Retour Schoorl Bij AREND REYM Kleine voeten op groene velden tftt.Gêbrlf Unieer Moederklacht en zondagsrust Ons openbaar leesplankje Havenberichten slaagt u ZATERDAG 27 JULI 1957 Spanning Weinig formaat A lier aardigst Interpol Kleurrijke entourage Lachen Stoer Romeins Orgelconcert met IJmuidense soliste Examens Voetballawaai Steek toch uit! Lachende week In Thalia draait van vrjjdag tot en met zondag „Bloed in de zon" met Richard Widmark, Trevor Howard en Jane Greer in de hoofdrollen. Een gedesillusioneerd schrijver trekt zich terug in een klein, schilderachtig Mexicaans havenstadje om er te vissen, whiskey te drinken en om er op de duur verliefd te worden. Hij ont moet in het stadje een journaliste van een populair sensatie-weekblad in New York, die haar identiteit uiteraard niet onthult. Samen besluiten zij op een dag naar New York te vliegen. Zij zijn echter genood zaakt met hun vliegtuigje een noodlanding Richard Widmark en Jane Greer in „Bloed in de zon" vrijdag tot en met zondag in Thalia). te maken. En dat midden in de jungle, honderden mijlen van de beschaafde we reld. Dan worden zij opgenomen in een kleine nederzetting van indianen, die ge leid wordt door een Engelsman, die een nazi blijkt te zijn. De schrijver ontdekt dit en moet de vlucht nemen. Onder een bloedhete zon kappen de jonge mensen zich een weg door de wildernis, belaagd door gevaren en achtervolgd door de niets en niemand ontziende nazi's. Peter van Eyck van oorsprong Duitser, maar fel antinazi speelt voor de zoveelste maal in zijn leven.... de niets-ontziende nazi. Donderdag draait Thalia de onover troffen showfilm „High Society". De drie musketiers (Thalia, tot en met woensdag) Het zomerseizoen brengt doorgaans in de bioscopen weinig films van formaat. Het is de luchtige kost, de film voor alle leeftijden, die opgeld doet. Men onderschatte dat laatste niet. Velen van de lezers zullen in hun jonge jaren spijtig hebben gekeken, wanneer ze te horen kregen dat de film, die zij op een vakantiedag met een bezoek mochten ver eren, net niet voor hun leeftijd geschikt was. Wij herinneren ons tenminste wel de teleurstellende ontdekking van zo'n bios coopprogramma, dat voor ons te zwaar of zo zijn de films te licht was bevonden. In de vakantietij d betekent film vooral ontspanning. Menig bioscooptheater richt zich daarnaar. Het aantal kinderen in de theaters is dezer dagen legio. Of de jeugd haar hart zal ophalen aan een film als „De drie musketiers" naar de beroemde avonturenroman van Dumas betwijfelen wij. Er komt maar één figuur in voor die de volle sympathie van het jeugdige volkje heeft en dat is d'Ar- tagnan's knecht Planchet. Maar voor het overige is de intrige te ingewikkeld om de heldendaden van de musketiers zo tot de verbeelding te laten spreken als het boek het doet. Veel ervan draait ook om de liefde. Het gebeurt allemaal comme-il- faut, er is niets wat voor jeugdige ogen nu bepaald ongeschikt moet heten, maar een echte film voor de jeugd vinden wij het niet. En wij volwassenen? Zelfs voor ons is het genoegen matig. Er gebeurt zo veel, dat het niet allemaal in beelden is onder te brengen. Derhalve vangt een ver halende stem dat bezwaar op. Maar daar mee wordt het verhaal verbrokkeld. En verder gebeurt er niets wat tv van bij zondere filmkunstige allure is. Gevochten wordt er met verve, geminnekoosd met gloed, paard gereden met overtuiging, maar de karakters van de helden blijven vaag. Men volstaat met ze aan te duiden, niet met ze uit te werken. Wie het boek van Dumas heeft verslonden, voelt zich niet tevreden gesteld. Het is er, zoals wij dat plegen te noemen, tegen aan. Emiel en zijn detectives (Thalia, zondag middag) Het is eigenlijk geen wonder, dat de Duitse filmer R. Stemmle bekoord werd door het gegeven, dat Erich Kastners vertelling „Emiel en zijn detectives", hem voor het maken van een spannende en vooral de jeugd intrigerende film bood. Kastners fantasie is mild en hartelijk. De avonturen, die hij een kordaat, vriendelijk jochie laat beleven in de grote stad Berlijn, zijn helemaal geïnspireerd op de fantasie in het spel van de jeugd zelf, in dit geval de imitatie van de wereld der grote men sen, welke doorgaans in twee helften uit eenvalt: schurken en helden. Aan helden is in „Emiel en zijn detectives" geen gebrek. Emiel wordt er zelf een, bijgestaan door de hele schare Berlijnse kinderen, die hem meehelpen het geld terug te veroveren, dat een echte boosdoener hem heeft ontstolen. Dat gaat .nogal omslachtig en uitvoerig in zijn werk, soms zelfs ten koste van de waarschijnlijkheid. Geen nood echter! We zijn zo begaan met de onschuldige Emiel en vinden het zo dapper wat hij doet, dat we de overdrijving naar het niet meer logisch aannemelijke allang niet meer erg vinden. „Het zou heus wel eens gebeurd kunnen zijn", denken wij om op deze ma nier de woorden zelf in de mond te nemen, die ieder kind ons zou toewerpen, wanneer wij het waagden de bestaanbaarheid van Emiel en zijn detectives in twijfel te trek ken. Want het is toch ook gebéurd! In het boek om te beginnen, dat zovelen tot aan gename lectuur strekte, in de film ver volgens, die ons groten hoogstens even de superieure glimlach onzer betweterigheid om de lippen brengt, maar de kinderen zal meeslepen, omdat ze er allemaal heilig in geloven?! Het is een alleraardigste film, die in Thalia draait. Moeten wij nog de inhoud vertellen? Heel in het kort, opdat gij ouders vast zijt ingelicht. In een klein plaatsje op vele uren sporens van Berlijn woont het jongetje Emiel. Zijn moeder zendt hem voor zijn vakantie naar Berlijn. Ze geeft hem geld mee voor zijn groot moeder, dat hij met een veiligheidsspeld secuur vastprikt in de binnenzak van zijn colbertjasje. In de trein valt hij in slaap. Eenmaal gearriveerd bemerkt hij dat zijn geld kwijt is. Dat kan niemand anders hebben gestolen dan de man met de bol hoed, die tegenover hem zat! Emiel volgt de man en krijgt assistentie van de Ber lijnse jeugd. Het wordt een complete ach tervolging, kinderen op de fiets, kinderen op de autoped, kinderen hollend achter de man aan. De ontknoping volgt op het poli tiebureau. De man met de bolhoed blijkt een berucht inbreker te zijn. Zijn arresta tie brengt de politie op het spoor van een complete bende. De duizend mark belo ning, daaraan verbonden, zijn voor Emiel! Gelukkig met zijn moeder herenigd kan hij de grandioze afloop van zijn uitzonder lijk avontuur gaan vieren! Voorwaar een gegeven dat heel wat actie omsluit. Die actie is er van meet af aan. Ze bereikt haar hoogtepunt in de vlucht van de schurk voor de honderden kinderen, die hem schaduwen, eerst in gewone pas, dan op een holletje, dan in galop. Geestig laat Stemmle de man aanvankelijk op zijn schreden terugkeren als hij merkt, dat hij wordt gevolgd. Hij draait zich om, de kin deren draaien om. Hij keert weer in de richting, waarin hij eerst ging, de kin deren ook in die richting. Steeds meer raakt de man in paniek, steeds dreigender dringen de kinderen op. En dan zet de stoet zich pas goed in beweging en breekt de storm los. Heel die climax in zichtbare actie in snelle beelden, ritmisch wel ge ordend en gemonteerd, opgevangen, echt een kolfje naar de hand van een goed fil mer. Op het slot na, dat net is als een gees' telijke, die het eind van zijn preek niet kan vinden, geeft de film aardige staaltjes van humor en sfeer ten beste. De kennismaking met de man met de bolhoed is zo klassiek als men maar kan wensen. Daar heb je 'm! is aller reactie. De belevenissen in het hötel, waar de man zijn intrek neemt, zijn vol opgeschroefde spanning, maar wat zul len ze aanslaan als Emiel onder het bed van de schurk ligt en niet meer weg kan komen omdat zijn hand in het kussen raakt bekneld. Fijntjes zijn de Berlijnse jongens getypeerd met in het bijzonder het ventje dat de wacht houdt bij de telefoon. Emiel zelf speelt prijzenswaardig ongekunsteld, de schurk, in de vertolking van Kurt Mei- sel is een fraai gekarakteriseerde ver schijning, echt een man, die zo'n klein jongetje besteelt ADVERTENTIE (K e n n e m e r T h e a t er, tot en met maandag). „Strijd tegen verdovende mid delen" is een spannende film over het werk van de internationaal samenwerkende po litie, de Interpol. Zonder dat deze samen werking nadrukkelijk naar voren wordt gehaald, krijgt men door deze uitstekende film een goed beeld ervan. Het verhaal be helst de jacht op de leider van een inter nationale bende smokkelaars. Deze man Mc Nally, gespeeld door Trevor Howard, vliegt van het ene land naar het andere en blijft de politie steeds één stap voor. Een Amerikaans politieman (Victor Mature speelt deze rol bijzonder suggestief), wiens zuster door Mc Nally is vermoord, komt bij zijn achtervolging in uiterst kritieke situa ties, waaruit hij tenslotte de handlangster (Anita Ekberg) van de smokkelaar als be langrijke getuige kan meesleuren. Dan wordt het net steeds verder dichtgetrokken tot Mc Nally geen uitweg meer heeft. De film is cinemascope en munt uit door een gestaag opgevoerde spanning. Prachtig ca merawerk draagt hiertoe sterk bij. Dinsdag en woensdag draait in dit thea ter de film „Levensmelodie", een wat zoe telijke romance naar het békende sdhablone van een leven, dat tóch weer in het rechte spoor komt dank zij veel muziek en veel opoffering. (Luxor Theater, mat.) De film „De vrouw van de sultan" bezit misschien min der spanning dan de bioscoopbezoeker nog al eens gewend is, maar wat hij dan meent tekort tekomen wordt hem vergoed door de kleurrijke entourage, die een streling mag heten voor het oog. De vrouw van de sul tan is een Venetiaans meisje, dat, naar Turkije ontvoerd, de heerser der Turken tot gade werd. Al spoedig ziet zij zich voor een moeilijk probleem gesteld, wanneer Turkije met Venetië in oorlog komt en men een poging doet haar naar haar geboorte grond terug te brengen. Die poging mis lukt. Wanneer de sultan het tijdelijke voor het eeuwige heeft verwisseld en een terug keer naar Venetië heel goed mogelijk is weigert zij zelf van deze gelegenheid ge bruik te maken door het huwelijksaan zoek af te wijzen van de Venetiaan, die haar al eerder zijn diensten aanbood en wiens genegenheid haar zeker niet onver schillig is. Zij zal zich alleen nog bezig houden met de opvoeding van haar zoon. Een nobel einde van een Oosters kleuren- sprookje. Niets dan pech (Luxor theater, vrijdag tot en met maandag). Stan en Ollie komen de vakantiejeugd vermaken met een kol- derverhaal over een familie van koks en kamerheren, van wie het klassieke duo de laatste zonen zijn. Zij komen als zodanig in nauw contact met een verbannen koning en zetten daarmee enige zeer zotte avonturen op touw, die op het nippertje goed aflopen en de jeugd speciaal lachbui op lachbui zul len bezorgen, omdat deze Stan Laurel en Oliver Hardy ondanks alles toch iets zo veroverends hebben, dat men onmogelijk ernstig kan blijven - alleen al bij hun ge zicht niet. Bloedig conflict (WB, vrijdag en zater dag). Er is weer iets geschied in Texas, dat hoognodig uit de wereld geholpen moet worden en met behulp van stoere manne tjes en lieve vrouwtjes lukt dit wonderwel. Ann Baxter en Charlton Heston zijn de lie den, die het opknappen en het allemaal niet zo zachtzinnig doen. Wie van rake tikken voor al uw rijbewijzen MOTOR of SCOOTER LUXE- of VRACHTAUTO Gediplomeerde K.N.A.C.-, A.N.W.B.-, K.N.M.V.- F.N.O.P.-auto- en motorrijschool Hagelingerweg 134 Santpoort Telefoon K 2560 - 8930 en martiale gezichten houdt, kan in de Pe perstraat terecht. De bruid der wrake (WB, zondag en maandag) is evenzeer een lang niet zacht zinnige rolprent, waarin men verplaatst wordt naar Rome anno vijftienhonderd zo veel - een stad, die onder de druk van de beruchte pausenfamilie de Borgia's leeft. Paulette Goddard speelt de zuster van de Paus en doet dat heel elegant en het ver haal is nogal onstuimig. In de oude dorpskerk te Wijk aan Zee zal de organist G. J. Moed dinsdagavond 30 juli een concert geven met solistische medewerking van de IJmuidense violiste Lies Dekker. Zij voert werken uit van Valentini, Vivaldi en Albert de Klerk; als orgelsoli zullen worden uitgevoerd werken van Bach, Walther en Cor Kee. Donderdag kwamen te IJmuiden aan: Spaarnestroom van Huil, Vechtstroom van Londen, Neerlandia van Swansea, Herman Buisman van Par, Toni van Swansea, Da niël van Goole, IJstroom van Lyth, Green finch van Londen, Spitzendorff van Ros tock, Tonijn van Balster, Calvijn van Sundsvall, Marianne van Zeebrugge, Foun- tein Abbey van Goole, Kaap Falga van Tomsö, Wulp van Rotterdam, Maas van Rotterdam, Allodrogia van Port Gentil, Africain Sky van Cyprus, Aragon van Pto. Ordaz, Weistergreif van Rotterdam. Vrijdagmorgen kwamen aan de Thomsö van Christiansand, Ahrendahl van Chris- tiansand, Heimdahl van Oxelosund, Aar den-burg van Stockholm. Donderdag vertrokken naar zee: Ariadne naar Rotterdam, Osirus naar Manokwari, Lies naar Antwerpen, Pirkko Nurminer, naar Helsinki, Oceanclipper naar Rastan- meira, Mylady naar Iijxpila, Clara Blu- menfeld naar Rotterdam, Alie S naar Go thenburg, Rita naar Egaraa, Lauwersborg naar Belfast, Rien Teeuman naar Otter- pecuen, Draco naar Bordeaux, Da je Böh- mer naar Rotterdam, Bloemgracht naar Rotterdam, Leonard T naar Sharpsborg, Helder naar San Juan, Vis naar Rotter dam, Tony naar Mantyluoto, Ruiter naar Antwerpen, Eemstroom naar Londen, Tra- gestein naar Aruba, Texelstroom naar Manchester, Midas naar Hamburg, Conrad naar Oslo, Barcilea naar Montevideo, Rid derkerk naar Marseille, SWnbëll naar Wa- bana, Viona naar Gothenburg. ADVERTENTIE Marktplein 30 Telefoon 4273 Haarlem. Bij de hoofdakte-examens te Haarlem zijn geslaagd voor de gehele akte de dames B. Morsink te Haarlem en M. van Dam te Westzaan; de heren B. W. v. Aalderen te Amsterdam en A. IJ. de Jong te Haarlem, C. M. Sep te Amsterdam, A. Verbeek, W. Meijer, J. B. Uelissen te Ben- nebroek, A. J. van Oord te Barsingerhorn, H. F. Tesselaar te Alkmaar, F. J. Mahieu te Den Helder. Voor de afdeling A: mej. Miedema te Amsterdam en de heren G. Hopman en E. G. Kerst te Santpoort. Voor afdeling B: de heren: H. J. Vervoort te Castricum, M. A. J. van Westen te Cas- tricum.J. Wijnker te Heerhugowaard, H. F. Oudheusden te Zandvoort aan Zee, J. C. M. Pannekeet te Haarlem, J. H. Mulder te Heemstede, R. Töning te Haarlem, A. J. Kipshagen te Sijbekarspel. Utrecht. Voor het examen m.o. (A) Frans is geslaagd E. L. Paleari te Haarlem. Delft. Geslaagd voor het kandidaatsexa men bouwkundig ingenieur J. Cannegieter te Haarlem. Haarlem. Voor de handenarbeidexamens te Haarlem zijn geslaagd voor de nieuwe akte de dames E. M. van Eick te Amster dam, O. I. Th. Duiser te Bussum, de heren J. J. G. Brueys te Amsterdam, P. Doves te Zaandam, A. M. J. Bookelman te Amster dam, C. van den Bosch te Uitgeest, de da mes E. A. M. de Wolf te Amsterdam, H. J. de Vries te Amsterdam, E. W. Tempelaars te Amsterdam, B. J. M. Jansen op de Hoar te Amsterdam, H. T. J. M. Klünnen te Zeist, W. C. G. v. d. Geer te Amersfoort, J. M. P. Kessel-Krook te Beverwijk, J. M. A. Kok te Amsterdam, E. M. Mokkenstorm te Oegstgeest, M. de Vlieger te Katwijk aan Zee. Haarlem. Voor het middenstandsexamen 1957 zijn geslaagd: G. Kops, C. van Nieu- wenhuijzen, C. Noort, E. J. Norde- Schnück, M. J. Oldenburg, F. Onderweegs, H. W. Otte, J. J. H. Otte, C. J. H. Paarde- kooper, E. M. Pannekeet, F. B. v. d. Peet, W. G. J. Pennings, H. Peters, H. Y. Piek, HET VRAAGSTUK van de vrijheid binnen-de-perken-en- plantsoenen-van-een-stad, waarover uw dienaar zich de laat ste maanden nogal heeft opgewonden, blijkt toch meer bij u en mij en ons allemaal te leven dan ik had durven hopen. Het zit ons een beetje hoog zelfs blijkens de reacties, alleen weten we niet, hoe we er uit moeten komen. Ge kent mijn standpunt: geef de grote groenstroken, waarover deze stad als schaarse longen voor heur mensen beschikt, wat meer vrij en laat er eens een moeder met een ligstoel en een spelende kleuter op plaatsnemen als de zon over de wereld blikt. Geef de gemeenschappelijke achtertuinen een wat sterkere functie en laat de bewoners van de flats, die de hele dag tussen de muren hokken, de kans zich vol te zuigen met de frisse lucht, die af en toe tussen de visgeur en de Hoogovensmook weet door te dringen. Maar aan de andere kant weet ik ook wel, dat we er nog niet allemaal aan toe zijn, zoals een dienaar van Velsens Plantsoendienst mij dezer dagen aan het beperkte verstand heeft pogen te pra ten. Want stel, dat een iege lijk op het Velsense groen wordt losgelaten, hetwelk de stedebouwers in te geringe mate tussen hun stenen ku bussen legden, dan was dat groen in luttele dagen grijs en stoffig en dan regende het brieven aan de overheid, waarin snikkende belasting betalers verklaarden naar de Sahara te gaan emrigreren. Daar is iets voor te zeggen. Niettemin geloof ik nog steeds, dat er een gulden middenweg is te vinden - dat de plantsoenen en groenstro ken, de gemeenschappelijke tuinen en de andere velden bést wat meer te algemenen nutte gebruikt kunnen wor den, zonder dat daar onmid dellijk onvruchtbare woestij nen van gaan komen. Kijk maar eens naar de grote Lon- dense long „Hyde Park", waar ook wel eens wat ver nield wordt, maar waar de plantsoendienst dan maar weer een extra graszoodje in vlijt en kijk maar eens naar het „Luxembourg" in Parijs, waar kinderen op het gras dollen en met bootjes in vij vers en fonteinen spelevaren, zonder dat de gemeentelijke begroting onmiddellijk een tekort laat zien. Ik geloof zelfs, dat het tekort minder wordt, want de post „bal dadigheid der jeugd" loopt terug. Vast. Maar goed: in Velsen kan dat nu eenmaal (nog) niet en in Velsen heeft men een jaar of twaalf geleden maar hele maal geen rekening gehouden met de ontspanningsdriften der Velsenaren van nu. Als het nieuwe Zeewijk met zijn torenflats in het duin wordt gebouwd, komt er meer kans - gelukkig. Dan mag er véél meer. Gelukkig. Gelukkig vooral ook voor de geplaagde plant soendienst, die nu wel graag beter wil, maar de aan zijn zorgen toevertrouwde gras sprieten ook liever niet ziet vertreden door astrante be oefenaren van verschillende balspelen. In dit opzicht zijn wij echte Hollanders: wij zweren bij een net tuintje. Dat is ons heiliger dan geestelijke net heid en een begonia is meer waard dan een gelukkig kind, dat met een schepje weg droomt in burchten en kaste len uit eigen atelier. Dat kind zou, indien het plaatsnam voor het raam van 100 Vel sense flatbewoners, vermoe delijk van tachtig een tik op de ruit en daarna om de oren krijgen wegens aantasting van de netheid en het uit zicht. Ook vast. We zullen het dus in deze omstandigheden moeten doen met aparte speelveldjes, zoals achter de De Noostraat - ver harde plekjes van moeder aarde, waar wat gedaan kan worden, dat op het gras niet mag. En met triabasvelden in de groenstrook aan het Gijzenvelt- en Moerberg- plantsoen, met straks een rol- schaatsbaan daar en met an dere kleine oplossingen van een groot vraagstuk. Het zijn natuurlijk lapmiddelen, daar tal iedereen het mee eens zijn. En het zal allemaal nog niet veel uithalen, indien er zich rond die velden geen kleine groepen buurtbewo ners groeperen, die zo'n beetje het beheer voeren over het gemeenschappelijk speelbezit. Ik stel mij voor, dat er elke avond, die de zomer geeft, een competitie-badminton is te spelen op het triabas aan het Moerbergplantsoen bij de Kennemerlaan. Maar dan zal er eerst iets op poten gezet moeten worden door een paar enthousiastelingen, naar het model van de Lijsterlaan, waar men spontaan-weg een serie geslaagde puzzelritjes organiseerde. We hebben tenslotte een Velser Sportstichting en ik geloof, dat de mannen daar best te porren zijn voor een plan om de bestaande veldjes en velden een doel te geven en dat er wat uitrusting ook klaarstaat. Maar in die tus sentijd blijf ik volhouden, dat de grassprieten meer kleine voeten kunnen verdra gen, dan ze nu voelen. On danks de schade, die daar dan wellicht uit zou voort vloeien, want deze schade valt weg tegen de belangen van een nieuw geslacht, dat op deze manier het spelen in ruilt tegen het ergerlijke kattekwaad. Nog iemand iets op te merken? Graag! Twee brieven, twee opmer kingen. Brieven van ouders uit de Lorenz- en de De Noo straat, wier spruiten gebukt gaan het elders in dees' re gelen omschreven en al zo vaak bepijpt probleem der „ademnood". Zij (de ouders) kijken echter met lede en verwonderde ogen elke dag uit op de Elyses velden in hun directe nabijheid, zijnde het sportveld van de Rijks HBS en het gazon van de Huishoudschool en zij vragen zeer nederig of ik niet eens een duwtje zou kunnen geven aan het vrijgeven van enkele grassprieten dezer percelen gronds, opdat hun spruiten van deze sprieten zouden kunnen genieten. Welaan, gaarne, maar of het helpt? Het HBS-terrein schijnt te zijn omgeven met een geheimzinnig waas van grote heiligheid, want slechts zeer bedaagde schapen en een enkele keer per jaar enige voorzichtige HBS'ers mogen het schoorvoetend betreden en be- dat-doen-wat-eeri- e schaap-meer-doet-dan-eten. Voor de rest der tijden ligt het open en verlaten in een wereld, die gilt om ruimte en vlakbij een Technische School, wier leerlingen niet meer hebben dan wat domme tegels. Het gazon van de Huis houdschool is gemeentebezit en ik stel mij voor, dat een liefhebbende wethouder daar wel eens het oog over zal laten gaan om er een om heind zandbakje en misschien een lief speelveldje in te vlijen. Voor het overige: zandbak ken zijn ook ggen zegen achter huis, hoorde ik aan de De Noostraat, waar men enige kuipen achter de flats heeft gegraven tot kraaiend plezier van de krummels maar tot woede van vele wassende mama's, die bij enige wind onmiddellijk hun propere textiel ondergestoven zien. Alsmaar problemen. En alsmaar botsende be langen. Zelfs van krummels tegen moeders. XX)CXDOOOOOOOOOOOOCOCOOOOOOOOOOOOOOOOOO( Het uitsteken van de hand bij het nemen van een bocht schijnt bij fiet- I sers en brommers weer meer en meer in onbruik te geraken, zodat andere weggebruikers met klop- I pend hart moeten gissen I wat deze liên nu weer van plan zijn. En dan is het treffend te moeten op- merken, dat de jeugd dankzij de verkeersopvoe- i ding vaak wel heel netjes I en duidelijk het handje j licht, maar dat de oude- ren er - onnet en gevaar- j lijk - telkens weer de hand méé lichten. Besef wel, dat het droe- j vige lijstje op onze voor- pagina, dat dagelijks ver- telt van de stijgende el- j lende des verkeers, ook S ettelijke tientallen bevat, die er in kwamen door een i onooglijk foutje als het S i niet tijdig richting aan- geven. oooooooooooooooooooooooocoooooooooooa De stille klacht van de Velserbekers, ontsproten aan het zondagse lawaai, dat uit het Velsense stadion Schoo- nenberg overwaait tot in hun rustige haardsteden, wanneer op en rond dat veld gevoet- bald wordt, een klacht die by tijd en wijle opmerkingen tot zelfs in dë raadzaal doet doordringen en voor de rest in verbetenheid wordt geuit in de binnenkameren, zal misschien toch vervangen kunnen worden door dank baarheid jegens 't gemeente bestuur. Dat namelijk volgende maand proefjes gaat nemen met een nieuw soort luid sprekers, welke het hinder lijke geroep binnen de Schoo. nenbergse perken moeten houden en die als „circofoon" te boek staan bij de mannen, die in Eindhoven alsmaar verder schrijden op het tech nische pad. Niet dat het direct muisstil gaat worden in Schoonenberg, want daar zou men de sup portert j es ook nog zogenaam de geluiddempertjes of schreeuwklemmetjes voor moeten uitreiken, en boven dien is de circofoon een zeer kostbaar ding, dat dus voor lopig alleen nog maar op proef wordt opgesteld, maar het is tóch prettig, dat de Vandaag komen de veertien m Veluwegangers van meneer m Van der Schoor en meneer Heerkes weer op honk terug: g de knapen van het Vormings- H instituut voor de werkende |j jeugd, die naar Ermelo zijn g geweest, om in het kamp j§ „Horloo" een'pracht van een week te beleven. Het was dan maar een jj week, maar er is voldoende m afgelachen voor een heel jaar J in het royale kippehok, dat f§ met stro op de vloer tot jj slaapplaats diende, in het zwembad en rond de acht §j kampvuren, die op een goede |j avond opvlamden teneinde er g stokbroden boven te bakken, g Men rolle daartoe deeg met B rozijnen om een stok en hou- g de deze boven het vuur, zo- j| dat er een knapperig en sma- S kelijk geheel ontstaat. Voor g een vrouw een stokomdraai, m maar als veertien mannen dat gaan proberen, loopt er g wel eens een donkerzwart H baksel tussendoor, waarvan M met het mes de korsten moe- g ten worden afgeschrapt, aleer g het produkt enigermate te g nuttigen is. Maar je kunt ér wel bij jj brullen van de lach, dat is jj zeker. g Donderdag zijn de knapen g wezen puzzelen op de fiets g - over de Veluwe en de lei- H ders hadden een snoepje van een traject uitgezet, waarbij g onder meer een flesje water g uit het Uddelermeer moest g worden geput. Tja - en vandaag zijn ze g alweer op huis aan gestoken g en is de koek weer op. In september zien de 5 meesten elkaar weer op B „school" aan de Kanaalstraat, B de gemeenschap,waar de vor- g ming van de jonge mens jj wordt aangevat in de tijd jj van de baas naar gij weet - B en ik denk, dat er nog wel g eens een steil woord gedaan g zal worden over de avontu- g ren in Ermelo. overheden naast de sport ook de rust willen dienen. Die circofoonluidsprekers komen namelijk niet ver. Althans niet ver buiten de cirkel, waarin zij hun lawijt spreiden en dat is een sym pathieke karaktertrek, die sommige mensen ook zouden moeten meedragen. Om toch alle bezoekers van het sport park op de hoogte te houden van wat er in de radiocabine door de microfoon wordt ge zegd, moeten er dus vele cir cofoonluidsprekers vlak bij sikaar komen en dat wordt een dure zaak, vrinden een zaak echter, die het geld wel waard is, want zoals het des zondags nu vaak ging, was het verre van gezellig voor hen, die na zes dagen werken de zevende dag in een luie stoel doorbrachten en daar hun middag hoorden beslui pen door de mechanische schreeuwen van een belen dend stadion. Dat het ook weer niet ge heel liefde tot de evennaaste is aan de kant der gemeente, blijkt uit de Zondagswet - u weet wel, die wet waarin staat, dat hinderlijke gelui den tot 200 meter beperkt dienen te blijven. Nog even en dan zegt de zondagse passant op de Ver Loren van Themaatlaan: „Heden, is er vandaag niets te doen op Schoonenberg - het is er zo stil. Lampeniet g Het is de tijd van de reisjes en de uitstapjes, de vrolijke gezichten en de serpentine's uit de busraampjes. Twee honderd kinderen uit oud- IJmuiden weten daar sinds woensdag over mee te bab belen, want zij zijn met DSS een dagje uitgeweest - naar Schoorl met de boot.. Om half acht scheepte het koor zich in op de „Nelly", een van de salonboten, waar van Nederland het privilege heeft, want ik heb ze nog nooit ergens anders gezien, maar ze zijn voor tweehon derd kinderen een hemeltje op het water. Met de veertien leidsters en leiders onder top- toezicht van meneer H. van Slooten is het een dagje van een dag geworden: langs Nauerna, Krommenie, over het Alkmaardermeer en door het Noordhollands Kanaal naar Schoorl en daar was een speeltuin „De Zandduinen" een zeer gastvrije plaats om eens lekker te buffelen en heerlijk te schommelen. Moe- gedraaid en volgegeten zijn de kleine mensen daarna weer op huis aangevaren en ze hebben voor de gulden, die het kostte plus de gelden, die DSS er tegenaan zette uit de opbrengst der fancy-fair en de kas een feestelijke herin nering mee naar huis geno men. Zo van „hiep hoy voor DSS". De maand juli is ook al weer niet in ledigheid verstreken voor de Velsense openbare leeszaal en bibliotheek aan de Heidestraat. De volgende nieuwe boeken kwamen er bij: Romans: Baardman, Het kwade gerucht; van Eemlandt, De vijf de trede; Haasse, Scharlaken stad; van Nijnatten-Doffegnies, De aarde is mijn vaderland; Pauwels, Een hond huilt in de nacht; Johnson, Catherine Car ter; Kirst, Tokio-Sorge antwoordt niet; Krieger, Jokoenda, het zwarte licht; Soderholm, Kerst mis op Hellesta; Yerby, De fami lie Fox; Musil, Der Mann ohne Eigenschaften; Trenker, Schick- sal am Matterhorn; Bottome, El dorado Jane; Compton-Burnett, Darkness and day; Dickens, The fancy; Farmer, Death of a book seller; Gallico, Jennie; Morgan, Challenge to Venus; O'Brian, The golden ocean; Queen, Inspector Queen's own case; Rolin, Le souffle. Algemene werken: van der Mey, Om de goede naam van uw be drijf. Wijsbegeerte, godsdienst: A Adler e.a., Het moeilijke kind; Heijboer-Barbas, Een nieuwe vi sie op de jeugd uit vroeger eeuwen; Mayhew, Oost en West zoeken God; Banning, Maat schappij, kerk en evangelie. Sociale wetenschappen: Wo ningnood; Tas, De koude vrede; Mantz, Harmonische bedrijfsvoe ring; Oesch, Mensenkennis en omgang met mensen; Muller en van Gelderen, Steno-leerboek ter beoefening van de stenografie „Groote". Natuurwetenschappen: Esseling, Natuurkunde, behandeld voor scheepswerktuigkundigen, delen I, II en III; Meeuwis, Technische warmteleer; Roderkerk, De Ken- nemer duinen; Durrel, Dierbare buit; Vink Vogels, delen I, II, III. Land- en tuinbouw: Meyer, Der Gartenplan; Pannekoek en Schip per, Ontwerpen, aanleggen en beplanten van tuinen, din. I en II. Techniek: Clarke, Expedities naar de planeten; Hagenaar en Roorda Jr., Amateurs zenders; Heil, Keuze en warmtebehande ling van gereedschapstaai; Jaar- sma, Het schoone boek; van der Schrier, Bouwen in gewapend beton. Kunst: Lohse, Gruber en Geifes, Schnappschuss; van Duyn jr., Fotografische chemicaliën; Helf- ferich, De eenvoudige donkere kamer voordelig en goed inrich ten; van Dijk, Ontwikkelen, af drukken en vergroten; Stokvis, Retoucheren; Geissier, Tips voor Agfacolor; Moerkerk, Camera in kinderland; Sterling, Bruidsparen voor de lens; Nolthenius, Beetho ven vanuit zijn muziek; Wain, Der Schmalfilmamateur. Taal- en letterkunde: Mooy, Frans in het dagelijks leven; Zonderland, De kok van Mariën- bad. Geschiedenis: Hachiya, Hiroshi ma dagboek; Dozy. Roemenië, Joegoslavië, Bulgarije. Land- en volkenkunde: Dan- mark; Entlang dem Rhein: Aaf- jes, Capriccio Italiano; Cooper, Your holiday in Norway; Gids voor Portugal; Oltmans, Zweden. ^!l!H in nniiimmffiminiiinininnininiinnnnnininnniniiiniiiniimiimiiiinnnnnnnnniniinnininiiiiiiiiiiiinninimiiiiniii!!! W. Piller-Kuykens, W. A. v. d. Plas, H. H. Ploeg, J. J. J. Post, A. Redeker, A. M. R. Reinders, N. G. A. M. Rhee, M. J. in der Rieden, H. van Riessen, T. L. A. Rohling, W. M. Rood-Stoelers, M. J. van Rooden, R. Rosbach, G. P. Rutte, W. J. Rutte, W. de Rooy, H. Ruygvoorn, J. J. M. Rijnja, R. B. V. Schelvis, J. Schermerhorn, M. A. Schoorl, I. Schultheis, J. A. Seijsener, T. Silvis, M. J. Sintenie, F. C. Slot, J. P. van Smaalen-Opstal, J. B. Smit, C. A. J. Spit hoven, H. J. H. Sprayt, C. v. d. Stad, J. H. v. d. Stadt, J. A. Stassen, R. Stellingwerf, G. N. Stephanus, H. H. Stokman, J. E. H. Stokman, I. H. N. Stork, A. P. Straver, H. J. Stuurman, H. J. H. Suidgeest, L. L. Sii- ter, J. P. A. v. Tatenhove, W. H. A. Teeu- wen, P. J. M. Tel, T. Telder-Bruin, J. C. Thoolen, M. G. J. van Trigt, H. J. Tromp, J. J. Uitendaal, P. A. Vader. Afgewezen 16 kandidaten.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 8