Mannetje Grommelebrom J Vraag geen verf.vraag RIPOLIN Anderhalf jaar zon in tien uur DE ONZICHTBAREN Regering tussen twee vuren ZWITSAPLAST Gezinsvorming Zie Boven: J TON THOOLEN Agenda voor Haarlem om ve Er dreigt een nieuw conflict te ontstaan als premieregeling niet wordt toegestaan Kor! en bondig r door .volg verhaal .fred kost ne J ZATERDAG 27 JULI 1957 4 SPANNING IN DE MIJNSTREEK de betere pleister KERKELIJK LEVEN Voor goodo on duurzame vloeren EDELHOUT vloeren HAARLEM Duitse grensboeren willen hun land terug Hervatting Nederlands- Duitse besprekingen Kerkelijk Nieuws Lift met drie arbeiders bleef steken in brandend gebouw Onieiuvfc v_ PERMANENT WAVE Centrale verwarming Airconditioning Aut. oliestook In de mijnstreek is opnieuw grote spanning ontstaan, nu het College van Rijks bemiddelaars en de Stichting van de Arbeid ongunstige adviezen hebben uitgebracht aan de regering over een door werkgevers en werknemers gezamenlijk ontworpen premieregeling voor het mijnpersoneel. Volgens de door de Wet op de Publiekrechte lijke Bedrijfsorganisatie voorgeschreven procedure was de verordening, welke deze premieregeling regelt, vier weken geleden in het Mededelingenblad Bedrijfsorgani satie gepubliceerd en behoefde zij nog slechts in een openbare vergadering van de Mijnindustrieraad te worden vastgesteld om na ministeriële goedkeuring op 1 augus tus in werking te treden. Maar aan de vooravond van deze vergadering, welke dins dag gehouden werd, bereikte de raad een verzoek van de ministers Zijlstra en Suur- hoff om de openbare vaststelling op te schorten teneinde de regering de tijd te gun nen zich te beraden op het advies van de rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid. Slechts node is de Mijnindustrieraad op dit verzoek ingegaan. Maar het bestuur van het bedrijfschap, dat de Mijnindustrieraad vormt, heeft de regering een termijn gesteld. Besloten is op 31 juli wederom te vergaderen om met of zonder de regering de verordening in het openbaar vast te stellen. De tegenstanders van de premieregeling zijn van mening, dat deze de loonstabilisa- tiepolitiek van de regering doorbreekt. In de Stichting van de Arbeid heeft het N.V. V. laten weten, dat aanvaarding van de premieregeling voor het mijnbedrijf door de regering, dus de goedkeuring op minis terieel vlak, tot gevolg zal hebben, dat het N.V.V. nieuwe eisen gaat stellen voor alle Nederlandse arbeiders. Behalve de ongeveer 2000 socialistische mijnwerkers zijn de overige 59.000 mijn werkers met de katholieke federatie, waar in de Katholieke Mijnwerkersbond (33.000 leden) en de Katholieke Vereniging van ADVERTENTIE r^T^ïtsal product^ In deze maand is opgericht de Pro testantse Stichting ter bevordering van Verantwoorde Gezinsvorming (P.S.V.G.). Het besluit hiertoe is genomen door de volgende hiertoe samenwerkende organen: De Raad voor de Zaken van Kerk en Ge zin der Nederlands Hervormde Kerk, de Stichting Raad voor Gereformeerde So ciale Arbeid, de Vrijzinnig Protestantse Centrale voor Maatschappelijk Werk, de Evangelisch Lutherse Kerk, de Christelijke Vereniging Zedenopbouw en de Protestants Christelijke Artsenorganisatie. De stichting streeft naar het beschikbaar stellen van alle nodige bijstand en hulp middelen voor een verantwoorde gezins vorming en wil ook de bezinning op alle hiermede samenhangende vraagstukken bevorderen. In protestantse kringén zijn reeds lange tijd de problemen, die zich in het huwelijk voor kunnen doen met be trekking tot de gezinsvorming in discussie. Zo aanvaardde in 1952 de Generale Sy node der Nederlands Hervormde kerk het rapport „Burgerlijk en kerkelijk huwelijk" en bood dit de kerk aan als herderlijk schrijven. Een belangrijk hoofdstuk hier van is gewijd aan de verantwoorde gezins vorming. Ongeveer terzelfder tijd werden na langdurige bespreking door de Vereni ging Zedenopbouw gepubliceerd de „Ge dachten over geslachtsgemeenschap en ge zinsvorming". In december 1956 zijn, op initiatief van de Raad voor de zaken van kerk en gezin der Nederlands Hervormde kerk en de Christelijke Vereniging Zedenopbouw, be sprekingen begonnen met de hierboven ge noemde organen om op korte termijn niet slechts tot verdere bezinning, maar ook tot hiermede samenhangende praktische uit werking te komen. Door de aan de bespre kingen deelnemende organen is volledige overeenstemming bereikt over de formule ring van de doelstelling der stichting, na melijk „de bezinning op verantwoorde ge zinsvorming bij het licht van de bijbelse boodschap en het voor deze gezinsvorming beschikbaar stellen en doen stellen van alle nodige bijstand". Als middelen om het doel te bereiken zijn in de statuten vermeld: I. Het doen houden van voordrachten, het verspreiden van publikaties en het sti muleren van de bestudering in academisch verband bij de opleiding van predikanten en artsen van de vraagstukken, samen hangend met verantwoorde gezinsvorming. II. Het onderhouden van contacten met predikanten, huisartsen en specialisten, die bereid zijn om ter bereiking van het ge stelde doel mede te werken en wel zoveel mogelijk georganiseerd, alsmede het on derhouden van contacten met andere per sonen en organisaties welke mede kunnen werken aan de verwezenlijking der doel stelling. III. Het bevorderen van de oprichting, zo mogelijk in samenwerking met de ker ken, van consultatiebureaus voor gezins vorming, waar of van waaruit de nodige pastorale zorg verleend wordt, met dien verstande dat de kerken hetzij ieder voor zich, hetzij in onderlinge samenwerking, voor de genoemde pastorale zorg verant woordelijk blijven. De besturen van de organen, die tot op richting der stichting besloten, gaan er van uit dat in zeer veel protestantse ge zinnen behoefte bestaat aan voorlichting en hulp wat betreft de gezinsvorming. Op grond van de overtuiging dat een gezin met kinderen een groot geschenk van God is, wordt niet alleen gedacht aan hulpver lening in gevallen waarin beperking van het kindertal verantwoord moet worden geacht, maar ook aan hulp, te verlenen aan gehuwden die moeilijkheden hebben wegens kinderloosheid. Het oprichten van protestantse bureaus waartoe men zich kan wenden om door be sprekingen te komen tot een ook naar eigen innerlijke overtuiging verantwoorde gedragslijn, wordt noodzakelijk geacht. Reeds gevestigde bdreaus voor levenspro blemen en gezinsmoeilijkheden of daar mee gelijk te stellen organisaties, die het vermelde doel nastreven, zullen van de diensten van de stichting gebruik kunnen maken. Het bestuur wordt voor het groot ste deel gevormd door medici en theologen. Het centrale bureau van de stichting is ge vestigd in Amsterdam. Mijnbeambten (5800 leden) samenwerken, van .oordeel, dat het N.V.V. de specifieke moeilijkheden van de mijnindustrie onder schat. Er is in deze voornaamste basisindustrie een tekort aan 3600 mijnwerkers of meer dan zes percent van de totale bezetting, waarmede het arbeidstekort in de mijnin dustrie aan de spits staat van alle bedrijfs takken. Dit tekort is bij de mijnen voor het grootste percentage geen conjunctureel tekort, zoals in andere bedrijfstakken, maar een structureel tekort, veroorzaakt door het feit, dat de mijnarbeid steeds meer zijn aantrekkelijkheid heeft verloren. Deze arbeid, met name de ondergrondse, is nooit aantrekkelijk geweest, maar toen haar nog prioriteit werd verleend, was de beloning beter dan in andere bedrijven. Door het kunstmatig laag houden van de kolenprijzen in de na-oorlogse jaren en ook als gevolg van de loonpolitiek is de prioriteit steeds meer verloren gegaan. Dat had tot gevolg, dat in de mijnen eert sterk personeelsverloop kwam: vele mijnwerkers trokken naar de Belgische mijnen en alle wervingen van de mijnen binnen onze grenzen haalden maar weinig uit. De hoog conjunctuur heeft de afkeer van de mijn- arbeid nog vergroot: het schreeuwend te kort aan krachten in de bouwvakken, waar zovele jaren hoge zwarte lonen wer den betaald, heeft ook velen er toe ge bracht de mijnen te verlaten. Terwijl over al de bedrijven zich moderniseerden, bleef in de ondergrondse mijn alles bij het oude. „De rekening thuis" „De regering krijgt thans van de mijnin dustrie de rekening thuis voor haar gelei de loonpolitiek", heeft de voorzitter van de Protestants-christelijke Mijnwerkers- bond, Kees Feenstra, in de Mijnindustrie raad verklaard. Die rekening wordt niet alleen aangeboden in de vorm van een pre mieregeling, welke geen andere bedoeling heeft dan de mijnarbeid weer wat aantrek kelijker te maken, maar ook in de vorm van een dalende produktie, welke een ge volg is van het groeiend tekort aan mijn werkers. De mijnwerkers zeggen: „Wan neer men maar de pripjriteit yan cie.müp- arbeid herstelt, dikh zullen er door meer mijnwerkers meey kolen komep en dat spaart miljoenen tift aan Amerficaafise ko len. Toen het land in grote kolennood zat, hebben wij extra lang gewerkt. Maar nu de mijnindustrie in een impasse is geko men, heeft men bezwaren tegen een pre mieregeling, welke een eerste stap is naar een herstel van de prioriteit. Een directe loonsverhoging is zij niet. De premierege ling zal ook de verbruikers geen geld kos ten, haar kosten worden door het bedrijf zelf gedragen. Omdat men geen begrip heeft voor de problemen van de mijnen, heeft men ook de langzaam-aan-actie niet begrepen". „Men laat de mijnen verkom meren en met de mijnen de mijnwerkers", heeft de voorzitter van de Katholieke Mijnwerkersbond, Frans Dohmen, uitge roepen. Langzaam-aan-actie De langzaam-aan-actie, welke werd uit geroepen door de katholieke federatie, is een gevolg geweest van het feit, dat er geen schot kwam in de verbetering van de sociaal-economische positie van de mijn werkers. Bij de mijnindustrieraad lagen al maanden lang tal van voorstellen tot ver betering der materiële positie van de mijn werkers, afkomstig van alle bonden. Daar bij was niet alleen de positie van de onder- ADVERTENTIE gronders, maar ook die van de bovengron- ders in het geding. Beide groepen van het mijnbedrijf kan men wel onderscheiden, maar niet scheiden, want gezamenlijk ma ken zij de exploitatie van de mijnen moge lijk. Tenslotte waren de werkgevers wel bereid iets te doen voor de ondergronders, maar niet voor de bovengronders. De ka tholieke federatie heeft toen van de werk gevers een duidelijke stellingname geëist ten opzichte van haar voorstellen, waar onder de premieregeling. Die stellingname bleef uit en toen volgde de actie. Door deze actie zijn de werkgevers van standpunt veranderd. Zij bleken bereid de voorstellen van de katholieke federatie po sitief te benaderen. Binnen vier maanden was met medewerking van alle partijen de premieregeling in kannen en kruiken, naar analogie van die in de Duitse mijnindustrie waar een inmiddels ingevoerde premie reeds een versterking der bezetting van 10.000 man had opgeleverd en een niet on belangrijke produktieverhoging. Nieuw conflict? De premieregeling werd in de M.I.R. ge regeld waarbij een keer twee hoofdamb tenaren van dë regering aanwezig zijn ge weest. Er behoefde dus nog slechts de openbare bevestiging te volgen. Toen kwam echter de kink in de kabel. De Stichting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars adviseerden de bo vengronders er buiten te laten en de on dergronders een lagere premie te geven. „Waarom moeten buitenstaanders die de verhoudingen in de mijnindustrie niet ken nen, die misschien nog nooit in een mijn zijn afgedaald en dus niet weten, wat daar te koop is, een spaak in het wiel steken?" vroeg men zich overal in de mijnstreek af. De huidige regeringspolitiek met be trekking tot lonen en prijzen wenst het mijnbedrijf niet aan te tasten. Ook de ka tholieke federatie heeft erkend dat deze politiek nog altijd in 's lands belang is. Maar men wenst een uitzondering ge maakt te zien voor de mijnwerkers, omdat de mijnwerkers zulk een zware en zo eco nomisch belangrijke arbeid verrichten, om dat door een herstel van de prioriteit meer kolen geproduceerd kunnen worden, wat men toch ook een nationaal belang kan noemen. Gebeurt dat niet, zegt men in de mijn streek, zowel van werkgevers- als van werknemerszijde, dan zullen steeds meer mijnwerkers wegtrekken, dan zullen er steeds minder kolen komen en dan zullen wij altijd meer dure buitenlandse kolen moeten invoeren. Men hoopt thans, dat hernieuwd beraad met de regering deze brengen zal tot het inzicht, dat zij in 's lands belang een actievere kolenpoli- tiek moet gaan voeren en dat zij de pre mieregeling moet toelaten. G.sbewt.-fjjtf nigt, dan ep.Aë 1 augus tus een nieuw conflict, dat ernstiger kan worden $an de langzaam-aaii-qctie. ,,Wij hëbbéri ^enoég geduld betracht, genoeg goede wil getoond, ook ten overstaan van ons volk", zeggen de mijnwerkers. „Wan neer het opnieuw hard tegen hard moet gaan, dient ons volk ook goede wil ten aanzien van zijn mijnwerkers te tonen. Wie menen mocht, dat de mijnwerkers al genoeg verdienen, die kome maar eens naar onze mijnstreek, niet voor een een daags bezoek in een van de beste pijlers, maar voor een maand aan het harde kool front". De Duitse boeren langs de grens tussen West-Duitsland en ons land zijn van plan een nieuwe stap te doen inzake het terug kopen van door Nederland na het einde van de oorlog als „vijandelijk vermogen" gevorderde landerijen. Een groot aantal Nederlandse boeren zou zich bereid hebben verklaard het onteigen de land terug te geven, als zij daarvoor een evenredige compensatie in geld krijgen. Ongeveer 1000 West-Duitse grensboeren hebben na 1945 meer dan 4000 ha land aan Nederland moeten afstaan. De besprekingen tussen oud-minister Beyen voor Nederland en prof. Kaufmann voor West-Duitsland over een aantal reeds lang bestaande geschilpunten tussen beide landen zullen waarschijnlijk in de tweede helft van augustus worden hervat. Deze besprekingen, die afwisselend in Bonn en Den Haag worden gehouden, en worden bijgewoond door deskundigen van beide landen, zijn onderbroken in verband met vakanties. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lunteren (2de maal): J. J. Poot te Delft; te Sliedrecht (vac. A. N. Langhout): J. Wieman te Oudewater. Be dankt voor Spijkenisse (toez.): C. Baten burg te Hendrik Ido Ambacht. Geref. Kerken Beroepen te Wierum (Fr.)J. Boer, kand. te Waarder. Doopsgez. Broederschap Bedankt voor Warns: B. K. Homan te Blokzijl. Geref. Gemeenten Bedankt voor Middelburg: W. C. Lamain te Grand-Rapids (U.S.A.). In het dorp was de laatste tijd iets veranderd ...De mensen waren niet zo erg verbaasd meer en er al wat aan gewend, dat Mannetje Grommelebrom niet meer zo kribbig en onaangenaam was als ze hem altijd hadden gekend. Nee, er was nu op het dorp geen vriendelijker en vrolijker baasje te vinden dan Mannetje Grommelebrom. Vroeger waarschuwde men elkaar, als de ouwe nijdigaard naderdenu zeiden de mannen: „Ha, daar heb je Grommeltje, nou wordt 't gezellig". En dan dronken ze 'n beker bier met Mannetje Grommelebrom, die zo gezellig grapjes kon maken49-50 ADVERTENTIE W V V Ze zijn de zon aan het filmen. De opnamen du ren anderhalf jaar en de vertoning van de film zal ongeveer tien uren vergen. De hier bedoelde anderhalf jaar zijn de achttien maanden van het Internationale Geo fysische Jaar, dat nu bij na een maand oud is. Een keten van twaalf sterrewachten die de ge hele aardbol omspant („in hun rijk gaat de zon nooit onder") is sinds 1 juli bezig met het nemen van foto's van de zon, een continuarbeid waar. bij geen enkele zonnegril aan de aandacht zal ont snappen. Al die opnamen, waar op het zonneschijf je 15 millimeter groot zal zijn, worden na afloop aan- eengelast zodat er een film ontstaat waarop het leven van de zon gedu rende dit I.G.J. in tien uren kan worden afge draaid. Foto's van de zon (zon der overbelichting!) wor den mogelijk als men aan het oog-einde van de telescoop een camera bevestigt terwijl ergens binnen in de kijkerbuis een „filter van Lyot" is aangebracht. Lyot, de enkele jaren geleden gestorven Fran se sterrenkundige, ont dekte dat een combina tie van blokken kwarts glas en plaatjes polaroid (mits minutieus zuiver geslepen tot op onder delen van millimeters nauwkeurig) de helder heid van het zonlicht tot op een fractie van zijn oorspronkelijke helder heid kan terugbrengen. Zo'n filter, ingebouwd in de telescoop, laat dan alleen nog de zwakke rode straling van het op de zon aanwezige water stofgas passeren en het oog (resp. de camera) ziet dan een betrekkelijk lichtzwak zonsbeeld. Bloedrood ziet de zon er dan uit voor het oog; op een foto wordt de zon een grijze sinaasappel, waarop duidelijk lichte en donkere gebiedjes te onderscheiden zijn. De donkere zijn zonnevlek ken, de lichte zonne vlammen. Men hoopt en ver wacht, uit deze film iets te kunnen leren over dat vreemde verschijnsel dat men de elfjarige zonne cyclus noemt. Momen teel is er geen sterre- kundige ter wereld die de vraag kan beant woorden, hoe het komt dat de zon op gezette tijden deze „mazelen" vertoont. G. v. W. r.ito'i na Het onderzoekingslaboratorium voor de telecommunicatieafdeling van de n.v. Ne derlandse Kabelfabriek aan de Schieweg te Delft is door brand verwoest. Het labo ratorium bevindt zich in een oude fabriek, op de eerste verdieping van een produktie- afdeling, welke echter gespaard bleef. De brand ontstond in het grondstof- fenlaboratorium, dat een klein deel van de verdieping in beslag nam. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend. Bij het uit breken van de brand werd in deze afdeling niet gewerkt. Drie arbeiders hebben een angstig avon tuur beleefd. Zij gingen met brandblus- apparaten met de lift naar de verdieping waar de brand woedde. Op 14 meter hoogte bleef de lift steken, doordat andere leden van het personeel uit veiligheidsoverwe gingen de elektriciteit hadden uitgescha keld. Aangezien dicht in de nabijheid het vuur woedde, werd de temperatuur in de lift steeds hoger. De mannen slaagden er in door een noodluik in de schacht te ko- ADVERTENTIE het vertrouwde merk maand tampons géén gordel géén verband onmerkbare onzichtbare bescherming volkomen veilige, hygiënische methode. In het bekende blauwfwitte doosje. Het past in het kleinste handtasje. Uw apotheker o< drogist heelt het. Interna 1 0 tampons I 1.20 Interna z.k. (zonder inbrengsysteem)' 10 tampons I 1- men, waarin zij zich langs de kabels om laag konden laten zakken. Op de begane grond bleek, dat zij de schacht niet kon den verlaten, omdat de deur niet open was te maken. Collega's moesten met voor hamers het gaas in de deur vernielen, voordat de mannen zich in veiligheid kon den stellen. 30. De vergane resten verraadden echter niets. Ook Tui-Jaroen, met wie ik de raadselachtige kwestie besprak, kon mij geen duidelijke verklaring voor de eigenaardige omstandigheden geven, die wij hier ge troffen hadden. Er waren wel gevallen bekend, zo zei hij tenslotte nadenkend, waarin de jurtten, waarin iemand gestorven was, niet omgetrokken waren, maar dat waren werkelijk hoge uitzonderingen. Alleen een hoge lama kon zo'n beslissing nemen. „Mai mail U weet niet hoe groot het gevaar is, waarin wij ons bevinden", voegde Tui-Jaroen er nog aan toe. „De boze geesten, die ziekten verspreiden, zullen ook ons overvallen en zij zullen niet rusten, voordat zij ons vernietigd hebben. Volgt u daarom toch mijn raad op en laten wij verder trekken!" Noch door beloften, noch door bedreigingen waren onze Mongolen te bewegen één der jurtten te gebruiken. Zij stelden hun tent op grote afstand van ons kampement op, maar wij maakten het ons in één der jurtten gemak kelijk. Het vuur brandde al gauw vrolijk en in de thee ketel begon het water te zingen. De zo lang door hem ontbeerde warmte deed Komoroff kennelijk goed en maakte hem weer wat spraakzamer. „Welke tragedie kan zich hier nu afgespeeld hebben?", vroeg hij. „Zouden het soms de zwarte pokken geweest zijn, die de mensen hebben verdreven? Die ziekte is nog al wijd verspreid onder de Mongolen, en van medische verzorging, noch inenting is bij hen sprake. In het gun stigste geval neemt een toevallig voorbijkomende lama de behandeling ter hand. Wat zeg ik? Behandeling? Nee, zo kan men het laten branden van rookverwek- kende kaarsen, waarmede de boze geesten verdreven moeten worden, de gebeden en het door de vingers laten glijden van de rozenkrans, niet noemen". „Ja, wanneer een sjamaan een zieke verzorgt, dan gebeurt dat volgens de regels van de inheemse genees kunst. De Aziatische geneeskunde, beter gezegd de sjamaanse, verschilt principieel met de Europese". Komoroff ging wat dichter bij het vuur zitten en greep naar zijn pijp. „Weet je wel, Bühler, dat chirurgische ingrepen bij de mens hier alleen in hoogst enkele gevallen voorkomen? Niet omdat de sjamanen niets van de chirurgie zouden afweten, integendeel: zij verwijderen een hersentumor met hetzelfde positieve of negatieve resultaat als hun collega's in Europa of Amerika. Zij hebben echter de (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) overtuiging, dat het menselijke lichaam voldoende af weerkrachten bezit voor iedere, of nagenoeg iedere ziek te, als maar de nodige ondersteuning gegeven wordt en alle organen in orde zijn. „De heelkunde van de sjamanen baseert zich op het principe, dat door het regelmatige samenspel van de drie in het menselijke lichaam aanwezige sappen, te weten bloed, slijm en urine, het lichaam gezond gehou den wordt. Wanneer één van die sappen niet meer goed functioneert, en dus het samenspel verstoort, dan treden ziekten op. Het is de taak van de arts vast te stellen, welke van deze drie sappen de ziekte veroorzaakt. Weet men dit eenmaal, dan probeert men met baden, met aftreksels van kruiden of omslagen het sap weer goed te laten functioneren. De belangrijkste grondregel hierbij is, dat alle geneesmiddelen uit de natuur voort gekomen moeten zijn, dus dat zij niet in wetenschap pelijke laboratoria op chemische wijze, bereid mogen zijn". „Bij ons is het gebruikelijk, dat de arts de patiënt de pols voelt, meestal de linker. Een sjamaan zoekt en vindt de polsslag echter overal op het menselijk lichaam, waar hij maar kan voelen: op de armen, de benen, het hoofd, de hals, de borst of buik. Op grond van de onderzoekingen, die vele uren kunnen duren, bepaalt de sjamaan welk sap de ziekte veroorzaakt. Natuurlijk, de bevolking is er van overtuigd, dat de sjamanen boven-natuurlijke krachten bezitten. De medische studie, die men alleen in een klooster kan volgen, duurt niet, zoals bij ons, vijf tot zes jaar. Om de heelkunde te mogen uitoefenen, moet een sja maan 20 jaar lang leren. Vele Europeanen, die door hun artsen niet genezen kunnen worden, vinden gene zing bij de sjamaanse artsen. Of hierbij, evenals bij wonderdokters, het geloof aan de genezing de voor naamste rol speelt, zullen we maar buiten beschouwing laten. Het is in ieder geval wel zeker, dat de sjamanen veel met suggestie en mystiek werken en dat is ook wel begrijpelijk, omdat iedere sjamaan eigenlijk een mys ticus is. Toen ik destijds met mijn gebroken been voor het klooster lag, was het een sjamaan, die mij behandelde. Ik heb hier in Azië veel gezien, wat in Europa of Amerika door velen als wondergenezing of kwakzal verij bestempeld zou worden. De resultaten zijn echter uiteindelijk van belang en niet de middelen, die daarbij gebruikt worden". Komoroff klopte zijn pijp uit, stopte haar opnieuw en keek mij aan. „Waarom ben je eigenlijk zo stil?" Ik moest lachen. „Je hebt net een ellenlang betoog gehouden over sjamaanse geneeskunde en ik heb trouw geluisterd". Komoroff moest hierop ook lachen. Hij stond op, rekte zich eens behaaglijk uit en zei geeuwend: „Nu, vannacht zullen we hopelijk goed slapen. Ik kruip er vast in. Wat ben jij van plan?" „Ik ga ook maar slapen. Ik heb er écht geen zin in om nog even naar het café te gaan", antwoordde ik zo ernstig mogelijk. „Hoe kom je op 't idee! Een café! De kelners zouden ons al binnen zien komen. We zouden er één, twee, drie weer uitgesmeten worden!" „Daar zou je wel eens gelijk aan kunnen hebben. De mensen oordelen maar al te vaak naar de schijn en niet naar de werkelijkheid!" Het werd langzamerhand stil in de jurtte. Het vuur flakkerde steeds lager op en doofde tenslotte. Van rustig slapen was echter geen sprake. Steeds weer werd ik door luid gehuil van wolven uit mijn sluimer gerukt. Ik draaide me dan om en probeerde op mijn andere zijde in slaap te komen. Toen het wolven-concert in plaats van te eindigen steeds luider werd en steeds dichterbij kwam, stond ik woedend op, greep mijn browning en liep naar buiten. Het was reeds meerdere malen voorgekomen, dat onze paarden 's nachts onrustig waren geworden als zij wol ven hadden geroken. Vaak hadden wij het huilen van deze beesten al gehoord, maar nog nooit was het zó luid geweest. Daar wolven, als de honger hun kwelt, er niet voor terugschrikken zelfs mensen aan te vallen, vuurde ik enkele schoten in de lucht af, in de hoop de dieren daarmede te verjagen. Enige tijd bleef het inderdaad stil, maar kort daarop ving het -afschuwelijke huilen weer aan. Pas toen het licht begon te worden, verstomde het wolven-concert. (Wordt vervolgd). Kaasmarkt. De stichting „Fonds tot Behoud van de Kaasmarkt te Alkmaar" wil de kaasmarkt attractiever maken door het aantal kopers te vergroten en de aan voer te stimuleren. Zij wil dit bereiken door zowel aanvoerders als kopex-s een toeslag te geven op de transportkosten en denkt hiervoor dit jaar f 10.000 nodig te hebben. Zij .vraagt het gemeentebestuur een subsidie tot dit bedrag te verlenen. Panamees schip vlot. Het 7207 brt. metende Panamese s.s. „Ensenada", gela den met suiker, was dezer dagen gestrand bij Nuevitas op de Noordkust van Cuba. De sleepboot „Poolzee" van L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst is erin ge slaagd het schip vlot te brengen. Het is in de baai van Nuevitas voor anker gegaan. ADVERTENTIE Voor 'n werkelijk mooie Marnixstraat 119 - Haarlem - Tel. 23138 ZATERDAG 27 JULI Minerva: „Hfeb je 'm door", alle leef tij déh, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi, de ro mance van een prinses", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het verdachte huis", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De Afrikaanse leeuw", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Studio: ,,'t Is feest vandaag", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: „Strijd te gen verdovende middelen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur; „Zij, die zich verkopen", 18 jaar, 23.30 uur. Cinema Palace: „De familie moordslee", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bloedige vergelding", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Het Nederlands ballet o.l.v. Sonia Gaskell, 8.15 uur. Frans Halsmuseum: Avondopen stelling met kaarslicht en oude muziek, 8.3010.30 uur. ZONDAG 28 JULI Minerva: „Heb je 'm door", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Naar het rijk der Inca's", alle leeft., 11 uur; „Sissi, de romance van een prinses", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Va kantie-kinderprogramma, 10.30 uur; „De familie moordslee", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Wonderman", 14 jaar, 11 uur. „Strijd tegen verdovende middelen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. „Houten koppen", alle leeft., 2 en 4.15 uur. Frans Hals: „Het verdachte huis", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De Afrikaanse leeuw", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bloe dige vergelding", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Kinderprogramma, 10.30 uur. ,,'t Is feest vandaag", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Haarlem-terrein: Windhonden- rennen, 2 uur. Nieuwe Kruisstraat 14: J. E. van der Brink spreekt voor de Pink stergemeente, 10 uur. Zuiderkapel: F. Nie- meyer, 10 en 5 uur. Jeugdsamenkomst, 8 uur. Elimkapel: Ooggetuigeverslag van de toespraken van Tommy Hicks en Paul Kain over „De grote opwekking in Karls ruhe", 7 uur. MAANDAG 29 JULI Rembrandt: Montagne's jeugdvaritété, a.l. 10.30 uur; „Sissi, de romance van een prinses", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het verdachte huis", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The lady and the tramp", alle leeftijden, 10.30 uur; „De Afrikaanse leeuw", alle leeftijden, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: ,,'t Is feest vandaag", alle leeftijden, 2,15, 7 en 9.15 uur. Om 10.30 uur kinderprogramma. Lido: „Houten kop pen", alle leeftijden, 2 en 4.15 uur. „Strijd tegen verdovende middelen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Vakantie-kinder programma, 10.30 uur; „De familie moord slee", alle leeftijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De dief van Damascus", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Dansmees ters", alle leeft., 2,30 uur; „De politie volgt het spoor", 18 jaar, 8.15 uur. Begijnhof kapel: Interkerkelijk Evangelisatiecomité, A. Ramakers uit Rotterdam over „Gekre gen geloof", 8 uur; zangdienst van 7.30 uur af. ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN TeL K 2500 - 15597 en 19057

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6