Irene Emma Elisabeth DERTIC JAREN die de wereld vergat ONZE „VREBESPRINSES" ACHTTIEN JAAR OORLOGSDREIGING VERHINDERDE HAAR DOOP IN NEDERLAND I Nieuwe roman van FratiQoise Sagan Oorlogsherinnering Doop in Londen tekemiegein Vrijheid en geloof De veroveringen van de grote mogendheden voor de eerste wereldoorlog 9 „En dan zijn er mijn twee kinderen. U zult hen tussen u zien. Werkelijk, u zult hen vrij vaak zien, want wij willen ons niet afzonderen, dat ligt nu eenmaal niet in onze aard. Ik hoop, dat u vriendelijk 'egen hen wilt zijn. Ik hen hun moeder en daarom denk ik, dat het erg lieve kinderen zijn. Zij lachen ooral vrij gemakkelijk. Weest zo vriendelijk hen uw lach te schenken en zij zullen gelukkig zijn en m weinig meer vragen". Zo sprak prinses Juliana voor de eerste keer over haar twee oudste dochtertjes, naar niet voor de beide zenders van de Nederlandse radio: over het Vredesprinsesje klinken de eerste oorden door de radio van Canada en ons volk heeft deze pas na jaren precies vernomen. De balling rrinses Juliana stelt haar gezin voor aan een volk, dat haar vol liefde heeft opgenomen, aan een volk lat zijn zonen voor onze zaak heeft gegeven. Prinses IreneeirènèvredeZe zal voor onze generatie blijven het Kind van Oranje, dat door haar imam de grootste tegenstellingen oproept, die toch boven onze berekeningen en wensen uit hun oplossing vinden in de symboliek dezer naamgeving. (Van een bijzondere medewerker) DE AUGUSTUSMAAND van 1939 zien wij thans na achttien jaar, als een pre ludium vol oorlogsdreiging. Donkere wol ken pakken zich samen en het onweer van de tweede wereldoorlog breekt los. Op 5 augustus, 's nachts om 1.09 uur, wordt het prinsesje in het paleis Soest- dijk geboren. Donkerblonde krulletjes en blauwe ogen, melden de koppen in de bladen. Geheel vakantiehoudend Neder land slaapt en de saluutbatterijen hebben alle tijd zich gereed te maken. In het voormalige Nederlands-Indië viert men het eerst feest: daar is het acht uur in de ochtend. De gouverneur-generaal jhr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer zendt het eerste telegram. Telegrafisch wordt dezelfde nacht bericht gezonden aan de Duitse rijkskanselier en de keizer van Japan zendt zaterdags een geluk wens. Zo was de wereld voor het neutrale Nederland Eén dag voor de geboorte is de konink lijke grootmoeder ten paleize gearriveerd. Na het vijfde kabinet Colijn van enkele dagen is er een vrij ernstige crisis. De mensen drommen samen voor de paleis hekken, als een grote donkere auto bin nenrijdt. De schriele figuur van jhr. De Geer, zijn klein mager gezicht weggedo ken in de auto, immuun voor de toejui chingen is voor ons op dat ogenblik be langrijker dan de brallende dictatoren buiten de grenzen. Jhr. De Geer verlaat het paleis als kabinetsformateur.... en verder zullen we wel weer neutraal blij ven. Nog in dezelfde maand wordt de alge mene mobilisatie afgekondigd. Enige we ken daarvoor is bekendgemaakt, dat de doopplechtigheid op zaterdag 16 septem ber in de Nieuwe Kerk te Amsterdam gehouden zal worden. De zo bekende dr. J. Eykman zal waarschijnlijk de predika tie uitspreken. In werkelijkheid wordt de doop uitgesteld. Dr. Eykman is als slacht offer der Duitsers gevallen. Toen de win ter 1939 naderde, was het paleis Soestdijk reeds verlaten, de standaard gestreken. Haar eerste winter brengt het kleine prinsesje in het kille naargeestige pa leis Noordeinde of in het ongeriefelijke T-r---~ p'Nqfh door. z° bgt in dezelfde wieg als haar zusje. Maar er is ook ren gasdicht reiswiegje voor haar ge- nvinkt en hiermede maakt zij de tocht. Maar we lopen ons verhaal vooruit. OP dp vp.p ardag "an haar moe der zal prinses Irene in de meest glans- p-- r<n r:!,r zijn haar eerste rijtoer door Den Haag maken r -- '.-nee-v-ge-in"o' 'p na. Het zal voorlopig de laatste rit zijn voor het Vredesprinsesje in een vrij Nederland. „Ja het was één van de wonderlijkste dagen, die ik meegemaakt heb, in die vijf jaren. Eigenlijk een dwaze droom". De predikant van de Nederlandse Gemeente van Austin Friars, ds. J. van Dorp, laat zijn hand peinzend langs zijn voorhoofd gaan, als we hem in het koor van de Zwolse Grote Kerk na de bevrijding ont moeten. „Ik hield mijn wekelijkse spreek uur in de consistorie van mijn kerk in het hartje van Londen, toen de koster me kwam vertellen, dat een adjudant van de prins me wilde spreken. We leefden in die meimaand van 1940 vol onzekerheden. Vrijwel direct was ik met mijn auto naar Buckingham Palace op weg. De ont vangst door de prins was al even zake lijk. „Mijn vrouw en ik wilden graag dat u ons tweede kind doopte". Alles moest zo geheim mogelijk blijven, de slag om Engeland was begonnen. Toen ik ver trekken wilde, aldus ds. Van Dorp, was nergens in het paleis een lakei te vinden. „O", zei de prins, „dan breng ik u zelf wel weg, want anders verdwaalt u hier zeker". In de lift zei de prins nog: „we zullen ze er wel gauw weer uitgooien". SEYSS 1NQUART hield op 30 mei zijn mstallatierede in de Ridderzaal te 's-Gra- venhage en op 31 mei 's middags om drie uur, werd in alle geheim te Londen het prinsesje gedoopt. Ds. Van Dorp had al leen met zijn ouderling Van Duiken over dit alles gesproken. Tegenover zijn vrouw kon hij gemak kelijk zwijgen, omdat ze juist in het zie kenhuis lag. „Ik voelde me slecht thuis in het grote ongezellige paleis en was blij dat de plechtigheid inzette. De Engelse hofprediker begon de dienst en van mijn plaats op het altaar kon ik alles goed overzien. Het Engelse koningspaar was aanwezig, benevens de hertog en hertogin van Kent en de graaf van Athlone, die later de gastheer van het prinselijk paar als gouverneur-generaal van Canada, zou zijn. Het prinsesje zat op de schoot van haar grootmoeder en de zeven maand oude peuter was allerminst onder de in druk van de gebeurtenis. Ze probeerde iedere keer te spelen met de bril van haar grootmoeder en keek frank en vrij de kapel door". Aldus deze predikant. De doop werd door ds. Van Dorp ver richt, omdat het prinsesje ingeschreven zou worden als lid van de Hollandse Kerk te Londen. Daarna sprak de predikant over de tekst, die de prinses hem had ge geven en waarin Jezus in de nacht van het verraad zegt tot zijn jongeren: Vrede laat ik u, Mijnen vrede geef ik u. Ds. Van Dorp, voortgekomen uit een streng orthodox milieu, kende als vrij zinnig predikant de bewogenheid van de onrust in deze wereld en in de mens zelf. Ontroerd sprak hij onder meer over de vrede der wereld die enkel een wapen stilstand is, een stilte vóór en na de storm en tot de ouders zei hij: „Het kind moet straks kunnen merken, dat vader en moeder een schat bezitten, een kracht, een vrede kennen, die alle verstand te bo ven gaat.... de vrede van het hart. dat God bemint, de vrede van allen di° den Heiland toebehoren, in leven en m sterven. De officiële plechtigheid beklemde de predikant en hij was blij toen hij zijn toga weer in het koffertje kon pakken om met zijn ouderling in de huurauto naar huis te gaan. Hij werd ook voorgesteld aan de Engelse koning, die hoopte dat de naam Irene een goed voorteken zou zijn. Toen ds. Van Dorp blij met het wonder lijke nieuws met de vraag: nu moet jij eens raden wie ik gedoopt heb? bij zijn vrouw in het ziekenhuis kwam, was het nuchtere antwoord: prinses Irene. Een vriendin had het van een mevrouw en die weer van een mevrouw kortom, de fluistercampagne floreerde in het Londen van 1940, zich nog niet bewust van het dreigende gevaar. IN DE huiselijke zitkamer in paleis Soestdijk staan op de rand van een bank bij de radio drie tekeningen. Van de tweede kijkt ons een fijnbesnaard gezichtje met heldere kijkers aan.de schets werd ge maakt naar een foto van Karsh, een Cana dese fotograaf met wereldnaam. Zo leerden we na talloze mistige „brandplaatjes" ons prinsesje „Vrede" weer kennen. De kamer is eenvoudig en huiselijk. Boven de schoorsteen een jeugdportret van de prins in Tiroler pakje, op de schoorsteen ergens zijn karikatuur. Maar daar achter het kleine bureau bij de boekenkasten, waar de foto's zich aaneenrijen voor de boekbanden, ziet het scherpe gelaat van de Vader des Vaderlands ons aan. Het is de prachtige kop van Crabeth van de Goudse glazen. Een klein prinsesje en dé prins. Die twee afbeeldingen vergeet men niet. De nadering van haar eerste verjaardag was voor de Duitse bezetter reden om oranje te verbieden tot en met. Maar op 5 augustus 1940 liepen ergens in Nederland geiten in de wei met oranje-horens, para deerde een martiale Feldwebel door de straten met een oranjestrik achter op zijn tuniek, ging een oude heer van tachtig jaar naar Amsterdam om op volle trambalkons bezetters ongemerkt van oranje te voor zien. Irene. het kindje van de „ge vluchte prinses en de Biesterfelder. GEDOKEN bij de radio horen we uit En geland de defileermars der grenadiers. Op woensdag 27 augustus 1941 reikt koningin ll!illinii!lllllillllll!!ll9!llllllllllllllllillll!!!!lllllil!llllllini!llilllllllll!llllllllll!lllilllllllllll!ll!!lllllllllinilllinil!llillllllllll!llllll!IIIIIIJIIIIIIIIII!l!i Wilhelmina aan het voormalige Nederland se legioen, thans Koninklijke Nederlandse Brigade, een vaandel uit. „Op dat vaandel is aangebracht de naam van mijn klein dochter prinses Irene, het petekind van het leger, wier naam ik met volle toestem ming van haar ouders aan de brigade geef." Zo was in Wolverlangton ons aandeel ge vormd in de geallieerde strijdkrachten: een brigade vernoemd naar een Oranjeprinses, een unicum in onze historie, een legertje geheten naar de vredesprinses. En Irene zelf? Ze speelde in Ottawa en ging naar de kleuterschool. Ze was het jongere zusje voor Beatrix en haar vrien dinnetje Reneetje, ze maakte pakjes voor de kindertjes in bezet gebied, maar ze wist niet wat bezet gebied betekende. Doch als een onweer losbreekt en de donderslagen rollen, zegt de kleine Irene: „al die boze wolken gaan naar Holland om de stoute soldaten weg te jagen, boem.boem. boem. Pas haar zesde verjaardag viert ze als eerste oranjefeest in een bevrijd vaderland met honderden „kindertjes uit Holland". Op de geboortedag van de Moeder der Weldadigheid, Emma, naar wie ze werd gjeopefhd». landt prinses Irene vrijwel on opgemerkt op het vliegveld Teuge. Het meest van zaterdagmiddag 3 augustus 1945 zal voor Ons de mooiste verjaardag van Irene blijven. Honderden blije kinderen rond een goochelaar en drie prinsesjes in een ponniewagen, rijk versierd. Och ja, we hadden toen alleen bloemen om feest te vieren. Eindelijk na zes jaar.... feest om Irene. Irene.de naam schijnt zijn betekenis gemist te hebben. Maar dan lezen we weer haar dooptekst: „Vrede, niet van de we reld.... vrede door een rein geweten". Vrede, die kwam over hen, die eenzaam stierven op de hei in Haren of in de Waals dorper duinen. DIE GEDACHTEN komen bij ons op, nu prinses Irene achttien jaar wordt en staat kundig gaat „meetellen". De kleine lidmaat van de Londense Hollandse Kerk heeft op zondag 23 juli 1950 de eerste steen gelegd voor een hernieuwd godshuis. Samen met haar moeder heeft zij deze kerk geopend. In kleurig diep rood ceremonieel uni form volgen haar soldaten, de invasie-ster op de helm, haar moeder op de dag van haar inhuldiging in september 1948. De bange pelgrimage van Duitse pijn is voorbij en tegenover haar moeder zit de parman tige elfjarige Irene in de gouden koets. Eerbiedig buigt zij haar hoofd bij de ont hulling van het monument voor de vijfen veertig gevallenen van haar soldaten in Tilburg. Het in ballingschap uitgereikte vaandel draagt de namen van veldslagen: ....St. Come ....Pont Audemer ....Bee ringen ....Tilburg .Hedel. Het leven is verder gegan. Prinses Irene, al weer schoolmeisje af, thans achttien jaar. Haar naam heeft ons geleerd dat ónze wensen niet op ónze tijd in vervulling gaan en dat er een Vrede is boven alle oorlog ...de vrede van een vrij geweten ja meer, dat vrijheid is een onverwoestbaar goed boven onze stoutste gebeden uit. Er is een Irene, een eirènè, die de wereld niet geeft, die alle verstand te boven gaat, waarvan de Levensoverwinnaar spreekt in de nacht van het vuigste verraad. DIT IS DE MANTELBAVIAAN. ZIJ HEEFT HAAR ZOMERSE BAVIANENMANTEL AAN. Op 24 september 1942 kwam koningin Wilhelmina in Canada aan voor een bezoek aan haar dochter en kleindochters. (Van onze correspondent in Parijs) OP 1 SEPTEMSER zal de nieuwe roman van Frangoise Sagan na „Bon jour Tristesse" en „Un certain sourire" haar derde werk in de boekhandel komen. Haar uitgever Julliard heeft dezer dagen aangekondigd, dat de defini tieve titel „Dans un mois, dans un an" luidt en dat de oplage honderdduizend exemplaren zal bedragen. Deze titel (die dus in de plaats komt voor „Les pau- pières mortes" en „Ceux privés d'ombre") heeft de schrijfster gevonden in twee dichtregels van Racine, uit de geschie denis van Titus en Bérénice, waaruit men kan begrijpen dat scheiding en af wezigheid het thema van het nieuwe boek zullen zijn. Meer in het bijzonder zal het gaan over wat de uitgever heeft genoemd „de droeve rondedans van hen, die be minnen zonder bemind te worden, terwijl het voorwerp van hun tederheid, op zijn beurt, lijdt onder andere droefenis". SEDERT het uitbreken van de eerste wereldoorlog op 1 augustus 1914, nadat op de 2,8ste juni van dat jaar de Oostenrijkse troonopvolger aartshertog Frans Ferdinand van Habsburg en zijn gemalin, de gravin Sophie Chotek, hertogin van Hohenberg, te Serajewo door een Bosniër, de gymnasiast Princip, op aanstichting van Servië, door revolverschoten werden gedood, heeft de wereld welhaast voortdurend op een vulkaan geleefd. Is het een wonder dat bijna niemand meer weet, wat er vóór 1914 is gebeurd, dat men er zelfs niet aan denkt, dat vele koloniale gebieden pas na hard nekkige tegenstand kort voor de eerste wereldoorlog werden buitgemaakt? Wie denkt er nog aan dat de Boeren zich in het begin van deze eeuw zo heldhaftig verdedigd hebben tegen de Engelse overmacht in Zuid- Afrika, dat de strijd der Bedoeïnenstammen in Noord- Afrika tegen de Spaanse en Franse veroveraars jaren lang heeft geduurd en pas in 1911 zijn beslag kreeg? Niemand immers! En zo zijn de meeste mensen ver geten, als zij het ooit vernamen, dat Mongoolse horden steeds weer verbitterd vochten tegen Europese indrin gers in hun heilige rijk. Maar de onderworpen volken werden door hun onderdrukkers geciviliseerd, zij leerden de kracht der wapenen kennen, hun intellectueel peil steeg en ook hier manifesteerde zich de kringloop der dingen. Zij eisten hun zelfstandig heid weer op. Waar geen minnelijke schikking kon worden gevonden, namen zij de wapens op om hun doel te bereiken. Het is zeker wel eens interessant om na te gaan, welke koloniën de grote mogend heden in het dertigjarige tijdvak, dat door de eerste wereldoorlog werd afgesloten, wisten buit te maken en daarom laten we hieronder in chronologische volgorde de diverse veroveringen volgen. Daaruit blijkt wel dat die „goeie ouwe" tijd, waarover we het tegenwoordig zo graag hebben, toch niet zo rustig was als velen wel denken. 1883: Beloetsjistan wordt Engels gebied. 1884. Spanje verovert Rio de Oro. 1885: Engeland bezet Nigeria. 1885: Duitsland bezet een deel van Oost-Afrika (later Duits Oost-Afrika) en Zuid- West Afrika. 1885- Italië neemt Massaoea aan de Rode Zee in bezit. 1885: Frankrijk bezet de Congo, 1885. Madagascar wordt Frans mandaatgebied. 1886: Birma wordt Engels. 1890: Zanzibar wordt Brits gebied. 1891- Sahara en Nigergebied worden Frans. 1891' Frankrijk overwint koning Behauzin van Dahomey. 1891: Frankrijk neemt bezit van Tahiti. 1893: Een groot deel van Siam wordt door Frankrijk bezet, dat met Engeland zou worden gedeeld. De Siamese koning wist echter dit plan te verijdelen. 1893: Indochine valt in handen van Frankrijk. 1895: Japan verovert Formosa. 1895: Pamir wordt door de Russen onderworpen. 1896: Nederland voltooit de onderwerping van Sumatra. 1898: Spanje verliest in een oorlog met de Verenigde Staten zijn gehele vloot, waarna Amerika Cuba onder zijn beheer neemt. 1898: De Filippijnen en Porto Rico door Spanje aan de Verenigde Staten afgestaan na de Spaans-Amerikaanse oorlog. 1899: Duitsland verkrijgt van Spanje de Marianen en de Paula-eilanden. 1900: Duitsland en de Verenigde Staten delen de Samoa-eilanden, nadat Duitsland Engeland in een deel van Togo de vrije hand heeft gelaten. 1901: Engeland bezet Koweit, dat door Rusland was veroverd. 1902: In de Boerenoorlog worden 45.000 Boeren door 100.000 Engelsen verslagen. Ook 4000 vrouwen en 22.000 kinderen kwamen daarbij om het leven. Na twee jaren guerilla tegen 200.000 Engelsen worden de Oranje Vrijstaat en Transvaal tot Brits gebied verklaard. 1903: Tibet wordt door Engeland bezet ondanks een krachtig protest van China. 1904: Mantsjoerije en Korea worden door Rusland veroverd. 1905: Rusland verliest in de strijd tegen Japan zijn gehele vloot en alleen in de slag bij Moekden 90.000 man. 1905: Zuid-Sachalin wordt Japans gebied na de oorlog tussen Japan en Rusland. 1907: Frankrijk annexeert Kambodsja (Indochina) na een oorlog met China. Hoewel Frankrijk door China verslagen werd, moest China het gebied volgens het vredes verdrag afstaan. 1907: De Kongo-staat gaat in Belgische handen over. 1908: Bornië en Herzegowina worden door Oostenrijk ingelijfd. Engeland protesteert en voert met zijn bondgenoten algemene sancties uit. 1909: Siam staat zijn provincies Trengganau, Kelantau en Kedah aan Engeland af. 1909. Rif-oorlog van Spanje in Noord-Afrika. 1909' Perzië wordt onder protectoraat van Engeland en Rusland gesteld. 1909: De Verenigde Staten plaatsen de republiek Panama (eertijds Columbiaans ge bied) onder Amerikaans protectoraat, hetgeen op een annexatie neerkomt. 1910: Rusland provoceert de afscheiding van Mongolië van China. 1910: Korea wordt Japans gebied. 1911: Duitsland bezet Nieuw-Kameroen in Noordwest Afrika, nadat het Frankrijk voor Marokko de vrije hand had gelaten. 1912. Marokko wordt Frans gebied. 1912: Griekenland bezet de Turkse eilanden in de Aegeïsche Zee. 1912: Turkije wordt geheel uit Europa verdreven na de Balkanoorlog. 1912: Italië ontneemt de Turken na een woestijnoorlog Tripolis (Lybië). 1913: De Turken heroveren Adrianopel. 1913: De Grieken bezetten Bulgaars gebied: Epirus, Macedonië, Saloniki en de tabaks provincies Kawallen en Drama. 1913: Monastir wordt door Servië bezet. 1913: Roemenië bezet de Bulgaarse Dobroedsja. 1913' Ierland wordt autonoom.

IJmuider Courant | 1957 | | pagina 9