Onderverhuring is niet altijd geoorloofd op vakanti 20 ct. ^Mannetje Grommelebrom J DE ONZICHTBAREN r Agenda voor Haarlem De negen Muzen Kort en bond DINSDAG 30 JULI 1957 In het algemeen is toestemming van de eigenaar nodig Nieuwe radartoepassing op Schiphol Kerkelijk Nieuws Vechtpartij op KW 129 in de Vissershaven Tien miljoen voor getroffen fruittelers gevraagd Hoogleraarschap in Delft zou aangeboden zijn aan Engelse kernfysicus Mozartring uitgereikt aan Bruno Walter Onenigheid over erfelijke wijziging in diersoorten Jubileumrevue xan René Sleeswijk v Schilderij van Ten Oever werd verkocht als oude rommel Mag een huurder het gehuurde onder verhuren? Het antwoord op deze vraag moet men in de eerste plaats zoeken in de huurovereenkomst. Verhuurder en huur der zijn vrij hieromtrent bij de huurover eenkomst te bepalen, wat hun goed dunkt. Geeft de huurovereenkomst geen antwoord op de vraag hetgeen dikwijls het geval zal zijn, wanneer de huurovereenkomst mondeling is aangegaan dan gelden de bepalingen van het Burgerlijk Wetboek. De algemene regel is, dat de huurder niet mag onderverhuren, indien hem dat niet is toegestaan. Op deze algemene bepaling volgt echter onmiddellijk een uitzonde ring: Als het gehuurde bestaat uit een huis, dat de huurder zelf bewoont, mag hij een deel daarvan onderverhuren, mits hem dat niet bij de huurovereenkomst ver boden is. Kan de verhuurder ontruiming vorderen, omdat de huurder het gehuurde onderver huurd heeft, ofschoon hij daartoe niet het recht had? De Huurwet beschermt de huurder tegen ontruiming. Na huuropzeg- ging kan de verhuurder slechts in enkele met name genoemde gevallen ontruiming eisen, onder andere wanneer de huurder een onbehoorlijk gebruik maakt van het gehuurde. Levert een ongeoorloofde onder verhuring een zodanig onbehoorlijk ge bruik op, dat de verhuurder op grond daar van ontruiming kan verkrijgen? Het ant woord hangt af van de aard van het geval en ligt in laatste instantie bij de rechter. Zo veroordeelde de kantonrechter in Amsterdam de huurster van een gemeubi leerde flat tot ontruiming, omdat zij de flat in strijd met het huurcontract onder verhuurd had gedurende haar verblijf van zeven maanden in het buitenland. De kantonrechter te Leiden kreeg een geval van onderverhuring door een emi grant te beoordelen. Deze bewoonde vóór zijn emigratie als huurder een zogenaamd winkel-woonhuis. De huurovereenkomst was mondeling aangegaan en daarbij was hem de bevoegdheid, een gedeelte van het perceel onder te verhuren, niet ontzegd. Zolang de huurder de woning zelf bewoon de, mocht hij dus aan anderen kamers onderverhuren. Toen hij definitief naar Australië vertrok, liet hij als onderhuur ders een bont gezelschap achter: enige Chinezen, een bloemenkoopman, vijf stu denten en een klein gezin. De eigenares verhuurster vorderde ontruiming. De kan tonrechter oordeelde, dat de uitzonderings bepaling van het Burgerlijk Wetboek (de bevoegdheid van de huurder-bewoner om een gedeelte onder te verhuren) een voort durend en dagelijks toezicht op de onder huurders veronderstelt. Dit toezicht ont brak, daar er in het huis niemand aan wezig was, die er voor waakte, dat de onderhuurders zich behoorlijk gedroegen en zich van eventuele beschadigingen en vernielingen onthielden. De kantonrechter wees de ontruimingsvordering toe, daarbij ook overwegende, dat de eigenares zich bereid had verklaard huurovereenkomsten met de onderhuurders te zullen sluiten, zodat deze geen benadeling van hun be langen behoefden te duchten. De eigenares wilde slechts voor voldoende toezicht in huis zorgen. In een ander geval verliet een huurder zijn woning in Rotterdam en verhuisde naar Oostvoorne. Zijn voormalige woning in Rotterdam had hij gedeeltelijk onder verhuurd. Over een ander gedeelte behield hij nog de beschikking. Daar had hij ook nog een deel van zijn meubelen laten staan. Dit alles leverde volgens de kanton rechter geen onbehoorlijk gebruik op. Maar de rechtbank dacht er anders over. De rechtbank besliste, dat gedeeltelijke onderverhuringen verboden zijn van het moment af, dat de huurder het pand niet meer zelf bewoont. De rechtbank wees er voorts op, dat hier sprake was van de exploitatie van een kamerverhuurbedrijf. En één van de strekkingen van de wette lijke beperkingen inzake het onderver- Binnenkort wordt aan de bestaande ra darfaciliteiten op Schiphol een nieuwe toegevoegd. De rondzoekradar, die tot dus ver het luchtruim afzocht over een straal van ongeveer honderd kilometer en de vliegtuigen geleidde tot een punt in het verlengde van de landingsbaan, gaat dan met extra nauwkeurigheid werken binnen een straal van 45 kilometer. Door deze nieuwe toepassing kan men de vliegtuigen „opvangen" als zij uit de luchtwegen ko men op het punt waarop zij tot dusver door de rondzoekradar werden losgelaten en overgegeven aan de plaatselijke ver keersleiding. De nieuwe toepassing heet dan ook naderingsverkeersleiding. De vliegtuigen die Schiphol naderen, worden door de naderingsverkeersleiding voorgesorteerd en op zodanige afstand achter elkaar gehouden, dat een regel matige aanvoer van vliegtuigen ontstaat, welke met zo kort mogelijke tussenpozen als de veiligheid toestaat op de in ge bruik zijnde landingsbaan kan landen. De doorstroomsnelheid van het lucht verkeer kan daardoor sterk worden ver groot. Deze verkorting van de wachttijd is niet alleen prettig voor de passagiers, maar verhoogt ook de veiligheid en be spaart de luchtvaartmaatschappijen dure vliegminuten. De nieuwe apparatuur, welke is aangeschaft door de rijkslucht vaartdienst, staat in de verkeerstoren op Schiphol. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Bredevoort (toez.) R. Boerma, legerpredikant te Schaarsber- gen. Beroepen te Zunderdorp J. C. Neele- mans te Pijnacker. Aangenomen de be noeming tot vicaris te Emmen (Herv. Evang.) W. J. van der Waal, kand. te 's-Gravenhage. Geref. Kerken Beroepen te Pingjum en Zurich G. To renbeek, kand. te Den Ham (O.); te Nieuwerbrug aan de Rijn C. J. Tissink, kand. te Middelburg. Aangenomen naar Bergentheim P. H. Steenhuis, kand. te Huis ter Heide, die bedankte voor Hellen- doorn en voor Nij-Beets. Bedankt voor Hardenberg en voor St. Anna-Parochie H. J. van Duinen te Willemstad. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Winnipeg (Canada) (Can. Ref Church) C. de Haan te Hallum (Fr.). huren was volgens de rechtbank, dat voor komen moet kunnen worden, dat de huur der van een woning het gehuurde buiten de wil van de verhuurder om uitsluitend kan maken tot een object van commerciële exploitatie. Dit uitgangspunt werd later door de Hoge Raad niet onjuist geacht. Onbehoorlijk gebruik Te 's-Gravenhage werd een woning ver huurd om gebruikt te worden als woon huis en pension. In strijd met het huurcon tract exploiteerde de huurder het perceel als kamerverhuurbedrijf. Zelf ging hij in een ander huis wonen. De kantonrechter beschouwde dit als een zo ernstig onbe hoorlijk gebruik, dat een voortzetting van de huurverhouding niet meer van de eige naar mocht worden gevergd. Zijn oordeel was, dat een huis veel meer te lijden heeft bij kamerverhuur dan bij een pensionbe- drijf. De kantonrechter overwoog voorts, dat de huurder tevens een sigarenwinkel dreef, zodat hij bij een gedwongen ontrui ming de grondslag van zijn bestaan niet zou verliezen. De eigenaar van een woning vorderde ontruiming, omdat zijn huurster een ge deelte had onderverhuurd in strijd met het huurcontract. Voor de kantonrechter te Leiden moest de eigenaar evenwel toe geven, dat hij deze verboden onderverhuur jarenlang zonder protest had toegelaten. Hieruit trok de kantonrechter de conclusie, dat de eigenaar geacht moest worden, zijn toestemming tot onderverhuring te hebben gegeven. Een verhuurder in Delft vorderde ont ruiming, omdat zijn huurder in strijd met de overeenkomst een gedeelte van het door hem bewoonde perceel onderverhuurd zou hebben aan een familie, die tengevolge van de stormramp van 1 februari 1953 uit het Zeeuwse rampgebied was geëvacueerd. De kantonrechter besliste echter, dat hier niet van onbehoorlijk gebruik kon worden ge sproken, omdat in februari 1953 ieder, die daartoe in staat was, moreel verplicht was om daarvoor in aanmerking komende woonruimte ter beschikking te stellen van evacué's uit de toenmalige rampgebieden. Ook al zou het opnemen van het gezin tegen vergoeding zijn geschied en als onderhuur te betitelen, dan nog zou niet van onbehoorlijk gebruik kunnen worden gesproken, aldus de kantonrechter. Boven dien zouden de evacué's het perceel spoe dig verlaten, zodat van de huurder slechts gezegd kon worden, dat hij ter voorziening in tijdelijke nood het perceelsgedeelte ter bewoning had afgestaan. Mr. C. A. baron Bentinck Rond en op de Katwijkse motorlogger „Balie" KW 129 Is het gisteren aan de Vis sershaven een verwarde toestand geweest. Een vechtpartij aan boord leidde er ten slotte toe dat er politieversterking moest komen. Hetgeen weer tot gevolg had, dat de „Balie" gisteren niet naar zee is vertrok ken en een der opvarenden in een cel van het Velsense politiebureau terecht kwam. De verwarring ontstond, toen twee man van de „Balie" onder de invloed van ster ke drank weigerden aan boord te gaan, toen de schipper bevel gaf tot vertrek. Het tweetal kwam met behulp van de andere bemanningsleden toch aan boord. Een man bedaarde, maar de andere snelde naar de brug en haalde de telegraaf, die inmiddels door de schipper op halve kracht achteruit was gezet, op volle kracht vooruit. Terug naar de Zuidzij, meende hij. Er kwam een vechtpartij van aan boord van de logger. En intussen dreef het schip midden in IJmuidens Vissershaven. De schipper werd de situatie echter meester, meerde de logger aan de overzijde van de haven en ontbood politie-assisten- tie. Er verscheen één agent, die ondanks enkele pogingen niet veel kon uitrichten. Er kwamen twee agenten bij en dit drietal heeft de opstandige opvarende tenslotte in de boeien kunnen sluiten en gevankelijk kunnen wegvoeren. De logger vertrok niet naar zee en gisteravond is de schipper op het politiebureau over de toedracht van de zaak gehoord. Oelanova. De Russische prima balle rina assoluta Galina Oelanova studeert de titelrol van het nieuwe ballet „De Maagd van Orleans" in. De première zal plaats hebben in het najaar ter gelegenheid van de veertigste verjaardag van de Russische revolutie. Oelanova is thans zevenenveer tig jaar. Militair. De vereniging Nederlands Cultureel Contact zal binnenkort een rap port laten verschijnen van een studiecom missie, die zich bezighoudt met het vraag stuk van de vrijetijdsbesteding van de mi litair en met dat van de voorbereiding van rekruten. Nachtvorst in fruitteelt Het bestuur van het landbouwschap heeft zich beraden over de gevolgen van de in dit voorjaar opgetreden nachtvorst- schade. De uitzonderlijke nachtvorst heeft vooral de fruitteelt ernstig getroffen, daar in de periode, waarin de bomen deels nog in bloei staan en deels zijn uitgebloeid, de fruitteelt uiterst kwetsbaar is. De omvang van de schade was zeer groot en de finan ciële gevolgen voor de fruittelers zijn dan ook ernstig. Volgens een globale raming moet men met een mindere opbrengst van zestig miljoen gulden in vergelijking tot 1956 worden gerekend. Het Landbouwschap meent, dart naar middelen moet worden gezocht om de bij de fruittelers ontstane financieringsmoei lijkheden te niet te doen. Kredietmogelijk heden met een lage rerute en gemakkelijke aflossingsmogelijkheden zullen noodzake lijk zijn om vele fruitteeltbedrijven voor de ondergang te behoeden, aldus het Land bouwschap. Een beroep op de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening wordt gedaan om kredieten beschikbaar te stellen, teneinde het financieringstekort van vele fruittelers te kunnen overbrug gen. Een bedrag van tien miljoen gulden zal voldoende zijn om de fruittelers te hel pen. Üet Landbouwschap heeft zich tevens tot de minister van Financiën gewend om te pleiten, dat soepel wordt opgetreden, als van de zijde der getroffen fruittelers be zwaarschriften tegen belastingaanslagen worden ingediend. Aan de Technische Hogeschool te Delft onthoudt men zich van elk commentaar op berichten in de Engelse pers, dat de Britse natuurkundige dr. John Dunworth een professoraat in de kernenergie aan de Technische Hogeschool te Delft heeft aan geboden gekregen. Het Reactorcentrum Nederland is van deze kwestie tot dus verre niet op de hoogte. Volgens de „Daily Express" heeft dr. Dunworth een aanbod in overweging voor een professoraat aan een niet nader aan geduide Nederlandse universiteit. Hij zou twee maanden de tijd hebben om het aan bod te overdenken. Dr. John Dunworth, die 40 jaar oud is, is leider van de reac torafdeling op de atoomcentrale van Har well, niet ver van Oxford. In Engelse atoomkringen acht men het hoogst waarschijnlijk dat dr. Dunworth de opvolger zou worden van sir John Cock- croft, de leider van de gehele onderneming in Harwell. De Oostenrijkse consul-generaal in Cali- fornië heeft te Beverley Hills aan Bruno Walter de Mozartring, de hoogste onder scheiding van de Oostenrijkse regering op muziekgebied, overhandigd. De met diamanten bezette ring draagt een Latijnse inscriptie, die in vertaling luidt: „Het leven gaat voorbij, maar het werk blijft". Burno Walter, die in Duits land is geboren en nu de Amerikaanse na tionaliteit heeft, is gedurende elf jaar diri gent van de Weense Opera geweest. NANCY (Reuter) De proeven van pro fessor Benoit bewijzen niet, dat het mo gelijk is erfelijke wijzigingen aan te bren gen in diersoorten aldus heeft professor Lienhard, die erfelijkheidsleer doceert aan de Franse nationale school voor bosbouw, in een vraaggesprek met het blad „L'Est Républicain" gezegd. Prof. Lienhard, die zei zijn oordeel al leen op persberichten te hebben geba seerd, is van oordeel, dat de eigenschap pen van de kaki-eend niet op kunstmatige wijze zijn overgebracht op de Peking-eend. De eigenschappen van de Kaki-eend zijn niet door de Peking-eend verworven, maar het zijn teruggekeerde eigenschappen. Pro fessor Lienhard wijst erop, dat de Peking- eend en de Kaki-eend afstammen van een zelfde eendensoort. ADVERTENTIE De vreemdeling hield woord; hij tilde Mannetje Grommelebrom uit de spiegel. Die stond daar nu tegenover zijn spiegelbeeld. Maar hij was nog altijd erg nijdig. Boos keek hij zijn tweede ik aan. „Je moet nu tonen, dat je geleerd hebt en dat je je leven zult beteren", zei de vreemdeling. „Op die voorwaarde laat ik je vrij; maar anders zet ik je weer achter het glas van de spiegel, en dan kom je er voorlopig niet uit, denk erom!" 53-54 „Daar zit muziek in" In Carré te Amsterdam is de nieuwe revue van René Sleeswijk „Daar zit mu ziek in, al twintig jaar" officieel gestart na een officieus aanloopje „in de provin cie". (Hilversum en Heemstede kregen er al een voorproefje van). Deze première kreeg een extra feestelijk tintje, niet al leen omdat het hier een lustrum gold, maar ook en vooral omdat twee artiesten twintig jaar lang de centrale figuren van deze revue zijn geweest: Piet Muyselaar en Willy Walden. Zij hebben door deze revue naam gemaakt, aanvankelijk als de dames Snip en Snap, creaties die twintig jaar geleden een ongedacht succes hadden en waaraan deze show van René Slees wijk jarenlang de naam „Snip-en-Snap- revue" ontleende. Maar deze kwebbelende dames hebben zichzelf overleefd en hoe wel zij ieder jaar weer ten tonele ver schijnen, is de glans van vroeger er een beetje af. Muyselaar en Walden hebben getoond dat zij tot aanmerkelijk grotere prestaties in staat zijn en waarschijnlijk alleen terwille van een twintigjarige tra ditie blijft hun Snip-en-Snap-nummer nog gehandhaafd. Veel en veel meer plezier beleeft men met de vele sketches, waarin hun talent beter tot zijn recht komt. Zij weten ieder jaar weer nieuwe koldersituaties te be denken en men kan in deze nieuwe revue dan ook weer tranen lachen als zij bij voorbeeld de draak steken met Hollandse toeristen in Parijs of zich voor de politie gaan schuilhouden in een inrichting, die hier en daar alleen voor heren op de openbare weg geplaatst wordt. Vooral Willy Walden is bijzonder op dreef als enfant terrible in een scènetje, waarin hij promotiekansen van een familielid torpe deert. En een enorm succes is hun op treden als Rock and Roll-meisjes, die in schijn wilde liedjes zingen voor de microfoon. Een trucje, dat niet nieuw is, maar dat het altijd doet. Er is in deze show van internationale allure weer een grote plaats ingeruimd voor de dans in velerlei vorm. Fenome naal zijn de prestaties van het Argentijnse danspaar Tamara en Orloff in een woeste apachendans. Van de vele hoogtepunten van de revue is het optreden van het Spaanse trio Capricho Espagnol er één, niet het minst door de vurige Spaanse dansen en de geestige liedjes van de schalkse Pepita. Prima ballerina Cecile Tchernova toont haar talent in vele soli, in gracieus samenspel met haar Engelse partners John Lane en David Gilbert en als de centrale figuur in de ensemble- dansen met de charmante en geroutineer de Londen Stariets. Teddy en Henk Scholten, het zingende echtpaar, ziet men dit jaar weer met veel genoegen terug, onder meer in een geestig scènetje van een jongeman en een meisje, die de was niet de deur uit doen. Ook de bekende zanger Bert van Dongen levert vocale prestaties die men graag hoort. Maar niet alleen het oor, maar ook het oog gaat in deze jubileumrevue wel zeer te gast door de bijzonder fraaie kostuums en de suggestieve decors. De twintig pro grammanummers wisselen elkaar in een flitsend tempo af en culmineren in een verrassende finale „Champagne rase", een symfonie van kleur, gratie en charme. 32. Toen hij ontwaakte en mij zag, begon hij zwakjes te glimlachen. Hij wierp de vellen van zijn slaapzak en richtte zich op. „Pppfff, wat heb ik het warm", mompelde hij zachtjes en greep naar zijn beker thee, die hij snel leeg dronk. „En hoe voel je je nu?", vroeg ik, terwijl ik probeerde mijn stem zo zorgeloos mogelijk te laten klinken. „Ellendig", antwoordde hij en zuchtte. „Die steken in m'n rug worden steeds erger en ik ben hondsmoe". „Je moet een paar dagen rustig blijven liggen, dan ben je zó je verkoudheid kwijt". „Ik ben bang, dat het bad van een paar dagen gele den mij duur te staan komt. Ik heb vast en zeker long ontsteking opgelopen". Hij keek mij vragend aan. „Weet je, hoe lang zo iets duurt?" „Nee, Komoroff, daar heb ik geen idee van en ik weet ook niet, wat we er tegen moeten doen. In ieder geval hebben we melk nodig, want zo lang je nog koorts hebt, mag je geen vlees eten. Ik zal eens kijken of ik wat goeds voor je in onze reisapotheek kan vinden. Er zal toch wel iets inzitten tegen koorts en verkoudheid? Aan een longontsteking zullen we maar liever niet denken!" De Rus was weer gaan liggen en had zijn ogen geslo ten. Was hij nu weer ingeslapen of hield hij zich maar zo? Na een tijdje verliet ik de jurtte. Ik was er van over tuigd, dat het krachtige, gezonde lichaam van Komo roff, ook als hij zich wérkelijk een longontsteking op de hals zou hebben gehaald, de ziekte wel zou weten te weerstaan, als hij maar op de juiste wijze verpleegd kon worden. Maar wat kon ik doen? Mijn kennis op het gebied van de medicijnen was maar schameltjes. Ik kon gelukkig wel een gebroken been of arm zetten, maar wat ik met een longontsteking moest doen, wist ik niet. Dat wij onze reis moesten opgeven of tenminste voor vele weken uitstellen, begreep ik wel, maar dat liet mij op dat moment eigenlijk vrij koud. Al mijn zorg gold op dit ogenblik mijn reisgenoot. Hem weer op de been te brengen, was het enige, wat momenteel van belang was. Al het andere was bijzaak. Ik haalde de reisapotheek te voorschijn, greep het ene medicijn na het andere, las de gebruiksaanwijzingen en legde ze toen weer terug. Alleen wat kinine en een flesje coramine, een versterkingsmiddel voor het hart, stak ik bij mij. Het kleine boekje, dat ik in de apotheek (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) gevonden had, gaf mij wel enige aanwijzingen, maar waar zou ik hier in de wildernis mosterd voor de zwachtels kunnen vinden? Nog één keer las ik de korte voorschriften: bedrust, vochtige lucht, inhaleren en priesnietz-omslagen, al naar de hoogte van de koorts nu en dan of vaker verwisselen. Daar Komoroff ook over pijn in de keel geklaagd had, nam ik tevens een flesje met gorgeldrank mee. Schaden zou het niet, maar of het zou helpen? Ik ging op een voor onze jurtte liggende steen zitten en begon te piekeren over Komoroffs toe stand. Met sombere gedachten en jammerklachten zouden wij echter niet verder komen. Ik moest het hoofd niet in de schoot leggen, maar met frisse moed alles pro beren om het noodlot, dat ons nu getroffen had, te doen keren. Zó uitzichtloos was alles nog niet! Niet zo ver weg waren mensen en zij konden misschien hulp bieden. Zo dacht ik tenminste, maar het liep anders Hoe lang ik voor de jurtte gezeten had, wist ik niet, maar ik moest eindelijk eens handelend optreden. Ik sprong op en riep Tui-Jaroen. Angst sprak uit zijn ogen, toen ik hem op de hoogte bracht van Komoroffs ziekte. Zwijgend luisterde hij. „Hai mai", zei hij tenslotte. „Zo moest het aflopen. Ik heb het u wel gezegd, ik heb u gewaarschuwd en meerdere malen gevraagd verder te rijden. Maar u heeft mij uitgelachen. U heeft me zelfs verteld, dat de boze geesten geen vat hebben op vreemdelingen. Hai mai, geeft u nu toe, dat de demonen sterker en machtiger zijn dan u? De boze geesten, die bezit hebben genomen van deze jurtte, hebben uw vriend overvallen en ze zullen hem doden. Maar niet hem alleen. Zij zullen ook u, mij en de anderen vernietigen". Angstig keek hij mij aan en zei zuchtend en met zwakke stem: „Hai mai, oto yane? Wat nu?" „Wat helpt het om te klagen, Tui-Jaroen? Wij moe ten de dingen nemen zoals ze zijn en we mogen de moed niet verliezen. Ik kijk nu nog even naar de zieke en rij dan naar het kamp, dat ik gisteren gevonden heb. Ik zal ze daar om raad vragen en vanmiddag of morgen gaan wij er heen!" Tui-Jaroen schudde echter het hoofd. „Hai mai, ze zullen ons met een zieke niet in hun kamp toelaten. Iedereen is bang voor zieken. Als wij dicht bij hun kamp zouden komen, zullen zij de honden op ons afsturen". Ik bedwong mijn wrevel, want ik wist dat wij nu méér dan ooit van de ons begeleidende Mongolen afhankelijk waren en deed mijn uiterste best de man duidelijk te maken, dat hij en zijn vrienden niets te vrezen hadden daar een verkoudheid of een longontsteking niet besmet telijk zijn. Tenslotte gaf ik hem opdracht om met de anderen zo veel hout als maar mogelijk was te ver zamelen gedurende de tijd, dat ik weg zou zijn. Toen Tui-Jaroen zag, dat mijn besluit vast stond, zweeg hij mismoedig en liep naar de andere zijde van de jurtte om naar de raven met hun voorspellingen te kijken. Ik ging de jurtte binnen. Komoroff was wakker en vroeg om thee. „Hoe voel je je, Komoroff", vroeg ik en boog mij over hem heen. „Hondsziek", antwoordde hij somber, maar probeerde een opgewekt gezicht te trekken. „Heb je soms ergens pijn?" „In mijn hoofd, mond, nek, rug, maag, buik, armen en benen, maar verder nergens". „Nu", zei ik, een geforceerd lachje producerend, „zo lang je nog kunt schertsen, zullen de pijnen wel niet erg zijn". „Het ene moment ben ik zo koud als een geplukte gans in een ijskast, het andere zo warm als een pasteitje in een oven", antwoordde hij. Ik moest werkelijk lachen. Even vergat ik de afschu welijke toestand, waarin wij ons bevonden. „In een paar dagen ben je weer boven Jan, Komoroff", zei ik. Maar Komoroff zweeg. Ik rakelde het vuur op en toen de jurtte warm genoeg was, liet ik Komoroff zijn bovenlichaam ontbloten, waarop ik een priesnitz aanbracht. Alhoewel zijn pols normaal was, gaf ik hem toch wat coramine, waarna ik hem liet gorgelen. Tenslotte zette ik vlak naast hem een beker thee neer en zei, dat ik naar het kamp zou gaan, dat ik gisteren gevonden had. De zieke knikte en sloot de ogen. Ik gaf mijn paard de sporen om zo snel mogelijk weer terug te zijn. (Wordt vervolgd). Congres Oud-Testamentici. Te Jeru zalem is in een plechtige academische zit ting het tweede wereldcongres voor Jood se studies geopend, dat tot 4 augustus duren zal. Onder de aanwezigen bevinden zich een drietal Nederlandse geleerden, te weten prof. dr. F. M. Th. de Liagre Böhl, oud-hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Utrecht en prof. dr. J. P. M. van der Ploeg (O.P.) hoogleraar aan de r.k. uni versiteit in Nijmegen. Tweede KLM-„Viscount". De twee de Vickers „Viscount 800", bestemd voor de K.L.M. de PH—VIB (Louis Blériot) is op Schiphol geland. Het toestel werd van het vliegveld te Weybridge, waar een deel der Vickersfabrieken is gevestigd, naar Londen Airport overgevlogen. Na afhandeling van de douaneformaliteiten aldaar heeft men de „Louis Blériot" doorgevlogen naar Schiphol. De „Sir Sefton Brancker" is enkele weken gele den op Schiphol aangekomen en sedert dien gebruikt voor het lessen van de vlie gers. De K.L.M. heeft negen van deze „viscounts" besteld. Ambassade. Bij Koninklijk Besluit is het Nederlands gezantschap te Lissa bon verheven tot de rang van ambassade. De gezant, de heer T. Elink Schuurman, is benoemd tot buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur bij de Portugese republiek. Minister van Ecuador. De minister van Publieke Werken van Ecuador, de heer S. A. Duran-Ballén en de directeur- generaal van de burgerluchtvaart in Ecuador, de heer J. F. Correa-Arroyo, die op uitnodiging van de K.L.M. en Philips enkele dagen in Nederland vertoeven, hebben met hun echtgenoten een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol. Loterij sanatorium Davos. De eerste drie prijzen van de loterij van het Neder lands Sanatorium te Davos, drie auto's, zijn gevallen op lot no. 56895, lot no. 291156, en lot no. 94004. Een werk van de zeventiende-eeuwse Overijselse schilder Hendrick ten Oever is in Zwolle met wat oude rommel voor een tientje verkocht aan een opkoper. Het schilderij, dat voorkomt op een lijst van Monumentenzorg, hing desijtds in het bejaardentehuis aan de Van Karnebeek- straat, waar het op zekere dag naar de zol der verhuisde, omdat men het als een stuk zonder enige waarde beschouwde. Daar lag het maandenlang tussen oude rom mel. Toen er onlangs een opkoper ver scheen om te vragen of men nog wat had mee te geven, deed men de hele zaak, waarbij ook het schilderij van Ten Oever, voor een tientje aan de man over. Deze ontdekking werd gedaan door de directeur van het Provinciaal Overijsels Geschiedkundig Museum, de heer Joh. W. Schotman, toen hij in het bejaardentehuis het schilderij wilde bekijken en te leen vragen voor de aan Hendrick ten Oever gewijde tentoonstelling, die volgende maand in Zwolle wordt gehouden. Men tracht thans te achterhalen waar het schil derij gebleven is. DINSDAG 30 JULI Rembrandt: „Sissi, de romance van een prinses", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het verdachte huis", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „De Afrikaanse leeuw", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Studio: ,,'t Is feest vandaag", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: „Strijd tegen verdovende mid delen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Pa lace: „De familie moordslee", alle leef tijden, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De dief van Damascus", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Miner va: „De politie volgt het spoor", 18 jaar, 8.15 uur. Grote Kerk: Piet Kee bespeelt het orgel, 8 uur. Gemeentekwekerij: voor het publiek geopend 10-12, 14-17 en 18.30 tot 20.30 uur. WOENSDAG 31 JULI Minerva: „Dansmeesters", alle leef tijden, 2.30 uur; „Desirée", alle leeftijden, 8.15 uur. Rembrandt: Montagne's jeugd- varitété, alle leeftijden, 10.30 uur; „Sissi, de romance van een prinses", alle leef tijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het verdachte huis", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „The lady and the tramp", alle leeftijden, 10.30 uur; „De Afrikaanse leeuw", alle leeftijden, 2, 7 en 9.15 uur. Studio: ,,'t Is feest vandaag", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Om 10.30 uur kinderprogramma. Lido: „Houten kop pen", alle leeftijden, 2 en 4.15 uur. „Strijd tegen verdovende middelen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Vakantie-kinder programma, 10.30 uur; „De familie moord slee", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De dief van Damascus", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Gemeentekwekerij: voor het publiek geopend 10-12, 14-17 en 18.30 tot 20.30 uur. Grote Kerk: Dr. H. S. J. Kalf, organist Klaas Bolt, alt Henny Postma. Avondstilte, 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6