Uitgaan in Haarlem opruiming O (^Mannetje Grommelebromy DE ONZICHTBAREN MEUBELRESTANTEN Italiaanse operazangers Agenda voor Haarlem 739.50 Lezen en laten lezen GEVAERT Kort en bondig VRIJDAG 26 JULI 1957 5 TONEEL EN DANS MUZIEK DIVERSEN Blank eiken huiskamer Macoré huiskamer Blank bankstel Gothieke huiskamer Overtrokken bankstel Kort nieuws Valkenburg wil geen reclamedrukwerk op straat A.NW.B.-wegenwacht krijgt ambulances voor gewondenvervoer Priester-telefoondienst in de hoofdstad Ontsnapte gevangene in Amsterdam aangehouden NIEUWE WONING? MODERNE PENDULETTE. 'T SILVER STOEPKE HOOGTEPUNTEN VAN BEL CANTO P. Zwaansioijk „Progressieve christenen" in Algerije veroordeeld NO 1 in zijn prijsklasse! Oók wat uiterlijk betreft ONS VERVOLGVERHAAL Zaterdag 27 juli, Openluchttheater 20.15 uur: Het Nederlands Ballet onder leiding van Sonia Gaskell vertoont het nieuwe ballet van Rudi van Dantzig, de Polo- wetser dansen uit „Prins Igor" van Bo rodin, „Le Rencontre" en Graduation Ball" van David Lichine. Voornaamste solisten: Marianna Hilarides, Linda Ma- nez, Jaap Flier, Aart Verstegen en Con rad van de Weetering. Donderdag 1 augustus, Openluchttheater 20.30 uur: Optreden van de negerdans groep van Keita Fodeba uit Frans Equa toriaal Afrika. Volgende voorstellingen: vrijdag 2 en zaterdag 3 augustus. Vrijdag 26 juli, Stadhuis Haarlem 17 uur: Symposion onder leiding van prof. An ton Heilier naar aanleiding van gram mofoonplaten van de door Klaas Bolt op 10 juli geleverde improyisatie. Om 18 uur sluit de burgemeestér van Haarlem de zomeracademie voor orgel. Zaterdag 27 juli, Grote Markt 15 uur: Be speling van het carillon van de Grote Kerk door Arie Peters, stadsbeiaardier, waaraan een luisterwedstrijd is verbon den. Er is ook een beiaardbespreling op maandag 29 juli van 15.3016.30 uur. Dinsdag 30 juli, Grote Kerk 20 uur: Ge meentelijke orgelbespeling door Piet Kee, die werken van Froberger, Pachel- bel, Bach, Brahms, Reda en Reger ten gehore zal brengen. Dinsdag 30 juli, Oosterkerk 20 uur: Pro gramma van zang en muziek rond de Oosterkerk aan de Zomervaart door het koor „Eben Haëzer" en de kapel „De Hooi-Mayters". Er is ook gelegenheid tot samenzang. Woensdag 31 juli, Hervormde kerk Zand- voort 20 uur: Concert op grammofoon platen door de alt Aafje Heynis met lie deren van Bach, Schubert en Handel. Het programma wordt ingeleid door ds. R. H. Oldeman. Donderdag 1 augustus, Grote Kerk 15 uur: Gemeentelijke orgelbespeling door Al- bert de Klerk, die werken vertolkt van Johann Sebastian Bach, onder meer een Pastorale, drie fuga's, het Concerto in G en gedeelten uit „Das Orgelbüchlein". Donderdag 1 augustus, Grote Markt 20 uur: Bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stadsbeiaardier Arie Pe ters, die onder meer werken van Bach, Handel, Haydn en Albeniz laat klinken. Vrijdag 2 augustus, Concertgebouw 20 uur: Italiaans operaconcert door Marisa Mo rel, Nancy Riccardi, Luigi di Stefanis en Adriano Ferrario, Gino Orlandini en Gastone Presset, benevens de pianist Efrim Casagrande, die onder meer ge deelten uit La Bohème, De Parelvissers, Rigoletto en Paljas ten gehore brengen. Medewerking verlenen verder zestig leden van „Polyhymnia" voor de uitvoe ring van het slavenkoor uit „Nabucco" van Verdi. FILMS Zaterdag 27 juli, Lido Theater 23.30 uur: Bijzondere voorstelling van „Zij die zich ADVERTENTIE In onze brengen wij nog enige welke wij tegen EXTRA LAGE PRIJS geëtaleerd hebben, o.a. dressoir, ronde tafel 4 stoelen m. epinglé y3» §3 VB m overtrek dressoir ronde tafel met tuimelblad 4 stoelen m. epinglé 7QO m overtrek 3 zitsbank 2 fauteuils overtrokken met Cy m wollen epingléstof dressoir uitschuifbare tafel 4 stoelen overtrokken met wollen moquette royale 3 zitsbank 2 clubs bekleed met prima wollen uitgeschoren OOC m moquette KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Hieronder volgt een lijst van de door de Stads bibliotheek en -leeszaal aangeschafte boeken. Romans: Claes, Dit is de sproke van broederke Valentijn; Hartung, Piroschka; Sinclair, Lanny Budd-serie, bd. 5; van de Walle, Slavenopstand; Böll, Der Zug war pünktlich; Grant, Time out Populair wetenschappelijke boeken: Lewis, Gods megafoon, de vraag van het leed; Hand- wörterbuch der Sozialwissenschaften, bd. 9 (leeszaal) Hijmans, Vrouw en man in de prosti tutie; Gesell en lig, Babies en kleuters in deze tijd- Bruins en van Doorn, Olifanten; de Vries, Het grote knutselboek voor jong en oud; Scobie, Adventurer's paradise; I.ennartz, Dichter una Schriftsteller unserer Zeit (Inlichtingen B); den Besten, Tegen mijn verlies, gedichten; van Duinkerken, Verzamelde gedichten; Lullies. Griekse kunst; Matisse, Lob der Schonheit, Winkler, Festtage; Dufourcq, La musique fran- caise; Nordtirol (Grieben-Reiseführer) 2 dln.; Bomans, Wandelingen door Rome; Sorman, W(|, Christina, bij de gratie Gods; Roderkerk, De Kennemer duinen; Bijdragen en mededelingen van de Vereeniging Gelre, dl. 55. verkopen" met Raymond Pellegrin en Giselle Pascal. Zondagochtend 11 uur: Danny Kaye in „De Wonderman". Zondag 28 juli, Rembrandt Theater II uur: Nogmaals vertoning van de Duitse expe ditiefilm „Naar het rijk der Inca's" van Hans Ertl, waarbij Paul Steenbergen de Nederlandse tekst spreekt. Dagelijks, Studio Theater 10.30 uur: Amu sementsfilms voor jong en oud, onder meer met Charlie Chaplin, benevens te kenfilms met Donald Duck. Dagelijks, Cinema Palace 10.30 uur: Va kantieprogramma voor de jeugd met tekenfilms en de kleurenfilm „Water vogels" van Walt Disney. Dagelijks, Luxor Theater 10.30 uur: Weder- vertoningen van „The Lady and the Tramp" van Walt Disney (behalve op zondag). Dagelijks, Minerva Theater 14.30 uur: Va kantiematinee met vertoning van de film „Dansmeesters" van Stan Laurel en Oliver Hardy. ANDERE BIJEENKOMSTEN: Dagelijks, Rembrandt Theater 10.30 uur: Op het toneel een amusementsprogram ma door Montagne's Jeugdvariété met poppentheater, clowns en muziek (niet op zondag). Vrijdag 26 juli, Schotersingel 19.30 uur: Tuinfeest in het Tehuis voor Ouden van Dagen door leerlingen van de dansschool van mevrouw To Venema met piano begeleiding door Tineke Visser en Ans Kruseman. Vrijdag 26 juli, Jacobstraat 20 uur: Dr. A. U. Michelson en baron Frary von Blom berg uit Noord-Amerika spreken in de kerk van de Vrijzinnig Hervormde Ge meente voor „De Joodse Hope" over Israel. TENTOONSTELLINGEN Cruquiusmuseum: Historische stoom machines en grote maquette van Neder land met waterstanden en overzicht overstromingsramp februari 1953. Ge opend dagelijks van 9 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Woonhuis Jacobus van Looy: Geopend donderdags van 10 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17 uur en zondags van 13 tot 17 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse School van de zestiende eeuw tot heden. Onder meer de meesterwerken van Frans Hals. Het museum is geopend op werkdagen Van 10 tot 17 uur en op zon en feestdagen van 13 tot 17 uur. Op zaterdagen tot en met 7 september extra avondopenstelling met kaarslicht, flood light en oude muziek. Bisschoppelijk museum, Jansstraat 78: Middeleeuwse en latere schilderijen, sculpturen, paramenten, kantwerk, handschriften en munten. Geopend op werkdagen, behalve maandag van 10 tot 17 uur, des zondags van 13 tot 16 uur. Huis Van Looy: Tot 9 september wordt moderne kunst uit het bezit van de ge meente Haarlem tentoongesteld. Ope ningstijden: dagelijks van 1012.30 en 13.30 tot 17 uur, des zondags van 14 tot 17 uur. Teylermuseum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen uit de Hollandse, Italiaanse en Franse school vap de zestiende tpt.de twintigste eeuw. Fossielen, mineralen, natuurkun dige instrumenten. Geopend iedere werkdag behalve maandag, van 11 tot 17 uur. De eerste zondag van elke maand van 13 tot 17 uur. Galerie Espace: Zomertentoonstelling met werk van onder meer Corneille, Appel, Haber en Shapiro. Dagelijks geopend van 11 tot 17 uur. Vishal. Tentoonstelling van werken van Kees Verwey tot 12 augustus. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 17 uur en op dinsdag- en vrijdag avonden ook van 19 tot 22 uur. Vleeshal: Expositie van cultuurhistorische diorama's van dr. W. G. L. Wieringa, tot 4 augustus dagelijks geopend van 10 tot 12, 14 tot 17 en van 19.30 tot 21.30 uur, zondags van 14 tot 17 uur. Jubileumgift. De directie van een ju bilerende industrie te Hengelo heeft f 12 756,38 geschonken aan het Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kankerbestrij ding. Deze gift was het resultaat van een verzoek van de jubilerende firma, even tuele gelukwensen tot uiting te brengen door middel van geld voor de kankerbe strijding. Verbodsbepaling zou echter in strijd zijn met de Grondwet De officier van Justitie bij de rechtbank te Maastricht heeft verklaard, da* art. 33a van de onlangs gewijzigde algemene po litieverordening van Valkenburg, dat het bij zich hebben en aanbieden van gedrukte stukken in Valkenburg verbiedt, in de hui dige redactie in strijd is met artikel 7 van de Grondwet betreffende de vrijheid van drukpers. Hij verzocht de rechtbank de bepaling onverbindend te verklaren door bevestiging van het vonnis van de kanton rechter te Maastricht, die enige weken geleden deze onverbindendheid had uitge sproken. Een touringcar-ondernemer in Valken burg had een proefproces uitgelokt door zich te laten verbaliseren wegens het in bezit hebben van een aantal folders van zijn onderneming. Ook was een bedrijfs leider van een grotaquarium te Valken burg bekeurd, omdat hij op de openbare weg reclame-folders had uitgereikt. De be doeling van de desbetreffende bepaling in de politieverordening was geweest de stroom op straat uitgereikte reclamedruk werken te beperken. De officier van Justitie zei, dat het ver bod van bij zich hebben en verspreiden van gedrukte stukken een algemeen ver bod was. dat in strijd geacht moet worden met artikel 7 van de Grondwet. De burge meester van Valkenburg had zich erover beklaagd, dat men bij de beoordeling van de verordening te weinig aan de goede be doelingen van het gemeentebestuur had gedacht. De officier stelde daartegenover, dat men rekening heeft te houden met wat de Hoge Raad in dit opzicht heeft beslist. De Wegenwacht van de A.N.W.B. zal voortaan alle nieuwe inspectie-auto's zo danig uitrusten, dat zij als ambulance voor gewondenvervoer kunnen worden ge bruikt. Reeds zijn twee wagens, die ten noorden van Den Haag, Leiden en Gouda en in Noordholland tot halverwege de af sluitdijk dagelijks op de weg zijn, als hulp ambulance uitgerust. Van de ongeveer 2000 gewonden bij verkeersongevallen, die jaarlijks door de Wegenwacht worden verbonden en geholpen, moeten velen een te lange tijd op transport naar een zieken huis wachten, eensdeels, omdat het waar schuwingssysteem voor ambulances niet is gecoördineerd, anderdeels, omdat niet altijd terstond voor gewondenvervoer kan worden zorggedragen. Zodra de PTT lijnen vrij heeft, zal in Amsterdam een priester-telefoondienst voor katholieken worden geopend. De deken van de hoofdstad, mgr. G. P. J. van der Burg, heeft het initiatief daartoe ge nomen. Belangstellenden, die een bepaald nummer draaien, zullen een toespraakje van een geestelijke te horen krijgen, dat iedere dag wisselt. Op een later tijdstip zul len ook persoonlijke geestelijke ad-iezen worden gegeven. In Duitsland en Amerika hebben derge lijke telefoondiensten van priesters en pre dikanten grote bekendheid gekregen. De centrale recherche te Amsterdam heeft in de Haarlemmerstraat de twintig jarige F. K. uit Venlo aangehouden, die op 13 april ontsnapt was uit zijn gevangen schap. De jongeman zat in de gevangenis te Haarlem een straf uit. Op 13 april mocht hij zijn vader bezoeken, die in een zieken huis te Venlo w«rd verpleegd. Onder be waking van enkele transporteurs van de parketgroep te Haairlem werd hij naar Venlo overgebracht- In het ziekenhuis al daar heeft K., voorgevende even naar het toilet te gaan, kans gezien aan zijn bege leiders te ontkomen. ADVERTENTIE plaats voor een fraaie, HEEFT HET VOOR U. De kleine zaak met de grootste keuze Toen de man eindelijk wat van zijn verbazing was bekomen en verder ging, kwam hij verderop een andere dorpeling tegen; en die hield hij staande. En toen vertelde hij, wat hij daareven had ondervonden. „Echt waarhij lachte vriendelijk tegen me, en hij nam zelfs beleefd zijn hoed af!", zei hij opgewonden. „"WatMannetje Grommelebromvriendelijk en beleefd?", stamelde de ander ongelovig". „Zou hij ziek zijn?" Mannetje Spiegelbeeld wandelde rustig verder. Op het plein stond hij stil, om broodkruimels te strooien voor de mussen, die daar rondvlogen47-48 Het idee om operaconcerten te transfor meren tot een spectacle coupé heeft in het bijzonder de Italiaanse zangeressen en zan gers bevrijd van de dwang, die de officiële handelingloze voordracht van fragmenten hun had opgelegd. Weliswaar geschiedde het ook bij deze operaconcerten, dat het bloed kroop waar het niet gaan kon en dat de zangers ondanks hun keurige avond kleding overgingen tot uitbeelding van de rollen met alle inconsequenties inzake kostumering en typering. In dit alles heeft het spectacle coupé verandering gebracht. Van welke betekenis dit kan zijn, heeft men gewaar kunnen worden op het con cert, dat zes leden van de „Opera Italiana" en hun accompagnateur Efrem Casagrande donderdagavond in het Luxor-Theater te Beverwijk hebben gegeven. Door kostu mering en het scheppen van een dramati sche situatie konden de voortreffelijkste toneel-eigenschappen en vocale hoedanig heden aan bod komen en dit gaf aan menig gespeeld fragment de kracht van overtui ging. De toehoorders, die vrijwel alle plaatsen in het theater bezetten, hebben althans met spanning geluisterd en gekeken bij de „opvoering" van een gedeelte uit „La serva padrona" van G. B. Pergolesi (1710-1736), een fragment uit „Rigoletto" van Verdi en een uit „II barbière di Siviglia" van G. Rossini (1797-1848). Dit optreden vóór de pauze werd besloten met de uitvoering van een groot gedeelte uit „Lucia di Lammer- moor" van G. Donizetti (1797-1848). De tweede helft van de avond werd bestemd voor gedeelten uit „Manon Lescaut" van Jules Massenet uit „De Parelvissers" van George Bizet, uit „Lakmé" van Léon Deli- bes (1836-1891) en tenslotte uit „La Bohè me" van Puccini, waarvan de uitvoeringen hoogtepunten van het bel canto werden en ook van dramatische uitbeelding. Men heeft genoten van de fraaie stem men der sopranen Nancy Riccardi en Marisa Morel, alsmede van haar spel. Bij de mannenstemmen waren de prachtige, warme tenor Luigi di Stefanis, de sonore bariton Gino Orlandini en de klankschone bas Gastone Presset. De vo cale hoedanigheden van de tenor Adriano zijn Ferrario bleven wel wat achter bij voortreffelijke acteurseigenschappen. Deze Italiaanse zangeressen en zangers waren in alle opzichten op hun taak voor bereid en zij konden daardoor de grote uitvoeringsmoeilijkheden van een frag ment als het gedeelte uit „Lucia di Lam- mermoor" uitstekend overwinnen. Maar er viel meer te bewonderen op deze avond. Het duet uit „De Parelvissers" door Luigi di Stefanis en Gino Orlandini, de actie van Marisa Morel en Adriano Ferrario bij het duet uit „Manon Lescaut" en de vlotte coloratuur van Nancy Riccardi bij haar voordracht van de klokkenaria uit „Lak mé" van Delibes, benevens de prachtige zang van Presset, eveneens in dit werk. En dan kwam nog het hoogtepunt van de avond: het gedeelte uit „La Bohème" van Puccini, dat door vocale schoonheid en goed getroffen actie veel indruk maakte. De uitstekende begeleider Efrem Casa grande bleef bescheiden op de achtergrond toen geestdriftige bijval voor de prestaties opklonk. Maar al kon het applaus zich niet tot deze pianist richten, bijzondere waar dering is toch ook voor hem bedoeld ge weest. Op 2 augustus treden de Italianen te Haarlem op. Zij verdienen ook hier veel belangstelling. ALGIERS (AFP) Het tribunaal van de Franse strijdkrachten te Algiers heeft in het proces tegen een aantal personen, ene van hulpverlening aan opstandelingen waren beschuldigd onder wie een gees telijke, die onderdak aan opstandelingen zou hebbenv^rspbaftvonnis geweien. Er werden gevangenisstraffen tot tien jaar opgelegd. Er waren 35 beschuldigden. Men sprak van de zaak der „vooruitstrevende christe nen" omdat twaalf van de beschuldigden, Europeanen, tot kringen van de katholieke actie behoord zouden hebben, aldus meldt „Le Monde". ADVERTENTIE 2 diafragma's 2 tijd-afstcllingcn Hits-aansluiting doorzichtzoeker handige zijsluiting geheel metalen uitvoering GRATIS! Bij aankoop van Gevabox ontvangt u tijdelijk gratis „OllieB.Bommcl's Foto boek'' de geestige handleiding voor foto-amateurs door Marten Toonder. 29. Met een koortsige reisgenoot konden wij onmoge lijk onze tocht voortzetten, dat was mij al heel gauw duidelijk. Het was dus zaak langs de kortst mogelijke weg een kampement van zwervende Mongolen te berei ken. Zonder een goed verwarmde jurtte bestond het ge vaar, dat Komoroffs kou in een longontsteking zou ver anderen. Daarom stelde ik voor dat Tui-Jaroen en ik een heuvel zouden beklimmen, zodat we een goed uitzicht zouden hebben. Eerst stribbelde Komoroff nog tegen, omdat hij het tijdverspilling vond, maar toen ik hem duidelijk had gemaakt, dat ook de ons begeleidende Mongolen en de paarden dringend rust nodig hadden, stemde hij er mee in. Het was een moeizame tocht en dicht bij de top werd het klauteren nóg moeilijker. Eindelijk bereikten Tui- Jaroen en ik echter de top. Met onze verrekijkers zoch ten wij de ten zuiden van ons liggende vlakte af. Tui- Jaroen ontdekte met zijn scherpe ogen al spoedig de omtrekken van een obo. Zorgvuldig zochten wij de omgeving van de obo af, maar nergens ontwaardden wij een rookzuil, nergens zagen wij een jurtte. Plotseling slaakte Tui-Jaroen echter een opgewonden kreet en wees naar een verafgelegen boomgroep, waarachter, nauwelijks zichtbaar, een jurtte stond. De sombere stemming en het slechte humeur, die al lang bij onze mensen heersten, verdween snel en het vooruitzicht op vers vlees, een warm plekje om te sla pen, een niet-eindigend gesprek, kortom op de aange naamheden, die ons in een mongolenkamp wachten, maakten ons allen vrolijk. Alleen de Rus bleef met ge sloten ogen, stevig in zijn pels gewikkeld, naast het vuur liggen. „Komoroff", vroeg ik, „zou je kunnen rijden? In vier, vijf uur kunnen wij bij het kamp zijn". „Hou je mij soms voor een oude vrouw, Bühler? Dat beetje koorts kan mij niet tegenhouden desnoods 16 uur in het zadel te zitten!" Een half uur later zette onze karavaan zich in bewe ging. De Mongolen praatten opgewonden, en lachten en schertsten zó vrolijk als se sedert lange tijd niet meer hadden gedaan. Langzaam reden wij naar het zuiden, in de richting van de vlakten en het duurde inderdaad ongeveer zes uur, voordat we eindelijk de twee jurtten in het oog kregen. De Rus, die al die tijd zwijgend en in elkaar gezakt op zijn paard had gezeten, hief het hoofd op en vroeg: „Vreemd, waar blijven de honden?" (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN Hij had gelijk, het was vreemd! Steeds wanneer men in de buurt van een kamp komt, vallen grote Mongolen- honden met luid geblaf aan. Alles bleef echter stil, alhoewel we nog maar nauwelijks 50 schreden van de eerste jurtte verwijderd waren. Twee tenten stonden daar zwijgend onder de oude bomen weggedrukt, maar uit geen van beide steeg rook op en er viel noch een mens, noch een hond noch een stuk vee te zien. Tui- Jaroen hield plotseling zijn paard in en wees met de zweep, die hij ter hand genomen had om zich te kunnen weren tegen de honden, naar één der jurtten. „Hai mail Een gele mani, een gele mani!", riep hij ge schrokken. (Een mani is een edelsteen, die volgens de Mongolen ongeluk brengt. In dit geval is het een wim peltje, eveneens ongeluk symboliserend). „Dat ontbreekt ons nog!" zei ik, terwijl Komoroff mompelde: „Ook dat nog!" Hij wist natuurlijk even goed als ik, wat Tui-Jaroen met „gele mani" bedoelde. De bewoners van de jurtte moesten aangetast zijn door een ziekte! Intussen waren wij vlak bij de tenten gekomen. We stegen af, riepen en knalden met de zwepen. Niemand vertoonde zich echter. Kort en goed, ik schoof het gordijn voor de ingang van één der jurtten opzij en ging naar binnen. Het afgodsbeeld stond tegen de wand, rond het uitgedoofde vuur lagen uitnodigend kussens en de kisten, die ik opende, zaten vol levensmiddelen. Ik liep weer naar buiten en riep: „Er is niemand, maar de bewoners zullen wel gauw komen. Het begint al donker te worden. Kom, Komoroff, maak het je zo gemakkelijk mogelijk. Er is genoeg hout. Ik zal het vuur aanmaken". Tui-Jaroen liep op dat moment naar ons toe en zei dat we beter verder konden rijden. De jurtten waren kennelijk door de bewoners verlaten, omdat de boze geesten, die ziekten verspreidden, toegeslagen hadden. Komoroff wierp Tui-Jaroen een verachtelijke blik toe, spuugde krachtig ver voor zich uit en liep toen de jurtte binnen, het aan mij overlatend de mannen te kalmeren. Ik trachtte .Tui-Jaroen gerust te stellen, maar in zijn ogen blonk niet alleen angst, maar ook een nauwelijks verhulde weerspanningheid. Al lang was het me duide lijk, dat onze mannen zich steeds meer en mokkend gingen verzetten tegen de reis. Sedert de dag, dat de lama zijn waarschuwingen en bedreigingen geuit had, waren de ons begeleidende Mongolen verlegen en bang geworden en meden zij Komoroff en mij zo veel mo gelijk. Het duurde een hele tijd, voordat ik Tui-Jaroen van de angst, die hem bevangen had, wist te bevrijden. De paarden werden afgezadeld en de bagage werd in de tweede jurtte opgeborgen, die eveneens volledig was ingericht. Zorgvuldig onderzocht ik vervolgens de omgeving en ik kon al gauw vaststellen, dat er vijf jurtten gestaan moesten hebben. Drie waren opgebroken en de bewoners waren vermoedelijk met de kudden verder getrokken. Wat kon hier gebeurd zijn? Waar waren de bewoners van de twee jurtten, die waren blijven staan? Zou Tui-Jaroen soms gelijk hebben gehad met zijn vermoeden, dat de eigenaars van de twee jurtten ziek waren geworden en gestorven? Ik kon het nauwelijks geloven. Bij de Mongolen is het namelijk gebruikelijk, dat de jurtte, waarin één van de hunnen gestorven is, eenvoudigweg omver wordt geworpen. Niemand mag een jurtte, waarin iemand het tijdige met het eeuwige heeft verwisseld, weer gebruiken, want de kwade geesten, die er in huizen, zouden de nieuwe bewo ners eveneens laten sterven. Deze jurtten waren echter niet omver geworpen. Er kon dus niemand in gestorven zijn. Waar waren dus de bewoners? Volgens het geloof van de Mongoolse nomaden, mogen de doden niet aan de aarde, het vuur of het water toe vertrouwd worden. Zij worden ergens buiten neergelegd en honden, vossen, arenden en raven, maar vooral ook wolven vormen de begrafenis-ondernemers van de Mongoolse steppen. Ik doorzocht eerst de directe omgeving van de beide jurtten en vervolgens de wijdere, in de verwachting, ergens enkele stoffelijke overschotten aan te treffen. Het zoeken was echter tevergeefs. Pas toen de invallende schemering verder zoeken onmogelijk maakte, keerde ik naar het kampement terug. Ik stond voor een raadsel. De gele mani vertelde mij, dat hier iemand ziek was geweest, maar niet, wat met hem gebeurd was. Toen ik de mani nauwkeurig bekeek, vond ik ettelijke half uit gewiste schrifttekens, die met dierenbloed op de katoe nen flarden waren geschreven. (Wordt vervolgd). Snellikken. De nationale typewed strijden zullen op 28 september in Hout- rust in Den Haag worden gehouden. De voorwaarden zijn bijzonder streng. Wie meer dan een half percent foute aanslagen maakt is volkomen kansloos. Zonder resultaat. Het onderzoek van de Amsterdamse recherche naar de roof overval op het pompstation aan de Utrechtseweg op 8 juli, waarbij twee ge maskerde en met pistolen gewapende mannen uit een geldlade 8000 gulden weg namen, heeft nog geen opheldering ver schaft en ook niet tot verdere aanhoudin gen aanleiding gegeven. Van twee in ar rest gestelde jongemannen is één op vrije voeten gesteld. De politie is nog op zoek naar een bestelautootje, grijs of beige met donkere spatborden, deuren en zijpanelen zonder venster. Afscheid. De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. Jonkman, de vice-premier, mr. Struijcken, en de ministers Hofstra, Witte en Suurhoff waren bij de velen, die op een ontvangst in Wassenaar afscheid namen van de Indonesische zaakgelastigde in ons land, de heer Kweedjiehoo, die op 30 juli naar New York vertrekt, waar hij consul- generaal van Indonesië wordt. Diefstal uit auto's. „Het stelen uit auto's is een zeer ernstig misdrijf. Net zo als een boer rustig zijn vee in de wei moet kunnen laten lopen, zo moet men ook zijn geparkeerde auto onbewaakt kunnen la ten staan", zei de officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam tegen een 37- jarige los werkman, die hoewel hij reeds 15 keer was veroordeeld wegens diefstal len uit geparkeerde auto's, daarmee toch was doorgegaan. Bij een van deze diefstal len werd hij betrapt. Hij kreeg vier maan den gevangenisstraf. Gewestelijk commandant. Tot gewes telijk commandant van de Bescherming Rèvolking voor Noord- en Zuid-Holland en Utrecht is benoemd generaal-majoor b.d. J. Daniels, als opvolger van de heer L. Langeveld, aan wie om gezondheidsre denen ontslag is verleend. Compensatie. De regering heeft een wetsontwerp ingediend dat beoogt dat aan degenen, die pensioen genieten op grond van de Wet Buitengewoon Pensioen Zee lieden-Oorlogsslachtoffers, compensatie wordt verleend voor de A.O.W.-premie die zij over hun pensioen moeten betalen. De kosten van deze maatregel worden ge raamd op f 240.000. Elf mille spoorloos. Een 67-jarige in woner van Blokker was 's ochtends met zijn echtgenote per trein naar Amsterdam gereisd om bij zijn zoon op bezoek te gaan. In de binnenzak van zijn colbertjasje had hij een envelop met f 11.000. Toen hij 's middags even een straatje om ging be merkte hij, dat hij de enveloppe met geld kwijt was. Een onderzoek van de politie, ook in de woning van de zoon, heeft geen resultaat gehad. Spaargeld weg. Een spaarvereniging op een grote fabriek te Eindhoven is tot de onaangename ontdekking gekomen, dat de penningmeester het gespaarde geld, enige duizenden guldens, had opgemaakt. De oneerlijke schatbewaarder is gear resteerd. Intrekking. Er is een ontwerp van rijkswet ingediend, strekkende tot intrek king van de wet van 14 juni 1930 inzake voorkoming van dubbele belasting. Deze wet heeft nimmer grote betekenis gehad. Zij is slechts zelden toegepast. VRIJDAG 26 JULI Minerva: „Heb je 'm door", alle leeftijden 8.15 uur. Rembrandt: „Sissi, de romance van een prinses", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het verdachte huis", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De Afrikaanse leeuw", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Studio ,,'t Is feest vandaag", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: „Strijd tegen verdovende middelen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De familie moordslee", alle leef tijden, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bloedige ver gelding", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Nieuwe Kruisstraat 14: Jeugdrally Pinkstergemeen te, 7.45 u. Jacobstraat 1: dr. A. W. Michel son en baron Frary von Blomberg (U.S.A.) spreken over „Israël", 8 uur. ZATERDAG 27 JULI Minerva: „Heb je 'm door", alle leeftijden, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Montag ne's jeugdvariété, a.l. 20.30 uur; „Sissi, de romance van een prinses", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals; „Het ver dachte huis", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The lady and the tramp", alle leef tijden, 10.30 uur; „De Afrikaanse leeuw", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: ,,'t Is feest vandaag", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Om 10.30 uur kinderprogram ma. Lido: „Houten koppen", alle leeftijden, 2 en 4.15 uur. „Strijd tegen verdovende middelen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Vakantie-kinderprogramma 10.30 uur; „De familie moordslee", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bloedige ver gelding", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Open luchttheater Bloemendaal: Het Nederlands ballet o.l.v. Sonia Gaskell, 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopenstelling met kaars licht en oude muziek, 8.30-10.30 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9