r THALIA Problemen Korte gedachtenwisseling over randweg in Statenzitting Mr. M. A.- Stufkens bij afscheid in Provinciale Staten geëerd Havenberichten Onzekerheid over Dompvloedslaan Zomeravondconcert te Wijk aan Zee „Vooruitziende blik van een onbekende in 1936" ^Brieven aan de redactie op de honderd velden ié lÉH Hl Üi! lUi 6 Af&fovidM de bmkefbokkaM Examens Volière van „Vogelvreugd" in park „Seheybeek" Raad van Castricum Verbreding Bakkummer- straat aan de orde ADO-leden voldaan terug uit Duitsland (Onze wekelijkse damrubriek onder leiding van B. Dukel) Duel post-gemeente eindigde onbeslist in nn i® DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1957 Na de benoemingen, die wij reeds in ons blad van dinsdag gemeld hebben en de verklaringen inzake de kwestie van de oeververbindingen over het Noordzeeka naal en het IJ werd de communistische fractie in de Provinciale Statenzitting van woensdag actief. Mevrouw E. Tee- b o o m-V an West (comm.) vroeg of Ge deputeerde Staten bereid waren er bij de gemeenten op aan te dringen soepelheid te betrachten inzake de huurverhoging voor nieuwe woningen. Met 65 tegen 7 stemmen besloot de vergadering echter zich niet met deze materie bezig te houden aange zien de huurverhoging geen onderwerp werd geacht, dat in deze besprekingeh thuishoort. Later hield mr. M. D. Proper een uitvoerige beschouwing over de reke ning van de provincie over het dienstjaar 1955 onder het motief, dat de communisti sche statenleden, aangezien zij uit de des betreffende commissies geweerd worden, zich op deze wijze wel op de hoogte moe ten stellen hetgeen de heer J. A. Schip per (KVP) de bittere opmerking ontlokte, dat de heer Proper, toen hij nog wèl deel uitmaakte van de commissie, bij lange na niet zoveel interesse voor de zaak toonde. De laatstgenoemde vatte intussen zijn taak zó consequent op, dat de voorzitter voorstelde de spreektijd over dit agenda punt tot vijf minuten te beperken. Er is in deze zitting ook van gedachten gewis seld over de westelijke randweg. Mr. A. W e n s i n g (CH) vroeg zich af wat nu precies de betekenis van de Dompvloedslaan kon zijn nu zij noch naar de zijde van de Zeeweg, noch naar de Ver- spronckweg een aansluiting zou krijgen. Mr. Wensing voegde daar nog aan toe dat de functies van af- en aanvoerweg èn ver- deelweg, die men de randweg heeft toege dacht, niet erg meer tot hun recht komen. Hij betreurde het dat dit project door het touwtrekken over de kosten al weer verre ten achter was geraakt bij de voltooiing van de tunnel. De heer A. P. N. P i e 1 a g e (Arb.) was van gevoelen, dat deze randweg gevaarlijk gaat worden, daar zij in wezen door de bebouwde kom voert - zie de krui singen Kleverlaan, Zijlweg, Westergracht, en Pijlslaan. Hij achtte daarom bijzondere voorzieningen noodzakelijk. Hij vroeg zich voorts af of het, mede gezien een moge lijke snelheidsbeperking in de toekomst, nu wel nodig was twee gescheiden rijba nen aan te leggen in plaats van een vier- baansweg, hetgeen ook door het rijk tussen Zijlweg en Wagenweg wordt beoogd. De heer J. A. Schippers verheugde zich er over dat er nu in ieder geval „iets concreets is, het moest hem van het hart, dat de grote rol die deze weg was toege dacht nu de rijksweg-Oost voorlopig van de kaart is, alweer geenszins vervuld kan worden, gezien de vele vertakkingen, die de stroom uit de tunnel niet anders dan vertragend beïnvloeden kunnen. Hij toon de zich uitermate huiverig voor de moge lijkheid van een snelheidsbeperking in de toekomst aangezien hij meende, dat de hoofdelijke verantwoordelijkheid voor de Op het zomeravondconcert, dat de orga nist Geert Jurjen Moed dinsdag in de oude dorpskerk te Wijk aan Zee gegeven heeft, werden de toehoorders in twee muziek- sferen gebracht. De eerste werd verkregen met werken van Johann Sebastian Bach, Antonio Vivaldi, Johann Gottfried Walther en Guiseppe Valentini, vier componisten, die omstreeks het jaar 1685 werden ge boren en opgroeiden onder de heersende, krachtige Italiaanse muzikale invloeden van hun tijd. Bach stond ook open voor die invloed. Als alle geniale kunstenaars nam hij de vrijheid om uit elke schoonheidsbron te putten, die hij op zijn levensweg vond en zocht. Want ook wist hij zich innerlijk met de „noordelijke" kunst van Buxtehude en van de leerlingen van Sweelinck te vet rijken. En van deze orgelkunst getuigde de polyfonie van Preludium en fuga in g van Bach, waarmede dit zomerconcert werd in gezet. Het Concerto in b van Johann Gott fried Walther deed weer denken aan de Italiaanse muziek, die zich destijds in de grote Vivaldi concentreerde. Bach had voor zijn werk de grootste belangstelling, ge tuige de bewerkingen, die hij van enkele van Vivaldi's vioolconcerten maakte. Vi valdi was op het programma vertegen woordigd met een Adagio voor viool en orgel. Het werd uitgevoerd door de Velser violiste Lies Dekker, die - begeleid door de heer Moed - ook de Sonate in G van Valentini speelde. Lies Dekkere vertolkte deze muziek over het geheel genomen met een goedklinkende, bezielde toon. Bewo genheid sprak ook uit de dynamiek, die wel eens te heftig werd toegepast en die vaak te spoedig een sterkte-climax bereikte, waardoor de spanning van de uitvoering terug ging lopen. Dit kwam in dit geval echt door een „défaut de ses qualités". Wanneer Lies Dekker haar gebleken muzi kaliteit meer kan gaan beheersen, zou dit aan haar spel belangrijk ten goede komen. Technisch is dit al goed ontwikkeld, wat ook uit haar voordracht van de Elegie van Albert de Klerk bleek. Hoewel de heer Moed de violiste voor dit werk met zorg accompagneerde, kon de orgelbegeleiding mij slechts matige voldoening schenken. Het orgel is eigenlijk voor deze muziek een te weinig meegaand instrument. De oor spronkelijk bedoelde orkestbegeleiding biedt veel meer expressieve buigzaamheid. Voor de sonate van Valentini kon het orgel daarentegen wel zijn goede diensten ver lenen. Het lijkt overigens moeilijk om met de dispositie van dit orgel, die overwegend grondstemmen bevat, een echte transpa rante klank te verkrijgen en ook een juiste verhouding. Die indruk werd vooral ge vestigd met de Partita voor orgel over Psalm 116 van Cor Kee en het Postludium en Koraal over Psalm 122 van Willem Vogel, dat niet erg in overeenstemming klonk met de ondertitel: „Dat vrede en aan gename rust.Met deze twee werken en met De Klerks „Elegie" kwam dan de con frontatie met hedendaagse muziek, die na de achttiende-eeuwse composities een snelle aanpassing van de toehoorders vroeg. Afgescheiden van de klank heeft het orgelspel van de heer Moed deze nieuwere muziek goed verdedigd. En voor de moed van de organist om het nieuwe muzikale element ook op deze zomerconcerten in te voeren, past alle waardering. P. Zwaanswijk I automobilisten veel heilzamer werkt voor de verkeersveiligheid. De gedeputeerde P. Blaauwboer herhaalde, wat reeds in iiet voorstel ver meld was, namelijk, dat de Dompvloeds laan als een ventweg langs de randweg zal lopen tot aan de Zijlweg. Ten aanzien van de opmerking van de heer Schippers ves tigde hij er de aandacht op, dat dit geen snelweg moest worden maar een weg voor het grote, doorgaande verkeer. Over het profiel van het door de provincie te leg gen gedeelte van de randweg deelde de ge deputeerde mede, dat het uit twee geschei den rijbanen zal bestaan. ADVERTENTIE Voor uw uitstapjes verpakte BOTERPUNTEN ZANDSCHELPEN CAKE CAKE'JES KANO'S GEVULDE KOEKEN GEVULI \m erom a I Eén van de wegen van Bergen, aan de westkust van Noorwegen, naar Oslo, is alleen des zomers voor het verkeer te gebruiken, omdat de sneeuw er anders te hoog ligt. Het sneeuwland schap, waar zij zich doorheen slingert, blijft echter ook 's zomers met name bij Hardangervidda bijzonder impone rend, zodat vele vakantiegangers het doorkruisen. KENNEMERIAAN 88, IIMUIDEN, TELEFOON S520 Trekking uitgesteld De trekking van de loterij van de af deling IJmuiden-Velsen van het Neder landse Rode Kruis is uitgesteld tot 27 sep tember 1957. De trekking, die volgens de loten uiterlijk op 31 juli zou plaatsvinden, gaat dus niet door. GESLAAGD De onderwijzer van de Emmaschool, de heer J. L. Lijklema is geslaagd voor de akte Frans. X Aan het eind van de dinsdag gehouden zitting van de Provinciale Staten van Noordholland is de griffierr mr. M. A. Stufkens, die de dienst der provincie gaat verlaten in het bijzijn van zijn gezin en zijn broer, het Tweede Kamerlid N. Stuf kens, gehuldigd. De voorzitter, dr. M. J. Prinsen, herinnerde eraan dat de gedepu teerde Bomans er in zijn welkomstrede aan het adres van de heer Stufkens in 1936 op gewezen had, dat men van een griffier slechts het eeuwig stilzwijgen ver wachtte. Daartegenover werd van de le den der vergadering verwacht, dat zij spreken, waarbij de heer Bomans op merkte, dat zij helaas zijns inziens te vaak aan die verwachting beantwoordden". „Uw benoeming door de Staten was op het nippertje", aldus de voorzitter. „Niet één stem had u kunnen missen. Maar ze ker een vooruitziende blik heeft die éne onbekende, doorslaggevende stem gehad door te voorkomen, dat aan deze provin cie zovele jaren een voortreffelijk griffier zou zijn onthouden. Ik beschouw u, mijn heer Stufkens en ik mag in het ambte lijk leven op enige ervaring bogen als behorende tot de hoogste categorie van de uitzonderlijk bekwame ambtenaar, het geen bij het uitstekende ambtenarenkorps, dat wij in het algemeen bezitten, wel iets betekent". Dr. Prinsen memoreerde onder meer de arbeid van mr. Stufkens als secretaris van de in de crisisjaren opgerichte Ontgin ningsmaatschappij Noordholland voor de werkverschaffing, in welke functie hij ook de instelling van het Economisch- Technologisch Instituut van deze provin cie voorbereidde. „Uw bijzondere gaven zijn echter naar mijn oordeel pas goed tot hun recht ge komen, toen u als griffier optrad, en het is in deze hoedanigheid, dat ik u in de laatste jaren zeer heb leren waarderen. Ik heb zelden iemand ontmoet, die, ondanks dat hem een eindeloze reeks van stukken passeert, zonder ooit te falen daarvan vol ledig kennis draagt en daarover met scherp en deskundig inzicht weet te oor delen". Uit naam van de staten bood mr. Prin sen de scheidende griffier een zilveren blad aan. Als oudste statenlid sprak vervolgens mr. A. B r u c k enige hartelijke af- schidswoorden. Deze prees de voortreffe lijke stijl van mr. Stufkens. „Het was bij na gevaarlijk", merkte hij op, „zó mee- Onderscheiding voor mevr. M. KlaverBudding Bij de laatste vergadering van de Ver eniging van gouden kruisdragers „Vier daagse", die in Nijmegen werd gehouden, is mevrouw M. KlaverBudding te Sant poort de onderscheiding ten deel gevallen benoemd te worden tot secretaresse van de vereniging in de vacature, welke vorig jaar is ontstaan door het verscheiden van de heer J. H. Teunissen van Manen. Het dagelijkse bestuur van deze vereniging be staat thans met de nieuw gekozen secreta resse uit de heren jhr. mr. W. W. Feith uit Groningen, voorzitter en A. J. F. M. Egter van Wissekerke uit Harenermolen bij Groningen, penningmeester. slepend waren vaak zijn uiteenzettingen en rangschikkingen van het materiaal...." De spreker prees in mr. Stufkens diens bekwaamheid, toewijding, maar vooral ook diens hulpvaardigheid waarvan de Staten-leden telkens weer konden profi teren. Mr. Stufkens gaf in zijn dankwoord zelf een overzicht van de ontwjkkeling in de provincie gedurende zijn ambtsperiode. Voorts trok hij een vergelijking tussen de omvang van de werkzaamheden der griffie toen hij kwam en nu hij gaat: het aantal ter griffie binnengekomen post stukken steeg van 29.200 in 1936 tot 54.046 in 1956. Ter geruststelling zeide hij de sta ten te kunnen mededelen, dat het aantal ambtenaren niet in gelijke verhouding is gestegen. Tenslotte sprak mr. Stufkens de hoop uit, dat het de provincie na zijn vertrek goed moge gaan en dat niet teveel pro jecten door de bestedingsbeperking zullen worden opgehouden. „Maar er zijn méér donkere tijden voor de provincie geweest", zo zei hij tenslotte. In de antichambre kre gen alle Staten-leden daarna gelegenheid persoonlijk afscheid van mr. Stufkens te nemen. BURGERLIJKE STAND VELSEN GEBOREN: C. G. J. Schol-Neugebauer, z., Vechtstraat 185, IJmuiden; E. R. Licht- leitner-Merckx, z., Reigerstraat 109, Haar lem; H. Bakker-Brasser, z., Narcissenstraat 28, Santpoort; G. Sieraad-Broek, d„ Van Leeuwenstraat 1, IJmuiden; S. Kramer- Zwartveld, d., Havenkade 7, IJmuiden; E. M. F. Bon-Oudt, d., Ladderbeekstraat 30, Velsen (Noord); E. A. Mackaaij-van Ree- kum, z., De Noostraat 101, IJmuiden; J. M. Vons-Spruijt, z„ Grahamstraat 30, IJmui den; H. G. M. Schoon-Holtkamp, d„ Van Broekhuijsenstraat 12, IJmuiden (Oost); T. Tol-Kaan, d., Meervlietstraat 82, Vel sen; A. Wit-van Herksen, z., Patrimonium straat 28, Haarlem; D. van der Loo-Heili- genberg, z., Fahrenheitstraat 11, IJmuiden; C. van Rijn-Luiken, z., Wijk aan Zeeërweg 61, IJmuiden (Oost); A. E. Vos-Visser, z„ Braamstraat 7, IJmuiden; G. Broere-Vis- scher, z., Kastanjestraat 40, IJmuiden (O.); M. M. W. de Meer-van Gendt, d., Uranus- straat 15, IJmuiden; M. J. Tieman-Mast- wijk, d., Klaverstraat 99 c, Rotterdam. OVERLEDEN: R. P. G. Linschoten, 8 jaar, zoon van C. Linschoten en W. K. Karsten, Grahamstraat 40, IJmuiden; J. Henneman, 71 jaar, echtgenoot van A. Adrichem, Jan van Kuikweg 2, Heems kerk; E. Zwaan, 75 jaar, weduwe van C. Blok, Kanaalstraat 236, IJmuiden; J. Nol, 85 jaar, weduwnaar van S. J. Middelkoop, Hoofdstraat 112, Santpoort; J. Stet, 57 jaar, echtgenoot van A. C. Rutte, Bestevaer straat 17, IJmuiden (Oost). Van de cursus Heemsteeds Handelson derwijs slaagden voor het examen midden standsdiploma de volgende kandidaten: Han Beelen, Jan Berbee, J. A. v. d. Bos, Jan Driessen, Hans de Jong, Tom Kaptein, Kees Kemp, Jan Kiebert, Martien Kok, mevr. v. Leuven, Jos de Mol, Ko de Mol, Jan van Neste, Chris Paardekoper, Henk Peters, Nico Rhee, Gerard Rutte, Frans Slot, mevr. v. Smaalen, Jan Smit, Leni Suidgeest, Pim Teeuwen, Joop Uitendaal, Piet Vader, Kees Vedder, Cock Voorham, Ben Vreeswijk, Th. Wassenaar, Ruud War merdam, Jos v. d. Weiden, Han Weyers en Karei Zwetsloot. Hoewel de vakantietij d al is aangebro ken, had de volièrevereniging „Vogel vreugd" te Beverwijk, dinsdag nog in hotel Parkzicht een bijeenkomst uitge schreven, die buiten verwachting bijzon der goed werd bezocht. De plaatsvervan gend voorzitter, de heer Kee, heette in het bijzonder vijf nieuwe leden welkom (waarbij drie man uit Haarlem). Hij be treurde het ten zeerste, dat in een stad als Haarlem een volièrevereniging geen le vensvatbaarheid heeft. Hij gaf de Haar lemmers de verzekering, dat men ge zamenlijk zal trachten weer een afdeling in Haarlem op te richten. Hij deed een dringend beroep op samenwerking, opdat de band tussen de leden verstevigd wordt. Tot slot moest hij zijn teleurstelling uit spreken over het feit, dat de spreker ver stek had laten gaan. Bij de ingekomen stukken bevond zich een schrijven van de gemeente Beverwijk over het bouwen van een volière in het park „Seheybeek". In principe zijn B. en W. bereid aan dit verzoek hun medewerking te verlenen. Zij verzoeken het bestuur thans contact op te nemen met de directeur van Openbare Werken, om met hem een kostenbegroting op te maken. De voorzitter gaf de leden de verzekering, dat bij deze bespreking de zelfwerkzaamheid van de leden naar voren gebracht zal worden, wanneer de factor lonen een te zware last op deze kos tenbegroting zou gaan uitmaken. De vo lière in Seheybeek zal bevolkt worden door vogels van de leden. Deze leden zul len ook voor het onderhoud en de ver zorging der vogels zorgdragen. „Weenink" in de zomercompetitie De Beverwijkse schaakclub „Weenink" heeft de zomercompetitie voortgezet met de vijf-minuten partijen met voorgift. De uit slag was: C. Koomen 13 pnt. 2. F. Piët IIV2 pnt. 3. G. de Koter 9 pnt. 4. A. Tervoort 9 pnt. 5. J. v. d. Does 8'/i pnt. 6. J. Muyen 8 pnt. ,,'t Snoekje" vist in Akersloot De Heemskerkse hengelsportvereniging ,,'t Snoekje" houdt zondag 11 augustus in het Noordhollands kanaal bij Akersloot een onderlinge wedstrijd. Op woensdag kwamen in IJmuiden bin nen: Traute van Dordrecht, Rigel van Kris- tinahamn, Gian Baptista van Newport News, Sendea van La Coruna, Marinegra van Philadelphia, Isis van Rotterdam, Em my Ottens van Perna, Eemstroom van Londen, Norfolk Trader van Londen, Dia na van Dordrecht, Brendonia van Goole, Pelikaan van Bollsta, Eemland van Ham burg, Johan van Oldenbarnevelt van de Noordzee, Niedermenen van Rotterdam. Vertrokken zijn: Spurt naar Maassluis, Reinhold Krusemann naar Odense, Linge- stroom naar Huil, Chr. Sass naar Moer- mansk, Delft, naar Bremen, Assimina naar Stockholm, Maria S naar Delfzijl, Prome- thee naar Rotterdam, Ara naar New Castle, Johan van Oldebarnevelt naar de Noord zee, Waja naar Norrköping, Richard Amly naar Houston, Granada naar Venezuela, Bittern naar Rotterdam, Becoy naar Go thenburg, Tonijn naar Gothenburg, Hol- wierde naar Londen, Caribia naar Haldem, Leo naar Rotterdam, Trito naar Rotter dam, Ootmarsum naar Bremen, George Russ naar Hamburg, Prosyon naar Halm- stadt Laudima naar Calais, Ilias naar Rot terdam, Zaanstroom naar Portsmouth, Lis- sy naar Hamburg, Phidias naar Lissabon, Norfolk Trader naar Gent. ADVERTENTIE het theater met de beste films vertoont VRIJDAG 8 uur, ZATERDAG en ZONDAG 7 en 9.15 uur SILVANA MANGANO Yves Montand - Pedro Armendariz in het boeiende en fascinerende filmwerk ALS DE WOLVEN HUILEN in Cinemascope en Technicolor. Een adembenemend drama in het woeste gebergte der Abruzzen met Silvana Mangano in een geheel nieuwe gedaante 14 j. MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG 8 uur en ZONDAGMIDDAG 3 uur JOHNNY WEISSMULLER in TARZAN IN DE GOUDEN STAD DONDERDAG 8 AUG. - 8 uur in een speciale voorstelling ALS DE ALPENROZEN BLOEIEN Een film die u alles biedt wat u graag ziet HEDENAVOND 8 uur Het sensationele hoogtepunt in filmamusement HIGH SOCIETY Bing Crosby - Grace Kelly - Frank Sinatra - Louis Armstrong Tijdens de rondvraag op de dinsdag te Castricum gehouden raadsvergadering heeft men voorgesteld, reeds thans een begin te maken met de verbreding van de Bakkummerstraat. Voorgesteld werd te gen eigenaars van voortuinen een ont eigeningsprocedure te beginnen. De stichting van een tweede openbare lagere school zal worden aangehouden tot september 1958. De oorzaak ligt in het feit, dat het voormalig hoofd der school enige noodzakelijke gegevens niet heeft doorgegeven aan de onderwijsinspectie terwijl ook het vereiste aantal leerlingen voor die tijd niet aanwezig wordt geacht. Van Gedeputeerde Staten is goedkeu ring ontvangen om over te gaan tot aan koop van de Ned. Herv. Pastorie voor een bedrag van f 25.000 terwijl ook de geld lening die de gemeente Castricum wil aangaan met de R.P.S., ten bedrage van f 250.000 is goedgekeurd. Het voorstel van Gedeputeerde Staten om de jaarwedden van secretaris en ontvanger tot het maxi mum te verhogen werd eveneens aange nomen. Voor woningverbetering en woning splitsing werd het door B. en W. gevraag de bedrag van f 12.000 verleend. Voor aanschaffing van een apparaat tot dro ging van de kluis werd f 1.150 uitgetrok ken en de nood van het Castricums Amu sementsorkest zal worden gelenigd door een subsidie van f 150. Aan de besturen van de kleuterscholen „St. Stephanus", „St. Bernadette" en de school met den Bijbel zal medewerking verleend worden tot aanschaffing van meubilair, het plaat sen van een scheidingsmuur en van gas kachels. Aan mevrouw E. G. T. Leys-Gerlofs werd Ontslag verlefe'rfd als klëut'érleid^tbr aan de openbare kleuterschool. In haar plaats werd' mej. A. Mallée uit Amster dam benoemd. Geslaagd Voor het examen H.B.S. B slaagde de heer P. Klaasse uit Heemskerk. (Verkort weergegeven) Een vrouw en een school. Na het plotseling verscheiden van mevr. dr. J. v. v. d. Bergh v. EysingaElias, is het voor het gemeentebestuur van Velsen, directri ce, commissie van toezicht en leerkrach ten van de Nijverheidsschool voor meisjes te IJmuiden, een ereplicht te memoreren wat deze werkzame vrouw ook voor deze gemeente heeft gedaan. Als bestuurslid van de Santpoortse Vrouwenclub, organiseerde zij reeds van 1923 af, avond- en middagcursussen in naaien en koken. Genoemde club vroeg in 1931 de minister om subsidie voor een daghuishoudschool en herhaalde dit ieder jaar. Toen in september 1939 de commissie in zake huish. en gezinsvoorlichting haar taak begon, zocht en vond zij in deze or ganisatie medewerking, omdat toen bleek hoeveel vrouwen, door het ontbreken van een huishoudschool ter plaatse, van onder wijs in de zo hoognodige vrouwelijke vak ken, verstoken waren gebleven. Onder haar leiding bleven beide groepen adres sen zenden aan de minister en werden van groter waarde, nu men deze met be wijsmateriaal kon ondersteunen. Eindelijk 29 oct. 1946, besloot de gemeenteraad tot oprichting van een gem. daghuishoud school met avondcursussen. 13 oktober 1947 werd deze school be gonnen in een gedeelte van de kleuter school in de Casembrootstraat en precies 8 jaar later werd het nieuwe gebouw in gebruik genomen. Dat deze Nijverheidsschool voor meisjes nodig was, blijkt wel uit het feit dat het aantal leerlingen voor dag- en avondcur sussen zeer groot is en nog steeds toeneemt. Als dank voor de vele bemoeiingen van mevr. J. v. d. Bergh v. Eysinga werd haar naam aan de school verbonden. Haar as rust nu in Zwitserse bodem. Het land dat haar lief was om de vele studie reizen die zij er met haar man heen maakte. De wens van mevr. dr. J. v. d. Bergh van EysingaElias om na de zo mervakantie haar taak als voorzitster van de Commissie van Toezicht op deze school weer op te nemen is niet in vervulling ge gaan. Maar de school, voor welks oprichting bok zij geijverd heeft, zet haar werk voort. MEVROUW HEYKOOP IJMUIDEN Vijftig leden van de Heemskerkse voet balvereniging ADO zijn het afgelopen weekeinde op tegenbezoek geweest bij de zustervereniging „Sportverein 1919" waar mee men dit jaar tot een sportuitwisseling is gekomen. Zaterdagavond om zes uur werd de plaats van bestemming bereikt en hier werd men buitengewoon hartelijk ontvangen. Over en weer werden toespraken gehouden en ge schenken aangeboden. Alle spelers van „Sportverein" ontvingen een ADO-speldje en een Edammer kaasje. Burgemeester H. Nielen gaf zijn collega een vlag in de Heemskerkse kleuren ten geschenke. Zondagmiddag werd een voetbalwedstrijd gespeeld op een sintelveld midden in het dorp. Uiteraard leverde dit voor de ADO'ers onoverkomelijke moeilijkheden op, zodat de wedstrijd met 5-2 werd verloren. Maandag werd een bustocht in de prach tige omgeving gemaakt en dinsdagavond laat arriveerde het gezelschap opgetogen over deze mooie dagen weer in de ver trouwde omgeving. Wat de naam Rembrandt voor de schil derkunst is geweest kan die van Jozeph Blankenaar als eindspel-componist voor het damspel op het honderdruitig bord genoemd worden. Maar al te vaak gaat het de dammers voorbij wat deze grote eindspelman samenstelde. Blankenaar leer de in zjjn waarlijk meesterlijk opgezette composities hoe met een eenmaal verover de dam moet worden omgesprongen. Blankenaar's eindspelen kunnen niet op gelost worden als problemen om de een voudige reden dat er met „proberen" of „even kijken" niets te bereiken is. Het zijn studies, die men begrijpen moet, waarna de afwikkeling zich logisch gaat voltrek ken. En sinds de dood van Blankenaar leeft zijn grote geest voort op het terrein van de eindspel-liefhebbers. Het is jammer te moeten vaststellen dat slechts een klein groepje dammers is aangesloten bij de „Kring van Damproblematiek". De reden is dat over het algemeen de dammers voor de enorme moeilijkheden die het eindspel oplevert liever opzij gaan. Vele dammers zijn te lui van geest om de schoonheid van de eindspel-compositie te ontdekken. Wij stellen het dan ook buitengewoon op prijs dat speciaal voor de dammers in de IJ- mond ir. J. Viergever uit Amersfoort en zijn vriend H. van Meggelen als twee van Nederlands bekendste eindspel-componis ten een gehele rubriek met hun geestes- produkten beschikbaar stelden. Allereerst plaatsen wij twee eindspel composities met oplossingen van de twee genoemde auteurs. DOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXDOOCXXXDOOOOqOTOOOOOOOay^OpO )Cooo^xxxxxi^^Éoooorc^^!xx30oÓOToooLDOocóoooo«»ooooc Zwart dam op 8, stuk op 26. Wit dammen op 1, 44, 45. Wit wint door: le spelgang 1) 44-35 8-3. 2) 1-34 3-17. gedw. 3) 35-2 17-21. 4) 2-16 21-3 of 8. 5) 34-12 3x17. 6) 45-50 en de zwarte dam staat klem. 2e spelgang: 1) 44-35 8-21. 2) 35-49 en zwart staat verloren. Op 21-17 het offer 49-44 en 1-6. 26-31 en 45-12 wint. Op 21-8 45-12 en 1-6 wint. 3e spelgang: 1) 44-35 8-3. 2) 1-34 dreigt 35-8. 3-17. 3) 35-2 17-28? 4) 2-11 en 45-50 met winststelling. Een zeer mooi eindspel en erg leerzaam. )OOOCXXXXAXX/JU<JOUU.«.> XAJOOOOOOUOO<J'J'.XXJf *XXXAXJ(> HXJOOOLX-XXXX W/. ^77^. rryoyxxxxxxx<xxicoocaocxmc)oc)ocxx>ayxxxx xooooooooooooa Zwart 2 stukken op 3 en 5, dam op 10. Wit: drie dammen op 1, 13 en 47. Wit speelt en wint door: 1) 47-15 moet 10-4. Op losstaan met 13-8 wint wit. Op Op het gemeentelijk sportpark vond een voetbalwedstrijd plaats tussen elftallen samengesteld uit personeel van het post kantoor te Beverwijk en van gemeente ambtenaren. Beide ploegen lopen al geruime tijd wei nig in sterkte uiteen, zodat dit treffen met belangstelling tegemoet werd gezien. Ook nu weer eindigde de wedstrijd onbeslist en werden de punten broederlijk gedeeld. Het scoreverloop zou aanvankelijk anders doen vermoeden, want de wedstrijd was nog maar tien minuten oud toen de gemeente naren al met 3-0 de leiding hadden. De P.T.T.'ers toonden zich echter stugge doorzetters en langzaam maar zeker werd het verloren gegane terrein heroverd. Toen de stand gelijk was, probeerden beide par tijen nog de overwinning uit het vuur te slepen, maar de verdedigingen hielden stand. 10-46 15-10 en 13-8 met winst. 2) 13-36 3-9. 3) 1-18 5-10. 4) 36-47 10-14. 5) 18-23 9-13. 6) 23x10 er dreigt 15-20. Op het offer 13-19 10x37 en met 37-31 15-4 is de op sluiting. Op losstaan met 4-9 eenvoudig 10-19 13x24 wint. Prijsvraag En nu een compositie van dezelfde auteur als prijsvraag. Laten wij als in zendtermijn voor de oplossing 15 augustus vaststellen. Onder de goede oplossers wordt een prijs van f 4,of een boekwerk ver loot. ir. J. Viergever XXXXX)OTOOOCOCOOOOOOOOOaJOOOWOooOOOOOOTOOC)OOOOOOCppOOOOC 30onnoococxxxx]ooncfxxx30onooooooooof ifKionnoofwwwi^onnocxx Zwart: stukken op 2 en 9. Dam op 3. Wit: 3 dammen op 42, 48 en 50. Wit speelt en wint. JOCXXXXJOÜUUIAX XXXXx.x> x XXX XX x X.X> Xv< XXXXXXXTOOOOOOOOOOOOOOC Oai0^iaionooc^oan<« w iiHLonnofi Zwart dam op 36, 2 stukken op 5 en 37 Wit: 2 dammen op 49 en 6. 2 stukken op 9 en 47. Wij willen de lezers helpen om te pro beren de oplossing te vinden. De eerste zet is 9-4 en 5-10. 37-41 6-28. 41-46 28-5, waarna de leerzame winst van drie dam men en een wit stuk tegen twee dammen uiteindelijk wint door het opmarcheren van 47 en het vasthouden van de zwarte dam op de hoofdlijn. Oplossingen en correspondentie te zen den aan het adres van de damredacteur, B. Dukel, Wijk aan Zeeërweg 125, IJmuiden

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 10