Vier weken vol werk en goede zorgen voor vissers op Noordzee Door Oosterschelde dwarrelen miljarden minuscule oesters Aan boord 115 patiënten verzorgd IJmond-agenda Uitstekende opdrachtfilm van Albert Brosens Visserij- varia „DE HOOP" TERUG VAN DE JULI-REIS SCH. 110 liep vast.... Opening van nieuwe seizoen wordt op 5 september feestelijk gevierd DE BEURS van gisteren Amsterdamse Beurs Bonencampagne bij Ons Belang met dalende marktprijzen „BROEDVAL" IN VOLLE GANG Kinheim ingedeeld in vierde klas .BRANDGEVAAR OP DE BOERDERIJ' i AUGUSTUS 1957 BIJ HET OUDE WERK WILTON aan de Rotterdamse Westkousdijk is het Nederlandse hospitaalkerkschip „De Hoop" woensdag teruggekeerd van de vier weken lange tweede reis in de nieuwe teelt. Zeven patiënten van deze juli-reis werden hier aan wal gezet, daar hun verblijf aan boord van de vissers schepen door de arts nog niet verantwoord werd geacht. Er is van de „broeders" op zee ook deze reis weer heel wat persoonlijke durf en opoffering gevraagd. Zeker meer dan van verplegers, die op de wal met hun ambulance rondgaan om gewonden van straten en pleinen te halen. Met deze mensen zijn de stuurlui en matrozen van „De u 1 Hoop" in feite te vergelijken, want zij zijn het, die telkens F weer de sloepen bemannen om patiënten en gewonden van vissersschepen af te halen. Die varende ambulance vergt onvergelijkbaar veel meer van zijn bemanning. Het is geen aangename bezigheid om in een ijzige nqcht vol onheil van wind en water in een sloep te moeten afdalen om een gewonde naar het hositaal te brengen. Zoals op die koude dag in juli. De wind neigde naar storm en in de buien geselde de regen de oplopende zee. Het was één van de koudste avonden van de maand juli en in de Noordzee op 57.50 graden Noorderbreedte huiverden de vis sers in hun wintertruien. De trawllogger SCH 101 lag aan de trawl en verwerkte zee en wind, zoals van een goed zeeschip mag worden verwacht. Plotseling voelden de opvarenden van het schip een schok, alsof een onzichtbare hand het vissersvaartuig in zijn vaart stuitte. Bijna op hetzelfde ogenblik suisde één der brekende staaldraadtrawllijnen uit het water omhoog en over het visdek. Eén van de mannen werd door deze venijnige zwiepslag getroffen en viel op het dek neer. Een paar seconden later klonk door de ether de oproep van de schipper van de SCH 101, bestemd voor het Hospitaalkerk schip „De Hoop". Prompt als altijd kwam het antwoord van de marconist van „De Hoop": „Goedenavond schipper, ik ont vang u duidelijk, wat is er van uw dienst?" Been gebroken Toen vertelde de schipper, dat hij met zijn trawl op een wrak was vastgelopen en dat een der afgebroken lijnen een man ge troffen had. Het slachtoffer had een been gebroken en aan het andere diepe wonden opgelopen. Het was er slecht aan toe. Kon „De Hoop" hulp bieden, vroeg de hevig verontruste schipper. Natuurlijk zou „De Hoop" onmiddellijk naar de trawlloggers koers zetten om te helpen. Weliswaar was het weer slecht en was de nacht donker en vol zware regen buien, maar de mannen van het hospitaal kerkschip durven risico's te nemen als het gaat om Jiet leven van een zeeman, aldus de geruststelling van de marconist aan die schipper. •xrmj.at «ttit» Na anderhalf uur Ruim anderhalf uur stoomde „De Hoop" op volle kracht. Toen doemde de trawler op uit de nacht. Van „De Hoop" af werd snel en zonder aarzelen de grote sloep, be mand met zes koppen en de arts van het hospitaalkerkschip neergelaten in de roe rige zee. De schijnwerpers wierpen een spookachtig licht over dit tafereel. Ook de onzinkbare brancard en de eerste-hulpkist gingen mee. Even later zag kapitein Wil lem Rog de sloep over de golftoppen naar de trawllogger glijden. De zee was moeilijk. Er stond een stijve bries, die van de ma trozen reeds vijftien uur die dag in touw heel wat vergde aan moed en energie. Maar zij bereikten de SCH 101, waar de VELSEN DONDERDAG 1 AUGUSTUS Thalia, 20 uur „High Society" Alcoholics Anonymous, van 20 uur af, zaal Abelenstraat, spreekuur. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, open van 9.30-12 en 14-16.30 uur. Gem. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Heidestraat, open van 1012.30 uur. Filiaal Wijkerstraatweg 77, open van 1012.30 uur. Feestweek Santpoort, 13.30 uur: korte- baandraverij: 1424 uur: kermis. VRIJDAG 2 AUGUSTUS Feestweek Santpoort, Westlaan 18.30 uur Boerenpaardenrace, feestterrein 14-24 u. Kermis. Raadhuis, 11-12 uur, spreekuur wethou der van financiën. Thalia, 20 uur, „Als de wolven huilen". Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Heidestraat, open 10 tot 12.30 uur; van 14.30 tot 17.30 uur en van 19 tot 21 uur. Filiaal Wijkerstraatweg 77 van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur. Toeristensteiger IJmuiden. 6 uur 's mor gens, aankomst „Bergensfjord" - 21 uur, vertrek. R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Banjaertstraat 13, Velsen Noord, open van 14-17 en 19-21 uur. BEVERWIJK 't Centrum, 14 uur: Huizenveiling door notaris Bölger. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10-13 uur: lees- en studiezaal geopend van 10-13 en 15-18 uur; jeugd leeszaal geopend van 14-17 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. VRIJDAG 2 AUGUSTUS Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Boemelstudenten". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Viva las Vegas". W.B. Theater, 20 uur: „Operatie Kajak". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". Openbare leeszaal, wegens vacantie ge sloten tot zaterdag. R.K. Leeszaal, uitleenbibliotheek ge opend van 10-13, 15-18 en 19-21.30 uur. Jeugdleeszaal geopend van 16-17.30 uur. Wijk aan Zee, filiaal R.K. Leeszaal, St. Odulfstraat 12, geopend van 10-11 en 17-18 uur. gewonde man eerste hulp werd verleend. En zij kwamen ook weer behouden aan boord van „De Hoop" terug, dank zij een knap staaltje zeemanschap in het holst van een stormachtige nacht vol regenvlagen en koude. Veel werk Dit voorval was wel het spannendste uit het rapport van kapitein Rog van de juli- reis naar de visserijgronden. Aan „De Hoop" hebben de vissers, ook Duitsers, weer veel te danken gehad. Want er was voor dokter, predikant, marconist en ma chinisten weer heel wat werk. Talloze re paraties aan boord van loggers werden diensten op de wal. uitgevoerd, 115 patiënten, waaronder 13 Duitsers, werden geholpen, drinkwater werd overgepompt en geestelijke zorg werd gegeven. Van de 115 patiënten, die aan boord van het Hospitaalkerkschip „De Hoop" werden behandeld werden er 21 opgenomen in het scheepshospitaal met een totaal aantal ver- pleegdagen van 130. Via de radioverbin ding werden 36 medische adviezen door arts C. W. Ouderkerk verstrekt. Ds. C. Aalbersberg bezocht 34 loggers, waarvan 4 Duitse schepen, zeven kerk diensten werden 's zondags en vier dag sluitingen op woensdagavond per radio uitgezonden. De marconist A. Poortvliet en zijn as sistent G. R. v. d. Kolk repareerden vijf tien zender, ontvangers en echoloden. Voorts werden veertien radiotechnische adviezen verstrekt. Aan het K.N.M.I. te De Bilt' werden gedurende de juli-reis 180 weerrapporten doorgeseind. Kerkdiensten De kerkdiensten, die via de zender van „De Hoop" worden uitgezonden, blijken door vele vissers in volle zee beluisterd te worden. Uit radiomeldingen van kapiteins van kustvaarders blijkt, dat ook op die schepen vaak naar de dominee van „De Hoop" wordt geluisterd. Nu de vissers vloot zuidelijker in de Noordzee gaat vis sen zullen deze diensten ook op de wal be luisterd kunnen worden: op de 129 meter band, des zondags van 10.000 tot 11.000 uur en van 18.45 uur tot 19.30 uur en des woensdag van 19.30 uur en 20.00 uur. Het secretariaat van de Vereniging Hospitaal kerkschip „De Hoop", Damrak 95 te Am sterdam-Centrum, ontvangt gaarne rap porten over de ontvangst van deze kerk- De bonencampagne is begonnen bij „Ons Belang" te Castricum. Hoewel verwacht wordt dat dit jaar veel minder bonen dan vorig jaar aan de veiling zullen komen, vanwege „het ziek" in dit produkt, vallen de prijzen toch niet mee voor de tuinders. Des maandags en vrijdags worden welis waar goede prijzen betaald, maar in het midden der week zijn deze stukken lager. Zoals ook vorige week noteerden nu de beste kistjes slechts 59 ct. per kilo, hetgeen een scherp contrast vormde met maandag, toen nog 92 ct. betaald werd. Sla daarentegen draaide nu geheel niet door en bracht voor een goed kropje zelfs 11 ct. op. Rabarber en bloemkool raken uit de tijd hetgeen aan de prijzen van 1013 per bos en 1025 per stuk is te merken. Ook snijbonen brachten belangrijk minder op, evenals de capucijners welke gisteren voor f 0.62 van de wagen gingen. De noteringen waren: bloemkool 1025, tuinbonen 1632, sperziebonen 46—59, pe terselie 3 per bosje, boskroten 311, sla 411, andijvie 29, bospeen 1520, kom kommers 1117, pijpsjalotten 9, bliserw- ten 6163, snijbonen 47. VEILINGBERICHT BEVERWIJK Andijvie 8-18, sla 4-12, bloemkool 14-48, sperziebonen 55-73, snijbonen 85-120, toma ten 36-81, bospeen 12-24, waspeen 10-22, spinazie 14-45, postelein 12-24, doperwten 56-109, rabarber 13-27. Jeugddienst in Grote kerk Zondagavond 7 uur vindt in de Grote Kerk te Beverwijk een jeugddienst plaats, waarin zal voorgaan ds. J. J. H. van Ree, Ned. Herv. predikant te Amsterdam. Or ganist is de heer G. J. Moed. Een kwartet uit Haarlem zal enige Negro-Spirituals ten gehore brengen. Aanvoer van woensdag 116 kisten tong en tarbot, 3 heilbot, 3 tongschar en schartong, 250 schol, 24 schar, 38 bot, 3995 haring, 2265 makreel, 404 schelvis, 64 wijting, 18 haai, 4 poon, 54 diversen. Totaal 7235. (Van een onzer redacteuren ZEELANDS OOSTERSCHELDE, de wat onbekende tegenhanger van Ant- werpens brede slokdarm de „Hont of Westerschelde"is in deze zomerse dagen een zilvergrifs binnenmeer gelijk, gevangen tussen de lage oevers der Zeeuwse eilanden. De kusten van Zuid- en Noord-Beveland ten eenre en de dijk van Schouwen-Duiveland en Tholen ter andere zijde vormen de wazige begrenzing van een eeuwig op de getijstroom heen en weer gorgelende plas water, waarover de binnenvaart dof-dokkerend witte zogsporen trekt, op weg naar het kanaal door Zuid-Beveland. Achter de zeedijken van Zuid-Beveland liggen de dorpen te slapen in de zomerzon: Kattendijke, Wilhelminadorp Yerseke wat verderop naar het Oosten en drie keer per dag hobbelt er een busje door dat polderland langs de Bevelandse Noordoever. In het nevelige oosten vermoedt men Bergen op Zoom. In de haast roerloze kreken, aie de zee het land betwistte, is het echter verre van rustig, want daar ligt in deze zomertijd het begin van misschien wel 25 of 30 miljoen oesterlevens. Langs de dijk staan in het ondiepe grijsgroene water namelijk de twee tot drie miljoen bekalkte dakpennen op de „oester percelen", die de nestelplaats worden van een nieuw geslacht dezer schelpdieren. Tot het moment, dat zij over een jaar of vier als volwassen delicatessen uit hun zwijgende rust worden gerukt, om de we reld over te zwerven en te worden gegeten bij champagne of een exquise witte wijn, op staatsiebanketten en op trouwdiners. Pannen, hout of bamboe Elke vierkante meter Scheldebodem is bezet met honderden netjes aaneengevlijde dakpannen de collecteurs, zoals de oes- terboer zijn „opvangcentra" noemt. Het zouden ook bamboestokjes kunnen zijn, als in Japan of mangrovetakken, als aan de Australische kust, maar Zeeland zweert nu eenmaal bij bekalkte, schone dakpannen sinds een Franse oesterkweker in de vori ge eeuw op het idee kwam, dat deze rode dakbedekking met kalk bestreken wel eens ideale wiegen voor jonge oesters zouden kunnen zijn. Dat hij gelijk had, bewijzen de onafzienbare rijen dakpannen vlak onder het oppervlak van de Ooster schelde in de inhammen bij Yerseke en Kattendijke: de takken erbij in de bodem gestoken duiden de pachters aan. Kraamkamer Het is hier de kraamkamer van de Ne derlandse oester. Deze vreemde dieren met hun bikkelharde schelp en hun ziltsma- kend vlees maken er tenminste graag ge bruik van, al wéten de oestermoeders be paald niet, dat hun miljarden nakomelin gen op zulk een wetenschappelijke wijze in het leven worden gehouden. In deze tijd van het jaar tussen half juni en half augustus pleegt de „drach tige" oester in de zeshonderd miljoen ku bieke meter water van de inhammen rond Yerseke haar kroost de wijde wereld in te zenden: een béétje moeder produceert per seizoen tussen de 200.000 en de 1 mil joen kinderen, larven genaamd, die zij aanvankelijk in de vorm van eieren op de eigen „kieuw" deponeerde - het kieuw- vormige orgaan, waardoor het beest zijn voedsel zeeft om ze na acht dagen met een wijde gaap van de schelp op de minus cule eigen beentjes te zetten. Dan zijn het larven geworden micro scopisch kleine schelpdiertjes van 1/5 mil limeter omvang, die vrij door de heen en weer stromende riviermond zwerven en in enorme aantallen door het vissenheir wor den verorberd. Maar waarvan er toch nog altijd vele miljoenen in de kreken langs de kust van Noord-Beveland terecht komen, waar het water een draaiende beweging maakt, waar de watertemperatuur plezie rig is voor zulke piepjonge oestertjes en waar de mens dus listiglijk hun stenen bedje heeft gespreid om na een dag 10-12 het broed te kunnen opvangen, dat tevens hun doodsbed wel eens kon worden. Toen hij dat voor 1870 nog niet deed. kwamen er ongeveer 1 miljoen oesters tot volle wasdom, de meeste op de schelp van het moederdier of een vriendelijke oom of tante, maan de „collecteurs" kunnen er, als alles mee zit, tegenwoordig een 25 mil joen of meer grootbrengen. Grote „broedval" Dat hermetische vastzetten van de jon ge, gelig gekleurde larfjes op de dakpan nen, noemt de oesterkweker de „broed val" en dit ter geruststelling van de liefhebbers zij was tot nu toe groot veel groter dan in de koude zomer van 1956, toen de larven wel op tijd verschenen (want een oester is zeer punctueel in die dingen) maar zich niet konden ontwikke len wegens de lage watertemperatuur. Dat gaat dit jaar veel beter: de pannen die wij gistermiddag voor de belaarsde voet uit het water tilden, droegen een 200 gele stippen onder een vergrootglas bleken het al nauwkeurige verkleiningen van een volwassen oester te zijn. Kieskauwertjes Maar die jonge oesters zullen zeker niet allemaal het vierde jaar halen, want ook op de collecteurs loert de dood: er zwerven menigten vijanden van de jeug dige oesters door net zeewater en boven dien is de boreling een zeer kieskeurig etertje, dat lang niet alles tot zich neemt, wat de zee hem toeschuift. En dan nog stelt hij hoge eisen aan zijn verblijfplaats, die schoon en hard moet zijn, wil hij zich metterwoon vestigen en als teken van instemming een minimale hoeveelheid lijmstof produceren, waarmee hij zijn ver dere leven vast blijft zitten op de dakpan. Lukt dat vastplakken de eerste keer niet, dan is het oestertje verloren, want de lijm is maar voor één keer voorrradig en daar mee basta heeft moeder natuur in haast onbegrijpelijke zuinigheid gezegd. HET IS EEN VREEMD, een boeiend be drijf, dit oesterkweken. Het wordt des zo mers wijdbeens gebukt, staande in de on diepten van de Oosterschelde uitgeoefend; tijdens de winter in de buitenputten, waar men dan de oesters naar toe verhuist, om ze te beschermen tegen mogelijke ijsgang en waar de collecteurs met grote nauw keurigheid op „onkruid" worden gewied. Zodat elke pan per seizoen minstens 17 keer door de handen gaat zodat daar mee meteen de kwestie van de prijs van het produkt een bevredigend antwoord heeft gekregen. Naast de dakpannen als collecteurs wor den ook mosselschelpen, afval van de con- servenfabrieken, als nestelplaats voor oes- terbroed gebruikt: jaarlijks gaat er acht duizend kubieke meter mosselschelp naar XDCX>DOOOOOOOO<XXXXXXXXXXXXXXXXXX>OOOOOCOOÓCOOCOOOOOOOOOOO< Zelfs nijvere historievorsers zullen i i nimmer geheel kunnen nagaan, wie j wanneer ontdekt heeft, dat een oester j eetbaar is - zeker is, dat deze schelp- dieren al in de 15e en 16e eeuw werden i gevist en verkocht, waarbij de vraag het j aanbod meestal ver overtrof. Een onbevestigd verhaal vertelt in- i middels, dat er „eens" een man een oester vond en de schelp met veel j moeite had opengewurmd, waarna hij er j s zijn vinger tussenstak om na te gaan, 1 wat er in dat wonderlijke dier bewoog. De gestoorde oester klapte echter haar f 1 woonstee met zoveel geweld dicht, dat i de man na een luchtsprong de lichtelijk i j beschadigde vinger in de mond stak en i toen geheel opklaarde: het smaakte ex- quise. Sinds die dag is voor de oesters de ellende begonnen En waarschijn- lijk voor hun familieleden de mossels i eveneens. 10000000000000c00000000000000000000000000000000cx300cxxx30< de bodem van de Oosterschelde, die er la ter met de kor weer worden uitgevist. En dat eerste vissen van oesters, of het nu van de pannen of van de mosselschel pen is, begint op 5 september. De voort- plantingstijd is dan voorbij, de smaak van de oesters, die vier jaar geleden als larf jes een goed „huis" zochten en vonden, is op zijn delicaatst en de „oesterboeren" kunnen gaan oogsten. Yerseke, Bergen op Zoom, Tholen, Brui- nisse en Zierikzee gaan die dag gezamen lijk onder auspiciën van het comité „Zee land presenteert" het oester- en mossel seizoen feestelijk openen in aanwezigheid van minister S. L. Mansholt, een filmpre mière en de aanwezigheid van Kaat Mossel en Pieter Corneliszoon, een ver maard oester visser uit vervlogen tijden. Dan zullen Kattendijke en Wilhelmina dorp één dag lang de vlag hijsen over een nieuw begin aan een oude visserij, die achter hun zeedijken zoveel moeite gaf en zorgen baarde, maar die in deze en al die andere dorpen een 70 percent der inkom sten doet binnenkomen. Zodat het Delta plan allicht juist hier met bijzonder groot wantrouwen is begroet. Met de nieuwe voetbalcompetitie, waar in het eerste elftal van de v.v. „Kinheim" wegens zijn degredatie nu is ingedeeld in de vierde klas KNVB, zal de geel-zwarte ploeg de strijd gaan aanbinden met de eerste elftallen van Bloemendaal, DIO (Haarlem), ETO (Hoofddorp), Geel Wit (Haarlem), NAS (Halfweg), OFC (Oost- zaan), Onze Gezellen (Haarlem), Uithoorn, WH (Haarlem), Waterloo (IJmuiden) en Zaanlandia (Zaandam). Het nieuw gevormde Kinheim-elltal zal voor de aanvang van het nieuwe seizoen enige oefenwedstrijden spelen waarvan de eerste zaterdagavond 3 augustus in Eg- mond tegen de derde klasser Egmondia wordt gehouden. Op 10 augustus volgt te Wijk aan Zee te drie uur 's middags een wedstrijd tegen het tweede elftal van de gelijknamige club. Voor de Kinheim-aspiranten en welpen zijn uitnodigingen ingekomen om deel te nemen aan de door VVB voor deze groe pen te houden toernooien, waarvan het aspirantentoernooi op 31 augustus wordt gehouden. Ten einde onder de zogenaamde „zater- middag"-voetballers van Kinheim de on derlinge band wat meer te verstevigen is aan „De Kinheimer", de clubkrant, een nieuwe bijlage bijgevoegd in de vorm van „De IJel", een speciale post voor de zater dagspelers. In deze bijlage zijn verscheidene plan nen gesuggereerd om het zaterdag-voet- bal te stimuleren en hiervoor vele jonge krachten aan te trekken ten einde ook en nog voor de nieuwe competitfe een juniorenelftal te kunnen samenstellen. Zolang er in Nederland nog films wor den gemaakt als de instructiefilm van Al- bert Brosens over het „Brandgevaar op de boerderij" behoeven wjj aan de Neder landse cinematografie niet te wanhopen. De vertoning van deze zeventien minuten durende film, welke kortgeleden in het Stedeljjk Museum te Amsterdam werd ge geven, sorteerde tenminste dit moedgeven de effect. En dat was wel nodig na de te leurstellende vertoningen op de laatste dag der Haagse Filmweek, waar ook op het stuk der documentaires niets bijzonders te beleven viel. Ben ik goed ingelicht dan zou „Brandgevaar op de boerderij" in voor selectie zijn geweest voor die slotdag en uit welke hoofde en met welke argumenten is mij niet bekend zijn afgewezen. Ik kan het mij haast niet voorstellen. Het is een gave film, een uitstekend filmwerk zelfs, dat niet alleen volkomen beantwoordt aan zijn instructieve opzet maar dat ons daarenboven nog een zijde onthult van het talent van zijn maker: zijn gevoel voor de dramatische formule, zijn inzicht in het dramatisch principe, zoals het zich uit in de beheerste wijze, waarop hjj met het beeld weet te spelen en het filmritme zijn kans geeft in een bewogen aaneenschake ling van goed getroffen en fraai op tijd ge plaatste ook innerlijk bewogen ster ke situaties. Onder een wagen slaat het kind de gevolgen gade van zijn spelen met vuur. Een der knappe scènes uit „Brandgevaar op de boerderij". Bij een aantal voorvertoningen voor de landbouw en dan in het bijzonder voor de boeren in wier belang deze film is ge maakt, zaten die boeren met tranen in de ogen toen aan het eind het licht aanging en Brosens indrukwekkende weergave van een brand op een boerderij was voltooid. Hij had zijn publiek niet treffender kun nen pakken dan met deze laatste navrante en schrijnende scène, waarin de kadavers van verbrand vee de trieste balans vormen van wat, door jaren arbeid en spaarzaam heid verkregen, in een paar uur verloren kan gaan. Zoiets zegt een boer wat. Het zegt hem meer dan eindeloos commentaar over wat hij wel en niet moet doen en wat hij wel en niet moet nalaten om de ver- wpestiqg..t.yan,.^yia bedrijf te voorkomen. Maar niet alleen de boer, ook wij stede lingen en niet bij .'dêa'ê zaken zo direct be trokkenen, worden erdoor aangegrepen. Dat duidt op een eigenschap in deze film, die haar verheft boven het niveau, dat de opdrachtgever misschien had verwacht, de opzet, welke hij eraan had gesteld. Het brandgevaar op de boerderij is door Bro sens als een wezenlijk algemeen menselijk gegeven opgevat en door hem zo aan ons gepresenteerd, dat wij er ons helemaal bij betrokken voelen. De filmer bereikt dat door na een snelle en zeer compacte inlei ding over te stappen op de zichtbaar- making van een dier gevaren voor de boerderij: het spelen van kinderen met vuur. Dat gebeurt niet alleen op het plat teland, al is de ruïneuze uitwerking veel ingrijpender. Die ruïneuze uitwerking zal de boer wel het meest aanspreken. De oorzaak is er een met een algemene strek king en gaat op voor iedereen. Zeer be kwaam bereidt de filmer die brandstich ting door kinderhand voor. Hij doet dat met het uitbuiten van de spanning, welke het komend onheil oproept: men ziet de moeder op de rug als zij weggaat naar de deel om haar was op te hangen en het kind achterblijft, vlak bij haar wapperend schort over het hek. Men weet: het zal uit dat schort de lucifers halen, waarmee het straks zijn noodlottig spel gaat bedrijven. En men kan het niet tegenhouden. Alles voltrekt zich zoals men het vreest. Liggend onder een kar slaat het kind de gevolgen gade van de brand, die het heeft gesticht in de hooimijt. Dikke rookwolken kronke len omhoog. En dan is er geen houden meer aan, al komt alles in actie. Vergeefs probeert de boer de deur van zijn stal open te trappen. Vergeefs jagen de dorpelingen op de brandweerwagen om het vuur de pas af te snijden en het snel te kunnen be strijden. Wat overblijft is een rokende puinhoop, de moeder met het kind aan de borst geklemd, behouden, de boer, die de ontreddering overal tegelijk moet zien en de kadavers, de vreselijke kada vers van het omgekomen vee. Toont Brosens zich in zijn inleiding een meester in de beperking zonder dat de film als instructiegeefster ook maar even aan waarde inboet aan het slot blijkt hij een voortreffelijk verteller met fijne- zin voor het dramatische detail en de juiste verhouding. Hij doet daarin prak tisch alles met het beeld en een zeer functioneel toegepaste muziek. Er komt bijna geen dialoog aan te pas. Juist daar- Prijzen van woensdag Heilbot 3,20-2,60, gr. tong 5,70-4,80,, grm. tong 5-4,40, kim. tong 4,80-3,60, kl. tong I 3,30-3,05, kl. tong II 3,10-2,90, tarbot I 3,20-2,40 per 1 kg. Tarbot II 140-134, schartong 39, gr. schol 57, grm. schol 51, kim. schol 58-54, kl. schol I 68-60, kl. schol II 48-22,50, schar 32-16, bot 21-16, v. haring 20-11, makreel 16,40-10,80, gr. schelvis 46-33, grm. schel vis 32-26, kim. schelvis 27-16, kl. schelvis I 20,50-14,50, kl. schelvis II 20-10, wijting 20-14, gr. gul 60-40, mid. gul 38-21, kl. gul 18,50-12,50, kl. haai 17-15, ham 80, poon tjes 11, kl. koolvis zw. 35-19, kl. koolvis wit 45 per 50 kg. Gr. kabeljauw 260-140, gr. koolvis zw. 83-76, gr. koolvis wit 120, gr. leng 80 per 125 kg. door krijgt dat deel zo'n zuiver filmrijke inslag, is dat deel film zo gaaf, zo goed gecomponeerd. Dat maakt mij werkelijk enthousiast en het stemt mij tot nadenken. Want al weet ik wel, dat het hier tenslotte gaat om een periode, die hoogstens tien minuten omvat en al besef ik dat men daaruit nog niet kan concluderen dat Bro sens' begaafdheden ook liggen op het vlak van de speelfilm, ik maak mij toch sterk dat hem een korte vrije film best toever trouwd kan zijn, wanneer hij ook daarin niet de dialoog maar de beelden het woord laat doen. Voor iemand, die na zo gewe tensvolle en nauwgezette arbeid met zo'n opdrachtfilm uit de bus komt moet toch ook een andere kans zijn weggelegd. Voor al wanneer men zich zijn eerste poëtische „In de kersenbongerd" en zijn heldere „Zo rond als een ei, zo glad als een spiegel" (over het vak van de metselaar) in herin nering brengt. Dat het hier een Haarlems cineast betreft moge daarbij niet tot de verdachtmaking van chauvinisme aan het adres van ondergetekende leiden. P. W. Franse AMSTERDAM De flauwe stemming van dinsdag werd niet voortgezet. Integendeel, dankzij de steun van het buitenland, speciaal Zwit serland en Parijs, in de vorm van aan kopen van aandelen Koinklijke Olie en Philips, waren deze fondsen de gangmakers van een redelijk marktherstel, behalve dan voor de staatsfondsen. Koninklijke Olies werden rond de 221 gulden verhan deld. Gedurende de niet-officiële och- tendbeurs werd geopend op 219.60 gulden, dit was voor Zwitserland en Parijs te laag en door aankopen van deze zijden, liep de koers snel op tot f 220,80. 's Middags werd op ditzelfde niveau geopend en steeg de koers daarna tot f 221,20, tegen dinsdag f 218,30 als slotprijs. De aandelen lagen woensdag ongeveer 80 cent boven pari teit New York. De handel was iets leven diger dan de voorafgaande dagen. Philips werd voor de zelfde rekening uit de markt genomen en opende 5 punten boven dins dag op 287; hierin kwam niet veel ver andering. Unilever herstelde zich bij de opening een zestal punten op 437, daarna schommelde de koers rond de 435 AKU was een percent je hoger na een prijshou dende opening. De loononderhandelingen tussen de directie en piloten van de KLM deden de rust in de aandelen terugkeren. De koers kon zich goed handhaven op f 132,20 (onv.) en was gelijk aan de pari teit New York. De scheepvaarten lagen verdeeld, met koersverschillen van 1 tot 2 punter, aan beide zijden. De handel was hier weder om kalm. In Indonesië is „een nieuw leven be weging" aan de gang. Hiervan was in de cultuursector niets te bespeuren; slechts bet tegendeel viel te constateren en aan delen Deli Mij. gaven 2 percent op dins dag prijs. Overige fondsen bleven nauwe lijks prijshoudend. De affaire was mini maal. Ondanks de verplichte f 200.000 steun voor de staffellening, was het bij opening niet mogelijk boven het laagste punt van dinsdag (84%) uit te komen De openings koers stelde zich op 84)4, derhalve lager. De markt sloot hier op het laagste peil van de dag. De Nederlandsche Bank- staat maakte geen beste indruk en zeker niet, nu de Marshallhulprekening bijna geheel is oogesoupeerd. Prolongatie 4% percent. (ANP). NEW YORK Winstnemingen troffen de markt kort voor sluiting toen de vraag onvoldoende bleek om de onder leiding van staal- en spoorwegfondsen vroeg ingezette avans te handhaven. De slotkoersen waren over het algemeen onregelmatig. De winstnemingen troffen vooral de leidende fondsen en het industriegemiddelde sloot dan ook vier punten beneden zijn hoogste dagwaarde. Van de aandelen, waarover het gemiddelde wordt berekend, behield alleen U.S. Steel een noemenswaardige winst; het fonds sloot 1 1 /4 hoger oo 69 3/4 in aansluiting op uitstekende halfjaarresultaten en goede vooruitzichten. Het fonds werd druk ver handeld. De oliewaarden waren willig, met win sten tot twee dollar. De spoorwegwaarden werden evenals de industriële fondsen door verkopen getroffen maar behielden een kleint stijging op het gemiddelde. Scheepsbouwfondsen trokken sterk de aandacht door geruchten over de bouw van door kernenergie voortgedreven schepen. Newport News behaalde een winst van twee dollar en Bath Iron Works bijna evenveel. Het industriegemiddelde sloot 0,41 lager op 508.52; dat vood spoorwegen 0,56 hoger op 149.79 en dat voor openbare nutsbedrij ven 0.15 hoger op 69.88. Het gemiddelde voor de fondsen sloot 0.13 hoger op 175,82. Van de 1,132 verhandelde fondsen sloten er 442 hoger, 422 lager en 268 onveran derd. (UPV Slotkoers Voorbeurs gisteren koersen 314 Nederl. '47 84% 3 Nedl. 1962'64 88|5/io A K. U 179% 181 Calvé Delft 443% Van Gelder Zonen 185% K. N Hoogovens 296 Nederl. Ford 250 N. Kabelfabriek. 270 gevv. Philips Gloeil. 287% 291 pref. Philips Gloeil. 151 Unilever 436% 440 Wilton Fijenoord 226 Dordtsche Petrol. 1050 Konkl. Petroleum 220,80 221,50 A'dam Rubber 70% K. L. M 132,30 Holl. Amer. Lijn 169% N. Scheepv. Unie 158 Phs. v. Ommeren 247 H. V. A 115 Verg. Deli Mijen 84 Amsterd. Bank 198% Ned. Handel Mij. 154% Rotterd. Bank 165% Twentsche Bank 164% Anaconda Copper Bethlehem Steel 505/<6 U. S. Steel 69% General Motors.. 45% Shell Union 88% 37%

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 7