BEZUINIGEN OP MELK Tttettu Maak het u gemakkelijk Coffeïne I VAN DE WEEK DE „HOLLANDSE RIJSTTAFEL" De Passiebloem Erbij PAGINA Kaas blijft rond „Kosmos"-reisgidsen Wat staat hier? Mies Bouhuys Mies Bouhtiy AAN TE BEZUINIGEN OP MELK RADEN groen en belegen TUIN- EN KAMERPLANTEN dient per persoon per dag minstens 250 gram groente te worden gebruikt. Een be sparing kan men ook verkrijgen door bij 't schillen en schoonmaken van de aardappels en groenten alleen het allernoodzakelijkste weg te snijden. In ons land waar veel brood gegeten wordt, zijn de uitgaven voor brood vrij hoog. Het gebruiken van oud brood kan heel wat schelen. U kunt het roosteren, opbakken of verwerken in broodschotels. Het prijsverschil tussen verpakt en onver pakt brood is niet gering en wanneer u iedere dag brood koopt heeft u er weinig aan, dat het verpakte brood langer vers blijft. De goedkope vlees- en vissoorten kun nen verwerkt worden tot gerechten die niet minder voedzaam zijn dan de dure. Heeft u al eens geprobeerd wat kruiden te ver werken bij de vleesbereiding? Stootlappen, hachévlees, klapstuk, hart en nieren kun nen heel smakelijk zijn. Bovendien hebben deze stukken het voordeel dat 50 75 gram, de hoeveelheid die uit oogpunt van de voedingswaarde voldoende is, met saus erbij al een aardige portie kan opleveren. Tenslotte willen wij nog even het snoep- probleem aan de orde stellen. Het is vaak zo dat op verjaardagen en partijtjes grote bedragen worden uitgegeven en dat de kinderen constant lopen te snoepen. Ook deze post is vermoedelijk voor een kleine bezuiniging vatbaar. De Duitse kaasimporteurs hebben on langs aan de Nederlandse exporteurs gevraagd, vierkante kaas te leveren in plaats van ronde. Vierkante kaas is economischer te vervoeren en te ver delen, zo hadden Duitse rationalisatie deskundigen verklaard. De Nederlandse zuivelindustrie heeft echter besloten dat de Nederlandse kaas rond blijft. In de serie „Kosmos"-reisgidsen, die be schrijvingen geven van landen en streken uit Europa, zijn nieuwe delen verschenen, handelend over bij toeristen geliefde stre ken. De heer A. C. Dijkman schetste de aantrekkelijkheid van Wenen, mr. G. A. van Houweninge koos het Meer van Ge- nève en de Haute Savoie als onderwerp en de heer F. H. Oostenbrug heeft de Harz en Sauerland behandeld. De gidsen, die voorzien zijn van vele afbeeldingen, bevat ten historische gegevens over de voor naamste centra en tal van bijzonderheden over natuurschoon en aanbevelenswaardi ge excursies. De uitgave van deze reeks geschiedt in samenwerking met de Neder landse Reisvereniging.» „Geen kippetje, geen kippetje zit er op haar stok. Kippetjes, waar ben je toch?" kraait de haan op 't hok. Kippetjes, waar zit je nou? Kukleku Kuku! Nee, het erf blijft stom en stil. Wat is dat? Wat nu? Zijn ze nu al uitgegaan? Zijn ze soms verdwaald? Heeft de boer de kippetjes uit haar hok gehaald? „Domoor", roept een dikke mus in de meidoornheg. „Al jouw witte kippen zijn met vakantie weg. Ze zijn heel vroeg weggegaan, een zak graantjes mee. 'k Denk ze pootjebaden nu in de blauwe zee". Tot het 's avonds donker wordt wacht de boze haan. Net is hij op stok gegaan: „Stil, daar komt iets aan!" Al zijn witte kippetjes, heerlijk bruinverbrand, schoongewassen door de zee, komen terug van 't strand. Lieve haan, ben je niet boos? Haan, hier is ons ei". Hij kraait: „morgen mag je weer, maar met mij erbij!" „Och, laat hem toch kletsen", zei een klein konijntje. „Ik ga gewoon proberen of ik de ov.erkant niet haal". Niemand merkte hoe het konijntje uit het pierebad naar het ondiepe waadde en van het ondiepe recht op het diepe af ging; alleen zijn kopje met de twee lange oren stak nog boven water uit. „Help! Help! Mijn kind!" schreeuwde zijn moeder opeens, die zelf in het pie rebad les had. Het konijntje schrok er zo van, dat hij voorover viel. en nu he lemaal geen grond meer onder de voe ten had. Hij spartelde en blies en kwam midden in de beek, waar hij werd mee getrokken door de stroom. „Schreeuw niet zo", krijste de uil die met zijn kippige nachtogen niet pre cies zag wat er gebeurde. „Uiet schreeuwen? Niet schreeuwen?" riep de moeder. „Mijn kind verdrinkt en het is allemaal jouw schuld, akelige uil. M'n kind, red mijn kind!" Ja, nu zag de uil ook dat er iets ergs gebeurde en hij begreep dat hij iets doen moest. Hij sloeg zijn vleugels uit, vloog naar het midden van de beek en pikte het kleine konijntje met zijn sna vel uit het water. „Hoera! Hoera!" riepen de dieren aan twee kanten van de beek, maar te gelijk waren ze allemaal stil en keken met grote ofen naar de uil, die met het konijntje in zijn snavel al weer landde. „Wat is er? Wat kijken jullie?" vroeg hij verbaasd aan de zwijgende dieren. ,,J ijzei mevrouw Haas, „jij domme uil. Had je daar nou niet eer der aan kunnen denken?" „Waaraan?" vroeg de uil die juist vreselijk trots op zichzelf was. „Dat je ook over de beek kunt vlie gen, domoor!" Voor hij wist wat hem gebeurde, kreeg de uil van alle kanten pakjes en eten toegestopt die naar de overkant moesten. En hij schaamde zich zo, dat hij ze meteen ging brengen ook. Een hele dag had hij nodig om alles over en weer te bezorgen. Maar toen hij daar mee klaar was stond er een heel leger postboden in de lucht klaar- om hét werk van hem over te nemen; kraaien, merels en spreeuwen. Iedereen, aan twee kanten van de beek is voortaan tevreden, al wordt er nog vaak gelachen over die domme uil, die zwemles geven wou. Het voorlichtingsbureau voor de voeding meldt: de bekendste coffeïne-houdende dranken zijn koffie, thee, cacao en de coffeïne-houdende limonades, die onder verschillende namen in de handel worden gebracht. Deze dranken ontlenen hun populariteit grotendeels aan hun geur, en .smaak, daar naast aan-hun opwekkende werking. Voor de opwekkende werking zijn coffeïne ere verwante stoffen zoals theobromine in cacao verantwoordelijk. Coffeïne oefent een werking uit op het zenuwstelsel en op de nieren, op het adem halingscentrum, het hart en de kransslag aders. Als deel van het zenuwstelsel worde' vooral bepaalde processen in de herser schors gestimuleerd, waardoor het subjec tieve gevoel van vermoeidheid wordt ver minderd en geestelijke arbeid wordt verge makkelijkt. Wordt bij een matig gebruil- in het algemeen geen noemenswaardige uitwerking op het hart geconstateerd, grote dosis coffeïne kunnen de kransslagaders tijdelijk doen uitzetten waardoor de bloedsomloop in deze vaten wordt verge makkelijkt; de hartwerking wordt ver sterkt. De invloed op de nieren bestaat hierin dat coffeïne waterafdrijvend werkt. He+ vermindert nl. het vermogen van de nie ren om keukenzout te resorberen en daar door water vast te houden. Een verhoogde maagsap-afscheiding behoort eveneens to' de effecten, die het gebruik van coffeïne geeft. Tot nog toe bespraken wij de werking van de zuivere coffeïne. In de coffeïne- houdende dranken hebben wij echter met nog andere stoffen te maken, die invloed op deze werking uitoefenen. Zo is de me ning zeer verbreid, dat door melk de sti mulerende werking van coffeïne geremd wordt,. Waarom geeft men anders veelal de voorkeur aan zwarte koffie als slaapver drijvend middel? Aangenomen wordt, dat het de Jaktos» is. die deze invloed uit oefent Naar Bonting meedeelt, is bij on derzoekingen gebleken, dat sucrose en glu cose eenzelfde effect sorteren als de melk suiker, zoals bijv. in coladranken. Dat koffie sterker prikkelt dan thee wordt wel geweten aan de aanwezigheid in koffie van caffeol en chlorogeenzuur en daarentegen aan de aanwezigheid in thee van adenine, een stof die coffeïne zou te genwerken. Deze opvatting wordt echter niet door iedereen gedeeld. Volgens Haldi c.s. maakte het bij een proefneming geen verschil op de ademhaling of de (2) proef personen koffie, thee dan wel een oplos sing van coffeïne in water gebruikten. Het effect van deze oplossingen op de andere organen wordt niet nader genoemd. Of de temperatuur van de coffeïne-hou dende drank van grote invloed is op de werking van de coffeïne st'aat nog niet vast. Volgens sommigen is de werking van een koude drank sterker dan die van een warme. In het algemeen kunnen wij zeggen, dat het effect van een coffeïne-houdend genot middel afhankelijk is van de hoeveelheid coffeïne die het bevat, van de aanwezig heid van suiker(s) en misschien van ande re antagonisten en van de temperatuur waarbij de spijs of drank wordt genuttigd. Coffeïne is slechts korte tijd werkzaam, heeft geen cumulatieve werking en geen schadelijke nawerkingen. Mits in matige hoeveelheden opgenomen worden de ef fecten van coffeïne door verreweg de meesten als niet-schadelijk voor het vol wassen organisme beschouwd. In sommige gevallen zal echter bij daarvoor gevoelige personen ook een matig gebruik aanleiding tot klachten kunnen geven. Voor kleine kinderen kan een matig gebruik van cof- feïnehoudende dranken al te prikkelend zijn. Voor hen moeten koffie en thee slap gezet worden of met veel melk en met sui ker gegeven worden. De eerste vreugde over het weerzien met de nieuwe haring is wat gestild, maar haring is en blijft voor de Nederlander een koste lijk voedsel. Waarschijnlijk spelen voor hem overwe gingen over de voedingswaarde nauwelijks een rol. Toch mag hier nog wel eens gezegd zijn, dat haring veel beschermende voeding stoffen bevat en bij de hoofdschotel aan de warme maaltijd gebruikt geen duur ge recht genoemd kan worden. „Haring" betekent echter niet alleen groene haring. Voor hen, die een zilter bele gen produkt prefereren, is er de gewone nieuwe maatjesharing, die na het vangseizoen als koelhuismaatjes verkrijgbaar is. In na zomer, herfst, winter en voorjaar kan de gewoonlijk ongezouten verse haring als gestoofde of gebakken panharing ons de tong strelen. Om de volle haring niet te ver geten, die als bokking gerookt of gestoomd de rokerij verlaat. Ook de zure haring en de rolmops zijn op hun tijd zeker niet te versmaden. Voor onderstaande sla, die in de zomer als hoofdschotel aan de warme maaltijd dienst kan doen, verdienen nieuwe of koelhuismaat jes de voorkeur. Sla van haring, komkommer, tomaten en aardappelen. 4 haringen, Va kg tomaten, een flinke kom kommer, 1 uitje, 1% kg gekookte aardappe len, olie en azijn of een slasaus, (peper), zout peterselie, kervel of venkel. De vis van graten ontdoen en op een enkel exemplaar na in stukjes verdelen. De toma ten in kokend water dompelen, schillen en in plakjes snijden. De komkommer (schillen en) in blokjes snijden, evenals de aardap pelen. Het uitje schoonmaken en zeer fijn- snipperen. Zout (peper) olie en azijn of een slasaus aan het uitje toevoegen. De in stukjes verdeelde vis, tomaten, komkommer en aard appel luchtig door de saus mengen. De sla in een schaal overdoen, met fijngehakte krui den bestrooien en met reepjes haring ver sieren. Dit jaar hebben wij al een paar bijzonder warme zo merdagen gehad. Natuurlijk hopen we dat de zon blijft schijnen, maar de hitte van de afgelopen weken werd ons toch ook wel eens iets te machtig. Wij voelen ons niet meer zo fit en actief en af en toe moet je even neer ploffen om uit te blazen. De Nederlandse industrie vervaardigt vele, al dan niet opklapbare tuin- en ligstoe len, die makkelijk zitten, en die paar minuutjes rust tot een dubbel plezier maken. Voor hen, die eens echt lekker lui willen zijn, wij zen we op de ligstoelen met voetrust. De stoelen kunnen worden ingeklapt of opge vouwen en zijn dus makke lijk mee te nemen in auto en caravan. Modern en praktisch is de uitvoering in stalen buizen, die ook een gering gewicht hebben. De lopers zijn vervaardigd van felgekleurd materiaal en het geheel ziet er hypermodern, maar toch reuzegezellig uit. Door de druk van het lichaamsgewicht kan de stand van de stoel op sim pele wijze worden veran derd. Wilt u ondanks warmte en vakantie nog iets doen en bij het handwerken, lezen of theedrinken, toch makkelijk zitten, dan zijn kleinere fauteuils aan te bevelen, die ook in vele uit voeringen worden gemaakt en grotendeels eveneens in geklapt kunnen worden. Attractief is de combina tie lig-zitstoel. Terwijl u zit in deze stoel kunt u hem met één handbeweging ver stellen door de leuningen aan de uiterste voorzijde omhoog en naar achteren een duwtje te geven. Hier door gaat de rugleuning naar achteren, zodat u kunt gaan liggen, zonder eerst uit de stoel op te staan. Een tegenovergestelde beweging brengt de stoel weer in de zitstand. Ook dit meubel is opvouwbaar. Aardig, keurig en prak tisch zijn de stoelen van stalen buizen met dik, mas sief plastic koord, die in el kaar kunnen worden ge klapt en opgestapeld. Vijf van deze stoelen kunt u bij voorbeeld makkelijk mee- nemep in een kleine koffer ruimte of op één zitplaats van de auto. Bent u van plan uw va kantie in de vrije natuur door te gaan brengen, maar lokt het u niet zomaar op de grond te gaan zitten, dan hebben de Nederlandse fa brikanten ook voor uw ge val een oplossing.Wat denkt u van een koffer van nor maal formaat (bijvoorbeeld 40 x 57 cm), die kan worden uitgeklapt tot een flinke tafel (80 x 57 cm)? Twee stoeltjes mèt en twee stoel tjes zonder rugleuningen, die in de koffer-tafel waren opgeborgen, vormen samen een prettig zitje. Tafel en stoelen kunnen buispoten hebben of de stoelen zijn helemaal uitgevoerd in hout en alleen de tafel heeft buispoten. Er zijn diverse koffermaten en verschillen de combinaties van tafel en stoelen. U kunt ook derger lijke koffers krijgen, die speciaal geschikt zijn voor vervoer per scooter of bromfiets, dan krijgt u er echter twee stoelen bij ge leverd. Mocht u aan deze klap- combinatie niet genoeg heb ben, dan hebben wij nog iets voor u. Er bestaan ge heel opvouwbare bedden, bijvoorbeeld met verstel baar hoofdeinde en rustend op zes rubber stootbuffers, die ook als logeerbed kun nen worden gebruikt. De afmetingen in uitgeklapte toestand kunnen zijn: 65 x 190 x 39 cm en 60 x 190 x 38 cm. En tenslotte delen wij u nog mede, dat er in Neder land voortreffelijke hang matten worden gemaakt van wit katoenen koord. Nee, eerlijk is eerlijk, in het begin was er eigenlijk niemand van de dieren, die het erg vond dat de grote waterrat gevangen was. Ze hoorden het nieuws van de veldmuis die het had zien ge beuren. „Och, een vriend is het nooit van me geweest", zei een haas en de eekhoorn vertelde heel eerlijk dat hij altijd een beetje bang was geweest voor de rat. Ze waren hem eigenlijk de tweede dag allemaal al vergeten, maar gek ge noeg de derde dag niet. Want op die derde dag kwam mevrouw Haas bij de oever van de beek met een zelfgevloch- ten mandje vol verse koolblaadjes. Eén van haar neefjes aan de overkant lag al een week met een gebroken pootje en nu moest ze hem nodig wat sturen. Ze ontmoette bij de oever een eekhoorntje dat een zakje vol jonge dennezaadjes bij zich had voor zijn jarige vader aan de overkant. „Ooooo", riepen ze allebei toen ze bij het water stonden, „oooo! De rat is ge vangen". Ja, de rat was gevangen en hij had tot nu toe altijd alle vrachtjes over de beek gebracht. „Wat nu?" vroeg me vrouw Haas. „Ja, wat nu?" piepte de eekhoorn haar na. „Wat staan jullie daar raar", kwaak ten een paar kikkers. „O, lieve kikkers, willen jullie voor taan geen postbode zijn?" vroeg me vrouw Haas. „Wij?" kwaakten de kikkers. „Wij zijn veel te klein voor jullie vrachtjes. Nee, dat gaat niet". Er kwamen nog meer dieren bij de waterkant staan, twee jonge konijntjes die een paar worteltjes aan een nichtje wilden sturen en een fazant die een pakje had gemaakt voor een arme tante aan de overkant. Ze konden wel huilen toen ze begrepen dat er nooit meer iets van pakjes sturen en pakjes krijgen zou komen. Ook de wijze uil kwam op het lawaai af. Hij luisterde aandachtig naar de die ren en dacht na. „Er zit maar één ding od", zei hii .„Als je zo gesteld bent op '<jFpaHës"vV, Alle dieren, Ook die aan de overkant van de beek met pakjes stonden of op pakjes wachtten, luisterden met open oren naar de uil. „Er zit maar één ding op", zei hij nog eens. „En dat is zelf zwemmen leren". Alle dieren schreeuwden tegelijk toen ze dat hoorden. Sommige van schrik, andere omdat ze wat de uil zei onmo gelijk vonden en nog weer andere lachten "em gewoon uit. „Stel je voor", riepen de hazen en ko nijnen, „stel je voor, zwemmen!" „Ik zie me al", zei de eekhoorn en de muizen lieten zien dat ze hun pootjes niet eens konden uitslaan. „Het is maar een idee", zei de uil. „Ik heb geen familie of vrienden daar ginds. Je moet er iets voor over hebben, niet?" „Wij willen het jullie wel leren", rie pen de kikkers, maar niemand gaf zich op voor de les. Treurig en diep in ge dachten gingen de dieren aan twee kan ten van de beek naar huis. Ze zouden er nog eens een nachtje over slapen. Toen dat nachtje om was, misten een heleboel dieren hun pakjes en briefjes van de overkant zo erg, dat ze besloten om toch maar eens te proberen of zwemmen zo moeilijk was als het leek. Rillend en bevend zetten ze het puntje van hun voet in het water. En toen de eerste dat gedaan hadden kwam de rest van de dieren ook. De kikkers hadden al op ze gerekend. Ze hadden een stuk van de beek afgezet met lange rietstengels en takken. Eerst moest iedereen in het pierebadjé laten zien wat hij kon. Dan kwam het ondie pe, daarna het diepe en dan pas moch ten ze in de beek zwemmen. Binnen een paar minuten krioelde het pierebad van hazen, muizen, konijnen, eekhoorns, mollen, hoenders en een heleboel klein goed dat in bossen leeft. Zelfs het wilde zwijn was niet achtergebleven en vulde in zijn eentje de helft van het pierebad. „Om de beurt aan de hengel", riep de uil van de kant af, maar omdat er maar één klein hengeltje was dat de kikkers niet tillen konden hielden de dieren el kaar maar bij hun nekvel vast en pro beerden het zo te leren. Maar toen de dikke kikkerbadmeester kwaakte dat het voor vanmorgen genoeg was, was er nog niet één dier van het pierebad toe gelaten in het ondiepe. „Vanmiddag gaan we verder", zei de uil, maar 's middags waren er al heel wat minder liefhebbers dan 's morgens. De uil stond op de kant te razen en te tieren tegen de domme dieren die de slag maar niet te pakken konden krij gen. Hoe denkt u er over om uw huisgenoten eens met een heerlijk ijsgerecht te ver rassen? Veel extra werk hoeft u dat niet te kosten, want het ijs kunt u kant en klaar bestellen. Het gaat nu alleen maar om de toevoegselen waarmee u gewoon vanille- ijs een feestelijk tintje gaat geven. Die toe voegselen moeten natuurlijk klaar staan tegen dat u het ijs in huis krijgt, zodat u, voordat het ijs gaat smelten, het al gegar neerd en opgediend hebt. Hier volgen en kele voorbeelden: Vanille-ijs met bessencompöte en stijfge- slagen eiwit. Vanille-ijs met pruimenpuree. Vanille-ijs met partjes peer en overgoten met een warme chocoladesaus. Vanille-ijs met in de lengte doorgesneden helften banaan, een halve abrikoos en slagroom. Vanille-ijs gegarneerd met stukjes gember, grapefruit en slagroom. Met wat fantasie kan men hier natuurlijk nog eindeloos veel mogelijkheden aan toe voegen. Zondag: tomatensoep, kipragout, rijst, dop erwtjes, open vruchtentaart. Maandag: gebakken lever, aardappelen, andijvie, rijstkoekjes met bessencom pöte. Dinsdag: gevulde komkommers, gebakken aardappelen, meloen. Woensdag: kaasomelet, prinsessebonen, aardappelen, gebakken banaan. Donderdag: paprikaragout met aardappel koekjes, schuimomelet. Vrijdag: gebakken snoek, aardappelen, worteltjes, flensjes met bessengelei. Zaterdag: gegratineerde bloemkool en to maten, aardappelenpuree, yoghurt. Recepten Gevulde komkommers. Uitgeholde stuk ken komkommer van ongeveer 5 cm lengte vullen met gehakt dat aangemengd is met zout, peper, ui en broodkruim. De stukken in een vuurvaste schotel leggen, overgieten met wat bouillon en met stukjes roomboter bedekt, in de oven gaar stoven. Paprikaragout. 200 g kalfslappen, 2 pa prika's, 1 ui, zout, tomatenpuree, 1% dl water, 40 gr roomboter, iets melk of room. Het vlees in dobbelsteentjes snijden en met de fijngesnipperde ui in boter gaar fruiten. De paprika in fijne reepjes snijden en tot slot nog even meebakken. De toma tenpuree en het water toevoegen en hierin de massa gaar laten sudderen. Tot slot de saus met een scheutje melk of room af maken. Mary R. Beiten heeft een voortreffelijk kookboekje geschreven, dat onder de titel „De Hollandse rijsttafel" voor de Hol landse huisvrouw verschenen is bij de n.v. Uitgeversmaatschappij AE. Kluwer in De venter. De schrijfster heeft terdege rekening ge houden met de diverse groepen dames die haar boekje zullen lezen, met de Neder landse voedingsgewoonten en de moge lijkheden die wij hebben o.m de .Ln.d9.nesi.- sche gerechten te bereiden. De tweede helft van het boekje, dat Dé Indische rijsttafel heet, is speciaal bestemd voor de duizenden, die uit Indonesië naar Nederland gekomen zijn. Het eerste deel is voor de leken, die graag rijsttafelen, maar niet goed weten hoe de verschillende in grediënten heten en hoe zij die dienen te verwerken. De derde groep, die de schrijf ster wil bereiken, zijn de mensen die hele maal niet weten wat een rijsttafel is. „Doe het langzaam", adviseert zij. „Ver vang eerst de aardappelen eens door rijst, maak het vlees anders aan en wen uw ge zin aan de overgang. Een rijsttafel is im mers een welkome afwisseling in het menu van alledag". Waardevol zijn ook de aanwijzingen van de schrijfster omtrent de verschillende te gebruiken ingrediënten. Zij geeft eventuele surrogaten aan, die in Nederland makke lijk en uiteraard goedkoper dan een im- port-produkt te krijgen zijn en zij zet pre cies uiteen wat de voedingswaarde en sa menstelling van de diverse bases voor de gerechten is. Mevrouw Beiten begint met een vrij eenvoudig basismenu, waarop de huisvrouw dan aan de hand van haar kookboek, eenvoudige en later meer inge wikkelde variaties kan maken. Dit boekje, dat aanbevolen werd door de afdeling 's-Gravenhage van de Nederland se Vereniging van Huisvrouwen en opge steld is in overleg met de Voedingsraad, zal zeker ook in de tweede, herziene en aangevulde druk, zijn weg naar de Neder landse huisvrouwen vinden! Nu de verhoging van de melkprijs per 1 juli een feit is geworden zal in menig gezin de vraag rijzen: Moeten wij nu op melk gaan bezuinigen, of kunnen wij deze prijsstijging op een andere manier op vangen? In de meeste gevallen is een verminde ring van het melkgebruik ongewenst. Om voldoende van de bepaalde mineralen, vitamines en eiwitten op te nemen heeft een volwassene dagelijks een halve drie kwart liter melk nodig, kinderen onder de tien jaar een halve liter, boven de tien jaar driekwart liter en aanstaande moeders en zij die zelf een baby voeden 1 liter. Degenen die deze porties of zelfs iets minder gebruiken, mogen zeker niet op de melk beknibbelen. Hoe passen wij ons nu bij deze prijsver hoging aan? Zij die gewend was gesterili seerde flessenmelk of koffiemelk te nemen, is goedkoper uit als losse melk of gewone flessenmelk wordt gekocht. Voorts is kar nemelk goedkoper dan gewone melk. De voedingswaarde van karnemelk is hoog en de friszure smaak is vooral in de zomer erg lekker. Yoghurt is een duurdere vorm van melk. De voedingswaarde is echter niet veel hoger. Evenmin als van melk is een verminde ring van het kaasgebruik gewenst. Vijftien a twintig gram kaas per dag per persoon moet zeker aangehouden worden. Bezuinigingen Er zijn vele Passiflorasoorten, doch de Passiflora caerulea is wel de beste die ook als kamerplant gekweekt kan worden. U moet die echte slingerplant echter als een tijdelijke kamerplant beschouwen; 's zo mers kan ze veel beter met pot en al in de tuin in de grond worden ingegraven en op den duur zult u aan een plantenkuipje moeten; in een bloempot kan ze niet blij vend gekweekt worden. Er werd gevraagd naar de betekenis van deze Lijdensbloem; er zijn vele betekenis sen. De meeste bekende is deze: de tien blaadjes zijn de tien geboden; ook wel de tien apostelen; immers Judas en Petrus ontbreken. De vijf blaadjes met de uitste kende punten zijn de vijf vernederingen van Christus. De driekleurige krans is van buiten blauw: de purperen mantel waar mee Christus van Pilatus naar Herodes werd gezonden. Het midden van de krans is wit: het witte kleed voor de gang van Herodes naar Pilatus. Binnenin is de krans bruin: de linnen rok zonder naad. De knop op de stempel is de spons. De drie nagels op de knop waarmee Christus gekruisigd werd. De drie knoppen van de stengel de drie dobbelstenen waarmee om de kleren van Christus werd gespeeld. De ranken zijn de gesels. Tegen half oktober moet de plant naar binnen en dan koel en vrijwel droog over houden; het is al voldoende als de lange stengels maar groen blijven; de bladeren mogen wel geel worden en afvallen. Vroeg in het voorjaar de lange stengels een flink stuk terugsnoeien en wat oude aarde weg krabben en aanvullen met verse bloemis- tengrond. G. Kromdijk Enige weken geleden kon men in deze rubriek een bijdrage aantreffen over het werk van de in Bergen woonachtige edel smid en beeldhouwster Marycke Visser. Wij plaatsen hier nog een fraai werkstuk van haar hand, een uit ijzer gesmede klok met afbeeldingen naar de Dierenriem. Maar hoe kunnen we nu bezuinigen? In de eerste plaats door groenten en vruchten van het seizoen te gebruiken. Primeurs zijn altijd peperduur en soms niet eens zo smakelijk. De portie fruit per dag behoeft de 150 gram niet te overschrijden, maar wel

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11