Wandelen nes Heksloot DE MISDADIGE RANONKEL EIGENAARDIGE EGELSKOP INTERNATIONAAL FILMFESTIVAL BRACHT DEELNEMERS NADER TOT ELKAAR te Karlovy Vary maar verschillen werden niet verdoezeld Rechtspositie van genaturaliseerde immigranten in Australië Weer overblijfselen van de Etrusken gevonden V De charmante actrice Nicole Courcel, een der Franse gasten op het festival van Karlovy Vary. De Joegoslavische delegatie op het film festival: van links naar rechts de regis seur Velja Stojanovic, de actrice Tatjana Beljakova, de scenarioschrijver Slobo dan Glumac, de actrice Dubravk Gal en de scenarioschrijver Ratko Durovic. spoedig bij de protesterende grutten aan sluiten, maar zijn zachte „tju-ju-ju" gaat gemakkelijk verloren in het kabaal dat zijn nerveuze 'neven maken. Hij bedaart ook veel eerder. Ga maar eens rustig in het gras aan de slootkant zitten en u zult zien hoe gauw die kleine tureluur zich in zijn gewone doen laat bekijken. Telkens boort hij zijn aan de top zeer gevoelige snavel in de weke weidegrond op zoek naar wormen, insectenlarven en aanver wante lekkernijen. Terwijl u daar zo zit, zal uw oog onwil lekeurig de planten aan de slootkant op nemen. In het begin lijken zij een wirwar van smalle, lint- of zwaardvormige blade ren, maar ineens zult u er bloemen aan ontdekken. Daar is bijvoorbeeld het prach tige oudrose van de in schermen op zeer slanke stelen bloeiende zwanebloemen. Vooral in knop zijn ze opvallend door hun afwisseling van donkere en lichte banden. Wilt u een paar van die schermen plukken voor thuis in een vaasje? Doe het liever niet! Want in de eerste plaats is de zwane bloem een bijzonder slechte snijbloem die eenmaal het contact met de wortels ver loren hebbend snel verbleekt tot een akelig lijkachtige grauwheid. In de tweede plaats is het voor hen, die na u komen erg prettig óók nog van deze slootkantschoon heden te kunnen genieten. BEHALVE de zeer opvallende zwane bloemen zult u allicht ook de wonderlijke grote egelskop ontdekken. Zijn bloemen zitten aan stevige vertakte stengels. Ze vallen weinig op, hebben niet eens bloem- KARLOVY VARY In 1898 kwam de eerste, natuurlijk korte, Tsjechische film in vertoning. Pas na de eerste wereldoor log echter, toen Tsjechoslowakije een zelf standige staat werd, heeft de Tsjechische cinematografie zich tot een bestendige in dustrie kunnen ontwikkelen, een industrie die tot opmerkelijke prestaties kwam. In 1945 werd deze industrie genationaliseerd, zij nam in omvang toe en zij maakt nu, bij een bevolking van nog geen dertien miljoen inwoners, vele speelfilms per jaar, zodat een regisseur als Martin Fric bijvoorbeeld al een produktie van vijfenzeventig speel films op zijn naam heeft staan! Vooral echter op het gebied van tekenfilm en poppenfilm veroverde Tsjechoslowakije zich een wereldnaam verscheidene van de films in dit genre werden internationaal met de hoogste prijzen onderscheiden. Jiri Trnka, Karei Zeman, Hermina Tyrlova werden namen, die ook ver buiten de Tsjechoslo waakse grenzen tot de verbeel ding van de filmliefhebbers spreken. Hoe voortreffelijk deze poppenfilms en tekenfilms zijn en hoezeer de Tsjechen zich hierbij een eigen stijl hebben gescha pen, bleek nog eens bij een speciale voor stelling ter gelegenheid van het interna tionale filmfestival te Karlovy Vary, het voormalige Karlsbad, dat zojuist werd beëindigd. Enige van de scheppers van deze films waren persoonlijk aanwezig, onder anderen die letterlijk en figuurlijk grote Trnka, aan wiens werk en werk methoden een speciale film was gewijd. DAT KARLOVY VARY grote betekenis aan dit festival hecht brengt zij tot uit drukking in haar voornemen een speciaal festivalpaleis te bouwen, ter gelegenheid van het zeshonderdjarig bestaan van de stad in 1958 en het zestigjarig bestaan van de Tsjechische cinematografie in datzelfde jaar. De zeer fraaie bioscoop in het hotel Moskva, die slechts een kleine zevenhon derd zitplaatsen heeft, zal dan kunnen worden vervangen door dit nieuwe, grote paleis. Dan zal men nog meer festival gangers kunnen plaatsen! Nu reeds wer den er aan de lopende band voorstellingen gegeven in de festivalbioscoop en boven dien 's avonds en 's nachts(!) in het grote openluchttheater. Maar dan zal men dage lijks tienduizenden festivalgangers kunnen ontvangen. Dat is natuurlijk rijkelijk veel voor een stad, die slechts ongeveer twin tigduizend inwoners heeft, maar tijdens het festival komen de Tsjechen met auto's, autobussen en andere vervoermiddelen van heinde en ver velen willen iets op vangen van de glans van zulk een festival en één of meer voorstellingen ervan mee maken. De bevolking leeft hier dus sterk mee. Wat dit betreft lijkt het festival te Karlovy Vary veel op dat te (West-)Ber- lijn, dat eveneens zijn toeschouwers vooral uit de gewone bevolking trekt. Het aantal landen, waarvan films in het festival vertoond zijn, is nog groter dan ik in mijn vorige artikel vermeldde: doordat op het laatste ogenblik nog films werden aangemeld, welker vertoning vrij lang on zeker was geweest dat was bijvoorbeeld ook het geval met De Vliegende Hollander steeg het van veertig tot vijfenveertig, waarmee het festival te Karlovy Vary on betwist het grootste ter wereld is. TOT DE BESTE FILMS van de laatste dagen behoorden drie Franse werken: Les Sorcières de Salem (De heksen van Salem, naar het toneelstuk „De Vuurproef" van Arthur Miller), Celui qui doit mourir (Hij die moet sterven) reeds bekend van Cannes en van de Haagse filmweek en Typhon sur Nagasaki (Tyfoon boven Naga saki). Regisseur Yves Siampi van deze film en zijn echtgenote, de hoofdrolspeel ster ervan, de Japanse actrice Kishi Keiko, waren evenals de actrices Danièlle Godet en Nicole Courcel aanwezig. De Franse delegatie organiseerde een nachtfeest, dat klonk als een klok. Er waren trouwens vrijwel elke nacht recepties en alle ver liepen zeer geanimeerd. HET FESTIVAL te Karlovy Vary heeft vooral betekenis gekregen door zijn om vang en zijn opzet. Het gaf het breedst- denkbare overzicht van de wereldproduk- Ranünculus scelerótus, hetgeen letterlijk vertaald betekent: misdadige ranonkel. In officieel Nederlands heet de sterk vertakte plant met haar kleine gele bloemen en hoog opbollende vruchtjes blaartrekkende boterbloem. Nu begrijpt u dus waar u aan toe bent. Op de huid van uw plukkende vingers zal deze boterbloem geen blaartjes veroorzaken, maar krabt u na'het plukken eens even achter uw oor, in uw nek, op uw arm of zelfs bovenop uw andere hand, dan zult u terdege kennismaken met de eigenschappen van de plant! Vroegere ge neeskundige trokken van de blaartrekkende eigenschap wel profijt, zogenaamd om pij nen af te leiden. Iemand met een reuma tische schouder bijvoorbeeld legden ze een papje van de blaartrekkende boterbloem op. De blaren en de bijbehorende pijn ble ven niet uit en de patiënt voelde eens even iets anders dan reuma. Maar of dat nu zo leuk was. VEEL EERDER dan de blaartrekkende boterbloem zal intussen de grote water eppe u opvallen. Die heeft duizenden kleine hagelwitte bloempjes, verenigd in grote, samengestelde schermen. En dank zij de honingproduktie van al die miniatuurbloe- men wemelt het op de schermen vooral bij zonnig weer van de vliegen, zweefvlie gen en kevertjes. De moeite waard om een kwartiertje naar hun gedoet te kijken. Trek het u daarbij maar niet aan dat de grote watereppe volgens de flora eigenlijk niet aan de Heksloot mag groeien, omdat ze niet de geringste brakheid van het wa ter heet te verdragen. Misschien hebben we hier wel een uitzondering die de regel bevestigt. Trek het u evenmin aan dat het hier zo sierlijk en overdadig bloeiende gras de witbol is, die door zijn aanwezig heid een slechte kwaliteit van de grond verraadt. Laat het u ook niet deren dat nog wat verderop de lila pluimen van de moe rasandoorn worden geflankeerd door een ordinair gras als het kruipertje, een plant die onveranderlijk de nadering van de stad aanduidt. Wijs uw jongens maar liever hoe ze de aren in hun mouw naar boven kun nen laten kruipen. En bedenk daarbij dan hoe onze vaders het ons in onze jeugd leer den. Mijn vader deed het middenin het Kleverpark, waar de huizen schaars en de kruipertjes talrijk waren. In de dagen dat Haarlem om en nabij veertigduizend in woners telde Kees Hana PROEFOPGRAVINGEN in de buurt van de Romeinse badplaats Santa Severa heb ben het bestaan aangetoond van goed ge conserveerde Etruskische ruïnes, aldus heeft het Etruscologische Instituut van de universiteit van Rome meegedeeld. De mooie gebouwen, eens waarschijnlijk met veelkleurige terracotta panelen versierd, hebben naar men gelooft deel uitgemaakt van de verdwenen stad Pyrgi, de zeehaven van de machtige Etruskische stad Caere Cerveteri). Archeologen zijn van mening, dat de ruïnes de Etruskische schrijn van de zeegodin Leucothea bevatten, die in de vierde eeuw voor Christus door Dionysius, tyran van Syracuse (Sicilië) werd buitge maakt en geplunderd. Geleerden hebben levens verklaard, dat de opgravingen in dit gebied waarschijnlijk belangrijke feiten ana het licht zullen brengen over de ge schiedenis, de handel en de religie van het antieke Etruskië. (UP). lllll!llllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIllllllllllllllllIIIIIIIIIIII!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!IIIIIIl!llinilll!IIIIHIIIIIII!lllllllllllllllllll'llllllll!llllll!llllllllllllllll9lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllll tie. Het toonde films van China (dat de kleuren net zo goed blijkt te beheersen als de Japanners, die erom vermaard zijn!) en van Paraguay, dat zijn eersteling op cinematografisch gebied uitbracht, van Finland en van Australië, van Italië en van Peru, van Engeland en van Roemenië, ja van vrijwel alle landen ter wereld, waar men zich op kleine of op grote schaal met filmproduktie bezig houdt. Men heeft op die festival een sfeer we ten te scheppen, die ertoe bijdroeg dat tussen de honderden „officials" en jour-' nalisten uit al die landen contacten ont stonden, met vruchtbare gedachtenwisse- lingen, en dat er tussen de film-zakenlie den contracten werden geloten. In de rede voeringen van alle delegaties klonk warme waardering door voor de wijze, waarop het festival te Karlovy Vary de cineasten van de gehele wereld nader tot elkaar brengt. Er bestaan tussen die filmmensen ideologische verschillen met de diepte van afgronden, maar discussies over ander mans werk leidden dikwijls tot begrip voor elkanders opvattingen, ook al kon dat be grip dan niet tot sympathie voor die op vattingen voeren. De organisatoren van dit festival hebben door hun gehele opzet ge toond. dat het ernst was met de leuze, waaronder ze het tiende internationale filmfestival te Karlovy Vary plaatsten: Voor goede betrekkingen tussen de men sen, voor een duurzame vriendschap tus sen de volkeren. Jan Koomen WEET U waar de Heksloot is? Onder de rook van Haarlem, nog meer onder die van Spaarndajn, om precies te. zijn: van^jje Slaperdijk naar het Spaarne. En nu mag ik aannemen dat u het wel zult vindën wanneer u er eens wilt gaan kijken. Een doodgewone boeresloot is het, royaal van afmetingen, liggend in een lage polder met sappige weiden en hooiland, naar ik meen voorzien van een tikje brak water, ge tuige de weelderige groei van darmwier aan de oppervlakte en van een zeer smal bladige fonteinkruidsoort eronder. Deze planten zijn namelijk geen liefhebsters van zuiver zoet water. Al liggen de huizen van de Vondelweg hier als het ware voor het grijpen, al zijn de hoge kranen van de werven langs het Spaarne ook heel dichtbij, toch valt hier nog een massa te genieten: van een kos telijk polderlandschap onder hoge wolken luchten en met het zware silhouet van onze vertrouwde Grote Kerk op de achter grond, maar ook van de vogels die in het drassige land van. nature thuishoren en van de bloemen in het water of langs de slootkanten. Reeds op de eerste tientallen meters van uw wandeling zal er het scherpe en ietwat zenuwachtige „ge-rütto, ge-rütto" zijn van de langbenige en dito snavelige grutto's, die nu al grote jongen hebben in het land aan de overkant van de sloot. Zij zijn gewoon luidkeels alarm te slaan wanneer een vreemdeling hun terri torium binnendringt. En zijn de jongen toe vallig gevaarlijk dicht in uw buurt, dan zullen vader en moeder grutto zich zeker niet ontzien vlak boven uw hoofd hun pro testen te komen uiten, waarbij u ze dan heerlijk van dichtbij kunt bekijken. De wat kleinere en veel bescheidener tureluur met zijn felrode poten en snavel zal zich wel Op de foto's hieronder ziet men en probeert u nu eens zelf de volgorde te ontdekken! de blaartrekkende boterbloem aan de waterkant, een scherm van de grote watereppe en de vaak geminachte schoonheid van de witbol. blaadjes, maar zijn wel merkwaardig. On deraan iedere vertakking zitten dikke en ietwat stekelige kogels van stamperbloe- men (mé1'Tflant aan haar naam hebben geholpen) en.hagfifop.zijn er sierlijke toef jes van niets dan bijna witte meeldraden. Wanneer zij hun stuifmeel hebben voort gebracht, vallen ze uit. Maar de inmiddels bestoven stamperbloemen groeien verder. Ze gaan flink stekelige bollen van vrucht jes vormen en dan is de egelkop pas echt egelachtig. Misschien mag ik ook uw aandacht eens vestigen op de wat grof gebouwde maar toch heel mooie smeerwortels met hun als slanke urntjes neerhangende witte of don kerpaarse bloemen. Van hun slijmige wor tels ging in vroeger eeuwen een heel bij zondere roep uit. Zo schreef de zuidneder landse kruidkundige Dodonaeus er in zijn Cruydeboeck (tweede druk, 1563) het vol gende over: „Die wortele ghestooten heylt ende gheneest alle versche wonden ghe- lijck een plaester daer opgheleyt ende es zoo zeer heylsaem dat zij met eenen hus- pot oft andere stucken van vleesch ghe- soden, die stucken al'tsamen aen een doet wassen." Hetwelk we dan tegenwoordig maar niet meer zullen geloven. Een feit IN „ERBIJ" van 6 juli publiceerden wij een artikel van onze correspondent in Australië, getiteld „Genaturaliseerde Ne derlanders niet gelijkberechtigd". Van het Australische Migratiebureau hebben wij nara aanleiding daarvan een reactie ont vangen, die wij gaarne in extenso opne men. De heer F. Robson, hoofd van ge noemde dienst in 's-Gravenhage schrijft ons: „MIJN AANDACHT is gevestigd op een artikel in uw blad dat, zonder enige toe lichting of kwalificatie, wellicht bij uw le zers een verkeerde indruk zou kunnen vestigen en misverstanden te weeg bren gen, die de goede verstandhouding tussen onze landen en de stroom van Nederland se emigranten naar Australië nadelig zou den kunnen beïnvloeden. Alle landen van het Britse Gemenebest, alsook de meeste andere immigratielan den waaronder de Verenigde Staten van Amerika kennen in hun wetten betref fende nationaliteit de bevoegdheid perso nen hun burgerschap te ontnemen onder bepaalde omstandigheden. Krachtens de Australische wetgeving heeft de minister voor immigratie de bevoegdheid elke per soon, die binnen vijf jaar na zijn natura lisatie tot een gevangenisstraf van twaalf maanden of langer wordt veroordeeld, zijn burgerschap te ontnemen. Een dergelijke straf wordt slechts opgelegd voor zeer ernstige delicten. Sedert deze Australische wetgeving van kracht werd, zijn zeventig duizend personen genaturaliseerd, aan slechts zeven waarvan naderhand hun Australisch burgerschap is ontnomen. Men ziet dus dat de minister van zijn bevoegd heid slechts zeer zelden gebruik heeft ge maakt. Burger, die zich aan de wet hou den, hebben geen enkele reden tot be zorgdheid. Het is ook mogelijk, krachtens onze bur- gerschapswetten, een misdadiger, wiens nationaliteit ontnomen is, te deporteren, doch van deze bevoegdheid is in feite nooit gebruik gemaakt. In ieder geval is depor tatie slechts mogelijk, indien een onafhan kelijke commissaris aan de minister zou rapporteren, dat de betrokken vreemde ling geen geschikte persoon is om in Australië te blijven. Er is géén bezorgdheid geuit over de mogelijkheid van deportatie na verlies van burgerschap door de Nederlandse bladen, die in Australië verschijnen. Evenmin is er enig bewijs, dat Nederlandse immigran ten, die tot onze meest ordelievende bur gers behoren, zich zorgen maken over het eventuele verlies van burgerschap van misdadigers. NA DE OORLOG heeft Australië een miljoen tweehonderdvijftig duizend nieu we inwoners verwelkomd, waarvan bijna honderdduizend Nederlanders. Deze immi granten worden aangemoedigd zich in de Australische gemeenschap te voegen, doch tevens sommige van de nationale zeden en gewoonten uit hun voormalig vaderland te bewaren. Bovendien wordt hen iedere gelegenheid gegeven deel te nemen aan het omvangrijke assimilatieprogramma, dat welhaast uniek te noemen is voor mi gratie op grote schaal naar welk land dan ook. De Australische regering doet dus, verre van discriminatie tegenover nieuwe inwoners te tonen, zelfs méér dan eigenlijk op haar weg ligt om hen volledig in de Australische gemeenschap te doen opne men." Ergens in Rouaan: als men lang genoeg kijkt wordt het doodgewone vanzelf eigenaardig blijft echter, dat de smeerwortel eeuwen lang een reputatie als wondhelend middel schijnt te hebben kunnen hooghouden. Over reputaties gesproken, er staat ginds pal aan de waterkant ook nog een plantje dat u met gemengde gevoelens dient te be kijken en dat u maar liever niet moest aan vatten. Zijn wetenschappelijke naam is

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 13