The Mannheim Hawks sloegen in de tweede innings toe Maspes en Timoner hun tegenstanders in Olympisch Stadion te sterk Adrie Voorting won na felle sprint de wielerronde van Santpoort Twee nieuwe Europese records op sintelbaan in Keulen Van Vliet drong door tot de finale maar verloor in fraaie lange sprint Van Houwelingen versloeg Buis Nederlaag van Nederlands negental Smidt was als werper slecht op dreef Spannende en aantrekkelijke wedstrijd DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1957 7 Ruime nederlaag van DWR tegen Het IJ Nederlands honkbalteam ongewijzigd naar Amerika Tennistoernooi Groenendaal al ver gevorderd Kandidaten voor Duisburg roeien trial op Bosbaan Robbie Peters van EDO over naar RCH VSV contracteerde nieuwe aanwinsten Belfroid komt naar EDO Zeker vijftienduizend toeschouwers woonden de spectaculaire vertoning bij. Zij zagen bij de sprintwedstrijden der profs Maspes tot de finale doordringen door ge makkelijke overwinningen op Schotman en de Fransman Gaignard. Van Vliet had zich in zijn serie door Gaignard laten ver rassen, maar plaatste zich via de her kansing in de halve finale, waarin hij Harris achter zich liet. Derksen werd der de. De kracht van Maspes was in alle ritten zo overtuigend dat men hem als een serieuse kandidaat voor de wereldtitel kan tippen. Van onze amateur-kandidaten voor Ro- cour won Gerritsen uit een veld van vijf deelnemers weinig indrukwekkend de sprint. Robbie van de Ruit behaalde even veel punten als de Nederlandse kampioen maar Gerritsen kreeg de bloemen, omdat hij in de laatste rit had gezegevierd. Cap- tein viel na zijn laatste goede prestaties tegen. Het treffen tussen Buis en Van Houwe lingen in een achtervolging amateurs ach ter grote motoren over zes kilometer ein digde in een zege voor Van Houwelingen. Achter gangmaker Van der Stuyft liep hij al spoedig op Buis in, die er over deze korte afstand niet in slaagde veel van zijn achterstand terug te nemen. Tijd voor de winnaar 5 min. 5,4 sec. Buis noteerde 5 min. 8 sec. Het was een goede oefening voor beide kandidaten voor de wereld titel in dit nummer, dat in ere is hersteld, nadat het zeker dertig jaar niet meer op het programma prijkte. Een klassementswedstrijd voor amateurs werd een zege voor Braat. Hij won twee van de vier klassementen. Tweede werd Keuker. De strijd ging over een afstand van 8 kilometer. De stayers In zijn eentje heeft de kleine Spanjaard Timoner als een armada huis gehouden onder zijn collega's van het stayersveld. In een dolle rit zette de ex-wereldkam- pioen, die opnieuw blijk gaf hoge ogen te willen gooien naar de titel, al zijn tegen standers op minstens één ronde. De Bel gische kampioen Depaepe, de Nederlandse titelhouder Wierstra en de jonge Vrees wijk eindigden op één ronde achterstand, de Duitse kampioen Petry op drie, de oud wereldkampioen Dolf Verschueren ver beten op een revanche tegen zijn land genoot Depaepe, die hem onlangs de Bel gische titel afkaapte op vier ronden, Noppie Koch, na het afgelopen winter seizoen nog Neerlands hoop wat de stayerij betreft, op maar liefst elf ronden en ten slotte de nieuweling Mehagnoul op 23 ronden. In de eerste helft van deze door de Spanjaard in de bijzonder snelle tijd van 1 uur 18 min. en 0,6 sec. gereden wedstrijd, speelden de Nederlanders Wierstra en Vreeswijk met Timoner de hoofdrol. Het was een voortdurend komen en gaan aan de kop in felle jachten waarvan na 35 ronden Mehagnoul en even later ook Koch al het slachtoffer werden en kansloos een lap kregen. Toen had Timoner al de leiding gevolgd door Vreeswijk en Wierstra. De Spanjaard deed drie vergeefse aanvallen op Verschueren en van de derde daarvan profiteerde Wierstra om de kop over te nemen. Ook Vreeswijk ging toen de Span jaard voorbij. Maar enkele ronden verder had Timoner zijn cadans weer gevonden en kwam terug. Na 50 kilometer lag Wier stra nog wel op kop gevolgd door Vrees wijk, Timoner en Depaepe, terwijl alle anderen toen al lappen hadden, maar na 51 km barstte het Spaanse geweld op nieuw los. Timoner joeg Vreeswijk over Wierstra, ging zelf in het kielzog van Vreeswijk mee en passeerde hem nauwelijks twee ronden later. In een hoog tempo bleef de Span jaard door razen en vergrootte de afstand op Vreeswijk en Wierstra steeds meer. Na 155 ronden Depaepe was toen al ge lapt moest Vreeswijk de Spanjaard voorbij laten gaan en acht ronden later onderging Wierstra hetzelfde lot. Dat De- Maspes paepe toch niet zo'n slecht stayer is als men na zijn onverwachte coup in het Bel gische kampioenschap wel eens heeft wil len suggereren bewees hij hierna, want de Belg nestelde zich op de tweede plaats en hield het tempo zo hoog, dat noch Wier stra noch Vreeswijk hem in de laatste tien ronden daarvan konden verdringen. De uitslag luidde: 1. Timoner (Spanje) achter van Ingelghem 1 uur 18 min. 0,6 sec.; op een ronde: 2. Depaepe (België) achter Van den Bosch; 3. Wierstra (Ned.) achter Wiersma; 4. Vreeswijk (Ned.) ach ter Van der Stuyft; op drie ronden: 5. Pe try (Duitsl.) achter Kaeb; op vier ronden: 6. Verschueren (België) achter Ville; op elf ronden: 7. Koch (Ned.) achter De Graaf; op 23 ronden: 8. Mehagnoul (Ned.) achter Van den Bom. De waterpolocompetitie Het IJ uit Amsterdam was woensdag avond voor de eerste klasse C van de wa terpolocompetitie de gast van DWR in de zweminrichting aan de Houtvaart in Haar lem. Goed samenspelend trokken de gas ten steeds ten aanval in de beweeglijke strijd, waarin de DWR midvoor Kollerie door de IJ-midachter Toth zwaar bewaakt werd. Door Smit namen de gasten de lei ding, waarna de DWR-verdediging uit el kaar werd getrokken en Post de ruststand op nul-twee bracht. Ook in de tweede helft bleef de aanvals- linie van Het IJ het DWR-doel bestoken, terwijl de DWR-aanvallen in de IJ-verde- diging gekeerd werden. Ook verre schoten van Wisker (DWR) brachten geen uitkomst Post, Rademaker (2) en Smit brachten de eindstand op zeven-nul in het voordeel van j Het IJ. Voor deze afdeling moet nog één wedstrijd gespeeld worden; de Haarlem mers zijn uitgespeeld. De stand is: ZIAN 9-17; Rotterdam 9-14. Het IJ 10-14: Zwemlust 10-9; DWR 10-4; Haarlem 10-0. i VZV heeft voor de tweede klasse B de strijd aangebonden tegen Neptunus uit Zaandam. VZV nam revanche op de in de uitwedstrijd geleden nederlaag en won de strijd met tien-een. Het was de laatste wedstrijd in deze afdeling. De stand is DWT 8-12; VZV 8-10; Neptunus 8-9; Vest "-V Kroosd. 8-4. In de zwemvijver „Groenendaal" ir Heemstede werd voor de derde klasse da mes gespeeld de wedstrijd HPC-HVGB Het werd een acht-twee overwinning voor de Heemsteedse dames, die ongeslagen de eerepalm van deze afdeling in de wacht sleepten. Verdere uitslagen: Heren reserve tweede klase A: DWR 2-HZC 2 0-5. Reserve twee de klasse B: HPC 3-HVGB 3 6-5. Het Nederlandse honkbalnegental, zonder Lukkien (Schoten) en L. Kops (EDO), heeft woensdagavond op het terrein van de voetbalvereniging „Haarlem" aan de Flanetenlaan tegen het Amerikaanse legerteam The Mannheim Hawks reeds een voorproefje gekregen van hetgeen de Europese kampioenen in september in Detroit (U.S.A.) by de Global World Series te wachten staat. De Amerikanen toonden zich in de tweede innings aan slag oppermachtig en de ruime 8-0 voorsprong die dit eerste slagfestyn bracht, was een niet meer in te halen achterstand voor de overigens goed spelende Nederlandse ploeg. Het was voor de duizenden toeschouwers een ver ademing toen invaller Houtkamp (H.C.K.) eveens toonde te kunnen slaan en de homerun van deze speler werd dan ook met een warm applaus beloond. De Nederlandse ploeg begon met de HHC-werper Jan Smidt op de plaat en ofschoon in deze eerste innings de Ameri kanen reeds gevaarlijk bleken en enkele honken konden bezetten, slaagden de be zoekers er slechts door een fraaie twee- honkslag van de zeer slagvaardige Harri son in een 1-0 voorsprong te nemen. Helaas werd de tweede innings fataal voor de Europese kampioenen, want door honkslagen en enkele keren vier wijd, lie pen de honken steeds opnieuw vol, zonder dat de weinig overtuigende Smidt kans zag een einde aan de moeilijkheden te maken. Met een 6-0 achterstand, honken bezet en slechts één speler voor nul aan de kant, kreeg Urbanus (OVVO) de moeilijkheden op te lossen. Ook de Amsterdammer slaagde hierin niet geheel, doch nu bleef de schade verder beperkt tot twee runs (8-0) en vooral het uitschakelen van de Amerikaan Harrison was meesterlijk. In de gelijkmakende slagbeurt begon Nederland zeer hoopvol met de fraaie homerun van de Kinheimer Houtkamp (8-1), doch verder onheil werd door de Amerikaanse veldploeg voorkomen. De bezoekers kregen in de volgende in nings eveneens weinig kansen om te scoren en vooral een bijzonder fraaie vangbal van Houtkamp in het verre veld voorkwam verder onheil. Trucje Adrie Voorting is na een felle eind sprint, waarby het niet geheel volgens de regelen der kunst toeging, winnaar gewor den van de wielerronde van Santpoort, welke woensdagavond voor de zevende maal door de harddraverijvereniging „Santpoort en omstreken" en de Haarlem se wielerclub „De Kampioen" in het pro gramma van de Santpoortse feestweek werd gehouden. Voorting won deze sprint van een negen man sterke kopgroep, die na verschillende aanvallen en tegen aanvallen pas in de slotfase van de strijd aan de leiding was gekomen. Het ging er op de laatste honderd meter naar de finish tussen Adrie Voorting en de kleine Amsterdammer Henny Marinus, die in de eindsprint van zün rechte lijn af week en de Haarlemmer bijna in de toe- schouwersryen drukte, zo fel aan toe, dat er behalve met de benen ook met handen en ellebogen werd gefietst door beide ren ners. Voorting, die na deze escapades ook als eerste over de streep was gegaan, werd door de jury terecht tot winnaar uitge roepen. En met deze beslissing waren ook de duizenden toeschouwers tevreden ge steld, want Voorting werd tydens zyn ere- ronde luide toegejuicht. Ondanks het feit, dat wereldkampioen Frans Mahn, Rob van der Ruit, Ab Don ker en enkele ander renners verstek had den laten gaan, hebben de duizenden toe schouwers die in rijen van drie en vier langs het parcours aan de Terrasweg ge schaard stonden toch van een zeer span nende en aantrekkelijke wedstrijd kunnen Het Nederlandse team kreeg ook toen weer enkele fraaie scoringskansen en het was jammer dat een echt Amerikaans trucje de scheidsrechter ontging. Met Keu- lemans (wijd) en De Nieuwe op de honken sloeg de HHC'er Jole de bal het verre veld in. De Amerikaanse velder kreeg de bal slechts te pakken nadat deze de grond had geraakt, doch toonde deze triomfanteiyk en onder gejoel van de talrijke aanwezigen werd Jole zeer ten onrechte uitgegeven, waardoor ook de kansen van de twee honk lopers verkeken waren. Smidt In de vijfde innings kwam de Ameri kaanse slagploeg weer eens uitstekend te voorschijn, want ondanks de fraaie vang van Kok in het verre veld, konden de be zoekers de voorsprong toch nog verhogen tot 10-1, ofschoon deze grote voorsprong zeker geflatteerd was. Eindelijk slaagden de Nederlanders er in de bezoekers ook eens onder volle druk te zetten en Urbanus (wijd) en Keulemans kwamen op de honken, waarna de twee- honkslag van Jole wederom een Neder lands punt betekende (10-2). Nadat Kok eveneens met een vrije loop op de honken was gekomen, was de tik van Regeling vol doende om ook aanvoerder Keulemans over de thuisplaat te brengen (10-3). Nog was de Nederlandse slagploeg niet tevreden en ofschoon de Schoten-speler Geurts in het verre veld werd uitgevangen, was deze tik voor de HHC'er Jole voldoen de om de achterstand nog terug te brengen tot redelijker cijfers (10-4). De VVGA'er Nico Brands ging het in de laatste twee innings op de plaat proberen, terwijl Bak ker (TYBB) de plaats van de Amsterdam mer Van Lieshout innam. Ook deze Am sterdamse werper had aardig succes tegen de bezoekers en ofschoon ook Brands nog een punt moest toestaan na de verre tik van Harrison bleef de schade tot 11-4 beperkt. In de gelijkmakende slagbeurt kreeg Nederland nog drie honken bezet, namelijk Kok, Regeling en Geurts, doch met reeds twee spelers aan de kant faalde Houtkamp op dit critieke moment gedeeltelijk, want de Kinheimer werd uitgevangen, waarmede de moeilijkheden waren opgelost. Niet gefaald Ondanks deze grote Nederlandse neder laag heeft het negental zeker niet gefaald en vooral in de laatste vijf innings waren er twee volkomen gelijkwaardige tegen standers binnen de lijnen. Helaas was de vorm van Smidt oorzaak van deze grote nederlaag, terwijl ook de Amsterdammer Regeling door vele zwakke momenten zijn werper zeker niet stimuleerde. Ook Van Lieshout (TIW) heeft zijn nieuwe kans op het tweede honk zeker niet aangegrepen en foutjes waren de overige Nederlandse spe- bleef onvoldoende. Ondanks enkele kleine Henk Keulemans, de coach van het Nederlands honkbalnegental speelde een zeer goede wedstrijd. Met deze sliding verraste hij de derde honkman van de Amerikanen en kwam op tijd op het derde honk. Iers meer dan voldoende in deze ontmoe ting, ofschoon de slagprestaties ook nu weer niet daverend waren, met uitzonde ring van Jole (HHC) en Houtkamp (HCK). Het scoreverloop was: Nederland 01 00300 is 4 Mannheim 1 7 0 0 2 0 lisll De werpersresultaten waren: Nederland: Smidt (HHC): 1 x 3 slag; 3x4 wijd en 5 honkslagen tegen; Urbanus (OV VO): 4x3 slag; 3x4 wijd en 2 honkslagen tegen; Brands (VVGA): 2x3 slag; 1x4 wijd en 3 honkslagen tegen. Mannheim Hawks: Lafferty: 4x3 slag; 6x4 wijd en 4 honkslagen tegen. Smidt stond gedurende anderhalve in nings op de plaat en kreeg niet minder dan vijftien tegenstanders tegenover zich; Ur banus probeerde het gedurende drieënhalve innings, terwijl Brands twee innings de strijd tegen de Amerikaanse slagploeg aan bond. Het Nederlands honkbalteam, dat in september in Detroit deelneemt aan de „Global World Series" het toernooi om het wereldkampioenschap voor amateurs is samengesteld uit dezelfde spelers, die in Mannheim voor Nederland de Euro pese titel behaalden, te weten: Bakker (TYBB), Brands (VVGA), Geurts (Scho ten), Houtkamp (HCK), Jole (HHC), H. Kok (Ajax), Kops (EDO), Van Lieshout (TIW), Lukkien (Schoten), De Nieuwe (EDO), Regeling (OVVO), Smidt (HHC), J. H. Urbanus (OVVO) en De Zwart (EDO). Coach is H. Keulemans (Schoten), as sistent-coach: A. Kraal (ABC). Namens de Europese Honkbal Federatie (FEB) zal de heer Van Tongerloo (Bel gië) het team als gedelegeerde vergezel len. De Nederlandse official is nog niet aangewezen. genieten. Steeds weer waren er nieuwe demarranten, die belust op de vele premies of een beslissende ontsnapping in de zevende feestweekronde van Sant poort hun slag probeerden te slaan. Maar in het peloton aarzelde men niet om de driftige aanvallers in toom te houden en vooral Tour de France-renner Gerrit Voorting heeft daarbij veel werk verzet. Hij controleerde het wedstrijdverloop en vooral de amateur-wegkampioen Piet Steenvoorden die verscheidene malen geprobeerd heeft om aan de aandacht van het peloton te ontkomen hield hij in de gaten. Schermutselingen Na enkele inleidende demarrages van Klebach, Blauw en Tonny Peters ging na amper negen van de negentig te ryden ronden Piet Steenvoorden in het offen sief. Men liet de kampioen evenwel niet gaan en vooral Gerrit Voorting en Schip per stelden alles in het werk om de vluch teling een halt toe te roepen. Voor de Am sterdammers De Vries, Ballangee, Hart man (pech), Joossen, Verwey, Van Rooy en Estéjé ging het toen reeds te hard. Zy moesten afhaken en kregen spoedig een ronde achterstand aangemeten. Na Steen voorden kwamen er weer an der aanvallers Marinus, Koolhof, Adrie Voorting die nog een vette premie in de wacht sleepte, en Klebach die hun geluk beproefden in een ontsnapping. Maar ook zij kwamen niet uit de greep van het peloton. Klebach wist zich van hen, dankzij een korte rustpauze in het peloton, nog het langst- staande te houden, Maar toen eerst Gerrit Voorting aan de achter volging begon en ook Visser, Marinus, Hartman, Adrie Voorting, Steenvoorden en Blauw zich met de jacht gingen bemoeien, was het spoedig met Klebach gedaan. Voortdurend strijd De aanvallen bleven voortduren, want nauwelijks was Klebach achterhaald of Adrie Voorting sprong weg. Ook hij kwam niet ver. Tonny Peters en Steenvoorden ontketenden de jacht en trokken het pe loton weer op Adrie. Zo verging het met alle acties. Zij werden in de kiem ge smoord nog voordat zij werkelijk gevaar lijk konden worden. Dat ondervonden al weer Steenvoorden, Koolhof, Timmer mans, Marius, Klebach en Adrie Voorting de meeste bedrijvigen van het peloton als het er om ging een onsnapping te for ceren voor de zoveelste maal aan de lijve. Zij kwamen niet weg. Spannend slot Was de wedstrijd op zich al boeiend, de slotfase werd ongemeen spannend. Daar zorgde Piet Steenvoorden voor, die er met nog zestien ronden te rijden resoluut tus sen uittrok. De Amsterdammer Vink ging met Piet mee in het offensief, doch kon hem niet voldoende steunen. Niettemin scheen Steenvoorden het pleit in zijn voor deel te gaan beslissen, want ondanks het feit dat Timmermans, Visser, Koolhof, Van der Aar en Rutte zich inspanden om meer snelheid in het peloton te brengen, liep hij met Vink aan zijn wiel langzaam maar zeker uit. Toen er evenwel nog tien ronden te fietsen waren gingen de gebroeders Voor ting op jacht naar de twee leiders. Zij kregen Visser, Klebach en v. d. Bos met zich mee. Vooral Gerrit Voorting voerde het tempo zo hoog op, dat Steenvoorden en Vink met nog vijf ronden te rijden werden ingelopen. Inmiddels waren ook Van 't Hof en Marinus uit het ten ondergang gedoem de peloton ontsnapt en zij slaagden er na een felle jacht in om zich nog bij de zeven leiders te voegen. De kopgroep groeide daardoor met In het tennistoernooi van Groenendaal, dat op de prachtige banen in het wandel bos „Groenendaal" in Heemstede tot en met zondag de aandacht vraagt, start men vanavond met het A-toernooi. Door de gunstige weersomstandigheden is men met de B- en C-wedstrijden reeds ver gevor derd en is men met de singles tot de derde ronde gekomen. Het A-toernooi belooft door de talrijke Amsterdamse inschijvin- gen bijzonder interessant te worden. De sterke hoofdstedelingen J. Quant, A. R. Lalisang, P. Witteman en A. Kemper zul len Haarlemse successen wel in de weg staan. In het heren enkelspel komen bijna dertig spelers op het gravel. De uitslagen van de tot heden gespeelde wed strijden in de B-afdeling luidden: Heren enKelspel (eerste ronde): J. Heijlman sl. J. Alen 61 8—6, P. Putters sl. F. Hassink 6—8 64 62, J. Klip sl. D. Constandse 63 6—2, P. Nederkoorn sl. J. G. Hissink 62 63, mr. P. Zonderland sl. W. Mazee 16 62 62, S. Robert sl. J. Slewe 62 97, H. Zanders sl. F. Muschter 60 6—4, G. v. d. Tholen sl. H. v. Engelen 61 16 6—0, A. H. v. d. Hof sl. R. Herok 6—1 6—1, F. Nelissen sl. J. J. Beijnes 6—0 75, J. P. Grei- ner sl. A. K. v. Tiel 75 86, H. B. Rempt sl. H. Ginmahl 7—5 6—0 en M. Wettendorff sl. W. v. Swaay 64 6—1. (Tweede ronde): M. v. Berckel sl. J. Heijlman 6—4 6—4, P. Putters sl. J. Klip 5—7 6—2 6-4, P. Nederkoorn sl. mr. P. Zonderland 86 6—2, dr. W. Kramer sl. S. Robert 61 64, H. Zanders sl. G. v. d. Tholen 62 6—4 en H. Rempt sl. J. P. Greiner 6—3 64. Dames enkelspel (eerste ronde): mevr. W. Krul-Aarden sl. freule R. v. Randwijck 6—1 60, mevr. H. M. Scholten sl. mevr. Knuyt 26 63 97 en mej. H. Cobelens sl. mej. M. Jansen 8—6 9—11 6—2. (Tweede ronde), mevr G. Steffelaar sl. mej. J. J. Roodenburg 62 62 en mej. J. Verwaal sl. mevr. W. Krul-Aarden 57 63 6—2. Heren dubbelspel (eerste ronde): C. Seijlhou- wer en B. v. Blommensteijn sl. C. en D. Con standse 46 6—1 62, W. J. Vosman en J. Kott- man sl. N. Walther en J. Verspoor 36 6—3 64, J. G. Hissink en P. Putters sl. B. Knuyt en P. van Buchem 6—2 6—2 en dr. W. Kramer en B. Philippo sl. dr. Th. Loze en W. Schmoutziguer 6-4 7—5. Gemengd dubbelspel (eerste ronde): mej. N. v. d. Broek en J. Slewe sl. mej. N. en N. Wal ther 6-3 6—3. Zondagavond 4 augustus omstreeks 7 uur zullen de skiffeurs P. J. Bakker (De Maas) en A. C. Redelé (De Dordtsche) als mede de achten van Nereus en Njord trials roeien op de bosbaan by Amster dam. Hierna zal het bestuur van de Neder landse Roeibond nader beslissen of er be halve de twee zonder stuurman van Het Spaarne die wordt gevormd door Brit zei en Huystee nog meer Nederlanders in aanmerking komen voor uitzending naar de Europese roeikampioenschappen voor heren, die van 29 augustus tot en met 1 september in Duisburg (Duitsland) zul len worden gehouden. nog vier ronden te rijden aan tot negen man. Van hen deed Steenvoorden bij het ingaan van de laatste ronde nog een moe dige poging om de rappe sprinters Adrie Voorting, Marinus, Van t' Hof en Visser alsnog te ontlopen. Maar ook deze demar rage leverde de van strijdlust blakende Heemstedenaar geen succes op. Adrie Voorting, Marinus en Gerrit Voorting kwamen licht afgescheiden als eersten door de bocht van de Terrasweg en vochten zich letterlijk en figuurlijk naar de over winning. En dat won Adrie Voorting ten slotte. De uitslag luidde: 1. Adrie Voorting, Haarlem (K.), de 78 kilometer in 1 uur 44 min. en 16 sec.; 2. H. Marinus, Amsterdam (O); 3. G. Voorting, Roosendaal (K.); 4. L. Vink, Amsterdam (O); 5. C. Visser, Sant poort (K.)6. W. Klebach, Amsterdam (O); 7. A. van 't Hof, Sassenheim (K.); 8. P. Steenvoorden, Heemstede (K.); 9. M. v. d! Bos, Beverwijk (O), 1ste nwl.; 10. T. Pe ters, Haarlem (K.)11. K. Blauw, Amster dam (O.); 12. C. v. d. Aar, Haarlem (K.), 2e nwl. Tydens atletiekwedstrijden in Keulen liep de Duitse atleet Martin Lauer de 110 meter horden in de nieuwe Europese re cordtijd van 13,7 sec. Het oude record stond op naam van Lauer met 13,9 sec. sedert 13 september 1956, waarna dit op 12 juli van dit jaar werd geëvenaard door de Rus Anatoli Mikhailov. Winnaar van de race in Keulen werd de Amerikaan Gilbert in 13,6 sec. Het wereldrecord staat met 13,4 sec. op naam van Jack Davis. Een tweede Europees record sneuvelde toen Manfred Germar de 200 meter won. Zijn tijd bedroeg 20,5 sec., een tiende se conde sneller dan het oude Europese record dat sedert september 1955 op naam van zijn landgenoot Heinz Fütterer stond met 20,6 sec. Fütterer had zijn recordprestatie eveneens op de baan in Keulen gemaakt. Reeds eerder egaliseerde Germar het Europese record van Fütterer op de 100 meter met 10,2 sec. Het wereldrecord 200 meter is in het bezit van de Amerikaan Dave Sime met 20 seconden precies. Bij de wedstrijden in Keulen werden ook verder bijzonder goede prestaties ver richt. Germar liep tevens de 100 meter in de Europese recordtijd van Fütterer: 10,2 sec. en Lauer egaliseerde bovendien het Duitse record op de 400 meter horden van 51,5 sec. De belangrijkste uitslagen waren ver der: 400 meter: Swatowski (Polen) 46,8 sec. (Pools record). 800 meter: Brenner (Did.) 1.48,0, (snelste Duitse tijd sedert 1945). 5000 meter: Krzyskowiak (Polen) 13.53,8 (snelste tijd van dit jaar). 4 maal 400 meter: Heise, Oberste, Ra- dusch, Poerschke 3.08,9 (Duits record). Vèrspringen: Bravi (Italië) 7,32 meter. Polsstokhoogspringen: Lrzesinski (Polen) 4,24 meter. Op de 1500 meter leverde de Nederlan der Delnoye een uitstekende prestatie. Hij eindigde achter de Duitser Schmalz op de tweede plaats in 3 min. 50,9 sec. Schmalz won de race in 3 min. 50,8 sec. De negentienjarige Robbie Peters, voor hoedespeler van EDO, is overgegaan naar RCH. Het transferbedrag voor deze jeug dige nieuwe kracht van de Racing is niet bekendgemaakt. Ook VSV heeft enkele nieuwe krachten verworven voor het aanstaande voetbalsei zoen. Postma (Ajax), Delder (Zeeburgia) en Pelser (Schoten) zullen dan namelijk voor VSV uitkomen. De VSV-speler Belfroid zal het komende voetbalseizoen voor de Haarlemse EDO uitkomen. Een transferbedrag werd niet genoemd. BARWASSER De Rapid-speler Bar- wasser is door Siütardia gecontracteerd. Dit is de derde speler van Rapid die in de komende competitie voor Sittardia zal uit komen. Reeds eerder waren Adang en Stroucken naar deze club overgegaan. De 22-jarige Duitser Manfred Vogt wordt in triomf door zijn supporters weggedragen, nadat hij in Augsburg het wereldkampioenschap eenpersoons Kajak heeft verworven. Vogt, die reeds vijfvou dig kampioen is, behaalde 264,8 punten tegen 10 strafpunten. DE LAATSTE KRACHTMETING van sprinters en stayers voor de aanstaande wereldkampioenschappen heeft woensdagavond in het Olympisch Stadion te Am sterdam menig boeiend duel opgeleverd. By de profs stelde de wereldkampioen 1956, de Italiaan Maspes, nog eens nadrukkelyk zyn kandidatuur door in de finale Arie van Vliet te verslaan in een lange sprint, waaraan Van Vliet even voor de Marathon tribune by verrassing was begonnen. De Italiaan reageerde byzonder snel en kwam op het laatste rechte eind de Woerdenaar voorby. De tyd over de laatste twee honderd meter bedroeg precies 12 seconden, zeer fraai, gezien deze lange sprint. Heel elegant nodigde Maspes de Nederlander uit met hem de ereronde te ryden, waarmee Van Vliet inderdaad mede de hulde kreeg die hem toekwam. By de stayers bewees de Spanjaard Timoner dat ook hy zyn titel zal kunnen prolongeren. Hy won de 100 km wedstryd achter motoren met een ronde voorsprong op de Belg Depaepe en de Nederlanders Wierstra en Vreeswyk. Het laatste wapenfeit van belang was de gedecideerde wyze, waarop in de achtervolging der amateurs over 8 km de Nederlandse kampioen Ab Geldermans zyn tegenstander Van Bruggen versloeg. Het verschil bedroeg een goede dertig meter. Tot twee maal toe noopte een lekke band de deelnemers tot afstappen.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 11