de wet waren steeds de mening toe gedaan, dat haar voornaamste doel was om de negers in staat te stellen hun stem recht uit te oefenen. In theorie hebben zij dit recht al sedert de afschaffing van de slavernij, maar in de praktijk wordt het hen onder een of ander voorwendsel in veel Zuidelijke staten ontzegd. De rege ring beschouwt het stemrecht voor de negers als de sleutel tot een uiteindelijke volledige sociale gelijkwaardigheid van hen. Wanneer zij eenmaal kunnen stem men is het slechts een kwestie van tijd, dat zij door hun numerieke meerderheid in het Zuiden alle andere rechten zullen verwerven, die hun nog steeds worden ontzegd. Wanneer het debat wordt voortgezet, zullen er van de zijde van de Zuidelijke Het Westduitse ministerie van Verkeer heeft het bericht tegengesproken, dat mi nister Seebohm op een verkiezingsbijeen komst heeft verklaard dat de aanleg van de autoweg Oberhausen-Wezel tot de Nederlandse grens zal worden opgeschort zolang het gebied van Elten niet aan de bondsrepubliek wordt teruggeven. Dit be richt was afkomstig van het Westduitse persbureau D.P.A. Volgens de mededeling van het ministe rie heeft dr. Seebohm de kwestie niet op een verkiezingsbijeenkomst, maar met des kundigen besproken. Daarbij was men tot de conclusie gekomen, dat uitvoering van het oorspronkelijke plan, dat dertig jaar geleden werd opgesteld, er onder de hui dige omstandigheden toe zou leiden dat de autoweg twee keer de Nederlandse grens snijdt. Daarom achtte men het beter een nieuw plan uit te werken. In ieder ge val zal met de werkzaamheden spoedig worden begonnen. ADVERTENTIE Van 13.95 095 mod. 29 Sportieve Moccassin in wit-zwart combinatie of geheel zwart. E3r is een Bata.-filia.al vlalOoij (Van onze correspondent in Bonn) Men rekent er in Bonn op, dat de onder handelingen, die in het Spiridonovka- paleis in Moskou tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie zijn begonnen, 2 maan den kunnen duren. Het gaat bij deze onder handelingen over de uitbreiding van de handelsbetrekkingen tussen de beide lan den, het oprichten van consulaten, cul turele vraagstukken en het repatriëren van de vele Duitsers, die volgens de West duitse autoriteiten en het Westduitse Rode Kruis nog in Rusland moeten zijn. Van Westduitse zijde wordt beweerd, dat het ongeveer 85.000 personen betreft. De Rus sen ontkennen, dat het merendeel van die mensen de Duitse nationaliteit bezit. Men meent in Bonn echter te kunnen aannemen, dat de Russen in dit opzicht enige toe geeflijkheid aan de dag zullen leggen. Men vreest dat de besprekingen geen bijzonder vlot verloop zullen hebben. Woensdag is het gesprek al voor een dag onderbroken. Vermoedelijk zal de leider van de West duitse delegatie, Rolf Lahr, nog tijdens de onderhandelingen in Bonn verslag uit brengen en nadere instructies vragen. Men heeft te Bonn met gemengde ge voelens vernomen, dat de Russen hun plaatsvervangende minister van Buiten landse Zaken, Semjonov, aan het hoofd van hun onderhandelingsdelegatie hebben geplaatst. Semjonov, die 55 jaar is, heeft de reputatie een van de beste Russische deskundigen op het gebied van Duitse aangelegenheden te zijn. Hij is lang ge leden, nog voordat Hitier Rusland binnen viel, in Duitsland geweest. Nog in 1941 was hij ambassaderaad van de Russische ambassade in Berlijn. Toen Duitsland was verslagen, trad hij eerst als politiek advi seur van de Russische militaire opper bevelhebber in Duitsland op, en daarna bekleedde hij de post van hoge commis saris en ambassadeur in Oost-Duitsland. Sedert 1955 is hij plaatsvervangend minis ter van Buitenlandse Zaken. Hij spreekt Duits en weet veel van de Duitse letter kunde en wijsbegeerte. In Bonn maakt men uit zijn benoeming tot hoofd van de Rus sische delegatie op, dat men de onderhan delingen van Russische zijde zeer belang rijk acht. De leider van de West-Duitse delegatie, Rolf Lahr, is tijdens de oorlog in Rusland geweest als luitenant in de „wehrmacht". Hij bekleedt al jaren een belangrijke plaats in Von Brentano's ministerie van Buitenlandse Zaken. Een paar weken ge leden heeft men hem met het oog op zijn officiële reis naar de Sovjet-Unie de titel van ambassadeur gegeven. De Westduitse delegatie bestaat uit 29 personen. Behalve ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken zijn er ook vertegenwoordigers bij van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken, het mi nisterie van Economische Zaken, het mi nisterie voor Verdrevenen, Vluchtelingen en Oorlogsinvaliden, het ministerie voor Verkeer, de „Bank Deutscher Lander" en vertegenwoordigers uit economische krin gen. De Russische ambassadeur in West- Duitsland, Smirnov, had verklaard, dat zijn regering het zich tot een eer zou rekenen in Moskou een auto ter beschikking van de delegatieleider te mogen stellen. Maar het Westduitse ministerie van Buitenland se Zaken wenste dat Lahr zo onafhanke lijk mogelijk is. Daarom zijn een auto en een chauffeur gedeeltelijk per trein en ge deeltelijk per schip naar Moskou gestuurd. De delegatie reisde van Bonn per trein naar Kopenhagen, vandaar per vliegtuig naar Helsinki en vervolgens per trein naar Moskou. Men wilde beslist niet de kortere weg door Oost-Duitsland nemen, e-ndat de Duitse Democratische Republiek J door de Westduitse regering is erkend senatoren meer pogingen worden onder nomen om de wet te verzwakken. Zij zul len trachten om jury-rechtbanken in te voeren voor overtreders van het stem recht. Volgens het onderhavige wetsvoor stel zullen dergelijke overtreders slechts door de federale rechter zonder een jury worden berecht. De reden is, dat blanke jury's in de Zuidelijke staten meer dan wie ook geneigd zijn overtreders van de burgerrechten vrij te spreken. Volgens de huidige aanwijzingen zul len zulke pogingen om de wet te verzwak ken echter falen. Een sterke coalitie van alle Republikeinse en Democratische se natoren uit andere dan de Zuidelijke sta ten, is vastbesloten op dit beslissende punt geen compromis aan te gaan. Zij hopen, dat de schrapping van de bepalingen aan gaande de geforceerde integratie op de scholen de Zuidelijke senatoren zullen doen instemmen met een beperkt debat en hun recht doen opgeven om door middel van het voeren van obstructie het stemmen over de wet te voorkomen. Twee-derde van de stemmen in de Se naat zijn nodig om het debat te beperken en daardoor de wet in stemming te brengen. ADVERTENTIE ...wordt overstelpt met voedingsproblemen, zodra hij zijn betere helft met vakantie op de trein heeft gezet. Maar gelukkig ligt de oplossing voor de hand: KAAS! lekker, voedzaam en gezond - en je maakt er in weinig tjjd de heer lijkste maaltijden mee. Vraag het Kaasreceptenboekje (25 ets) bij Uw winkelier of schriftelijk (25 ets postzegel bijsluiten!) aan Het Nederlands Zuivelbureau, Cort van der Lindenstraat 7, - Publikatle van het Ned. Zuivelbureau (Van onze correspondent in Londen) De nieuwe Britse defensie-politiek is gisteren een stap verder tot uitvoering ge bracht door de aankondiging van de reor ganisatie der strijdkrachten, neerkomende op een halvering van het leger in vijf jaar tijd. Het zwaartepunt van de moderne oorlogvoering is verlegd naar de bestuur bare projectielen en men verwacht dat Groot-Brittannië binnenkort zal beschik ken over waterstofbommen voor lange af standraketten, wier explosieve kracht ge lijk staat aan een miljoen ton TNT. NEW YORK (UP). - Kolonel Anwar El Sadat, oud-lid van de Egyptische revolu tionaire raad, oud-lid van de revolutionaire organisatie der „jonge officieren" en thans hoofdredacteur van het Egyptische rege ringsblad „Al Gomhouria" heeft een boek, „Revolte aan de Nijl" gepubliceerd. Presi dent Nasser schrijft in een woord vooraf, dat kolonel Anwar een leidende rol in de revolutie van 1952 heeft gespeeld. Een groot deel van het boek is gewijd aan de beschrijving van pogingen, die de „jonge officieren" ondernamen om Hitler- Duitsland de oorlog te laten winnen. „Ik geloof nog steeds dat, indien wij niet met bijzonder veel tegenslag te kampen zouden hebben gehad, wij de Britten een klap hadden kunnen toedienen, ons bij de as- mogendheden hadden kunnen aansluiten en de loop van de geschiedenis veranderd zouden hebben", aldus kolonel Anwar. „Het Britse imperium is slechts als over winnaar uit de tweede wereldoorlog te voorschijn gekomen om langzaam te ont binden. De geschiedenis is in feite slechts een constante vernedering van de arrogan tie". „In Palestina kwam de imperialistische economie van de Verenigde Staten het Europese imperialisme te hulpde oor log heeft de Amerikaanse ambities aange wakkerd. De staat Israel werd opgericht om een bruggenhoofd te krijgen in het Nabije-Oosten, langs een der lijnen van de wereldhandel vanwaar men de Russische kolos in het oog kon houden". Voorts wordt de aanvankelijke samen werking beschreven der „jonge officieren" en de mohammedaanse broederschap, die later van extremisme werd beschuldigd en ontbonden. De leiders werden gearresteerd. Volgens kolonel Anwar zijn het commu nisme en de mohammedaanse broederschap „vrijwel even gevaarlijk". Beide bewegin gen maakten gebruik van de periode van zwakheid tussen het einde van de tweede wereldoorlog en het aan de macht komen van Nasser, zo zegt hij. Dertig infanterie-regimenten, waaronder vele beroemde, zullen paarsgewijze wor den gegroepeerd in brigades. Twintig ar tillerie- en vijf genie-regimenten, alsmede twee bataljons van de roemruchte garde brigade worden opgeheven. Zes tank regimenten worden tot drie ingekrompen. Met de schadeloosstelling van de over bodig geworden militairen zal een bedrag van vief- tot vijfhonderdmiljoen gulden zijn gemoeid. Afgezien van vervroegd pen sioen en bedragen, die men reglementair ontvangt bij het verlaten van de dienst, zullen extra belasting-vrije uitkeringen worden gedaan tot zestigduizend gulden voor de opper-officieren en tot 12.500 gul den voor de lagere rangen. De schadeloos stelling bedraagt vijf maal het jaarsalaris, overeenkomende met wat industriële lei ders krijgen als zij onder gelijke omstan digheden hun werk moeten opgeven. Bo vendien zullen alle permanent dienende officieren, die op normale wijze de dienst zullen verlaten (zonder vroegtijdig ontslag dus) een extra-betaling ontvangen van vijfduizend gulden om te kunnen wed ijveren met de overbodig geworden mili tairen in het vinden van een burgerbe trekking. De regering heeft een royaal gebaar gemaakt om de slag niet te zwaar te laten aankomen. Velen zullen opnieuw moeten beginnen. Een kapitein die op 36- jarige leeftijd de dienst verlaat, ontvangt in totaal 62.000 gulden, een brigadier van 49 jaar, met negen dienstjaren, zal 94.500 gulden contant ontvangen en een pensioen van meer dan 10.000 gulden per jaar voor de duur van zijn leven. Burgerlijke administratie De inkrimping van het leger zal in twee fasen geschieden, de eerste loopt eind 1959 af, de tweede eind 1962. De tegenwoordige sterkte van 370.000 man zal tot de helft worden verminderd tot een beroepsleger van vrijwilligers. De vrouwelijke legeraf delingen blijven onaangetast. Oudere mili tairen zullen worden vervangen door jon geren, voor wie de strijdkrachten evenals vroeger een loopbaan blijven bieden. De administratie zal voor een belangrijk deel door burgerpersoneel worden overge nomen. (Van onze correspondent in Parijs) De staking van een groot deel van de Franse bankbedienden, die al bijna drie weken duurt, dreigt zicb nog uit te breiden, omdat ook het personeel van de Banque de France, de Franse staatsbank, heeft aangekondigd aan de staking te zullen gaan deelnemen. Dit maakt de situatie voor de particuliere bankiers nog weer moei lijker, omdat de Banque de France de cheques betaalt van de meeste andere ban ken, zodat deze, ondanks de staking over voldoende kasgeld kunnen beschikken en hun cliënten contanten bij de Banque de France hebben kunnen halen. Met de laat ste van de maand in zicht zullen zij dus voor nog grotere moeilijkheden komen te staan, evenals de ondernemingen die lonen moeten uitbetalen. Ook voor de buitenland se toeristen is de staking van het personeel van de Banque de France een handicap, want juist omdat zulks bij de andere ban ken niet meer vlot verliep, konden zij bij de kantoren van de staatsbank hun bonnen ter verkrijging van goedkope benzine af halen. Een van de redenen waarom men met vakantie gaat: om een tafereel te zien als de foto boven weergeeft. Een klein stukje paradijs, ver van de grote stad met haar afstompend rumoer. Nog geen twintig kilometer van Manchester, in het Lyme-park van Cheshirep werd de foto gemaakt. De bemiddelingscommissie heeft tot dus ver geen succes gehad, ondanks het feit dat de regering er in heeft toegestemd, dat de werkgevers eventueel salarisverhogin gen mogen uitkeren. De Nationale Ver gadering heeft haar daartoe met algemene stemmen goedkeuring gegeven. Bemiddeling? Het is ook niet onmogelijk dat minister president Bougrès-Maunoury zal trachten ook in dit conflict te bemiddelen. De vak bonden van de stakende cipiers van de gevangenissen hebben zijn bemiddeling vierkant afgewezen. Vandaag zullen de kwesties opnieuw in de ministerraad be sproken worden. Van vele zijden wordt ge opperd, dat het verstandig zou zijn krach tig op te treden, door de cipiers terug te trekken of hun taak tijdelijk aan de rijks politie of desnoods het leger op te dragen. Voor dergelijke krachttoeren zal men ech ter weinig voelen en de cipiers zullen binnenkort hun zin wel krijgen. Een aantal verdachten, die in voorlopige hechtenis zaten, heeft aan de staking van de cipiers een buitenkansje gehad. Men heeft ze moe ten laten lopen, omdat er niet genoeg lokalen in de politiebureaus aan de Quai des Orfèvres waren om hen daar onder te brengen. De regering heeft op het ogenblik de grote zorg, dat de stakingen, die zoals vroeger is gebleken altijd „besmettelijk" zijn, zich zullen uitbreiden. In het bijzon der het vreemdelingenverkeer, dat toch al van het slechte weer van de laatste weken te lijden heeft, zou daarvan het slachtoffer worden en wanneer één ding is, dat het land niet kan missen, dan zijn het wel de broodnodige deviezen. c/e Lectuur Het is misschien geen toevalligheid dat ik in één week drie litteratuurbeschouwin gen heb gelezen waarin ernstig geklaagd wordt over het feit dat het grootste deel onzer nieuwe letterkundige produktie aan de zwarte, sombere kant van het leven staat. De schrijvers van die beschouwingen zijn van oordeel, dat het leven ook nog wel iets vriendelijkers en vrolijkers biedt, en zij beschuldigen de jonge letterkunde van opzettelijke vervalsing naar de droe vige kant. Ik wil (wie ben ik, dat ik mij daartoe bevoegd zou achten?) geen oordeel vellen, noch over de letterkunde in kwestie, noch over het al of niet gelijk-hebben van haar beoordelaars. Ik zou alleen willen zeggen, dat men het recht mist, critiek te oefenen op de wijze waarop en de gezichtshoek waaruit een schrijver het leven wenst te bezien. In ieder geval zou ik de mensen, die aanstoot nemen aan de levensbeschouwing onzer jonge litteratoren, de welgemeende raad willen geven, zich dan maar liever te verdiepen in de steeds letterkundiger wor dende geestprodukten van een soort schrijvers die - in ieder opzicht - steeds meer onze aandacht verdienen: de copy writers, die het advertentiegedeelte van de krant voor hun rekening nemen. Daar is niet één zwartgallige jongen bij en niet één woordenkunstenaar die niet vreugde en geluk puurt uit alles wat in de krijtring zijner belangstelling wordt gezet. Zij ver dienen onze algehele sympathie, omdat z ij het zijn die - in tegenstelling tot de jon gens op de andere helling van de muzen berg ons doen zien dat er nog zo ontel baar veel dingen zijn, waarover wij het volledige recht tot juichen en blij-zijn hebben. Vergeten wij dan vooral niet de illustra toren dezer levenvreugde eveneens in onze sympathie op te nemen, want mocht het blijde woord nog niet voldoende zijn om ons te doen begrijpen welk groot geluk in een nieuw jasje, een lik natuurboter of margarine, een bord soep of een biskwietje ligt, dan zijn de tekenaars daar om aan schouwelijk te doen zien welke idylles het Nederlandse binnenhuisje de onverschil lige voorbijganger verbergt en hoe fleurig het familiegeluk bloeit rondom de was machine, het fornuis, de stofzuiger, de theepot en de koffiekan. Ik moet eerlijk zeggen, dat ik er wel eens toe kom Vestdijk, Kafka, Noordzij en Blaman te laten voor wat zij zijn om mij te laven aan de voortreffelijke huwelijks- en gezinsverhoudingen, die ontstaan uit het gebruik van simpele voedingsmiddelen en het hanteren van, vrijwel om-niet ver krijgbare, gebruiksvoorwerpen. Hoe nijdiger Nasser is en hoe droeviger de laatste roman uit de beklemmende school der neo-vijftigers, des te meer ver heug ik mij in de welvarendheid van kleine meisjes die zo zalig hun welbesmeerde boterhammen smikkelen. Hoe ziet het mensenleven eruit? Dat hangt er helemaal van af, welke uw lectuur is. Elias De in de commissie van overleg samen werkende middenstandsvakcentralen, de Christelijke Middenstandsbond, de Ko ninklijke Nederlandse Middenstandsbond en de Nederlandse Katholieke Midden standsbond, hebben zich telegrafisch ge wend tot het Hoofdbedrijfschap Detail handel om bemiddelend op te treden in zake de „koffie-acties" van de winkeliers in textiel en huishoudelijke artikelen, die naar aanleiding van de cadeau-acties van de kruideniers worden gevoerd. De middenstandsbonden wensen dat het hoofdbedrijfschap, waarin ook het groot winkelbedrijf en de coöperaties zijn ver tegenwoordigd, wegen zoekt ter beperking en regeling van het cadeau- en korting stelsel, hetzij door een wetswijziging het zij door gebruikmaking van de bij het in stellingsbesluit gegeven bevoegdheden. Hangende de bestudering van het vraag stuk kan volgens de middenstandsbonden gevraagd worden de acties te staken. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Beerta A. Ie Coq, vicaris te Hilversum. Geref. Kerken Bedankt voor 's-Gravenhage-Loosdui- nen (vac. J. B. Vogelaar) L. J. Boeijinga te 's-Gravenzande. Een leelijke vergissing, waarover men zich later zeer vrolijk heeft gemaakt, had de Moravische stad Brtinn nood lottig kunnen worden. Aan het station arriveerden twee waggons met bus kruit, goed verzegeld en voorzien van roode vlaggen. De garnizoenskomman- dant liet terstond een wacht van twaalf soldaten rondom de waggons opstellen en niemand mocht zich in de omgeving vertoonen met een brandende sigaar of pijp. Den volgenden morgen kwam een officier met soldaten en wagens om de gevaarlijke lading naar het kruithuis te vervoeren. De vaatjes kruit werden behoedzaam uitgeladen, waarbij het den officier opviel dat uit één ervan een kleverige substantie droop. Hij liet het vaatje openmaken en wat bleek? Het bevatte tot ieders groote verbazing de bekende Boheemsche „Powidl" of pruimengelei, waarmede ook de andere vaatjes gevuld bleken te zijn. Terstond vroeg men zich af, waar dan wel de waggon met het buskruit gebleven was. De spoorwegautoriteiten werden gealarmeerd, er werd druk overal heen getelegrafeerd tot eindelijk bleek, dat de waggon zich in een goede rentrein bevond, waarmede den ge- heelen nacht heen en weer gerangeerd was. Men mag er niet aan denken welk onheil geschied zoude zijn, indien de gevaarlijke lading tot ontploffing ge komen zoude zijn. De huizen in de om geving van het station zouden van den aardbodem zijn weggevaagd.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5