PHILIPS DE ONZICHTBAREN Deze maand zitten de bollenkwekers en exporteurs midden in de drukte Oost-Duitsland r, Agenda voor Haarlem Export en organisatorische kwesties bezorgen hen veel werk /y< Kort en bondig KERKELIJK LEVEN Merkwaardig Kerkelijk Nieuws PAR 13 SE COIFFURES MOLENDIJK Kapsalons Aanzienlijke verbetering in treinverkeer met België Heringa Wuthrich Commissie zal cadeau stelsel bestuderen Begrafenis Sam Dresden Grasdrogerij uitgebrand schade bijna twee ton Met flitslampjes verschalktu de leukste vakantie-momenten l Het onmisbare vakantie-zonnetje ONS VE VOLGVERHAAL KOSTNEI ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1957 (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) OP DE EERSTE BLOEMBOLLENVEILINGEN in dit bollenseizoen zijn de kwekers en handelaren niet in het ongewisse gebleven over de prijzen, die voor de tulpen werden genoteerd. Het moet gezegd worden, dat deze prijzen in het geheel niet zijn meegevallen. In de noteringen staan vele bedragen, die met een vier, vijf of zes beginnen, waar verleden jaar een bedrag van zeven, acht of negen gulden stond ingevuld. Er kunnen dus onmiddellijk na het intreden van het drukteseizoen belangrijke prijsdalingen worden geconstateerd, waarover hoe kan het ook anders in de bollenwereld heftige debatten zijn ontstaan. Uiteraard verlopen die gesprekken niet, zonder dat naar een oorzaak van de prijs daling wordt gezocht. De ter zake kundigen weten wel spoedig een of ander motief aan te geven, doch hierbij is van belang, vanuit welke gezichtshoek zij de feiten bekijken. Want de exporteurs zullen dra een andere oorzaak vinden dan de kwekers. Dit zou niet zoveel moeilijkheden op leveren, als de exporteurs alléén zouden beslissen over de prijzen, die in het bui tenland moeten worden geboekt, doch de kwekers hebben via het Produktschap voor Siergewassen ook invloed hierop. Vorig jaar reeds is heftig geageerd tegen de minimum-exportprijzen. De kwekers De Evangelische Kerk in Oost-Duitsland ondervindt voortdurend nieuwe moeilijk heden van de zijde van de regering van de Duitse Democratische Republiek. Het besluit van de laatstgehouden Gene rale Synode om een regeling met de Duit se Bondsrepubliek te treffen voor de geestelijke verzorging van het Westduitse leger wordt als aanleiding gebruikt om de kerk te verwijten, dat deze met het Westen heult. De kerkelijke organen, die probe ren de ware situatie duidelijk te maken, worden in beslag genomen. De Oostduitse pers gaat voortdurend door met een ten dentieuze voorstelling te geven van de synodebesluiten. Daarbij komen de moeilijkheden in de persoonlijke sector. Herhaaldelijk krijgt de bekende kerkelijke leider bisschop Otto Dibelius van Berlijn niet de toestemming om het Oostduitse deel van zijn ambtsge bied binnen te reizen. Het was hem onmo gelijk om de voor dertig jaar door hem in het leven geroepen Kurmarkse Kirchen- tag te bezoeken om daar de feestrede te houden. In een brief, die daar toen werd voor gelezen, verklaart bisschop Dibelius dat zware belemmeringen van het kerkelijke leven nog steeds tot innerlijke versterking daarvan hebben geleid. Heden kon hij niets anders zeggen als wat hij in 1933, kort voor zijn ambtsontzetting door de nationaal-socialisten, aan zijn predikanten had geschreven: „Ik kan niet uit vrees yoor moeilijkheden het Woord verzwijgen, dat mij is opgedragen. Als daar strijd uit voortkomt, zal ik met God staan of vallen. Als men mij verhindert met mijn gemeen ten samen te komen, dan zal de gemeen schap der voorbede toch on ver broken blij ven. De Beierse bisschop kreeg geen toestem ming om naar Mecklenburg te reizen. De Beierse landskerk adopteerde de Mecklen- burgse en de Beierse bisschop wilde door een reeks toespraken en lezingen deze relaties versterken Hij moest deze reis echter op het laatste ogenblik afzeggen, daar de aangevraagde vergunning hem niet werd verstrekt. De studentenpredikant uit Leipzig werd enige maanden geleden gearresteerd, te zamen met enkele studenten. Tot op heden is niet bekend, waar zij verblijf houden en hun familieleden kregen geen toestemming hen te bezoeken. Dit zijn slechts enkele voorbeelden uit een steeds langer wordende lijst van moei lijkheden, waaruit blijkt, dat de houding van de Oostduitse regering tegenover de Evangelische kerk in haar gebied voort durend onwelwillender wordt. Bovendien bezorgde men de kerk allerlei moeilijkhe den bijvoorbeeld om haar financiën te verzorgen, haar theologische opleiding op peil te houden, het godsdienstonderwijs op de scholen te doen geven, haar diaconale arbeid in stand te houden, kortom het is kennelijk de bedoeling van de Oostduitse regering om de invloed der Evangelische kerk in het volksleven zoveel mogelijk te rug te dringen. Dat men daarbij van zeer merkwaardige middelen gebruik maakt, moge blijken uit het volgende bericht, dat ons onder ogen kwam. Zonder dat de betrokken re dacties zulks wisten, en vanzelfsprekend zonder hun goedkeuring, hebben Oost duitse politieke functionarissen in de Oost- berlijnse uitgaven van de protestantse kerkbladen „Potsdamer Kirche" en „Die kirche" een propagandageschrift bijge voegd, van de Oostduitse communistische Jeugdorganisatie afkorrfstig. Daarin wor den de jonge christenen opgeroepen om bij de gemeenteraadsverkiezingen hun stem op het „Nationale Front" uit te brengen. Teneinde de lezers dezer kerkbladen om de tuin te leiden met deze gesmokkelde verkiezingspropaganda was dit geschrift „kerkelijk" opgemaakt. Ook echter buiten de genoemde kerkbladen om kan men in Oostduitsland een opvallende activiteit bespeuren om de christelijke kiezers te be- invloeden. Wat de grote Evangelische Kirchentag in Erfurt betreft, die in augustus zou wor den gehouden maar die door de Oostduitse regering verboden is, kan 't volgende wor den meegedeeld. De leiding van de kerk dag heeft aan de gemeenten gevraagd de mogelijkheden te overwegen om alsnog, maar dan in regionaal verband, samen te komen. Niet minder dan vijftien van zulke regionale kerkdagen zullen als gevolg van dit verzoek overal in het land gehouden worden in de eerstkomende maanden. Op 27 oktober is het dan in geheel Duits land „Kirchentags-Sonntag" (waarbij in Berlijn, met vertegewoordigers uit Oost en West, de slotsamenkomst plaats vindt van een protestantse week). Op deze zondag zal in geheel Duitsland gepreekt worden over het onderwerp, dat oorspronkelijk voor de „Kirchentag" was vastgesteld: „De Heer is God". Op dezelf de dag zullen dan grote slotsamenkomsten gehouden worden in Hamburg, Bremen, Oldenburg, Hannover en Kassei. werden in de „agitatie" gestijfd door het verloop van de handel in dit jaar. De exporteurs hebben al met grote meerder heid besloten het nieuwe systeem van de minimum-exportprijzen nog een jaar te proberen, omdat men niet op de resultaten van één jaar wil afgaan. Vorig jaar is dus besloten de buitenlandse minimumprijzen op te trekken naar de werkelijke verkoopprijzen, en naar de mening van vele exporteurs zou men hier in zijn geslaagd, hoewel de regeling zich nog wel voor verbetering leende. Die mening kon men ook in de vergadering van de Bond van Bloembollenhandelaren op vangen. Het grootste voordeel van deze minimum-exportprijzen is wel, dat men in het naseizoen niet meer met bijzonder lage na-offerten kan komen, zoals dat voorheen het geval was. Men meent dit bij de afnemers onrustverwekkende euvel behoorlijk te hebben bestreden. Prijsdaling De kwekers voeren echter aan, dat het systeem de export zou remmen. Volgens hen zouden de hooggeprijsde rassen minder kunnen worden verkocht dan de goedkope, omdat de afnemers juist naar die goed kope zouden vragen. In de prijslijsten zijn hiervan enkele voorbeelden te vinden: Apeldoorn bijvoorbeeld brengt nu slechts f 10,per honderd op en Paul Richter f 6,60. Verleden jaar stonden zij te zelfder tijd genoteerd voor f 21,en f 12,85. Het prijsverschil is aanmerkelijk. Ver geet men echter de statistiek hierbij te raadplegen, waarop de beplante oppervlak ten van 1956 en 1957 staan aangegeven, dan zou men de kwekers voetstoots gelijk geven. Men moet echter bedenken, dat dit jaar van Apeldoorn honderd procent meer is opgeplant en van Paul Richter veertig. Met dit feit voor ogen wordt het moei lijker, de oorzaak van de prijsdaling aan te wijzen. Bij de goedkope rassen ziet men hetzelfde verschijnsel: stijging van de be plante oppervlakte en daling van de prij zen. Dit kan oorzaak zijn, doch ook gevolg. Een geremde export kan hieraan bijvoor beeld debet zijn. Export kleiner Het is zeer waarschijnlijk, dat de export van bloembollen dit jaar kleiner zal zijn dan in 1956. De leidende figuren van de Bond van Bloembollenhandelaren doen Ned. Herv. Kerk Benoemd tot assistent-studentenpredi kant te Groningen W. Roggeveen te Pie- terburen. Aangenomen naar 's-Gravenmoer J. van der Schee te Willigen-Langerak. Geref. Kerken Beroepen te Woldendorp D. J. Suur- mond, kand. te Oosterbeek. Aangenomen naar Wieringerwerf H. Dij les tra te Oosterend (Fr.). Chr. Geref. Kerken Beroepen te Nieuwpoort H. C. van dei- Ent te Werkendam. Evang. Luth. Kerk Drietal te Groede G. Fafié te Amster dam, C. C. G. Visser te Utrecht en J. Happee, proponent en hulpprediker te Groede, van wie laatstgenoemde is beroe pen en dit beroep ook heeft aangenomen. Remonstr. Broederschap Tweetal te Gouda P. H. van Lent te Nieuwkoop-Zwammerdam en F. Rosingh, waarn. predikant te Naarden-Bussum. ADVERTENTIE EENVOUDIGE HOUDBARE Santpoorterplein 1 - Haarlem - Tel. 19708 Buslijnen 3 en 4 niet anders dan erop te wijzen, dat de verkoop dit jaar bijzonder moeilijk is geweest. Zij werd geremd door de kwestie van het Suezkanaal en de Hongaarse op stand van vorig jaar november, waardoor veel is gehamsterd en het publiek hiervan later financieel moest herstellen en dus minder bloemen kocht, want die luxe kon men zich blijkbaar niet meer permitteren. Door de zachte winter zijn de markten in het vorig jaar trouwens al vroeg over stroomd met bloemen, zodat de broeiers weinig winsten boekten. Tenslotte verkeren Frankrijk en Finland in financiële moei lijkheden, waarvan de bloembollenexport ook de gevolgen ondervindt. De meeste kwekers echter blijven de oorzaak van de moeilijkheden wijten aan het minimumprijzen-stelsel en zij krijgen hierbij nog steun van een aantal expor teurs. Zowel aan de zijde der voorstanders als aan die van de tegenstanders zijn legio argumenten te bedenken, zodat men de toestand gerust chaotisch kan noemen. De situatie zal trouwens aan het einde van deze maand nog niet helder en klaar zijn. En in deze maand zal het oordeel van de organisaties over de minimum exportprijzen worden gevraagd. In een maand, waarin de bloembollenwereld tot over de oren in de exportdrukte zit en. ook nog moet beslissen over de grootte van het areaal, dat voor volgend jaar met bloembollen zal worden beplant. Daarover heerst nog geen eenstemmigheid in de ge sprekken, zodat men mag verwachten, dat het er in de kringen van bloembollen kwekers en -exporteurs in deze toch al warme maand nu en dan heet toe zal gaan. Met ingang van winterdienst Behalve de D- en exprestreinen, die thans het verkeer tussen de grote steden in het westen van Nederland en Antwer- pen-Brussel onderhouden, zullen met in gang van de nieuwe dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen op 29 september aanstaande, dertien doorgaande sneltrei nen naar en van Antwerpen en Brussel gaan rijden. In deze treinen zal geen toe slag verschuldigd zijn. Evenals dit nu met de exprestreinen naar Vlissingen het geval is zal met de inwerkingtreding van de winterdienst- regeling aan de voorkant van de treinen naar Breda-Eindhoven een treinstel wor den geplaatst, dat in Rotterdam van de trein wordt losgekoppeld om naar Ant werpen en Brussel te gaan. Dit zal dertien keer per dag geschieden. In omgekeerde richting wordt van Rotterdam CS af het Belgisch treindeel achteraan de trein uit Eindhoven meegenomen naar Amsterdam. In ons land zullen de treinen naar Brus sel stoppen in Haarlem, Leiden, Den Haag, Delft, Schiedam, Rotterdam en Dor drecht, soms ook te Heemstede. De treinen naar Antwerpen stoppen in België in Essen, Kalmthout, Heide en Kapelle en de treinen voor Brussel zullen in België alleen in Antwerpen en Mechelen stoppen. De dienst zal worden onderhouden met twaalf nieuwe tweewagenstellen, die uiter lijk gelijk zijn aan de treinstellen met de verhoogde bestuurderscabine. Zij zijn uit gevoerd in een fraaie donkerblauwe kleur met gele bies. Acht van deze treinstellen zijn eigendom van de Nederlandse Spoor wegen, vier van de Belgische Spoorwegen. Zij hebben achttien eerste klasse en tach tig tweede klasse zitplaatsen plus keuken en douaneafdeling. Deze laatste dient voor passen- en bagagecontrole in de trein, waardoor oponthoud aan de grensstations wordt vermeden. Verder zal de rijtijd van bijvoorbeeld Haarlem naar Brussel met ongeveer drie kwartier tot ongeveer drie uur wor den verminderd. Deze reisduurverkorting is te danken aan het snelle optrekken van de nieuwe treinen en aan het feit, dat niet meer overgestapt behoeft te worden in Roosen daal en Antwerpen. De treinstellen kun nen, zoals reeds eerder werd bericht, zo wel rijden op de spanning van het Neder landse net (1500 volt) als op die van het Belgische net (3000 volt). De overgang van het ene net op het andere gaat via een „sluis" even ten zuiden van Roosendaal. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Dit wordt weer 'n ander verhaaltjeEen broertje en een zusje, Kees en Ankie, logeerden op een vissersdorp. Daar woonde een ouwe zeeman, die Ouwe Job ge noemd werd. En die ouwe baas, nou, die kon prachtige verhalen vertellen! En die gaan we nu in beeld brengen. 1 Na een bespreking tussen de voorzitter en vice-voorzitter van het Hoofdbedrijf schap Detailhandel, vertegenwoordigers van de vakorganisaties uit sectoren huis houdelijke artikelen, kruideniers en tex tiel en vertegenwoordigers van de vier middenstandsbonden is besloten het ge hele probleem van het geven van cadeaus in de handel aan een commissie in studie te geven. Deze commissie zal door het Hoofdbe drijfschap Detailhandel worden ingesteld. In afwachting van de bevindingen van deze commissie is besloten de mogelijkheid te onderzoeken tot een voorlopig akkoord te geraken. Het stoffelijke overschot van Sem Dres den is vrijdag op de r.k. begraafplaats Sint Barbara te 's-Gravenhage teraardebesteld. Voor de begrafenis werd een uitvaartdienst gehouden in de r.k. kerk van Onze Lieve Vrouwe van Lourdes in Scheveningen. De begrafenis werd door zeer velen bij gewoond. Onder de belangstellenden be vonden zich o.m. mr. H. J. Reinink, direc teur-generaal voor de kunsten van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen. Pater Huigens, oud-directeur van de kerkmuziekschool verrichtte aan het graf de absoute. Vrijdagavond omstreeks halftien is op het landgoed Nederhemert bij Heusden, eigendom van baron Van Wassenaar, brand uitgebroken in de in volle werking zijnde grasdrogerij in de nabijheid van de ruïne van het kasteel. Doordat het eiland Neder- hemert-Zuidzijde zeer afgelegen is, duurde het geruime tijd eer de brandweren uit omliggende dorpen aanwezig waren. De gehele grasdrogerij met voorraden en machinerieën is dan ook uitgebrand. De schade wordt geraamd op f 150.000 a f 200.000. De grasdrogerij was verzekerd. De oorzaak van de brand is nog onbekend. ADVERTENTIE Dit jaar komt u thuis met een „volledig beeld" van uw vakantie. Want dit jaar neemt u „Photoflux" mee: voor flits- kiekjes in de tent, de boot, het hotel; rond het kampvuur en op dat lommerrijk terrasje! Zet het nu alvast bovenaan uw lijstje „vakantiebenodigdheden": gelijk met de filmpjes enkele doosjes Philips „Photoflux" halenHet goedkope, feilloze flitslampje dat overal komt waar de zon niet komt! Onder het afdak Of in 7 vooronder... Een bezoek aan chdteau met „Photoflux" ■wordt elke foto Zo"! HEBT U NOG GEEN FLITSCAMERA? SCHAF ER DAN NU EEN AAN 1 36. „Zo, zo, en wie moet dan het graf van Temoedsjin vinden, als jij niet meer gezond wilt worden?" „Ja, dat is zo", antwoordde de Rus geschrokken. „Je weet nog steeds niet, waar het graf ligt. Nu, luister goed". Hij zweeg en sloot de ogen. Toen hij mij tenslotte weer aankeek, schitterde er een eigenaardig licht in zijn ogen en zijn zo klare blik was weer troebel geworden. Hij ademde snel. Het spreken viel hem kennelijk zwaar. „Je rijdt steeds maar in noord-westelijke richting. totdat je.bij de. Hij zweeg en sloot de dodelijk vermoeide ogen. „Komoroff", riep ik geschrokken en ik boog me over hem heen. „Wat is er?" De Rus gaf echter geen antwoord. Hij begon te klap pertanden; de koorts had hem weer overvallen. Ik zuchtte eens diep, liep naar het vuur en ging op mijn vertrouwde plaatsje zitten. Gelijk een vlucht op gejaagde vogels, schoten mij de gedachten en herinne ringen door het hoofd. „Ivy", fluisterde de zieke. „Ach, hoe prettig is het dat je hier bent. Geloof me, ik heb al die jaren van je gehouden, steeds méér van je gehouden, van de dag af dat wij Komoroff begon zo zachtjes te fluisteren, dat ik geen woord meer verstond. Een luide uitroep van de Rus liet mij plotseling schrikken. Ik moest ingedommeld zijn. Het begon al lichter te worden en het vuur was uitgegaan. De zieke scheen geen koorts meer te hebben. Ik gaf hem wat thee. Komoroff was zó zwak, dat ik hem moest helpen met drinken. Toen ik hem vroeg, hoe hij zich voelde, kreeg ik geen antwoord. Hij staarde voor zich uit. Eindelijk zochten zijn ogen de mijne en hij vroeg nauwelijks verstaanbaar: „Wie is datOf heb ik soms gedroomd?Ik dacht dat Ivy.een vrouw Ik keek naar Komoroffs ingevallen gezicht en kon het niet over mijn hart verkrijgen om hem de waarheid te zeggen. „Ja, Komoroff, zo is het. Je hebt niet gedroomd. Die vrouw is gisteren gekomen. Je hebt nog zélf met haar gesproken. Herinner je je 't niet meer?" „Dus toch? Werkelijk? Ach, wat heerlijk, wat héérlijk! Vraag of ze direct kornt. Waar is ze?" „Ze heeft de hele nacht bij je gezeten", loog ik. „Ze (Vertaald uil het Duits Oorspronkelijke Nederlandse titel: IN DE BAN VAN TEMOEDSJIN) slaapt op het ogenblik in de andere jurtte, maar ze zal hier wel gauw zijn. De zieke lachte gelukkig, maar plotseling keek hij mij argwanend aan. „Je houdt me toch niet voor de gek?" „Hoe kom je daar bij?", zei ik verontwaardigd. „Hm!" Nadenkend staarde Komoroff voor zich uit. „Hoe heeft ze ons hier gevonden?" „Dat is nogal een lange geschiedenis. Ze wil je dat liever zelf vertellen. Ze is ons van Kiakhta uit met een karavaan nagereisd en kwam toen onze vier Mongolen tegen, die ons juist in de steek hadden gelaten". „Die schat", fluisterde hij. „Voel je je al weer wat beter?", vroeg ik, omdat ik het pijnlijke onderwerp liever wilde laten rusten. „Ik ga nu op jacht, goed?" Komoroff knikte. „Ga gerust. Ik voel me weer best. Ik wil.... ik moet weer gezond worden, zo gauw mogelijk. Ach, men zegt altijd, dat de vervulling van je wensen geen geluk is. Het geluk overvalt je altijd eerder, er vlak vóór. Ik voel echter, Bühler, dat het geluk vlak bij is. Ga dus maar jagen, ga maar gerust!" De hemel was lichtblauw gekleurd en witte wolken dreven hoog over. De temperatuur was zacht. Zou de lente eindelijk haar intrede doen? Mijn levensmoed ont waakte, mijn sombere gedachten verdwenen en ik begon zachtjes te fluiten. Plotseling meende ik dat ik Komo roffs stem hoorde. Een koude rilling liep over mijn rug en ik werd overvallen door een onverklaarbare vrees. Vier sneeuwhoenders had ik al geschoten. Even verder graasde een kudde antilopen. Wanneer het mij zou ge lukken, één der dieren neer te leggen, zou ik voor ver scheidene dagen verlost zijn van de zorgen om aan voedsel te komen. Mijn onrust werd echter steeds groter en dwong mij zo snel mogelijk naar ons kamp terug te keren. Toen ik eindelijk de jurtte binnenging en bezorgd naar de zieke keek, lag deze languitgestrekt op zijn rug. De vingers van de rechter hand had hij onder de arm band rond zijn linker pols gewrongen. Zijn wangen waren nóg meer ingevallen, zijn neus leek spitser dan ooit. Op het was-gele voorhoofd parelden kleine zweet druppeltjes. Om zijn mond lag een glimlach. Hij was dood.... De lange, lange nacht, waar nim mer meer een schemering op volgt, had hem opgeslokt. Ik verviel in een neerslachtige toestand, die op een verlamming geleek. Urenlang zat ik naast het langzaam dovende vuur, niet in staat logisch te denken, niet in staat ook om maar één vinger te verroeren. De steeds feller wordende koude voerde me pas naar de gruwelijke werkelijkheid terug. Wat een moeite kostte het me echter om het vuur weer aan te maken! Mijn ogen zochten en vonden steeds weer de dode, om wiens vast gesloten lippen de weerschijn van een geluk lag, die zelfs de dood niet had kunnen uitwissen. Op een wegkruising waren onze levenswegen samen gekomen, overpeinsde ik, maar spoedig zouden zij weer wijken, zoals reeds lang tevoren uitgestippeld was. De ene leidde naar de dood. Waarheen zou de andere lei den? Ja, waarheen? Het Lot zweeg echter. „Nu ben je leeggebrand, Komoroff", zei ik, maar schrok van mijn luide stem, die de stilte verbrak. „Weg geveegd zoals potloodschrift. De dood, die je al vele jaren als vriend hebt beschouwd, heeft je naam van de lijst der levenden uitgevlakt, precies zoals je het altijd hebt gewild. Op het moment, dat je leven wilde, toen je het geluk dichtbij waande, sloeg de dood toe. En zó snel overviel hij je, dat de glimlach, die om je lippen speelde, niet meer kon wijken. Hierom benijd ik je, Ko moroff, om dit sterven. Ik kan mij geen schonere dood voorstellen. Misschien hield de dood wel van je, omdat je hem steeds geprezen hebt als een milde, goede en steeds welkome vriend. Hij heeft je beloond voor je kameraadschap Dat was mijn grafrede voor mijn reisgenoot, mijn vriend. Later leegde ik de zakken van de dode en deed hem ook de armband af. Welk een treurig werk was dat! Ik moest met een mes de dunne leren riem doorsnijden, want het was niet mogelijk de knoop los te maken. Toen ging ik weer bij het vuur zitten en bekeek het sieraad aandachtig. Dat slot met die twee valken, waar had ik dat meer gezien? Toen de nacht kwam en ik in mijn slaapzak lag, dicht bij het vuur, wist ik, dat ik ook deze nacht zou blijven waken. (Wordt vervolgd). Erekanunnik. De deken van Alkmaar, de heer Th. J. Jacobs, die 15 augustus zijn 50-jarig priesterjubileum viert, is door de bisschop van Haarlem benoemd tot ere kanunnik van het kathedrale kapittel in het bisdom Haarlem. Geen luitenants. Dienstplichtigen zul len tijdens de periode van de eerste oefe ning niet meer in aanmerking komen voor de rang van tweede luitenant. Zij, die een officiersopleiding hebben gevolgd, blijven voor de rest van de tijd, dat zij in militaire dienst zijn, vaandrig of kornet. Voor een tijdelijke benoeming komen slechts in aan merking zij, die na de 21 maanden een premieverbintenis aangaan. Water voor Artis. Het M.S. „Balong" van de mij. „Nederland" heeft 200.000 liter water meegebracht uit de golf van Biscaje, bestemd voor het aquarium van de dieren tuin. Het water van de Noordzee is daar voor niet geschikt. Voor Indonesië. Gevolg gevend aan een oproep van de Liga van Rode Kruis verenigingen heeft het Nederlandse Rode Kruis f 1?.000 beschikbaar gesteld voor hulp aan de slachtoffers der overstromin gen in Indonesië. Historisch roer. De bergingsdienst van de Rijkswaterstaat heeft in het IJselmeer bij Urk een roer opgehaald, dat afkomstig bleek te zijn van een koopvaarder uit de zeventiende eeuw. Het historische stuk zal worden ondergebracht in het museum te Schokland. Vijf keer. De K.L.M. zal met ingang van 5 augustus vijf keer per week van Amsterdam naar Warschau vliegen in plaats van drie keer per week. Er zal een technische tussenlanding te Kopenhagen v/orden gemaakt. Buitengewoon hoogleraar. Bij Ko ninklijk Besluit is de benoeming van ir. L. J. P. Smulders tot gewoon hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Eindhoven, op zijn verzoek ingetrokken. Ir. Smulders is thans benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de afdeling der werktuigbouw kunde aan de Eindhovense T. H. Vrede hersteld. In het gemeentebe stuur van Grijpskerk is de vrede hersteld. De beide wethouders hebben hun ontslag aanvrage ingetrokken, nadat de raad met 9 tegen 2 stemmen een motie, had aangeT nomen waarin het vertrouwen werd uitge sproken in het beleid vgn B. en W. De beide wethouders hadden hun ontslag in gediend nadat in de raad ernstige critiek was geuit op de handelwijze van het col lege inzake de onderhandse aanbesteding van de bouw van een betonbruggetje, waarvoor het plaatselijke aannemersbe drijf niet was uitgenodigd. ZATERDAG 3 AUGUSTUS Minerva: „Koning der manege", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Piloot Quax in Afrika", alle leeft., 7 en 9.15 uur; „Zij, die zich verkopen", 18 jaar, 23.30 uur. Studio: „Charlie's tante", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Koning Voetbal", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Nat tigheid", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zorro's zwarte zweep", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trouw nooit in Monte-Carlo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Negerballet o.l.v. Kéita Fo- déba, 8.30 uur. Prinsenhof: Haarlems ama teur kleinkunstconcours, 20 uur. Frans Halsmuseum: avondopenstelling met kaarslicht en oude muziek, 20.3022.30 uur. EDO-terrein: Luchtacrobaten Bügler, 20.30 uur. ZONDAG 4 AUGUSTUS Minerva: „Koning der manege", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Nattig heid", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Zorro's zwarte zweep", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Trouw nooit in Monte Car lo", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: „Naar het rijk der Inca's", alle leeft., 11 uur. „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Sjors van de rebellenclub", 10.30 uur. „Koning Voetbal", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Kinderprogramma, alle leeft., 10.30 uur. Marcelino, brood en wijn", alle leeft., 2 en 4.15 uur „Charlie's tante", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De drie musketiers", alle leeft., 11 uur. „Piloot Quax in Afrika", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Openluchttheater Bloemendaal: Pools nationaal danstheater van de Technische Hogeschool te War schau, 8 uur. EDO-terrein: Luchtacrobaten Bügler op 65 meter hoogte, 3 en 8.30 uur. Zuiderkapel: C. van der Breggen, 10 uur. J. Klein-Hanevelt, 5 uur. Jeugddienst, 8 uur. Bakenessergracht 63: Oriënterings- dienst van het Rozekruisersgenootschap, 10.30 uur. MAANDAG 5 AUGUSTUS Minerva: „Abbott en Costello en de rock 'n roll", alle leeftijden, 2.30 uur. „Het bal boekje", 18 jaar, 8.15 uur. Lido: „Piloot Quax in Afrika", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: Kinderprogramma om 10.30 uur. „Marcelino, brood en wijn", alle leeft., 2.15 uur „Charlie's tante", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Sjors van de rebellenclub", alle leeft., 10.30 uur „Koning Voetbal", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sissi", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Des morgens om 10.30 uur „Mon- tagne's jeugdvariété", alle leeft. Frans Hals: „Nattigheid", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Citylights", alle leeft., 10.30 uur. „Trouw nooit in Monte-Carlo", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De hel van Silverrock", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. EDO-terrein: Luchtacrobaten Bügler, 20.30 uur. Begijnhofkapel: Interkerkelijk Evan gelisatiecomité. Spreker de heer G. Ernste, 8 uur. Zangdienst van 7.30 uur af.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 6