0tmbfyfö FILATELIE iccruri fHsfr Dr. Jeanette van den Bergh van Eysinga-Elias EEN VERGETEN MEESTER f Hoe is het ontstaan Van dag tot dag In memoriam Hendrick ten Oever <^Praatótcel 3 Kroesjtsjev wil studenten uitwisselen met V.S. Jullie sturen natuurlijk verstokte kapitalisten Zes Duitse militairen worden hier opgeleid mm m die plotselinge zekerheid dat verder zoeken overbodig maakt Wethouders van Grijpskerk afgetreden Inwoner van Blokker kreeg negen van de verdwenen elf mille terug Spoorwegpersoneel krijgt geen extra uitkering Hattem staakt de koffie - en textielstrijd Apothekershonorering door ziekenfondsen Nieuwe commandant van het Leger des Heils de Joegoslavische pers hervat polemiek met Oost-Europa Dit woord: OPHEMELEN ZATERDAG 27 JULI 1957 Op zijn laatste vergadering voor het zomerreces heeft de Amsterdamse ge meenteraad het subsidiebeleid besproken. Er is dit jaar door sprekers van alle frac ties veel critiek uitgeoefend op de Neder landse Opera, speciaal op het onder Fran se leiding staande ballet daarvan. In zijn antwoord heeft wethouder De Roos mee gedeeld, dat er overleg gaande is en na de vakantie zal worden voortgezet met Den Haag aangaande de mogelijkheid van cen tralisatie van de balletgroepen in ons land. Het doet bijna vermakelijk aan, dat een der woordvoerders verklaarde bemerkt te hebben, dat het Ballet van de Neder landse Opera meer dan het dubbele aan subsidies ontvangt dan de andere groepen tezamen en dat er niettemin vijfentwintig gulden en zevenenveertig cent moet wor den bijbetaald door de gemeente op iedere verkochte plaatsDit is daarom zo ver makelijk, aangezien deze toestand, al mag het bedrag voorheen iets lager zijn ge weest, al twee jaar bestaat. Overigens: nog langer geleden hebben onverdachte deskundigen, zowel uit het eigen land als uit den vreemde, de hoofd stad reeds duidelijk gemaakt, dat de in standhouding van drie gezelschappen on mogelijk de bloei van de danskust ten goe de zou kunnen komen en dat de Opera, indien deze instelling niet een „nationaal" ballet onder haar hoede neemt, zeer goed kan volstaan met een kleine kern ter voor ziening in haar behoeften. Het heeft geen zin hier de onverkwikkelijke geschiedenis nogmaals op te rakelen, wij kunnen vol staan met de conclusie dat de prestige kwestie Amsterdam duur te staan is geko men. En helaas zijn het geen sterke benen, die deze weelde dragen. Voor zover er van een artistiek peil bij het Operaballet ge sproken kan worden, is dit bedroevend. Nu zijn er in de raad harde woorden van teleurstelling gesproken, ook ten aanzien van de Nederlandse Opera in het alge meen. Het wordt te gek, zei de heer Le Cavelier letterlijk. We hebben bijna geen jaar gehad of wij hebben met suppletoire posten de tekorten moeten aanvullen, zei de heer Van Rij klagelijk. Een door beiden ingediend voorstel om de subsidie aan de Opera met een ton te verlagen, al ware het slechts als symbolisch vermaan, werd verworpen, mede door de uiteenzetting van de wethouder voor de Kunstzaken, dat de directie op grond van de voorstellen aan de raad reeds verplichtingen had aange gaan. Op die manier bepaalt dus in feite de Opera een financieel beleid, dat de raad achteraf moet goedkeuren, mopperend en tegensputterend misschien, maar zonder zeggingskracht. Zelfs al kent men de raad geen enkele bevoegdheid in de beoorde ling van artistieke aangelegenheden toe, dan is dit toch te dwaas. De enige oplossing om niet achter de werkelijkheid aan te lopen is het vroegtij diger behandelen van de begroting der uitgaven voor de steun aan de kunst, in ieder geval vóór de maand maart, waarin men doorgaans begint de contracten voor het volgende seizoen af te sluiten. Anders komen alle bittere en bijtende commen taren als mosterd na de maaltijd, omdat de nog toe te kennen bedragen al zijn op gesoupeerd! Intussen mag men aannemen, dat de thans geuite critiek in deze tijd van bestedingsbeperking in ieder geval enige uitwerking zal hebben, al is het dan slechts als waarschuwing. MOSKOU (Reuter). Kroesjtsjev, de leider van de Russische communistische partij, heeft de V.S. uitgedaagd om ver scheidene honderden studenten tussen beide landen uit te wisselen. De studenten moeten één jaar in een van beide landen studeren en de kosten moeten door het als gastheer fungerende land betaald worden, aldus Kroesjtsjev. Dit is meegedeeld door mevr. McClean, die deel uitmaakt van een groep Ameri kanen, die een bezoek aan Rusland heb ben gebracht en die door Kroesjtsjev in Moskou zijn toegesproken. Kroesjtsjev zou hieraan hebben toege voegd, dat enige Russen bij een dergelijke uitwisseling zullen overgaan tot het kapi talistische stelsel. „Maar er kan wellicht óók iets gebeu ren met de Amerikaanse studenten hoewel ik veronderstel, dat jullie de meest ver stokte kapitalisten naar de Sovjet-Unie zullen sturen", aldus de Russische partij leider. Desgevraagd antwoordde Kroesjtsjev, dat het tot op zekere hoogte waar is, dat Joden niet uit de Sovjet-Unie mogen emigreren. „Wij verstrekken slechts paspoorten aan hen, wier reis nut afwerpt, aldus Kroesjts jev. Hij verklaarde, dat de Russische auto riteiten kortgeleden paspoorten hebben gegeven aan Joden opdat zij naar Polen konden repatriëren. Maar 't is ons bekend dat zij rechtdoor naar Israel zijn gegaan. Wij zijn van mening dat Israel een agres sieve politiek voert. In augustus zullen zes Duitse militairen naar Nederland komen om gedurende een half jaar een opleiding te krijgen in de luchtverdediging. Zij zullen worden ge plaatst in het kamp van de Koninklijke Luchtmacht Holterhoek nabij Eibergen, waar een navigatiestation van de lucht macht is gevestigd. De opleiding geschiedt op grond van een NAVO-afspraak. ADVERTENTIE - «r- H v-;.. Crème en poeder meesterlijk gecombineerd - voor een feilloos verzorgd uiterlijk... altijd... overall Max Factor's Creme Puff is de meest verblijdende vinding die ooit in make up is gedaan. Eén doosje, één donsje: ziedaar uw complete make-up. Heil zame lanolinerijke crèmes samen gebracht met het fijnste, luchtigste gelaatspoeder - de moderne bron van betoverende schoonheid. Creme Puff vraagt niets - geen tijd, geen moeite - maar geeft alles: een verzorgd uiterlijk, waar u ook bent, wat u ook doet. Seconden krijgen waarde voor uren, want Creme Puff houdt zo lang, blijft zo mooi. Gun uzelf de prettige zekerheid van een volmaakte make-up... ga over op Creme Puff, nul VAN MAX FACTOR HOLLYWOOD Imp. Marfac N.V., Huddestraat 5, Amsterdam Het onverwachte overlijden van mevrouw dr. Jeanette van den Bergh van Eysinga- Elias, zo kort na de dood van haar man, zal bij allen, die haar gekend hebben, ontroe ring hebben gewekt. En die „allen" zijn niet weinigen. Deze energieke en veelzijdig begaafde vrouw behoorde tot het vrij schaarse aantal mensen, die bij het vorde ren der jaren zichzelf niet overleven. Haar jeugd lag in het veelbewogen tijdperk van de vrouwen-emancipatie, waaraan zij hartstochtelijk heeft deelgenomen. Maar in haar ouderdom bleef zij met zoveel con tacten aan het wetenschappelijk en maat schappelijk leven verbonden, dat er ter nauwernood sprake kan zijn van een ver mindering in persoonlijke relaties. En de felheid en geestkracht, waarmee zij ha..r idealen en doeleindennastreefde, hadden, het jeugdige vuur van vroeger behouden. Jeanette Elias vormde met Gustaaf van den Bergh van Eysinga een onverbrekelijke eenheid. Een in harmonische rust van dag tot dag zich voortzettende werkzaamheid verbond dit echtpaar, dat eerst in de pas torie te Santpoort en vervolgens in pen sions te Bloemendaal zijn thuis had. Wie het voorrecht had hen te bezoeken, werd getroffen door de intellectuele sfeer temid den van wanden vol boeken. De vakanties van het echtpaar waren zelfs aan deze on afgebroken arbeid gewijd. Het waren stu diereizen, van bibliotheek naar bibliotheek. Er bleef weinig tijd.om van het omringen de landschap en stedenschoon te genieten. Toch waren de één noch de ander dorre „geleerden". Voor het menselijke in de wetenschappelijke navorsingen en in de maatschappelijke betrekkingen hadden ze oog, En het is bijna symbolisch, dat de vrouw na het verlies van haar onafschei delijke deelgenoot in al wat het leven aan kennis en belangen oplevert, hem ook in de dood zo spoedig is gevolgd. Hoe dapper heeft zij overigens dit gemis gedragen! Zelfs in deze zware en sombere maanden na zijn verscheiden bleef zij haar arbeid stipt en getrouw verrichten. Een groot deel van deze arbeid heeft in en om Haarlem gelegen. Te Santpoort heeft mevrouw Van den Bergh van Eysinga bui ten haar eigenlijke werk als dominees vrouw veel aan maatschappelijke arbeid gedaan. Deze hing nauw samen met haar streven naar ontwikkeling en bevrijding van de nog niet geëmancipeerde vrouw. Zij gaf huishoudcursussen, die later tot de stichting van de naar haar genoemde ge meentelijke huishoudschool te Velsen zou den uitgroeien. In Haarlem heeft zij les gegeven aan de HBS-B en te Bloemendaal aan het Kennemer Lyceum, waarvan zij later bestuurslid en curatrice is geworden. Het is in laatstgenoemde hoedanigheid, dat ondergetekende deze bijzondere vrouw in al haar markante eigenschappen heeft mogen leren kennen. Sinds de stichting van deze instelling in 1920 tot aan haar overlijden heeft zij zevenendertig jaar lang de belangen van het Kennemer Lyceum op onovertrefbare wijze gediend. Vrijwel geen enkele vergadering heeft zij overge slagen en haar aandeel in de besprekingen was steeds overwegend. Door veelvuldig contact met leraren, leerlingen en ouders bleef zij zich op de hoogte stellen van alle behoeften en belangen, bij dit alles geen detail verwaarlozend. Haar persoonlijke I betrekkingen met allerlei vooraanstaande persoonlijkheden op onderwijsgebied is de school vaak ten goede gekomen. Haar lief de voor de Nederlandse taal en letteren uitte zich in haar streven naar stiptheid in het gebruik van de grammatica en de syn taxis en in haar kieskeurigheid bij het zoe ken naar leesstof en leermiddelen. Ook I bemerkte men bij gelegenheid, hoe zij het recht van de vrouw als gelijkwaardige van de man in de maatschappelijke betrekkin gen met vuur wist te verdedigen. Buiten de sehool heeft zij'-het onderwijia hier ter stede mede bevorderd door haar aandeel in de stichting van de Haarlemse Volksuniversiteit. De „Academisch ge vormde Vrouwen" en de „Soroptimisten" konden steeds op haar steun rekenen. Zij was „iemand" met al de voor- en nadelen van een geprononceerde figuur. En als zo danig zal zij een leegte nalaten. In menige kring zal men voorlopig een vreemd gemis gewaar worden: het lijkt niet „echt" meer, nu mevrouw Van den Bergh van Eysinga er ontbreekt! H. G. Cannegieter Een intertijd te Grijpskerk gehouden onderhandse aanbesteding voor de bouw van een betonbrugje is er de oorzaak van geworden dat de beide wethouders van Grijpskerk, de heren R. H. Smedema (A.R.) en E. Hooghiem (V.V.D.) zijn afgetreden. Voor deze aanbesteding waren verschei dene aannemers uitgenodigd, maar niet een plaatselijk aannemersbedrijf, dat later hiertegen een protest indiende. De burgemeester betoogde in de raad dat hier van passeren geen sprake was, maar dat op zakelijke gronden die firma's waren uitgenodigd, die gespecialiseerd zijn in betonwerken. Hij stelde voor de brief met het protest voor kennisgeving aan te nemen. Na een uitvoerige discussie ver wierp de raad dit voorstel met zes tegen vijf stemmen. De beide wethouders traden hierna af. Op 31 juli zal een raadsvergadering wor den gehouden ter verkiezing van nieuwe wethouders. Woensdag is een 67-jarige inwoner van Blokker, die op bezoek ging bij zijn in de Transvaalstraat te Amsterdam wonende zoon, een envelop met ruim elfduizend gulden kwijtgeraakt. Vrijdagavond te ongeveer half tien werd op het adres in de Transvaalstraat aange beld. De schoondochter van de gedupeer de liep naar beneden en vond onder aan de trap een ongeadresseerde blanco en velop met negenduizend gulden erin. De vinder van het geld heeft blijkbaar zich zelf een royale beloning gegeven 9 Het personeel van de Nederlandse Spoorwegen krijgt geen extra uitkering. De personeelsraad van de N.S. had in april de directie voorgesteld, een extra uit kering te verstrekken, maar een uitvoerige gedachtenwisseling heeft tot gevolg ge - had, dat aan het College van Rijksbemid delaars en aan de minister van Verkeer en Waterstaat geen voorstel daartoe zal wor den gedaan. Als verweer tegen de koffieverkoop door textielwinkeliers is een Hoogeveense zelf bedieningszaak overgegaan tot de verkoop van nylonkousen. Men heeft kousen voor deze actie gekozen, omdat er zijns inziens door de textielhandel een behoorlijke winst op wordt gemaakt. De kruideniers en textielwinkeliers in Hattem zijn overeengekomen voorlopig voor twee maanden geen textiel en kof fie meer te verstrekken. Het is de bedoe ling, op deze wijze de stoot te geven aan een landelijke actie, die zal leiden tot terugkeer naar de normale concurrentie verhoudingen. De kruideniers in Hattem hebben al een protest gezonden aan de fabrikanten en kruideniersorganisaties tegen het doen verstrekken van textiel bij hun fabrikaten of merkartikelen. De Ziekenfondsraad heeft de overeen komst tussen de organisatie van algemene ziekenfondsen en de Koninklijke Neder landse Maatschappij ter Bevordering der Pharmacie betreffende de honorering van farmaceutische hulp voor 1957 goedge keurd. Krachtens deze overeenkomst wordt voor 1957 van de onderscheidene hono reringscomponenten slechts de kostenver goeding per aflevering aangepast aan de gewijzigde omstandigheden. De verhoging van deze kostenvergoeding vloeit voort uit de herziene salaris- en vakantierege lingen van de asistenten alsmede uit de aanstaande invoering van een pensioen regeling voor dit personeel. De hogere uitgaven als gevolg van de interimregeling bedragen voor 1957 waarvan voor de wettelijke ver zekering (verplichte en bejaardenverzeke ring) 627-000. en voor de vrijwillige ver- zekéririg 193.000. Kapitein Ragnar Aahlberg, commandant van het Leger des Heils in Finland, is be noemd tot commandant van het Leger des Heils in Nederland. Kapitein Aahlberg vertrekt op 27 september naar Nederland. WEST-BERLIJN. - In een oplage van 2 miljoen exemplaren komt op 6 augus tus een postzegel van 25 pf. (roodbruin) uit naar aanleiding van de jaarverga dering 1957 van de Oostduitse Cultuur- raad in Berlyn. Als motief is het Uta- standbeeld, dat zich bevindt in de dom kerk te Naumburg, gebruikt. Uta was de mooie gemalin van Ekkehard II, mark graaf van Meissen van 1032-46. De zegel is ontworpen door prof. H. Zimbal en gegraveerd door Leon Schnell, beiden uit Berlijn. ISRAEL. - Van 17 tot 23 september a.s. wordt in Tel-Aviv onder de naam „Tabil" een internationale postzegelten toonstelling gehouden, waarvoor het beschermheerschap is aanvaard door de president van Israel Itzhak Ben-Zwi. Deze expositie zal meer luister worden bijgezet door de uitgifte van vier drie hoekige zegels in de waarden 100, 200, 300 en 400 pruta. De zegels zijn gedrukt in een speciaal tentoonstellingsvelletje met aanhangsels, zgn. tabs en vormen tezamen het vloermozaïek van de oude Van 31 juli tot 1 september zal in het Provinciaal Overijssels Geschiedkundig Museum te Zwolle een tentoonstelling worden gehouden van werken van Hen drick ten Oever, een „vergeten meester" uit de zeventiende eeuw, wiens schilde rijen over de gehele wereld zijn verspreid. Men beschouwt hem als de belangrijkste Overijsselse meester na Gerard Terborch. De hoge kwaliteiten van zijn werk leidden herhaaldelijk tot het toeschrijven van zijn schilderijen aan Albert Cuyp, Paulus Pot ter of Berckheyde. Tot dusver heeft men nimmer studie van hem gemaakt: men wist zelfs in vakkringen de jaren van zijn geboorte en overlijden niet precies. Deze expositie van negentien schilde rijen, een aantal fotografische reprodukties van andere, benevens een aantal tekenin gen, samengaande met de uitgave van een boek, waarin men een overzicht kan vinden van zijn leven en zijn werk, is vooral ook kunsthistorisch van groot belang. Het blijkt, dat er ruim honderd schilderijen van hem bekend of gesignaleerd zijn, waar van vijftig landschappen en vele portret ten, een stilleven en enkele mythologische stukken. Zijn landschappen zijn thans zeer moeilijk op te sporen. In ons land zijn er maar enkele: twee in Museum Bredius, een in Rijksmuseum Twenthe, een Amsterdams stadsgezicht in het Mauritshuis. De Natio nal Gallery of Scotland te Edinburgh bezit het fraaiste stuk, met Zwolle op de achter grond. Behoudens de beide landschappen uit Museum Bredius, die nu eenmaal niet uitgeleend mogen worden, komen de an dere, ook het Schotse, naar Zwolle voor de tentoonstelling. Er zijn verdere inzendingen van enkele particuliere verzamelaars. Het Provinciaal Overijssels Museum te Zwolle ontving van vele zijden blijken van belangstelling voor deze tentoonstelling, zowel uit buitenland als binnenland. Ge gevens over Ten Oever waren schaars en onzeker. De heer J. Verbeek van het Pren tenkabinet van het Rijksmuseum te Am sterdam echter heeft zich geruime tijd met naspeuringen over Ten Oever beziggehou den. Ook kreeg men de beschikking over het aanwezige materiaal van het Rijks bureau voor Kunsthistorische documentatie in Den Haag, zodat het mogelijk werd ein delijk een vrij duidelijk beeld te krijgen van de schilder en zijn werk. Er kwamen uit het buitenland dan reeds bestellingen binnen van het boekje over Ten Oever, dat behalve een lijst van zijn werken, ook acht endertig reprodukties bevat. Dat Ten Oever een groot man was, zelfs al jong, blijkt uit twee feiten. Ten eerste werden van zijn schilderijen al copieën gemaakt, toen hij in de leer was bij zijn neef Cornelis de Bie te Amsterdam: dit blijkt uit de inventaris der nalatenschap van laatstgenoemde, die in 1664 overleed. Ten Oever was toen ongeveer vijfentwin tig jaar. Ten tweede werd hem door pro fessor Jacobus Heyblock, rector van het gymnasium te Amsterdam, gevraagd om een bijdrage in diens album amicorum, waarin zelfs Rembrandt en Aert van der Neer iets tekenden. Hij zette er een zelf portret in met het geestige rijmpje: „Tot soen van dit mijn ruw en onversoght ge- kladt, soo bid ick heer, slaat mij niet met u heyblock plat van u geleertheits konst, wijl Pallas gonst mij veer is, noch heb geen hulp van taal, schoon het wel mijn begeer is." Een van zijn schilderijen, een Amster dams stadsgezicht, ging verloren met de Een familietafereel van Hendrick ten Oever, een „vergeten" meester uit de zeventiende eeuw. Het doek is thans in het Rijksmuseum te Amsterdam om gerestaureerd te worden. „Bet Alpha"-synagoge, Het middenstuk van het mozaïek draagt een allegorische voorstelling van de zon, omgeven door de twaalf tekens van de Dierenriem. Het velletje is uitgevoerd in zes kleuren (okerkleurig, oranje, bruin, rood, zalm kleurig en zwart) naar een ontwerp van R. Errel uit Tel-Aviv. Het zal slechts gedurende zeven dagen - van 17 tot en met 23 september - tegen de prijs van 1000 pruta aan het speciale tentoonstel lingspostkantoor, bij de filatelistische dienst in deruzalem en.aan alle Israeli- sche postkantoren worden verkocht. BELGIë. - Op 29 juli geven de Belgi sche posterijen een serie van twee bij zondere postzegels uit ter herinnering aan het feit, dat 100 jaar geleden lord Baden-Powell werd geboren en dat 50 jaar geleden de padvindersbeweging door hem werd gesticht. De zegels, in de waarden van 80 c. en 4 fr. stellen respectievelijk voor de emblemen van de internationale en de Belgische pad vinderij en de beeltenis van de chief- scout. ramp van de Berlin in 1907. In Warschau verbrandde een fraai damesportret. In Zutfen ging in de laatste oorlog een land schap te loor. Een voortreffelijk familie portret van twee bij twee meter, thans in restauratie, zal door het Rijksmuseum voor langere tijd in bruikleen aan het Zwolse museum worden afgestaan. Het thans verschenen boekje bevat een artikel over leven en werk van de schilder door de heer J. Verbeek en enkele opmer kingen over de mogelijke invloed van Overijsselse tijdgenoten op Ten Oever van de heer Schotman, directeur van het mu seum te Zwolle. Nachtgedachten Soms word ik midden in de nacht wak ker. „Dat is een voortreffelijk idee", denk ik, „daar kan ik morgen over schrijven". En midden in de nacht - het kan ook om vier uur 's ochtends zijn - vind ik het onderwerp dat zich zo uitmuntend leent voor de Praatstoel. Het is altijd een idee dat dicht aan het hart van het lezend publiek ligt maar ook dicht aan mijn eigen hart, een onderwerp dat automatisch, als een in partjes gesne den toverappel, in de drie onderdelen valt, waarin zulke stukjes moeten vallen. En dan slaap ik tevreden en gerustgesteld in. De volgende morgen bij het ontbijt her inner ik me met een glimlach dat ik zulk een uitstekend idee had. En dan, als ik mij de idee weer voor de geest wil bren gen, is het onderwerp verdwenen, spoor loos verdwenen. Ik herinner me nog pre cies de tevredenheid, waarmee ik de inval kreeg, de geruststelling, waarmee ik insliep, het arbeidsgenoegen waarmee ik mij voor nam de gedachte keurig uit te tikken. Het enige, wat ik mij niet meer kan herinne ren, is de idee. Ik peins erover tijdens het ontbijt, tijdens mijn rit naar de plaats mijner dagelijkse werkzaamheden, ik peins erover tussen 12 en 2, ik peins erover als ik eigenlijk andere activiteiten moest verrichten. Ik denk er over als ik thuis kom, ik zoek er naar bij het eten, ik peinig mijn hersenen bij het inslapen, maar de idee is en blijft spoor loos verdwenen. Tot ik midden in de nacht wakker word en opeens een idee heb en tevreden weer inslaap. En zo gaat dat nu al weken. Voor mijn schrijfmachine worstel ik met tanige, on vruchtbare ideetjes die na tien regels al als slecht gebouwde steigers in elkaar val len. Ik pruts aan onderwerpen, die zich tot volle lengte laten opblazen maar die over hun volle lengte egaal en eerlijk ver velend zijn. Alleen in de nacht heb ik die stralende invallen die u zulk een aange naam, briljant vermaak geschonken zou den hebben. Zou dat met staatslieden ook zo gaan? Zou Eisenhower midden in de nacht weten, wat hij Boelganin moet antwoorden; en de volgende morgen, als hij wil gaan dic teren het volkomen vergeten zijn? Zou MacMillan de hele kwestie van het Nabije Oosten om drie uur 's nachts volkomen opgelost hebben, en als hij het de minister raad om elf uur 's ochtends wil vertellen, m.et zijn mond vol tanden zitten? Zou Soekarno zou Tito zou Nas ser zou Adenauerzou Ulbricht zouden alle staatslieden en ministers en zakenlieden en wetenschapsmensen mis schien, net als ik, midden in de nacht de ideeën van hun leven krijgen en, als ze 's ochtends wakker worden, er zich niets maar dan ook niets meer van kunnen her inneren? Ik neem aan, dat dat de verklaring is, waarom het er in de wereld zo allermise- rabelst uitziet. Staatslieden en politici zijn allen briljant en vindingrijk midden in de nacht, maar overdag hebben ze geen idee. De enige oplossing lijkt mij, de heren - als ze dus met een idee wakker worden - niet weer te laten inslapen maar hen uit hun bed te halen en meteen te laten han delen. Want misschien ligt in de nachte lijke geesteskinderen de kiem voor de red ding van mens en wereld. Maar natuurlijk kan het ook zijn, dat de nachtelijke ideeën even slecht zijn als de overdagse onderwerpen, die wij, cri- tisch, met afschuw verwerpen. Misschien is het de stilte van de nacht, de rust van het kussen, de slaapdronkenheid van het lichaam, die deze ideeën zo stralend, zo bovenaards, zo intens tevredenstellend maakt. Als we ze ons overdag konden her inneren, zouden we misschien teleurgesteld uitroepen: „Was dat alles?" In dat geval is er voor mens en maat schappij in de afzienbare toekomst weinig hoop. Maar staatslieden en auteurs zullen doorgaan, op hun peluws tevreden te glim lachen en gerustgesteld weer in te slapen. H. B. Fortuin BELGRADO (Reuter) De twee belang rijkste Joegoslavische dagbladen „Borba" en „Politika", hebben hun dispuut met de Oosteuropese landen hervat door aanval len op de Tsjechoslowaakse en Bulgaarse pers. „Borba" oefent critiek op een artikel van Petar Avramov in een Bulgaars jeugdtijdschrift, waarin de Joegoslavische leiders worden beschuldigd van „afwijkin gen", „het breken van de socialistische eenheid" en „het zich scharen naast de imperialisten tegen het socialisme". „Poli tika" keert zich tegen critiek van de Slo waakse communistenleider Zervan op het Joegoslavische stelsel van bedrijfsleiding. De pennestrijd tussen de Oosteuropese en de Joegoslavische pers werd in mei ge staakt, nadat president Tito had gezegd, dat de Russen waren opgehouden met hun anti-Joegoslavische campagne. Buitenlandse waarnemers te Belgrado hebben erop gewezen, dat Kroesjtsjev, veertien dagen geleden te Praag Joego slavië in scherpe bewoordingen heeft ver weten, dat het Amerikaanse hulp aan neemt Iemand ophemelen is: iemand boven zijn verdiensten prijzen, iemand „in de hoogte steken". De afleiding van het woord hemel lijkt voor de hand te liggen. Maar in het Middel-nederlands betekent opjhemelèn: verbergen, verstoppen, ue verwantschap met heimelijk is waar schijnlijk. In de zeventiende eeuw is de betekenis: opruimen, in orde brengen heel gewoon. „Heemelt de coocken op en stoft het voorhuys uyt", voegt Warenar zijn dienstmeid toe. Daaruit ontwikkelt zich de betekenis: ordenen, regelen, opknap pen, mooi maken, versieren. Het is op dit punt dat men de betekenis: prijzen be gint te naderen, vooral in de zin van: mee prijzen dan redelijk is. De verwant schap met hemel, uitspansel is dus ety mologisch niet aanwezig, maar iedereen 'Invoelt die in het woord.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5