Mannetje Grommelebrom j 8T| BOUILLON DE ONZICHTBAREN Recordvervoer tussen Harwich en Hoek van Holland Dertiende gevechtsgroep oefent op de Veluwe in atoomoorlogvoering Agenda voor Haarlem Zeelandplukt nog de vruchten van de Franse spoorwegstaking in 1950 Renault Frégate „De vijand" landde op oever van IJselmeer Kookkunst bereikt nieuw hoogtepunt 35 ct per dubbel tablet J 4 Auto maakte luchtreis na hevige botsing Vijf kampioenen der vriendelijkheid Weer taptoe op de Markt in Delft Huur wèl, vastrecht niet hoger Een waardevol schilderij voor een paar tientjes „Naakt met viool" GARAGE „DEN HOUT" Barnevelds toren wordt bouwvallig Nederlandse Tiger Moth bij Venlo neergestort Nieuwe minister van Onderwijs in Suriname Nieuwe Volkswagen een ietsje anders Zeepost 1 Jk ft Shell is niet bereid zich in Israel te handhaven Kerkelijk Nieuws van kostelijk vlees voor krachtiger soep! VERVOLGVERHAAL ALFRED KOSTNE Kort en bondig DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1957 (Van onze correspondent in Londen) Deze zomer trekken naar schatting een miljoen Britten naar het buitenland, een nieuw record. Ondanks de grote beteke nis van de luchtvaart, gaat het massale vervoer nog steeds per boot. De stoom vaartmaatschappij „Zeeland", die een dag dienst tussen Harwich en Hoek van Hol land onderhoudt, vormt een van de be langrijkste schakels in het toeristenver keer tussen Engeland en het vasteland. De dagboten hebben een tweemaal zo grote capaciteit als de nachtdiensten, die de Britse spoorwegen op dezelfde route on derhouden. Wekelijks vervoert de „Zee land" die op weekends en andere drukke dagen in juli en augustus twee boten tege lijk in dezelfde richting laat varen, zodat een gerieflijke overtocht van de passagiers is verzekerd, bijna twintigduizend perso nen, honderden auto's en vracht. In de afgelopen zes jaar is het aantal passagiers voortdurend gestegen en verge leken met 1950 zelfs verdubbeld. Merk waardig is, hoe stakingen in de openbare sector, zoals herhaaldelijk is gebleken, een blijvende invloed kunnen uitoefenen op de gewoonten van het publiek. De spoorweg staking in Frankrijk van zeven jaar gele den deed duizenden van de „Zeeland" ge bruik maken om de Noordzee over te ste ken en deze maatschappij plukt daarvan nog steeds de vruchten. Twee jaar geleden werden de zitplaat sen aan boord met ongeveer honderd uit gebreid, maar nieuwe uitbreiding was dringend noodzakelijk. Het motorschip „Koningin Emma" heeft er nu een zit- salon tweede klasse, plaats biedende aan 150 personen, en een bar bij gekregen. De nieuwe salon is ingericht met zogenaamde treinzitstellen, waardoor het probleem van de opberging van handbagage is opgelost. Het zusterschip „Prinses Beatrix" zal op dezelfde manier worden uitgebreid. Eind 1959 komt het op de werf „De Merwede" in Hardinxveld in aanbouw zijnde nieuwe schip van de maatschappij, het eerste sinds de oorlog gereed, dat het s.s. „Mecklenburg", een „oude getrouwe", zal vervangen. Het wordt een van de mo dernste schepen van de korte vaart en zal ruim 1600 passagiers kunnen vervoeren. De snelheid zal iets groter zijn dan van de bestaande schepen en het zal worden uit gerust met zogenaamde vin-stabilisators, In Amsterdam verleende een bestelauto, geladen met koek, die met grote snelheid over de Zeeburgerdijk reed, bij het kruis punt met de Molukkenstraat aan een uit deze straat van rechts komende grote met ijzer beladen truck met oplegger geen voorrang. In volle vaart botste de bestel wagen tegen de linkervoorzijde van de grote truck, vloog vervolgens over de mo torkap van de truck heen en maakte een luchtreis over het kruispunt. Bij het neer komen op de straat sloeg het wagentje nog over de kop en ramde een langs het trot toir geparkeerde vrachtauto, die geladen was met manden. Door de schok werd deze auto tegen een gevel geduwd. Het bestel- wagentje kwam tenslotte loodrecht op zijn neus staande tot stilstand. Tot ieders ver bazing kwam de bestuurder er met lichte kwetsuren en een zenuwschok af. Een da me die bij de geparkeerde vrachtauto stond, liep eveneens letsel op. In Krasnapolsky te Amsterdam zijn de vijf kampioenen van de vriendelijkheids actie 1957 gehuldigd. Vijf werkstudenten hebben in de afge lopen maanden in de universiteits- en hogeschoolsteden gezocht naar de vrien delijkste vertegenwoordigers van enkele beroepen. Zij vonden tenslotte in de groep politiemannen de hoofdagent J. van de Mars uit Utrecht de vriendelijkste politie functionaris, als postbeambte de heer G. A. A. Klaassen uit Utrecht, als taxichauffeur de heer J. Beumer uit Utrecht, in de groep bus- of tramconducteurs en -chauffeurs de heer B. Elzer uit Groningen en in de groep kelners de heer N. Willemsen uit Am sterdam. De student die speurde naar de vriende lijkste kelner, zegt in zijn rapport, dat hij totaal vijftig obers in verschillende steden heeft getest. Hij vroeg hun de goedkoopste vertering, hield hen onnodig lange tijd bezig, vroeg allerlei kleine diensten en oefende veel critiek uit. Hij vond de vrien delijkste ober in Amsterdam. „Deze man verstond de kunst om op meesterlijke wijze mij direct thuis te doen voelen tus sen de vele stamgasten", schreef de stu dent. „Hij heeft het beste de proef door staan en bleef tot het laatste moment vriendelijk." Soortgelijke beproevingen hebben ook de anderen moeten ondergaan. Hun beloning is een fraaie oorkonde, die hun is uitgereikt door stewardessen van de K.L.M., alsmede een reis naar Brussel met hun echtgenoten. Taptoe Delft 1957, het grote militaire muziekfestival, zal van 23 tot en met 31 augustus voor de vierde maal op de Markt te Delft worden gehouden. Aan deze taptoe werken in ceremonieel tenue mee de Marinierskapel van de Ko ninklijke Marine, de Koninklijke Militaire Kapel, de kapel van de Koninklijke Lucht macht, de tamboerkorpsen van de Ko ninklijke Marechaussee, de Garde Grena diers, de Garde Fusilliers, het jachthoorn korps der Jagers, het fanfarekorps der Limburgse Jagers en het trompetterkorps der Cavallerie. Een historisch gedeelte, dat geheel met uniformen, wapens en mu ziekinstrumenten uit die tijd wordt uit gebeeld, begint met de periode van 1675 tot 1780. Daarna volgt de periode van 1815 tot 1830. Bij dit optreden zal gebruik wor den gemaakt van de signaalinstrumenten (de „halve manen"), die in 1818 werden vervangen door de geelkoperen saxhoorns. Tijdens het uitbeelden van de periode van 1914 tot 1940 zal men kennis kunnen ma ken met het voormalige korps rijdende artillerie (Gele Rijders). die een rustige ligging zullen verzekeren. In de tweede klasse komt een cafétaria. De luiken zullen hydraulisch worden bewogen, hetgeen tijdsbesparing geeft bij het laden en lossen. De reddingboten zijn van plastic, hetgeen niet alleen een gewichtsbesparing is, doch ook de onderhoudskosten drukt. Het s.s. „Mecklenburg" van de Maatschappij Zeeland In de Staatscourant is een beschikking gepubliceerd van de minister van Econo mische Zaken, waarbij aan de beschikking Prijsstop Gas-, Elektriciteit- en Water leidingtarieven een nieuw lid wordt toe gevoegd. Hierin wordt bepaald, dat, in gevallen waarin het vastrechttarief voor gas, water of elektriciteit wordt vastgesteld op basis van de huurwaarde van de betrokken wo ning, het tariefbedrag niet mag stijgen, doch gehandhaafd moet blijven op het peil van 31 juli 1957. Dit betekent, dat de huurverhoging de hoogte van het vast rechttarief niet mag beïnvloeden. Een onlangs door de kunstschilder J. H. Brolsma uit Ede voor een paar tientjes op een veiling gekocht oud schilderij blijkt na onderzoek een bijzonder goed stuk te zijn van H. Bloemaert, een vrij bekende zeventiende-eeuwe meester, die leefde van 1601 en 1672. Het schilderij verkeerde in zeer ver waarloosde toestand. Er zaten gaten in en door vochtinwerking liet de verf bij de minste aanraking los. Na grondige restau ratie kwam een fraai doek te voorschijn, voorstellend een allegorie op vrouwe Justitia, die de lijdende onschuld be schermt. Het doek heeft enkele tientallen jaren op de zolder van een koetshuis te Rotterdam gestaan. Het Rijksmuseum te Amsterdam heeft ook werk van H. Bloemaert in bezit. Deze was een zoon van Abraham Bloemaert, die wel wordt beschouwd als stichter van de Utrechtse School. De Haagse Comedie zal zaterdagavond 17 augustus in de Koninklijke Schouw burg de première geven van het blijspel „Naakt met viool" (Nude with violin) van Noel Coward onder regie van Cees Laseur. ADVERTENTIE PRACHTIGE WEGLIGGING - ELEGANT Verbruik: 13 liter op 150 km Prijs vanaf 7.990. Barnevelds kerktoren, vermaard door Jan van Schaffelaar's koene sprong in een ver verleden, begint bouwvallig te worden. Omdat deze toren voorkomt op de voor lopige lijst van Nederlandse monumenten van geschiedenis en kunst, hebben B. en W. van Barneveld advies ingewonnen van de Rijksdienst voor Monumentenzorg. Uit het rapport van deze dienst blijkt, dat de toren vrij ernstige gebreken vertoont, zo dat een algehele restauratie binnen afzien bare tijd noodzakelijk is. B. en W. zullen nu een restauratieplan laten ontwerpen. Piloot in ziekenhuis opgenomen Bij zweefvliegoefeningen van de Twent se Zweefvliegclub die op de Venlose heide een kamp heeft opgeslagen, is een Tiger Moth motorvliegtuig, dat voor het op trekken der zweefvliegtoestellen werd ge bruikt, in een vrille geraakt en even over de Duitse grens bij Venlo neergestort. De bestuurder, de 22-jarige H. Vij fling uit Hollandse Rading, werd met verwon dingen in het ziekenhuis te Venlo opge nomen. Met ingang van 1 augustus is de heer J. Volkerts benoemd tot minister van On derwijs en Volksontwikkeling. De nieuwe minister is verbonden aan de St. Paulus- school als hoofdonderwijzer. De heer Vol kerts is Rooms-Katholiek en is geen lid van een politieke partij. Zijn leeftijd is 45 jaar. De Duitse Volkswagenfabriek heeft aan gekondigd dat de Volkswagens van de nieuwe serie enkele niet ingrijpende ver anderingen zullen ondergaan. De deurstijlen worden smaller zodat de voorruit een-zesde breder kan worden. De achterruit zal twee keer meer uitzicht ge ven. Het dashboard wordt van plastic en het handschoenenkastje groter. Ook een asbakje, dat in het dashboard verdwijnen kan, zal worden aangebracht. De prijzen blijven onveranderd. De nieuwe modellen zullen voor het eerst worden getoond op de autotentoonstelling die de volgende maand in Frankfurt gehou den wordt. De eerste vier dagen van deze week wordt op de Veluwe onder de naam „Vale Ouwe" een militaire oefening gehouden ter instructie van de infanteristen in atoom oorlogvoering. Men gaat er van uit dat er ook tegen atoomprojeetielen afweermoge- lijkheden zijn en één daarvan is, de troe pen zo snel mogelijk te verspreiden. Hier voor is in het afgelopen jaar een ingrij pende legerreorganisatie doorgevoerd, waarbij onder meer aan elk bataljon van ruim duizend man 105 voertuigen ter be schikking werden gesteld. De gereorgani seerde legeronderdelen worden thans in hun nieuwe samenstelling geoefend. Nadat de 41ste en de 42ste gevechtsgroep van de vierde divisie reeds waren ge oefend, werd de oefening „Vale Ouwe" op gezet ter training van de nieuwe 43ste ge vechtsgroep, die eerlang „geruild" zal worden met een onderdeel van de eerste divisie en dan 13e gevechtsgroep zal gaan heten. Verondersteld werd dat vijandelijke (groene) troepen waren geland op de rand van het IJselmeer op het moment dat de blauwe troepen zich ten zuiden van de grote rivieren bevonden. Snel werd naar het noorden opgerukt, zodat maandag avond reeds stellingen in de omgeving van Schaarsbergen konden worden betrokken. Daar bereikte de gevechtsgroep het divi siebevel: „Stoot zo snel mogelijk door in de richting Nunspeet-Harderwijk en drijf de vijand het water in". De commandant van de 13de gevechts groep, overste Lubblink Weddik, besloot Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: m.s. „Montferland" 5 aug.; Australië: s.s. „Orcades" 6 aug.; Brazilië: m.s. „Montferland" 5 aug.; Canada: m.s. „Prins Joh. W. Friso" 6 aug., m.s. „Prins Willem IV" 8 aug., s.s. „Maasdam" 10 aug.; Chili: via New York 8 aug.; Indonesië: m.s. „Willem Ruys" 6 aug.; Nederlandse Antil len: m.s. „Barbra" 5 aug.; Nederlands Nieuw-Guinea: m.s. „Willem Ruys" 6 aug.; Nieuw Zeeland: via Engeland 3 en 10 aug.; Unie van Z. Afrika en Z. W. Afrika: m.s. Arundel Castle" 10 aug.; Brits-Oost- Afrika: via Frankrijk 10 aug. op te trekken langs twee wegen die beide over het schietterrein in „De Harskamp" leidden. Voor het eerst in het 75-jarig be staan van dit schietterrein mochten de mi litairen er namelijk voor een oefening ge bruik van maken. Gistermiddag om twee uur werden de normale schietoefeningen gestaakt en konden de „blauwen" de uit gestrekte terreinen binnen trekken. „Toe vallig" ontmoetten zij juist daar omvang rijke weerstand, zodat de gehele gevechts groep van 3500 man in actie moest komen om een doortocht te banen. In de loop van de middag ontplooiden zich grote gevech ten, alle echter binnen de omheining van het schietterrein, zodat de vakantiegangers er geen last van hebben. Hedenochtend hebben de „blauwen" he IJselmeer be reikt, waarmede oefening ten einde was. De gehele oefening, waarbij de vijand bestaat uit huzaren, grenadiers en genie troepen, staat onder leiding van de briga de-generaal F. O. B. Busch, plaatsver vangend divisie-commandant. In septem ber gaan de drie gevechtsgroepen van de eerste divisie naar Sennelager in Duits land, voor een dergelijke oefening als „Vale Ouwe". De daar beschikbare terrei nen maken het echter mogelijk de gevech ten op veel groter schaal te leveren. 7 Y Je „Nu zal ik voortaan m'n leven beteren", beloofde Mannetje Grommelebrom. „Goed zo", lachte zijn spiegelbeeld, dat nu weer op zijn plaats in de spiegel zat, zult zien, hoeveel prettiger het dan voor jezelf en voor anderen wordt!" De vreemdeling was tevreden; hij zag, dat zijn les goed gewerkt had. En toen hij afscheid nam, bedankte Mannetje Grommelebrom hem voor wat hij had gedaan. „Ik beloof u, dat ik mijn best zal doen", zei hij. Toen ging de vreemdeling, die eigenlijk een tovenaar was, heen. 57-58 TEL AVIV (Reuter). De besprekingen over de overdracht van de eigendommen en der afzetrechten in Israel der Ko ninklijke Shell en der British Petroleum zullen worden hervat na de terugkeer in Tel Aviv van de heer A. P. de Boer van de Shell in Israel. De heer de Boer heeft in Londen overleg gepleegd. Hij deelde aan de pers mede, dat het besluit van de Shell om zich uit de markt in Israel terug te trekken gehandhaafd blijft. Naar aanleiding van de vraag wat zou gebeuren met de raffinaderij in Haifa en met andere eigendommen van de Shell in Israel, heeft de heer De Boer medege deeld, dat hij geen namen kon bekend ma ken van maatschappijen, waarmede met het oog hierop contact is opgenomen. Hij deelde voorts mede, dat de Shell haar werkzaamheden in Israel binnen het raam van een overeenkomst van zes maanden met de regering van Israel zou voortzet ten, hoewel dit niet betekent, dat aan het einde van die periode de overeenkomst niet nog voor een bepaalde tijd zal worden verlengd. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Genderen (toez.) G. Wurs- ten, kand. te Zwartsluis. Geref. Kerken Beroepen te Lexmond G. Vesseur, kand. te Amsterdam; te Wapenveld IJ. Stienstra, kand. te 't Zandt (Gron.), die bedankte voor Hoek (Z.). Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Bussum G. Hagens te Hillegersberg. Baptisten Gemeenten Bedankt voor Musselkanaal G. van 't Wout te Vroomshoop. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Zwijndrecht E. Venema te Maassluis. ADVERTENTIE Nederlandse mannen eten dolgraag thuis. Zij proeven met hoeveel zorg elke maaltijd wordt bereid. En de laatste tijd.... proeven tienduizenden mannen nog aandachtiger dan ooit. Die verrassend zuivere smaak, dat pikante aroma... waar komen die vandaan? Onveranderlijk komt een en hetzelfde ant woord: van Knorr bouillon! Knorr bouillon tabletten uit Zwitserland Smaak verf ij ners voor alles en nog wat: .soep, sausen, groen ten, ragouts, hachee, puree en ga zo maar door. Pure parelende bouillon, door de Knorr koks bereid van kostelijk vlees en geurig verse groenten: licht gezouten en gekruid Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar recepten. U kunt het zó aanvra gen: sluit een postzegel van 10 et. met uw naam en adres, in een gefrankeerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Amster dam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. Vervaardigd ondor licentie en controle van Knorr A.G. Thayngen Zwitserland, door Mondo N.V. Brussel. 34. Mocht ik Komoroff vertellen, dat onze mensen er vandoor waren gegaan? Het zou hem vast en zeker opvallen, dat ik vaker weg zou zijn en langer. En als hij de ware reden niet zou bevroeden, zou hij dan niet iets anders denken? Maar hoe zou hij er op reageren, als ik hem de waarheid zou vertellen? Hij zou even goed weten als ik, dat ons beider leven aan een zijden draad hing. Lange tijd wikte en woog ik en nam tenslotte het besluit om mijn zieke vriend de waarheid te vertellen. Hij nam mijn mededeling veel rustiger op, dan ik had verwacht. Dat stelde mij tenminste gerust. Toen ik hem zei, dat ik nog één keer naar het kamp van de nomaden zou rijden om nég eens een poging te wagen om ons op te nemen, knikte hij slechts. Voor de derde keer reed ik dus de lange weg. De zon stond hoog aan de hemel, haar verwarmende stralen deden de vers gevallen sneeuw smelten. Volgens mijn horloge had ik het kamp al lang bereikt moeten hebben, maar ik had er nog geen spoor van kunnen ontdekken. Geen grazende dieren, geen jurtten, waar ik ook keek. Ook mijn neus ving niet de scherpe reuk op van de 'vuren, die met diermest worden gevoed. Onrust overviel mij. Zou ik mij misschien vergist hebben? Ik hield mijn paard in en liet mijn blikken ronddwalen. Over een grote oppervlakte was de sneeuw reeds verdwenen, maar de omgeving was mij volkomen vreemd. Ik wendde mijn paard en reed terug. Een half uur later kon ik mij op een grillig gevormde eik oriën teren, die ik de vorige dag had gezien. Ik sloeg een andere richting in, en meende toen snel het kamp te kunnen bereiken. Plotseling hield ik mijn paard in en sprong er af, doch moest ijlings steun zoeken tegen het zadel, daar ik door een duizeling en een oneindige vermoeidheid overvallen werd. Hier was de plek, waar gisteren nog de jurtten hadden gestaan! Berookte stenen duidden de plaatsen aan, waar de vuren hadden gebrand. Het kamp was opgebroken! Wie weet, waar de nomaden heen getrokken waren! Ik liet mij in het vergeelde, natte gras vallen. Tranen van vertwijfeling en vermoeidheid stroomden over mijn wangen. Mijn moed was verdwenen, mijn wil gebroken. Lang duurde het, voordat ik weer nuchter kon denken. Wat was er gebeurd? Zouden deze Mongolen soms óók uit angst voor Komoroffs ziekte weggetrokken zijn? Of zou het de opnieuw ingevallen winter zijn geweest, die de nomaden gedwongen had met hun kudden verder (Vertaald uit het Duits. Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJ1N naar het zuiden te trekken? Had Tui-Jaroen met zijn makkers de nomaden soms overgehaald om te vertrek ken? Ach, al dat raden, al dat gepieker had tóch geen zin! Ik was nu geheel op mijzelf aangewezen en moest onder alle omstandigheden proberen om de toestand meester te blijven. Het ging om twee mensenlevens: Komoroffs leven even goed als het mijne! Pas laat kwam ik bij de zieke terug. Een paar sneeuw- hoenders was alles, wat ik meebracht. Troosteloos en eentonig volgden de dagen elkaar op. Al mijn tijd had ik nodig en de zorgen drukten steeds zwaarder op mijn schouders. Vaak wist ik niet, wat ik nu het eerst moet doen! Iedere twee uur verwisselde ik de omslagen van Komoroff, gaf hem steeds weer kinine te slikken, maar de koorts wilde niet zakken. Zonder een arts, zonder de geëigende medicijnen en zonder kennis van de juiste behandelingswijze, stond ik eigenlijk machteloos en moest ik toezien, hoe Komoroff er met de dag slechter ging uitzien. Vooral zijn hart maakte mij bezorgd. De pols was zwak en onregelmatig. Het werk werd er niet minder om, integendeel! Vaak vloekte ik en verwenste alles en iedereen, maar steeds weer wist ik mij te beheersen. Alleen hard werken kon mij nog op de been houden. Het enige lichtpunt was, dat ik in de twee jurtten een grote voorraad meel en vet gevonden had. Daarmee bakte ik een soort koeken, die Komoroff onmogelijk kwaad konden doen. Het meest onaangename werk was het bijeengaren van de grote hoeveelheden hout, die ik iedere dag nodig had. De temperatuur in de jurtte moest namelijk zó hoog zijn, dat Komoroff niet opnieuw kou zou kunnen vatten als ik de omslagen verwisselde. Om verder voor vers voedsel te kunnen zorgen, moest ik steeds weer met het geweer door het bos en over de steppen zwerven. Het was een verschrikkelijke tijd! Eindelijk, na vele dagen, trad er in Komoroffs toestand een zichtbare verbetering in. De koorts verdween en dat Komoroff het ergste nu achter de rug had, maakte mij buiten mijzelf van vreugde. Ver genoegd begon ik te fluiten en greep het geweer. Mijn vriend moest nu krachtige bouillon hebben! Te lang had zijn eten slechts bestaan uit thee met beschuit en koeken. Twee dagen later keerde de koorts echter weer terug en wel in sterker mate. Komoroffs levenslichtje flak kerde op beangstigende wijze. De grote vreugde, die over mij gevaren was bij zijn schijnbare genezing, maakte plaats voor een des te groter verslagenheid. Was dit het begin van het einde? Hoe vaak had ik al niet gehoord, dat bij ernstige zieken een zichtbare verbete ring in de toestand intreedt, kort voordat hij het leven verliest? Dat Komoroff zwaar ziek was, kon moeilijk meer ontkend worden. Daar bestond geen twijfel over! Tevergeefs probeerde ik steeds weer deze wetenschap te vergeten. Ondanks alles gaf ik de strijd echter niet op. Ik sleepte een grote hoeveelheid hout naar de jurtte en toen de avond viel, besloot ik bij de zieke te blijven waken omdat zijn toestand mij bijzonder bezorgd maakte. Onrustig draaide Komoroff in zijn slaapzaak van de ene zijde op de andere en ijlde bij tijd en wijle. Hij was verschrikkelijk vermagerd. Zijn vroeger zo krachtige lichaam was zwak en hulpeloos geworden. Ik zat naast het vuur, dat ik zo nu en dan wat oprakelde. „Mary", riep de zieke plotseling, terwijl hij zich pro beerde op te richten. In zijn diep liggende ogen glansde het oude vuur en om zijn mond speelde een gelukkige glimlach. „Mary, jij? Jij komt bij mij?" Hij ging weer liggen en sloot de ogen. „Nu is alles, alles weer goed! Omdat je er bent. Wat zeg je? Je blijft bij mij en wilt niet meer weggaan? Liefste! Kom dicht bij me. Leg je hoofd op mijn borst. Ik voel dat je vlak bij me bent, ik voel je warmte. Ik doe mijn ogen dicht en ga dromen. Dromen over wat geweest is, hoe het nu is en hoe het worden zal. O, nu is alles doodstil. Alleen je hand, je hartslag. Anders nietsJij, liefste, jij! Alles, wat gebeurd is, moet vergeten zijn, Mary, alles! Alleen jij en ik, nu en altijd alleenjijenik, en alhetandere vergeten, verdwenenvoor altijdja? Druk je tegen mij aan! Hoe noemde ik je vroeger ook al weer in onze gelukkige momenten? Ivy, mijn Ivy (En gels: klimop). Ja, je bent als klimop. Je huid is zo glad, zo koel. Herinner je je, wat je eens gezegd hebt? Je wilde als de klimop in het bos zijn, die met zijn ranken stevig de stam omspant en nooit, nóóit meer loslaat! Oh, Ivy, her inner je je het?" (Wu'di vervolgd Om aan geld te komen. De gemeente raad van Venray heeft besloten eigendom men van de gemeente te verkopen om aan de financiële verplichtingen voor wo ningbouw en dergelijke te kunnen vol doen. Effecten voor een waarde van f 311.000, reeds tientallen jaren in het be zit van de gemeente, zullen verzilverd worden en 225 hectare woeste grond in de Meerselse Peel zal a 600 per hectare worden verkocht. Nieuwe hoogleraren. Benoemd is tot buitengewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijks universiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de scheikundige dierfysiologie: dr. H. J. Vonk, thans lector en bijzonder hoogleraar aan deze universiteit; tot ge woon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de natuurkunde van de vaste stof: dr. G. Diemer, thans wetenschappelijk mede werker bij het natuurkundig laboratorium der n.v. Philips Gloeilampenfabriek te Eindhoven. Van Woerdens naar Woerden. Op 21 augustus zullen meer dan 300 Van Woer dens naar Woerden komen. Het idee van de vakantieweek-commissie in Woerden, om allen die de naam „Van Woerden" dragen uit te nodigen op een dag in deze feestweek naar Woerden te komen, is door vele betrokkenen enthousiast ontvangen. Het aantal aanmeldingen was zo groot, dat de commissie nog wat heeft moeten af remmen. Brielle heeft weer water. Het gemeen telijk waterleidingbedrijf te Brielle heeft de hulp van de brandweer ingeroepen om een einde te maken aan de waternood in deze gemeente. Om vijf uur gistermiddag is men begonnen, met behulp van een gro te motorspuit en een kleinere als „aan jager" water te brengen van het Brielse Meer naar de 2200 .meter verder gelegen waterleidingduinen. Er werd tot tien uur 's avonds gespoten. Op deze wijze kwam 2500 liter water per uur in de duinen en dat is naar de directie van het waterlei dingbedrijf hoopt voldoende om in de huizen en bedrijven te Brielle weer dage lijks water uit de kraan te kunnen laten komen. 250.000. De directeur-generaal voor de middenstand, dr. W. L. Groeneveld Meyer, heeft in Breda het 250.000ste mid denstandsdiploma algemene handelsken nis uitgereikt. Sedert 1938, het eerste jaar waarin het middenstandsexamen werd af genomen. hebben 425.000 personen aan dit examen deelgenomen; 59 pet van hen be haalde het diploma Sanatorium gesloten. Nadat het vorige jaar het Dr. van Seventersanatorium te Apeldoorn wegens gebrek aan patiënten werd gesloten, zal nu ook het sanatorium „Caesarea" te Ugchelen in de gemeente Apeldoorn zijn deuren sluiten. Door de be tere geneeskundige zorg is het aantal TBC- gevallen en daarmee het aantal patiënten in de laatste jaren snel teruggelopen. Be sloten is nu het sanatorium per 1 oktober te sluiten en de nog aanwezige patiënten te doen opnemen in het sanatorium ,,Dek- kerswald „te Nijmegen (Groesbeek). Aanbesteding. Te Middelburg is het tweede gedeelte van de werkzaamheden aan de nieuwe veerhaven te Breskens aanbesteed. Deze werken omvatten het voltooien van de veerhaven en het aan leggen van een veerplein met aansluitende wegen. Laagste inschrijf ster was de com binatie gebr. Van 't Verlaat te Hardinx veld en firma gebr. Geldof te Seroosker- ke voor f 2.836.000. De hoogste inschrijf- ster was de firma Snepvangers te Apel doorn met f 3.789.000. Er waren twintig inschrijvingen. DONDERDAG AUGUSTUS Minerva: „Desirée, alle leeftijden, 8.15 u. Rembrandt: „Sissi, de romance van een prinses", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het verdachte huis", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De Afrikaanse leeuw", alle leeftijdep, 7 en 9.15 uur. Stu dio: ,,'t Is feest vandaag", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Lido: „Strijd tegen ver dovende middelen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De familie moordslee", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De dief van Damascus", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Gemeentekwekerp: voor het publiek ge opend 10-12, 14-17 en 18.30 tot 20.30 uur. VRIJDAG 2 AUGUSTUS Minerva: „Koning der nar.ege", 14 jaar, 2.30 en 8.15 uur. Lido: „Piloot Quax in Afrika", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Kinderprogramma om 10.30 uur. „Marcelino, brood en wijn", alle leeft., 2.15 uur "Charlie's tante", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Sjors van de rebellen club", alle leeft., 10.30 uur „Koning Voet bal", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Des morgens om 10.30 uur „Mon- tagne's jeugdvariété", alle leeft. Frans Hals: „Nattigheid", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zorro's zwarte zweep", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „City- lights", alle leeft., 10.30 uur. „Trouw nooit in Monte-Carlo", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Negerbal let o.l.v. Kéita Fodéba, 8 uur.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6