I ESCAFE FILATELIE r a TON THOOLEN WENST... WAT Frans minimumloon onder druk van de prijzen verhoogd ^"Hoe is het ontstaan?^. Van dag tot dag Belangen afwegen Wantrouwen in de positie van de franc blijkt uit hausse op de goudbeurs ^Praatótoel 3 Nieuwe sterrenwacht in Zuid-Akrika Wereldraad van kerken Voorstel inzake verbod op kernproeven ingediend i— JnkutQ P.N.I. maakt thans nader kennis met communisten Russisch-Duits overleg in Moskou wordt hervat Onthulling over herkomst der Duitse burgers Bloedwraakoefening leidde tot onlusten in Libanon Er wordt weer opgetreden tegen „wilde" busdiensten Het tandartsenconflict PERMANENT WAVE Koersfluctuaties op de Amsterdamse beurs van 29 juli tot en met 2 augustus Bouw van hotels in de West Een kapel ter ere van Vincent van Gogh Dit woord: FLIKJE kJ ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1957 Twee gebeurtenissen hebben de afgelo pen week de aanhangers van een krachtig centraal gezag in Indonesië, inclusief een „geleide democratie", zware schade berok kend. In Djakarta stond donderdagavond het comité van ontvangst voor de rege ringscommissie naar Noord-Celebes ver geefs op de terugkeer van deze missie te wachten. Zij bleek het op het opstandige Noord-Celebes zeer naar de zin te hebben cn geen wonder: gezelligheid kent geen tijd, met name bij mensen, met wie men het in de loop van het gesprek zo roerend eens is geworden. De bewijzen van die voor Djakarta verontrustende eenstemmigheid volgden elkaar spoedig op. Kort nadat premier Djuanda nog met nadruk verklaard had, dat de regering zeker niet zou aftreden, in dien er voor de verhouding met de buiten gewesten geen oplossing gevonden zou worden, liet het lid van de missie dr. Palar, die toch bij ingewijden bekend staat als een zeer voorzichtig en beleidvol man, on dubbelzinnig weten, dat hij zich bij het kamp van de opstandige Sumual zou voe gen indien de eisen van Noord-Celebes niet ingewilligd zouden worden. Weldra gaven ook twee leden van het kabinet, die deel uitmaakten van de missie, onomwon den te kennen, dat de eisen van Noord- Celebes volkomen gerechtvaardigd waren en dat er voor een regering, die deze niet wenste in te willigen, maar één weg was: aftreden. Er is dus reden zich te gaan af vragen in hoeverre er nog sprake kan zijn van een centrale regering. Temeer, daar nog een derde minister, namelijk Abdul Azis, de minister van Marine, in een an der roerig gebied, Midden-Sumatra, een verklaring van gelijke strekking heeft af gelegd. Bij deze vereenzaming van de centralis ten komt bovendien nog het verschijnsel, dat zij onderling slaags beginnen te raken als gevolg van de verkiezingsuitslagen in Midden- en Oost-Java. Het was immers vooral een pan-Indonesische gedachte, die de nationalisten van de PNI en de com munisten steeds gezamenlijk deed optrek ken? Welnu, de PNI begint thans, na de daverende stembusoverwinningen van de communisten in Midden- en Oost-Java, in te zien hoeveel schade deze samenwerking haar heeft bezorgd. En omdat het veelal president Sukarno was, wiens voorbeeld tot deze samenwer king inspireerde, lijkt een verwijdering tussen de nationalisten en hem zeker niet denkbeeldig. De positie van de president wordt daardoor nog meer geïsoleerd. De droom van een eenheidsstaat heeft de chaos en de verbrokkeling nog groter ge maakt. Zij, die in Indonesië een federatie willen smeden, al zullen zij zich er wel voor wachten dit aan Van Mook herinnerende woord te gebruiken, zien de gelegenheid naderbij komen. Maar tegelijk zullen zij zich wel smartelijk realiseren, hoeveel schade reeds onherstelbaar is. Het plan dat door de N.Z.H. is ingediend voor de reorganisatie van het Haarlemse Stationsplein en dat door B. en W. van Haarlem is aanvaard, heeft naast enige nadelen, vele voordelen. Tot deze laatste moet in de eerste plaats genoemd worden de mate, waarin het plan heeft rekening gehouden met de belangen van de groot ste categorie gebruikers van het Stations plein: de vertrekkende en aankomende reizigers. In de meeste gevallen zullen dezen namelijk gebruik maken van auto bussen en taxi's. Het ligt dus voor de hand, dat bij beoordeling van de plannen de grootste aandacht zal worden geschon ken aan de verlangens van deze groep mensen. Het is het plan van de N.Z.H. geweest, dat hieraan het verst is tegemoetgekomen. Dit wil echter allerminst zeggen, dat andere plannen in hun soms meer gediffe rentieerd aangegeven oplossing van de problemen in hun geheel te verwerpen zouden zijn. Als een synthese van alle plannen echter om een of andere reden niet verwezenlijkt kan worden zal in de meeste gevallen het plan, dat de meeste kans geeft aan de grootste belanghebben de groep het eerst voor aanvaarding in aanmerking dienen te komen. Het komt ons voor, dat het hierom is geweest, dat tenslotte het reorganisatieplan van de N.Z.H. door de Verkeerscommissie en col lege van B. en W. is aangenomen. Opening geschiedt door dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk De Nederlandse sterrekundige dr. J. E. baron de Vos van Steenwij k, president van de raad van curatoren der Rijksuniversiteit te Leiden en oud-Commissaris der Koning in in de provincie Noordholland, zal in september in Hartebeespoort bij Pretoria een nieuwe sterrenwacht openen. Hij be vindt zich nu reeds in Zuid-Afrika. Eén van de speciale telescopen van het Zuidafrikaanse observatorium te Johan nesburg wordt overgeplaatst naar het Leidse zuidelijke station te Hartebeespoort, omdat rook en mist in Johannesburg een goede astronomische zichtbaarheid belem meren. NEW HAVEN (Reuter) De commissie voor internationale aangelegenheden van de Wereldraad van Kerken heeft donder dag in New Haven, waar het Centrale Comité van de Wereldraad bijeen is, het voorstel gedaan, dat de christenen er bij hun regering op aandringen kernproeven voor een proefperiode te staken, zonder te wachten op hechte verdragen. In welingelichte kringen verwacht men een heftig debat over het verslag, waarin dit voorstel is vervat. De eerste kritiek op het voorstel van de commissie inzake het staken van de kern proeven kwam van de zijde van de bis schop van Chichester, George Bell, die pleitte voor een „veel krachtigere ver klaring". Hij zei, dat de ziel van het volk, dat voortgaat met het vervaardigen en beproeven van kernwapens, in gevaar is. De voornaamste veroordeling van de waterstof- en atoombommen is het feit, dat zij middelen zijn tot doelbewuste ver nietiging teneinde de bevolking te terrori seren", aldus de bisschop. Plaatvervangend hoofdingeland Met 151 van de 156 stemmen is de heer jhr. W. Ph. Barnaart uit Vogelenzang tot hoofdingeland-plaatsvervanger van het Hoogheemraadschap Rijnland gekozen. ADVERTENTIE I Wij danken alle deelnemers en deelneemsters hartelijk voor hun inzendingen; tien- en tienduizen den oplossingen kwamen binnen. De 1040 prijswinnaars, die door de jury zijn aangewezen, hebben heden bericht ontvangen. Ten over vloede ligt de lijst met de namen van alle prijswinnaars ter inzage bij Uw winkelier of wordt U op aanvrage door Nescafé, Haarlem merweg 317-321, Amsterdam-W., toe gezonden. De prijs winnaars wensen wij van harte geluk. Van onze correspondent in Parijs) De Franse regering heeft besloten met terugwerkende kracht van 1 augustus af het minimumloon, het zogenaamde SMIG (Salaire Minimum Interprofessionel Garan- ti), met 5,5 percent te verhogen, omdat het indexcijfer voor de kosten van levens onderhoud de limiet van 149,1 heeft over schreden en de 150 heeft bereikt. Waar de berekeningbasis in de wet op 142 is vast gesteld, komt de verhoging van de index overeen met de toeneming van 5,5 percent. Het gevolg van de maatregel is, dat een klein miljoen Franse werknemers tussen de 1000 en 1211 franken per maand meer zullen verdienen. Of zij er na de jongste prijsstijgingen ver mee zullen komen, is een tweede. De prijzen van gas voor huis houdelijk gebruik zijn bijvoorbeeld met twintig percent verhoogd. Een doorsnee arbeidersfamilie gebruikte tot nu toe voor ongeveer 2500 francs en 500 francs prijs verhoging komen al ten laste van de loons verhoging. Wanneer men daarbij rekent, dat artikelen, zoals melk, eieren, vlees en wijn, gemiddeld tien tot vijftien percent in prijs zijn gestegen, begrijpt men dat er van de maximum 1211 francs niet veel zal over blijven. Looneisen Men kan verwachten, dat er binnenkort weer nieuwe opslagen zullen worden afge dwongen. Onder een deel van het P.T.T.- personeel in de provincie bestaat de nei ging het werk voor kortere of langere tijd neer te leggen, teneinde aan de eisen tot opslag kracht bij te zetten. De werknemers die van de verhoging van het minimumloon profiteren, behoren als regel tot de onge schoolde arbeiders, of zij zijn vrouwelijke arbeidskrachten. Er zijn echter ook enige categorieën arbeiders, waarvan de bij col lectieve arbeidsovereenkomst vastgestelde lonen zijn gebaseerd op het minimum uur loon. De belangrijkste daarvan omvatten de arbeiders in de bouwvakken, de mecha nische en elektrotechnische industrie, de boekdrukkerijen, de chemische industrie en de papierindustrie. Een zeer belangrijke groep van werknemers, wier loon op het SMIG is gebaseerd, vormen de mijnwerkers van de genationaliseerde kolenmijnen. Ook zij zullen een salarisverhoging krijgen. ADVERTENTIE het vertrouwde merk maand tampon» géén gordel géén verband onmerkbare onzichtbare bescherming volkomen veilige, hygiënische methode. In het bekende blauw/witte doosje. Het past in het kleinste handtasje. Uw apotheker of drogist heeft het Interna 1 0 tampons f 1.20 Interna z.k. (zonder inbrengsysteem) 10 tampons f 1 DJAKARTA (ANP) De recente suc cessen van de communisten bij de regio nale verkiezingen in Oost- en Midden- Java worden thans gevolgd door krachtige aanvallen van de nationalistische partij op de communisten. Zoals bekend, leden de nationalisten in deze verkiezingen de grootste nederlaag. Het socialistische dagblad „Pedoman" meldde vrijdag, dat de P.N.I. binnenkort de samenwerking met de communisten zal verbreken. In Bandung verklaarde F. Rivai, een prominente figuur in de nationalistische partij, dat de communisten alleen maar met de nationalisten hebben samenge werkt, om de P.N.I. van binnenuit te ver nietigen. Bij de verkiezingen in Midden-Java ont namen de communisten aan de P.N.I. een half miljoen stemmen, terwijl zij in Oost- Java 25 percent meer stemmen kregen dan in 1955, grotendeels ten koste van de PNI. De nationalistische partij heeft vier jaar geleden de steun van de communisten aan vaard, om de oppositie van de Masjumi te gen het eerste kabinet-Ali Sastroamidjojo 1 te kunnen overleven. Dat ondanks dat alles in het bijzonder de kleine belegger niet veel vertrouwen meer heeft in de franc, blijkt uit de hausse op de Parijse goudbeurs. De gouden napoléons, die het beleggingsobject bij uitstek van de middenstander zijn, noteerden 3870 francs tegen een vorige koers van 3820. Gouden ponden noteerden 4300 tegen 4260 francs en gouden tientjes, waarvan er achtduizend van eigenaar verwisselden, tegen gemid deld tweeduizend op een gewone beursdag, noteerden 3520 francs tegen 3440 francs vorige koers. Devaluatie? Enige beroering in financiële kringen heeft ook een artikel van René Sedillot in het financiële weekblad „La vie frangaise" gewekt. Sedillot is een van de beste des kundigen, zo niet de knapste Franse theo reticus op monetair gebied en de schrijver van een standaardwerk over de geschiede nis van de franc. Hij heeft in zijn beschou wing uiteengezet, dat na de bezuinigings maatregelen, die de Franse regering thans neemt, een devaluatie van de franc niet alleen nuttig zou zijn, maar zelfs onver mijdelijk, wanneer men het financieel her stel zou willen consolideren. Frankrijk had de vprige pqaqpjl ^üp grootste deficit had bij de Europese Be- talings-Unie sedert oktober 1951. Het tekort bij de E.B.U. bedroeg in juli 132.553.000 dollar, in juni 106.500.000 dollar en in oktober 1951 168.700.000 dollar. Voor de eerste zeven maanden van dit jaar beloopt het deficit van Frankrijk bij de E.B.U. in totaal 678.300.000 dollar. BONN (Reuter). De leider van de West- duitse delegatie die in Moskou onderhan delingen heeft gevoerd, Lahr, zal de vol gende week, na overleg in Bonn, naar Mos kou terugkeren. De Westduitse regering heeft bekend gemaakt, dat Lahr was terug geroepen voor overleg omdat de Russen hadden verklaard, niet te willen praten over de repatriëring van Duitsers in de Sovjet-Unie. Dit is naar Duitse opvatting belangrijker dan de ontwikkeling van de handel met de Sovjet-Unie. Brieven getoond De Duitsers in de Sovjet-Unie zijn in hoofdzaak afkomstig uit Oost-Pruisen en het Memelgebied. De Westduitse ambassa deur te Moskou, dr. Haas, heeft donder dagavond op een in allerijl te Moskou voor Westerse journalisten uitgeschreven pers conferentie een 75.000 brieven getoond van in de Sovjet-Unie verblijvende Duitsers, die naar Duitsland willen terugkeren. De brieven waren in hoofdzaak van burgers afkomstig. Er waren slechts zeer weinig brieven van krijgsgevangenen bij. Dr. Haas verklaarde: Indien er dan al in de ogen der Sovjet-regering geen repatriërings- vraagstuk is, dan bestaat dit blijkbaar toch wel degelijk in de harten van tienduizenden Duitsers in de Sovjet-Unie die deze brie ven hebben geschreven. Volgens personeel van de Westduitse ambasssade te Moskou is zeventig tot tachtig percent der brief schrijvers in de Sovjet-Unie geboren. Zij zijn gedeeltelijk van Duitse afkomst en zij verwierven het Duitse staatsburgerschap in de afgelopen oorlog. Toen het Duitse leger in 1944 de Sovjet-Unie verliet, ver trokken zij ook en verwierven in Duits land- het Duitse staatsburgerschap. De Sovjet-legers brachten hen uit Oost- Duitsland naar de Sovjet-Unie terug. En kele briefschrijvers zijn van geheel Duitse afkomst. Zij woonden voor de oorlog in Litouwen. BEIROET (AFP) In Noord-Libanon zijn vrijdag ernstige ongeregeldheden voorgevallen, nadat de commandant van een pantsergroep 's morgens door een jon geman op het hoofdplein van de stad Ehdene was doodgeschoten. Er volgde een algemene schietpartij tussen de ordetroe pen en de bevolking. Ehdene ligt in de buurt van Mizyara dat op 16 juni het toneel is geweest van een bloedige afreke ning tussen twee clans. Ook het nieuwe incident was het gevolg van bloedwraak. De militaire politie verloor bij de gevech ten een officier. Aan de andere kant ver loren twee burgers het leven. De toestand blijft zeer gespannen en de politie is ver sterkt. VERENIGDE STATEN. - Op 15 augus tus a.s. zal een postzegel van 3 cents (purper) worden uitgegeven voor de 350ste verjaardag van de Amerikaanse scheepsbouw. De zegel vertoont de „Virginia of Sagadahock", het eerste in Amerika gebouwde zeeschipHet schip 1607 SHIPBUILDING 1957 THE VIRGINIA OF SAGADAHOCK '7 'isssZ? N ITED STATES POSTAGEJ werd in 1607 gebouwd op Stage Island, dichtbij de mond van de Sagadahock (thans Kennebec)-rivier in Maine door leden van de Popham-kolonie, de eerste Britse nederzetting in Nieuw Engeland, in hetzelfde jaar gesticht door sir George Popham. Op de postzegel komt ook het zegel van de staat Maine voor. ■^0 '***-0 •'•w,ti» -N ITALIë. - Ter herinnering aan het feit, dat 200 jaar geleden de beroemde Italiaanse beeldhouwer Antonio Canova (1757-1822) werd geboren is een serie postzegels van drie waarden in omloop m gebracht. Het zijn de 25 lire (bruin) met de buste van Canova, de 60 lire (grijs) met de sculpturegroep „Hercules en Lichas" en de 80 lire (blauw) met een detail van het werk, voorstellend Pao- line Borghese (zuster van Napoleon). OOSTENRIJK heeft dezer dagen een postzegel van 1.50 s. (grijsblauw) het licht doen zien naar aanleiding van de Oostenrijkse Himalaja-Karakoroem-ex- peditie 1956. Afgebeeld is de Gasher- brum II, een 8035 meter hoge top van de Karakoroem, die in 1956 bedwongen werd door de Oostenrijkers Fritz Mora- vec, Sepp Larch en Hans Willenpart. De zegel is ontworpen en gegraveerd door prof. Hans Ranzoni de Jongere. Hij heeft hierbij gebruik gemaakt van foto's, genomen door leden van de expeditie. Voordat in 1939 de wet Autovervoer Per sonen in werking trad is een felle strijd geleverd tegen de zo genoemde wilde bus sen, waarmee zonder enige vergunning of concessie verbindingen tussen bepaalde plaatsen werden onderhouden. De wet van 1939 maakte aan deze strijd een einde, omdat daar duidelijk in stond omschreven wat wèl en wat niet mocht. De laatste tijd'deed zich het verschijnsel van de wilde bussen, zij het in een andere vorm, opnieuw voor. Het was eigenlijk een publiek geheim dat men bij sommige reis bureaus kon boeken voor vervoer naar zijn vakantieadres. Zulke ritten zijn echter in principe verboden, al kan door de Rijks verkeersinspectie toestemming worden ver leend voor een zo genoemde vakantierit, bijvoorbeeld voor het vervoer van het personeel van een bedrijf naar een vakan tieoord, dat nogal ver verwijderd is van een openbaar middel van vervoer, verder voor het wegbrengen en halen van kinde ren. Het is echter zeker niet toegestaan om passagiers, die niets met elkaar uit staande hebben, aan huis op te halen of naar verzamelpunten te laten komen en die dan naar hun diverse vakantieadressen te brengen. De toestemming van de Rijksverkeers inspectie werd voor de ritten met de wilde bussen wel gevraagd, maar veelal vulden de ondernemers in, dat het een toertocht betrof. In de afgelopen dagen heeft de Rijks verkeersinspectie bussen van twee Rotter damse reisbureaus en van een Vlaardings boekingskantoor aangehouden. De bussen uit Vlaardingen reden op een vergunning voor het vervoer van personeel van een bedrijf naar een ver af gelegen vakantie oord. Bij controle bleek er echter niemand van dit bedrijf in de bussen te zitten. Het waren allen vakantiegangers die onafhan kelijk van elkaar naar hun bestemming gingen. De passagiers moesten uitstappen en hebben de trein moeten nemen. Ook is het voorgekomen dat er toestem ming voor het vervoer naar een bedrijfs- vakantieoord werd gevraagd. Wanneer de bus dan niet geheel vol was, nam de reis bureauhouder passagiers mee die een an dere bestemming hadden dan het vakan tieoord. Ook dit is echter verboden. De rijksverkeersinspectie oefent thans strenge controle uit. Volgens de wet is zo wel de ondernemer, die de vergunning voor een rit moet aanvragen, als degene die de gelegenheid tot het vervoer biedt, in dit geval dus reisbureaus, in overtre ding. Tegen beide categorieën wordt proces verbaal opgemaakt. De Bond van R.K. Ziekenfondsen en de Stichting Autonome Ziekenfondsen heb ben thans geantwoord op het jongste voorstel van minister Suurhoff, via arbi trage tussen de Maatschappij tot Bevor dering der Tandheelkunde en de zieken fondsorganisaties een oplossing te zoeken voor het conflict tussen tandartsen en zie kenfondsen. De bond en de stichting zijn bereid een arbitrage te aanvaarden zoals de minister die op 18 mei voorstelde en dien ten doel zou moeten hebben een tus senweg te vinden tussen de vergoedingen van 25 en 27.64 cent per minuut, die res pectievelijk van de zijde der fondsen aan geboden en van de zijde der tandartsen gevraagd waren. 0p de ADVERTENTIE Voor 'n werkelijk mooie Marnixstraat 119 - Haarlem - Tel. 23138 Vrijdag 2 augustus 1957 Alg. Kunstzijde Unie Van Berkei's Patent Van Gelder Zonen Kon. Ned Hoogovens Ned. Kabelfabriek Philips Unilever Wilton-Fijenoord Kon. Petroleum Holland-Amerika Lijn Kon. Ned. Stoomboot Mij Ned. Scheepvaart Unie Van Ommeren Amsterdam Rubber H VA Ver. Deli Mijen 3%°/o Staffellening 1947 3°/o Invest, cert. Nederland 3°/o Nederland 196264 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Deze week (voorl.) Laagste Hoogste Laatste Koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 26 juli 178 182% 181 -ys U 197i/2 197% 1971/2 184% I871/2 187% 3%' 293 y2 298% 298 8 270 274% 272% 1/2 282 290J4 288 2% 430 445% 444s/s 3Vs 224 230 228% VA 218,20 222,70 f 220,25 f 3,35 169% 174 1701/2 4 145 y2 148 147% Vz 157% 163 158% 314 246 2541/2 247 8 69 Vz 71% 703/é y& 114 116 116 Vs 83 86 843/ie 111/16 84)4 857/i6 849/32 89% 90 90 32 88% 89^ 89 H Orde op zaken „Hebt u uw rekeningen betaald?" Op deze vraag kan ik steeds met een oprecht en hartgrondig „neen" antwoorden. De kwestie werd gesteld op de omslag van een brochure, die een soort kaartsysteem met mappen aanprees dat men op zijn bureau kon plaatsen; iedere map zou dan de stapels onordelijke papieren bevatten, die anders zich jarenlang op mijn bureau opstapelen. Er waren aparte mappen voor „Hypotheek", „Medisch", „Quitanties" „School", „Tuin", „Auto', enzovoort. Zoals gezegd: op mijn bureau ligt een wit sneeuwtapijt van onbetaalde, somtijds na aanmaningen betaalde, vaak ook onbetaalbare rekeningen; brieven van nabije en verre verkanten, aankondi gingen van litteraire prijsvragen, kranten knipsels waarvan ik het doel vergeten ben, ontwerpen van brieven die ik had willen sturen, dringende aanvragen van anderen die ik had willen beantwoorden. Deze wit te vacht van opeengehoopte paperassen is verrassend als een geologische aarddoor- snede. Zoals men aan de snijwand tertiair, secondair, steentijdperk, zondvloedperiode, myoceen, epiceen kan ontwaren, zo kan men in de papierhopen op mijn tafel del ven en daar een nog zeer goed geconser veerde tandartsenrekening van '48 vinden, en op regelmatig terugkerende afstanden afschriften van een lang uitstaande post van een duur schoenontwerper die over de zestig gulden van mij verlangt omdat hij in de vroege jaren-vijftig nieuwe zolen, leesten, hakbanden, riembruggen, welf steu nen en wat niet al voor mij had vervaar digd. Dit sneeuwlandschap op mijn bureau is mij dierbaar geworden. Ik overzie terstond de veranderde geografische ligging, zodra een ordenende schoonmaakstershand of de kordate wegschuivende beweging van de vrouw, die mijn leven deelt, de witte heu vels en dalen hebben doen veranderen. Ik zie dan bevreemd rond, voel mij in onbe kende omgeving, en het werk wil niet zo vlotten, omdat het uitzicht mij onwennig is. Na weinige dagen als een nieuwe sneeuwvacht over het terrein is neerge daald, voelt de blik zich weer vertrouwd. Bij instinct weet ik, dat het aanslagbiljet ongeveer zestien centimeter onder de op pervlakte in heuvel C. 6 begraven ligt, en als de derde aanmaning komt, kan ik het oorspronkelijke biljet er binnen vijftig seconden als een jachthond keurig van onderuit rapporteren. Maar dat over die onbetaalde rekeningen van de brochure heeft mij toch bewust gemaakt van de achteloosheid en het tijd verlies van mijn onnetheid. Ik heb nu in een kartonnen doos een tiental mappen rechtop gezet, ter imitatie van het officiële archiefsysteem dat over de vijftig gulden kost, en heb daar alle papieren in gerang schikt. Onbetaalde rekeningen gingen in „Tuin", litteraire brochures in „Hypo theek", brieven van verre verwanten in „Medisch", aanmaningen van de belasting in „Vakantie", onbeantwoorde brieven in „Kleding", en, als ze dringend zijn, in „Verlichting en Verwarming". Kranten knipsels in „Juridisch", en half-voltooide verhalen en artikelen in „Bank". Dit laat op mijn tafel nog slechts lege enveloppen en bonnetjes voor zeeppoeder, die in „Kin deren" gaan. Mijn tafel is nu vrijwel schoon en gereed een nieuwe sneeuwval gedurende de laat ste twee kwartalen te ontvangen. En als u mij nu vraagt hoe het komt, dat ondanks deze keurige administratie dit artikeltje enige dagen te laat in de krant verschenen is, dan is de reden, dat ik het toen ik het geschreven had, ineens niet meer kon vinden. Maar gelukkig kwam het terecht. Immers, iedereen had mij kunnen vertellen, dat ik het natuurlijk in „Testament" gestopt had. H. B. Fortuin Aandelen 7.700.312,- Aandelen 7.841.578,- Obligaties 13.060.125,— Obligaties 12.158.812, De Nederlandse regering wil de rente en aflossing van een lening van maximaal 38 miljoen gulden garanderen voor twin tig jaar ten behoeve van de ontwikkeling van Curagao en Aruba. Dit voorstel is vervat in een wetsontwerp, dat de Twee de Kamer is aangeboden. Blijkens de me morie van toelichting hoopt men eerst gel den op korte termijn te lenen in het bui tenland. In september zou reeds drie mil joen dollar in Amerika kunnen worden opgenomen. Na 1959 hoopt men een be roep te kunnen doen op een ontspannen Nederlandse kapitaalmarkt, waar dan ook het rentepeil zal zijn gedaald. Tot de projecten, waarvoor men de le ning wil sluiten, behoort de bouw van twee hotels op Aruba en Curagao. PARIJS (UP) Ter ere van de Neder landse schilder Vincent van Gogh zal een kapel worden gebouwd in Auvers-sur-Oise, waar hij begraven werd. Van de zijde van de vereniging tot instandhouding van de nagedachtenis van Vincent van Gogh is meegedeeld, dat de kapel ontworpen zal worden door de Nederlandse architect W. de Jong. Het komt vrij veelvuldig voor dat een produkt genoemd wordt naar de maker. Men spreekt van een Ford en een Fon- gers. Het ronde platte chocolaatje dat wij flikje noemen, draagt eveneens de naam van de fabrikant, die Caspar Flick heette. Zo noemde men een be paalde sigaar een bokje naar de firma Bock te Havanna. Tal van kledingstuk ken heten of naar de oorspronkelijke maker of naar een beroemde drager: molières, colbert, een garibaldi, een borsalino. Het woord kiekje stamt van de fotograaf Kiek, fiets misschien van de rijwielhersteller Viets. Veelvuldig heet een stof of voorwerp naar het land of de plaats van herkomst: manchester, krent (Corinthe), gouwenaar, cham pagne, cognac enzovoorts.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 5